Şimdi Ara

Cooler Master'dan oyunculara özel yeni güç kaynakları: GX 650W ve GX 750W

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
3.308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sektörün önde gelen komponent üreticilerinden Cooler Master, oyuncular için hazırladığı yeni güç kaynaklarını kullanıma sunuyor. Açılımı Gamer Extreme olan GE serisi yeni güç kaynaklarının ilk temsilcileri, 650 Watt kapasiteli GX 650W ve 750 Watt kapasiteli GX 750W olacak. Extreme serisi güç kaynaklarını temel alan yeni modellerin tek kanal 12v tasarımına sahip oldukları ve 60A sağlayabildikleri belirtilirken, ortalama verimlilik değerlerinin %85 seviyesinde olacağı ayrıca modern güç kaynaklarında olması gereken çok sayıda güvenlik teknolojisine (kısa devre ve yüksek akım koruması gibi) sahip olacakları açıklandı.

Her ikisi de 120mm çapında düşük gürültülü fanla soğutulan GX serisi yeni güç kaynaklarını önümüzdeki haftalarda satışa sunmaya hazırlanan Cooler Master, fiyatlar hakkındaysa henüz net bir açıklamada bulunmadı.

• %85 dedikleri olsaydı en kötü +80 Bronze sertifikası koyarlardı.
  • tek rail olması daha mı iyi acaba?? artı 650w'ın neresi extreme..??
  • Güzel bileşenler sonuçta tek trafo olduğu için rail in ayrılması çok ta faydalı bişey değil karışık bi konu tabi bu
  • Tek kanal olayına iyi kaptırdılar.

Bende tam cevabını bilmiyorum,çelişkilerim var aslında. 2-3 kere sormaya çalıştım bu tek kanaldan çok amper mi daha iyi yoksa çift yada çok kanal mı diye ama tam cevabını hiç alamadım.

Benim bildigim Oc ve Çoklu ekran kartı kullanımlarında çift ve daha fazla kanaldan yüksek amper verebilen psular kullanılmalı.
    Ben böyle birşeyler okudugumu hatırlıyorum ama tam emin degilim.
  • tek kanal daha verimli kullanılır(psu verimiyle karşılaştırılmasın da).psu nun tek kanalına % de 100 yüklenebilirsiniz,çok kanallı psu larda ise tek kanala taktığın donanımın maximum gücü kadar yüklenebilirsin,gerisini kullanamazsınız.Bu yönden kullanımı daha verimli olur.
  • haber için teşekkürler
  • Birden fazla raile sahip psularda OCP denilen, fazla yüklenmeye karşı önlem alan minik bir devre bulunur.Psu her iki railden 18A verebilmekte ise Herhangi bir raile 18Aden fazla bir yuklenme gerceklesirse OCP devreye

girecektir ve güç kaynağı/rail kendini kapatacaktır.Eğer bir güç kaynağında 2 rail çıkışı varsa 2 tane ayrı OCP bulunur ve her raili fazla yuklenmeye karsı korur.Çoklu rail sisteminde, PC de oluşabilecek herhangi bir arıza

durumunda OCP daha etkilidir. Tek rail olup 70 Amper verebilen bir PSU düşünelim. OCP nin devreye girebilmesi için 70A den fazla akım çekmek gerekecek. Benim ekran kartım diyelim arıza yaptı ve normal çalışırken 14A

çekerken arızalı halde 30A çekiyor. OCP devreye girmeyeceğinden arıza dahada büyüyecektir, yani OCP nin anlamı kalmayacaktır.Rail leri çoklayıp herbirine ayrı ayrı OCP devreleri ve kapasitör eklemek maliyeti arttırır. Bu

sebeple üreticilerin bir kısmı bundan kaçınır.

Enermax ın modellerine ve fiyatlarına bakarsanız bu yazılanlara hak verirsiniz.Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi krtlkDr89 -- 24 Ocak 2010; 23:34:04 >
  • Mesela tek rail 60A bir PSU da arıza yapan donanım üzerinden 60A akım geçip kül olmadan OCP devreye girmez. Mesela ekran kartımız diyelim ki durup dururken ya da biz overclock un dozunu abarttığımız için arıza yaptı ve VRM leri yandı. Çoklu rail PSU ile ekran kartı üzerindeki komponentler gözle görülür şekilde hasar görüp kavrulmadan kurtulma ihtimali daha yüksek. Tek rail PSU ile ise 60-70A gibi bir değer aşılmadan OCP devreye girmeyeceğinden kartın alcağı hasar daha ciddi ve gözle görülür olacaktır. Bu durumda ekran kartınızın garanti kapsam dışı bırakılma ihtimali yüksek.

Ayrıca işte efendim 4 rail 25er Amper bir raile CPU bağladım CPU 10A çekiyor geriye kalan 15A ziyan oluyor vb. yorumlar çok çok saçma. Boşa giden bir şey söz konusu değildir. Kaliteli bir PSU kullanıyorsanız çoklu rail akım sınırlandırmalarını aşıp sorun yaşatacak bir konfigürasyon oluşturmanız imkansızdır. Tek rail yapının hiçbir + sı olmadığı gibi OCP güvenilirliğini ortadan kaldırmaktadır. Eskiden tekli ya da çoklu rail diye bir şey yoktu, bütün PSU lar tek rail idi. Tek rail diye bir kavram da yoktu. (Henüz ikincisi çekilmeyen bir fimin ilk bölümüne xxx1 denilmeyeceği gibi, terminatör ilk çıktığında adı "terminatör 1" değildi değil mi?) teknoloji gelişip donanımların güç ihtiyacı artınca PSU ların verebileceği akım ciddi şekilde artınca güvenliği arttırmak için çoklu rail yapısına geçildi. Çoklu rail yapısı maliyeti arttıran bir unsurdur. Bu adamlar gerizekalı değil. Hem olumsuz bir iş yapıp hem daha yüksek fiyata maletsinler.

Tek rail yapı farklı olmak adına yapılan pazarlama stratejisinden başka bir şey değildir. Normal bir kullanıcının kulağına "tek rail 70 Amper" gibi bir ifade daha çekici geliyor. Halbu ki diğer PSU da 70A akım verebiliyor ve daha gelişmiş bir aşırı akım koruması sağlıyor. Yapı olarak tek fark çoklu rail in 1 den fazla OCP devresi kullanması, geri kalan her şey aynı. Efendim tek rail daha sağlam ve stabil yapı vs. hepsi HİKAYE. Böyle olduğunu çok net şekilde anlamak için iyi derecede güç elektroniği bilmek gerekli.

Bu arada haberdeki PSU ların Extreme bir tarafı yok. Bildiğimiz 80+ düz sertifikalı PSU lar. Bronze sertifikalı ürünler bile artık sıradan hale gelmişken bu ne alaka. Önüne gelen Gamer exreme, oyuncu kasası yok oyuncu bilmemnesi diye ürün çıkarmaya başladı. Kıytırık 70-80 $ lık kasalarda bile saçma sapan adlar görüyoruz. Sanki kasa değil de uzay mekiği mübarek. Komik...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HexfeT -- 25 Ocak 2010; 12:09:09 >
  • Hexfet arkadaşım birşey sormak istiyorum. Mesela Ocz Z serisi 650W PSU 12v kanalından 636W verebildiği yazıyor. 4lü rail sistemi kullanıyor. Her kanal için 18A belirtilmiş. Mesela 30A güç çeken bir ekran kartı bu PSU da verimli çalışırmı? Yoksa 2 railin gücünü birleştirip mi ekran kartına verir? Bu durumlarda tek railden 50A civarı veren daha avantajlı olur mu?
  • 30A (360W eder) akım çekecek bir ekran kartı yok. Yüksek güç tüketen ekran kartlarında iki PCIexp güç girişi olur ve bunlar farklı raillere denk geldiğinden sorun olmaz. Herhangi bir verimlilik kaybı falan da söz konusu değildir.

Not: Konu ile alakası yok ama paylaşmak istediğim bir şey var. Bazı güç kaynaklarında rail akım sınırlandırması mesela 20A olarak belirtilip, testlerde 20A üzerinde akım çekildiği halde OCP devreye girip PSU yu kapatmıyor. 30-35A çekildiğince ancak tepki veriyor. Bu iyi birşey değil ve PSU nun hatırı sayılır yabancı inceleme sitelerinde ciddi bir - puan almasına sebep oluyor. Çokça tavsiye edilen, iyi bilinen orta seviye PSU larda bile bu durum söz konusu olabiliyor. Fakat bizim sivri zekalı bazı test editörlerimiz (isim vermeyeceğim) işlerini çok iyi bildiklerinden olsa gerek 25A ile sınırlandırılmış güç kaynağından 30-35A akım çekip "aaa bakın etiket değerinin üzerinde yüklendiğimiz halde banamısın demiyor" deyip olumlu bir şeymiş gibi gösteriyor. Halbuki bu durum PSU nun OCP sinin işini yapmadığını gösteriyor ve o şekilde 15-20Dk test devam etse PSU nun hoşafı çıkacak. Çıkıp bunu söyleyincede lafı dolandırıp saçma sapan bir sayfa yazı yazıp, kafa karıştırıp üste çıkıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HexfeT -- 26 Ocak 2010; 17:50:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HexfeT

30A (360W eder) akım çekecek bir ekran kartı yok. Yüksek güç tüketen ekran kartlarında iki PCIexp güç girişi olur ve bunlar farklı raillere denk geldiğinden sorun olmaz. Herhangi bir verimlilik kaybı falan da söz konusu değildir.

Not: Konu ile alakası yok ama paylaşmak istediğim bir şey var. Bazı güç kaynaklarında rail akım sınırlandırması mesela 20A olarak belirtilip, testlerde 20A üzerinde akım çekildiği halde OCP devreye girip PSU yu kapatmıyor. 30-35A çekildiğince ancak tepki veriyor. Bu iyi birşey değil ve PSU nun hatırı sayılır yabancı inceleme sitelerinde ciddi bir - puan almasına sebep oluyor. Çokça tavsiye edilen, iyi bilinen orta seviye PSU larda bile bu durum söz konusu olabiliyor. Fakat bizim sivri zekalı bazı test editörlerimiz (isim vermeyeceğim) işlerini çok iyi bildiklerinden olsa gerek 25A ile sınırlandırılmış güç kaynağından 30-35A akım çekip "aaa bakın etiket değerinin üzerinde yüklendiğimiz halde banamısın demiyor" deyip olumlu bir şeymiş gibi gösteriyor. Halbuki bu durum PSU nun OCP sinin işini yapmadığını gösteriyor ve o şekilde 15-20Dk test devam etse PSU nun hoşafı çıkacak. Çıkıp bunu söyleyincede lafı dolandırıp saçma sapan bir sayfa yazı yazıp, kafa karıştırıp üste çıkıyorlar.

Bu konu ayrıca bir başlık ister ama bravo HexfeT hocam. Aynı tezi savunuyorum çoklu rail ile örneğin 12v kanallarından ikisi daha fazla veren PSU'lar mevcut. PCLabs bu konuyu işlemişti ayrıca. Toplam 6 tane 12vkanalı olan 4 tanesine kanal başına 18A ve iki adet 12v3 ve12v4 kanalına da kanal başına 28A verebilen CM RS 850 pSU kullanıyorum. BU totalde 12v kanalına 128A yapar. Ayrıca bu yapılanma sayesinde totalde 768W 12 v kanalına destek verebilen bir PSU. Ama popüler gündeme göre ben bunu çöpe atmalıyım değil mi?

Üretici zaten PSU içinde her türlü 6 to 6 8 to 8 hatta 8 to 6 kablo verir moduler yapı ile yeşil 6 pin kırmızı 8 pin yuvaları belirtir ama Ademoğlu tutar molex dönüştürücü ile ekran kartı bağlarsa tabi PSU'ları çöpe atıp sistem içine bomba takmak en iyisi değil mi?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.