Şimdi Ara

407 yakıt tüketimim normal mi?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
12.030
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1 ay önce aldığım 2006 model 407 1.6HDIaracımın yakıt tüketimi beni hayal kırıklığına uğrattı arkadaşlar. Belki bazı etmenler yüksek çıkmasına neden olmuştur diyerek burada sizin de fikrinizi almak istedim:
    Ankara'da oturuyorum ve geçen Cuma Total'de depoyu Eurodiesel ile tamamen doldurttum ve yol bilgisayarındaki tüketimi sıfırladım. 1 hafta geçti ve dün bakayım dedim ve şaşkına döndüm: Yol bilgisayarına göre ortalama 8,9lt yalmışım 100km'de, ortalama hızım ise 19km/saat. Araç şehiriçinde kullanılıyor, günlük ortalama 5km gidiş 5km dönüş yolu var. Yolculuk sırasında sabah hava genelde 0 derece civarında, akşam da yine 4-5 ancak vardır. Dur kalk bolca. Özellikle dönüş yolumun büyük kısmı yokuş yukarı ve zaman zmaan 2.viteste 2500 devir civarında 12-13 ve hatta 14lt tüketim görüyorum anlık olarak. Aracı genelde 2000-2500 devir arasında kullanmaya çalışıyorum. Bu tüketim normal mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enoktakenokta -- 22 Ocak 2010; 9:29:11 >

• Selam biliyorsun aynı zamanda aldık 407 leri. Benimde günlük ortalama kullanımım 40 km 20 sabah 20 akşam şehir içi dur kalksız ortalama 30 km/saat arabamın bakımı geçmiş olmasına rağmen 7 lt gösteriyor bakımını yaptırıp birde yaz olsa 6 lt olacak gibime geliyor.
  • Kısa mesafelı gıdıs gelıslerde yakıt tuketımının artacagını dusunuyorum.Daha motor tam ısınmadan ve sureklı dur kalk yaparak,donustede yokus yukarı cıktıgınızı dusunursek,yakıt tuketımının cok olması olagan.Fakat 9 lt olur mu?bilemiyorum.Istersenız bır servıse ugrayın,belkı degısımı gelen bır parca vardır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GOXIN

Kısa mesafelı gıdıs gelıslerde yakıt tuketımının artacagını dusunuyorum.Daha motor tam ısınmadan ve sureklı dur kalk yaparak,donustede yokus yukarı cıktıgınızı dusunursek,yakıt tuketımının cok olması olagan.Fakat 9 lt olur mu?bilemiyorum.Istersenız bır servıse ugrayın,belkı degısımı gelen bır parca vardır.

dediklerin dogruda..9 lt olması anormal bence..kesinlikle baktırılması lazım..özellikle filtrelere,egr valfine
  • Yarın Vatan Otomotiv'e gideceğim Ostim'de, farları değiştirmek için gidecektim zaten, gitmişken sorayım bunu da. Bir de bu araba yakında bana kafayı yedirecek; sinyal lambalarının tümü çalışıyor ama her kontak açılışında arıza uyarısı veriyor. Sorunsuz kullanmak nasip olmadı. bahtsız bedeviye döndük...
  • Son derece normal araç hız yapamadıgından ötürü 100 km çok uzun sürede kat edileceğinden dolayı yakıt tüketimi yüksek olacaktır.Bence hiçbir problem yok.Birde benzinli otomatik vites bir araçlar gidin aynı yolu aynı şartlarda 15 litre /100 km den daha az bir tüketim olacağını sanmıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: valenciaendoor

1 ay önce aldığım 2006 model 407 1.6HDIaracımın yakıt tüketimi beni hayal kırıklığına uğrattı arkadaşlar. Belki bazı etmenler yüksek çıkmasına neden olmuştur diyerek burada sizin de fikrinizi almak istedim:
    Ankara'da oturuyorum ve geçen Cuma Total'de depoyu Eurodiesel ile tamamen doldurttum ve yol bilgisayarındaki tüketimi sıfırladım. 1 hafta geçti ve dün bakayım dedim ve şaşkına döndüm: Yol bilgisayarına göre ortalama 8,9lt yalmışım 100km'de, ortalama hızım ise 19km/saat. Araç şehiriçinde kullanılıyor, günlük ortalama 5km gidiş 5km dönüş yolu var. Yolculuk sırasında sabah hava genelde 0 derece civarında, akşam da yine 4-5 ancak vardır. Dur kalk bolca. Özellikle dönüş yolumun büyük kısmı yokuş yukarı ve zaman zmaan 2.viteste 2500 devir civarında 12-13 ve hatta 14lt tüketim görüyorum anlık olarak. Aracı genelde 2000-2500 devir arasında kullanmaya çalışıyorum. Bu tüketim normal mi?

Mesajınızı okurken çok şaşırdım. Nedeni ise:

Ben de Ankara'da yaşıyorum.
    Aynen 5km gidiş 5km dönüş işyerine
    Ben de haftaya 2006 407 hdi alacağım büyük ihtimalle.

Sorunuza cevap vereyim. şu anda dizel 92hp c3 kullanıyorum. 45 litre son eurodizel fiyatlarıyla ortalama 130 tl ye doluyor. ben şehir içinde oldulça seri ve hızlı kullanırım. hiçbir zaman 700 km altına düşmedi bir depoyla. Aracınızın depo büyüklüğüne göre orantıyı yapın. %10 civarında araç farkından dolayı yakıt sarfiyatınızın artması gerekir diye düşünüyorum. Umarım size bir fikir vermiştir.

2006 model 407 nizden memnunmusunuz? Benim araçla ilgili hiçbir fikrim yok da :)

• akan trafikle misal köprü trafiği çok farkediyor...ankara'da 3-4 gün kaldığım süre içinde 240km civarı yapmıştım,şehir içi yakıt tüketimi 7.1lt gibiydi...sabah çayyolundan kızılay'a gitmeye kalksan o arada 8-8.5lt'ye yaklaşabilir,normaldir...3.vitese bile atamıyorsun neredeyse...benim 0-10000km rodajlı ortalamam 6.8lt idi...daha sonra ölçmedim,ama şimdi son 24000-29000km arası ortalamam 6.4lt...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi plateau -- 25 Ocak 2010; 9:51:28 >
  • Aracın yakıt tüketimi normal , endişe edilecek bir durum yok. Kısa mesafe soğuk motor gayet norma. Yol bil öyle gösterir. İstersen benzinliyle dene benim bi tanıdıkta 307 sw düz 1.6 lt 13 - 14 yolbil ortalaması. sabah 3 km git , 3 km dön aksam.
  • Merhabalar Arkadaşlar;

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama aynı dertten bende müzdaribim. Yaklaşık 8 yıl sorunsuz 307 1.4 HDI'ye bindikten sonra 2011 Eylül ayında 2009 model henüz 11.000 km'de bir 407 1.6 HDI denk geldi ve hemen aldım. Arabamın birok özelliğinden çok memnunum ama arabam kendi lansmanındaki arabalarla karşılaştırıldığında kesinlikle çok yakıyor gibime geliyor.
    Yol bilgisayarında Istanbul içi yoğun trafik ortamında (+ bunun %20'lik bölümü rampa) ortalama yakıt sarfiyatı 10 lt/100. Benzer yolları yine bu ayar arabalarla yapan arkadaşlarımda bu değer 8 lt civarında. Hatta 6 lt. bile mevcut. Arabamı aldıktan sonra hemen yetkili serviste tüm filtlerini, yağını vb. değiştirmiştim. Arabayı öyle agresif, yüksek devirde de kullanmam. Sonuçta yıllardır dizel ve Peugeot kullanıyorum.
    Tüm bunlara rağmen neden 100 km'de 9-10 lt ortalamanın altına düşemiyorum? Sizce ne yapmam gerekir? Henüz 13.000 km'deki arabamın altta yatan gizli bir problemi falan olabilirmi? Araç bilgisayara bağladında bir problem gözükmemişti. Sizce bu değerler çok mu kötü? Lütfen fikir verin, yardım edin.

Herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

• Ankara dan İstanbul Merter'e geldim ibreye göre çeyrek depodan bi tık fazla mazot azalmış menzilde 900 km görünüyor 110 km HIZLA geldim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mehmet.kyrn -- 30 Ocak 2015; 13:19:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bendede 2006 model 307 hdi var bende sabahları 7 km gidiş öğle vakti 7 geliş yapıyorum kış lastikleri ile ve dönüş yolum da cok dik yokuşlar var dediğniz gibi 14-16 litre oluyor rahat ekranda ama sadece bu yolu yapıyorsanız ve sabah sogukta cıkıyosanız benim gibi ortalama yakıt tüketimi 7-8 arası olması lazım sizin ki biraz fazla cıkmış suan bende ortalama 6.2 sehir içi cünkü sadece o yolları kullanmıyorum
  • 8 km gidiş - 8 km geliş bol kırmızı ışıklı ve dur kalklı yolda 550 km lik yolculuk ortalamam 7.6 lt

2009 model peugeoy 407 1.6 hdi siyah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kiral61 -- 4 Mayıs 2015; 0:08:20 >
  • düşünüyordumda şimdiki arabam 6 lt yakıyor bu böyle fazla yakıcaksa gerek yok
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.