Şimdi Ara

EminEvim (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil2 Android
5 sn
1.372
Cevap
45
Favori
359.308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: turank

EyvAllah dostum sana da teşekkürler

2. Ev veya para biriktirme konusunda haklisin. Karlılık konusunda da hem fikir olmamız güzel.

Nihayette olumlu ve olumsuz yanları var sistemin. Tüketici kendince degerlendirip karar vermeli. İnsAllah faydalı olmuşuzdur.

mesajlarınızı okudum da bir şey yanlış gibi. eminevim illa nasıl banka ile kredi çeker veya nasıl tek başına ipotek koyamaz. benim bildiğim para teslim süreci ve ev alınması tamamsa tabudaborç bitene kadar satılamaz şerhi konuluyor. bankalarla işimiz yürüyecekti madem eminevime neden girelim. benim bildiğim bu bilgi yanlış. diğer değerlendirmelerinize değinecek olursak. eminevim müşterisi olarak emin evim özellikle büyük şehirlerde ev fiyatları hızlı arttığı için erken çıkmazsa cazip değil gibi. tabi yine de cazip olup olmama üyenin girdiği sisteme ve teslimat ayına göre değişir. hem de çok çok değişir. eminevim sabırlı olan kirada olmayan yada kirada olsa da iki maaşlı olan için bence hala dünya ve ahiret için karlı bir sistem

• quote:

Orijinalden alıntı: kesreti

quote:

EyvAllah dostum sana da teşekkürler

2. Ev veya para biriktirme konusunda haklisin. Karlılık konusunda da hem fikir olmamız güzel.

Nihayette olumlu ve olumsuz yanları var sistemin. Tüketici kendince degerlendirip karar vermeli. İnsAllah faydalı olmuşuzdur.

mesajlarınızı okudum da bir şey yanlış gibi. eminevim illa nasıl banka ile kredi çeker veya nasıl tek başına ipotek koyamaz. benim bildiğim para teslim süreci ve ev alınması tamamsa tabudaborç bitene kadar satılamaz şerhi konuluyor. bankalarla işimiz yürüyecekti madem eminevime neden girelim. benim bildiğim bu bilgi yanlış. diğer değerlendirmelerinize değinecek olursak. eminevim müşterisi olarak emin evim özellikle büyük şehirlerde ev fiyatları hızlı arttığı için erken çıkmazsa cazip değil gibi. tabi yine de cazip olup olmama üyenin girdiği sisteme ve teslimat ayına göre değişir. hem de çok çok değişir. eminevim sabırlı olan kirada olmayan yada kirada olsa da iki maaşlı olan için bence hala dünya ve ahiret için karlı bir sistem

Hocam ben sözü cok uzatmak istemiyorum. Öyle dıyorsanız öyledir. Ben sahip oldugum bilgiyi aktardım. Sistemden ev alanlarda, hala sistemde olanlarda var konuştuklarım arasında.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: kursuneses

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: onder748

quote:

Ağalar işin özünü kaçırıyorsunuz. vade ortası sistemde hiç bir kârınız yok. ne diye sisteme dahil olmaya çalışıyorsunuz.

100000 tl için eve gir 80 aylık taksitle. ee sonra? 30. ayda 40. ayda çıksa ne çıkmasa ne? 3-4 sene sonra 100000 tl ye ev mi olur? olsa da şimdiki evle aynı değerde mi olur? şimdi 80bin kredi çek aynı hesap. 4 sene sonra 100bine alacağın ev şimdi 80bin tl ye rahat alınır. gidin bi emlakçıya müteahhide falan danışın görün.

ha ben kredi çekmem faiz diyorsanız da eminevim de zaten size kredi çektiriyor merak etmeyin. sıranız geldiğinde doğru katılım bankasına gidiyorsunuz. gider peşin peşin kendi kredimi çeker otururum evime ne vade beklerim ne kura. öyle el eleydi, altın günüydü vs faso fiso.

işin özü sistemin kârlı olmayışı. tabi bu bana göre, benim kendi matematik hesabıma göre. Gerisini siz düşünün karar verin.

edit: vade başında kuranız çıkarsa durum değişebilir. belki karlı olabilir. hesabını yapmadım. ama kuraya girenlerin en az yarısı yarı vadeden önce karlı ayrılamıyor. bu durumda ilk aylar alanlar kârlı bile desek buda kuraya girenlerin %10 ila %20 si ya eder ya etmez.

Merhaba, yaklaşık 1 yıl önce sistemden evimi aldım. Çokta memnunum. herkese de tavsiye ederim. Ama faiz benim için sorun değil diyenlere, ben evimi hemen alacam diyenlere tavsiye etmiyorum ayrıca. Bu arada yazınızdan bir kaç cümle hakkında cevap yazayım:

"Ağalar işin özünü kaçırıyorsunuz. vade ortası sistemde hiç bir kârınız yok. ne diye sisteme dahil olmaya çalışıyorsunuz." sözünüze binaen; elinde paran yoksa kredi ye de girmez, kendin para biriktirsen ( örk. ayda bin bin) 100 bin 100 ayda elde edersin ama burda yarısında alacan 100 bini. kar değil mi bu?
    "ha ben kredi çekmem faiz diyorsanız da eminevim de zaten size kredi çektiriyor merak etmeyin. sıranız geldiğinde doğru katılım bankasına gidiyorsunuz." süzünüze binaen; ben evimi 20 ayda almış biri olarak hiçte böyle bişey yapmadılar. Parayı aldım pazarlığımı yaptım verdim parayı o kadar.

Hocam şimdi git sor bi eminevim şubesine. usul artık bu şekilde. sistemde olan arkadaşlarım var.

sizin zamanınızda sizde nhariç kendileri katılımla yapıyorlardı bu işi ama usulü değiştirdiler artık ve siz direk bankaya gidiyorsunuz. tabi eminevim yetkilileri ile birlikte.

usul artık bu şekilde diyorsun ama ben telefonla sordum yokmuş öyle birşey, nakit yada banka havalesi dendi. Sonra ben ispat isteyince saçma geliyor bazılarına, forumdaki İzmirli eminevim çalışanı arkadaş netlik kazandırsın şu mevzuya.

Ayrıca bu sistemin çooook büyük bir karlılığı banka kredisine göre yok bunu herkes biliyor hesap yapmanın anlamı yok ama en büyük avantajı sistemden istediğiniz zaman çıkabilmeniz, ara verebilmeniz, ödemeyi geciktirebilmeniz... banka olsa bunlardan 1 tanesini yapamazsınız yoksa donunuza kadar alır :)

ayrıca çekilişli sistemi tam olarak anlamadığını şu cümlene bakarak düşünüyorum;
    quote:

"edit: vade başında kuranız çıkarsa durum değişebilir. belki karlı olabilir. hesabını yapmadım. ama kuraya girenlerin en az yarısı yarı vadeden önce karlı ayrılamıyor. bu durumda ilk aylar alanlar kârlı bile desek buda kuraya girenlerin %10 ila %20 si ya eder ya etmez."

çekilişlide ilk aylarda çıkarsa daha fazla ödüyorsun, çünkü kira yardımı almadan kira yardımı ödüyorsun, karlı! olan çekilişte sonuncu çıkanlar, kura çıkana kadar kira yardımı alıyorlar. Tabi karlı! dediğim atıyorum 100binTL istedin ilk çıkarsa 150binTL ödüyorsun, son çıkarsa 120binTL

Kişiden kişiye görüş değişir tabiki sana göre vade ortası saçma gelmiş ama bence en garantisi vade ortası, vereceğin para belli alacağın belli, paranı alacağın tarih belli, aylık ödeyeceğin sabit taksit belli, hem kim kime 50bin verip 100bin veriyor ki, sistemi ev alma olarak değil para biriktirme olarak baktığınızda mantıklı. ben kendi kendime biriktiririm desen hem olmuyor hemde dediğim gibi 50 yapıp 100 olmuyor.

Bana göre de çekilişli sistem çok karmaşık, hiçbir karlılığı yok, riskli ve en önemlisi de neden sorusunun çok olduğu sistem.

Aynen katılıyorum ve bende öyle yaptım zaten.
    çekiliş mekiliş benim aklım ermez dedim ve bismillah dedim vade ortası sisteme girdim taksitlerimi ödüyorum nasip olursa 15 ay sonra 100 bin tl teslim alacağm.
    emin evimle tanışmadan bırak 100 bini 10- 20 bin tl bile benim için bir hayaldi. Çok şükür iyi kazanıyordum ama bir türlü paramı biriktiremiyordum eminevim sağolsun bana biriktirebilmeyi öğretti. olaya birde bu taraftan bakın.

sonuç olarak 4 yıllık eminevim müşterisi olarak (daha öncede araba için girdim ve paramı tam zamanında bir sorun olmadan aldım) ben eminevimi herkese tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superhead -- 3 Ekim 2012; 23:31:38 >

• Yakın zamanda evini teslim alan yada alacak olan arkadaşlarımız varsa, bu tapu-ipotek-banka...vs işleri nasıl oluyor bizlerle paylaşırsa çok memnun olacam. Eğer bankaya gidiliyorsa, ne gerek var o zaman eminevime. Ben gider kredimi kendim çekerim zaten. Eğer öyle bir saçmalık varsa ben sistemden hemen çıkarım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: teacher82

Yakın zamanda evini teslim alan yada alacak olan arkadaşlarımız varsa, bu tapu-ipotek-banka...vs işleri nasıl oluyor bizlerle paylaşırsa çok memnun olacam. Eğer bankaya gidiliyorsa, ne gerek var o zaman eminevime. Ben gider kredimi kendim çekerim zaten. Eğer öyle bir saçmalık varsa ben sistemden hemen çıkarım.

öyle bişey olacağını zannetmiyorum.

Ben geçen sene 24.000 tl teslimat aldım (araba için girmiştim).

teslimat zamanı geldiği zaman bazı belgeleri doldurup gönderiyorsunuz. o belgelere hesap numaranızıda yazıyorsunuz.
    bende teslimatın yapılacağı hesap numarasını yazdım. zamanı gelincede eminevimden bir görevli aradı paranız hesabınıza yattı kontrol edebilirsiniz dedi. kontrol ettim gerçekten yatmıştı. Yani ben yerimden bile kıpırdamadan paramı aldım ve param eminevim tarafından gönderildi bankadan kredi falan çekilmedi.

• quote:

Orijinalden alıntı: superhead

quote:

Yakın zamanda evini teslim alan yada alacak olan arkadaşlarımız varsa, bu tapu-ipotek-banka...vs işleri nasıl oluyor bizlerle paylaşırsa çok memnun olacam. Eğer bankaya gidiliyorsa, ne gerek var o zaman eminevime. Ben gider kredimi kendim çekerim zaten. Eğer öyle bir saçmalık varsa ben sistemden hemen çıkarım.

teslimat zamanı geldiği zaman bazı belgeleri doldurup gönderiyorsunuz. o belgelere hesap numaranızıda yazıyorsunuz.
    bende teslimatın yapılacağı hesap numarasını yazdım. zamanı gelincede eminevimden bir görevli aradı paranız hesabınıza yattı kontrol edebilirsiniz dedi. kontrol ettim gerçekten yatmıştı. Yani ben yerimden bile kıpırdamadan paramı aldım ve param eminevim tarafından gönderildi bankadan kredi falan çekilmedi.

benim öğretmen arkadaş aldı. genelde bankaasyayla çalışıyorlar yoksa da hocamın dediği gibi siz banka hesap numarası veriyorsunuz. benim arkadaş 65 000 tl yi hesabından aldı. ben ona dedim iyi baksaydın bir ömür öyle parayı hesabında göremezsin diye. kesinlikle banka işi yok arkadaşlar. mesala bana pirim de yatırmıştılar banka asyadan olmuştu.

• quote:

quote:

quote:

benim öğretmen arkadaş aldı. genelde bankaasyayla çalışıyorlar yoksa da hocamın dediği gibi siz banka hesap numarası veriyorsunuz. benim arkadaş 65 000 tl yi hesabından aldı. ben ona dedim iyi baksaydın bir ömür öyle parayı hesabında göremezsin diye. kesinlikle banka işi yok arkadaşlar. mesala bana pirim de yatırmıştılar banka asyadan olmuştu.

siz sistem hakkında çok bilgilisiniz aklıma gelen bir soru oldu şimdi eminevimi arayıp rahatsız etmiyim akşam akşam
    teslimat zamanı geldiğinde icradan ev alabilir miyiz? böyle bir satış duydunuz mu daha önce?

• quote:

quote:

quote:

siz sistem hakkında çok bilgilisiniz aklıma gelen bir soru oldu şimdi eminevimi arayıp rahatsız etmiyim akşam akşam
    teslimat zamanı geldiğinde icradan ev alabilir miyiz? böyle bir satış duydunuz mu daha önce?

• quote:

Orijinalden alıntı: drkozi

quote:

quote:

quote:

icra prosödürü bildiğim kadarıyla. alınıcak konutun belli bir yüzdesini ihale zamanı yatırmak gerekiyor. icradan sotalın evler ve arabalar bayağı ucuz gözüküyor. ben böyle bir satış duymadım. olacağını da zannetmiyorum ama yine sorabilirsiniz. eminevim evi bulduysanız bu evin borcu harcı haczi olmadığını soruşturuyor. hem üyeyi hem kendini hemde çekilişli sistemden ev aldıysa diğer üyelerin güvenliği teminat altına alıyor. söyle olabilir ev size çıktığı zaman abinizin babanızın amcanızın evini siz almış olursunuz satış gerçekleşir. ve sonra siz o para ile istediğiniz ihalaye girip ev alabilirsiniz diye düşünüyorum. tabi söylediklerim gerçeğe yakın tahminlerdir. Rabbim hepimize hayırlı komşuların olacağı bir ev almayı nasip etsin

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

icra prosödürü bildiğim kadarıyla. alınıcak konutun belli bir yüzdesini ihale zamanı yatırmak gerekiyor. icradan sotalın evler ve arabalar bayağı ucuz gözüküyor. ben böyle bir satış duymadım. olacağını da zannetmiyorum ama yine sorabilirsiniz. eminevim evi bulduysanız bu evin borcu harcı haczi olmadığını soruşturuyor. hem üyeyi hem kendini hemde çekilişli sistemden ev aldıysa diğer üyelerin güvenliği teminat altına alıyor. söyle olabilir ev size çıktığı zaman abinizin babanızın amcanızın evini siz almış olursunuz satış gerçekleşir. ve sonra siz o para ile istediğiniz ihalaye girip ev alabilirsiniz diye düşünüyorum. tabi söylediklerim gerçeğe yakın tahminlerdir. Rabbim hepimize hayırlı komşuların olacağı bir ev almayı nasip etsin

Aile içi alımlar sıkıntı oluşturmuyor yani? Önemli olan malın değerinin borcu karşılaması

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Aile içi alımlar sıkıntı oluşturmuyor yani? Önemli olan malın değerinin borcu karşılaması

önemli olan satış işleminin gerçekleşmesi. yoksa zaten parayla paranın değişimi olur ki bu da sistemin cevazlığını yitirmesine sebep olur. benim bildiğim olmadığı çünkü bir arkadaşa böyle önerilmişti. babasından arsa alması yönünde. yada mesala sizin üzerinize ev var. onu size çekiliş çıkmadan babanıza satar para aktarımı zamnında alırsınız. tabi burda tapu masrafları bayağı olur herhalde

• quote:

Orijinalden alıntı: ŞekersizPare

quote:

Arkadasın biri mesaj atmış. Sistemdeyim ev alırken ne sıkıntı olabilir diye? Haklı arkadas teslimde sorun yasamak istemiyor.

Öncelikle yaşanmış bir durumdan ornek vereceğim. Olay baskasının basına gelmemiş olabilir baskası memnundur bilemem. İnsAllahta baskasının basına gelmezde gelmemistirde. Bizde olan şu.

80.000 tl ile sisteme girilir ve ilk aylarda ev çıkar.
    Ne Evi alacak abi ne eminevim istenen mahalleden 80.000 e ev bulamaz.
    Meblağ ile oynanır ve 90.000tl ile sistemde degisiklik olur.
    Eminevim bi yandan bizim abi bi yandan ev bakarlar ama istenen ev bulunmaz.
    Eminevim isi bizimkine bırakır ve bizimki tanıdığın tanıdığı bir müteahhiti100000 tl ilk evini sıkı pazarlikla satmaya ikna eder. Müteahhit 90.000 tl e razı olur.
    Abi gider eminevime evi buldum alın der.
    Eminevim expertiz veya emlakçıları neyse basıp parayı evi almaktansa müteahhitle pazarlık yapıp evi 90.000 in altında almaya çalışırlar.
    Maksat evi ucuza getirmek ve aradaki farkı cukka etmektir. Bu yolla org ücreti dışında kar elde edilmektedir.
    Müteahhit; zaten 100binlik evi 90bine verdim daha inmem diye ısrar edince eminevim evi almaz ve bizim abiye; bu is org ücreti ile dönmuyor, bizim bu evi en az 82-83binden almamız gerekirdi diye abiye 90binlik evi icin ek 7000 tl ücret çıkarırlar. Nerdeyse org ücretinden fazla bir meblağ. Adam zaten ev alma umudunu yeşertmis ailesini falan ayarlamış vaz geçemez ve farkı öder evi alır.

Simdi sistemde olan arkadaslar emin olsunlar, alanlarda cevap versinler onlarda is nasıl oldu? Kendi ev bulup evi alabilen var m?

Bu adamlar sizin evinize ekstra pazarlık yapıp cebinizden asirabiliyorlar. Size bulduk deyip paranizin ederi ev bu diye gösterdikleri ev aslında daha ucuz bir ev olabilir. ----- Lakin çizerek yazdım; aldığınız ev gozunuzde, sisteme dahil olurken anlaştığınız meblağda ise sorun yok. Evin hayrını görün. Ama ucuza ev kapatmışlar ve size alın bu ediyor dıyorlarsa iste burda killanin.

Adamlar bu nedenle sıranız geldiginde elinize nakiti banka gibi basmazlar. Al parayı git evini al demezler. Aylarca bekleyip birde ederinin altında bir eve oturtabilirler haberiniz olsun.

Nasıl? Zekice ama değil mı?

Hadi iyi geceler.

sisteme muhalif biri olarak ilk defa böyle bir düşünce ile karşılaştım
    ayrıca bu konudan muzdarip birinide duymadık bence eminevim için önemli olan expertiz değeridir senin adına ev pazarlığı yapmaz ve parayıda kendi ödemez, zaten ben ödeyecem diyorsa orda dur derim, öyle bir keriz bulda bizede faydası olsun

• quote:

Cuma günü ben de sisteme girdim. Allah utandırmasın. Araştırma aşamasında meslek grubumdan ve memleketimden biri denk geldi onunla konuştum. 5 sene önce evini almış. Gayet memnun kalmış işleyişten.
    Benim girdiğim sistem Sabit ödemeli ara teslimatlı sistem.
    160000TL için 40000Tl peşinat 40 ay 3000TL taksit 15.ayda teslim. Organizasyon ücreti Ramazan kampanyasından %6 altın indirimiyle 5500TL civarına gelmiş oldu.
    Yalnız şöyle bir sıkıntı mevcut oldu sonrasında. Ben özel bi yerde nöbet tutuyordum. Başka bir sisteme geçildiğinden artık nöbet tutamıcam. Doğal olarak şu an işsiz kaldım. Sıkıntılı günler bizi bekliyor. İş bulasıya kadar eminevim'in zor durumdaki müşterilerine yardımcı olup olmadığını da test etmiş olucaz.

Dostum öncelikle hayırlı olsun Benim merak ettiğim acaba neden 5 ay öne alabilmek için 40.000tl peşin verdiniz.Çünkü yazınızda belirtiğiniz gibi devlet memurları dışında kimsenin iş garantisi yok.O yüzden 3 yerine 4 ödemek ve 40bintl sizin yanınızda olması daha mantıklı olurmuş hiç olmasa 10 ay para bile ödemeseniz bile peşinatınızdan bunu karşılıyabilirdiniz.Tabi bu görüşler kişiden kişiye değişir eminimki sizde almadan önce çok düşünmüşsünüzdür.Tekrardan Hayırlı olsun Allah utandırmasın.

Bende vade ortası sistemine bakmışdım ama erken yatırıcağım taksitleri öne cekmeleri tam istediğim gibi değildi.o yüzden peşinat yatırmamın veya taskitleri 5-6 şar ödememin pek mantıklı olmadığını anladım.
    Bide faiz olayı yüzünden kesin emin olamıyorum.Bir arkadaş bahsetmiş ortada daha mal yokken hesap yapılıyor.Bir eşyayı peşin 10.000 yada vadeli 12.000 e 24 ay taksitlede alabilirsiniz sonuçda burda bir mal var o yüzden 2000tl faiz olmuyor.yani bir malı peşinde vadelide alabilirsiniz ama para da bu olay olmuyor.Parayı vadeli alırsanız bildiğiniz açık şekilde faiz oluyor.bunu anlatmaya gerek yok kısacası ortada mal varsa isterseniz 10 liralık malı vadeli 50 liraya alın bunda bir sıkıntı yok.Sisteme geri dönersek ortada 40 ay sonra alınıcak bir mal var ama ne olduğu nerden alınıcağı bile belli değil kesin somut bir mal yok ortada.40-50 ay sonra sonuçda mal alıcam diyebilirsiniz ama siz başda malı görüp ona göre pazarlık yaparak vadeli bir şekilde almış oluyorsunuz siz daha mal piyasada yokken sadece paranın vadesini hesapını yapıyorsunuz bence burda ince bir nokta var.bu söylediklerim tamamen faizdir haramdır helaldir diyen arkadaşlara bunuda düşünmeleri için yazdığım bir yazıdır yoksa kesin şu haram'dır bu helaldir demek bize düşmez, zaten Allah kurandada uyarmış bizleri.

NAHL 116.
    Dillerinizin uydurduğu yalana dayanarak "Bu helâldir, şu da haramdır" demeyin, çünkü Allah’a karşı yalan uydurmuş oluyorsunuz. Kuşkusuz Allah’a karşı yalan uyduranlar kurtuluşa eremezler.

• Bugun otobusle giderken gozume takilde yesil bir sey icime yazilmis aklima eminem geldi

• quote:

Orijinalden alıntı: Cupra_R

quote:

Cuma günü ben de sisteme girdim. Allah utandırmasın. Araştırma aşamasında meslek grubumdan ve memleketimden biri denk geldi onunla konuştum. 5 sene önce evini almış. Gayet memnun kalmış işleyişten.
    Benim girdiğim sistem Sabit ödemeli ara teslimatlı sistem.
    160000TL için 40000Tl peşinat 40 ay 3000TL taksit 15.ayda teslim. Organizasyon ücreti Ramazan kampanyasından %6 altın indirimiyle 5500TL civarına gelmiş oldu.
    Yalnız şöyle bir sıkıntı mevcut oldu sonrasında. Ben özel bi yerde nöbet tutuyordum. Başka bir sisteme geçildiğinden artık nöbet tutamıcam. Doğal olarak şu an işsiz kaldım. Sıkıntılı günler bizi bekliyor. İş bulasıya kadar eminevim'in zor durumdaki müşterilerine yardımcı olup olmadığını da test etmiş olucaz.

Dostum öncelikle hayırlı olsun Benim merak ettiğim acaba neden 5 ay öne alabilmek için 40.000tl peşin verdiniz.Çünkü yazınızda belirtiğiniz gibi devlet memurları dışında kimsenin iş garantisi yok.O yüzden 3 yerine 4 ödemek ve 40bintl sizin yanınızda olması daha mantıklı olurmuş hiç olmasa 10 ay para bile ödemeseniz bile peşinatınızdan bunu karşılıyabilirdiniz.Tabi bu görüşler kişiden kişiye değişir eminimki sizde almadan önce çok düşünmüşsünüzdür.Tekrardan Hayırlı olsun Allah utandırmasın.

Bende vade ortası sistemine bakmışdım ama erken yatırıcağım taksitleri öne cekmeleri tam istediğim gibi değildi.o yüzden peşinat yatırmamın veya taskitleri 5-6 şar ödememin pek mantıklı olmadığını anladım.
    Bide faiz olayı yüzünden kesin emin olamıyorum.Bir arkadaş bahsetmiş ortada daha mal yokken hesap yapılıyor.Bir eşyayı peşin 10.000 yada vadeli 12.000 e 24 ay taksitlede alabilirsiniz sonuçda burda bir mal var o yüzden 2000tl faiz olmuyor.yani bir malı peşinde vadelide alabilirsiniz ama para da bu olay olmuyor.Parayı vadeli alırsanız bildiğiniz açık şekilde faiz oluyor.bunu anlatmaya gerek yok kısacası ortada mal varsa isterseniz 10 liralık malı vadeli 50 liraya alın bunda bir sıkıntı yok.Sisteme geri dönersek ortada 40 ay sonra alınıcak bir mal var ama ne olduğu nerden alınıcağı bile belli değil kesin somut bir mal yok ortada.40-50 ay sonra sonuçda mal alıcam diyebilirsiniz ama siz başda malı görüp ona göre pazarlık yaparak vadeli bir şekilde almış oluyorsunuz siz daha mal piyasada yokken sadece paranın vadesini hesapını yapıyorsunuz bence burda ince bir nokta var.bu söylediklerim tamamen faizdir haramdır helaldir diyen arkadaşlara bunuda düşünmeleri için yazdığım bir yazıdır yoksa kesin şu haram'dır bu helaldir demek bize düşmez, zaten Allah kurandada uyarmış bizleri.

NAHL 116.
    Dillerinizin uydurduğu yalana dayanarak "Bu helâldir, şu da haramdır" demeyin, çünkü Allah’a karşı yalan uydurmuş oluyorsunuz. Kuşkusuz Allah’a karşı yalan uyduranlar kurtuluşa eremezler.

Ben de aslında devlet memuru olmama güvendim biraz ama isler biraz istemediğim gibi oldu. Az biraz peşinattan arta kalan param var onu da taksitlere takviye seklinde kullanıyorum. Çok şükür şimdilik bir sorun yok. Teşekkür ederim iyi niyetiniz icin

• s.a. eminevimi bir reklamda gördüm, ev alıcam falan deyince millet eminevimi bi araştır da dedi. internetten bakarken bu siteyi gördüm ve 10 sayfa bütün yorumları okudum. eminevimden ev sahibi olmayı mantıklı geldiği için düşünüyorum. biraz inceledim sitesini ve iki defa da görüşmeye gittim eminevim ile. önceden çekilişli sistemi düşünüyordum ama kira yardımı adı altında oluşan, evin bedeli ile sisteme katılım ücret toplamlarının üzerine çıkan fazla ödemelerin eminevimde kaldığı kanaatine vardığımdan dolayı vade ortası sistemde karar kıldım bu forumda yazılanlardan sonra. çünkü hem fazla ödeme yapmak istemiyorum, hem bekleyecek zamanım var (şuan kirada oturduğum eve yeni taşındım ve bir süre burada oturmak istiyorum), hemde bu şirkete katılım bedelinden daha farklı bir para kazandırmak istemiyorum. yaptığım hesaplamalara göre bankadan kredi çekersem eminevime göre 30.000 civarında daha fazla para ödüyorum, bankaya faiz ödemek istemiyorum, evin bedelinin %25'inin nakit olması gerekiyor birde. %25'inde problem yok çıkarırımda bankaya ödediğim yüksek faiz var sonuçta. bu yüzden vade ortası sistemi bana daha uygun geldi.

gelgelelim her ne kadar vade ortası sistem daha uygun gelmiş ise de kafam karışık bu adamlar batarlar yada paraları alıp yurt dışına kaçarlarsa diye. bu kadar karlı bir işi kim bırakır ve 21 yıllık şirket milleti mi dolandıracak diye avutuyorum kendimi çünkü 100 kişilik bir grup oluştuğunu düşünürsek 100x6.000(organizasyon ücreti)= yüksek bir mebla. ki daha ne 100 kişilik gruplar oluşturuluyordur.. çalışanlarına asgari ücret verdiklerini, ödedikleri dükkan kiralarını, vb masrafları düşünürsek organizasyon ücretinin yanında pek bir değeri kalmaz. gerçekten karlı bir iş.. yurt dışına kaçarlar, şirket başkasının üzerine kurulmuştur vs. belki ama bu forumdan birisi bankanın bir ücret karşılığında teminat verdiklerini yazmış. doğru mudur değil midir bi eminevime gidip soracağım yarın üşenmezsem. eğer banka teminat verebiliyorsa ve teminat ücreti de uygunsa dolandırılma şansım da kalmıyor. hangi bankadan veriyorlar teminatı ona da bakmak lazım bi. kolay para kazanmıyorum. geçmişte çeşitli şirketlerden, bankalardan mağdur olan bir sürü insanı düşününce tedirgin olmamak elde değil. bir de kefil olayını nedir onu soracağım.
    ayrıca bu sistemden ev sahibi olan bir kaç tanıdığım var. eski evimin oradaki bir aktar, 1 polis memuru, 1 komiser, ve memleketimden bir öğretmen. aktar hariç bu kişilerin numaralarını eminevim referans olarak verdi. komiser bizim yan büronun komiseri çıktı :)

140.000 lira için gireceğim. 80 ay vadeli olarak aylık ödemem 1750 liraya geliyor 6000 lira da organizasyon ücreti var. 80x1750=140.000 lira=hiç faiz yok.. bankadan bu parayı almış olsam ne kadara gelir kimbilir. sanırım 37. ayda evi daha doğrusu evin parasını o zaman alabileceğim. daha önce çekilişli sistemi sormuştumda 37. ayda demişlerdi. herhalde vade ortası sistemde de böyle olur. erken ödeme yaptığımızda evi daha erken alabiliyormuşuz. 40250 lira erken ödeme yaparsam ki bu 23 aya tekabül ediyor, 37-23=14 ay sonra evi alıyorum yani. şuan biraz nakit var ama daha 40250 liranın yarısı bile kalmıyor katılım bedelini verdikten sonra. 14 ay sonra elimdeki para ile biriktirebileceğim paranın toplamı 30.000 olur anca. geri kalan 10.000 lirayı da bi yerlerden bulup buluşturarak 40250 lirayı tamamlarım diye düşünüyorum. olmadı 4-5 ay geç olsun varsın 18 ayda olsun. böyle kendime göre hesapları döktüm ama el elden üstündür derler, belki daha iyi bir fikri olan çıkar?
    bi de son olarak benim forumda ilk mesajım diye eminevim çalışanı olarak düşünebilirsiniz ancak devlet memuruyum. belki gerçekten eminevim çalışanı olupta forumlara yazanlar vardır ki bu bana da mantıklı gelmedi değil. para var işin ucunda.

konu ile ilgili olarak ben eminevimle ilgili şöyle bir şey duydum bu yüzden girme yada tam tersi olarak fikir beyan edeceklerin paylaşmak istedikleri varsa mail adresim falkannest@hotmail.com msnden eklerseniz daha iyi olur. şimdiden teşekkür ederim.

ev alanlara hayırlı uğurlu olsun. bize de nasip olur inşallah.

• quote:

Orijinalden alıntı: amarantine

s.a. eminevimi bir reklamda gördüm, ev alıcam falan deyince millet eminevimi bi araştır da dedi. internetten bakarken bu siteyi gördüm ve 10 sayfa bütün yorumları okudum. eminevimden ev sahibi olmayı mantıklı geldiği için düşünüyorum. biraz inceledim sitesini ve iki defa da görüşmeye gittim eminevim ile. önceden çekilişli sistemi düşünüyordum ama kira yardımı adı altında oluşan, evin bedeli ile sisteme katılım ücret toplamlarının üzerine çıkan fazla ödemelerin eminevimde kaldığı kanaatine vardığımdan dolayı vade ortası sistemde karar kıldım bu forumda yazılanlardan sonra. çünkü hem fazla ödeme yapmak istemiyorum, hem bekleyecek zamanım var (şuan kirada oturduğum eve yeni taşındım ve bir süre burada oturmak istiyorum), hemde bu şirkete katılım bedelinden daha farklı bir para kazandırmak istemiyorum. yaptığım hesaplamalara göre bankadan kredi çekersem eminevime göre 30.000 civarında daha fazla para ödüyorum, bankaya faiz ödemek istemiyorum, evin bedelinin %25'inin nakit olması gerekiyor birde. %25'inde problem yok çıkarırımda bankaya ödediğim yüksek faiz var sonuçta. bu yüzden vade ortası sistemi bana daha uygun geldi.

gelgelelim her ne kadar vade ortası sistem daha uygun gelmiş ise de kafam karışık bu adamlar batarlar yada paraları alıp yurt dışına kaçarlarsa diye. bu kadar karlı bir işi kim bırakır ve 21 yıllık şirket milleti mi dolandıracak diye avutuyorum kendimi çünkü 100 kişilik bir grup oluştuğunu düşünürsek 100x6.000(organizasyon ücreti)= yüksek bir mebla. ki daha ne 100 kişilik gruplar oluşturuluyordur.. çalışanlarına asgari ücret verdiklerini, ödedikleri dükkan kiralarını, vb masrafları düşünürsek organizasyon ücretinin yanında pek bir değeri kalmaz. gerçekten karlı bir iş.. yurt dışına kaçarlar, şirket başkasının üzerine kurulmuştur vs. belki ama bu forumdan birisi bankanın bir ücret karşılığında teminat verdiklerini yazmış. doğru mudur değil midir bi eminevime gidip soracağım yarın üşenmezsem. eğer banka teminat verebiliyorsa ve teminat ücreti de uygunsa dolandırılma şansım da kalmıyor. hangi bankadan veriyorlar teminatı ona da bakmak lazım bi. kolay para kazanmıyorum. geçmişte çeşitli şirketlerden, bankalardan mağdur olan bir sürü insanı düşününce tedirgin olmamak elde değil. bir de kefil olayını nedir onu soracağım.
    ayrıca bu sistemden ev sahibi olan bir kaç tanıdığım var. eski evimin oradaki bir aktar, 1 polis memuru, 1 komiser, ve memleketimden bir öğretmen. aktar hariç bu kişilerin numaralarını eminevim referans olarak verdi. komiser bizim yan büronun komiseri çıktı :)

140.000 lira için gireceğim. 80 ay vadeli olarak aylık ödemem 1750 liraya geliyor 6000 lira da organizasyon ücreti var. 80x1750=140.000 lira=hiç faiz yok.. bankadan bu parayı almış olsam ne kadara gelir kimbilir. sanırım 37. ayda evi daha doğrusu evin parasını o zaman alabileceğim. daha önce çekilişli sistemi sormuştumda 37. ayda demişlerdi. herhalde vade ortası sistemde de böyle olur. erken ödeme yaptığımızda evi daha erken alabiliyormuşuz. 40250 lira erken ödeme yaparsam ki bu 23 aya tekabül ediyor, 37-23=14 ay sonra evi alıyorum yani. şuan biraz nakit var ama daha 40250 liranın yarısı bile kalmıyor katılım bedelini verdikten sonra. 14 ay sonra elimdeki para ile biriktirebileceğim paranın toplamı 30.000 olur anca. geri kalan 10.000 lirayı da bi yerlerden bulup buluşturarak 40250 lirayı tamamlarım diye düşünüyorum. olmadı 4-5 ay geç olsun varsın 18 ayda olsun. böyle kendime göre hesapları döktüm ama el elden üstündür derler, belki daha iyi bir fikri olan çıkar?
    bi de son olarak benim forumda ilk mesajım diye eminevim çalışanı olarak düşünebilirsiniz ancak devlet memuruyum. belki gerçekten eminevim çalışanı olupta forumlara yazanlar vardır ki bu bana da mantıklı gelmedi değil. para var işin ucunda.

konu ile ilgili olarak ben eminevimle ilgili şöyle bir şey duydum bu yüzden girme yada tam tersi olarak fikir beyan edeceklerin paylaşmak istedikleri varsa mail adresim falkannest@hotmail.com msnden eklerseniz daha iyi olur. şimdiden teşekkür ederim.

ev alanlara hayırlı uğurlu olsun. bize de nasip olur inşallah.

Aleyküm selam ve rahmetullahü ve berakatühü.

Arkadaşım mesajına Allah'ın (c.c.) selamı ile girdiğine göre müslümansın. Ben bir müslüman kardeşim adım atarken önünde bir çamur var ise oraya basmaması için uyarmak isterim. Ben de günlük yaşantımda çok günaha giriyor olabilirim, Allah (c.c.) affetsin. Ancak mümkün olduğunca Allahü teala'nın (c.c.) emir ve yasaklarına uymaya çalışıyorum.

Ben de kiracıyım ve bir kendi evim olsun diye yanıp tutuşuyorum. Ancak bu dünyada oturacağım bir ev için ahiretimi yakmaya da niyetim yok. Ben bu yolda (eminevim sistemi) bir çamur görüyorum. Tamamen şahsi kanaatimdir ve yaklaşık 1 sene (belki daha uzun) yaptığım araştırmalar sonunda kendi kanımca vardığım sonuçtur. Gönlüm rahat değil arkadaşım bu konuda. Varsın kendi evim olmasın, yeter ki faize bulaşmayayım.

Benim bu konudaki eski mesajlarımı bir bir oku, hangisi faiz, hangisi değil yönünde bir çok yorumlarım oldu. İlk aşamada vade ortasına güvenmiştim ancak artık ona da güvenim yok. Neden olduğu da daha önceki mesajlarımda var. Mesajı çok uzun tutmak istemiyorum ki okurken sizi sıkmasın. O yüzden tekrar yazmayacağım, bu konu altındaki eski mesajlarımı (tarih sırasıyla bakarsanız görüşlerimin nasıl değiştiğini de gözlemleyebilirsiniz) gözden geçirin lütfen.

Sormak istediğiniz ayrıca bir soru olursa her zaman yazmaya hazırım. Benim vardığım sonuç bu sistemlerin faiz olabileceği yönündedir. En doğrusunu Allah (c.c.) bilir. Umarım yanlış bir şey yapıp helal olan bir şeye haram demiyoruzdur. Sonuçta bu firma bu işten para kazanan bir firma ve eğer dinimize aykırı bir şey yapmıyorlar ise ekmeğine mani olmak istemem.

Lütfen iyice araştırın, kendi kararınızı ona göre verin. Mesajlarımda doğruyu bulabileceğinizi umut ediyorum. Hiç bir artniyet yoktur. Yemin ediyorum ben de buradan ev almak istedim bu bu firmaya bir garezim yoktur.

Allah (c.c.) bütün müslümanlara faize bulaşmadan kendi evlerine sahip olmayı nasip etsin.

Allah'a (c.c.) emanet olun.

• Şüpheler ve bazı cevaplar yazılıyor daha önce de belirtmiştim düşüncelerimizi ispata dayandırma lıyiz bana göre aklıma mantığıma cebime göre emin evim faizdir denilmesi zan olur onun için emin evim faizdir diyen arkadaşları ispata ve caiz değildir fetvasi bulmaya davet ediyorum

• quote:

Şüpheler ve bazı cevaplar yazılıyor daha önce de belirtmiştim düşüncelerimizi ispata dayandırma lıyiz bana göre aklıma mantığıma cebime göre emin evim faizdir denilmesi zan olur onun için emin evim faizdir diyen arkadaşları ispata ve caiz değildir fetvasi bulmaya davet ediyorum

Selamun aleyküm,

hocam bunu çok araştırdım. İnsanlar kendi araştırmasını yapmakta özgürler. Ama nasıl onlar araştırmakta özgürse ben de duyduğum ve gördüğümü bildirmek zorundayım. Kimseye şu helaldir, haramdır diyemem tabii ki. Özellikle kuranda açıkça belirtilmemiş bir konuda bu şekilde yorum yapamam. Ancak şöyle bir durum var ki kuranda faizin kati olarak yasaklanmış olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki bunun dışında neye bakarız, hadislere ve bizim okuyup yorumlama kapasitemizin yetmediği noktada zamanın alimlerinin sözlerine.

Şu anda daha önce araştırdığımda karşıma çıkan her şeyi tek tek paylaşmam mümkün değil tabi, bir çoğu aklıma soru takıldıkça araştırıp sonra edindiğim kanılar ile bir sonraki soruya geçmem şeklinde gerçekleşti. Ancak şunu söyleyebilirim ki bu sistemin sakıncalarından biri ortada bir malın olmayışı, diğeri sistemden çıkma ile ilgili bir şart konulması mevzu, bir diğeri (seçilen sisteme göre değişiyor) kira yardımının nereye gittiğinin çokta açık bir şekilde ortada olmayışı vb... uzayıp gidiyor liste. Şahsi görüşüm aldığınız para ile geri ödenen para miktarının birbirine tamamen eşit olması ve organizasyon ücretinin bir "hizmet bedeli" olmasından ötürü "vade ortası" diye isimlendirilen sistemin en güvenilir (faize en uzak) sistem gibi gözüktüğü yönündeydi (7-8 ay önce böyle düşünüyordum). Ancak orada da kadınların kendi arasında düzenlediği altın günü'nün bile caiz olmayabileceği yönündeki yorumlar devreye giriyor.

http://www.darusselam.com/sorular-ve-cevaplar/134-ev-sahibi-olmada-bueyuek-kolaylklar-salayan-firmalar.html

http://www.sorularlaislamiyet.com/article/12750/eminoto-veya-eminevim-gibi-organizasyonlara-dahil-olmak-caiz-midir-sistemden-cikinca-verdigimiz-taksitler-geri-verilmekle-beraber-organizasyon-ucreti-geri-odenmiyor-kurada-ilk-son-cikan-kisi-daireye-farkli-ucret-oduyor.html

http://www.mehmetalidemirbas.com/detay.asp?Aid=728

Sistemin faiz olmadığı yönündeki düşüncelerinizi ne yönlendiriyor ise onu belirtin, ona uygun cevabı bulmaya çalışayım. Zira yaklaşık 1-1.5 senedir (belki daha uzun) bu sistemi araştırıyorum, aklıma takılan her soruya uygun araştırma yaptım. Emin olmadan girmek istemedim. Eğer faiz olmadığına kanaat getirirsem gireceğim, zira bir evim olsun istiyorum ben de, ancak maalesef ki gönlüm bir türlü rahat etmedi bu hususta. Belki siz beni ikna edersiniz. Lütfen gerekçeleri yazın, ben de kafamdaki soruları yazayım birlikte bir çözüm bulalım. Eğer sisteme girersem daha önce size söz verdiğim gibi (sanıyorum ki 7-8 ay önce, sisteme girmeye tam karar verdiğim sıralar) sizi referans göstereyim sisteme girerken.

Hayırlı günler,

• Abim ordan ev alıyor.
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.