Şimdi Ara

██ HYUNDAI GETZ KULÜBÜ ██ (1558. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
32.937
Cevap
125
Favori
2.789.969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 15561557155815591560
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Özgür Geo

nemesis53 "video gizli" diye çıkıyor.

akın48 5-6 senelik araç için 17 bin az gerçekten. Bir de otomatik. Bakımları kaçırılmadıysa 25 binin üzerine de çıkar.
    Kadın sürücüler için otomatik Getz çok cazip. Bu sebeple, otomatik olunca, fiyat artıyor.

Şimdi düzelttim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nemesis53

Beyler benim araçtan böyle bir ses geliyor.
    Tamirciye götürdüm orada motor soğukken marşa bastık ses gelmedi. Ses gelmediği içinde adam bir şey yapamam dedi.
    Bazen var bazen yok.Fikri olan var mı?

https://www.youtube.com/watch?v=Efe_aE_Hz8k

V kayısı bilyasından olabılır , cunku bılya sesi geliyor.
  • Arkadaşlar
    Bizim ufaklığın biraz façasını düzelteyim dedim

1 - 3 kapı kollarını iç ve dıştan krom yaptım
    2 - vites körüğü değiştirdim, Sonradan öğrendim ki daha güzel körükler takılabiliyormuş, rastlarsam yine değiştirebilirim
    4 - telefon için slikon telefon tutucu aldım özellikle navi açtığım zamanlar iyi olacak
    5 - Vites topuzunu da değiştiriyorum, bugun yarın gelir.
    6 - Ön silecekleri değiştirdim

hedefte getze uygun koltuk kılıfı almak var. Bir de jant kapaklarını ve lastik şasesini boyamak istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiSKE -- 11 Aralık 2015; 13:29:50 >

• Özgür Geo kullanıcısına yanıt
    Evet araç genelde garajda yatıyor. Hatrada bir kere şehir içinde kullanılıyor. Bakımları serviste yapılıyor. 15.000 bakımından sonra km. dolmadığı için yıla göre yağı değişiyor. Satıp daha büyük bir araba almayı düşünüyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: akın48

Evet araç genelde garajda yatıyor. Hatrada bir kere şehir içinde kullanılıyor. Bakımları serviste yapılıyor. 15.000 bakımından sonra km. dolmadığı için yıla göre yağı değişiyor. Satıp daha büyük bir araba almayı düşünüyorum..

Sizin arabanın emsalleri 33lerden 34lerden yazılmış sitelerde... 25 az bile olur.

Sabrınız varsa fiyatı bulunca satarsınız. İnternet ilanını arada bir güncelleyip beklemenizi fiyatında satmanızı öneririm..
  • 2005 dizel buz mavisi getz sunroof dahil full olan model 150.000 km'de 1 parça boyalı aracım emsallerine göre temizdir.

fiyat olarak 22.500 istiyorum yer izmir.
  • Arkadaşlar selam aracı yazın almıştım, akü göstergesi siyahtı 60 lık mutlu aküydü bir kaç usta bu yetersiz bunun aküsü değil demişlerdi. Soğuk havada iki kere takviye yapınca dün yeni inci aasia 68 lik hyundai dizel akü aldım. Bir şey farkına vardım düşük devirlerde ve vites geçişlerinde alt devirlerde araba titriyordu şimdi olmuyor akü ile bir alakası olur mu ki?
  • Arkadaşlar önemli bir konu lütfen yardımcı olmanızı istiyorum.

Aracımda hararet göstergesi trafikte tam ortada uzun yolda giderken yarının birazcık aşağısında durmaktadır. Hararetin daha fazla arttığını hiç görmedim. Bugün uzun yoldan geldim evin önünde durdum bekledim biraz hararet yarıdayken fan çalıştı. Kaputu açtım radyatörün su hortumunun sertleştiğini farkettim. Birde radyatör kapağından su fışkırttığını farkettim.

2-3 ay önce radyatörü patlamıştı arabanın ve değiştirdiğim de eski radyatörü elime aldım içinde 1-2 litre rahat su boşaldı. hararet göstergesi yarıdaydı. Her
    yer paslı su. Contayı yakmış olmaktan tırsıyorum. Tam olarak nasıl anlayacağız bu conta yakma olayını ? Benim hararette bir anormallik gözükmüyor herhangi bir çekişten düşme vs. yok

Getz 1.3 GLS 2005

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Osman_E -- 12 Aralık 2015; 17:03:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Osman_E

Arkadaşlar önemli bir konu lütfen yardımcı olmanızı istiyorum.

Aracımda hararet göstergesi trafikte tam ortada uzun yolda giderken yarının birazcık aşağısında durmaktadır. Hararetin daha fazla arttığını hiç görmedim. Bugün uzun yoldan geldim evin önünde durdum bekledim biraz hararet yarıdayken fan çalıştı. Kaputu açtım radyatörün su hortumunun sertleştiğini farkettim. Birde radyatör kapağından su fışkırttığını farkettim.

2-3 ay önce radyatörü patlamıştı arabanın ve değiştirdiğim de eski radyatörü elime aldım içinde 1-2 litre rahat su boşaldı. hararet göstergesi yarıdaydı. Her
    yer paslı su. Contayı yakmış olmaktan tırsıyorum. Tam olarak nasıl anlayacağız bu conta yakma olayını ? Benim hararette bir anormallik gözükmüyor herhangi bir çekişten düşme vs. yok

Getz 1.3 GLS 2005

conta yanması durumunu anlamak için bir kaç kontrol noktası var :

1) genleşme kabı : genleşme kabındaki suya bakılır. bu suda yarı sarımtırak rengi dönme ve köpüklenme belirtileri varsa conta motor yağını soğutma suyuna kaçırıyor yani conta yanmış demektir.

2) motor yağı : yağ kontrol çubuğu çekilip, ucundaki yağ iki parmak arasına alınıp parmaklar birbirine sürülerek akışkanlık kontrol edilir. eğer bu yağ olması gerektiği gibi akışkan değilse ve su karışmış gibi bir his uyandırıyorsa conta soğutma suyunu yağ haznesine kaçırıyor demektir.

3) egsozt çıkışı : egzost çıkışından normal hava sıcaklığında yani kışın soğuk havada ısınan motordan gözlemlenecek nem yoğunlaşması harici, beyaz duman çıkışı veya su damlaması görünüyorsa, conta hasarlı, soğutma suyu yanma odalarına gidip ordan egzostan atılıyor demektir.

4) silindir kompresyonları / karter havalandırması : silindirlerin kompresyonları sıkıştırma değerleri) bir manometre ile ölçülüp, basınç düşüşü var mı diye kontrol edilir. yine karterin havalandırma hortumuna bakılıp üfleme tabir edilen yüksek oranlı hava çıkışı gözleniyorsa contadan sıkıştırma basıncı kartere kaçıyor olabilir. ancak bu son madde tek başına contaya bağlı olmayabilir, segmanların eksimiş olmasından da kaynaklı olabilir ki bununla birlikte hafiften yağ yakma da gözlenebilir.

tüm bu kontrol noktaları tek başına değil, hepsi birarada kontrol edilip ondan sonra değerlendirilerek bir kanıya varmak en doğrusudur.

contası yanık araçta çekişten düşme yani güç kaybı, sürekli yüksek hararet yapması ve hararetin kontrol altında tutulamaması, yoğun miktarda yağ eksilmesi ve yine soğutma suyu kaybı da gözlenir.

bu durumda kullanılırsa ne olur ? :

1) yağa karışan su, yağın akışkanlığını ve yağlayıcılığını bozacağından, yağlama ihtiyacı duyulan bölgelerde hatalı yağlama ve buna bağlı olarak ilerleyen zamanlarda yataklarda, subap bölgelerinde, iticilerde, subaplarda hasarlara yol açabilir.

2) hararete bağlı üst kapak gönyesinin iyice bozulması ve taşlama gerektirmesi durumları söz konusu olabilir.

3) daha da ileride aracın çalışamaması gibi sorunlar meydana gelebilir.

conta yanması ciddi bir durumdur ve ihmal edilmeden ve bu vaziyette uzun süre kullanılmadan hemen düzeltilmesi gerekir... yani bu bir hastalıktır ve tedavi gerektirir...

• 1. Normal antifreeze görüntüsü var yağ karışmışmı anlayışmıyor antifreeze de az da olsa kaygan
    2. Akışkan ama doğalının nasıl olması gerekiyor bilmiyorum
    3. Beyaz duman atma ve su attığını görmedim
    4. Bilemem.

Araba hararet yapmıyor yarıyı geçmiyor hiç birde ben bugün sabah arabayı hiç çalıştırmadan radyatör borusunun yine sert olduğunu farkettim acaba normal de de mi sert birşey.
    Arabadan paslı su kokusu geliyor sürekli 1 kaç sefer antifreeze ile suyunu boşaltıp tekrar doldurdum acaba hala temizlenmedi mi ?
  • Bir radyatorcuye git hava siksinlar blok aralari tikanmis olabilir. Yada guvendigin saglam bir ustaya baktir. Her ustaya guvenilmez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ustaya götürdüm silindir kapağına bakılması gerekiyor dedi. Şuan tek belirtisi hortum şişmesi yani bozulma safhasında dedi.
    Arkadaşlar ben emin olamadım. Arabanın yakıtı çok iyi çekişten düşme yok, beyaz duman atma yok, kalkarken giderken kesinlikle beyaz duman atmıyor, su eksiltmiyor fakat çok fazla paslı su var arabada onu tamamen temizleyemedim. Hararet yarıya yakın duruyor yarıya ulaşınca fan açıyor.

Ankara'da bildiğiniz iyi bir usta var mı ? Şuan o parayı harcayacak durumum yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Osman_E -- 14 Aralık 2015; 14:08:31 >
  • Osman_E kullanıcısına yanıt
    problem paslı su ise, radyatör suyunu tamamen boşalt, tekrar antifrizli su doldur. birkaç gün kullan, iyice temizlenene kadar birkaç kere aynı işlemi uygula. motor ve radyatör içi temizlensin.
    hocam her ıhtımalde bakılmalı
    conta oldugunu düşünuyorum
    eltelemeyın bence.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Hararet yarıda dediginiz 90 derece sicaklik. Ben bu işlere meraklı oldugum için obd ile sürekli aracın beynine bağlanarak anlık tüketim sıcaklık vs kontrol ediyorum. Benim araç 1.3gls lpgli, 47derecede lpgye geçiyor 90i geçince fan açıyor 85 derece seviyelerinde fan duruyor. Motor gücü çekiş çok iyi alırken check-up yaptırdım 73 beygir güç üretti. Sizi conta yaktı düşüncesine iten sıcaklık dışında başka neden ne var?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bizim dizel getzlerde hararet göstergesi bile yok. hararet yapınca kırmızı ışık yanarmış. ama o sıcak yaz aylarında rampa tırmanırken veya zor sürüş şartlarında bile hararet yaptığını görmedim.
  • 9008 9 kullanıcısına yanıt
    yaklaşık 5 ay önce kırmızı ışıkta durdum ve araba stop etti, duman geldiğini farkettim. hemen kaputu açtım paslı su heryere dağılmış ve heryerden dumanlar çıkıyor yani buhar sıcak su ile sıçrayan buhar ardına direksiyona geçtim anahtarı takıp baktım hararet yarıda gözüküyor. Yürütmedim arabayı çekerek götürdüm. Radyatör bildiğiniz patlamıştı. Daha sonra radyatörü değiştirdim yapıldı usta bi sıkıntı gözükmüyor ama contayı göremediğimiz için bilemeyiz dedi büyük ihtimal yakmamıştır dedi hararet yapmış gözükmüyor sadece radyatör patlamış dedi.

İşte 5 ay geçti şuan için tek belirti radyatör hortumunun sertleşmesi. Başka birşeye rastlamadım
  • 2005 1.3 Gls Benzinli yakıt tüketiminizi öğrenebilirmiyim
  • arkadaslar.. adana'da baskent hastanesinde ameliyat olacak sevdigim bir arkadasim icin 4 unite Brh - kan gerekmekte.. yakın cevrede ikamet eden varsa yardımlariniza ihtiyacimiz var.. ozelden mesaj gondermenizi rica ediyorum..
  • Gecmis olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 15561557155815591560
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.