Şimdi Ara

Motor Suyu Dondu \ Rover 220T

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
38.966
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Gözüm gibi baktığım 220 T aracımın feci bir unutkanlık sonucu motor suyu donmuş durumda. Anlayacağınız gibi antifiriz koymayı unuttum.
    Şuan haznedeki ve tüm su borularındaki sular kalıp gibi buz oldu. Biraz antifiriz eklemeye çalıştım su haznesinden ama nafile aşağı inmiyor buzdan.
    Neyapacağım bilemiyorum. Böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.
    Teşekkürler...

• En mantıklısı beklemek gibi duruyor kardeş.

Geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın ..
  • Fakat beklenirken;suyun donduğunda hacminin arttığını unutmamamız gerekir.Bu sayede kütle sabitken özkütlesi düşmektedir.Eğer ciddi bir basınç varsa aracın motoruna ve borularına zarar verebilir.Depoyu boşalttıktan sonra arabayı elektrikli battaniye gibi şeylerle ısıtırsanız bence bir çözüm olabilir.
  • Evinden seyyar kablo çek. Saç kurutma makinesi ile ısıtmaya çalış.
  • umarım motor çatlamamıştır. geçmiş olsun, aracı yavaşça ısıtarak beklemekten başka çare yok.
  • -varsa- güneş bir yere çekip saç kurutma makinası vs. 'yle boruları ısıtmayı deneyin.
  • bir yerlerde bir çatlak olacağı kesin de gerisini Allah bilir. Erittikten sonra mutlaka tüm tesisatı kontrol ettirmelisin.
  • Seramik veya metal uçlu kızdırıcılarla, soğutma suyu eklediğiniz hazneden buzu ısıtarak eritmeye çalışın. Önce sıvılaşan buz ve sonrasında ısınan su ile yavaş yavaş çözme işlemini tamamlayabilirsiniz. Biraz tehlikeli olacaktır ancak su ile temas etmezseniz tehlike ortadan kalkar.Söylenenler dışında sadece bu aklıma geliyor.Umarım faydası olur.
  • geçmiş olsun benim bildiğim antifiriz sadece kış değil yazında sürekli motorda oluyor.bizim araçlarda öyle en azından.

ortam ısısının yükselmesi geliyor aklıma motora çok yaklaştırmadan kapalı bir ortamdaki elektrik sobası veya elektrikli boru uçlu fanlar var onlarla motora kademeli ısı vermek gibi geldi.
  • Aynısı daha önce bana olmuştu.

Saatlerde uğraşacak vaktim yoktu. Biryere gitmem gerekliydi. Hemen eve dönerek 2 litre kadar su kaynattım vede arabaya döndüm. Sonra yavaş yavaş suyu dökmeye başladım.

1 litre kadarını döktüm, 3-4 dakikaya içindeki buz neredeyse çözülmüştü. Daha sonra hemen bir benzinlikten antifirz alarak ekledim.

Sonucunu düşündüm tabiki. Ancak bu kadar korkmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Sıcak su kararında kullanılırsa herşeyin ilacıdır :)
  • Saolun arkadaşlar hepsi aklıma geliyor ama büyük bir soruna neden olmasından endişeleniyorum. Akşam eve gidince bol bol sıcak su ile ısıtmaya çalışıcam motoru. bakalım ne işler açıcak bana bu hatanın bedeli :
    Yinede benzer probleme maruz kalan arkadaşlar varsa tavsiyelerini öğrenmek isterim.
  • Gecmis olsun

Sicak su da zarar verebilir... Dokerseniz de azar azar dokun...

Konuyla birebir tecrubesi olanlarin yazacaklari daha onemli tabi ki..
  • quote:

Orijinalden alıntı: malicas

Saolun arkadaşlar hepsi aklıma geliyor ama büyük bir soruna neden olmasından endişeleniyorum. Akşam eve gidince bol bol sıcak su ile ısıtmaya çalışıcam motoru. bakalım ne işler açıcak bana bu hatanın bedeli :
    Yinede benzer probleme maruz kalan arkadaşlar varsa tavsiyelerini öğrenmek isterim.

Bol bol sıcak su dökerseniz zarar gelmemişsede geleceği kesin olur.
  • Arabayı hemen kapalı garaja çekin. Mümkünse biraz da sıcak bir garaj bulun.

Sakın çalıştırmayın veya bloğun üstüne sıcak su dökmeyin. Kapalı garajda kendi kendine çözülecektir.

Sonra çözülünce çalıştırmadan sızıntı var mı bakın. Eğer varsa tespit edin. Sebebi blok mu, boru mu radyatör mü iyice bakın. Blok bile çatlamış olabilir. Emin olup sorunu çözünce aracı çalıştırın.

Don olan aracı çalıştırırsanız devirdaim pompası dönemez. Devirdaim de trigere bağlıdır. Trigeri koparırsanız işte o zaman iş işten geçer...

Tekrar söylüyorum, çözülmeden çalıştırmayın!

Ekleme;
    Hızlı bir çözüm istiyorsanız da aracı sanayiye çekip boya fırını olan bir boyacıyla anlaşıp arabayı fırına sokun. Düşük ısıda iki saate kalmaz çözülür herşey. Sonra hemen oracıkta ekleyin antifirizi.

Boyacılar akşam saatlerinde fırınları boş olduğu için daha ucuza kullandırtırlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi O.B.K -- 26 Ocak 2010; 15:54:14 >

• Bence şuan çatlama gibi bir şey yoktur.Çalıştırma gibi bir hatayada düşmezsiniz zaten.Eğer çok gerekli değilse aracınız havaların düzelmesiyle çözülecektir. Kaynamış su kullanmayın ani ısı değişimiyle hassas yerleri güzelce bir çatlatırsınız.O zaman pahalıya malolur.Su işi bence olmaz çünkü bütün motoru ve boruları ısıtmanız gerekecek ve bunu ılık suyla başlayıp yavaş yavaş sıcak suyla yapmanız gerekiyor.Soğutma suyu motor bloğu içinde bir çok yerden geçiyor ve çözüldü zannedip aracı çalıştırırsanız blok içinde erimemiş su büyük sorun çıkarır. Kapalı mekan yada saç kurutma makinasıyla denemekde fayda vardır.
  • Eskiden arabalar bu kadar karışık değilken, mangal koyardık karter muhafazasının altına.

Şimdiki otomobiller garanti tutuşur, ya karter muhafazası plastiktir, ya da davlunbazı.
  • Suyun donduğunu nasıl anladın?
    Antifiriz var mı diye bakmak için kaputu mu açtın veya başka bir şekilde ise nasıl?

Benim de aldığım adam herşeyi var dedi ama karlı havada hiç çalıştırmadım kar yağmaya başladığı gün bir yerlere gittim
    3 gündur karlı havada kapı önünde duruyor
    Hava da erken karardığı için soğukta ve gece arabaya da girmedim
    Yarın akşam kaputu açıp bakacağım sonra da 3 - 5 dk calıştıracam.
  • Bugün serviste 3 tane şirket aracı doblo soğuktan blok çatlatmış halde bekliyordu.
    Hayret ettim. Yer izmir...
  • evet bende nasıl anladığını merak ettim?
  • Yedek su deposu dondu veya radyatör hortumları taş kesildiyse, motor suyu donmuştur.

Bazı arkadaşlar, blok donmasını hafife almışlar. Ağzı sıkıca kapanan vidalı bir cam şişeye taşıncaya kadar su doldurun ve kapatın. Sabaha kadar dışarıda dursun, donduysa bir tarafı kesin patlamıştır.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.