Şimdi Ara

TSMC: 40nm için verimlilik sorununu çözdük, 28nm ile üretime hazırlanıyoruz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
4.055
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • TSMC'nin operasyonlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Mark Liu (sağda)

TSMC'nin operasyonlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Mark Liu, 40nm üretim teknolojisi için uzun süredir devam eden verimlilik problemlerinin aşıldığını ve fabrikasyon sürecindeki olgunluğun 65nm ile karşılaştılabilir seviyeye ulaştığını belirtti. AMD ve Nvidia da dahil olmak üzere dünya devi pek çok yarıiletken firması için hacimli yonga üretimi gerçekleştiren TSMC, 40nm üretim teknolojisi için 2009 başından bu yana farklı seviyelerde verimlilik problemleri yaşıyordu.

40nm üretim teknolojisi için verimlilik problemlerini aştığını belirten TSMC, dün gerçekleştirdiği seremoni ile Fab12 fabrikasyonın 5. fazını tamamlandığını da duyurdu. 28nm için hacimli üretim yapacak Faz 5 bölümüne ek olarak Tayvanlı firma 22nm üretim teknolojisi için Faz 6 bölümünün planladığını da açıkladı.

Üçüncü çeyrek itibariyle 28nm için üretime başlayacağı belirtilen TSMC'nin hacimli üretime geçmesi ise yıl sonunu bulacak.

• Artık derin bir nefes alabiliriz. Aylardır herkesin merakla beklediği haber.
    İyiden iyiye artan GPU fiyatları bir nebze olsun geriler inşallah.
  • fermi çıkmasına yakın halletmeleri iyi...gpu fiyatlarında indirim zamanları yaklaşıyor
  • Yıl sonu 28nm ekran kartları bizlerle
  • Güzel bir haber
  • 28 nm üretimin başlayacağını duymak iyi bir haber bununla beraber verim problemi de yaşayacaklar muhtemelen 28 nm'de.Bunu da eklersek 2011'in yaz aylarına doğru yeni gpu'lar evlerimizde olabilir.
  • Power supply'ler içinde güzel haber.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizhan72 -- 20 Ocak 2010; 13:05:32 >
  • güzel haber
  • Haber için teşekkürler..
    Harika ötesi bi olay bu 28nm ve 40nm'nin çıkışınıda bu kadar kısa bir süre sonra üretime geçebileceğini öğrenebiliyoruz.. Süper
  • nm'nin açılımı nanometre demek mi?

Tam olarak nedir açıklar mısınız arkadaşlar, küçüldükçe ne avantajı oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: :::Banner:::

nm'nin açılımı nanometre demek mi?

Bildiğim kadarıyla daha az ısınıyor, daha az güç çekiyor ve gpu'nun zar boyutu küçülüyor. Tabi nm olarak küçüldükçe transistör sayısınıda genelde artırdıkları için firmalar üst seviye ekran kartlarının çektikleri güç 200-300 Watt arası oluyor sürekli.
  • vaybe 28 nm :O

hiç ısınmaz onlar
  • @:::Banner::: nm ne kadar küçükse o kadar az ısınır az elektrik çeker.Ve silikon çip ne kadar küçülürse içine o kadar fazla transistör sığıyor.Aynıalana daha fazla transistör sığıyor.Bi kaç örnek vermek gerekirse

mx400 (ekran kartı) 180nm p4 478 pinler 130-150 nm p4 775 pinler 130-90-65nm piyasadaki yeni işlemciler 45 nm ekran kartları 40nm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Outrage

vaybe 28 nm :O

hiç ısınmaz onlar

Koysunlar 10 milyon transistörü bak nası ısınıyor
  • tabi 40 nmleri 45 nm ye çıkarıp sorunu çözdüler şimdide millete 40 nm diye kakaliyacaklar
  • 28nm'ye bu kadar kısa sürede nasıl geçecekler merak ediyorum. 40nm'ye geçişte bile fark o kadar olmadığı halde bir sürü problem çıktı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: :::Banner:::

nm'nin açılımı nanometre demek mi?

kompementler ve bunların yolları daha küçük oluyor aralarındaki mesafe daha kısalıyor. buda elektron alışverişinde karşılaşılan direncin daha az olmasını sağlıyor. direnç azaldıkça ısıya dönüşen güç azalıyor. hem enerji sarfiyatı azalıyor hemde açığa çıkan ısı miktarı.
  • İnşallah haber olarak kalmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elements5

tabi 40 nmleri 45 nm ye çıkarıp sorunu çözdüler şimdide millete 40 nm diye kakaliyacaklar

yok böyle birşey olamazda zaten
  • seneye 28nm 6xxx serisi ekran kartları görürüz artık
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.