Şimdi Ara

██ HYUNDAI GETZ KULÜBÜ ██ (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
32.938
Cevap
125
Favori
2.789.567
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ya arkadaşlar... frene bastığımda söyle bir sorun yaşıyorum...

yüksek hızda frenleme çok güzel... disk frenleri hissediyosun... cidden duruyu yani araba...

sorun düşük hızda... tekerler kaymaya meyil bile etmeksizin çabucak abs devreye giriyor... abs devreye girdiği anda frene az bir güçle basıyor oluyorum... dolayısıyla abs devreye girince araba durmamaya başlıyor... ABS devrede iken fren pedalı ritmik şekilde disklerin her durma ve hareket döneminde fren pedalındaki gücü emiyor... tekrar güç vermek gerekiyor...

nasıl anlatsam...

diyelim frene basıyorsun çok hızlı değilken...

biraz bastın 3 birim frenleme yaptı... biraz daha bastın 5 birim frenleme yaptı... biraz daha bastın abs devreye girdi... frenleme direk 3 birime düşüyor çok bariz şekilde... tabi bastırıp tekrar 5 birime çıkartabiliyorsunuz... ama abs olmasa eminim 7 birim hızla frenaj yapılabilecek...

ABS'nin fren mesafesini uzatması normal... benim derdim o değil anlatmaya çalıştıgım... fren pedalı ayağımın gücünü emiyor... hem geri tepme hareketi yapıyor... hem de ilave güçle frene abanmazsam durmuyo :)

lütfen boş bir yolda denesenize... 50 km hıza çıkın... boşa alın motoru yormayın :) hart diye frene basın sertçe... aynı deneyimi yaşayacak mısınız?

demek istediğimi anlamadıysanız bir deneyin normal bişeyse sizde de oluyorsa anlarsınız...

yok aynısı sizde olmuyosa ben servise götüreyim aracı hemen... fren bu ihmale gelmez...
    ankaralı, düttürü?

• benım acilen modifiye edilmiş bir arabaya ihtiyacım var '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
  • ARKADAŞLAR DİKKAT !!!!!!

Getzin lastik basınçlarına dikkat edin. aracın fabrika çıkış lastik basınçları 50 geliyor. oysa normali 32 olmalı. bu yüzden süspansiyon çok sert algılanıyor ve yamalı yollarda araç aşırı kayıyor. aşırı şişirilmiş bu lastikler yüzünden yürüyen aksamda ciddi arızalar oluşabilir. ayrıca aşırı şişik olduğundan yolu kavramıyor ve yol yamalarında kendini yamanın üzerinden diğer yana doğru atıyor.

!!!!!!!!!!!EN KISA ZAMANDA LASTİK BASINÇLARINIZI KONTROL ETTİRİN!!!!!!!!
  • DÜTTÜRÜLEYLE DOĞRU SÖYLÜYOR
    BENİM LASTİKLERDE ÇOK ŞİŞİRİLMİŞTİ 32'E AYARLADIM
    YOL TUTUŞ BİLE ÇOK FARKETTİ
  • evet arkadaşlar... bende 3 gün önce servise gittiğimde lastikleri ölçtüklerinde 45 çıktı fabrika iyi gözüksün die daha da dinç gözüksün die 45 bastığını ve sarsıntılarda çok farkettiğini servis de söylemişti düttürüleyla nın yaptığını mutlaka yapın arabanızın sağlığı açısından.. 32 normali bana da dediler çok doğru bi uyarı walla... ben yaptım ama arada bir tavan da sunroof var die sallanıo tepe de bişi çok sert bi çukura girdiğimde gibime geliyo bu konuda fikri olan varmı
  • Arkadaslar 2006 yılında hibrit Getz çıkacakmış.
    Link :http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=114943
  • böyle bilgileri sürekli foruma kazandırdığın için sağol......
    quote:

Orjinalden alıntı: @ng@r@lı

Arkadaslar 2006 yılında hibrit Getz çıkacakmış.
  • quote:

Orjinalden alıntı: düttürüleyla

böyle bilgileri sürekli foruma kazandırdığın için sağol......
    quote:

Sende lastik basıncları konusunda uyardıgın için sagol. Belkide bu durumu bilmeyen birkaç kişinin hayatını kurtarmış olabilirsin. Bu arada lastik basınçları ön ve arkada aynımı. Hani ön30 - arka32 falanmı yoksa. Servise sordun mu hiç olması gereken basıncı?

• servis arka ön 30 dedi hepsi aynı..
  • aracın sürücü kapısında yazıyordu , ayrıca zaten bu 50 nedir die aradığımda sormuştum. tek kişiyken 30 , doluyken 32 .. tabi genelde ölçümler sıcak lastikle yapıldığuından 1.6 fazla koymak gerekiyor. yani boşken 31.6 , doluyken 33.6 ..

ısınan lastik daha fazla basınç veriyor çünkü .. bben benzinciye gidene kadar araç 30 km fralan yapmış oluyor genelde ısınan lastik dolayısıyla hep 1.6 fazla bastırırım.. benim şu anda 32 civarıdır. en son sıcak lastikte 34 bastırmıştım...

--- şeyi yazmayı unutmuşum evet 4 lastikte araç yüksüz ve tek kişilik kullanımdaysa 30 ,, yüklü kullanım için 32..
    quote:

quote:

Orjinalden alıntı: düttürüleyla

böyle bilgileri sürekli foruma kazandırdığın için sağol......
    quote:

Sende lastik basıncları konusunda uyardıgın için sagol. Belkide bu durumu bilmeyen birkaç kişinin hayatını kurtarmış olabilirsin. Bu arada lastik basınçları ön ve arkada aynımı. Hani ön30 - arka32 falanmı yoksa. Servise sordun mu hiç olması gereken basıncı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi düttürüleyla -- 5 Ekim 2005, 22:52:43 >

• benim abs frenler soruma hala cevap gelmedi, angaralı bi denesene ya!
  • angaralı mail atmış, elime daha çabuk ulaşsın diyedir diye yorumladıgım için, çünkü içinde sakıncalı bişi yok :), yapıştırıyorum buraya:

"Kardes bende ABS kolay kolay devreye girmiyor. Gecen cok panik fren
    yapmak zorunda kaldım o zaman bile devreye girmedi. Benim ABS de de sorun
    olabilir yani.

Bende sana bişey sorayım. Arabayı ilk aldıgımda fren pedalına cok az
    basarken (1 birim diyelim) fren tutmaya baslıyordu. Simdi fren pedalına
    basarken bir yere kadar fren hiç tutmuyor; frenpedalına daha cok basınca
    fren tutmaya baslıyor(2 yada 3 birim).Sende de durum boylemi.

Bu arada eskiden Marea-ELX kullanıyordum. Onda da ABS vardı ve o hemen
    devreye giriyordu. Aynen dedigin gibi ABS devreye girince fren pedalı
    boşalmış gibi oluyor, bu durumda korkma frene basabildigin kadar bas ve
    pedalda vuruntu oluyor ayagında hissediyorsun, ve araba guvenli biçimde
    duruyor.

ABS frenin en korkutan yanı bende su olmustu(Marea'da): Fren yaparken
    arabanın tekerlerinin cukurdan gecmesi ve cukurdan gecen tekerlerin
    yoldan biranlık kesilmesiyle fren pedalı boşaldı ve fren pedalını sonuna
    kadar koklemiştim, sonra araba yola tutununca hayatımda yasamadıgım
    kadar sert bir frenajla karşılaşmıştım.
    Benden sana uyarı cukurdan gecerken ABS'li arabada cok sert fren yapma.

"

dikkat etmedim ama hafif yumuşamış olabilir fren pedalı... bildiğim kadarıyla ayarla ilgili bişi o... istersen yine sert yaptırabilirsin bakıma götürdüğünde.

yok bende de devreye girmiyo zaten, hiç yüksek hızda abanmadım frene ama sert fren yaptım, direk yığılıyo araba ama abs devreye girmiyo. düşük hızda giriyom devreye abs bende 30 civarı.

evet bende senin mareada yaşağıgın o frrn boşalması hissini yaşadıgım için sormuştum zaten.

evet dediğin gibi iyice abanınca frene... duruyo ama ilk abs ye geçtiği anda sakata geliyosun :)

fren pedalındaki vuruntu da normal yani...

demek normal bişi... iyi...

senin abs'nin çalışması lazım ya... boş alsalf yolda 50 ile giderken frenleri kökle... (arkada araba olmasın tabi!) :) 30 civarına inince takır takır abs devreye giriyo...

denedin mi dediğim 50 km testini de mi olmadı?

• ben dusuk hızlarda cok sert fren yapıyorum trafikte(20-30km gibi giderken). ABS simdiye kadar devreye girmedi hiç Getzde ama kızaklama da yapmadı hiç.Yuksek hızlarda zaten cok ani fren yapmıyorum,ama kemer takmayan birini ön cama yapıstıracak kadar sert frenler yaptım ve ne ABS devreye girdi nede kızaklama yaptı araba. Mareada paso en ufak frende devreye girerdi, uyuz olurdum.
    Dedigini denemedim. 50 ile giderken frene asılınca devreye girer mutlaka. Devreye girse bile dedigim gibi frenin tutmaması gibi bi durum olmamalı. Sadece fren pedalında boşalmalar olur ve frene basabildigin kadar basacan, ritmik olarak fren pedalı sertleşir ve yumusar ama fren mesafesi dedigin gibi uzamamalı. ABS devreye girince cabucak durmalı araba. Bende oyle oluyordu(mareada)
    Haftasonunda deneyeyim bir 50km ile panik freni suan pek fırsat bulamıyorum.

Bu arada arabayı alırken ozellikle lastik hava basınçlarına bakmalarını soylemiştik.Adamlar ayarladık uygun basınca demişlerdi.
    düttürüleyla'nın uyardıgı için bugun gittim baska bir servise olcturdum basınçlar on-arka 40 cıktı. 33'e düsürttüm. Rahatladı hakkaten araba. Bakalım tuketim degerleri artacakmı yada degişecekmi bundan sonra onu merak ediyorum simdi.
    Tekrardan sagol düttürüleyla lastik basıncı hakkında uyardıgın için.

• Arkadaşlar Benim hyundai getz 2006 (ama eski olanı 1.5 crdi tek hava yastığı, AbS,kilima) Şimdi satsak değeri nekadardır. Bildiğiniz gibi yeni getz de abs yi 28 ile 29 milyarlık olana koymuşlar. ayrıyaten yeni getz (24 400 milyar olan) de Abs de yok arka frenler kampana. Kesinlik le frenler bizimki gibi olmaz.
    Kısacası Arabayı şu anda satsak kaça gider. (2006 model) geçen eylülde aldım.
    Acaba 1 iki yıl beklesek dahamı kar yoksa çok mu zarar ederiz. ne dersiniz..
    yorumunuzu bekliyorum.....
  • quote:

Orjinalden alıntı: gakkosh

Arkadaşlar Benim hyundai getz 2006 (ama eski olanı 1.5 crdi tek hava yastığı, AbS,kilima) Şimdi satsak değeri nekadardır. Bildiğiniz gibi yeni getz de abs yi 28 ile 29 milyarlık olana koymuşlar. ayrıyaten yeni getz (24 400 milyar olan) de Abs de yok arka frenler kampana. Kesinlik le frenler bizimki gibi olmaz.

ya yenisinde Abs olmasa bile eski kasa olduğu için değeri baya bir düşer...
  • quote:

Orjinalden alıntı: gakkosh

Arkadaşlar Benim hyundai getz 2006 (ama eski olanı 1.5 crdi tek hava yastığı, AbS,kilima) Şimdi satsak değeri nekadardır. Bildiğiniz gibi yeni getz de abs yi 28 ile 29 milyarlık olana koymuşlar. ayrıyaten yeni getz (24 400 milyar olan) de Abs de yok arka frenler kampana. Kesinlik le frenler bizimki gibi olmaz.

plakayı taktıgın anda direk 4 milyar düşer... ertesi sene 1 milyar daha azalır... asıl kaybın plakayı taktıgında oluyor yani!
  • arkadaşlar selam.siteye yeni katıldım.2005 ağustos ayında 1.5 crdi full getz aldım.yorumları merakla okuyorum.herkese kazasız sağlıklı günler dilerim.
  • hayırlı olsun.. Allah kaza bela vermesin..
  • ABS DE SORUN OLAN ARKADAŞ BENDE DAHA ÖNCE VW POLO CLASSİC VARDI.ÜZERİNDE CONTİNENTAL LASTİKLERLE HER ANİ FRENDE KURU ASFALTTA BİLE ABS DEVREYE GİRERDİ.DAHA SONRA 50.000 KM.DE MİCHELİN TAKTIM.SORUN KALMADI.BU İŞ LASTİKLE ÇOK BAĞLANTILI.ASFALTTA TOZ YA DA KUM VARSA ABS HEMEN DEVREYE GİRER.SAKIN PANİK YAPMA.ANİ DURMAN GEREKİYORSA AYAGINI PEDALDAN GEVŞETME.ZAMANLA ALIŞIRSIN.
  • TEŞEKKÜR EDİYORUM.HERKESE AYNI GÜZEL DİLEKLERİMİ YOLLARIM.UNUTMAYALIM. ACELE GİDEN ECELE GİDER.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.