- x
Aldığım aracın km'siyle oynanmış..!!!
149 Cevap24312 Görüntüleme4 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2339 Mesaj
16 Ocak 2010; 14:59:09 

2.el araç alacak arkadaşlar özellikle okurlarsa iyi olur.

Aracı 1.5 ay önce tanıdığımız galericiden aldım araç 79.000 kmde idi.Aracı servise baktırdım.Servis kayıtlarında en son 40.000 kmde bakıma geldiği gözüküyordu tarih ile aradaki km farkı normal olduğundan şüphelendirici bir durum yoktu.
Dün şans eseri aracın plakalıklarındaki servis isminden(özel servis) aracın bakım yapıldığı servisi aradım.Amacım aracın en son kaç kmde bakıma geldiği ve benim hangi bakımları yaptırmam gerektiğini öğrenmekti.Servisdeki arkadaşa aracın plakasını söyledim ve bana aracın en son 127.000 kmde bakıma geldiğini söyledi ve ben o an aracın kmsiyle oynandığını anladım ve gerçekten sinir bozucu bir durumdu.Kendimi enayi yerine koyulduğumu hissettim.Hemen aracı aldığım galeriyi aradım durumu anlattım.Galerici tanıdık olduğu için oda çok şaşırdı ve aracı aldığı kişiyi aradı.Aracı satan bir polismiş ve galerici tanıdığım olayı anlatmış,sıkıştırmış ve saygıdeğer polis mensubu kişide sonunda herşeyi itiraf etmiş.Aracı geri veriyorum ve paramı geri alıcam.Bu olayın karşıma çıkması tamamen şans eseri ama çıkmayadabilirdi ve ben 50.000 km kilometresi düşürülmüş bir araca binecektim ve ileride sattığımda alan kişi durumu öğrenseydi ben yapmadığım birşeyden dolayı suçlu duruma düşecektim.

2.el araba alıcak arkadaşlar mutlaka aracın hangi serviste bakım yapıldığını sorsun ve o servisle görüşmeden araç almasın.Böyle bir sahtekarlığı bir polis memuru bile yapabiliyorsa ben artık herkezden şüphelenirim.iyi forumlar...

H A W K

316 Mesaj
16 Ocak 2010; 15:13:12 

neyse ki atlatmıssınız.artık km oynamak sahtekarlık olarak algılanmıyor ne yazıkkı.forumda bile yüzsüzce bizde yaptık diyen tipler mevcut. vicdan olmayınca her sey mubah oluyor.

bütün otomobiller güzeldir

4320 Mesaj
16 Ocak 2010; 15:16:10 

Galerici tanıdığınız sizin yanınızdamı konuştu aracın sahibi ile?

SAMSUNG NP-R 520-FS01TR // T6400@2.00 GHZ // 2*2GB DDR2 800MHZ // ATI M RADEON HD4650 1GB GDDR3 // 250GB SATA2 // 15.6" LED LCD HD READY // 1.3 WEB CAM.

Grande Punto 1.4 T-Jet 120Hp

4424 Mesaj
16 Ocak 2010; 15:19:45 

geçmiş olsun.

Hyundai Accent Era 2009 1.4lt 16v 97ps DOHC

New Thinking. New Possibilities.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
16 Ocak 2010; 15:20:32 

quote:

Orijinalden alıntı: ŞAhin
ben 50.000 km kilometresi düşürülmüş bir araca binecektim ve ileride sattığımda alan kişi durumu öğrenseydi ben yapmadığım birşeyden dolayı suçlu duruma düşecektim.

İşte olayın can alıcı noktası bu, böyle kansız insanlar yüzünden böyle utanç verici bir duruma düşüp hak etmediğiniz bir tavırla karşı karşıya kalabilirdiniz...

Belki de galerinin tanıdık olmasından dolayı çok araştırmadınız bilmiyorum ama 2. el araç alacaklara önerim kesinlikle aracın gittiği söylenen bütün servisleri arayıp tüm bakım tarihlerini ve o bakımlarda nelerin değiştiğini öğreniniz böylece bakım süreleri ve periyodik değişmesi gereken ekipmanlar arasında çelişkili bir durum var mı anlayabilirsiniz.

Tekrardan geçmiş olsun, polis şahsiyetine de buradan en içten(!) dileklerimi iletirim..

942 Mesaj
16 Ocak 2010; 15:26:08 

2. el araç almak, bu sahtekarlar yüzünden kumara dönüştü.

“İnsan kolay inanan bir canlıdır. Bir şeylere inanmak zorundadır. İnanmak için iyi bir sebep bulamadığında, elindeki kötü sebeplerle yetinir.”
Bertrand Russell

2339 Mesaj
16 Ocak 2010; 15:26:44 

quote:

Orijinalden alıntı: ShaRLooT

Galerici tanıdığınız sizin yanınızdamı konuştu aracın sahibi ile?

Evet yanımda aradı.İstersen çağırayım kendisini dedi yok dedim yüz yüze gelmek istemediğimi söyledim.Çok pişmanmış yaptığı yanlıştan çok üzüntü duyuyormuş.Tanıdığımız bir savcıya olayı anlattım eğer ıspatlarsanız görevinden dahi olur dedi.bu olayın tamamen dolandırıcılık olduğunu söyledi

H A W K

3559 Mesaj
16 Ocak 2010; 15:41:39 

Valla siz sanliymisniz gecmis olsun.

Arkadaslar en son bakima 50000 km de 2007 temmuzda giren 2004 model bir aracin km si aldigimda 2009 subatta 64000 km deydi. Kulanici bayan yaklasik 20 ay gibi surede 14000km yapilmis gorunuyor.

Ne dersiniz bende katakulleye gelmis olabilirmiyim. Sahibi bayan Kibrista calisiyordu dolayisiyla fazla kullanimi olmamis, araci galeriye vermis bende onlardan aldim. Ruhsat bayanin uzeineydi.

Oris,Edox,Mido Automatic ve 2013 Beyaz Honda Civic Elegance Eco Automatic.

578 Mesaj
16 Ocak 2010; 15:44:39 

quote:

Orijinalden alıntı: cemele

Arkadaslar en son bakima 50000 km de 2007 temmuzda giren 2004 model bir aracin km si aldigimda 2009 subatta 64000 km deydi. Kulanici bayan yaklasik 20 ay gibi surede 14000km yapilmis gorunuyor.

Ne dersiniz bende katakulleye gelmis olabilirmiyim. Sahibi bayan Kibrista calisiyordu dolayisiyla fazla kullanimi olmamis, araci galeriye vermis bende onlardan aldim. Ruhsat bayanin uzeineydi.

Fazla kurcalamamak sizin için hayırlı olur çünkü almışsınız artık. Aksi bir durum zuhur ederse üzülürsünüz.

1602 Mesaj
16 Ocak 2010; 15:46:00 

Öncelikle geçmiş olsun.
Bir polisten beklemezdim bunu çok şaşırdım sonuçta onlar bizim can ve mal güvenliğimizi sağlıyolar
Yazık ne hale geldi milletimiz kimseye güvenemiyecez artık

Yıldız Teknik Üniversitesi
İnşaat Mühendisi
2013 Girişliler

Lenovo Y500 SLI

578 Mesaj
16 Ocak 2010; 15:47:47 

quote:

Evet yanımda aradı.İstersen çağırayım kendisini dedi yok dedim yüz yüze gelmek istemediğimi söyledim.Çok pişmanmış yaptığı yanlıştan çok üzüntü duyuyormuş.Tanıdığımız bir savcıya olayı anlattım eğer ıspatlarsanız görevinden dahi olur dedi.bu olayın tamamen dolandırıcılık olduğunu söyledi

Polis amca ne yapsın "2000 TL" maaş ile geçinemiyor demek ki. Garibanın, 500 - 1000 TL'sine göz koymuş ! Günün birinde o keserin bir gün kafasına vuracağını hesap edemeyecek kadar aciz ! Bin kere yazıklar olsun !

3472 Mesaj
16 Ocak 2010; 16:03:52 

En güzeli 0 almak..Son günlerde böyle şeylerle çok karşılaşıyoruz duyuyoruz..

3404 Mesaj
16 Ocak 2010; 16:18:12 

quote:

Orijinalden alıntı: cemele

Her az km'li araçtan da şüphelenmemek gerek. Örneğin 2006 Ocak Ayında sıfır km aldığımız araç şuan 29000 km'de. 1994 - 2006 yılları arasında bir defa bile gitmediğimiz Trabzon'a ailevi bazı durumlar dolayısı ile 2006 - 2009 arasında üç defa gidildi (İstanbul - Trabzon). Yani bu uzun yol olmasa daha da düşük olacaktı km.

The donkey dıgıdak dıgıdak dıgıdak, cup... gulu gulu gulu!

Tercümesi: Eşek koştu koştu koştu, suya düştü... Boğuldu!

369 Mesaj
16 Ocak 2010; 16:26:45 

quote:

2.el araç alacak arkadaşlar özellikle okurlarsa iyi olur.

Aracı 1.5 ay önce tanıdığımız galericiden aldım araç 79.000 kmde idi.Aracı servise baktırdım.Servis kayıtlarında en son 40.000 kmde bakıma geldiği gözüküyordu tarih ile aradaki km farkı normal olduğundan şüphelendirici bir durum yoktu.
Dün şans eseri aracın plakalıklarındaki servis isminden(özel servis) aracın bakım yapıldığı servisi aradım.Amacım aracın en son kaç kmde bakıma geldiği ve benim hangi bakımları yaptırmam gerektiğini öğrenmekti.Servisdeki arkadaşa aracın plakasını söyledim ve bana aracın en son 127.000 kmde bakıma geldiğini söyledi ve ben o an aracın kmsiyle oynandığını anladım ve gerçekten sinir bozucu bir durumdu.Kendimi enayi yerine koyulduğumu hissettim.Hemen aracı aldığım galeriyi aradım durumu anlattım.Galerici tanıdık olduğu için oda çok şaşırdı ve aracı aldığı kişiyi aradı.Aracı satan bir polismiş ve galerici tanıdığım olayı anlatmış,sıkıştırmış ve saygıdeğer polis mensubu kişide sonunda herşeyi itiraf etmiş.Aracı geri veriyorum ve paramı geri alıcam.Bu olayın karşıma çıkması tamamen şans eseri ama çıkmayadabilirdi ve ben 50.000 km kilometresi düşürülmüş bir araca binecektim ve ileride sattığımda alan kişi durumu öğrenseydi ben yapmadığım birşeyden dolayı suçlu duruma düşecektim.

2.el araba alıcak arkadaşlar mutlaka aracın hangi serviste bakım yapıldığını sorsun ve o servisle görüşmeden araç almasın.Böyle bir sahtekarlığı bir polis memuru bile yapabiliyorsa ben artık herkezden şüphelenirim.iyi forumlar...

Bu çok tipik bir 60-70 bin km vakası. Dikkat edin km'si düşürülen arabalar her zaman 60 ve 70 binli km'lere ayarlanır. Bu psikolojik bir sınırdır. Kimse'nin bu sayılardan şüphelenmek aklına gelmez. Birisi gidip 10 yaşındaki bir arabanım km'sini 20 bine ayarlasa hepimiz yuh artık deriz, ama 79 bin olunca ortak yorum "hımm demek ki fazla binmemiş" olur. Siz siz olun eğer ikinci elde aldığınız bir aracın km sayacında 60 ya da 70 binli bir sayı varsa mutlaka araştırın. Özellikle araç şirket aracıysa.

1999 Corolla Terra Special > 2010 Cee'd SW Concept

5648 Mesaj
16 Ocak 2010; 16:27:19 

geçmiş olsun mağduriyetinizin giderilmesi sevindirici en azından

G.S

127 Mesaj
16 Ocak 2010; 16:30:48 

İlk olarak geçmiş olsun gerçekten üzüldüm.
İnanmıcaksınız bu aralar bu km düşürme işi çok sık yaşanıyor.Bazı istisna galeriler dışında.
Bence 2.el alınacaksa bir araç sahibiyle birlikte servise gidip baktırmak.
Ben olsam büyük galerilerden bile araç almam.Neden die sormayın öle işte.
Tekrar geçmiş olsun yha çok sinirlendim şimdi.:S

D.H. NEDEN BİR OTOMOBİL MARKAMIZ YOK? GRUBU

2339 Mesaj
16 Ocak 2010; 16:36:48 

quote:

Orijinalden alıntı: wolf_HKN

geçmiş olsun mağduriyetinizin giderilmesi sevindirici en azından

Çok şükür mağduriyetimi gideriyorlar.Yoksa gerçekten o araca birdaha nasıl binerdim bilmiyorum.Artık mahkeme avukat gider gelirdik.

H A W K

5648 Mesaj
16 Ocak 2010; 16:41:09 

quote:

Çok şükür mağduriyetimi gideriyorlar.Yoksa gerçekten o araca birdaha nasıl binerdim bilmiyorum.Artık mahkeme avukat gider gelirdik.

tabiki önemli olan insanın içine sinmesi yoksa her direksiyona geçtiğinizde aklınıza gelip sıkılacaktınız birde mahkemelerin uzun sürmesi falan çok yorulacaktınız şu an için hakkınızda hayırlı olmuş

G.S

2462 Mesaj
16 Ocak 2010; 16:50:28 

Kmye bakıldığında gözüken değer direksiyon ve pedallar tarafından da onaylanmalıdır.İlk dikkat edilmesi gerek parçalardır.Direksiyon pahalı bir parçadır en az 500 liradan başladığını biliyorum.Sonra aracın alt takımı ve malzeme takırtısıdır.

3559 Mesaj
16 Ocak 2010; 17:10:33 

quote:

Orijinalden alıntı: Vakkas.

Fazla kurcalamamak sizin için hayırlı olur çünkü almışsınız artık. Aksi bir durum zuhur ederse üzülürsünüz.

Uzülecek bir durum yok. Kaportaci ve boyaci arkadaslar var zaten bunlar pazarlik etti biri boyasina digeri kaportasina bakti. Yetkili servis en son bakima ne zaman girdigini soyledi ve bizim aldigimiz km ile dogru orantiliydi. Onceki sahibi hakkinda bilgi sahibiyiz ve en son Opel servisindeki tandiklarda tamam dir dediler. Bu kadar seyden sonra da bisey cikarsa yapana adama helal olsun demek duser. Hadi diyelim cikti uzulecek bir durum soz konusu degil 1 yildir bende ve memnunum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemele -- 16 Ocak 2010; 17:12:16 >

Oris,Edox,Mido Automatic ve 2013 Beyaz Honda Civic Elegance Eco Automatic.

10877 Mesaj
16 Ocak 2010; 17:24:47 

bunu yapan bir POLiiiiiiiiiiiiiis...

2105 Mesaj
16 Ocak 2010; 17:39:29 

ne olacak o polisin kesin bu tür yasa dışı işleri yapan arkadaşları vardır. Rica etmiştir onlarda seve seve yapmışlardır.Zaten polisin işi budur yasa dışı işlere bakar ama tabi bakış açısı önemli.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1479 Mesaj
16 Ocak 2010; 17:46:49 

paranızı geri alabilmenize sevindim. tekrar geçmiş olsun.

polis bile sahtekarlık yapıyorsa bu ülkede, kime güveneceğiz biz ?

16672 Mesaj
16 Ocak 2010; 17:57:28 

geçmiş olsun en azından durumu çabuk anlayarak paranızı kurtarmışsınız

Opel Vectra 1.9 CDDesign Edition
150 ps 320 nm 6 ileri Active Select

1964 Mesaj
16 Ocak 2010; 18:05:27 

Geçmiş olsun en büyük şansınız aracı aldığınız galerinin tanıdık olması yoksa hayatta bir daha kabullenmezler durumu (büyük bir çoğu)..Yani bunu yaparak araç satıp o parayı alıp harcarken hiçmi vicdanları sızlamaz (asıl araç sahibini kastediyorum) hiçmi allah korkusu yok bunlarda sonuçta yedikleri para haram para..

"Trance music is a natural drug that will heal us all"
http://www.astateoftrance.com/

18966 Mesaj
16 Ocak 2010; 18:10:51 

Geçmiş olsun. Üzüldüm adınıza, ama aracı geri vereceğiniz için de sevindim. Her ne kadar "polis" bu aracı daha az tahsil ve eğitim sahibi (bilgisayar, internet, araştırma ve kurcalama merakı olmayan) birisine satacak olsa da olayda sizin zaman ve paranız, iyi niyetiniz ve insanlara olan güven duygunuz inanıyorum ki derin bir yara almıştır.

1. Kilometre düşürme BİR SUÇTUR!
2. Kilometre düşürme EVRAK VE BELGECİLİKTE SAHTECİLİK demektir!
3. Kilometre düşürme cihazı almak, satmak, bulundurmak yasaklanmalıdır!
4. Kilometre düşürme hizmeti ilanı vermek yasadşı ve yasak olmalıdır!
5. Kilometre düşürülmüş aracı satarken bilgi gizlemek ayıplı mal satmak demektir!

Kilometreyi sadece KENDİN İÇİN DÜŞÜREBİLİRSİN (Alman hukukuna istinaden) ve kilometresi düşürülmüş aracı satarken bunu aracı alan kişiye BELGELEMEN GEREK! Kilometresi düşürülmüş bir aracı satışa sunduğunda ve gerçek kilometresi yerine düşük kilometresi ile müşteri toplayıp yüksek fiyat peşinde koşar ve aracı gerçek kilometresi yerine düşük kilometresi ile satarsan ARACI GERİ ALMA ZORUNLULUĞU ve TAZMİNAT ÖDEME CEZASI ile suç (cürüm) işlersin.

Tabi ülkemizde durum farklı. Neden? Çünkü yukarıdaki örnekte de POLİS, yani şikayetimizi ileteceğimiz kişinin kendisi, balık baştan kokar, imam yellenirse cemaat pislermiş atasözünden mütevellit devleti temsil eden, hukuku korumakla mükellef bir devlet memurunun, bir makam temsilcisinin, bir kolluk kuveti mensubunun, belinde beylik tabancası (Kırıkkale veya Çek) taşıyan 657 de bunu yaparsa, kime güvenceğiz...?

İmzamda dikkat ettiyseniz var: Bekçilere Kim Bekçilik Edecek...?!? Who Shall Stand Guard To The Guards Themselves...?!?

Neyse, olan olmuş, süte çiş karışmış, yapacak şeyler.

1. Aracı geri vermek satıcı polisin dua edip de Allah'tan değil Şeytan'dan gönderilen ve parayla ölçülemeyecek bir fırsattır.
2. Bence arada akrabalık, eş-dost-arkadaş ilişkileri (NEPOTİZM) yoksa mahkemede dava açılabilir. Tazminat ve para cezası.
3. Mahkemede davayı bakım belgelerine bakarak kanıt ve ispat niteliğinde evraklar sunulabilir. Galerici de şahit olabilir.
4. Dava açılıp araç bedelinin kanuni faizi ile iadesi, tazminat talebi ve suçun polis memurunun siciline işlenmesi sağlanabilir.
5. Kilometre düşürmenin tek yolu az binmektir. Kiloemtre düşürmenin suç olduğunu Türk Otomobil Dünyası artık bilmelidir.

Tekrar geçmiş olsun. Hoş değil ama arkadaş, tanıdık ve POLİS'in böyle bir utanç verici ve yüz kızartıcı şey yapmasını anlamak mümkün değildir.

İyi, herkes gibip mahkemede dava açsın, yaşını da düşürsün, 5 defa boşanan biri kendisi 18 yaşında, bekar ve çocuksuz tanıtsın. Hiç olur mu...???

Taner Göde

2339 Mesaj
16 Ocak 2010; 18:47:23 

Sn. Taner Göde detaylı mesajınız için teşekkür ederim.

Böyle olayların yaşanması gerçekten üzücü.İnsanda büyük bir güven sorunu yaratıyor.Tek sevindiğim konunun galerici tanıdığımızın bizi mağdur etmemesi.Paramın tamamını + yaptığım masrafları geri iade etmesi(trafik sigortası,noter,trafik tescil,araca harcadığım masraflar...)

Aslında olayı mahkemeye taşıyıp suçlu kişilerin ceza almasını isterim ama mağdur durumda kalmadığım için,hırsızı evine kadar kovalamayalım mantığıyla gidiyorum.İyimi yapıyorum kötümü tabi buda tartışılır.

H A W K

Uzaklaştırılmış
16 Ocak 2010; 19:03:15 

km ile oynayanında oynatanında Allah cezasını versiin...tipik Türküz işte....kafamız hep p...ştluğa çalışır...çok sert oldu ama bende sırf bu durum yüzünden ikinci el araç almaya korkuyorum..

Uzaklaştırılmış
16 Ocak 2010; 19:17:01 

quote:

Orijinalden alıntı: ototube

Kmye bakıldığında gözüken değer direksiyon ve pedallar tarafından da onaylanmalıdır.İlk dikkat edilmesi gerek parçalardır.Direksiyon pahalı bir parçadır en az 500 liradan başladığını biliyorum.Sonra aracın alt takımı ve malzeme takırtısıdır.

Direksiyon deri ise çok kolay yenileniyor, el freni ve vitesin deriside öyle, pedalların kauçuğu zaten ayrı satılıyor. Ben aracımı aldığımda hepsini yenilemiştim çünkü. Bu arada bu derinin aşınması gerçekten arabasına derisine göre değişiklik gösteriyor. 100.000 km yapıp aynı deri hafif soyuladabilir, 20.000km de de tamamen soyulabilir, deri, markadan ziyade insanın kullanışıda etkili tabi. Ben aracı aldığımda 120.000 de idi, aynı siteden aldım ilk sahibinden, km orjinal, direksiyon derisi hiç değişmemiş ve orjinaldi, tabi soyulmuştu komple. Ben değiştirdim hemde çok kaliteli bir deri ile, 4-5 senede 15.000, 20.000 km yaptım soyulmalar başladı bile. Şimdi yine değiştiricem..

3091 Mesaj
16 Ocak 2010; 19:42:26 

http://www.sahibinden.c...52904WQQpXQQdisplayitem

Bu da polis ama söyledikleri ile aracın durumu aynı değil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi On7_li -- 16 Ocak 2010; 19:43:15 >

Arbeit Macht Frei

637 Mesaj
16 Ocak 2010; 19:54:41 

galericilerin en çok yaptıkları uygulama bu. sanayi siteleri kilometresi düşürülmek üzere bırakılmış araçlarla dolu.

Uzaklaştırılmış
16 Ocak 2010; 20:29:52 

Başımdan geçen bir olayı anlatayım:

2005 Model Ford Connect aracımız vardı.Sıfır almıştık ve bakımlarını sürekli aynı serviste yaptırıyorduk.Bigün bakıma gittiğimizde aracımızın kayıtlarına baktık ve şok olduk.En son gittiğimiz bakımda aracın kilometresini 120 Bin km yerine 220 Bin km yazmışlar.

Yani anlayacağınız belki aldığınız aracın servis kayıtları yanlış olabilir.

6949 Mesaj
16 Ocak 2010; 20:41:39 

quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Geçmiş olsun. Üzüldüm adınıza, ama aracı geri vereceğiniz için de sevindim. Her ne kadar "polis" bu aracı daha az tahsil ve eğitim sahibi (bilgisayar, internet, araştırma ve kurcalama merakı olmayan) birisine satacak olsa da olayda sizin zaman ve paranız, iyi niyetiniz ve insanlara olan güven duygunuz inanıyorum ki derin bir yara almıştır.

1. Kilometre düşürme BİR SUÇTUR!
2. Kilometre düşürme EVRAK VE BELGECİLİKTE SAHTECİLİK demektir!
3. Kilometre düşürme cihazı almak, satmak, bulundurmak yasaklanmalıdır!
4. Kilometre düşürme hizmeti ilanı vermek yasadşı ve yasak olmalıdır!
5. Kilometre düşürülmüş aracı satarken bilgi gizlemek ayıplı mal satmak demektir!

Kilometreyi sadece KENDİN İÇİN DÜŞÜREBİLİRSİN (Alman hukukuna istinaden) ve kilometresi düşürülmüş aracı satarken bunu aracı alan kişiye BELGELEMEN GEREK! Kilometresi düşürülmüş bir aracı satışa sunduğunda ve gerçek kilometresi yerine düşük kilometresi ile müşteri toplayıp yüksek fiyat peşinde koşar ve aracı gerçek kilometresi yerine düşük kilometresi ile satarsan ARACI GERİ ALMA ZORUNLULUĞU ve TAZMİNAT ÖDEME CEZASI ile suç (cürüm) işlersin.

Tabi ülkemizde durum farklı. Neden? Çünkü yukarıdaki örnekte de POLİS, yani şikayetimizi ileteceğimiz kişinin kendisi, balık baştan kokar, imam yellenirse cemaat pislermiş atasözünden mütevellit devleti temsil eden, hukuku korumakla mükellef bir devlet memurunun, bir makam temsilcisinin, bir kolluk kuveti mensubunun, belinde beylik tabancası (Kırıkkale veya Çek) taşıyan 657 de bunu yaparsa, kime güvenceğiz...?

İmzamda dikkat ettiyseniz var: Bekçilere Kim Bekçilik Edecek...?!? Who Shall Stand Guard To The Guards Themselves...?!?

Neyse, olan olmuş, süte çiş karışmış, yapacak şeyler.

1. Aracı geri vermek satıcı polisin dua edip de Allah'tan değil Şeytan'dan gönderilen ve parayla ölçülemeyecek bir fırsattır.
2. Bence arada akrabalık, eş-dost-arkadaş ilişkileri (NEPOTİZM) yoksa mahkemede dava açılabilir. Tazminat ve para cezası.
3. Mahkemede davayı bakım belgelerine bakarak kanıt ve ispat niteliğinde evraklar sunulabilir. Galerici de şahit olabilir.
4. Dava açılıp araç bedelinin kanuni faizi ile iadesi, tazminat talebi ve suçun polis memurunun siciline işlenmesi sağlanabilir.
5. Kilometre düşürmenin tek yolu az binmektir. Kiloemtre düşürmenin suç olduğunu Türk Otomobil Dünyası artık bilmelidir.

Tekrar geçmiş olsun. Hoş değil ama arkadaş, tanıdık ve POLİS'in böyle bir utanç verici ve yüz kızartıcı şey yapmasını anlamak mümkün değildir.

İyi, herkes gibip mahkemede dava açsın, yaşını da düşürsün, 5 defa boşanan biri kendisi 18 yaşında, bekar ve çocuksuz tanıtsın. Hiç olur mu...???

Taner Göde

Kesinlikle katılıyorum abi,bu haysiyetsizliği yapanları Allah'a havale ediyorum.

2010 Golf 1.4 TSI Highline Manuel 160hp. Fırtına Grisi

284 Mesaj
16 Ocak 2010; 23:39:34 

kul hakkı kul hakkı gerisi boş hakkınız helal etmeyin olsun bitsin

DH FIAT PALIO KULÜBÜ

1255 Mesaj
17 Ocak 2010; 2:23:24 

Dijital ekranda da düşürme yapılabiliyormu

düşürmek için değil düşürülmüşmü diye araştırmak için soruyorum

zaten ne geliyorsa arabamdan yana km den geliyor.. aracım 104 binde..

bu arada şahit olduğum ve fazla tepki göstermediğim için pişman olduğum bi olayı anlatayım;

mahalle arasında bi elektirikci bireyiz dediğimiz aletle ibreyi küçültüyordu.. aracı 150 bine getirdiler sahibiyle birlikte.. zaten adamda onun için gelmiş.. abi diyo göstergeyi silmeyelim anlaşılmasın tozlu kalsın diyo.. adi insan desene.. alacak adam 150 bin diye alacak.. araç mazdanın h100 modeli türü aracı.. 80 küsür modeldir gibime geldi.. o arac 150 binin çok çok üzerindedir..

şimdi olsa; satacağınız kişinin ahını alırsanız inanın hem siz hemde sizin başınızdan bela eksik olmaz derim.. (zamanında denmeyen şeyin bi önemi yok elbet.. aracımı yeni almıştım ve neyin ne olduğnu bilmeyince tepkide göstermemişim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blue night -- 17 Ocak 2010; 2:29:13 >

Yorgun düştü düşlerim, sus oldu çıktı bunalımdan.. Bunalım ki aşk ötesi bişey.. Gidersin varamazsın, ölsende kurtulamazsın..

1615 Mesaj
17 Ocak 2010; 2:33:33 

vites ve direksiyon fiat da geçmez. her iki doblom da 30000 km de direksiyon ve vites topuzu 300000 km deymiş gibiydi. fiatların direksiyonu çok çabuk yıpranıyor

651 Mesaj
17 Ocak 2010; 12:20:57 

Bir laboratuvar ortamı düşünün.
iki kullanıcı aynı gün aynı aracı alıyorlar. iki araçta muadil.
Sürücülerden birisi acemi, diğeri usta.
Tamamen aynı laboratuva koşullarında 50 bin km kullanılan aracı satışa çıkartıyorlar.
Acemi olan aracı aşırı yıpratmasına rağmen farkında bile değil.
Mesela aynı kasisten usta sürücü yavaşca geçerken diğeri nasıl olsa aracı üretenler buna göre yaptı diye hızla kasise girip "araç sektirme" oynamış.
Aynı zamanda hafif mallık da olan bu acemi kullanıcı,
aracı doğru düzgün kullanmadığı gibi bozulan 4-5 yeri fark bile edememiş, bozuk bozuk, araç durana dek gidicek.
Satarken ne diycek bu adam "10 numara, kusursuz bir araç"
Kendince de öyle, gerçekten. Adam yalan söylemiyor, o kadar biliyor sadece.

Oysa diğer usta sürücü hem aracı hiç incitmemiş, düzgün kullanmış,
bozulan hiçbir yeri yok, sadece 1 yerinde küçük bir kusur oluşmuş.

Şimdi bu adam aracı pazara çıkartsa ne diycek?
9 numara mı? hafif kusurlu mu?
Bu adamın suçu bilmek mi?

Bence ikinci el sıfırdan farklı bi durum. Sıfır üründe malı aldığınız kişi o malın üreticisi ve belli standartlarda üretiyor aracını. ama ikinci el öyle mi?
malı yapan mühendis iyi üretmiş ama kullanıcı kötü kullanmış. Kullanıcı bunun da farkında değil.
herkesin zekası 120 üstü değil, herkes aracın kullanma kılavuzunu tamamen okuyup uygulamıyor, değil mi?

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birtasarimci -- 17 Ocak 2010; 12:29:58 >

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız. (Konfüçyus)

18966 Mesaj
17 Ocak 2010; 13:27:38 

KİLOMETRE DÜŞÜRME (Almancası Tachojustierung)

Eskiden (analog)
- Oto elektrikçiler aleni bir şekilde ve rahatça, kolayca yapardı
- Sayacı sökmek ve rakamları yeniden dizmek marifetiyle
- Sayacı sökmeden ters dönen Makita veya Black&Decker matkabu bir gece çalıştırmak suretiyle
- Cüzi bir ücret alarak ve herhangi bir polis, emniyet, soruşturma ve kovuşturma korkusu olmadan

yaparlardı.

Şimdi (digital)
- Oto elektrikçiler daha az, özel kilometre düşürücüleri daha sık yapıyor
- Aracın ECU (Electronic Control Unit) portuna el aletini kabloyla bağlamak suretiyle
- Bazı modellerde ECU ve anahtardaki belleğe de müdahalede bulunarak
- Kârlı bir ücret alarak ve halen aleni bir şekilde

yapıyorlar.

Çok acil olarak kanuni düzenleme yapılması gerekiyor. Adalet Bakanlığının bu hususta da bilgilendirilmesi gerek. Cihazların ithali, satışı, kullanımı ve bulundurulmasının yasaklanması gerekir, aynı radar tespit cihazlarına uygulanan yaptırımların uygulanması gerekiyor.

0
0

1531 Mesaj
17 Ocak 2010; 14:50:19 

bu habere hiç şaşırmadım,kimse kusura bakmasın ama polisle alışveriş yapmam, geçen sene arkadaşım taksiden çıkma bir albeayı normal binek diye polisten az kalsın alıyordu. pek çok polis kendini kanunlardan üstün dokunulmaz biri gördüğü için pişkinlik yapabiliyorlar, yani bu tip hileler onlar için sahtekarlık değil bir hak gibi. hem öyle birkaç polisle sınırlı değil. tvlerde gösterilen ortaya çıkarılmış suç şebekelerine mensup çok polis çıkıyor ve çevremize baktığımızda esnaftan geçinen herşeyi beleşe getirmeye çalışan poliste az değil. kanun kimin elindeyse kanunsuzluk yapmak daha kolay olur yapanlar için tabi.

453 Mesaj
17 Ocak 2010; 15:26:42 

ben hyudai acent imi 270 bin de aldım...300 binde pazarda sattım...bana sadce ön takım değiştirdim 150 lira verdim....alan adam kaportacıyı....hocam aracı bir hafta sonra tanımazsın dedi...alıcısı hazır...100 bine düşürürüm dedi:)...ama ben servise kac kere girip cıkmıstım haberi yok...ben düşürmedim alan böyle alsın dedim...sen ne yaparsan yap dedim...beni ilgilendirmez....dedim...arac 97 modeldi....

Gerçekleri Tarih Yazar, Tarihi de Galatasaray

5459 Mesaj
19 Ocak 2010; 15:14:47 

İnsanlardaki ön yargıyı kırmak Atomu parçalamaktan daha zordur demiştir ünlü bir fizikçi.

Siz sadece Galericinin size söylediğini gelip burada anlatarak devletin çok önemli bir kurumundaki personeli suçluyorsunuz. Elinizde delil varmı yok. Polisle görüştünüz mü hayır. Eminim adını bile bilmiyorsunuzdur.

Kusura bakmayın ama Kendi tanıdıklarınıda kazıklayan bir sürü galerici biliyorum. Ne malum Galericinin bu işlemi kendisinin yapmadığı. Km düşüldüğü ortaya çıkıncada çamura yattı tabiki ben düşürdüm diyecek halide yok. Galerici dediğiniz adamlar bu işin kurdu onlar anlamaz sanki km düşürülmüş aracı da Polis gidip galericiyi kandıracak.

Suçluluğu kanıtlanana kadar herkes masumdur. Ama sizin içinde bırakın suçlamayı sadece bir kişinin size söylediği söze bakıyorsun. Gerçekten yazık Buradaki insanlarada yazık. Bu kadar ön yargılı olmayın olaya biraz geniş bakın. Küçük çocuklar gibi herşeye inanmayın.

Gelelim şu km düşürme işine. Çok yazıldı ve çizildi ama tekrarlamak istiyorum. Burası Türkiye ve halen bir araç satın alırken koltuğa oturup ta gözünüzü km sayacına dikip karar verme saflığında bulunmayın ne olur.

Opel Astra H 1.3 cdti / 2013 Skoda Fabia 1.2/ Sony Alpha A57 / HP DV6 1235 et/Lenovo U310 / İpad Mini Retina wifi 32GB / İPhone 4 16 GB / Nokia Lumia 520 / ASUS MS238H 23" LED/ İbanez GRG 170dx / Philips - LivingColor/

2339 Mesaj
20 Ocak 2010; 17:31:12 

quote:

Orijinalden alıntı: net_katil

İnsanlardaki ön yargıyı kırmak Atomu parçalamaktan daha zordur demiştir ünlü bir fizikçi.

Siz sadece Galericinin size söylediğini gelip burada anlatarak devletin çok önemli bir kurumundaki personeli suçluyorsunuz. Elinizde delil varmı yok. Polisle görüştünüz mü hayır. Eminim adını bile bilmiyorsunuzdur.

Kusura bakmayın ama Kendi tanıdıklarınıda kazıklayan bir sürü galerici biliyorum. Ne malum Galericinin bu işlemi kendisinin yapmadığı. Km düşüldüğü ortaya çıkıncada çamura yattı tabiki ben düşürdüm diyecek halide yok. Galerici dediğiniz adamlar bu işin kurdu onlar anlamaz sanki km düşürülmüş aracı da Polis gidip galericiyi kandıracak.

Suçluluğu kanıtlanana kadar herkes masumdur. Ama sizin içinde bırakın suçlamayı sadece bir kişinin size söylediği söze bakıyorsun. Gerçekten yazık Buradaki insanlarada yazık. Bu kadar ön yargılı olmayın olaya biraz geniş bakın. Küçük çocuklar gibi herşeye inanmayın.

Gelelim şu km düşürme işine. Çok yazıldı ve çizildi ama tekrarlamak istiyorum. Burası Türkiye ve halen bir araç satın alırken koltuğa oturup ta gözünüzü km sayacına dikip karar verme saflığında bulunmayın ne olur.

Bu şekilde muhalafet yapan insanlarda mutlaka çıkar her konuda.Sanırım sizde polissiniz.Polis diye hiçbirşey söylemicekmiyiz.Adam
dükkanımın önüne ekip otosuyla gelip özür diledi.Daha neyin kanıtını araştıracağız.Hem galerici 20 senelik aile dostumuz.Olayı bilmeden kafana göre suçlama kimseyi.

H A W K

1245 Mesaj
20 Ocak 2010; 18:20:23 

Galerici bile anlayamıyorsa kilometresi düşürülmüş aracı biz normal kullanıcılar işi bu olmayan aracı sadece kullanmak için alan vatandaşlar nasıl anlayacak.Geçmiş olsun size de.

5459 Mesaj
20 Ocak 2010; 18:37:32 

quote:

Bu şekilde muhalafet yapan insanlarda mutlaka çıkar her konuda.Sanırım sizde polissiniz.Polis diye hiçbirşey söylemicekmiyiz.Adam
dükkanımın önüne ekip otosuyla gelip özür diledi.Daha neyin kanıtını araştıracağız.Hem galerici 20 senelik aile dostumuz.Olayı bilmeden kafana göre suçlama kimseyi.

Olayı neden eksik anlatıyorsunuz o zaman. Polisin bizzat gelip özür dilemesi gibi önemli bir kısmı.

Opel Astra H 1.3 cdti / 2013 Skoda Fabia 1.2/ Sony Alpha A57 / HP DV6 1235 et/Lenovo U310 / İpad Mini Retina wifi 32GB / İPhone 4 16 GB / Nokia Lumia 520 / ASUS MS238H 23" LED/ İbanez GRG 170dx / Philips - LivingColor/

12545 Mesaj
20 Ocak 2010; 19:03:52 

geçmiş olsun bu olay 2. el araç almam dedirten tipte bir olay ve ülkemizde kanayan bir yara.

yapanlarda yabancı değil kendimizden başlayarak çeki düzen vermek lazım yasalar çerçevesinde diye düşünüyorum.

sizin örnek yine iyi.

servis sonrası km yapıp tekrar servise gitmeden bir sonraki servis km sine yakın değerler uygulatıp giden tipler de mevcut aracını rent a car olarak kiralayanlar geneli ve hiç bir şey anlamanız mümkün değil servis kayıtları bile güncel bir de böyle düşünün şanslısınız bence.

5720 Mesaj
20 Ocak 2010; 20:41:37 

120.000 km'de sattığım otomobili 2 sene sonra lastikçide görmüştüm ve 110.000 km'deydi...

5459 Mesaj
20 Ocak 2010; 21:14:35 

Bu km düşürme işini yapanları direk dolandırıcılık sıfatı ile yargılayacaksında nerde bunu yapacak olan devlet.

18966 Mesaj
20 Ocak 2010; 23:26:46 

MADEM ARAÇLARIN KİLOMETRE SAATİ İLE OYNANIYOR... HEPTEN KALDIRSINLAR O ZAMAN!

SONY'nin sanayi tipi video kayıt cihazlarında (çoğaltıcılar) cihazın çalıştığı toplam saati gösteren, küçük bir cam sigorta kadar ufak ZAMAN ÖLÇER'i vardı. Ancak cihazı dolabından söküp kapağını çıkardıktan ve üst baskılı devre kartını kaldırdıktan sonra görülebiliyordu. Yerine lehimle tutturulmuş, sökmek oldukça zahmetli olurdu. Digital birşey değil, çok basit, analog/mekanik ve fiyatı $0.10'den daha ucuz. Bu cihazlar ikinci el olarak satıldığında kaç saat çalıştığı buradan görülebilirdi.

Madem otomobillerde insanların müdahale edebileceği (tamper) bir kullanım miktarı/saati/mesafesi ölçeri mevcut ve genel namus ve şeref ölçüleri para karşılığında daha kolay satılır olmuş, o zaman sahip değiştirirken önem verilen bu kilometre saatini hepten kaldırsınlar o zaman! Kaldırsınlar, sadece günlük kilometre sayacı kalsın (bir tuşa bastığınızda sıfırlanabilen).

Hollanda'da mahalleliler esrarkeşlerin ve eroinmanların sokak aralarında kafayı bulmalarını yasaklamak için trafik levhalarından esinlenen NO BLOW ZONE (ESRAR ÇEKMEK YASAK) levhaları yaptırıp trafik direklerine asmışlar. Ancak vandallar bunları sürekli çaldıkları için mahalleliler çözümü nu levhaları büyük sayıda üretip SATMAKTA bulmuş, ve peynir ekmek gibi satmışlar. Çözümler bazen radikal olmalı.

Görülüyor ki KİLOMETRE DÜŞÜRME büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Almanya'nın 10 yıldır kabusu olan bu olaylar ülkemizde şakayla karışık oto elektrikçisinde deneme amacıyla 2 adet tavuk döner dürüm karşılığında yapılırken bu hizmet şu anda lükratif bir SEKTÖR haline gelmiştir... Kimse hukuka başvurup şikayet etmediği ve bu olaylar cezai yaptırım gerektirip gazetelerde utanç verici manşetler şeklinde ortaya çıkmadığı ve halka duyurulmadığı sürece yapanların yanında kâr kalacak.

Oto pazarında klasik laflar:

- Darbe, boya var mı?
- Değişeni, çarpık ve vuruk var mı?

Bunlara eklenecek olan:

- Kilometresi düşürülmüş mü?

Kimse AYRANIM EKŞİ demeyeceğine göre buna da samimi cevaplar vereceklerini sanmıyorum. Ayrıca noterlerde yapılan Kat'i Araç Satış Sözleşmelerine de bence "ARACIN KİLOMETRESİNİN DÜŞÜRÜLDÜĞÜNÜN TESPİT VE İSPAT EDİLMESİ HALİNDE ARACI GERİ ALMAYI, SATIŞ BEDELİNİ İADE ETMEYİ, TÜM MASRAFLARI KARŞILAMAYI VE SATIŞ BEDELİNİN %10'UNU CEZAİ YAPTIRIM OLARAK ÖDEMEYİ KABUL, BEYAN VE TAAHHÜT EDİYORUM" şeklinde bir madde eklenmesi gerekmektedir.

Şu anda bu olayların ilk kıpırdamalarını yaşıyoruz. Piyasadaki 2. el araçların yarısından fazlasının kilometresinin düşürüldüğü bir durumla da yüz yüze kalacağız bir gün çünkü.

Bazı şeyler zamana kalmış, öyle ya da böyle olacak, ama olacak. It's just a matter of time.

Taner Göde

5459 Mesaj
21 Ocak 2010; 0:19:28 

quote:

Kimse AYRANIM EKŞİ demeyeceğine göre buna da samimi cevaplar vereceklerini sanmıyorum. Ayrıca noterlerde yapılan Kat'i Araç Satış Sözleşmelerine de bence "ARACIN KİLOMETRESİNİN DÜŞÜRÜLDÜĞÜNÜN TESPİT VE İSPAT EDİLMESİ HALİNDE ARACI GERİ ALMAYI, SATIŞ BEDELİNİ İADE ETMEYİ, TÜM MASRAFLARI KARŞILAMAYI VE SATIŞ BEDELİNİN %10'UNU CEZAİ YAPTIRIM OLARAK ÖDEMEYİ KABUL, BEYAN VE TAAHHÜT EDİYORUM" şeklinde bir madde eklenmesi gerekmektedir.

Şu anda bu olayların ilk kıpırdamalarını yaşıyoruz. Piyasadaki 2. el araçların yarısından fazlasının kilometresinin düşürüldüğü bir durumla da yüz yüze kalacağız bir gün çünkü.

Bazı şeyler zamana kalmış, öyle ya da böyle olacak, ama olacak. It's just a matter of time.

Taner Göde

+1

1097 Mesaj
21 Ocak 2010; 0:30:56 

quote:

Taner Göde

90 model aracınız var ve o aracın bilmem kaçıncı sahibisiniz. Aracı sattığınız kişi gelip size "bu aracın kilometresiyle oynanmış bana paramı geri ver, ayrıca %10 da tazminat isterim" diyor böyle durumda ne yaparsınız?

Öncelikle ağır hasarlı pert araçların satılmasını engelleyelim, kilometre işine sonra gelelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PALERMO ® -- 21 Ocak 2010; 0:32:00 >

6579 Mesaj
21 Ocak 2010; 15:49:21 

aracım 2005 model 55 binde kimse orjinal kim olduğuna inanmıyor.ama serviste kayıtları var

5968 Mesaj
21 Ocak 2010; 16:35:09 

Benimde tanıdığım bir galericide 29.000 km'de 2001 model Mercedes E200 kompresör var. Km düşürme falan değil, gerçekten 29.000 km. Arabanın ilk sahibini biliyoruz. Zengin bir adam, karısının şehir içinde sağa sola gitmesi almıştı bu arabayı, şöför tuttu. Şöför bu Mercedes'le karısını altın gününe, vs. falan götürüyordu. Şehir dışına falan hiç çıkmadı. Galerici arkadaşım yalvar yakar bu arabayı o zengin adamdan aldı (1 yıl falan uğraştı bu arabayı alabilmek için). Gel gelelim arayan müşterileri bu Mercedes'in km'sinin düşürülmediğine inandıramıyor bir türlü .

651 Mesaj
6 Şubat 2010; 23:43:11 

Güzel soru...

quote:

Orijinalden alıntı: PALERMO ®

90 model aracınız var ve o aracın bilmem kaçıncı sahibisiniz. Aracı sattığınız kişi gelip size "bu aracın kilometresiyle oynanmış bana paramı geri ver, ayrıca %10 da tazminat isterim" diyor böyle durumda ne yaparsınız?
Öncelikle ağır hasarlı pert araçların satılmasını engelleyelim, kilometre işine sonra gelelim.

Bildiğini bilenin arkasından gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilmeyenden kaçınız. (Konfüçyus)

12545 Mesaj
6 Şubat 2010; 23:47:42 

Taner bey olaya noktayı koymuşsunuz vallahi bravo elinize sağlık.

470 Mesaj
27 Kasım 2010; 9:30:25 

sıkıntı zaten madur olan insanın maduriyetinin giderilmesi arkadaşlar..eğer 90 model arabanında km si ile oynuyorsan onunda bedelini ödeyip tazminatı ile birlikte geri alacaksın..ha sen dersen şimdi araba 90 model göstergeye km sığmıyor ne bileyim motoru yenilettim vs bunların hepsininde belgelendiriyorsun,yada km yi düşürttüysen bunuda belgelendiriyorsun alıcı arkadaşı bilgilendiriyorsun.bu şekilde olsa sıkıntı olur mu,pratiğe geçtiğinde belki yeni çözümler gerekebilir ancak bu soruya böyle bir cevap geliyor aklıma.

169 Mesaj