Şimdi Ara

Ve AMD uzun bir aradan sonra ilk defa kâr açıkladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
2.780
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD merakla beklenen finansal sonuçlarını yayınlayarak uzun bir aradan sonra ilk defa kâr açıkladı. 5.5 milyar dolarlık satın alma operasyonuyla ATi'yi 2006 yılında bünyesine katan ve o günden bu yana her çeyrekte zarar açıklayan AMD, Intel'den gelen 1.25 milyar dolarlık ödemenin de katkısıyla, yıllar süren kayıp açıklamalarıyla vedalaşarak dördüncü çeyrek için 1.178 milyar dolar net gelir açıkladı ve 2010'da daha güçlü olacağının sinyallerini vermiş oldu.

AMD'den yapılan açıklamaya göre geride bıraktığımız yılın üç aylık son çeyrek diliminde, bir önceki çeyreğe kıyasla %18, bir önceki yılın aynı dönemine göreyse %42 artış ile 1.646 milyar dolar gelir elde edildi. İşlemci tarafında 1.21 milyar dolar (üçüncü çeyreğe göre %14 artış), grafik operasyonlarından ise 427 milyon dolar (%40 artış, teşekkürler DirectX 11) elde eden firmanın 2009 toplam geliri ise 5.8 milyar dolar olarak kaydedildi.

Fabrikalarını Abu Dabi merkezli ATIC firmasıyla birlikte kurduğu GlobalFoundries'e devreden ve yeni nesil yonga tasarımlarına ağırlık vermeye başlayab AMD, sezonsal gelişmelere bağlı olarak içinde bulunduğumuz 2010 yılı birinci mali çeyreğinde, son çeyreğe kıyasla 1.646 milyar doların altında gelir elde edeceğini tahmin ediyor.

• Beklenen bir şeydi. İntelden gelen para, 5xxx serisinden gelen para. Allah Bereket versin.

fx57 hocam, verdiğniz rakamlar "Net Gelir" mi?, "Net satışlar" mı? "Net Kar" mı?

Net satışlar sa eğer, bu amd-ati nin kar ettiğini göstermez. Net satışlar = Satışlar - satış indirimleri formülüyle bulunur.

Net Gelir = Net kar olabilir mi? Tekdüzen hesap planı açısından böyle bir tanımlama doğru olmasa da, Net Gelir = Net kar yaklaşımı da akla yatkın geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 22 Ocak 2010; 10:05:44 >
  • intelin son çeyrek karı 2 milyar dolar değil mi? adamlar hem grafik hem işlemci oalrak ancak 5.8 milyar satış yapabilmişler ki 5xxx serisi olmasa amd nin durum içler acısı ama helal olsun adamlara hükümetlerden ayrdım onu sat bunu sat yine düzgün çalışıyorlar. umarım bu mirasyedi halleri ellerinde patlamaz. bu arada ben kaç para kar ettiklerini göremedim. yaptığı satışları yazmışsınız ama şu akdar kar ettiler dememişsniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 22 Ocak 2010; 10:01:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

Beklenen bir şeydi. İntelden gelen para, 5xxx serisinden gelen para. Allah Bereket versin.

fx57 hocam, verdiğniz rakamlar "Net Gelir" mi?, "Net satışlar" mı? "Net Kar" mı?

Net satışlar sa eğer, bu amd-ati nin kar ettiğini göstermez. Net satışlar = Satışlar - satış indirimleri formülüyle bulunur.

Merhaba,

Haberde yer alıyor ancak dikkatinizde kaçtığını düşünüyorum; net geliri 1.178 milyar dolar.

İyi forumlar dilerim.

Fx57.
  • Aferim AMD.

DirectX 11 denen ve sadece satış politikası olan uygulama başarı ile devam ediyor. ( DirectX 11 e tam destek veren oyun motoru ile yapılan oyunlar çıkmadıkça ) . Bu satış politikasını Amd başarı ile götürmeye devam ediyor. Bizim forumdan da arkadaşların oldukça katkısı oldu diyebilirim ben forumun en az 1000 Tane HD5000 sattırdıgını düşünüyorum.

Amd seneyeki 6000 Serisinin parasını çıkardı,şimdide tıkır tıkır geliyor paralar ki çat çat çıkarıyorlar kartları.
    Helal olsun ne diyelim , Satış politikaları bu sene tavan yaptı. Gerçekten başarılılar.

Burada Fermiye hiç dokunmuyorum , çıksın hele bir.
  • Haber için Teşekkürler...
  • İntel yakında bomba yapacaktır demektir bu
  • amd'nin kar etmesi iyi intelle rekabet edecek güce gelirse bizim açımızdan iyi olur işlemsi piyasası intelin tekelinden kurtulmuş olur
  • Sonunda kâr haberi duyabildik AMD'den güzel bir gelişme
  • intel den gelen parada çok buyuk miktarmış
  • İntelden gelen para olmasaydı yine zarar açıklardı amd hiç sevinmeyin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: DavutGENC

İntel yakında bomba yapacaktır demektir bu

yaptı zaten

http://forum.donanimhaber.com/m_37131648/tm.htm
  • Grafik operasyonlarından %40 artış , teşekkürler directX11 :D
  • Amd elindeki mali imkanlara rağmen çok iyi işler yapıyor özellikle son dönemde. Yani phenom2 ya da athlon2 serisi bir sistem kullanıp verdiği paraya göre memnun kalmayan pek yoktur sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mertcan.

Grafik operasyonlarından %40 artış , teşekkürler directX11 :D

Şu bir gerçekki 5xxx serisiyle ciddi bir sıçrayış sağladı AMD-ATI.
  • Sonuçta ikisi de Amerika Birleşik Devletleri şirketi. Ancak anlamlı bir rekabet için Amd'nin kar etmesi gerek, herkesin dediğini tekrarlamak gerekirse evet İntel daha performanslı işlemciler üretiyor, Amd ise daha anlamlı fiyat performanslı işlemciler üretiyor. Dengeler değişmediği sürece ben Amd ile devam ederim. Umarım 6 çekirdekli işlemcileri de hayâl kırıklığına uğratmaz ve de 890 chipsetli anakartları. Her şey daha fazla rekabetçilik, bir sonraki teknolojinin daha hızlı piyasaya sürülüp kullanıcının daha az zarar görmesi için.
  • iyi bu parayı daha iyi işlemciler ve ati tarafında ise 6xx serisi GPUlar için harcasınlar..
  • Ödenen tazminat bırakın bir firmayı bir ülkeyi bile ihya eder :-)
  • bence 2010 yılında daha fazla kar eder

teşekkürler DirectX 11
  • AMD CEO Dirk Meyer :

“We are ramping the ATI Radeon HD 5000 series now and look forward to refreshing the entire lineup in the second half of next year*

http://www.xbitlabs.com/news/video/display/20100121233418_ATI_s_Next_Generation_Graphics_Processors_on_Track_for_the_Second_Half_of_2010_AMD_s_CEO.html
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.