Şimdi Ara

AMD 6 çekirdekli üç yeni işlemci hazırlıyor, işte detaylar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
3.827
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 6 çekirdekli AMD Istanbul işlemcisinin zar görüntüsü.

Bulldozer kod adını taşıyan yeni nesil mikroişlemci mimarisini kullanıldığı masaüstü ve mobil işlemcilerini 2011 için planlayan AMD, 2010'dan da vazgeçmiş değil. Gelen yeni bilgilere göre AMD, 6 çekirdekli en az üç yeni işlemcisini pazara sunacak. Henüz saat hızları açıklanmamakla birlikte firmanın Phenom II X6 1035T, 1055T ve 1075T modelleri üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Her üçü de 6MB büyüklüğünde Seviye 3 bellek kapasitesiyle gelecek yeni işlemcilerden 1035T modelinin 95 Watt, 1055T modelinin 95 Watt ya da 125 Watt ve 1075T modelinin de 125Watt seviyesinde ısıl güç tasarımıyla gelmesi muhtemel görünüyor. Serinin amiral gemisi olması ve muhtemelen 2.8GHz'de çalışması öngörülen 1075T modelinde diğerlerinden farklı olarak çarpan kilidinin açık olması da bekleniyor.

6 çekirdekli Phenom II X6 işlemcileriyle birlikte AMD, kod ismi 960T olan dört çekirdekli yeni bir Phenom II X4 işlemcisi de hazırlıyor. Isıl güç tasarımı 95 Watt olan yeni işlemcinin henüz doğrulanmamakla birlikte iki çekirdeği kapatılmış Phenom II X6 olabileceği üzerinde duruluyor. Bahsi geçen yeni işlemcilerin Nisan ayı ile birlikte pazara giriş yapmaları bekleniyor.

• Eğer AMD performans liderliği istiyorsa 6mb önbellek ve i7 nehalem'den kötü bir mimari ile isterse 30 cekirdek olsun amacına ulaşamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 25 Ocak 2010; 16:00:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mert AYAN

Eğer AMD performans liderliği istiyorsa 6mb önbellek ve i7 nehalem'den kötü bir mimari ile isterse 30 cekirdek olsun amacına ulaşamaz.

bant genisligi bakimindan AMD, Intel'den hala onde..

QuickPath Interconnect (2.4 GHz) 76,800 Mbit/s 9,600 MB/s
    QuickPath Interconnect (3.2 GHz) 102,400 Mbit/s 12,800 MB/s

HyperTransport (2.8 GHz, 32-pair) 179,200 Mbit/s 22,400 MB/s
    HyperTransport 3.1 (3.2 GHz, 32-pair) 409,600 Mbit/s 51,200 MB/s
  • Towarscke bant genişliği bize ne konuda yardımcı oluyor? ben render alırken amd nin bu konuda önde olması bir işlerine yaramadı. en hızlı amd q6600 le ancak yarışıyor. oyunlarda da dağlar kadar fark yok ancak f/p a oynuyorlar eee? 2 işlemciyi birleştirip 2 çekirdeği iptal edip nehaleme rakip mi olacaklar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 25 Ocak 2010; 16:10:33 >
  • Bulldozer Fusion'dan farklı bir projemi yoksa BD güçlü bir işlemci ailesi Fusion GPU+CPU nun olduğu farklı bir projemi?
  • Bence ilk revizyon alınmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

Towarscke bant genişliği bize ne konuda yardımcı oluyor? ben render alırken amd nin bu konuda önde olması bir işlerine yaramadı. en hızlı amd q6600 le ancak yarışıyor. oyunlarda da dağlar kadar fark yok ancak f/p a oynuyorlar eee? 2 işlemciyi birleştirip 2 çekirdeği iptal edip nehaleme rakip mi olacaklar?

bu sorunun cevabini vermistim.. ama yine vereyim... bant genisligi yuksek olan islemciler, ekran karti, ram ve harddiskten daha fazla performans alirlar.
    bu sebepten Nehalem islemciler ve daha sonra icine PCIex koprusu entekgre olan i5 islemciler piyasaya cikmistir... Cok sayida ekran karti bulunan ve ram'i yuksek frekansta calisan Intel Core 2 mimarili islemcisi olan bilgisayarlarda daha az donanim performansi alirsin... Daha once yapmis oldugum testlere tekrar ve dikkatli bakarsaniz goreceksiniz...

• amd nin buldozer çekirdeği iyi ise ve tabiki bant genişliği de buldozer çıkana kadar değişik revizyonlarda çıkmasıda olasılık tabiki iyi olur ama çekirdek p2 lerde high k metal olmadığında o.c de belli yere kadar sıvı azotsuz yoksa o.c de inteli katlardı kı ne katlardı buldozerle o.c de ve akım kaçırmalarda büyük gelişmler olacağı belli
  • kime nei anlatıosun Towars...

burada intel i7 dedimi olay biter :D her yonde amd den ondedir.

anlayamadılar su farkları bir turlu
    tmm genel performans intel ondedir, dogru
    ama yok cache yukseltsin falan sanki islemci tasarlayan bizimkiler de onlar karar verior cache yetersiz die
  • quote:

Orijinalden alıntı: natmaca

kime nei anlatıosun Towars...

burada intel i7 dedimi olay biter :D her yonde amd den ondedir.

anlayamadılar su farkları bir turlu
    tmm genel performans intel ondedir, dogru
    ama yok cache yukseltsin falan sanki islemci tasarlayan bizimkiler de onlar karar verior cache yetersiz die

saçma bir cevap..

i7 dedin mi olay bitmiyor bütce hesabı yapan kişi i7 almaz her yönden önde degil bu yuzden..

i7 f/p ürünü degil malesef..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Towarscke

quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

Towarscke bant genişliği bize ne konuda yardımcı oluyor? ben render alırken amd nin bu konuda önde olması bir işlerine yaramadı. en hızlı amd q6600 le ancak yarışıyor. oyunlarda da dağlar kadar fark yok ancak f/p a oynuyorlar eee? 2 işlemciyi birleştirip 2 çekirdeği iptal edip nehaleme rakip mi olacaklar?

bu sorunun cevabini vermistim.. ama yine vereyim... bant genisligi yuksek olan islemciler, ekran karti, ram ve harddiskten daha fazla performans alirlar.
    bu sebepten Nehalem islemciler ve daha sonra icine PCIex koprusu entekgre olan i5 islemciler piyasaya cikmistir... Cok sayida ekran karti bulunan ve ram'i yuksek frekansta calisan Intel Core 2 mimarili islemcisi olan bilgisayarlarda daha az donanim performansi alirsin... Daha once yapmis oldugum testlere tekrar ve dikkatli bakarsaniz goreceksiniz...

link atarsan iyi olur. tabii sadece senin değil başkasının taptığı testler olursa oda gğzel olur. çünkü sen her halükarda amd diyen bir arkadaşsın.

• i7 mi i7 tmm seri felan ama intel'de eksik olan tek şey tek başına güçlü arkadaşımızın dediği gibi ne hard disk ne gpu ne ram lerle calışıyor.onun için hatta bazen 1 yada 2 sn ye donar inatel ama AMD öle deiL. Her zaman sölErim 'Advanced Micro Devices!
  • @Towarscke iki farklı mimarinin bantgenişliğini karşılaştırmak saçma değilmi
  • @doublemage
    Senin dediğin cümleyi tam anlamış değilim ne harddisk ne gpu ne ramlerle çalışıyor ne demek.Bunlar olmadan bilgisayarı açamazsın zaten.Ne dediğini daha net açıklarsan sevinirim,çünkü kafadan sallama bir cevap gibi geldi.
    @DEATH71
    Dediğine katılıyorum.
  • amd daha cok kullanıcı dostu bu kesin bisey arada ucurum ferformans farklari yok ama fiyat varklari cok cok yüksek olabiliyor

bu bakimdan intel kullanan biride olarak artik amd daha sıcak bakmaktayim ve amd gececem kesin
  • @Towarscke

bant genişliği hd oynatımda yararlı oluyormu ?

bide bu cekirdek meselesi beni cok karıstırıyor hd film oynarken cok cekirdeklimi olması iyidir yoksa tek cekirdeğin hızınamı baglıdır yani 4 cekirdekli diyelim her cekirdegi 2 ghzda calısiyor diyelim bide tek cekirdekli 3 ghzda calısıyor diyelim 2 tane islemci var elimizde hangisi medya oynatımda üstündür ?
  • AMD işlemcilere çok fazla yüklenildiğinde sanki daha bi gaza basıyor gibi şahlanıyor, işlemleri bitirmeye çalışıyor ama intel işlemcilerde çok fazla yüklenmelerde bi yerden sonra kilitleniyor sistem. Buda Towarscke arkadaşın dediği gibi bant genişliği farkından kaynaklanıyor. Dükkanımda hem intel hemde AMD çok sistem sattım bu yüzden çok test etme şansım oldu. intel üst işlemcilerde rakipsiz fakat orta seride (f/p) amd rakipsiz bence.
  • quote:

dstk

25.01.2010 Saat: 18:02

AMD işlemcilere çok fazla yüklenildiğinde sanki daha bi gaza basıyor gibi şahlanıyor, işlemleri bitirmeye çalışıyor ama intel işlemcilerde çok fazla yüklenmelerde bi yerden sonra kilitleniyor sistem. Buda Towarscke arkadaşın dediği gibi bant genişliği farkından kaynaklanıyor. Dükkanımda hem intel hemde AMD çok sistem sattım bu yüzden çok test etme şansım oldu. intel üst işlemcilerde rakipsiz fakat orta seride (f/p) amd rakipsiz bence.
    kesinlikle katılıyorum bende çok sorun yaşadım intelde bahsettiğin işlemcilerde biraz yüklenince kilitlenme oluyo özellikle winrarda reset atmam gerekiyordu pc ye bi kaç defa konu açtım ama kimse kaile bile almadı sistem uyumsuz falan çektiler.tabi herkes çok biliyor.amd 500 kullanıyorum şu an 2 yıldır bi defa bile resetlemek zorunda kalmadım pc yi.veriyolu bence çok çok önemli işlemcide.

• intel kullanıcısıyım ama amd den amd64 gibi sağlam bir mimari bekliyorum ki i7 yi ve benim q6600 ü gömsün
  • Haber için teşekkürler..
    6 çekirdek ve güç tüketimlerine bakıldığında sağlam gelicek gibi duruyor.

quote:

Orijinalden alıntı: fx57
    iki çekirdeği kapatılmış Phenom II X6 olabileceği üzerinde duruluyor.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.