- x
Yahudilerin II. Abdülhamid'den toprak istemesi ve Enver Paşa'nın teklifi
45 Cevap4370 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

860 Mesaj
28 Ocak 2010; 21:42:49 

Biliyorsunuz Theodor Herzl - Siyonizmin kurucusu -, İsrail Devleti'ni kurmak için Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'den Filistin topraklarını istiyor ve karşılığında Osmanlı'nın tüm borçlarını silmeyi, Afrika ve Balkanlar'da kaybettiği toprakları geri vermeyi vaadediyor; ama II. Abdülhamid şiddetle bu teklifi reddediyor ve onları huzurundan kovuyor.. Sonrası malum, Yahudiler toprakları bir şekilde almayı başarıyor ve böylece II. Abdülhamid için de esaret günleri başlıyor...

II. Abdülhamid bu teklifi reddettikten önce mi sonra mı tam emin değilim ama; Enver Paşa toprakların verilmesini istemiş ve Osmanlı Devleti eski gücünü tekrar kazanınca İsrail'den o toprakları geri alacaklarını söylemiştir..

Siz nasıl bakıyorsunuz Enver Paşa'nın bu teklifine ?

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

551 Mesaj
28 Ocak 2010; 21:55:04 

enver paşa denen zat (hiç sevmem) böyle biir şey teklif edecek bir tip değil. bence biri bir yerinden uydurmuş.

Benim ne ırk, ne sınıf, ne de din önyargım var. Tek umursadığım, kişinin insan olması ve bu benim için yeterli….

2205 Mesaj
28 Ocak 2010; 23:24:55 

quote:

Orijinalden alıntı: Luzifer

Biliyorsunuz Theodor Herzl - Siyonizmin kurucusu -, İsrail Devleti'ni kurmak için Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'den Filistin topraklarını istiyor ve karşılığında Osmanlı'nın tüm borçlarını silmeyi, Afrika ve Balkanlar'da kaybettiği toprakları geri vermeyi vaadediyor; ama II. Abdülhamid şiddetle bu teklifi reddediyor ve onları huzurundan kovuyor.. Sonrası malum, Yahudiler toprakları bir şekilde almayı başarıyor ve böylece II. Abdülhamid için de esaret günleri başlıyor...

II. Abdülhamid bu teklifi reddettikten önce mi sonra mı tam emin değilim ama; Enver Paşa toprakların verilmesini istemiş ve Osmanlı Devleti eski gücünü tekrar kazanınca İsrail'den o toprakları geri alacaklarını söylemiştir..

bunun böyle olmadığı haberturk kanalındaki bardakçının tarih programında anlatıldı Osm. Padişahı huzurundan kimseyi kovmuyor hatta uzun süren yazışmalar olduğunu belgeleriyle göstermişlerdi enver olayını ise bilmiyorum

3545 Mesaj
28 Ocak 2010; 23:35:10 

Osmanlı'nın tüm borcu bu Herzl denilen adama mıymış acaba?

Abartın arkadaşlar, elinizden geldiğince abartın, yahudi düşmanlığı (bir ırktan nefret etmek tam olarak faşistliktir), Osmanlı sevdalılığı, cumhuriyet düşmanlığı yapıp durun. Yaşadığınız hayal dünyası ve bir kralın hayranlığı sizi nereye kadar götürür bilinmez, ama size tavsiyem, Osmanlı Tarihi'ni yüceltmeye çalışırken olayı saçmalık boyutuna taşımayın.

Osmanlı'nın birbirinden farklı ve birbirine düşman birçok ülkeye borcu vardı ve yahudiler de sizin düşündüğünüz gibi dünyayı parmağında oynatabilen insanlar değil; sadece bizden daha çok çalışıp daha az laf üretiyorlar. Sonucu zaten ortada. Eğer bu yazıyı okuyabiliyorsanız, yahudilere para kazandırmışsınız demektir.

1075 Mesaj
28 Ocak 2010; 23:55:47 

quote:

Orijinalden alıntı: hakanto

enver paşa denen zat (hiç sevmem) böyle biir şey teklif edecek bir tip değil. bence biri bir yerinden uydurmuş.

sizin gibi bir yerlerinden uyduranlar çok olduğu gibi, gerçekler işine gelmeyince ''bir yerlerinden uydurdular'' diye uyduranlar da hiçte az değil...

Dünyanın bütün karanlık güçlerine karşı verilen bir destandır Benim Kavgam!

551 Mesaj
29 Ocak 2010; 20:17:57 

sayın webbie ye aynen katılıyorum.
castopollux gerçek ne? hangi gerçek? bu toplum sarıkamış felaketini yılllarca kazanılan zafer olarak bildiğini biliyormuydunuz? çünkü bizi yöneten bir kısım budala gerçeğin ortaya çıkmaması için ellerinden geleni yapmışlar, yeterki hallk uyanmasın , uyanmasın kii tekrara onları rahat rahat ölümlere gönderebilsinler, bu toplum sarıkamışı enver türkiyeeye dönmek isteyince epeyde seveni olunca alehte propaganda olssun diiye gereçk açıklanmış, yani yıllarca gereçk gizlenmiş. sizin kafa yapınız iktidardakilere uyuyor ben size benzemem bununlada gurur duyuyorum. beni hiç bir şovenit ermeni yada başka bir topluma düşman edemez, benii hiç bir faşit yada komünist ölümlere yololayamaz, ölümü, şiddeti, baskıcı her rejmi reddeyorum.

Benim ne ırk, ne sınıf, ne de din önyargım var. Tek umursadığım, kişinin insan olması ve bu benim için yeterli….

1075 Mesaj
30 Ocak 2010; 0:50:37 

Küresel dünyanın tatlı yalanlarına kapılmışsınız.
Küresel Sermaye'nin kontrolünde ve manipülesinde olan medya ve onun yön verdiği halklar ve bunun yansıması olan sözde ulusal, özde küresel sermaye hizmetkarı hükümetler, zaten sizin imzanınzdaki bir dünyayı yaratmak için kollarını uzun zaman önce sıvamışlardı.

Nihai amaçları elbette ''barış'' değildir. Merkezi Amerika olan küresel sermaye, Saddam'ın dolar dan, euro ya geçişi ile çöküşlerinin hızlanacaklarını gerçeğini engellemek için bir ulusu işgal ettiler, barışla değil silahla, sevgi ile değil kanla...

Ülkeler yok, sınırlar yok, din yok, sadece küresel sermaye var, fakat insanlık asla barış halinde olmayacak! Zira çıkarlar değişkendir.

Tüm savaşlara son verecek son savaş 8 mayıs 1945'te son buldu, fakat yeniden başlayacağı tarih hiç uzak gözükmemektedir.

38 Mesaj
30 Ocak 2010; 1:34:01 

Ulan bu osmanlıcılar nereden çıkardınız Enver Paşa'yı? Bardakçı bu olayı açıkladı da olayın Enver Paşayla ne alakası var? Yahudiler istiyor Abdülhamit diyor Filistin olmaz ama Kuzey Irak'ta bir yer olabilir onlarda kabul etmiyorlar. Enver Paşayı başka yerden suçlayamadılar mı?

551 Mesaj
30 Ocak 2010; 11:28:09 

castorpollux söylediklerin boş hayali iddalardan başka bir şey değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanto -- 30 Ocak 2010; 14:08:42 >

1075 Mesaj
1 Şubat 2010; 1:45:17 

quote:

castorpollux söylediklerin boş hayali iddalardan başka bir şey değil.

evet haklısın,

sınırlar kalkacak?

dünya'da toplam 184 ülke vardır, bütün bu ülkelerde yaşayan, yaklaşık 6 milyar insanı tek çatı altında organize etme sorunu bir yana, sınırlar içinde bulunan toplumların kendi sınırlarını oluşturmak için ayrıca bir mücadelesi söz konusudur.
İspanya'nın Bask Bölgesi İspanya iç savaşından bu yana ayrı bir ülke olmak için mücadele etmektedir.
Kuzey İralanda (IRA), Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazanmak için 1919'dan bu yana kendi sınırlarını oluşturmak mücedele etmektedir.
Daha düne kadar bir bütün olan Yugoslavya bölünerek beş farklı ''sınır'' oluşturulmuştur.
Sovyetler'in parçalanması ile, kaç ülke oluştu bilmiyorum ama çok olduğunu biliyorum.

İnsanlar barış içinde yaşayacak?

Bunu sağlıklı bir beyne sahip olan her insan elbette ister. Hatta zeka özürlü mankenlerin ödül törenlerinde konuşurken oldukça sık tekrarladığı söz öbeklerindendir.
Fakat bu mümkün müdür?

evet haklısın ''boş hayallere kapılmışım'' ben, peki ya siz?

860 Mesaj
2 Şubat 2010; 15:01:34 

quote:

Orijinalden alıntı: webbie

Osmanlı'nın tüm borcu bu Herzl denilen adama mıymış acaba?

Abartın arkadaşlar, elinizden geldiğince abartın, yahudi düşmanlığı (bir ırktan nefret etmek tam olarak faşistliktir), Osmanlı sevdalılığı, cumhuriyet düşmanlığı yapıp durun. Yaşadığınız hayal dünyası ve bir kralın hayranlığı sizi nereye kadar götürür bilinmez, ama size tavsiyem, Osmanlı Tarihi'ni yüceltmeye çalışırken olayı saçmalık boyutuna taşımayın.

Osmanlı'nın birbirinden farklı ve birbirine düşman birçok ülkeye borcu vardı ve yahudiler de sizin düşündüğünüz gibi dünyayı parmağında oynatabilen insanlar değil; sadece bizden daha çok çalışıp daha az laf üretiyorlar. Sonucu zaten ortada. Eğer bu yazıyı okuyabiliyorsanız, yahudilere para kazandırmışsınız demektir.

Yahu biraz bile mantıklı düşünemiyor musunuz ? Osmanlı'nın tüm borcu Theodor Herzl denen adama değil elbette; ama Yahudilerin Osmanlı'nın borcunu ödeyecek kadar parası vardı, şimdi de ekonominin büyük kısmı Yahudilerin elinde değil mi ?

Burada senin kastettiğin ırkçılık denen birşey göremiyorum ben. Bana da gösterebilir misin burada yapılan bir ırkçılığı ? Ben de ırkçılığa karşıyım, haberin olsun.

Cumhuriyet düşmanlığı derken ? Kim Cumhuriyet düşmanlığı yapıyor anlamadım ? OSMANLI kelimesini ağzına almak Cumhuriyet düşmanlığı mı oluyor ?

Bence Yahudiler şimdi de olduğu gibi o zamanlar da güçlüydüler.. 1. ve 2. Dünya Savaşları'nı da onlar çıkarttı. Katılmazsan zorlayamam.

Bence sen kendi hayal dünyanda yaşıyorsun. Ki burada olmayan IRKÇILIĞI ve CUMHURİYET DÜŞMANLIĞI uydurmalarınız da buna örnek.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

860 Mesaj
2 Şubat 2010; 15:04:19 

Söylemeyi unuttum, huzurundan kovma ve II. Abdülhamit'in Theodor Herzl ile görüşmesini de BELGELERLE OSMANLI TARİHİ adlı kitapta okudum, biz de hakanto nun dediği gibi bir yerimizden uydurmuyoruz (!) hakanto siz de sizin görüşlerinize aykırı her şeye bir kılıf uyduruyorsunuz buna dikkat ettim.

860 Mesaj
2 Şubat 2010; 15:07:17 

quote:

Orijinalden alıntı: Tıbbiyeli Turk

Ulan bu osmanlıcılar nereden çıkardınız Enver Paşa'yı? Bardakçı bu olayı açıkladı da olayın Enver Paşayla ne alakası var? Yahudiler istiyor Abdülhamit diyor Filistin olmaz ama Kuzey Irak'ta bir yer olabilir onlarda kabul etmiyorlar. Enver Paşayı başka yerden suçlayamadılar mı?

Anlamadım, ülkenin tek bir karış toprağını vermeyen bir adam niye Osmanlı'nın başka bir bölgesinde toprak versin ? O da ülkenin toprağı, bu da. Hem de II. Abdülhamit gibi birinin orası olmaz burası olur diyeceğini hiç mi hiç sanmıyorum. Enver Paşa'yı suçlamıyoruz bunu da nerden çıkardın ?

3545 Mesaj
2 Şubat 2010; 15:52:09 

quote:

Yahu biraz bile mantıklı düşünemiyor musunuz ? Osmanlı'nın tüm borcu Theodor Herzl denen adama değil elbette; ama Yahudilerin Osmanlı'nın borcunu ödeyecek kadar parası vardı, şimdi de ekonominin büyük kısmı Yahudilerin elinde değil mi ?

Burada senin kastettiğin ırkçılık denen birşey göremiyorum ben. Bana da gösterebilir misin burada yapılan bir ırkçılığı ? Ben de ırkçılığa karşıyım, haberin olsun.

Cumhuriyet düşmanlığı derken ? Kim Cumhuriyet düşmanlığı yapıyor anlamadım ? OSMANLI kelimesini ağzına almak Cumhuriyet düşmanlığı mı oluyor ?

Bence Yahudiler şimdi de olduğu gibi o zamanlar da güçlüydüler.. 1. ve 2. Dünya Savaşları'nı da onlar çıkarttı. Katılmazsan zorlayamam.

Bence sen kendi hayal dünyanda yaşıyorsun. Ki burada olmayan IRKÇILIĞI ve CUMHURİYET DÜŞMANLIĞI uydurmalarınız da buna örnek.

Yani diyorsunuz ki, bir adam çıkıyor ve padişahın karşısına dikiliyor ve diyor ki, koca imparatorluğun borcunu küçük bir toprak parçası karşılığında ödeyecek gücümüz var. Bu kadar güçlü olmamıza rağmen toprağımız yok. Devletlerarası, ki bu devletlerin biri Büyük Britanya, diğeri Almanya İmparatorluğu ve bir diğeri ise İtalya. Theodor Herzl, bütün bu borçları ödeyebilecek güçte diyorsunuz. Bu arada, ben zaten tüm borçların bu adama olduğu gibi bir anlayış ya da anlatım sergilemedim. Ancak, klasik bir yaklaşımla yahudileri dünyanın merkezine koyup, şeytani bir güce büründürmek ve her taşın altında o insanları arayıp, bir süredir yeniden popülerleştirilmeye çalışılan Osmanlı ruhu ve bunun aslında tek temsilcisi olarak da Abdulhamit'i yüceltmek iktisadi bir anlam taşımıyor.
Size tavsiyem, Osmanlı'nın borç miktarını, hangi rakip çıkar gruplarına bu borcu yaptığını ve bu grupların bu borçları sadece parasal olarak mı yaptırdığını bir araştırın. Bunun sonucunda karşınıza çıkacak çok cevap olacaktır ama bunlardan hiçbiri ülkelerin iktidar ve enerji mücadelesi içinde borçları kapatmaya razı olmalarını sağlayan nedenler olmayacaktır.

860 Mesaj
2 Şubat 2010; 16:06:31 

quote:

Yani diyorsunuz ki, bir adam çıkıyor ve padişahın karşısına dikiliyor ve diyor ki, koca imparatorluğun borcunu küçük bir toprak parçası karşılığında ödeyecek gücümüz var. Bu kadar güçlü olmamıza rağmen toprağımız yok. Devletlerarası, ki bu devletlerin biri Büyük Britanya, diğeri Almanya İmparatorluğu ve bir diğeri ise İtalya. Theodor Herzl, bütün bu borçları ödeyebilecek güçte diyorsunuz. Bu arada, ben zaten tüm borçların bu adama olduğu gibi bir anlayış ya da anlatım sergilemedim. Ancak, klasik bir yaklaşımla yahudileri dünyanın merkezine koyup, şeytani bir güce büründürmek ve her taşın altında o insanları arayıp, bir süredir yeniden popülerleştirilmeye çalışılan Osmanlı ruhu ve bunun aslında tek temsilcisi olarak da Abdulhamit'i yüceltmek iktisadi bir anlam taşımıyor.
Size tavsiyem, Osmanlı'nın borç miktarını, hangi rakip çıkar gruplarına bu borcu yaptığını ve bu grupların bu borçları sadece parasal olarak mı yaptırdığını bir araştırın. Bunun sonucunda karşınıza çıkacak çok cevap olacaktır ama bunlardan hiçbiri ülkelerin iktidar ve enerji mücadelesi içinde borçları kapatmaya razı olmalarını sağlayan nedenler olmayacaktır.

Evet, bir adam çıkıyor, hahambaşıyla beraber II. Abdülhamit'in karşısına çıkıyor tabiî.. Bu kadar güçlü; zaten Yahudiler 16. yüzyıldan beri İsrail Devleti'nin hesaplarını yapıyorlardı. Senin o Büyük Britanya dediğin devletin bankası yani Bank of England da Rothschild Ailesi'nin eline geçmişti biliyor muydun bunu ? Rothschild Ailesi de Yahudi ve dinine çok bağlı bir aile..

O küçük toprak parçası dediğin topraklar hakkında ne kadar bilgin olduğu ortada.. Yahudiler o küçük toprağa Kenan Diyarı diyorlar, yani onlara vaadedilmiş topraklar..

Ek bilgi: Almanya Merkez Bankası da Yahudilerin eline geçmişti, Almanya sırf o aileye borcunu ödeyemediği için.. Umarım ta o zamandan beri Yahudilerin ne kadar etkin ve zengin olduğunu anlayabilmişsindir.

Bu kadar güçlü olmalarına rağmen toprakları yok demişsin, bu kadar güçlü oldukları için almadılar mı Filistin topraklarını ?

NOT: ABD'nin paraları kimin elinde onu da öğrenmeni istiyorum, John F. Kennedy de o bankayı Yahudilerin elinden aldığı için öldürüldü (tabii öldürülmesinin tek nedeni bu değildi).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Luzifer -- 2 Şubat 2010; 16:08:43 >

3545 Mesaj
2 Şubat 2010; 16:27:08 

Sevgili Luzifer,

Öncelikle, ne hakkında ne kadar bilgim olduğunu 3 satır yazımdan anladığınız için sizi tebrik ederim. Diyorsunuz ki, Osmanlı'nın tüm borçlarını ödeyebilecek güçte bir grup var ve ortak özellikleri yahudi olmaları. Ayrıca, diyorsunuz ki bu yahudiler o kadar güçlü ki, Alman Merkez Bankası'nın, İngiltere Devlet Bankası'nın sahipleri. İngiltere ve Almanya bu adamlara borçlarını ödeyememiş, Osmanlı ise gelirlerinin büyük bir bölümünü yine bu adamlara borç ödemek için kullanmış. Dünyanın en büyük güçlerini kendilerine bağlamışlar, yönetimlerini ele almışlar, Osmanlı'nın gelirlerinin %32,5'ini Düyun'u Umumiye ile ellerine geçirmişler ama bu kadar güce rağmen ve Osmanlı'nın o gururlu padişahlarına rağmen ve Osmanlı yıkıldıktan sonraki 25 sene boyunca o toprakları ele geçirememişlerdir.

Bakın Luzifer, ben yahudiler güçsüzdür demedim. Aksine, bazılarının gücünü her klavyeye dokunuşumuzda ruhumuzun derinliklerinde hissediyoruz aslında. Ama sizin anlamak istemediğiniz konu, bahsettiğiniz gibi bir güç dünya üzerine gelmemiştir ve gelemez. Birbirine rakip bu kadar güçlü devletlerin yönetimleri sadece bir grubun elinde olmaz. Bu akla ve mantığa aykırıdır. Hani bizde şimdi ne olursa Ergenekon yapmış oluyor ya, aynı grubun uluslararası boyuttaki olaylarda kullandığı insanlardır yahudiler. İyisi, kötüsü, zengini ve fakiri ile sadece bir dine mensup olmak dışında ortak bir özellikleri olmayan insanlardır.

Baktığınız pencereyi genişletin ve dünyada böyle bir güç varken nasıl olur da Japonya, Almanya ve Çin'in bu kadar güçlenebildiğini, SSCB'nin kurulmasının nasıl olur da bu kadar büyük bir güce rağmen mümkün olduğunu düşünün.

860 Mesaj
2 Şubat 2010; 16:38:43 

quote:

Sevgili Luzifer,

Öncelikle, ne hakkında ne kadar bilgim olduğunu 3 satır yazımdan anladığınız için sizi tebrik ederim. Diyorsunuz ki, Osmanlı'nın tüm borçlarını ödeyebilecek güçte bir grup var ve ortak özellikleri yahudi olmaları. Ayrıca, diyorsunuz ki bu yahudiler o kadar güçlü ki, Alman Merkez Bankası'nın, İngiltere Devlet Bankası'nın sahipleri. İngiltere ve Almanya bu adamlara borçlarını ödeyememiş, Osmanlı ise gelirlerinin büyük bir bölümünü yine bu adamlara borç ödemek için kullanmış. Dünyanın en büyük güçlerini kendilerine bağlamışlar, yönetimlerini ele almışlar, Osmanlı'nın gelirlerinin %32,5'ini Düyun'u Umumiye ile ellerine geçirmişler ama bu kadar güce rağmen ve Osmanlı'nın o gururlu padişahlarına rağmen ve Osmanlı yıkıldıktan sonraki 25 sene boyunca o toprakları ele geçirememişlerdir.

Bakın Luzifer, ben yahudiler güçsüzdür demedim. Aksine, bazılarının gücünü her klavyeye dokunuşumuzda ruhumuzun derinliklerinde hissediyoruz aslında. Ama sizin anlamak istemediğiniz konu, bahsettiğiniz gibi bir güç dünya üzerine gelmemiştir ve gelemez. Birbirine rakip bu kadar güçlü devletlerin yönetimleri sadece bir grubun elinde olmaz. Bu akla ve mantığa aykırıdır. Hani bizde şimdi ne olursa Ergenekon yapmış oluyor ya, aynı grubun uluslararası boyuttaki olaylarda kullandığı insanlardır yahudiler. İyisi, kötüsü, zengini ve fakiri ile sadece bir dine mensup olmak dışında ortak bir özellikleri olmayan insanlardır.

Baktığınız pencereyi genişletin ve dünyada böyle bir güç varken nasıl olur da Japonya, Almanya ve Çin'in bu kadar güçlenebildiğini, SSCB'nin kurulmasının nasıl olur da bu kadar büyük bir güce rağmen mümkün olduğunu düşünün.

Şimdi ne desem ki.. Bilemiyorum. Bak 25 sene demişsin ama ondan önce de İngilizler Filistin'deydi, sırf Yahudilerin o toprakları alması için. Bu kadar güçlü derken, Çin'i de, Rusya'yı da yönetiyorlar demedim; ama şu an Dünya'nın en güçlü devleti ABD onların elinde, Avrupa Birliği de öyle. İsrail'i söylemeye gerek yok bile. Öyle olsa haşa Allah olmaları lazımdı her birinin.

Ama uluslararası boyutta çoğu ama çoğu şey onların kontrolünde. Belki karşı çıkanlar olur, Ergenekon'u da ABD kurmadı mı her ülkede Gladio adıyla ? Bu da nereye uzanıyor: yine, her zamanki gibi yine onların işi.

Bunların daha tartışılacak birçok yönleri var ama benim o kadar tartışmaya zamanım yok maalesef.

551 Mesaj
2 Şubat 2010; 19:45:15 

antisemitizm'in güncel tanımında 2. maddeyi aşağıda yazıyorum.

Yahudilerin veya Yahudilerin kolektif gücü hakkında asılsız, insanlık dışı, şeytansı stereotip suçlamalarda bulunmak; onların ekonomi, medya, hükümet ve diğer sosyal kurumların denetimlerini ellerinde bulundurmaları veya dünya Yahudi komplosu efsanesi (Yahudilerin dünyayı yönettiği gibi..).

4693 Mesaj
2 Şubat 2010; 21:17:59 

quote:

Yahudilerin veya Yahudilerin kolektif gücü hakkında asılsız, insanlık dışı, şeytansı stereotip suçlamalarda bulunmak; onların ekonomi, medya, hükümet ve diğer sosyal kurumların denetimlerini ellerinde bulundurmaları veya dünya Yahudi komplosu efsanesi (Yahudilerin dünyayı yönettiği gibi..).

Bu maddeyi yasaya koyduran güç nasıl bir güçtür açıklayabilirmisin hocam.
Bir dünya düşünün basın özgürlüğü adı altında peygamberlere hakaret edebiliyorsunuz ama bir yahudiyle alakalı bir şey söylediğinizde antisemitizmden doğru kodese.

434 Mesaj
2 Şubat 2010; 21:24:37 

Sırf Yahudi olduğu için Yahudi düşmanlığı yapmak faşistliktir. Yahudilikten yola çıkarak dinin ötesinde Siyasi Siyonizm’in oluşmasına ve yayılmasına hizmet eden ana unsur ise yine Milliyetçiliktir.Haliyle Siyonizm’in kurucusu diye bilinen Teodor Herzl de bir faşisttir.

Yahudiler’in Filistin topraklarına ilgisi ilk olarak Herzl ile başlamış değil. Zengin Yahudiler tarafından bu manadaki ilk teşebbüsler 1880’li yılların başlarına tekabül eder.

Herzl tek başına , arkasında kimse olmayan sıradan bir yazar ve düşünür, siyasetçi değildir. 1897 yılında 200’den fazla katılımcıyla Basel’de Birinci Siyonist Kongresi’ni topladığı zaman “bugün Basel’de Yahudi Devleti’ni kurdum” sözünü sarf etmiştir.Toplantıya katılanların Yahudi açılımı(!) hakkında farklı görüşleri vardır. Siyon aşıkları, kültür siyonistleri, marksizmle örtüşük Yahudilik..gibi farklı görüş sahiplerini bir amaçta bir araya getirebilmek için onlara taviz vermekte tereddüt etmez ve bunun karşılığında kongreden ülküsü uğruna ilgili devletlerle diplomatik ilişkilere girme yetkisini alır. Bu yetki ile Abdülhamid ile talepleri (Filisten’den bir parça toprak verilmesi karşılığında 1896 yılında 20 milyon sterlin, 1901 yılında tüm dış borçların ödenmesi) çerçevesinde bağlantı kurabildiği gibi her ülkeye farklı argümanlarla yaklaşır. Mesela, Almanya’ya, Filistin’de kurulacak bir Yahudi yurdu’nun Almanya’nın Ortadoğu çıkarları açısından yararlı olacağını söylerken, Rusya’ya , Rusların büyük sorun olarak gördüğü Yahudi azınlığından kurtulabileceği vaaadini ileri sürüyordu.

Yahudiler tek başlarına güçlü değildir. Onları güçlü yapan Siyasi Siyonizm’e hizmet eden her tülü görüş , şahıs ve kurumlardır.

Sultanım teşekkür ederim.

551 Mesaj
2 Şubat 2010; 23:55:09 

aslında olya bakışınız din kardeşleriniz filistinlilerin penceresinden. niye o topraklara filistin diyoırsun? halbuki peygamberin bile israiloğlu nun toprakları diyor. hatta vaadedilmiş topraklar değil mi? 1800 lüi yılara kadar gidiyorsunuz, bence daha eski tarihlere de gidin ve neyi göreceksiniz biliyor musunuz?, israil devletinin kurulduğu toprlaklar onların ana yurdu filistinlilerin değil yahudilerin ana yurdu o topraklar.

nanaka9 kardeş bunu tüm gelişmiş dünya bölye kabul ediyor. hatta türkiyedeki tayyip efendi bile bu maddeleri kabul ediyor, uymuyor o ayrı . bu tanımı yanlış hatırlamıyorsam AB nin bir hukuksal organı hazırlamış ve AB tarafından kabul edilmiş. roma imp. dönemide yüzbinlercesi köle olarak romaya götürlümiş, avrupaya zorunlu gidenler hep kötü muamele haatta soykırıma uğramış bir millet. bence tarikatçilerin dediği gibi şeytan bir millet değil epey ezilmiş bir millet(filisttinler bir nebze onların eski haline düştüü ya neyse.) zamanında islam israili ele geçirdiğinde bunlara epey baskı yapmış ağır vergiler falan, şimdi tersi var. üzücü taabii

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanto -- 3 Şubat 2010; 0:04:28 >

1075 Mesaj
3 Şubat 2010; 1:50:07 

quote:

her zaman yaptığınız gibi yapın! sansüre karşı olun o zaman!
SANSÜRE HAYIR!
istediğim düşünceye inanmakta özgürüm! hani nerede demokrasi?

434 Mesaj
3 Şubat 2010; 19:50:48 

quote:

aslında olya bakışınız din kardeşleriniz filistinlilerin penceresinden.

Demek olaya bakışım dini. Ben dini bakıyorum ama dinlerine ırkçılığı ilave ederek “vaat edilmiş topraklar” diyenler dini bakmamış oluyor(!)

Maide Suresi 21. Ayette “kutsal-mukaddes topraklar” olarak geçen topraklar Tevrat’ta “vaat edilmiş topraklar” olarak geçer. Oysa biliyoruz ki bu topraklar sadece Museviler için değil Hıristiyan ve İslamlar için de kutsaldır. Siyasi Siyonizm’den beslenenler ise bu toprakları sırf kendilerine ait sanırlar. "Vaad edilmiş topraklar" ile "kutsal topraklar" betimlemesini amaçta ayrıştıran nedir?

Ayrıca ilgili topraklar hakkında vaadi Allah’tan aldıklarını ileri sürenler, aynı şekilde Allah Teala’ya vaade bulundukları hangi şeyi yerine getirdiler ki, sadece topraklar üzerindeki vaadle sınırlı kalıyorlar? Madem dini metinleri söz konusu ediyorlar ve siz de ettiniz, bir de olayın bu yönü düşünülsün.

Maide Sursi 20-21

20- Musa kavmine şöyle demişti: "Ey kavmim! Allah'ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın. O, içinizden peygamberler çıkardı. Sizi hükümdarlar yaptı. Ve âlemlerde hiçbir kimseye vermediğini size verdi."

21- "Ey kavmim, Allah'ın size yazdığı kutsal toprağa girin, geriye dönmeyin, yoksa kayba uğrarsınız."

“Bu iki ayete göre Arz-ı mukaddes'in İsrailoğullarına vatan olarak yazılması (Allah'ın bu va'di ve takdiri) ebedî değildir ve şarta bağlıdır. Ebedi olmayıp Hz. Musa'nın asrına ait olduğunun delili, 20. ayetteki ifadedir: Allah onlara birçok nimet vermiştir, hatta bu nimetlerin bir kısmı o zamana kadar dünyada hiçbir ferde ve topluma verilmemiştir, bunlar arasında Mukaddes Toprağın onlara vatan olarak yazılması da vardır. Daha sonraki çağlarda ise Allah Teala başka toplumlara, ümmetlere, İsrailoğullarına vermediği nimetler vermiştir.
Bu yazı ve vaat şarta bağlıdır, çünkü 21. ve devamındaki ayetlerde bu yazının hayata geçmesi İsrailoğulları'nın buna layık olmalarına ve bunun için fedakârlık etmelerine bağlanmıştır. Hatta onlar bu şartı yerine getirmedikleri için Allah Teala onlara kırk yıl buraya giremeyip dar bir bölgede yaşama cezası vermiştir. Daha sonraki zamanlarda da İsrailoğulları güç ve ahlak bakımından layık oldukları müddetçe buralarda oturmuşlar, liyakatlerini kaybettikçe de aynı yerler başka toplumların yurdu olmuştur.”

quote:

1800 lüi yılara kadar gidiyorsunuz, bence daha eski tarihlere de gidin ve neyi göreceksiniz biliyor musunuz?, israil devletinin kurulduğu toprlaklar onların ana yurdu filistinlilerin değil yahudilerin ana yurdu o topraklar.

Peki daha eski tarihlere gidelim.

Filistin adı İ.Ö.12. yy.’da bölgenin güneyindeki kıyı kesimlerde yaşayan “Filisti”lerden gelir.Filistiler ise ,İsrailoğullarının gelişinden kısa bir süre önce Filistin’in güney kısımlarına yerleşen Ege kökenli halklardan biridir.İsmini de bu halktan almıştır. Yani, İsrailoğulları’ndan evvel de bu bölgede yaşayan bir halk vardı. Hatta bu Filistiler ile İsrailoğulları arasında bölge üzerinde egemenlik savaşı olduğu bilinir.(Tevrat’ta bu savaştan bahsedildiğini hatırlıyorum.)

Ana yurtları oluşu tezi bölgeyi “Filisti” halkından almasından kaynaklansa bile Osmanlı’ya gelene kadar bu yurda el koyanların da hesaba katılması gerekir.Ki Osmanlı Filistin’i Yahudiler’den değil kölemenlerden aldı.

131 Mesaj
4 Şubat 2010; 16:26:36 

beyler ben arastırıp bildigim seyi anlatıyım size.teodorl herzl yahudi devletinin ancak baska devletlerle diplomatik ilişki sayesinde kurulucagını biliyordu be ilk önce abdulhamitle görüştü ki bu cok dogru bişey filistin o zmn osmanlının elindeydi
tam 5 kez herzl abdulhamitle görüştü.abdulhamit herzlin gercek niyetini biliyordu bu yuzden onu oyalamaya basladı.nerden biliyordu gercek niyetini cünkü berlin büyükelçisi ahmet tevfik pasa baseldeki 1.siyonist kongreyi takip etmişdi ve abdulhamite kongre hakkıdna rapor vermişdi.
herzl abdulhamite biz sefil haldeyiz bize filistinde toprak verirseniz rahat ederiz ve sizin icin ermenilerin baslattıgı karalama kampanyalarını bitiririz ve borcunuzu öderiz ve sizin icin calısıız osmanlının tekrar yukselmesi vb seyler
abdulhamit asıl niyetini bildiginden önce baska toprak verelim size demiş orda maden işletin böyle bizim icin hizmet edin demiş fakat herzl illede filistini istiyormus.abdulhamitde oyalamaya baslamıs herzli bana borcumuzla ilgili rapor getir falan die herzl abdulhamitin zeki biri gunu anlamıs ve almanya ve rusyayla irtibata gecmeye basladı.almanyaya ortadoguda kurulucak bir yahudi devleti cıkarlarınız icin iyi olur dedi rusyayada ancak böyle bir devletle rusyadaki devrimci yahudilerden kurtulabilirsiniz dedi.ve bu 2 devlet abdulhamite baskı yapmaya basladı ve filistine göc 25 yıl icinde 3 kat arttı.yalnız abdulhamit rusya ve almanyanın yahudilere verdigi destegi kırmayı basardı bu sefer de herzl ingiltereyle yakınlasdı.
bildiklerim bunlar tarihin arka odasında anlatılan da buydu dogru bence bu.hatta yahudiler o kadar kin tutmuslardıki abdulhamite abdulhamite tahtan men edildigini bildiren 4 kişilik heyetin icinde 1 yahudide vardı...

551 Mesaj
4 Şubat 2010; 23:11:27 

seymes kardeş tarih diye bize söylenen yalanları buraya yazmaya çalışsak parmaklarımıza ağrı girer, amerikadaki kızlıderilierin türk olduğunu idda eden mi istersin, türklüğün kökenini sümerle dayamak isteyen mi? yada islam peygamberinin türk kökenli olduğunu söyleyen tarih profları mı? yada bize okutulduğu gibi 1 dünya savaşını almanlar yenilk sayıldığı için yenildik diyen tarihçileri mi? bu tür resmi tarih safsataları malesef batının bize bakışını etklilyor.
tarihi safsatlar gerçeği değiştirmez, o topraklar yahudi halkının( 5000 yıllık) anayurdudur. o topraklarda bileğinin gücüyle kurdukları devleti korumaya gayret ediyorlar. tabii bazen insan hak ve hürriyetine uymadıkları oluıyor ama malesef karşılarında kendilerini kadın çoluuk çocuk demeden öldürdüklerinde cennete gideceğine inanan insanlar olduğunu da unutmamak gerek.

castorpollux tabii sansüre hayır, ben türküm bir arap çıksa ve benim ırkımı kötülese ben bozulurum, empati yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanto -- 4 Şubat 2010; 23:19:14 >

1075 Mesaj
5 Şubat 2010; 0:57:27 

israil'in katliamları devam ederken empati yapmak kendimi katil gibi hissettirir!

bir katil ile empati kurmak yerine, kurban ile empati kurmayı tercih ederim...

4693 Mesaj
5 Şubat 2010; 14:12:58 

quote:

Orijinalden alıntı: castorpollux

israil'in katliamları devam ederken empati yapmak kendimi katil gibi hissettirir!

bir katil ile empati kurmak yerine, kurban ile empati kurmayı tercih ederim...

Güzel cevap tebrik ederim.

43 Mesaj
5 Şubat 2010; 14:31:31 

quote:

seymes kardeş tarih diye bize söylenen yalanları buraya yazmaya çalışsak parmaklarımıza ağrı girer, amerikadaki kızlıderilierin türk olduğunu idda eden mi istersin, türklüğün kökenini sümerle dayamak isteyen mi? yada islam peygamberinin türk kökenli olduğunu söyleyen tarih profları mı? yada bize okutulduğu gibi 1 dünya savaşını almanlar yenilk sayıldığı için yenildik diyen tarihçileri mi? bu tür resmi tarih safsataları malesef batının bize bakışını etklilyor.
tarihi safsatlar gerçeği değiştirmez, o topraklar yahudi halkının( 5000 yıllık) anayurdudur. o topraklarda bileğinin gücüyle kurdukları devleti korumaya gayret ediyorlar. tabii bazen insan hak ve hürriyetine uymadıkları oluıyor ama malesef karşılarında kendilerini kadın çoluuk çocuk demeden öldürdüklerinde cennete gideceğine inanan insanlar olduğunu da unutmamak gerek.

castorpollux tabii sansüre hayır, ben türküm bir arap çıksa ve benim ırkımı kötülese ben bozulurum, empati yani.

O toprakları güçlü devletlerin oyunlarıyla İsrail aldı ama savaşmadan aldıkları topraklar yetmiyor.5000 yıl önceki Anayurdu sınırlarına ulaşmak istiyorlar sanırım.Saçmalığın daniskasıdır bu.Şimdi de kanla toprak kazanmaya çalışıyorlar bunun desteklenecek bir yanı yok.

Guest
5 Şubat 2010; 15:05:25 

quote:

Bu bilgilerin neredeyse tümü yanlış. II. Abdülhamit bir Yahudi düşmanı değil aksine koruyucusudur. Rumlara karşı Yahudilerden yararlanma yoluna gitmiştir. Bırakınız İsrail'i, Anadolu'ya bile Yahudi göçlerine izin vermiştir. 1880 de İsrail'de 7.000 olan Yahudi nüfusu 1908 yılında 80.000 e ulaşmıştır. Günümüz İsrael şehirlerinin önemli bir bölümü II. Abdülhamit döneminde kurulmuştur. Osmanlı'da Yahudi okulları onun döneminde yaygınlaşmıştır. İç kaynaklarda rastladığımız huzurdan kovma işi günümüz "one minute" tezgahının tarihi versiyonu olmalıdır. Yaptıkları bu hikaye ile uyuşmuyor çünkü.

Enver paşa(İttihat Terakki) döneminde I. Dünya savaşı yaşandığı için göçlerden bahsetmek pek olanaklı değildir.

25 Mesaj
5 Şubat 2010; 21:08:19 

bazı arkadaşlar yahudilerin gücünün fazla abrtıldığından dem vuruyorlar fakat hiçte abartıldığı gibi değil tarihi gerçeklerdir.öncelikli olarak bilinmelidirki Roma lılar yahudileri alıp parça parça dağıtmışlardır asimile olsun diye fakat yahudiler birbirlerine ve inanaç larna olan muazzam bağlılığı sayesinde ki (bu konuda pek çok darbı mesel vardır) tekrar organize olup asırlar boyunca hayal ettikleri topraklarda hemde çevresi tamamen müslüman olan ülkelerin çevrildiği bir yerde
binbir türlü politika ve desiselerle devlet olmayı başarmışlardır.

Tarihte bir söz vardır ''Politikada İngilizler Ticarette yahudiler'' gerçektende yahudiler bulundukları ülkelerde
parasal olarak en zengin kişiler (rotchildler,rockfeller) olmuştur hatta o kadarki devlet idaresinde ve politikalarında çok etkili olmuşlardır.ayrıca bununla kalmayıp bir çok yeraltı ve yerüstü örgütlerin kurulmasını sağlamışlar yada kurulmuş olan örgütlerin üst kademelerinde yer almışlardır.(Masonluk,illimünati,gül-haç,kurukafa ve kemikler,vs) hatta bugun bile birçok örgüt faaliyetlerini sürdürmektedir. hem parasal güc hemde örgütsel olarak organize olan yahudiler son asırların para yüzyılı oldugunu idrak ettiğimizde ne gibi bir gücü ellerinde bulundurduklarının farkına varabiliriz.

işte teodor herzl o noktada yahudileri organize ederek bütün bu gücü birleştirmiş ve israil devletini kurdurmaya
kendi hayatı yetmesede sonraki kuşaklar onun hayalini gerçekleştirmiştir.

Teodor herzl in abdulhamit hanla olan yer meselesine gelince bu olay kendi anılarındada geçmektedir
ve doğrudur ve yukarıda saydığım nedenlerden dolayı parasal ve politik gücü arkasına almıştır.

abdulhamit han, alman kayzerini ''ben siyaseti ondan öğrendim '' dedirtecek kadar siyasi deha sahibiydi .Herzl in isteğinin arkasındaki gerçeği bildiği için reddetmiştir. yeri gelmişken bir olayı olayı buraya yazıp abdulhamit hanın kişiliği ve ülke sevgisi hakkında biraz fikir edinebiliriz

ittihad ve Terakki merkez-i umumîsi azalarından Fatin Gökmen'in aktardığına göre; Sultan Abdülhamid'in hıyanetine ilişkin bir vesika bulmak amacıyla Hâfız İsmail Hakkı Paşa ile birlikte hazine-i hassa'nın tüm evraklarını ve hesaplarını tetkike memur edilirler. Üç aylık tetkikleri sırasında; Bulgar Kralı'ndan gelen bir ...telgraf bulurlar. Kralın gönderdiği telgraf metni şöyledir:
"Edirne'yi bana verirseniz ben Hareket Ordusu'nu dağıtırım ve saltanatınız tehlikeden masun kalır."Sultan Abdülhamid ise telgrafında şu karşılığı verir:
"Ben ne saltanatım ne de hanedanım için Müslüman askerlerinin üzerine bir Hıristiyan ordusunun taarruzunu asla istemem.
"Bunları anlatırken gözleri yaşaran Fatin Gökmen:"Biz bu telgrafı bulunca hayretten donakaldık. Ve o zaman kanaat getirdik ki merhum Sultan Hamid'e isnad olunan kötülüklerin hepsi yalan ve iftiradır..

ve tekrar konumuza dönecek olursak israilin ne kadar güçlü olduğunu anlamak için yakın tarihe bakmamız yeterlidir.
çevresi tamamen arap ve müslüman ülkelerle cevrili olmasına rağmen , bugune kadar üzerine gelen butun tehlikeleri savuşturmuş ve dahada acısı filistinlilere bütün dünyanın gözü önünde resmen katliam yapmıştır.

ve dahada dramatik olanı bu olayı eleştirmek de antisemitizm olarak algılanıyor dünya medyasında.İslam la ilgili en acımasız eleştirileri yapmak demokratik özgürlük yahudilikle yada siyonizmle iligi eleştiri olunca antisemitizm oluyor
nedense.

Ama ben bir hususu yeri gelmişken paylaşmak istiyorum .''Her halk layık olduğu şekilde yönetilir'' diye bir söz var .
bizim yada diğer müslüman ülkeler neden daha geride yada geri planda, Çünkü bizler bilinçli olamazsak tarihimize geleneklerimize bizi biz yapan değerlere bireyler olarak sahip çıkmazsak,araştıran değil kopyalayan ,bulan değil özenen ,Çalışan değil uyuyan olursak bizimkisi böyle bloglarda tartışmaktan öte geçmez

the love is love that wherever you can live

131 Mesaj
5 Şubat 2010; 21:21:13 

lehrer 35 bilgiler yanlıs diyorsun ispatın nedir?bizim savunduklarımızı nasıl cürütüceksin.evt abdülhamit döneminde 3 katı artmısdır filistine nüfus ama herzl toprak sattıramıyınca abdulhamite batıları kullanmısdır almanya ve rusyada baskı yapmısdır osmanlıya ve bu sayede oraya göc artmısdır ama abdulhamit zmnla bu baskıyı kırmısdır ki yahudileri desteklemisdir diyorsun abdulhamit bu kadar sacma bişey duymadım ben abdulhamit direkt siyonistleri karsısına almak istemedigi icin herzli sürekli oyalamısdır herzl bunu kendide söylemektedir eger abdulhamit desteklemiş olsaydı onlara o topragı verirdi.

25 Mesaj
5 Şubat 2010; 21:21:49 

sayın hakanto ;Eğer bir türk olarak yahudilerin 5000 yıldır anvatanıdır haklarıdır dersen . bunu savunursan biz türkleride asyaya sürmeleri lazım heralde
anadoluyuda 5000 yıl oncekı sahiplerine vermeleri gerekir.
o zaman kıbrısta boşu boşuna hak iddia ediyoruz oradada biz işgalciyiz bu mantıkla düşünecek olursak

Guest
5 Şubat 2010; 22:00:20 

quote:

Orijinalden alıntı: brandyy

lehrer 35 bilgiler yanlıs diyorsun ispatın nedir?bizim savunduklarımızı nasıl cürütüceksin.evt abdülhamit döneminde 3 katı artmısdır filistine nüfus ama herzl toprak sattıramıyınca abdulhamite batıları kullanmısdır almanya ve rusyada baskı yapmısdır osmanlıya ve bu sayede oraya göc artmısdır ama abdulhamit zmnla bu baskıyı kırmısdır ki yahudileri desteklemisdir diyorsun abdulhamit bu kadar sacma bişey duymadım ben abdulhamit direkt siyonistleri karsısına almak istemedigi icin herzli sürekli oyalamısdır herzl bunu kendide söylemektedir eger abdulhamit desteklemiş olsaydı onlara o topragı verirdi.

Petach Tikwa,1878
Rischon leTzion 1882
Zichron Ja'akow.1882
Rechovot,1890
Chadera, 1891
Kfar Saba,1892

Bunlar II. Abdülhamit zamanında kurulan bugünün önemli Yahudi yerleşim yerleri.
Yahudiler 6 göç dalgası ile İsrail'e yerleştiler. Bu göç dalgalarına Alijah denir. İlk iki Aliyah II. Abdülhamit döneminde gerçekleşti. Eğer izin vermemiş olsaydı bu göçler yaşanırmıydı. İsrail'i bırakın İzmir'e bile göçlere izin vermiştir. Girit'e yerleşimlerine izin vermiştir. Batılıların kullanımı falan hikaye. Direkt Rotschild ile ilişkiler var. Rotschild 1889 da Yahudi kooperatifine 25.000 hektar toprak bağışlıyor. II. Abdülhamit döneminde Yahudilere toprak satışı olmadığı tamamen bir masal.

http://de.wikipedia.org/wiki/Edmond_Rothschild
http://www.jafi.org.il/...n/concepts/aliyah3.html
http://www.noam.org.il/

551 Mesaj
5 Şubat 2010; 22:01:34 

birincisi ben katil falan değilim bende sizin gibi türk ana-babadan doğdum
2. si ben haksızlığa karşıyım, egoizme karşıyım, bu hem arap hem yahudi tarafı dahil. ortada kurban varsa halktır, şeriatçi terör örgütlerinin elinde oyuncak olan zavvallı halktır. beyni ideolojik saçmalıklarla yıkanıp hayatının baharında ölümlere yollanan zavallı filistinlerdir, o halk hamas,fkö,el kadide, hzibulah vs vs gibi örgütlerin elinde zavallı hale düşmektedir. boşuna dememişler klavuzu karga olanın burnu ..... çıkmaz diye, filistin halkına üzlüyorsanız, o terörsit yapıya destek değil köstek olmalıyız.

3. sü evet israil hile ile değil bileğinin gücüyle o toprakları alldı, savşarak, tabii silahlar batının ama sonuçta onlar savaşıp tüm araplara 2 kere ağır yenilgi tattırdılar.
israili art niyetli bulmuyorum çünkü isteseydiler bu iki savaştan elde ettikleri toprakları terketmeyebilirlerdi(golan tepeleri hariç, özel bir nnedeni var), aynı bizim kıbrısta dediğimiz gibi kanla aldık kansız bırakmayız diyebilirlerdi demediler, 3-5 sene içinde araplardan aldıkları toprakları geri verdiler sadece sina yarımadası şuanki toprakların 2.5 katı , bu onların idda edildiği gibi faşist bir yayılmacılık anlayışları olamdığının kol gibi göstergesi.. gelelim bize kıbrısa 35 yyıl önce adaya barış getirmek için gittik şimdi bizi, ne rum kesmi nede türk kesmi istiyor demeki bir şeyler yanlış yapılıyor.

suleyd1978 kardeş biz kıbrısa işgal için gitmedikki biz barışş götürecektik gidip oraları mersinin ilçesi yaptık , bizim barış anllayışımızz bu... :D
biiz türkler bu toprakların artık bir parçasıyız, aynı kürtler, ermeniler rumların olduğu gibi hepimiz bu toprakların asli unusuruyuz, bazı faşist ruhlular bunu böyle kabul etsede böyle etmesede böyle. eğer her kendini farklı hissedene saygı gösterebilsek ne pkk nede başka bir terörist yapılanma olacak yeeterki kardeş kardeş yaşamak için samimi olalım, dürüst olalım( bir kısım kafalar bizim soyumuzz sümerlden geliyor diyerek anadoluda rum ermeni ve kürtlerden daha eski yerleşik halk olduğumuz gibi ipe sapa gelmez iddalrda bulunuyorlar vs vs vs).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanto -- 5 Şubat 2010; 22:11:30 >

3545 Mesaj
5 Şubat 2010; 22:14:30 

quote:

Orijinalden alıntı: suleyd1978

bazı arkadaşlar yahudilerin gücünün fazla abrtıldığından dem vuruyorlar fakat hiçte abartıldığı gibi değil tarihi gerçeklerdir.öncelikli olarak bilinmelidirki Roma lılar yahudileri alıp parça parça dağıtmışlardır asimile olsun diye fakat yahudiler birbirlerine ve inanaç larna olan muazzam bağlılığı sayesinde ki (bu konuda pek çok darbı mesel vardır) tekrar organize olup asırlar boyunca hayal ettikleri topraklarda hemde çevresi tamamen müslüman olan ülkelerin çevrildiği bir yerde
binbir türlü politika ve desiselerle devlet olmayı başarmışlardır.

Tarihte bir söz vardır ''Politikada İngilizler Ticarette yahudiler'' gerçektende yahudiler bulundukları ülkelerde
parasal olarak en zengin kişiler (rotchildler,rockfeller) olmuştur hatta o kadarki devlet idaresinde ve politikalarında çok etkili olmuşlardır.ayrıca bununla kalmayıp bir çok yeraltı ve yerüstü örgütlerin kurulmasını sağlamışlar yada kurulmuş olan örgütlerin üst kademelerinde yer almışlardır.(Masonluk,illimünati,gül-haç,kurukafa ve kemikler,vs) hatta bugun bile birçok örgüt faaliyetlerini sürdürmektedir. hem parasal güc hemde örgütsel olarak organize olan yahudiler son asırların para yüzyılı oldugunu idrak ettiğimizde ne gibi bir gücü ellerinde bulundurduklarının farkına varabiliriz.

işte teodor herzl o noktada yahudileri organize ederek bütün bu gücü birleştirmiş ve israil devletini kurdurmaya
kendi hayatı yetmesede sonraki kuşaklar onun hayalini gerçekleştirmiştir.

Teodor herzl in abdulhamit hanla olan yer meselesine gelince bu olay kendi anılarındada geçmektedir
ve doğrudur ve yukarıda saydığım nedenlerden dolayı parasal ve politik gücü arkasına almıştır.

abdulhamit han, alman kayzerini ''ben siyaseti ondan öğrendim '' dedirtecek kadar siyasi deha sahibiydi .Herzl in isteğinin arkasındaki gerçeği bildiği için reddetmiştir. yeri gelmişken bir olayı olayı buraya yazıp abdulhamit hanın kişiliği ve ülke sevgisi hakkında biraz fikir edinebiliriz

ittihad ve Terakki merkez-i umumîsi azalarından Fatin Gökmen'in aktardığına göre; Sultan Abdülhamid'in hıyanetine ilişkin bir vesika bulmak amacıyla Hâfız İsmail Hakkı Paşa ile birlikte hazine-i hassa'nın tüm evraklarını ve hesaplarını tetkike memur edilirler. Üç aylık tetkikleri sırasında; Bulgar Kralı'ndan gelen bir ...telgraf bulurlar. Kralın gönderdiği telgraf metni şöyledir:
"Edirne'yi bana verirseniz ben Hareket Ordusu'nu dağıtırım ve saltanatınız tehlikeden masun kalır."Sultan Abdülhamid ise telgrafında şu karşılığı verir:
"Ben ne saltanatım ne de hanedanım için Müslüman askerlerinin üzerine bir Hıristiyan ordusunun taarruzunu asla istemem.
"Bunları anlatırken gözleri yaşaran Fatin Gökmen:"Biz bu telgrafı bulunca hayretten donakaldık. Ve o zaman kanaat getirdik ki merhum Sultan Hamid'e isnad olunan kötülüklerin hepsi yalan ve iftiradır..

ve tekrar konumuza dönecek olursak israilin ne kadar güçlü olduğunu anlamak için yakın tarihe bakmamız yeterlidir.
çevresi tamamen arap ve müslüman ülkelerle cevrili olmasına rağmen , bugune kadar üzerine gelen butun tehlikeleri savuşturmuş ve dahada acısı filistinlilere bütün dünyanın gözü önünde resmen katliam yapmıştır.

ve dahada dramatik olanı bu olayı eleştirmek de antisemitizm olarak algılanıyor dünya medyasında.İslam la ilgili en acımasız eleştirileri yapmak demokratik özgürlük yahudilikle yada siyonizmle iligi eleştiri olunca antisemitizm oluyor
nedense.

Ama ben bir hususu yeri gelmişken paylaşmak istiyorum .''Her halk layık olduğu şekilde yönetilir'' diye bir söz var .
bizim yada diğer müslüman ülkeler neden daha geride yada geri planda, Çünkü bizler bilinçli olamazsak tarihimize geleneklerimize bizi biz yapan değerlere bireyler olarak sahip çıkmazsak,araştıran değil kopyalayan ,bulan değil özenen ,Çalışan değil uyuyan olursak bizimkisi böyle bloglarda tartışmaktan öte geçmez.

Öncelikle, sanırım yukarıdaki yorumların hiçbirinde yahudilerin güçsüz olduğu söylenmedi; sadece abartılmaması gerektiği söylendi. Bu abartıya, özellikle Dan Brown gibi hayalperest popüler kültür yazarlarının öncülüğünde kendilerine öcü ya da düşman arayan topluluklar dışında pek kimsenin inandığını sanmıyorum. Bahsettiğiniz şekildeki bir güce sahip olup da binlerce yıl topraksız gezmek (eğer dertleri sadece toprak olsaydı) sanırım mantığın kabulleneceği türden bir olay değildir. Hala tekrar ediyorum, 5000 yıllık iktisadi ve ticari bilgiyle donatılmış bir grupta mutlaka güç olur ama tüm dünyayı parmağında oynatacak kadar büyük bir güç değildir.

Ayrıca, verilen örnekler "biz şöyleymişiz, böyleymişiz" hayalinden ileri gitmeyen, kanıtları olmayan ve bizden başka kimsenin inanmayacağı rivayetler üzerine tarih kurmak ancak "kendin çal kendin oyna" durumudur. Biri çıkar der ki, bir Alman profesörün mektubu birine gelmiş "Türkler olmasaydı, tarih olmazdı", biri çıkar der ki "Alman kayzeri demiş ki; Ben siyaseti Abdulhamit'ten öğrendim", başka biri çıkar der ki "Herzl, Osmanlı'nın tüm borçlarını ödemek istemiş ama Abdulhamit kabul etmemiş". Keşke dediğiniz gibi olsaydı da, bu kadar büyük politik yeteneklere sahip ve bu kadar onurlu bir politikacı, ki aynı zamanda kral olan biri ülkesine fayda sağlayabilseydi. Bu iddiaların kaynaklarını sorduğunuzda ise, karşınızda ne tarihi bir belge vardır, ne de yabancı bir kaynak vardır. Olsa olsa, yeni nesil sığ ve sağ görüşlü Osmanlı hayranlığı aşılamaya çalışan bir araştırmacı çıkar altından.

Söylediğiniz son cümleler ise temelde doğrudur bana göre. Bunlardan birincisi ve mantık yürütüldüğünde doğru çıkanı, yahudilerin çok güçlü olması değil müslüman arapların çok kişiliksiz olması sonucu İsrail'in istediği gibi at koşturuyor olmasıdır. İkincisi ise, üreten olmadığımız konusundadır. Ama acı bir gerçek vardır; Türkler tarih boyunca "üreten" olmamıştır zaten. Barbar olarak anılmamızın temelinde de bu yatar. Sanırım bu görüşüme katılmayacaksınız ama bu bir gerçektir. Göçebelikten hala kurtulamamış bir toplum olarak 3 nesil aynı şehirde yaşamayan, yaşadığı yerdeki ile değil de geldiği yerdekiyle "hemşeri" muhabbeti çeviren bir toplumuz. Bu şekilde yaşayış da uzun vadeli yatırım, yani ağır sanayi yatırımını bizim için akıl dışı yapar. Bu konu daha derin bir konudur ve iki cümle ile açıklanamaz ama öncelikle köklerimizdeki göçebelik virüsünden kurtulmamız gerekir.

Saygılar...

707 Mesaj
5 Şubat 2010; 22:32:08 

quote:

...yahudilerin çok güçlü olması değil müslüman arapların çok kişiliksiz olması sonucu İsrail'in istediği gibi at koşturuyor olmasıdır...

İsrail'le ilgili tartışılan pekçok konuda bu gerçek işler
Mısır ve Suriye çekişir, Suud umursamaz, abisi ve efendisi ne derse onu yapar
İsrail komandoluğuna devam eder...

25 Mesaj
6 Şubat 2010; 22:26:13 

Öncelikle, sanırım yukarıdaki yorumların hiçbirinde yahudilerin güçsüz olduğu söylenmedi; sadece abartılmaması gerektiği söylendi. Bu abartıya, özellikle Dan Brown gibi hayalperest popüler kültür yazarlarının öncülüğünde kendilerine öcü ya da düşman arayan topluluklar dışında pek kimsenin inandığını sanmıyorum. Bahsettiğiniz şekildeki bir güce sahip olup da binlerce yıl topraksız gezmek (eğer dertleri sadece toprak olsaydı) sanırım mantığın kabulleneceği türden bir olay değildir. Hala tekrar ediyorum, 5000 yıllık iktisadi ve ticari bilgiyle donatılmış bir grupta mutlaka güç olur ama tüm dünyayı parmağında oynatacak kadar büyük bir güç değildir.

Ayrıca, verilen örnekler "biz şöyleymişiz, böyleymişiz" hayalinden ileri gitmeyen, kanıtları olmayan ve bizden başka kimsenin inanmayacağı rivayetler üzerine tarih kurmak ancak "kendin çal kendin oyna" durumudur. Biri çıkar der ki, bir Alman profesörün mektubu birine gelmiş "Türkler olmasaydı, tarih olmazdı", biri çıkar der ki "Alman kayzeri demiş ki; Ben siyaseti Abdulhamit'ten öğrendim", başka biri çıkar der ki "Herzl, Osmanlı'nın tüm borçlarını ödemek istemiş ama Abdulhamit kabul etmemiş". Keşke dediğiniz gibi olsaydı da, bu kadar büyük politik yeteneklere sahip ve bu kadar onurlu bir politikacı, ki aynı zamanda kral olan biri ülkesine fayda sağlayabilseydi. Bu iddiaların kaynaklarını sorduğunuzda ise, karşınızda ne tarihi bir belge vardır, ne de yabancı bir kaynak vardır. Olsa olsa, yeni nesil sığ ve sağ görüşlü Osmanlı hayranlığı aşılamaya çalışan bir araştırmacı çıkar altından.

Söylediğiniz son cümleler ise temelde doğrudur bana göre. Bunlardan birincisi ve mantık yürütüldüğünde doğru çıkanı, yahudilerin çok güçlü olması değil müslüman arapların çok kişiliksiz olması sonucu İsrail'in istediği gibi at koşturuyor olmasıdır. İkincisi ise, üreten olmadığımız konusundadır. Ama acı bir gerçek vardır; Türkler tarih boyunca "üreten" olmamıştır zaten. Barbar olarak anılmamızın temelinde de bu yatar. Sanırım bu görüşüme katılmayacaksınız ama bu bir gerçektir. Göçebelikten hala kurtulamamış bir toplum olarak 3 nesil aynı şehirde yaşamayan, yaşadığı yerdeki ile değil de geldiği yerdekiyle "hemşeri" muhabbeti çeviren bir toplumuz. Bu şekilde yaşayış da uzun vadeli yatırım, yani ağır sanayi yatırımını bizim için akıl dışı yapar. Bu konu daha derin bir konudur ve iki cümle ile açıklanamaz ama öncelikle köklerimizdeki göçebelik virüsünden kurtulmamız gerekir.

Saygılar...
[/quote]

yahudilerin gücünü abartmayalım derken eğer dünya yahudilerin elinde yapacak bir şey yok gibi bir mağnadadaysa
size katılırım bu şekil bir kaderciliğe vae abartıya bende katılmıyorum ama bu yahudilerin dunya üzerindeki etkinliğini
gözardı etmemizi gerektirmez .ben yahudilerin dunyayı parmağında cevirdiğini iddia etmiyorum ama yaptıkları politika ve
siyasetden bu amacta oldukları sonucunu cıkarıyorum

dikkat edilecek bir hususta yahudiler gizililiğe(başlangıcat az sayıda ve sürgün gibi etmenlerle) cok onem vermişlerdir kurdukları orgütlerin hepside gizliliğe onem vermişlerdir
trileteral komisyonu ,illimünati ,kurukafa ve kemikler bunlar üzerinde arastırma yapacak olursan cok az bilgiye sahıp olursun
bu kurumları etkiledikleri olay ve sonuçları üzerinden guclerini ve etkilerini anlayabilirsin zaten bir anti parantez acmak istiyorumki
bizler cogumuz olayları oluş üzerinden yorumluyoruz halbuki olayları sonucu ve kimlerin bu olaydan fayda sağladıkları şeklinde düşünecek olur
sak dogruya daha yakın oluruz.tarihe baktığımızdada bir cok olaylar görüldüğü gibi değil cok farklı kurum ve örgütler vasıtası ıle
yapıldığını anlayabiliriz.iste yahudileride siyonistleride ele alırken yaşanan olaylara bu mantıkta bakmak lazım.

birde fikri yapılarına guncel bir ornek vereyımkı onalrı anlamamıza yardımcı olacaktır gectiğimiz aylarda Hahamlar Şurası’nın birr fetvasında fetvasında “Tevrat, savaş sırasında kadınların ve çocukların öldürülmesini caiz görmektedir, Gazze”de ve Lübnan”da kadınlara ve çocuklara acıyanlar, İsrail’deki kadınlara ve çocuklara vahşi bir gözle bakıyor demektir” ifadesi yer almakta.

bugun dünya üzerinde kaç tane devlet sayabilirsinki israil kadar katliam ve zulum yapabilir butun dunyanın gözü önünde
ve dunyayı umursamadan ve bu kadar teror estirikende dunya basınında esaslı bir eleştiride göremezsiniz olanıda varsa cok
cılız ve eleştiriler oldumu anti semitizm olarak ele alınıyor . dikkat cekmekte fayda varkı bugun dunyanın en güclüsü diyebilece
ğimiz amerika bile cok buyuk eleştiri alabiliyor

bu konuda anlatacağim bir olayda bu konuda örnek olsun ki ecevit başbakanlığı doneminde yahudieri eleştiren bir konusma yap
mıştı ve ondan sonra ne olduysa oldu yaklasık 2 hafta sonra felan yanlış anlaşıldım diyerek yahudilerden ozur diledi.
diğer bir olayda amerika ırak işgalinden hemen sonra iranıda hedef alacak söylentileri yururken ahmedi necad acıklama yapmıs
amerika saldırısa direk israili vuracaklarını beyan etmiştir buda amerika üzerinde yahudilerin etkisini gosterebilecek olaylardır.
burada daha nicelerini aktarabilirim ama yer ve zaman musait değil..

yahudilerde bu kadar guc ve sermaye varken neden binlerce yıldır topraksız dersen yahudiler elde ettikleri güc zamanla olustu ve
en yuksek duzeye son 200-300 yıl içinde ulaştı diğer bir sorunda surgun nedenıyle yahudiler fazlaca dağınıktılar ki buda toprak sahibi
olamamalarının 2. sebebi işte bu noktada teodor herzl devreye giriyor ve buyuk zengın yahudilerin desteğini alıp organizasyonu saglıyor

kaynak ve belge olmadığından söz etmişsin bu konuda birebir değil ama birisi yabancı olmak üzere 2link vereceğim umarım faydası olur
konunun dahada anlaşılmasına http://www.answers.com/topic/theodor-herzl bu linkte teodor herzl ile abdulhamit arasındaki meselenin
olumsuz sonuçlandıgını belgeliyor ikinci vereceğim link ise yahudilerin kısa bir özgcmişini yapmıs ve faydanladıgı yerli yabancı kaynakları
en altında listelemiştirki bence cokda acıklayıcı olmus http://www.turkdirlik.c...urkiye/IKonyali0001.htm

göçebelik konusuna gelince belkide gercek manada şehirleşme ve yerleşik hayat cumhuriyetle birlikte ivme kazanmıştır. maalesef
bu donemlerde halkımızın genel karakteristiğine baktıgımızda şehirde olan gerek yerel halk gerekse aydınlarımız osmanlının son doneminde
başlayan çarpık batılılaşmanın esiri olmuslardır ,atatürkün milletin efendisi dediği köylü ise (o zamanlarda nufusun buyuk bolumu kırsalda yasıyordu)
saf ve koyun tabiatlı idi vede hicbir zaman milletin efendisi olmadı aksine kolesi oldu desek yeridir.bilinçli halk dediğimiz şehirliler ki
çarpık batılılaşma (halada etkilir) yolunda koşarken koylümüz koyun rolunden cıkamadığı için iş sadece yonetenlerin (sadece sectiğimiz hukumetti
kastetmiyorum onunla birlikte yargı,askeriye ve tum diğer burokraside bu işin içinde) eline kalmıstırki su andakı ekonomik gelişmişliğimiz ve dunya arenasında ki yerimizde onların nekadar başarılı olduklarının belgesidir.

131 Mesaj
7 Şubat 2010; 23:42:21 

kardeşim vikipedi kaynak mı ya k.bakma ama ben bişey demiyorum yahudiler o zmn devletin her yerinde vardılar bu cok net birşeydir abdulhamitin üstündeki baskı.bi arkadasımız da abdulhamitle teodorl herzl görüşmemiştir dio asırı sagcı yorumlar diyor bunlar herzl le abdulhamitin 5 kez görüştükleri aşikardır ve herzl abdulhamite filistinde toprak verin bize orda maden işletelim borcunuzu öderiz demişdir bunun neresinde asırı sagcı yorum var bunu bir cok devletin kralıda yapardı topragını satmazdı inkar edemezsin bunu...

434 Mesaj
8 Şubat 2010; 18:30:49 

quote:

Türk Tarihinden işine gelmeyen silinince aidiyetleri hatırlatmak için yerine konulacak safsata üretimi bir çeşit gereksinimden kaynaklanır. Bu safsatalar var diye her tarihi olgu safsata olacak diye bir kanun yok. Bunun ayırdının iyi yapılması lazım...

Batının bize bakışının etkilenmesi açıkçası umurumda değil, ki o batı "kendi tarihim" diyerek bir sürü safsata üretmiş ve pazarlamasını iyi yapmıştır. Ama haklarını yememek lazım..şimdilerde o safsataları birbirini kırıp dökmeden gerçeğine uygun hale getiriyorlar.

İsrail o topraklarda bileğinin gücüyle değil, İngiltere'nin meseleyi oldu-bittiye getirmesiyle kuruldu. Ama şimdi Arap ve İslam dünyasının gafletinden olabildiğince faydalanarak elinde tutmaya çalışıyor.

----
Abdülhamid Han'a "ulu hakan" diye yaklaşmak onu hatadan münezzeh kılmaz, hataları olmuştur. Aynı minvalde "kızıl hakan" şeklinde aşağılarcasına yaklaşımda bulunmak da hak etmediği bir payedir. Birini yerli tarihçilerin diğerini yabancı tarihçilerin ve avanelerinin yapıyor olması Abdülhamid Han'ı ve Filistin konusundaki kararlılığını gölgelemez. Bu yöndeki tüm söylemlerin hiç bir değeri yoktur.

Abdülhamid ve Filistin konusunda yabancı kaynak isteniyor olması sakat bir istek. Çünkü Osmanlı Arşivinde yer alan orjinal belgeler ve o belgelerden yola çıkılarak ortaya konulan eserler var. Mim Kemal Öke'nin bu konudaki çalışmasını okumadım fakat Kerkük konusundaki çalışmasında İngiliz arşivinden yararlandığnı düşününce , Filistin konusundaki çalışmasında da İngiliz belgelerinden yararlanmış olabileceğini tahmin ediyorum. O dönemde Filistin konusu İngiliz siyasetinden ayrı düşünülemez. Bu açıdan Herzl ve Abdülhamid görüşmesi hakkında şüphe uyandıracak bir durum yok. Üstelik bu görüşmeyi Şalom Gazetesi ve Türkiye Masonlar Cemiyeti de doğrular.

http://www.salom.com.tr...l-Tarihi-gercekler.aspx

Yazıda görüşme doğrulanmakla beraber zorlama yorumla, Abdülahamid'in Herzl'e ihtiyaç duymadığndan teklifini redettiği şeklinde görüş bildirilir.

(Yabancı kaynak düşkünlerine bir de Avner Levi'nin Türkiye Cumhuriyeti'nde Yahudiler kitabını tavsiye edelim. Levi kitabında 1920 yılından itibaren, ülkenin idaresi başta olmak üzere pek çok kişiye inceden inceye sopa vurur. )

Filistin'e göç konusunda ise şu ayırımın yapılması gerekir. Osmanlı Devleti politikası gereği tüm gayr-i müslimlere sınırları içinde Filistin bölgesi de dahil her yerde yerleşme hakkı vermiştir. Fakat siyonizm'in fiiliyata döküldüğünden haberdar olunca bu yerleşim bazı koşullara ve kısıtlanmalara tabi tutulmuştur ve ne yazık ki çıkarılan mizamnameler bulunmasına rağmen aksine hareket eden devlet memurları da olmuştur. Hatta İttihat Terakki yönetimi çıkarılan nizamnameleri ilk başta yürürlükten kaldırırken bir süre sonra faydalılığına hükmederek tekrar yürürlüğe koymuştur.

Ekleme; Atatürk'ün şu sözlerinin bilinmesini de faydalı buluyorum.

http://www.8sutun.com/h...wsid=20935&Categoryid=7

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seymes -- 8 Şubat 2010; 18:40:54 >

131 Mesaj
8 Şubat 2010; 20:48:49 

webbie göcebe toplumundan kurtulup gelişememişiz demişiz osmanlının kurulusu zmnında anadoludaki ahi teskilatından haberin yok herhalde o zmna kadar anadoluda ticaret ve esnaflık hristiyan ve rumların elindeyken cok sıkı bir örgütlenme olan ahi teskilatı bunu türklerin eline gecirmişdir.osmanlı ve türk devletleri yaratıcı deil demissin binlerce yıldır yasayan türk milleti yada baska bir millet nasıl yaratıcı olamaz eger arastırırsan osmanlı kültür ve medeniyeti die dünyaya neler kazandırdıgını anlarsın

3545 Mesaj
8 Şubat 2010; 22:29:22 

Sevgili brandyy,

Bahsettiğiniz Osmanlı sayesinde hala Arnavutluk'ta veya Cezayir'de Türkler vardır. Olaya duygusal bakmamaya çalışın lütfen. Size sormak istediğim ve buna kendi içinizden cevap verin lütfen; kendinize ve çevrenize bir bakın, kaç kişinin dedesi şu anda o insanın yaşadığı şehirde doğmuştur? Bu bize göçebelikten kalmadır ve hala fırsat buldukça göçen bir toplumuz. Bunu kabul etseniz de, etmeseniz de İstanbul ya da Ankara'nın göçle gelen nüfusu yeterli bir rakam verir size. Nedeni ne olursa olsun, ister ekonomik ister siyasi olsun, ilk fırsatta göçeriz. Zorluğu gördüğümüz anda göçeriz. Yerleşik toplumların zaten mantığı bundan 3.000 yıl önce bilinen dünyanın bir ucundan diğer ucuna gidecek kadar maceracı olamaz.

Ayrıca üretmek başka şeydir, ticaret yapmak başka şeydir, ticaret yollarının üzerinde oturmak başka... O yüzden de üretkenlikle ahi teşkilatını karıştırmamalısınız. Ahi teşkilatı sayesinde ticaret el değiştirmiştir, üretim değil. Osmanlı'nın duraklamasına objektif olarak bakabilirseniz, nedeninin sadece ticaret yollarının değişmesi ve talan ekonomisinin doğal sınırlarının yattığını da görürsünüz. Osmanlı ne zaman sınırlarını genişletebilme imkanını kaybettiyse, o zaman çökmeye başlamıştır. Sizin dediğiniz gibi üstün bir teşkilat olan ahilik, o kadar güçlü bir teşkilat olsaydı, Avrupa'da sermaye birikimi oluşurken (ki Osmanlı'da da Ermeniler, Rumlar, Yahudiler ve Levantenler eliyle oluşturulmuştu) Osmanlı'da da oluşurdu. Ama maalesef ki bu olmadı.

Konuşma şeklinize bakılırsa, bana sanırım Osmanlı hakkında bilmediğim ve çok şaşıracağım birşeyler söyleyecekmişsiniz ama son anda kendinizi tutup beni araştırmaya itmişsiniz gibi bir durum oluşmuş. Ne zaman isterseniz beni buradan bilgilendirebilir ve size soracağım sorulara cevap verebilirsiniz. Benden bunu esirgemeyin lütfen.

Saygılar...

131 Mesaj
9 Şubat 2010; 12:26:20 

arkadasım sen göcebelik kavramını genelliyorsun her zmn göc vardır şimdide yokmu.Ama osmanlı kuruldugu tarihten itibaren yerleşik bir hayatı kendine hedef almıstır bunu kurulus yıllarındaki osmanlı eserlerinde göcebe türkmenlerin yerlesik hayattaki türklere zarar vermesinden ve onların kötülenmesinden anlıyabiliriz.egitim bilim ykdur diyemezsin sen osmanlıda arastırırsan daha osmanlının dagılıs yıllarında dünyada 2. sosyoloji bölümü istanbul üniversitesinde acılmısdır ziya gökalp tarafından buna ne dersin biz biseye katkı yapmamısız demek kolay osmanlının tıp cografya alanında dünya kültürüne katkıları tartısılmaz hala bugun piri reisin haritasına hayranlık duyulmaktadır.osmanlıda bilim yokdu diyosun gözlemevi hic mi yokdu devlet hic mi bişey yapamadı ordusunun güclü olması bile yaratıcılıkla alakalıdır en iyi silahı en iyi komutanı osmanlı yetiştirmişdir bi devirde tabi ama zmnla caga ayak uyduramamıs en beceriksiz komutanlarda osmanlıdan cıkmısdır.
3 kıtada bıraktıgı mimari eserleri bile göz ardı edemeyiz bürokrasisini susunu busunu sen gelmiş göcebeydi diosun

3545 Mesaj
9 Şubat 2010; 13:13:38 

Sevgili Brandyy,

Bana verdiğiniz cevaplardan dolayı kendi yazdıklarımı tekrar okumak zorunda kaldım. Hangi cümlemde Osmanlı'yı küçümsediğimi, bilimin olmadığını, sanatın olmadığını ifade ya da ima ettiğimi bulmaya çalıştım ki yanlış anlaşılan yorumum için özür dileyeyim. Ancak, cevaplarımın hiçbirinde buna ben rastlayamadım. Bahsettiğim şey, sanat ya da silah gücü değildir; ekonomidir. Sadece Osmanlı Devleti için değil, Türkiye Cumhuriyet öncesi tüm Türk Devletlerinin iktisadi yapısıındaki talancılık ve yağma ekonomisi ile ilgilidir.
Dediğiniz şey ise, yani göçün hala olması ise, benim bahsettiğim nedendendir. Osmanlı'nın göçebe Türklerle olan sorunlarının temeli ise mezhep ve iktidar kavgaları temellidir. Onların göçebe olmasından ziyade merkezi yönetimi kabul etmemeleri ve bunu 500 yıl boyunca sürdürmeleridir. Aynı sıkıntıyı Atatürk döneminde de yaşadık ve meşhur Dersim Olayları'nın en önemli nedeni de budur.

Eğer yaptığım yorumların herhangi birinde, 3 kıtaya yayılmış bir imparatorluğun gücünü küçümsediğim, bilimsel çalışma yapmadıkları, sanat alanında önemli eserler bırakmadıkları ile ilgili bir anlam varsa, yanlış anlaşıldığım için özür dilerim. Ama, anladığım kadarıyla siz benim yazdıklarımı kullanarak kendi fikrinizi ortaya koymaya çalışıyorsunuz. Bu forumda Osmanlı'nın gücünü aşağılayan yorumlar muhakkak vardır, ama yanlış yorumlara cevap veriyorsunuz.

Saygılar...

131 Mesaj
9 Şubat 2010; 21:27:19 

k.bakma kardeş ben seni biraz yanlıs anlamısım ben kendi fikrimi ortaya koymuya calısmıyorum hata hosuma gidiyor böle tartısmak bi ideolojim yok benim üslübumu yanlıs anlama asıl ben özür dilerim.bu sekilde yanlıs bişey biliyorsamda böle tartısarak bunu düzeltmiş olurum.
ben de kabul ediorum osmanlı öncesi ekonomi yagma ve talanlaydı türk devletlerinde ama bunu genellemek yanlıs olmazmı anadolu selcukluların ticarete ne kadar önem verdikleri ve venedililerle kırımla antlasmalar yaptıgı ortadadır.vel hasıl osmanlıda yerlesikdi ama snn de dedigin gibi her devrinde göcebe türkmenler basına biraz bela olmusdur evt bu türklerin bozkır kültüründen gelen birşey.fakat bunu osmanlının politikası demek yanlıs olur osmanlı fethettigi her yeri vatan olarak görmüştür ve orda yerleşmeye calısmısdır.ben osmanlıyı yuceltmiyorum bi cok yanlısıda vardır asırı milliyetciler gibi kusursuzdur demem istersen yazarımda gözüme kötü gelen yanlarını
bide konuyu nerden nere getirdik yahudi meselesine gelince önceki msjlarını okudum bende snn gibi düşünüyorum bazı yerlerde yahudilerin romanlarda abartılcak kadar güclü olmadıgı konularında ama ortadaki güclerinede göz yumulamaz 3 bin yıldır sürgündeyken aralarında manevi bi bag vardı ve ticaret denilince akla ilk yahudiler gelir.herzl olayına gelince herzl abdulhamitle 5 kez görüşmüşdür üstü kapalı bir sekilde filistinde toprak istemişdir abdulhamitten karsılıgındada amerikada saglam kalemi olan yahudi yazarların ermenilerin karalama kampanyalarını bitirebileceklerini ve eger bize filistinde toprak verirseniz o bölgede maden işleticeklerini ve elde edilen gelirlede osmanlının borclarının ödenebilecegini sölemişdir yani kısacası sizin hizmetinizde calısıcaz osmanlı eski günlerine dönücek(enver paşada bundan emin deilim sadece okudum daha sonra abdulhamiti eleştirmişdir toprak verseydi sonra onları ordan kovardık güclenince
die)fakat abdulhamit herzlin gercek niyetini biliyordu sebebide herzl ilk kez tüm yahudileri baselde bi kongrede topladı ve orda yahudilerin kongresini takip eden berlin büyükelcisi ahmet tevfik pasa sayesinde haberi olmusdur yani herzl baselde yahudileri toplayana kadar yahudiler zengindi güclüydüler ama böyle romanlarda bahsedildigi gibi ütopik örgütlenmelri falan yokdu herzlin cabalarıyla banka kurdular ing+fransız ortak sirketi actılar filistinde toprak satın almak icin vesaire abdulhamitle hikayeleri bu kadar sonrası işde bat ılıların abdulhamite baskısıyla nüfuslarının artması falan filan.yahudiler zmnla güclenmişlerdir eskidenj bu günki kadar etkin deildiler mesela abd de etkin hale gelmelerinde bi etkende yahudiler baskan wilsonu desteklemişlerdir baskan olmasında wilson baskan oluncada yahudileri önemli bakanlıklara getirmişdir minnet duygusu bi nevi 2.dünya savasındada abd ye ihtiyac duyan ingiltere yahudilerin filistinde devlet kurmalarını desteklemişdir ama bundan önce karsı cıkmısdır neden yahudiler o kadar güclü deildi ve ingiltere üstünde baskı kuramıolardı balfour deklarasyonunu bu sebeple ilan etmişlerdir.
anlasılmayan bir sey olursa acıklarım ayrıntıya pek girmeden yazmak istedim.eleştirileri tabi kabul edicez böyle böyle ögrenicez:))

551 Mesaj
9 Şubat 2010; 23:13:35 

seymes kardeş biz türkler anadoluya geldiğmizde de yahudlier anadoluda vardı osmanlı tüm yahudileri edirne ve ötesine ikaamet etmelieri istenmiştir, edirneden bu tarafa geçmelri yasaktı.
avrupadan gelen yahudilerin kabul sebebi ise osmanlının göçebe toplumdan yerleşik hayata geçme denelmerinde avrupada çok onemli işler yapan yahudiler çok önemli bir rol oynayabilir denerek kabul edildi. (yerleşi hayatta ne gibi işlerde açılışılıyorssa onlar, mobilyacı dan tut öğretmenden çık, kısaca bu insanlar avrupan mesleki bilgi ve ilmini getirecekti)
küçük yahudi toplumu iki koca savaşta arapları darmadağın etti ve hala hile oyun falan diyorsakhala lütfen sezarın hakkı sezara kardeşim

549 Mesaj
21 Şubat 2011; 10:58:11 

Hala israilin dini nedenlerden dolayı orada olduğunu savununları gördükçe, orada olmalarının nedenini kutsal topraklara bağlayanları gördükçe,

İçim kan ağlıyor.

En Beğenilmeyen Yorumlar
Ulan bu osmanlıcılar nereden çıkardınız Enver Paşa'yı? Bardakçı bu olayı açıkladı da olayın Enver Paşayla ne alakası var? Yahudiler istiyor Abdülhamit diyor Filistin olmaz ama Kuzey Irak'ta bir yer ol... Yoruma Git Yorumun Devamı Tıbbiyeli Turk - 30 Ocak 2010; 1:34:01 -1
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Kültür ve Bilim] » Kültür, Güncel ve Tarih » Güncel » Yahudilerin II. Abdülhamid'den toprak istemesi ve Enver Paşa'nın teklifi
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.750