Şimdi Ara

Monster Power Center HTS-1000, 2600, Signature 5100 Kullanıcı Listesi (55. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.195
Cevap
10
Favori
130.231
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5354555657
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dustdevil

Ascc ne diye baktım:

http://www.mikeholt.com/technical-available-short-circuit-current.php

Anladığım kadarı ile elektrik hattından çekilebilecek maksimum akım, bağlı kablolar uzadıkça bu değer düşüyor. Acaba evdeki hatlar ile sigortayı attırmadan bu değerlere çıkılabiliyor mu ve shunyata bu testi ucuz ama kalın bir kablo ile yapsa sonuç ne olacaktı.

Videoyu shunyata veya iddiası için paylaşmadım anlatmak istediğim detayın ne olduğu daha rahat anlaşılsın diye ekledim. Kalın kablodan kastınız nedir bilmiyorum ama videoda kullanılan standart cihazların yanında gelen kablolardan...
    Ölçüm yaptıkları cihaz bu merakınız varsa linkten inceleyebilirsiniz.
    http://www.idealindustries.ca/products/test_measurement/circuit_analyzers/suretest_circuit_analyzers.php

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• dustdevil D kullanıcısına yanıt
    Bu durum kablonun kesitine ve boyuna bağlı. İlk testi yaptı kablo 3x0,75 ve ikinci testi yaptığı kablo 3x1,5 ise sonucun aynı olmasını beklememek lazım. Genelde piyasa kablolar ya 0,75 ya da 1 oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kdundar kullanıcısına yanıt
    enerji78 kullanıcısına yanıt
    Ben sadece sesli düşünüyordum, elektrikten malesef çok anlamam... her iletken direnç taşıyacağı için kablonun da maksimum değeri düşürmesi mantıklı ama bu kapasite yeterli ise kalın kabloya gerek var mı gibi... Ve ince sıradan kablo 500 amper kısa devre yaptırabiliyorsa kablonun kendi kapasitesi hayli hayli yetmez mi.

P = V. I

Amerikan elektrik hattı desek 110 * 500= 55000 Watt gibi abuk bir değer çıkıyor, ve elbette çok akım çeken cihazların kabloları mecburen daha kalın oluyor.

Türk ev hattı ve Belkin priz için sigorta kapasitesine göre hesap yapsak 220*10A= 2200Watt, priz hala normal bir amfinin peak kapasitesinin üzerinde güç sağlayabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dustdevil -- 22 Şubat 2015; 21:17:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dustdevil

Ben sadece sesli düşünüyordum, elektrikten malesef çok anlamam... her iletken direnç taşıyacağı için kablonun da maksimum değeri düşürmesi mantıklı ama bu kapasite yeterli ise kalın kabloya gerek var mı gibi... Ve ince sıradan kablo 500 amper kısa devre yaptırabiliyorsa kablonun kendi kapasitesi hayli hayli yetmez mi.

P = V. I

Amerikan elektrik hattı desek 110 * 500= 55000 Watt gibi abuk bir değer çıkıyor, ve elbette çok akım çeken cihazların kabloları mecburen daha kalın oluyor.

Türk ev hattı ve Belkin priz için sigorta kapasitesine göre hesap yapsak 220*10A= 2200Watt, priz hala normal bir amfinin peak kapasitesinin üzerinde güç sağlayabiliyor.

Öncelikle sadece kablo olarak düşünmeyin kablo+konnektör olarak bakmak lazım.
    Ikinci konu bir konuyu sanırım yanlış anlıyorsunuz 0,75 lik kablodan örnek verirsek max akım taşıma kapasitesi aklımda yanlış kalmadıysa 1.2 amp olmalı. Siz örnek olarak 10a ilk bir kablo/konnektörden 30a geçirmeyen çalışın bakalım geçirebiliyor musunuz.
    Bu ölçümde duvarın max kapasitesini kablonun nasıl değiştirdiği anlatılıyor. Aktif elemanlar ile söz konusu kapasitesinde nasıl düştüğü konusu var tabi ki.
    Bir diğer durum slow blow sigortalar anlık olarak üzerinde yazan değerden daha yüksek akım geçişine izin verirler, dolayısı ile yazan değerin anlık olarak üzerine çıkılması olası bir durum.

Belkin diye Filtreti bir cihazdan bahsetmiyoruz değil mi orada durum farklı çünkü...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdundar -- 22 Şubat 2015; 22:08:53 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• kdundar kullanıcısına yanıt
    Belkin priz sadece akım koruması ve gürültü filtresi olan basit bir priz.

Diğer konuda kendimi ifade edemedim sanırım: Shunyata kablonun farkı çok daha basit bir kabloya göre gösteriliyor, benzer kalınlıkta (AWG veya mm) bir kablo kullanıp testi yapsa daha iyi olacaktı. Bizim konumuz açısından örnek güzel bir video ama marketing amacıyla yapıldığından daha kötü kablolar anlık gereksinimleri karşılamaz gibi bir fikir verilmek istenmiş, amfinin istediği anlık akım ile elektrik hatlarının kısa devre durumunda verebileceği maksimum akım ne kadar karşılaştırılabilir ki...

Anlamadığım kısım şu sanırım, 500 amper ASCC fazla fazla yeter diye düşünmüştüm ama herhalde bu testin ölçtüğü değer sadece peak ve anlık, cihaz ölçtükten sonra kısa devreyi kalıdırıyor olmalı, kablo bu şartlar altında devamlı olarak 500 amper akıma maruz kalırsa kısa sürede bozulur diye anlıyorum.

• Bu mevzu bu ve bundan önce bu ve benim açtığım aynı başlıklı topic'de bir çok ke detaylarıyla konuşuldu aslında. Halen irdelenip duruyor.

Önce sondan başlıyayım ve basit yalın dille anlatayım. Bir elektrik kablosunda iletken kalınlığı arttıkça direnç azalır. Ancak iletkenin direnci iletkenin cinsine, kalınlığına ve uzunluğuna bağlı olarak da artar veya azalır. Doğal olarak ince bir elektrik kablosunda elektronlar iletken yüzeyde rahatça akamazlar. Yani bir nevi kısıtlanmış olurlar. Kablonun gereğinden fazla kalın olması da başka sorunlar doğurur. Çok kalın değil ama bizim sistemlerimiz için en ideal kesite sahip elektrik kabloları 3x1,5 Mm2 - 4 Mm2 kesit aralığıdır. Benim tercihim bizim kullandığımız sistemlerdeki güç kablosu iç iletken kesitleri için en uygunu 3x2,5 Mm2.'lik bir kablo ve eğer sağlıklı bir topraklama hattımız varsa, bu kablonun da ekranlamalı olup ekranlamanın da topraklamaya bağlı olması.

Gelelim bizim kullandığımız cihazlar için üretilen bu topic'de ki filtrelere.

Aslında bu konu da daha önce pek çok kez benim tarafımdan irdelendi. Yeniden yazmayacağım. 2010 senesinde ki başka bir forumda yaptığım yazışmalar.

http://www.turke****.com/satforum/archive/index.php/t-569400.html

• Bu da bir diğer Topic^den örnek. Bu arada Guest eski benim. Yani Gene teknika.

http://forum.donanimhaber.com/m_32721852/mpage_5/key_/tm.htm
  • teknika kullanıcısına yanıt
    Kablo çok kalın olunca ne olabilir ki?
  • Yurt dışında özellikle ABD'de bu tarz cihaz çeşitliliği daha fazla , mesela Tripp Lite HT10DBS diye bir ürün var bayağı iyi yorumlar var ürün hakkında fiyatı da uygun ... ancak bu cihazların girişleri bize uymuyor aynı ürünün schuko girişli olanı da yok ayrıca yapmamışlar

http://www.amazon.com/Tripp-Lite-HT10DBS-Theater-Protector/dp/B0002QPC28

• Amerikada elektrik hatları çok kötü anlaşılan ki bu tür cihazlar bolca ve çeşitde üretiliyor ve epeyce alıcı buluyor. Benim homecinema resimlerine ara ara bakarken başta Mosterin olmak üzere değişik marka ve modellerde çoklu ve filtreli prize sahip cihazlara sık sık rastlıyorum. Eminim siz de rastlıyorsunuzdur.
  • Bütün dünya kullanıyor ama bizimkiler olmaz diyor.

• Hts-1000 modelini nereden bulabiliriz ? Ayrıca bu işlevi gören fiyat olarak daha uygun olan başka marka/model var mıdır acaba ?
  • malesef sıfırını bulabileceğiniz bir yer yok.
    benzer kalitede değiller benzer fiyattakiler ayrıca.
    Ama Belkinin ürünlerine bakabilirsiniz
  • aticus3 kullanıcısına yanıt
    Sn Aticus3

Teşekkürler. Peki belkinlerinde monsterda olduğu gibi sese direk etkisi var mıdır acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: chocolatesuslu

Hts-1000 modelini nereden bulabiliriz ? Ayrıca bu işlevi gören fiyat olarak daha uygun olan başka marka/model var mıdır acaba ?

PM attım size.

• Benim hts-1000 yapıldı
  • quote:

Orijinalden alıntı: helsloot

Benim hts-1000 yapıldı

Güle güle kullan.

• quote:

Orijinalden alıntı: teknika

quote:

Orijinalden alıntı: helsloot

Benim hts-1000 yapıldı

Güle güle kullan.

• Gözünüz aydın güle güle kullanın
  • helsloot kullanıcısına yanıt
    güle güle kullanın, nerde yaptırdınız acaba? bende de arızalı bekleyen 1 tane var da
  • 
Sayfa: önceki 5354555657
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.