Şimdi Ara

N900 incelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
1
Favori
13.545
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nokia nin Maemo isletim sistemini kullanan ilk cep telefonu N900.
    Maemo takimi nihayet Maemo Os un Gsm ozelligi olan bir cihaz icin Maemo nun 5. versiyonunu gelistirdi.
     N900 incelemesi

N900 incelemesi

Nokia nin sessiz ihtilaliN770N800 ve N810 internet tablet serisi ile 5 sene onceye dayaniyordu zaten.
    Nokia linux bazli maemo adli yeni bir platformu ilk kez bir Gsm modellinde gelistirmeye adim attida diyebiliriz.Maemo icin
    Debian linux baz alindi ve bu yuzden debian Os un bircok ozelligini aldi.Bu isletim sistemiLinux acik kaynak kodlu oldugundanNokia bunu Maemo da devam ettirdi ve dolayisiyla Maemo Os un hemen hemen tumu acik kaynak kodlu.
    [Linkleri görebilmeniz için kayitli üye olmaniz gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tiklayiniz.]
    [Linkleri görebilmeniz için kayitli üye olmaniz gerekmektedir. Üye olmak için lütfen tiklayiniz.]
    Meselabaska programcilar tarafindan gelistirilen ve uzerinde patenti olan programlar tahmin edilecegi gibi acik kaynakli
    degildir.
    Bunlar Nokia nin kapsami ve izniyle yazilan programlardir.
    Ama Maemo Os acik kaynak kodlu oldugundan neleri degistirebileceginizi sorarsanizcevap basittir.Herseyi.
     N900 incelemesi

Nokianin N serisinin gozdesi N97 piyasaya suruldukten hemen sonra Finlandiyalilar Stuttgartta Nokia World'de yeni bir N
    serisi cihazi olan N900'u tanitmisti. Duydugumda ilk basta sasirmis ve bu segmentte isletim sistemlari farkli olsada form
    factorleri ayni olan cihazlari boyle pes pese cikarmanin Nokia'nin tarzi olmadigini dusunmustum.
    Satisi onceleri 2009'un ortalarina dusunulmustu ama neticede sene sonunu buldu.Hatta bildiginiz uzere Basta Turkiye olmak
    uzere bazi ulkelerde daha resmi olarak satilmiyor bile.Ve belkide cihazin hic resmi olarak satisi olmayacak bu ulkelerde.
    Oylekicihazin dil seceneklerinde veya herhangi bir update ile mumkun olabilecek Turkce arayuz kullanimida mumkun degil zaten.
    Okuduguma gore bazi kullanicilar Maemo Org vb portallarda bagimsiz olarak Turkce arayuz icin ugrasiyorlarmis.
    Bu durum suan icin cihazi yurt disindan alanlar icin sevindirici olabilir.
     N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 incelemesi

Bekledigim gibi N900 N800 ve N810 nun halefi olan telefon fonksiyonlu bir internet tablet formunda ve ayrica Nokia nin
    S60 touchscreenli modellerinin amiral gemisi N97 den daha farkli bir isletim sistemine (Maemo 5) ve kullanici ara yuzune
    sahip.Duyduguma gore Nokia cihazi piyasaya surmeden once programcilara prototip dagitip onlarin fikrini aldiktan sonra
    satisa sunmak istemis.Bu cihazin piyasaya planlalandan gec cikmasina neden olsada Bence bu dogru bir davranis olmus.
     N900 incelemesi

N900 genel itibari ile Nokia internet tablet serisinin ozelliklerini haliyle isletim sisteminden dolayi bariz bir sekilde
    tasiyor.Ki internet tablet serisinden memnun ve asina olan benhep sormusumdur kendi kendime neden Nokia bu OS u gsm
    ozelligi olan bir model olarak piyasa sunmuyor diye.Derken bahsettigim gibi N900 u duyar duymaz beklemeye koyuldum ve ilk
    firsatta gozum kapali aldim.
    Turkiye ye resmi olarak gelirmi N97 kadar ragbet gorurmu bilmiyorum ancak N900 adina acilmis Donanimhaber Forum
    sayfasindaki forum kullanicilarinin genel istegi uzerine bir inceleme hazirladim.
    Umarim faydasi olur.
    --iLK iZLENIMLER--

Cihazi ilk gordugumde gozume hemen iki sey takildi. Bekledigim kadar buyuk degil ama buna ragmen agir ve kalin sayilir.
    Cebinize rahatsiz olmadan koyabileceginiz bir cihaz degil. Gerci kullanici olarak cebinize cok fazla koymak istemezsiniz .
    Cunku N900 cok guzel ozelliklere sahip bir cihaz. :-)
    3.5" 800x480 piksel ekran oldukca goz alici.Ancak ekran parlakligi maksimum ayardaayni zamanda bir iphone kullanicisi
    olarak bana biraz dusuk geldi.Ekrani cevreleyen ve estetik bir goruntu veren metal cercevenin disindakasada kullanilan
    malzeme sert plastik .Batarya kapagi ilk basta birkac takip cikarmada kirilacakmis gibi bir izlenim versedeoldukca
    saglam.Cihazin Kasasinda ve klavyeyi acip kapatma esnasinda kizaginda hicbir oynama ve aksi halde meydana gelebilecek bir
    kasa veya surgu gicirdamasi yok.Ekran en ufak bir temasta parmak izini veya toz zerreciklerini cok belli ediyor.Ekrani
    cevreleyen metal cerceve ekrandan hemen hemen 1mm yukarida cevreledigi icin bu toz vb cebinizdeki maddeler ceerceveyle ekran
    arasina girip cirkin bir goruntu olusturabiliyor.
    Ekran kalitesi bekledigimdende iyi oldukca hassas ve dokundugunuz zaman tepki suresi S60 Touchscreen li cihazlardan cok cok iyi.Stylus kalemi cihazin sol alt kismina yerlestirmis Nokia ve oldukca uzun.Hemen hemen cihazin uzunluguna esit bir uzunlukta bir stylus kalemi var.Pek ihtiyac duyacaginizi sanmasamda bazen gerekebiliyor.
     N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 5mp carlzeiss ciftled flas destekli bir kameraya sahip ve bu kamerakasanin arka tarafini boydan boya kapatan batarya
    kapaginda sabit surgulu bir mekanizma ile korunuyor.Ayni zamanda Bu surgulu kamera kapagini cevreleyenbircogunun N96 dan
    asina oldugu cihazi masaustu vb yerlerde sabitlemeye yarayanacilip kapanan bir mekanizma mevcut.
    N900 bana sorarsaniz hali hazirda eksikleri olsada Multimedya ve internet cihazi arayan bir kimse icin cok guzel bir cihaz.
    Sosyal aglar icin daha fazla programa ihtiyaci var suan icin ama cok ama cok eminim bunlarin gelistirilmesi cok fazla
    surmeyecek.
    Ilk degenicegim nokta aslinda cep telefonu icin onemli bir husus. Nokia N900 telefon olarak tasarlanmamis SANKi!
    Bu sacma gelebilir cunku neticede N900 ile arama yapilabiliyor. Daha dogrusu Nokia'nin ilk 3G arama fonksiyonlu internet tablet ormunda Gsm ozelligi olan bir cihazI.Ama arayuzu buna gore ayarlanmamis.Yani N900 cift tarafli kullanima gore tasarlanmamis.Ben bu durumu bile bile N900 u alsamdagercekten sinir bozucu bir durum bencede.
    Ki Nokia da bunun sinir bozucu bir durum oldugunu bu yonde aldigi yogun elestirilerden dolayi farkina varmis olacakki bunun uzerinde calisiyorlarmis.
    Bunun yanisira herhangi bir home tusu veya buna benzer geri tusu yok. Arayuz standart olarak landscape modunda ve tek elle kullanim icin Dikey moduna gore donmuyor. Arama yapmak icin kisayoldan programi acmak veya acip-kapama tusunu basili tutup cikan
    menude Telefon'u secmek gerekiyor. Ondan sonra ekran portrait mode a yani tek elle kullanima olanak saglayan dikey mode a geciyor ve telefon programi aciliyor. Bir numarayi tuslamak icin de yine ekrandaki arama sekmesine tikladiginiz an ancak dokunmatik numerik tuslar geliyor.
    Sonucta sirf bir telefon gorusmesi yapabilmek icin fazla eylem gerektirdigini dusundugum bir baska sinir bozucu durum daha. Ama sanirim Finlandiyalilar bunun icin bir update ile care bulacaklarmis gibi geliyor bana.
    Bu olumsuzluguna ragmenaksi yonde sikayetler belirtilsede N900 net cekiyor.Telefon gorusmesinde Karsi tarafin sesi oldukca net ve temiz geliyor.
    bu durum kullanilan operatore ve sinyal alinan baz istasyonuna gore farklilik gosterebilir.
     N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 incelemesi

Bircogunun bildigi gibi cihaz yeni Maemo5 isletim sistemini kullaniyor. Bir cok kullanici bu isletim sistemine yabanci.Ancak bana gore Windows Mobile veya Android kullanicilari Symbian'i bilenlerden daha cok zorlanacaklardir. Bu konuda Nokiadaha onceki modellerini kullanmis kullanicilarinin alisik oldugunu goz onunde bulundurmus.
    Olsada Bana gore; N900 de herhangi bir manual tusun en azindan bir home tusu veya geri tusunun olmamasi ve ana menunun acilma sekli bu cihazdaki en buyuk eksi yonler . Menuye girebilmek icin ana ekranin sol ust tarafina 1-2 defa dokunmak gerekiyor. Acik olan program varsa once onlar goruntuleniyor ve ikince dokunmada/tiklamada menu aciliyor.
    Acik olan program yoksa ancak direkt ana menu aciliyor. Benim icin bile biraz fazla zahmetli.
    Neyse ki ana ekranda ve diger landscape arayuzlerinde kendi istegine gore en cok kullandigin programlari kisayol atayabiliyorsunda bu sayede ana menuyu kullanmaya fazla gerek kalmiyor.Kisayol atamak icin ekranin ust kismina tikladiginiz an cikan menuden ekleyeceginizkisayol bicimini secerek[Rehberden herhangi bir kisiprogram veya ozelligi]Cok kolay bir sekilde gerceklestirebiliyorsunuz.Symbian kadar zahmetli degil yani.Ayrica bu kisayollari veya sekmeyi ekranda herhangi bir sira veya duzene bagli kalmaksizin ekranin herhangi bir yerine sabitliyebiliyorsunuz.Tipki herhangi bir masa ustu veya laptop un Desktobe u gibi ekrani kullanabiliyorsunuz.Kisayol lardan birini veya bir kacini silmek istediginiz zamanda yapmaniz gereken tek sey tipki iphone da oldugu gibi kisayollarin bir tanesinin veya silmek istediginiz kisayolun uzerine bir iki saniye basili tuttugunuz an x isareti beliriyor.X e bastiginiz an kisayol siliniyor.

N900un iyi taraflarindan birisi de multi-task yapabilmesi. Sorunsuz ve hizli bicimde 6 taneden fazla programi ayni zamanda acip aralarinda gecis yapabiliyorsun. Kullanmaya basladigimdan bu yana henuz bir program takilmasi veya arayuz yavaslamasi yasamadim.
    Elbette 600 mhz processoru sinirsiz degil ama normal kullanimda veya biraz fazla kullanimda bu belli olmuyor.
    Oyleki N900 un 256 MB lik RAM ini Harici veya dahili hafizadan 768 MB lik bir sanal bellek [virtual memory] olarak rezerv ederek Ram miktarini 1GB a cikarabiliyorsunuz.Bu sanirim N900 un processor unun performansinin neden bukadar iyi ve hizli oldugunu aciklamaya yeterde artar bile.Ancak bu suan icin mumkun degil sanirim.Normal sartlarda kullandigim N810 internet tabletten bildigim kadari ile bu durumsetings>Memory sekmesinden ayarlanabiliniyordu.
     N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 daha once belirttigim gibi normal bir sms-telefon cihazindan daha cok mobile internet ve sosyal medya icin tasarlanmis bir cihaz. O yuzden Nokia'nin cihazin bu tarafi icin tasarimda daha fazla agirlik vermemesi uzucu. Bu hususta da is yine kullanici ve programcilara dusuyor.Mesela N97'deki gibi acilan displayi olmamasi buyuk bir eksiklik ve klavyenin tasarimi da cok kullanisli degil. Tuslar birbirine cok yakin ve bu yuzden tiklamak/tuslamak zor oluyor. N97 ile tek ortak nokta ara tusunun bulundugu yer benzerligi: her iki cihazda da ara tus olmasi gerektigi yerde degil yani en alt siranin ortasinda
    degil de o siranin en saginda.
    Nokianin tasarimda bunu neden duzeltmedigini anlamis degilim aklima gelen tek sey N900'un tasariminin N97 piyasaya surulmeden once baslamis olabilecegi.
     N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 incelemesi

Bir baska eksi de suphesiz bataryanin gucu/kullanma suresi. Gelecekte belki bu biraz duzeltilebilir ama N900 bu konuda hic bir zaman bir top model olmayacaktir.
    Wifi sini evdeki kablosuz lan ile denedim.Ortalamanin ustunde bir performans sunuyor gercekten.
    Kesintisiz olarak Mail internet fotograf cekme muzik dinleme gibi yogun kullanimda sarj ancak 4 saat kadar gidiyor. Normal
    kullanimda 1 gun gidiyor ama bu surede multimedya fonksiyonlarini cok fazla kullanmadim.Bilemiyorum batarya yeni oldugundan birkac sarj desarj dan sonra veya bir firmware update ile batarya suresinde iylesme olabilir.
    Hazir bahsetmisken gelelim multimedya fonksiyonlarina.
    E-mail fonksiyonu guzel calisiyor. Account acmasi E71'den biraz daha zahmetli ama bilen kisi icin zor degil. Mail programi
    kullanisli ve pek sorun yasamadim.
    Kamerasi daha onceki cihazlara gore daha iyi bir korumaya sahip. N97'deki gibi cizilme tehlikesi yok yani. Kamerayi acmak 2
    saniye suruyor ve fotograf cekmek netligini ayarlamakla beraber 3-4 saniye suruyor. Cok hizli degilse de makul sayilir.
    Dikkatimi ceken birseyse dual-led flasinin resimlerin ust tarafinda bazen hafif bir sis olusturmasi. Bu sikayeti N97'de de
    bazi kisilerden duymustum ve ben bunu N900 de gordum. Bunun her iki cihazda da dual-led flasinin kamera mercegina yakin
    konulmasindan kaynaklandigini dusunuyorum. Baska kullanicilar da bundan sikayetci olacaklar mi merak ediyorum.
    N900'un standart web browseri bana gore Nokianin simdiye dek kullandigi[MOZILLA] en iyi wep browser. Cok hizli ve kullanisli.En ufak bir takilma soz konusu degil.Tipki iphone nun browser i safari deki gibi scroll seklinde sayfalarda gezinebiliyorsunuz.
    Bunun yanisira Mediaplayerini da cok begendim. Acildigi anda kisayol menusu aciliyor ve buradan muzik-video oynaticisina
    radyoya veya shuffle fonkisyonuna girebiliyorsun. Menusu bu arada Sony Ericsson mediaplayerlarin menusune cok benziyor.
    Speakerlerin ses kalitesi de iyi ama tabii en iyi sese bluetooth stereo headset kullanildiginda ulasiliyor.Shure Se110 kulaklik ilede denedim ses kalitesi bekledigimdende iyi sonuc verdi.
    Tv out ozelligi ise tek kelime ile mukemmel.Akici ve en ufak bir goruntu titremesi bozulmasi yok.Neredeyse HDMI kalitesinde cozunurlugunde goruntu alabiliyorsunuz.
     N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 incelemesi

N900 kesinlikle guzel ve potansiyelli bir cihaz. Ancak daha tamam sayilmaz.Butun bunlar goz onunde bulundurarak konusucak ve
    tartisak cok konu oldugunu dusunuyorum. Hardware olarak tamamdir belki ama kullanici arayuzu bazi konularda kesinlikle
    duzeltilmeli ve eminim duzeltilecektir. Bence biz N900 kullanicilarini ilk zamanlar surekli nokia nin cikaracagi updateler
    bekliyor. Software bakimindan daha cok yapilmasi gereken seyler var eminim su an bile yuzlerce programci program yazmakla
    ugrasiyordurZira N900 planlanandan 2 ay sonra piyasaya surulmesine ragmen daha bu surec tamamlanmamis olsada cihaz artik
    son kullanicinin elinde.
    Ve zamanla bircok sey gun yuzune cikmaya basladi bile.
    Mesela
    Maemo nun en ust yetkilisi Ari Jaaksi ile yapilan bir gorusmedeBirkac ilginc gercek ortaya cikti.
    NoKIA nin bu yeni Os u N900 ile birlesince neden bukadar guclu oldugu soruldugundaJaaksi nin cevabi soyle olmus.Maemo 5 de
    N900 un processor unde kullanilan Driver lar var ve bunlar AYrica iphone 3gs dede kullaniliyormus.
    Maemo Os bunun yanisira Adobe Flash Player 9.4 u de desteklediginden N900 deki 3D hizlandirma daha verimli sonuclar veriyormus.iphone 3Gs nin OpenGL 2.0 destegi olmasina karsinAdobe Flash Player 9.4 u desteklemediginden dolayi var olan potansiyeli yeterince kullanilamiyormus.
    Fakat N900 Adobe Flash Player 9.4 desteklediginden Os Maemo 5 bu sayede Processor u zorlama bakimindan daha verimli kullaniyor.Buda N900 u dahada etkileyici hale getiriyor.
    Jaaksi nin dedigine gore processor 600mhz de calisiyor ve OpenGL 2.0 destegi sayesinde bu processor suan emsalleri icinde bir telefonda bulunabilecek en hizli verimli processorlerden bir tanesi.
    Ayrica Os Maemo gercekten acik kaynakli oldugu icin Jaaksi ye gore Android Os da yasanan zorluklarin olmayacagindan;
    Bununda Programcilarin Maemo Os u benimsemeleri acisindan buyuk bir motivasyon olacagini belirtmis.

Bunlari duymak guzel ancakbahsettigim gibi
    Maemo 5 in daha tam anlamiyla hazir bir OS olmadigida bir gercek.Nokia da bunu acik acik ifade ediyor saklamiyor zaten.
    Mesela gelecekte Maemo Os icin Multitouch dusunuluyor.Degisik menulerde Portrait-mode destegi yeni bir firmware update ile sunulacaktir.
    Fakat N900 kullanicilari ve almak icin bekleyenler herhangi bir firmware update ile multitouch icin heveslenmesinler.Cunku
    N900 un hardware i bunu desteklemiyor.Multitouch olmazsa olmazi olanlar bir sonraki modele heveslensinler.
    N900 u ozel yapan bastada belirtigim gibi tam anlamiyla acik kaynak kodlu bir Os kullaniyor olmasinda yatiyor.Piyasaya
    suruldugu anda daha Os un desteklemedigi Hardware i bunyesinde barindirmakta.
    Nokia N900´un ozellikle bazi siradisi kitlelere hitap edecegini dusunuyor:basta programcilar ve hackerlar. Nokia ayrica
    cihazin N97 kadar satmasini beklemediklerini de ifade ediyor ama Maemo'yu tanitma acisindan iyi bir ilk adim olacagini dusunuyorlar.
     N900 incelemesi

Herseye ragmen N900 su an icin teknoloji manyaklari icin yapilmis turunun ilk ornegi olan bir cihaz.Rakiplerde bu arada bos durmuyor tabiki.
     N900 incelemesi

Sonuc olarak cihazi ben eksiklerine ragmen cok begendim ama saticilarin ve bazi fanatiklerin ustun koru en iyi telefon
    olarak gosterip insanlari yaniltip hayal kirikligina ugratmamasi icin objektif yaklasmak istedim olaya.Su bir gercekki N900
    potansiyel olarak basta N97'den olmak uzere piyasadaki bircok emsallerinden daha iyi bir cihaz.Daha da iyi olabilecegine
    inandigimda bir gercek ancak bunun gerceklesmesi haftalar aylar surebilir ve belki de Maemo 6'da ancak
    gerceklesecektir.Bekleyip gorecegiz.

Artilari:
    +++Guclu Multi-tasking[Ayni anda 6 dan fazla programi hic takilmadan calistirabiliyor]
    ++ Simdiye dek bir cep telefonundaki en iyi web browser.[iphone nun safarisinden de iyi]iphone nun Multitouch ozelligi apayri bir olay.Karistimayin bu ikisini.
    + Multimedia player gelistirilebilir ozellikleri[3.parti yazilim media playerlar dahada iyi olacak]Canola media player i
    bekleyin derim.

Eksileri:
    --- Kullanissiz klavye dizayni
    --- Kullanissizzahmetli Telefon sekmesi.[kisa yollarsiz bir alo demek bile cok zahmetli]
    --- Gucsuz batarya[iphone u baz alabilirsiniz]
    -- Tilt[Auto-rotate] fonksiyonu kisitli[Ozellikle ana menu ve multitasking sadece manzara modunun disinda dik olarak kullanilamiyor]umarim bir update ile halledilir.
    - Biraz agir ve kalin[Gorece kisiye gore degisir]
    - Bazi Flasli fotograflarda ortamina veya aciya gore sis olusuyor[Cift led in lens e yakin sekilde tasarlanmis olmasindan kaynaklaniyor olabilir]

Teknik Ozellikleri
    GSM sebeke 3G EDGE GPRS GSM HSCSD HSDPA (3G)
    3G3.5G HSDPA 10Mbps; HSUPA 2Mbps
    Servis 850 900 1700 1800 1900 2100
    Bluetooth v2.1 stereo bluetooth A2DP destegi
    Kizilötesi
    Wi-Fi(Wi-Fi 802.11 b/g DLNA)
    USB MicroUSB v2.0
    gprs class 32
    EDGE class 32
    Faks / Veri
    Ekran
    16.000.000 renk
    Boyutlar 88.9 mm.
    Çözünürlük 800 x 480 piksel
    Bellek
    Dahili bellek 32GB
    Harici yukseltilebilir bellek 16GB
    Bellek Karti yuvasi
    Bellek karti tipleri MicroSD MicroSDHC
    Temel özellikler
    Pil Standard Li-ion battery 1320 mAh
    Bekleme süresi 96 Saat(Operatore ve sinyal alinan baz istasyonuna gore degisir)
    Konusma süresi 6 Saat(Operatore ve sinyal alinan baz istasyonuna gore degisir)
    Arama
    Tiresim
    Foto ID
    Melodiler MP3
    Kamera
    5 megapiksel
    Maks. fotograf çözünürlügü 2576x1936 piksel
    Dijital zum
    Otomatik netleme
    Flas(Cift led Flas)
    Video kayit (WVGA(848 x 480)@25fps)
    Ikinci kamera (VGA)
    SMS
    MMS
    T9 metin girisi
    E-posta
    HTML tarayici
    Multimedya
    FM radyo çalar
    Java destegi
    Ses çalar eAAC MP3 WAV WMA
    Video oynatma DivX MP4 Real WMV xVID
    Özellikler
    Ajanda fonksiyonlari Document viewer (Word Excel PowerPoint PDF) Voice command/dial
    QWERTY keyboard 3.5 mm audio jack Digital compass GPS TV out Haptic feedback Auto-rotate Auto turn-offAdobe Flash
    Player 9.4Geo-tagging

Form
    Agirlik 181 g.
    Boyutlar (Y x G x D) 110.9 x 59.8 x 18 mm.

Kutu icerigi
     N900 incelemesi

-Usb kablosu
    -3.5mm jack uclu mirofonlu tanbon tip kulaklik
    -Tv out kablosu
    -Sarj cihazi
    -Standart Nokia sarj cihazlarini kullanmak icin sarj adaptoru.
    -Ekran bezi
    -Kullanim klavuzu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaSSive -- 22 Mart 2011; 23:07:30 >

• Emeğine sağlık

Gayet detaylı ve güzel olmuş.
  • ellerin dert gormesin massive gercekten cok guzel bir inceleme olmus benim gibi n900 almayi dusunenlerede arti ve eksileri gorme firsati sunmussun cok tesekkurler
  • 256 mb lik ram in 1 gb ta cikacagini soylemissin bu nasil oluyor.bendede n900 varda ben biraz yukselteyim
  • Kapsamlı harika bir inceleme olmuş..
    Ellerinize sağlık..
  • çok güzel bir inceleme şu an pek bakamicam ama işim biter bitmez detaylı bi şekilde okuyucam..
  • Çok detaylı ve güzel bir inceleme eline sağlık.

Edit:İmla hatası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi safa_oyuncu -- 11 Ocak 2010; 12:57:44 >

• Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: engosen1907

256 mb lik ram in 1 gb ta cikacagini soylemissin bu nasil oluyor.bendede n900 varda ben biraz yukselteyim

Bunun icin biraz daha beklememiz gerekiyor sanirim,Normal sartlarda Setings >Memory sekmesinden bu ayarlanabiliyor olmasi gerekiyor.Ancak suan icin mumkun degil.Yinede bahsettigim gibi bu mumkun olacak ve beklemek gerekiyor.
    Nokia bizim sayemizde cihazi ve eksiklerini test etsede,N900 su haliyle bile ozellikle multimedia ve multitasking olarak cok stabil bence.

Bendeki firmware versiyonu 1.2009.41 idi.

Yeni bir 1.2009.44 firmware update cikmis durumda ve update ettim cihazi.Gozle gorulur bir degisiklik dikkatimi henuz cekmedi.

Bu arada inceleme icin Tsk. edenlere bende tsk. ederim.Sizlere daha iyileri layik ancak,elimden bukadari geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaSSive -- 11 Ocak 2010; 17:51:21 >

• bu cihaz çok dikkatimi çekiyor.. cihazı nasıl, nerden temin ettiniz acaba??
  • güzel bir inceleme olmuş teşekürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: mawoix

bu cihaz çok dikkatimi çekiyor.. cihazı nasıl, nerden temin ettiniz acaba??

Hollanda dan aldim .Yurtdisindan ,Turkiye ye elden getirtmek suan icin zahmetli olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaSSive -- 11 Ocak 2010; 17:54:36 >
  • Inceleme isin tesekkurler.

Bu arada Maeomo'nun tepe yonetici iPhone'da OpenGL 2.0 destegi yok demis. Ama bildigim kadar ile iPhone 3GS de kullanilna PowerVR SGX535 chipinde OpenGL 2.0 destegi var. Kaldiki N900 de ayni grafik chipini kullaniyor birinde olup digerinde olmamasi biraz sacma degil mi?
  • hollada'daki satis fiyati nedir?
  • Teşekkürler çok güzel bir inceleme olmuş. Bir solukta okudum:)
  • arkadaşım saolasın uzun zamandır beklenen bir incelemeydi. ben düşünüyorum almayı ama biraz fiyat düşsün yeni fimware filan çıksın sonra almayı düşünüyorum.

eğer cihazı satın almak isteyen arkadaşlar varsa kıbrısta satışta şuanda kıbrısta bir arkadaşınız filan varsa türkiyeye gelirken getirsin kktc fiyatı 1250 tl civarı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaSSive

quote:

bu cihaz çok dikkatimi çekiyor.. cihazı nasıl, nerden temin ettiniz acaba??

Hollanda dan aldim .Yurtdisindan ,Turkiye ye elden getirtmek suan icin zahmetli olabilir.

cihazı ne kadara aldın??

edit: düzgün cümle, yerinde cümle..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mawoix -- 11 Ocak 2010; 23:46:29 >
  • quote:

cihazı ne kadara aldın??

edit: düzgün cümle, yerinde cümle..

T-Mobile dan 1 senelik sozlesme karsiligi,birkereye mahsus cihaz bedeli olarak 99 avro ve 1 sene boyunca Ayda 40 avro ya satin aldim.

Bu sure zarfinda her ay odedigim ucrette, Sinirsiz 3G internet baglantisi ve 300 dk lik bedava konusmada dahil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ocean
    arkadaşım saolasın uzun zamandır beklenen bir incelemeydi. ben düşünüyorum almayı ama biraz fiyat düşsün yeni fimware filan çıksın sonra almayı düşünüyorum.

eğer cihazı satın almak isteyen arkadaşlar varsa kıbrısta satışta şuanda kıbrısta bir arkadaşınız filan varsa türkiyeye gelirken getirsin kktc fiyatı 1250 tl civarı.

acaba kıbrıstan alınan cihazlar kvk garantisine dahil olurmu? Nokia'nın kvk ile sözleşmesi var. Bilginiz var mı?
  • kıbrıs cihazları genelde dubai'den felan geliyor kayıtsız cihazlar oluyor o nedenle türkiyedeki garanti firmalari ilgilenmiyor
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.