Şimdi Ara

EminEvim (52. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.372
Cevap
45
Favori
359.523
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu dünyada hesabını iyi yapacaksın, ben de öyle yapmaya çalışıyorum. Milletin benim için yaptığı hesaplara güvenmem, kendi hesabımı kendim yapmaya çalışırım. O yüzden bu emin evim'i 1.5 - 2 sene boyunca araştırdım.

İşte bu yüzden de arkadaşın verdiği hesaba güvenmedim kendim oturdum, topladım, çarptım, böldüm, çıkardım. Sonuçta da halen ortada bir ödeme planı yok. Belli ki birinin trollüğünü yapıyor.

Ayıptır, yazıktır, daha da önemlisi günahtır. İnsanların ahireti ile oynamak ne kadar kolay olmuş arkadaş.

Benim tavsiyem kimse "armut piş, ağzıma düş" yapıp hazır hesaplara güvenmesin. Kendi hesabını kendi yapsın. Okusun araştırsın bol bol. Kimsenin sizin terazinizin kefesine ağırlık koymasına izin vermeyin. Zira mazallah tutar da yanlış kefeye koyarlar da ahiretinizi yakarlar. Benim kalbim faiz olmadığına tatmin olmadı, böyle tipleri gördükçe de şüphem artıyor. Müslüman adam böyle katakulli yapmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ya bu eminevim faizin alasını alıyor, ismini de değiştirmiş, yok komisyon, yok firma giderleri... faiz ulan işte, ona bakarsan bankanın da giderleri var, caddenin en işlek yerinde dükkan kiralıyorlar...
    biri bana söylesin hele, 30bin tllik araba için , iş bankası, 24 ay ödemeli olarak 35 bin isterken, aynı miktar araba için eminevim ne kadar geri alıyor ve kaç ay sonra verecek o arabayı bana ? cevap 34binden aşağı değilse, ki değil, üstüne üstlük o arabayı en az 6 ay sonra verecek bana, yani o 6 ay vereceğim parayı çalıştıracak, ee nerde kaldı bunun faizslizliği ??? tamamen din.avi, öteki tarafta bankacı zaten hesabını verecek ama bu eminevim'in kaçarı yok, istediği kadar ilahiyatçı grubu kursun
  • mahmut716 kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar konuyu faiz üzerine yıkmayın, öyle olmasada çekilişli sistem caiz olmaz .çünkü adaleti sağlayamazlar ev konusunda.ama araba konusunda sağlarlar onda caiz olabilir.bunlar kendileri ev yapıp satsa o zaman mesele olmaz.bu durumda vade ortası sistem daha elzem oluyor,oda süre uzayınca cazibesini kaybediyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: wtwt24

Arkadaşlar konuyu faiz üzerine yıkmayın, öyle olmasada çekilişli sistem caiz olmaz .çünkü adaleti sağlayamazlar ev konusunda.ama araba konusunda sağlarlar onda caiz olabilir.bunlar kendileri ev yapıp satsa o zaman mesele olmaz.bu durumda vade ortası sistem daha elzem oluyor,oda süre uzayınca cazibesini kaybediyor.

kardeşim, mevzuyu anlamadın herhalde, kelime oyunlarını duyacaksam zaten gider eminevim şubesinde dinlerim, ben diyorumki , 30binlik krediyi bana 35binden aşağı veriyor mu vermiyor mu? vermiyor. Demekki faizdir onun adı
  • mahmut716 kullanıcısına yanıt
    Asıl sen meseleyi anlamıyorsun takmışsınız bir faiz'e şuanki sistemde ticaret'de faizden kat kat fazla kazanç var.kıyaslamayı banka üzerinden yapamazsın bankadan alırsın 30 bin lira ödersin faiz olur ama burdan alırsın 100.000 lira fazla ödersin faiz olmaz önce faiz'in ne olduğunu öğrenin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahmut716

quote:

kardeşim, mevzuyu anlamadın herhalde, kelime oyunlarını duyacaksam zaten gider eminevim şubesinde dinlerim, ben diyorumki , 30binlik krediyi bana 35binden aşağı veriyor mu vermiyor mu? vermiyor. Demekki faizdir onun adı

hz ali ye bir yahudi üzüm ikram eder o da şarap içer. ve hz aliye soırar bu şarap şu üzümdendir. nasıl bu haram da üzüm helal oluyor diye. hz ali kızın var mı diyor evet diyor. ee diyor kızın da karındandır ama bir sana helal biri haramdır.

biraz bu konuyla alakalı. alışverişte akid önemlidir. şimdi bankalarla veya başka yerlerle oranlar rakamlar aynı olabilir fakat iki tarafın çıkış noktası referansları ve de alışveriş akidleri farklıdır. akid söz islamda bağlayıcıdır. mesala hanefi mezhebine göre bir işaka ile de olsa karısını boşasa boşamış olur. söz akide göre de hükümler değişir. şimdi banka ben senden 30000 için 5000 faiz alacağım diyor. ve siz bunu kabul edip faiz anlaşması yapıyorsunuz. fakat ne eminevimde ne de finans kurumlarında böyle bir misak akid yok fakat vadeli satış vardır ki 5000 tl aynı miktar bile olsa biri faizdir diğeri helaldir. tabi bence ikisi de aynıdır rakamlar aynıdır derseniz birşey diyemem ama islami hükümler bencelerle bana görelerle benim mantığıma görelerle verilmez. naslara dayalı konuşmalıyız. alimlerin görüşlerine göre hareket etmeliyiz. herkes kendi bildikleri kadarıyla kurandan hüküm çıkarırsa herkese göre milyonlarca islam çıkar. bizler kuranı resulullah gibi sahabe gibi anlama ve de amel etmek mecburiyetindeyiz

• quote:

Orijinalden alıntı: kesreti

quote:

quote:

hz ali ye bir yahudi üzüm ikram eder o da şarap içer. ve hz aliye soırar bu şarap şu üzümdendir. nasıl bu haram da üzüm helal oluyor diye. hz ali kızın var mı diyor evet diyor. ee diyor kızın da karındandır ama bir sana helal biri haramdır.

biraz bu konuyla alakalı. alışverişte akid önemlidir. şimdi bankalarla veya başka yerlerle oranlar rakamlar aynı olabilir fakat iki tarafın çıkış noktası referansları ve de alışveriş akidleri farklıdır. akid söz islamda bağlayıcıdır. mesala hanefi mezhebine göre bir işaka ile de olsa karısını boşasa boşamış olur. söz akide göre de hükümler değişir. şimdi banka ben senden 30000 için 5000 faiz alacağım diyor. ve siz bunu kabul edip faiz anlaşması yapıyorsunuz. fakat ne eminevimde ne de finans kurumlarında böyle bir misak akid yok fakat vadeli satış vardır ki 5000 tl aynı miktar bile olsa biri faizdir diğeri helaldir. tabi bence ikisi de aynıdır rakamlar aynıdır derseniz birşey diyemem ama islami hükümler bencelerle bana görelerle benim mantığıma görelerle verilmez. naslara dayalı konuşmalıyız. alimlerin görüşlerine göre hareket etmeliyiz. herkes kendi bildikleri kadarıyla kurandan hüküm çıkarırsa herkese göre milyonlarca islam çıkar. bizler kuranı resulullah gibi sahabe gibi anlama ve de amel etmek mecburiyetindeyiz

bak bu cevap oldu gibi işte, bunu araştıracağım

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kesreti

quote:

quote:

bak bu cevap oldu gibi işte, bunu araştıracağım

Bu noktada sıkıntı yok, sıkıntı çok farklı noktalarda.

Bu konuyu ilk araştırdığımda sizin gibi düşünüyordum ve vade ortası sistemi bana en mantıklısı gelmişti. İçeriden ne kadar para alırsanız, geri ödemeniz de o kadar oluyordu. Sadece ek olarak organizasyon ücretini ödüyordunuz. Ben de diyordum ki; aldığım paranın aynısını ödüyorum, organizasyon ücreti de yaptığı işin bedelidir. Ev için almıyor, başka bir şey için almıyor.

Şu durumda, Kesreti'nin dediği şey doğrudur, aslında olay bire bir aynı parayı alması değil. Daha fazla da alsa faize girmebilir.

Hatta ben bu noktaya gelmiştim, diyordum ki; banka 100.000 TL'ye 50.000 TL faiz alıp 150.000 geri alsa, ben başka bir yerden faizsiz 200.000'e bile bulsam onu tercih edeceğim. O durumda bile iş ticaret olursa faize girmez.

Ancak araştırmamın buradan sonraki aşamalarında mevzunun çok daha derin olduğunu farkettim. Evet, durum ticaret olduğunda sıkıntı yok ancak bu gibi sistemlerin ticaret ile alakası olmuyor. Çünkü zaten EminEvim size ev satmıyor. Ev satan bir kurum değil.

Siz bütün anlaşmaları ortada bir ev olmadan önce yapıyorsunuz, sonra paranızı aldığınız zaman (o da değişken zaten, katıldığınız sisteme göre ne zaman alacağınız değişiyor) ev araştırıyor ve istediğiniz evi gösteriyorsunuz bunu alacağım diye vs... vs... böyle bir konu.

Tabi bu sadece bir kısmı, daha farklı durumlar da var. Emin Evim sadece aracı iken evinize temlik koyduruyor. Para toplama kısmını altın gününe benzetiyorlar.

Bakın buraya ilk olarak Eylül 2011 tarihinde, bir tanıdığım bu sisteme girdiği için araştırmaya başlayarak girmişim. Yukarıdaki yazıları yazdıktan sonra aklıma geldi ve eski mesajlarımı aradım, ilk mesajımı buldum. Samimiyetime inanmayan buraya bakabilir. Ben bu konuda tamamen iyi niyetle girdim, araştırarak girdim ve sonrasında da yavaş yavaş derinleşti mevzu. Benim bu konudaki eski mesajlarımı gözden geçirirseniz bazı detaylara rastlayabilirsiniz. Bir çoğunu burada yazmışımdır.

Konudaki ilk mesajım :https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=37003704&p=6#52288340

• Emin evimden 200.00 liralık ödeme planını sunmak istiyorum. (Sıfır peşinatla en geç 60. ayda kuranın geldiği ve %20 peşinat ödenerek 120 aylık ödeme sisteminde maksimum 42. ayda kuranın çıkacağı

söylenmiştir.)

Konut Değeri : 200.000

Peşinat tutarı : 40.000

Taksitlenirilecek Tutar : 160.000

Organizasyon Ücreti : 13.570

Toplam Kira Yardımı : 38.688,26 TL (42. aydan sonra 120. aya kadar kira yardımı yapacağıma dair ödeme planı içinde gösterilmişti.)

En geç 60. ayda herkes ev sahibi olacağından geriye kalan 60 aylık kira yardımını kime yapacağım ?

2. sorum : 200 bin lira için 55 bin lira ödediğimde geriye 145 bin lira para kalıyor. ve toplam maaliyet 238.693,11 TL Maaş hesabımın bulunduğu banka normalde 0.87 faizli ev kredisi veriyoruz deyip ama
    maaş müşterilerine indirim olduğunu söylüyor. yani 145 bin lira çektiğimde ödemem 230 - 235 bin civarı bir para yapıyor. Sizce hangisi faiz ?

Teşekkür ederim. (10 gün önce bizzat görüştüğüm eminevim bürosundan aldığım bilgilerdir.)

• rmakaay kullanıcısına yanıt
    Faiz rakamın büyüklüğü küçüklüğü ile alakalı bir olay değil. Önce onu unutalım.

Parayı bankadan aldığında daha ucuza geliyor olabilir, buna rağmen rakamı yüksek olan faiz olmayabilir. Sıkıntı bu noktada değil. Farklı yerlerde. Daha önceki mesajlarımda bu konulara açıklık getirmeye çalışmıştım.

Ben ne bankayı ne de eminevim'i önermiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: rmakaay

Emin evimden 200.00 liralık ödeme planını sunmak istiyorum. (Sıfır peşinatla en geç 60. ayda kuranın geldiği ve %20 peşinat ödenerek 120 aylık ödeme sisteminde maksimum 42. ayda kuranın çıkacağı

söylenmiştir.)

Toplam Kira Yardımı : 38.688,26 TL (42. aydan sonra 120. aya kadar kira yardımı yapacağıma dair ödeme planı içinde gösterilmişti.)

En geç 60. ayda herkes ev sahibi olacağından geriye kalan 60 aylık kira yardımını kime yapacağım ?

2. sorum : 200 bin lira için 55 bin lira ödediğimde geriye 145 bin lira para kalıyor. ve toplam maaliyet 238.693,11 TL Maaş hesabımın bulunduğu banka normalde 0.87 faizli ev kredisi veriyoruz deyip ama
    maaş müşterilerine indirim olduğunu söylüyor. yani 145 bin lira çektiğimde ödemem 230 - 235 bin civarı bir para yapıyor. Sizce hangisi faiz ?

Teşekkür ederim. (10 gün önce bizzat görüştüğüm eminevim bürosundan aldığım bilgilerdir.)

eminevimde toplamda 238.000 toplam maliyet yazmışsın ama bankadan 145.000 çektiğinde 230,000-235,000 toplam maliyet demişsin o bankaya sor bakalım 238,000 çektiğinde bankaya toplamda kaç ödeyeceksin.olaya burdan bakmak lazım madem mesele faiz değil kıyaslama bankadan 145 değil 238 çektiğinde toplam maliyetine bakıp öyle kıyaslama yap.eminevimde 200.000 çekip 238.000 maliyet yazdılar diyorsan bankadan 200.000 çektiğinde kaç maliyet gösterecekler bence bunla kıyasla farkı gör

• En geç 60. ayda herkes ev sahibi olacağından geriye kalan 60 aylık kira yardımını kime yapacağım ?

Bu soruya ben de cevap bulamamıştım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tufan35

quote:

Orijinalden alıntı: -ottoman-

Bu soruya ben de cevap bulamamıştım.

ben bu konuda uzman değilim ama yukarıdaki arkadaş 42.aya kadar kira yardımı alacak örneğin normalde aylık ödemesi 1500 tl ise heray bu ödeme düşer ve 41.aya geldiğinde belkide aylık 1200 tl öder.42 aydan sonrada aldığı kira yardımlarını geri veriyor sanırım dediğim gibi ben uzmanı yada şirket yetkilisi değilim benim mantığım bu işe girecek arkadaş gidecek eminevim şubesine orda soracak aklındaki soruları sonuçta heryerde büroları var bende girdim şuanda sistemdeyim 80 aylık guruba eylül 2015 tede ev alacaktım ama evdeki hesap çarşıya uymadı devretmeye çalışıyom hissemi devredemessemde eminevim eylül2015 te geri alacak ha buraya yazdım bi müslümana yarasın ben 23 ay bekledim niyeti olan varsa beklemesin benden alsın dedim nasipse olur herşeyin hayırlısı Mevladan

ama gene bir sıkıntı var aldığı kira yardımını geri ödüyor dersek bile açıklanamayan bir ödeme var ortada.

diyelim ki bana ilk ay çıktı 120 aylık bir sistemde herkes 60.ayda evini teslim alıyorsa kira da kimse kalmıyor ve ben 60 ay kime yardım yapıyorum?

• Oradan artan kira yardımı sizden sonraki gruplara kaynak olarak kullanılıyormuş. Bana böyle söylemişlerdi.

Bu noktaya çok takılmayın. Bakın aslında vade ortası dedikleri sistem acayip aklıma yatmıştı. Burada ne kadar para alırsan o kadar geri ödüyordun. Tek fark, ek olarak organizasyon bedeli almaları. Ki bu da gayet normal.

Bu sistemde 200.000 TL aldınız diyelim, bunu 1666 TL ile 120 ayda geri ödeyeceksiniz. 200000 TL için aldıkları %5,6 organizasyon bedeli (öyleydi, halen öyle mi bilmiyorum) olan 11.200 TL'yi de vereceksiniz. Paranızı ise vadenin ortası olan 60. ayda alacaksınız. Çekiliş yok, kura yok.

Buraya kadar her şey güzel ancak aldıkları para ile ödediğiniz paranın bire bir aynı olması faiz olmaması anlamına yine gelmiyor işte. O yüzden daha önce de dediğim gibi "fazla alınan para da neyin nesi" kısmına takılmayın, daha başka problemler var sistem ile ilgili.

• Havadan kazandıkları paralar ile ahenk istanbul yapıldı yani. Düşünsenize 1 kişiden fazladan 40 bin (120 kişi olunca, 120*40bin = 4.8 milyon lira) olunca normal tabi. Yanlış anlamayın ama bu araplarda görülen muta nikahı gibi birşey. Haram olanı helal gibi göstermek. ..Allah' a havale ediyorum ben bunları.
  • quote:

Havadan kazandıkları paralar ile ahenk istanbul yapıldı yani. Düşünsenize 1 kişiden fazladan 40 bin (120 kişi olunca, 120*40bin = 4.8 milyon lira) olunca normal tabi. Yanlış anlamayın ama bu araplarda görülen muta nikahı gibi birşey. Haram olanı helal gibi göstermek. ..Allah' a havale ediyorum ben bunları.

havadan para kazanıyor demek kolay,millet küçük bir atölye'yi yürütemiyor batırıyor, adamlar yıllardır yürütüyor bu sistemi...
    ben sistemi cazip bulan biri değilim ama adamların fazladan para aldığı yok sadece organizasyon ücreti alıyorlar kira yardımı sistemi farklı gerçi bununda içeriği değişmiş normalde burdan kazanç sağlamamaları lazım.80 kişilik gruptan mesela ilk alan 120 bin lira öderse son alan 40.000 lira ödemeli.

• quote:

Emin evimden 200.00 liralık ödeme planını sunmak istiyorum. (Sıfır peşinatla en geç 60. ayda kuranın geldiği ve %20 peşinat ödenerek 120 aylık ödeme sisteminde maksimum 42. ayda kuranın çıkacağı

söylenmiştir.)

Sistemde şu var. Size diyorki 100 kişilik gruba gir en geç 50. Ayda evini alacaksın. Bu size sistemin teklifi ve de kampanyası. Siz neye giriyorsunuz başta 100 kişi çekilişe girecez ve ne zaman çıkarsa ve de ilk çıkanlar sona kalanlara kira yardımında bulunacak buraya kadar tamam sistem diyor ki ellinci ayda ben herkese evini vermeyi taahhüt ediyorum diye size teklif sunuyor ve diğer şartı da uyguluyor ama evi aldığın için kira yardımında bulunacaksın diyor eee kimse kalmadı kime kira yardımı yapacaz deme hakkınız yok dediğim gibi bu bir teklif benim gibi ellinci ayda almayıp 64. Ayda aldım ve 64. Aya kadar da kira yardımı alarak taksitim hep düştü. Bu sisteme birikim yapmak için girenler de var en son aya kadar bekleyenler var. Süreç içinde sistemden çıkanlar var ee eminevim demiyor 100 kişi idiniz kaldınız 95 kişi hesap değişti de demiyor sistemden çıkanların parasını daodüyor
    Faiz konusu ise velevki rakamlar bir olsun hatta eminevimde veya finans kurumlarında fazla olsun bankalar faizdir diğerleri ticaret ve organizasyon yaptıkları için caizdir.

• kesreti K kullanıcısına yanıt
    quote:

Faiz konusu ise velevki rakamlar bir olsun hatta eminevimde veya finans kurumlarında fazla olsun bankalar faizdir diğerleri ticaret ve organizasyon yaptıkları için caizdir.

Bu konuda dikkatli olmak lazım.

Zira ben ev almak için çok uzun araştırma yaptım (gönlüm tatmin olmadığı için halen alamadım), bu sırada faiz değildir dediğiniz finans kurumlarının çalışması ile ilgili de sıkıntı olduğunu okumuştum. Hatta forumdan bir arkadaştı sanırım. Arkadaş ev için anlaşmasını yapmış, satışta gerçekleşmiş ancak noterde miydi, tapu dairesinde miydi neydi bir yerde normalde olması gerektiği şekilde işlememiş süreç, parayı arkadaşın hesabına aktarmışlar ve oradan satan kişiye aktarmışlar. Satış akdi direk olarak satıcı ile alıcı arasında gerçekleşmiş olmuş, finans kurumu araya hiç girmemiş gibi bir şeyler olmuş. Aradaki vekilliğe uymayan bir şeyler varmış. Şu anda mevzuyu tam hatırlamıyorum ancak detaylar yaklaşık böyleydi. İsyan ediyordu burada arkadaş.

EminEvim konusunda ise bulgularımı zaten daha önce bu konu altında defalarca aktarmıştım.

• quote:

EYLÜL 2015 te EV SAHİBİ OLUN
    Eylül 2015 140.000 tl teslim eminevim hakkımı devretmek istiyorum.80 aylık 26.ay teslim (eylül2015) şuana kadar 61.000 tl yatırdım aylık şuan 1.150 ödüyorum eylülden sonra aylık 1665 tl ödemeli.23 aydır sistemdeyim ev almak niyetinden vazgeçtiğim için acil paraya ihtiyaç olduğundan hakkımı devretmek istiyorum Eminevime yatırdığım parayı veren arkadaşa hakkımı devredeceğim ilgilenen arkadaşlar için tel:0.537.0294542

merakla bekliyorum gerçekten ödediğin organizasyon ücretini üstlenip buna talip olacak biri çıkacakmı,bu devirde insana kendi akrabası bile yapmıyor böyle iyilik.bunu yapabilecek kadar iyi niyetli birinde zaten 60.000 lira nakit kolay kolay bulunmaz oda işin başka bir boyutu.
  • quote:

EYLÜL 2015 te EV SAHİBİ OLUN
    Eylül 2015 140.000 tl teslim eminevim hakkımı devretmek istiyorum.80 aylık 26.ay teslim (eylül2015) şuana kadar 61.000 tl yatırdım aylık şuan 1.150 ödüyorum eylülden sonra aylık 1665 tl ödemeli.23 aydır sistemdeyim ev almak niyetinden vazgeçtiğim için acil paraya ihtiyaç olduğundan hakkımı devretmek istiyorum Eminevime yatırdığım parayı veren arkadaşa hakkımı devredeceğim ilgilenen arkadaşlar için tel:0.537.0294542

değerli abicim söyleyeceklerimi inşallah yanlış anlamazsınız bir arkadaşıma da ev lazım eğer olursa sizin bu teklifi mesajı yolladım düşünsün bana dönecek fakat belki takip ettiniz az çok eminevimle ilgili bilgim var şimdi tahminlerim ölçüsünce bir hesaplama yapacağım yanlışım vartsa düzeltin

anladığım 80 kişilik gruba 140000 için girmişsiniz.
    aylık 1150 ödüyorsunuz şuana kadar yani 23 ay haziran dahil ozaman yatırdınız o da 23*1150=26450 tl
    61000-26450=34550 bu miktarın 8400 civarını organizasyon ücreti ödediğinizde 34550-8400= 26150 eğer hiç peşinat vermedi iseniz 26150 tl fazlanız var ve de 61000 tl ödemiş olmuyorsunuz. fakat 26150 tl de peşinat ödeseniz girdiğiniz sistem %10 peşinatlı çekilşli sistem desek ki hesap ona da uymuyor. ki 140000 tl nin %10 14000 eder.26150-14000=16150 yine fazla kalıyor. eğer tamamını peşinat verek girdiyseniz hesapta sorun yok gibi ama yine de hangi sisteme girdiğinizi bilmeden yorum yapmak iyi değil fakat 80/2=40 ay eder eğer sizin teslimat ayınız en geç 40. aydır bunu geriye çekmişlerse 14 ay peşin ödemişsinizdir ondan onu da hesaplayım tüm verilenleri koyduğumda yine fazlanız var şöyleki 14*115016100+8400(org ücreti)+ 26450 (23*1150)=50950 eder ki 10000 tl yine fazla var en iyisi belki müşteri bulunur hem nerde olduğunuzu hemde eminevimin internet şubesinden çıkaracağınız ödeme tablonuzu yayınlarsanız zan ortadan kalkar. hata ettimse affola. hakkınızda hayırlısı

• 
Sayfa: önceki 5051525354
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.