Şimdi Ara

Trafik Sigortası Hakkında - Önemli

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
3.854
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yakın zamanda eşimin aracını satıp daha yeni model bir araç aldık. Eski aracımızın kaskosu vardı, onu yeni aracımıza sorunsuz devrettik. Buraya kadar sorun yok. İş trafik sigortasına gelince, sigortacım bana eski aracımızın trafik sigortasını yeni araca devredemeyeceğimizi, sıfırdan poliçe düzenlenmesi gerektiğini söyledi, tabi bende çaresiz kabul ettim. Yeni trafik sigorta poliçesi düzenledik, fiyat 235TL. Fiyat bana biraz pahalı geldi. Halbuki eski aracımızın trafik sigorta poliçesi 160TL idi ve %15 hasarsızlık indirim kademesindeydi. Bu hakkımız göz göre göre kayboluyordu.

Sonraki günlerde bu konu benim kafama takıldı ve trafik sigorta mevzuatını araştırmaya başladım. Derken şu dokümana rastladım:
    http://www.traport.org.tr/karayollari_motorlu_araclar_zorunlu_mali_sorumluluk_sigortas.php
    Orada Madde 11 dikkatimi çekti:
    MADDE 11 – İşletenin ve aracın değişmesi
    (2) İşleten, sahip olduğu yeni araca ilişkin bilgileri sigorta şirketine bildirir. İşletenin sahip olduğu hasarsızlık indirim hakkı aynı türdeki araçlar için devam eder. İşletenin farklı araç türünde bir araç edinmesi halinde mevcut sözleşme feshedilerek yeni bir sigorta sözleşmesi düzenlenir. Mevcut sözleşmesine prim indirimi uygulanan işleten için düzenlenecek yeni sigorta sözleşmesine 5 inci maddenin ikinci fıkrası hükmü uygulanır. Mevcut sözleşmesine prim artırımı uygulanan işletenin düzenlenecek sigorta sözleşmelerine uygulanacak prim basamağı, kaldığı yerden devam eder.

Bu maddeye göre indirim hakkımın devam etmesi gerekiyordu. Hemen sigortacımın yanına gidip ona durumu anlattım ve bu maddeyi gösterdim. Önce itiraz etti, bu dokümanın eski olabileceğinden falan bahsetti. Konuyu sigorta şirketinin bölge müdürlüğüne sormaya karar verdi. Netice benim lehime oldu. Sonuç olarak, yeni düzenlediğimiz 235TL lik poliçeyi iptal ettik, eski poliçeye yeni aracın bilgilerini zeyilname ile işledik. Bir nevi kaskoda yapılan işlemin aynısı oldu. Ben de 235TL lik bir külfetten kurtulmuş oldum.

Benzer durumdaki arkadaşlar, lütfen hakkınızı arayın, çünkü sigorta şirketleri hemen yeni poliçe düzenlemek istiyorlar.

• Teşekkürler
  • ben zeyilname nin iptal edildiğini duymuştum daha önce yalnış hatırlıyor olabilirim.

zeyilname yerine eski poliçeyi iptal ediyorlar kullanılan gün sayısı hesaplanıyor ve ödediğiniz toplam tutardan düşülerek size iade ediliyor.

sonrasında yeni aracınız için yeni bir poliçe düzenletiyorsunuz diye hatırlıyorum.

2004 yılında aracımı aldığımda bu zeyilname işlemini yaptırmıştım 2006 da aracımı değiştirdiğimde zeyilname yapılamadığını

ve eski poliçemi iptal ettirip kullanmadığın gün kadar olan tutarını yeni poliçemden düşmüşlerdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: diegoforlan

ben zeyilname nin iptal edildiğini duymuştum daha önce yalnış hatırlıyor olabilirim.

zeyilname yerine eski poliçeyi iptal ediyorlar kullanılan gün sayısı hesaplanıyor ve ödediğiniz toplam tutardan düşülerek size iade ediliyor.

sonrasında yeni aracınız için yeni bir poliçe düzenletiyorsunuz diye hatırlıyorum.

2004 yılında aracımı aldığımda bu zeyilname işlemini yaptırmıştım 2006 da aracımı değiştirdiğimde zeyilname yapılamadığını

ve eski poliçemi iptal ettirip kullanmadığın gün kadar olan tutarını yeni poliçemden düşmüşlerdi.

Hasarsızlık indirimi ne oldu peki?..
  • quote:

ben zeyilname nin iptal edildiğini duymuştum daha önce yalnış hatırlıyor olabilirim.

Sayın diegoforlan,
    Eski aracınıza ait poliçenin iptal edilip, yeni aracınıza yeni poliçe düzenlenmesi tamamen sizin zararınıza olan bir durum.
    Ben de zaten bu konuya dikkatinizi çekmek istedim. Halbuki eski poliçe iptal edilmeden, araç değişikliği zeyilnamesi
    düzenlenebilirdi. Böylece mevcut poliçenizdeki indirim haklarınız korunmuş olurdu. Yeni poliçe düzenlendiğinde,
    eski poliçedeki tüm indirim haklarınızda kaybolmuş oluyor.

• quote:

Zeyilname demek poliçe üzerinde sonradan yapılan her türlü değişiklik demektir. Poliçe düzenlendikten
    sonra, üzerinde çeşitli değişiklikler yapmak gerekir, işte bunlar ancak zeyilname düzenlenerek yapılır.
    Zeyilnamenin iptal olması söz konusu değil. İptal olan şey şu: eskiden her yıl başında devlet yeni
    vergi oranlarını açıkldığında, trafik sigortalarında fiyat artışı yaşanır ve bu değişiklik için mevcut
    poliçelere zeyilname düzenlenirdi, bu olay iptal oldu.
  • konuyu hortlatmış gibi olucam ama aynı şekilde şimdi de devam ediyormu.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.