Şimdi Ara

EminEvim (46. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.372
Cevap
45
Favori
359.305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 25 binlik bir paraya ihtiyacım var. Süreç nasıl işliyor ? Sanırım hemen parayı alamıyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: fozcann

teşekkür ederim.yani düşerken kademe kademe düşüyor.bunun sebebide hocam 9.sırada almış ve önceki 8 kişi nin toplam kira yardımı 111 kişiye bölünüyor.Bu aklıma gelmemişti.

Peki en son 60.kişiden sonra neden halen kira yardımı ödeniyor.neden arkadaşımızın taksitleri 61 ay itibari ile 830 olarak düşmemiş ?

öncelikle sisteme 2 defa girmiş ve sorunsuz teslimatlarını almış biri olarak çekilişli sistemi tavsiye etmiyorum.
    sorunuza gelirsek eğer eminevim 60. ayda evi vermeseydi artık müşterinin sabrı baya azalır hatta sistemden çıkmak isteyebilirdi eminevim işte bunu düşünerek 120 kişilik bir grupta 60. ayda kalan 60 kişinin tümünün paraları insiyatif alarak ödüyor ve bu ödemeyi toptan yaptığı içinde kira yardımlarını kendi alıyor.

Etikmi tartışılır caizmi bilmiyorum bu konularda uzman olan hocalarıma danışmak lazım ama benim aklıma yatmadı bu sebeple çekilişli sisteme hiç girmedim tacsiyede etmiyorum.

Eniyisi peşinatınız varsa peşinatlı erken teslim yoksa vade ortası teslim sistemi. Bu sistemlerde katılım ücreti hariç aldığınız ve ödediğiniz ücret değişmiyor.

• Mantikli sistem fakat bana gore düşük vadede yüksek yatirimlar yaparsan daha karli duruyor . yani 40 ay vade aylik 5 bin tl yatirip . 20. Ayin sonunda eline 200bin tl geçmesi iyi bişey tabi .

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tamam hocam anladım durumu.benim de aklıma yatmadi.aynı şeyi vade ortasında da yapıyor ama orada organizasyon harici bir ucret almıyor.Bende Nasip se 5 6 aya biraz borcum var bitirip vade ortasına gireceğim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Tamam hocam anladım durumu.benim de aklıma yatmadi.aynı şeyi vade ortasında da yapıyor ama orada organizasyon harici bir ucret almıyor.Bende Nasip se 5 6 aya biraz borcum var bitirip vade ortasına gireceğim

Hayırlısı olur inşallah. güven anlamında bir tereddütünüz olmasın sadece toplam tutar vade taksit vs iyi hesaplayın.

@revival para hemen verilmiyor örneğin 25bin için 25 aylık sisteme girdiniz. vade ortası sisteminde 13. ayda peşinatlı sistemde 5bin peşinat verirseniz yaklaşık 8. ayda paranızı alırsınız birde katılım ücreti var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: superhead

quote:

teşekkür ederim.yani düşerken kademe kademe düşüyor.bunun sebebide hocam 9.sırada almış ve önceki 8 kişi nin toplam kira yardımı 111 kişiye bölünüyor.Bu aklıma gelmemişti.

Peki en son 60.kişiden sonra neden halen kira yardımı ödeniyor.neden arkadaşımızın taksitleri 61 ay itibari ile 830 olarak düşmemiş ?

öncelikle sisteme 2 defa girmiş ve sorunsuz teslimatlarını almış biri olarak çekilişli sistemi tavsiye etmiyorum.
    sorunuza gelirsek eğer eminevim 60. ayda evi vermeseydi artık müşterinin sabrı baya azalır hatta sistemden çıkmak isteyebilirdi eminevim işte bunu düşünerek 120 kişilik bir grupta 60. ayda kalan 60 kişinin tümünün paraları insiyatif alarak ödüyor ve bu ödemeyi toptan yaptığı içinde kira yardımlarını kendi alıyor.

Etikmi tartışılır caizmi bilmiyorum bu konularda uzman olan hocalarıma danışmak lazım ama benim aklıma yatmadı bu sebeple çekilişli sisteme hiç girmedim tacsiyede etmiyorum.

Eniyisi peşinatınız varsa peşinatlı erken teslim yoksa vade ortası teslim sistemi. Bu sistemlerde katılım ücreti hariç aldığınız ve ödediğiniz ücret değişmiyor.

60 . aydan sonra herkes ev sahibi olduğu için firma (organizasyon ücretini saymazsak) 6.000.000 (altımilyon) TL cebinden para verecek ve bu para sadece tek bir grup için. Firmanın hacmini bilmiyorum ancak bir den çok grup olduğu düşünüldüğünde ciddi miktarda nakit para ihtiyacı var. Emin evim kira yardımını 60. aydan sonra gruptakilere verdiği peşin paranın karşılığı olarak alıyor. Verilen örnek üzerinden gidersek 120*60*400=2.880.000 TL yi peşin verdiği paranın karşılığı olarak alıyor. 6.000.000 TL ye 60 ay için 2.880.000 TL adına ne denirse fazla para alıyor.

Çekilişli sitem dışında kiracı olmayınca kira yardımı bitiyor mu?

• Çekilişli sistem dışında fazladan para ödemek yok.

Örneğin 100.000 için sisteme girdiysen vade ortası ve peşinatlı erken teslim sistemlerinde 100.000+katılım ücreti ödersiniz kira yardımı vs bişey yok.
  • Vade ortası sistem zamanı olan için çok ama çok avantajlı

• merhaba arkadaşlar afyonda oturuyorum yeni duydum daha firmayı oyle veya böyle bir şekilde benım yaklaşık 6 binliralık bir araba almam gerekiyor ev bana büyük gelir

benım için banka krediside önemli değil. işin faiz mi değilmi kısmında değilim kısacası bu sebeple dini acıdan herhangibir soru sormayacagım.

benım sorularım bıraz ılgınc ve farklı gelecektır. sizlere yüz yüzede konustum temsilcilerle fakat bırde sıze sormak ıstıyorum. cunku burada alan kısıler var benım sorularım sunlar. lütfen cevaplarınızı beklıyorum.

1-Benım için maliyet onemlı şimdi baktım BANKADAN 6 000 tl krediye banka kredisine masraflar hariç 7 616 tl geri ödeme yapıyorum 24 ayda düz hesap 7 700 tl yani +1700 tl boşa gidiyor faize gidiyor. Bu sistem ise %8 alıyor bildigim kadarıyla yani 6000 tl ye 480 tl ekstra ücret odeyecegım faiz veya degil onemlı degıl benım için maliyet onemlı yani 6480 tl ye mal ediyorum. burada sıkıntı varmı ?? vade ortasında verecek tabiki parayı

2-bu 6000 tl yi aldım diyelim kaç gün sonra arabayı al ruhsatı veya ne lazımsa iste belgeyı ne zaman istiyorlar benden + 6000 tllik araba değilde 3000 tllik araba alırsam bana ne diyecekler. nerde 6000 tllik arabamı dıyecekler yoksa sen 3000 lık almıssın kalan parayı bıze vermı dıyecekler ne olacak bilmiyorum. ornegın 3000 de bana lazımdı arkadas nakit ihtiyacım vardı dersem bana olmaz oyle seymı dıyecekler.

3-bu sistemin birde acıgını buldum ornegın 20 bın lıralık araba alcam diye girdik 20 aylık vadede organızasyon ucretını odedık 1000 1000 odemeye basladık taksıtlerı. Farzedın cok yakın bır arkadasım uzerınden dedimki bu arabayı bana satmış gibi göster resmi olarak satmış olacak kagıt uzerınde fakat normalde satmayacak arabaya yıne kendısı bılecek sadece araba benım uzerıme gorunecek sonra gidip bu belgelerı emin evime verecem bak arabayı aldım dıye halbukı almadım neyse 20 000 tl yi cebe atacagız. sonra sonra onun taksıtlerını odemeye devam edecegım fakat elımde hazırdan 20 000 tl para olacak istedigim yatırımı yapabılecegım. Böyle birşey yapabılırmıyım ornegın emın evımden farzedelım arkadasımla anlastık bu konuda yapılamazmı. Adını ne koyarsanız koyun bana sorun cıkartırlarmı cıkartmazlarmı benım sıkıntım burada birde merak ettıgım 20 bın deyıp 10 000 tllık araba alırsam ne oluyor.

4-sistem kendısını guvenceye alıyor ne yaparak %8 alarak birde aldıgım mala satılamaz koyuyor. birde ellerınde sozleşme var. birde kefil istiyorlar. hadi herşey tamamda benım guvencem ne burada????
    emin evim kendını sım sıkı guvenceye alırken müşterinin güvencesı ne en kötü ihtimalle bi sigorta bıle yok yani farzedelim şirket battı yarın kriz cıktı berabt bır krız ben hakkımı nasıl savunacagım ????

benım kefilim nerede ???? :))

5-Bazı yorumlar okudum düpe düz faiz diye yaw arkadaslar soruyorum size allah askına cevap verıp bedava adam şirket acarmı en ufagından actıgı dukkana kıra parası oduyor adam ister faizde ister organızasyon ucretı de adına ne dersen de bu parayı almak zorundalar ayrıca adamlar tahmın edemyecegınızden cok para kazanıyor 100 tl lık bır evde 100 kısıden %8 aldııgnda 800 000 tl para eder sadece %8 lerle yani delicesine para taş attıda kolumu yoruldu adamların yoo sızın bırıkımlerınızı bı ona bı buna ev alıverdı yaptıgı ıs bu bırde parasını odemeyenlerle falan ugrasıyor. e okadarda ugrassın artık 800 000 tl yı cukkalıyorlar. haksızmıyım ???

6-Farzedelim %8 faizle ev sahıbı olun dedi. ismine faiz koysa ne olacaktı birşeyler değişecekmiydi. O zman ne denilecekti bu faizmi alıyor diyecekti faiz almayan bir yer varsa gosterın bızde oradan allaım emin evime faiz diyenlere diyorum banka gidin 120 aya 100 tl lık konut kredısıne hayal edemeyecegınız tutarları oduyorsunuz tam 194 bin tl geri odemesı var aklınızımı kacırdınız. emin evime hesaplattırdım 134 civarında malıyet oluşuyor kuradan 1. cıkarsam yanı her durumda yine karlı anlatabılddım faiz 94 tl geri odeme istiyor emın evım 1. ay sana cıksa ev toplam odemen 134 bın lıraya denk gelecek bılemedın 150 tl olsun yine kardasın. sonuncu cıkarsanda 50 000 tl toplam odeme yapıyorsun ??? karsılıgında 100 bın tl para alıyorsun. cunku kıra yardımı var her ıkı tarafta aslında aynı parayı oduyor.

7-Benım merak ettıgım kısımsa şu 1. ay ev cıkan arkadas evi alıyor ama kira yardımıda oduyor haklımıyım pekı ya o adam evı 2014 yılında alıyor kullanmaya baslıyor. bakın simdi nereye gelecem. en sona kalan adam varde ortası 50. ay diyelim. 50 ayda evi alacak fakat bu ev 2019 model olacak yanı yenı ev olacak otekı adam ise eski evde oturacak ???? yani eski evde oturan adam 400 tl kıra parası odeyecek 2019 yılında ornek verıyorum ev eskıdıgı ıcın daha az odemesı lazım normalde fakat en son eve gecen adam ev yenı oldugu için 400 tl odemesı gerekmıyor mu. sonuncu cıkmak daha mantıklı degılmı hiç yıpranmadan eve oturmus oluyorsun yanı 0 eve giriyorsun otekı adam ise kira parasını odemesıne karsın evı eskiyecek ??????

yani normalde ilk ay eve giren adam 2019 yılı geldıgınde en son eve giren adamdan daha az para odemesı lazım çunku evi yıpranıyor ???? ama sistem burada yok 50. kişide 1. kişide 400 tl kıra parası odeyecek derse sıkıntı olur 1. ayda cıkan adam derki kardesım benım evim eskidi benım kıra 400 degıl 350 ye düşür demeyecekmı ???? oteki adam 0 evde 400 tl oduyorkan sen 5 yasındakı evdende 400 tl kıra parası talep ediyorsun ???? bu kısmı ıyı anlatacak varmı

8 ornegın 100 tllk guruba gırdım 100 ay vade yanı 50. ci kişi benım ornegınbende yine kira yardımı oduyormuyum odemıyormuyum normalde odememem lazım cunku vade ortası denen sısteme gırmıs gıbı olacam ??? değilmi

birde 1. ay ev cıktıysa bana 50. aydan sonra taksitler tekrar eski seviyesine donmesı gerekmıyormu cunku herkes ev sahıbı oldu artık yeterınce yardımı yapmadıkmı ?? eger boyleyse sıkıntı yok. ama hala devam edeceksın odemeye dıyorsa bı hesaplamak lazım bunların toplam parasının ne kadar oldugunu cunku 100 tllik eve belkide 160 bin tl para oduyorum 60 bın nerde kıra parası adı altında gıdecek ?? hoş zaten o kırayı verecektın dıyorlar yaw verecektımde vermedım sıstme verdım ve 50. ayda adam aldı evını daha nıye oduyorum ???? sıkıntı burada

9-Aaraba ornegınde verdıgım gıbı farzedelım benım babamın 120 000 tl degerınde evı var. Ve babam bana dedıkı kardesım babanda olsam parayla verecem sana evı dedı beleş vermıyorum calıs kazan getır 120 bını evi al dedi BABAM :)

bende ulen senmısın bunu dıyen baba dedim. gittim emın evıme dedımkı bana kurayla 120 tl ayarla kardesım 120 ay vadeli dedim. kurada 3. cıktım gittim babamın yanına al ulen 120 bınlıra dedım. babamda tamam oglum dedı evı benım uzerıme yaptı bak simdi gittim evı gosterdım bunlara dedımkı al evın tapusu bu satılamazı koydu herneyse ev zaten bızımdı onemlı degıl satılamaz koyması.

şimdi burada elımızde hazırdan 120 000 tl para geciyor. aile olarak 120 tl ye gidip aslında tkerar evde alabılırız boylece 2 adet kıra parası alırım ben emın evımın benden ıstedıgı taksıtler bıle fasa fıso gelır anlayacagınız kar ederım yani ? doğrumuyum. Peki bu adamlar bana bune kardesım babandan evmı satın aldın olmaz oyle şeyyyyy dermi demezmı ???

farzedelim dediki bune sen kendıne hazırdan 120 000 tl para yaratıyorsun kendı babandan ev almıs gıbı gosterıyorsun sıstemı kotuye kullanıyorsun dedi bana. bende onlara şöyle dedim.

Kira yardımı verıyormuyum veriyorum taksıtlerı zamanında oduyormuyum oduyorum %8 organızasyon ucretını pesın pesın aldınmı evet aldın o halde problem ne arkadas diye soramazmıyım. sen herturlu paranı aldınmı aldın kar ettınmı bu ısten evet ettın o halde kımden aldıgımın ne onemı var üzerine üstülük kendı öz babam bana ev satamazmı kardesım ????? yasalmı degilmi ???

sozleşmede oz akrabalardan bırsey alamazsınmı yazıyor ???

• Bizim akraba calisiyo su an emin evimde

• quote:

Orijinalden alıntı: erhanacikgoz1

merhaba arkadaşlar afyonda oturuyorum yeni duydum daha firmayı oyle veya böyle bir şekilde benım yaklaşık 6 binliralık bir araba almam gerekiyor ev bana büyük gelir

benım için banka krediside önemli değil. işin faiz mi değilmi kısmında değilim kısacası bu sebeple dini acıdan herhangibir soru sormayacagım.

benım sorularım bıraz ılgınc ve farklı gelecektır. sizlere yüz yüzede konustum temsilcilerle fakat bırde sıze sormak ıstıyorum. cunku burada alan kısıler var benım sorularım sunlar. lütfen cevaplarınızı beklıyorum.

1-Benım için maliyet onemlı şimdi baktım BANKADAN 6 000 tl krediye banka kredisine masraflar hariç 7 616 tl geri ödeme yapıyorum 24 ayda düz hesap 7 700 tl yani +1700 tl boşa gidiyor faize gidiyor. Bu sistem ise %8 alıyor bildigim kadarıyla yani 6000 tl ye 480 tl ekstra ücret odeyecegım faiz veya degil onemlı degıl benım için maliyet onemlı yani 6480 tl ye mal ediyorum. burada sıkıntı varmı ?? vade ortasında verecek tabiki parayı

2-bu 6000 tl yi aldım diyelim kaç gün sonra arabayı al ruhsatı veya ne lazımsa iste belgeyı ne zaman istiyorlar benden + 6000 tllik araba değilde 3000 tllik araba alırsam bana ne diyecekler. nerde 6000 tllik arabamı dıyecekler yoksa sen 3000 lık almıssın kalan parayı bıze vermı dıyecekler ne olacak bilmiyorum. ornegın 3000 de bana lazımdı arkadas nakit ihtiyacım vardı dersem bana olmaz oyle seymı dıyecekler.

3-bu sistemin birde acıgını buldum ornegın 20 bın lıralık araba alcam diye girdik 20 aylık vadede organızasyon ucretını odedık 1000 1000 odemeye basladık taksıtlerı. Farzedın cok yakın bır arkadasım uzerınden dedimki bu arabayı bana satmış gibi göster resmi olarak satmış olacak kagıt uzerınde fakat normalde satmayacak arabaya yıne kendısı bılecek sadece araba benım uzerıme gorunecek sonra gidip bu belgelerı emin evime verecem bak arabayı aldım dıye halbukı almadım neyse 20 000 tl yi cebe atacagız. sonra sonra onun taksıtlerını odemeye devam edecegım fakat elımde hazırdan 20 000 tl para olacak istedigim yatırımı yapabılecegım. Böyle birşey yapabılırmıyım ornegın emın evımden farzedelım arkadasımla anlastık bu konuda yapılamazmı. Adını ne koyarsanız koyun bana sorun cıkartırlarmı cıkartmazlarmı benım sıkıntım burada birde merak ettıgım 20 bın deyıp 10 000 tllık araba alırsam ne oluyor.

4-sistem kendısını guvenceye alıyor ne yaparak %8 alarak birde aldıgım mala satılamaz koyuyor. birde ellerınde sozleşme var. birde kefil istiyorlar. hadi herşey tamamda benım guvencem ne burada????
    emin evim kendını sım sıkı guvenceye alırken müşterinin güvencesı ne en kötü ihtimalle bi sigorta bıle yok yani farzedelim şirket battı yarın kriz cıktı berabt bır krız ben hakkımı nasıl savunacagım ????

benım kefilim nerede ???? :))

5-Bazı yorumlar okudum düpe düz faiz diye yaw arkadaslar soruyorum size allah askına cevap verıp bedava adam şirket acarmı en ufagından actıgı dukkana kıra parası oduyor adam ister faizde ister organızasyon ucretı de adına ne dersen de bu parayı almak zorundalar ayrıca adamlar tahmın edemyecegınızden cok para kazanıyor 100 tl lık bır evde 100 kısıden %8 aldııgnda 800 000 tl para eder sadece %8 lerle yani delicesine para taş attıda kolumu yoruldu adamların yoo sızın bırıkımlerınızı bı ona bı buna ev alıverdı yaptıgı ıs bu bırde parasını odemeyenlerle falan ugrasıyor. e okadarda ugrassın artık 800 000 tl yı cukkalıyorlar. haksızmıyım ???

6-Farzedelim %8 faizle ev sahıbı olun dedi. ismine faiz koysa ne olacaktı birşeyler değişecekmiydi. O zman ne denilecekti bu faizmi alıyor diyecekti faiz almayan bir yer varsa gosterın bızde oradan allaım emin evime faiz diyenlere diyorum banka gidin 120 aya 100 tl lık konut kredısıne hayal edemeyecegınız tutarları oduyorsunuz tam 194 bin tl geri odemesı var aklınızımı kacırdınız. emin evime hesaplattırdım 134 civarında malıyet oluşuyor kuradan 1. cıkarsam yanı her durumda yine karlı anlatabılddım faiz 94 tl geri odeme istiyor emın evım 1. ay sana cıksa ev toplam odemen 134 bın lıraya denk gelecek bılemedın 150 tl olsun yine kardasın. sonuncu cıkarsanda 50 000 tl toplam odeme yapıyorsun ??? karsılıgında 100 bın tl para alıyorsun. cunku kıra yardımı var her ıkı tarafta aslında aynı parayı oduyor.

7-Benım merak ettıgım kısımsa şu 1. ay ev cıkan arkadas evi alıyor ama kira yardımıda oduyor haklımıyım pekı ya o adam evı 2014 yılında alıyor kullanmaya baslıyor. bakın simdi nereye gelecem. en sona kalan adam varde ortası 50. ay diyelim. 50 ayda evi alacak fakat bu ev 2019 model olacak yanı yenı ev olacak otekı adam ise eski evde oturacak ???? yani eski evde oturan adam 400 tl kıra parası odeyecek 2019 yılında ornek verıyorum ev eskıdıgı ıcın daha az odemesı lazım normalde fakat en son eve gecen adam ev yenı oldugu için 400 tl odemesı gerekmıyor mu. sonuncu cıkmak daha mantıklı degılmı hiç yıpranmadan eve oturmus oluyorsun yanı 0 eve giriyorsun otekı adam ise kira parasını odemesıne karsın evı eskiyecek ??????

yani normalde ilk ay eve giren adam 2019 yılı geldıgınde en son eve giren adamdan daha az para odemesı lazım çunku evi yıpranıyor ???? ama sistem burada yok 50. kişide 1. kişide 400 tl kıra parası odeyecek derse sıkıntı olur 1. ayda cıkan adam derki kardesım benım evim eskidi benım kıra 400 degıl 350 ye düşür demeyecekmı ???? oteki adam 0 evde 400 tl oduyorkan sen 5 yasındakı evdende 400 tl kıra parası talep ediyorsun ???? bu kısmı ıyı anlatacak varmı

8 ornegın 100 tllk guruba gırdım 100 ay vade yanı 50. ci kişi benım ornegınbende yine kira yardımı oduyormuyum odemıyormuyum normalde odememem lazım cunku vade ortası denen sısteme gırmıs gıbı olacam ??? değilmi

birde 1. ay ev cıktıysa bana 50. aydan sonra taksitler tekrar eski seviyesine donmesı gerekmıyormu cunku herkes ev sahıbı oldu artık yeterınce yardımı yapmadıkmı ?? eger boyleyse sıkıntı yok. ama hala devam edeceksın odemeye dıyorsa bı hesaplamak lazım bunların toplam parasının ne kadar oldugunu cunku 100 tllik eve belkide 160 bin tl para oduyorum 60 bın nerde kıra parası adı altında gıdecek ?? hoş zaten o kırayı verecektın dıyorlar yaw verecektımde vermedım sıstme verdım ve 50. ayda adam aldı evını daha nıye oduyorum ???? sıkıntı burada

9-Aaraba ornegınde verdıgım gıbı farzedelım benım babamın 120 000 tl degerınde evı var. Ve babam bana dedıkı kardesım babanda olsam parayla verecem sana evı dedı beleş vermıyorum calıs kazan getır 120 bını evi al dedi BABAM :)

bende ulen senmısın bunu dıyen baba dedim. gittim emın evıme dedımkı bana kurayla 120 tl ayarla kardesım 120 ay vadeli dedim. kurada 3. cıktım gittim babamın yanına al ulen 120 bınlıra dedım. babamda tamam oglum dedı evı benım uzerıme yaptı bak simdi gittim evı gosterdım bunlara dedımkı al evın tapusu bu satılamazı koydu herneyse ev zaten bızımdı onemlı degıl satılamaz koyması.

şimdi burada elımızde hazırdan 120 000 tl para geciyor. aile olarak 120 tl ye gidip aslında tkerar evde alabılırız boylece 2 adet kıra parası alırım ben emın evımın benden ıstedıgı taksıtler bıle fasa fıso gelır anlayacagınız kar ederım yani ? doğrumuyum. Peki bu adamlar bana bune kardesım babandan evmı satın aldın olmaz oyle şeyyyyy dermi demezmı ???

farzedelim dediki bune sen kendıne hazırdan 120 000 tl para yaratıyorsun kendı babandan ev almıs gıbı gosterıyorsun sıstemı kotuye kullanıyorsun dedi bana. bende onlara şöyle dedim.

Kira yardımı verıyormuyum veriyorum taksıtlerı zamanında oduyormuyum oduyorum %8 organızasyon ucretını pesın pesın aldınmı evet aldın o halde problem ne arkadas diye soramazmıyım. sen herturlu paranı aldınmı aldın kar ettınmı bu ısten evet ettın o halde kımden aldıgımın ne onemı var üzerine üstülük kendı öz babam bana ev satamazmı kardesım ????? yasalmı degilmi ???

sozleşmede oz akrabalardan bırsey alamazsınmı yazıyor ???

yukarıdakı sorulara cevap verecek yokmu arkadaslar.

• Evet Son Sorulara cevap verecek cengaveri dört gözle bekliyoruz :)
  • SORU:

Hocam ben size emin evim organizasyonu caiz midir diye bir soru soracağım. Sizin bu konuda daha önce verdiğiniz fetvayı okudum. Ancak bu sistemin size tam anlatılmadığını düşünerek tatmin olamadım. Şimdi ben size yapılan işi en ince detayına kadar anlatayım size zahmet cevap verirseniz sevinirim. 80.000 tl’lik ev için 120 kişilik gruba giriyoruz 5.000 tl organizasyon ücreti 4.000 tl peşinat ilk taksit 634 tl ikinci taksit 554 tl ikinci ay ev bana çıkarsa 934 tl x 118 ay sabit taksit ödeyeceğim. Hocam şimdi 80.000 tl’yi emin otomotiv bana vermiyor diğer üyelerin taksit toplamından bana ev alıyor.bu iş için başında benden 5.000 tl organizasyon ücreti+4.000 tl peşinat+634 tl 1.taksit+554 tl 2.Taksit+934 tl X 118 ay=110.212 tl Toplam 120.400 lirayı benden tahsil ediyor. 80.000-120.400 = 40.400 tl benden alıyor. Başta organizasyon ücretini peşin aldı. Bana parayı emin otomotiv vermedi. İnşaatı yapıp evi bana emin otomotiv vermedi. 120 kişilik gruptan topladı her ay gitti bir kişiye 80.000 tl’lik ev aldı. Emin Otomotivin cebinden para çıkmadı bir nevi gün yapıldı her ay gündeki bir kişiye ev alındı. Peki Hocam aradaki 40.400 tl kime gitti ve ne diye alındı. Ortada ev yok para yok 120 kişiyi bir araya getiriyorsunuz ve bunun karşılığı peşinen 5.000 tl alıyorsunuz. Ama gündeki gibi biz ödemeyi toplamda 80.000 e göre sabit yapmıyoruz 80.000 tl’yi 120.400 tl olarak ödüyoruz. 40.400 tlx120 kişi grup = 4.848.000 (Trilyon) gibi dev rakam ne için ne amaçla kimin cebine giriyor? Bu caiz midir? Hocam ortada İslam’ın caiz gördüğü bir sistem olarak lanse edilen çok büyük bir rant, aldatmaca ve belirsizlik yok mudur? İlla faiz veya caiz olmaması için insanlara kira yardımı,%2-3-4 Komisyon gibi laflarla herkesten alınan 40.400 tl’yi islamın neresine koyabiliriz. 120 kişi bir araya gelse her ay 667 tl x 120 kişi = 80.040 tl her ay bir kişiye ev alınabilir ve firma organizasyon ücreti olarak 5.000 tl’yi alsın ama herkes 85.040 tl ödesin. Doğrusu bu değil midir? Ortada yapılan bir inşaat yok şirket herhangi bir para ortaya koymuyor ki enflasyonik değer kaybı olsun neye göre kişi başı 40.400 tl alıyor bu nasıl caiz oluyor. Üye olan bir kişi olarak yukarıdaki sisteme göre ödeme yapan kişi olarak kafam allak bullak oldu beni aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür eder.

CEVAP:

Bu tür organizasyon şirketleri ve alışveriş seçenekleri hassas değerlendirilmeli, caiz olan yanlarının yanında caiz olmayan yanları da bulunması mumkundur.

Tesbit edebildiğim konu içeriklerini madde madde eklemeye çalışacağım :

1- Bu tür organizeleri düzenlemelerinden dolayı "Katılım ücreti" alınması/verilmesi caizdir.

2- Ortada olmayan bir malın (ev / araba vs) satışının geçerli olması için malın var olması ya da tesliminin mümkün olması gerekir. Zira olmayan bir şeyin satımı batıldır. Muşteri, alacağı evi daha en baştan (bina, kaçıncı katta, arsa vb) seçebilmeli, alışverişi onun üzerine yapmalıdır. Sonradan kura ile çıkacak mal, muallakta iken ödeme yapılamaz.

3- Alınan malın fiyatı en baştan bilinerek (kesin belirlenmiş bir fiyat üzerine) andlaşma yapılmalıdır.

4- Kura ile teslim andlaşmalı alışveriş sisteminde, Kuranın erken çıkması durumunda anlaşılan / belirlenmiş olan aylık ödeme taksit miktarı arttırılmaktadır ki (Kura çıkan kimse ise, grup üyelerine %3,5 -üç buçuk- kira yardımı yapmaktadır. Bu şekilde ilk ay kura çıkıp ev alınan kimse ile son ay ev sahibi olan kimsenin enflasyondan kaynaklanan paranın değer kaybetmesinden etkilenmemesi sağlanma niyetiyle), bu caiz değildir.

5- Bu tür şirketler (genelde) Alışverişi üzerine anlaşılan (satın alınan) malın (ev / araba vs) kendisini ipotek ederler ki, satın alınan malın kendisinin ipotek edilmesi alışverişi fasid kılar, caiz değildir. Bu sebeble eğer illâ ki ipotek alacaksa, satın alınan maldan başka bir malı ipotek yapmaları gerekir ki, bunu da çok zor kabul etmektedirler.

Âişe (r.anhâ)'dan, şöyle nakledilmiştir:
    "Peygamber (s.a.v.), Ebû Şahn adında bir Yahudî'den veresiye yiyecek satın aldı ve demirden zırhını ona rehin verdi"
    (Buhârî, İstikrâz, I, Bûyu,14)

Katâde'nin, Enes (r.anh)'dan rivayeti ise şöyledir:
    "Rasûlullah (s.a.v) Medîne'de bir Yahudi'nin yanına zırhını rehin bıraktı ve ondan âile fertleri için arpa satın aldı"
    (el-Cassâs, Ahkâmu'l-Kur'ân, II, 258)

6- Organizasyondan çıkmak için” bunu alışverişin öncesinde konuşmak gerekir.
    İmam Ebu Hanife ve İmam Şafi'ye göre, böyle bir şart (hıyaru’ş-şart = sonradan vazgeçebilirim) ancak 3 gün için geçerli olur. Daha fazla bir süre için geçerli değildir. Böyle bir şart koşulduğu takdirde sözleşme fasid olur.
    Hanefi Mezhebi muctehidlerinden İmam Ebu Yusuf ve İmama Muhammed’e göre, ihtiyaç olması durumunda“hıyaru’ş-şart”kaydını koymak, aylarca sonrası için de caizdir. Fakat, böyle bir şartın / cayma süresinin mutlaka belli olması -Malikîler dışındaki üç mezhebe göre- şarttır.
    (Vehbe Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, C. 4 Sayfa: 254-257)

7- Taraflar, işin başında yapılacak olan eşyanın tarif ve tavsifini yapıp (misâlen, yapılması planlanan evin aralarında ihtilaf çıkmayacak şekilde en ince ayrıntısına kadar özelliklerini, kullanılacak ürünün kalitesi vs. belirlenmeli) mâlum hale getirmek mecburiyetindedirler.
    Masnu'un (siparişi verilen malın, misâlen ev), bedeli peşin veya veresiye olarak ödenebilir. Masnu', tarif ve tavsiyeye uygun olarak imal edilmemişse/yapılmamışsa, mustasnı' (işi yaptıran, siparişi veren, muşteri), onu kabul veya red hususunda muhayyer olmalıdır. İsterse kabul eder, isterse reddeder.

8- Gününde / vâdesinde ödenmeyen taksitlerden dolayı gecikme zammı adı altında normal taksitten fazla ödeme (faiz) alınır!

Not :

Organizasyon hakkında bilgim bunlardan ibarettir. Yanlış bildiğim ya da sistemlerinde yapılan değişiklikler sebebiyle açıkladığım bazı maddelerde düzeltme, eksiltme ya da ilaveler yapılabilir.
    Tüm bu duruma rağmen, mevcut düzendeki işleyişi halinde bu tür organizasyonlardan uzak durulması (en azından ihtiyâten) hayırlı görüyorum.

ALINTIDIR.

• Şu durumda katılım bankası daha mantıklı duruyor ç değilse evi alıyor ev bankanın malı. Sana satıyor. Alıcı mal sahibi ve mal. Gerekli üçlü oluşturuluyor. Banka satarken kar payını koyuyor. Karşı tarafta kabul ederse ticari nitelik kazanıyor. Mesela bir tüccar 10 liraya aldığı pamuğu 18 liraya satabilir. Bu mal sahibine caiz. Yeter ki alıcı hür iradesi ile kabul etsin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tevhid Ehli kullanıcısına yanıt
    5- Bu tür şirketler (genelde) Alışverişi üzerine anlaşılan (satın alınan) malın (ev / araba vs) kendisini ipotek ederler ki, satın alınan malın kendisinin ipotek edilmesi alışverişi fasid kılar, caiz değildir. Bu sebeble eğer illâ ki ipotek alacaksa, satın alınan maldan başka bir malı ipotek yapmaları gerekir ki, bunu da çok zor kabul etmektedirler.
    bu maddeye verdiğin örnekler, konumuzla uyuşmuyor.ayrıca satın alınan mal ipotek edilemez manası çıkmaz bu örneklerden,herhangi bir hoca ben çıkarttım diyorsa kendisini bağlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: teknomerack

Evet Son Sorulara cevap verecek cengaveri dört gözle bekliyoruz :)

baktım sorulara cevap vermeye gerek yok, kendi mantığı ile çok rahat cevaplar soruları ticari zekası varsaayrıca bu arkadaş sistemi çözememiş eminevim ev satmıyor.sizin paranızı biriktirip size geri veriyor, yani müteahhit'ler gibi batma riskide yok tüm risk katılımcıda.
  • gnllu G kullanıcısına yanıt
    Evet ya lütfen yakınlarında şubesi olan bir arkadaş, tüm forumun selahiyeti adına bi zahmet gidip araştırsın ve gerekli bilgileri yazsın. Genelde sorular ve cevaplar aynı kısır döngüde devam ediyor. Şirket çalışanı olduğunu beyan eden arkadaş, sizde biraz daha açıklayıcı olun lütfen.
  • konu bayağıdır aktif değil. yok mu bu aylarda sisteme girmeyi düşünen. ben bireysel müşteri temsilcisiyim bildiğim ölçüde aklına soru takılan kişilere yardım etmeye çalışırım.
  • EMİN EVİMİ DÜŞÜNÜYORUM AMA ÖNCESİNDEN BİRAZ PARA BİRİKTİRİP ÖYLE GİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM AÇIK SÖLİYİM..

MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ BİR ARKADYLA GİRİCEM..AŞIMDA VAR ONUN VASITASI
  • 
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.