- x
İyi Bir Mühendis Olmak İçin Gereken Şartlar
72 Cevap69818 Görüntüleme31 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
10 Ocak 2010; 22:16:27 

Bir Mühendis Adayı olarak iyi bir mühendiste olması gereken özellikleri belirleyelim diyorum.Hem bu konu kendimi nasıl geliştiririm diyen arkadaşlara bilgi vermiş olur.Hemde mühendisler için güzel bir kaynak olur düşüncesindeyim.

İyi Bir Mühendis'de bulunması gereken özellikler ;

En az bir yabancı dil bilmesi gerekir.İngilizce olabilir bunun yanına başka bir dilde olabilir.İspanyolca,Japonca v.s
Güzel bir diksiyonu olması gerek konuşmalarında karşındaki kişide bir etki bırakmalı.Diksiyon Eğitimi Almalıdır bana göre.
Autocad,Solidwork,Office Word,Exel,Power Point tarzı programları adı soyadı gibi kullanabilmeli.
İyi bir çevresi olmalı.
Prezantabıl mı diyorlar ne diyorlar yani bakımlı olmalı.
Mesleğinde iyi bir tecrübesi olması gerekir.En önemlisi okuldaki teorik bilgileri gündelik hayata aktarabilmelidir diye düşünüyorum.

Bunlara sahip olanların iş imkanlarının ne kadar olduğu aşikar.
Kendimizi geliştirirken ben patron olsam nasıl bir mühendis isterim diye sormak gerekir.

Telefon alırken 3g uyumlu özellikleri çok mu telefon almak istersiniz yoksa takoz diye tabir ettiğimiz telefonlarımı almak istersiniz.mühendis alırkende iş veren aynısını düşünür gibi geliyor.

Konuya katkısı olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ken@n -- 11 Ocak 2010; 2:32:38 >

Uzaklaştırılmış
10 Ocak 2010; 22:33:10 

quote:

Orijinalden alıntı: ken@n

Bir Mühendis Adayı olarak iyi bir mühendiste olması gereken özellikleri belirleyelim diyorum.Hem bu konu kendimi nasıl geliştiririm diyen arkadaşlara bilgi vermiş olur.Hemde mühendisler için güzel bir kaynak olur düşüncesindeyim.

İyi Bir Mühendis'de bulunması gereken özellikler ;

En az bir yabancı dil bilmesi gerekir.İngilizce olabilir bunun yanına başka bir dilde olabilir.İspanyolca,Japonca v.s
Güzel bir diksiyonu olması gerek konuşmalarında karşındaki kişide bir etki bırakmalı.Diksiyon Eğitimi Almalıdır bana göre.
Adobe Photoshop,Autocad,Solidwork,Office Word,Exel,Power Point tarzı programları adı soyadı gibi kullanabilmeli.
Prezantabıl mı diyorlar ne diyorlar yani bakımlı olmalı.
Mesleğinde iyi bir tecrübesi olması gerekir.En önemlisi okuldaki teorik bilgileri gündelik hayata aktarabilmelidir diye düşünüyorum.

Bunlara sahip olanların iş imkanlarının ne kadar olduğu aşikar.
Kendimizi geliştirirken ben patron olsam nasıl bir mühendis isterim diye sormak gerekir.

Telefon alırken 3g uyumlu özellikleri çok mu telefon almak istersiniz yoksa takoz diye tabir ettiğimiz telefonlarımı almak istersiniz.

Konuya katkısı olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederiz.

artık ana dil olarak ingilizce yabancı dil olarak bir başka dil arıyorlar yani iyi maaşlı bir yer istiyorsan bu kaçınılmaz birşey malesef

dediklerin güzel şeyler ama bir kıstas belirlemek gerekir ben makine mühendisliği son sınıf ogrencisiyim autocadi bilmeyen makineci yoktur zaten ama solidworks bence gereksiz çünkü catiayı iyi kullanabiliyorum adobe photoshop da gereksiz çünkü makineyle alakası yok onun dışında office programlarına tabiki hakim olmak gerekir..benim program bazında bir makine mühendisinden olmasını aradığım şeyler once çalışacağı sektoru belirlemesi ardında da buna uygun bir program üzerinde yoğunlaşması gerektiğini düşünüyorum mesela kafanda dökümcülük varsa ilerde bir dökümhanede uzmanlaşmak istiyorsan mastercam powermill gibi cam programlarına yoğunlaşmanın anlamı yok moldflow gibi bir programın üzerine yogunlaşmak gerek yani kısacası once mühendisliğin hangi sektorunde çalışmak istediğimizi belirlemeliyiz

dil bakımından bir ekleme yapayım ben kendi dalımla ilgili konuşucam elbette başkaları da kendi branşlarıyla ilgili konuşsunlar paylaşım güzel olsun...makine mühendisliğinde BENCE ingilizce anadil almanca yabancı dil olmalı ama bu da sektorden sektore değişiyor tabi japon menşeyi olan bir otomotiv firmasında çalışılacaksa almanca bilmenin avantajı düşüyor haliyle bunlar yerine en yaygın olan dil de ogrenilebilir o da ispanyolca..bilinen ekstra dillerde kesinlikle CVde olmalı ben ermenice biliyorum ilk bakışta geçerliliği yok gibi duruyor ama ford otosanda staj yaparken ermenistan açılacak ford şubesinin birtakım yazışmalarına yardımcı olmuştum yani nerden ne çıkacağı bilinmez...

buradan alt sınıftaki arkadaşlarıma da ufak bir oneride bulunayım..ben bölümümde bir doçentin yanında 2 yıldır gönüllü olarak çalışıyorum kendisi bir fırsat sundu kaçırmadım kullandım hocamız kendi projeleri çıkarı için değil bizim çıkarlarımız için çalışan biri tübitak projesi var şu an elinde ve elimizden geldiğince ben ve 2 arkadaşım yardım etmeye çalışıyoruz ha biz enayimiz de gidip zamanımızı harcıyoruz elbetteki değil bir hocanın yanında bulunmak bırakın bilgilerinden ve size sunacağı imkanlardan yararlanmayı fikirlerinden yararlanmak bakımından bile mükemmel bir duygu vay be diyorsun hakkaten okumuş görmüş geçirmiş adam farklı düşünüyor diyorsun...hocanın yarattığı fırsatlar stajlar ve işlerden bahsetmiyorum bile diyeceğim odur ki 1.sınıftan itibaren bir fırsat yaratıp bir hocanın yanına kapağı atın muhakkak faydasını goreceksiniz

255 Mesaj
10 Ocak 2010; 22:33:13 

en önemli şeyi yazmamışsın. "çevre edinmek!"

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

735 Mesaj
10 Ocak 2010; 22:33:29 

Photoshopun ne işe yaracağını merak ediyorum bir mühendis adayı olarak.

Piyasada hakim olan mühendislik programlarını bilmek elbette büyük bir artıdır.Bunların yanında matlab, C++ benzeri programlar ve programlama dilleride gerekli diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasancemal -- 10 Ocak 2010; 22:36:23 >

255 Mesaj
10 Ocak 2010; 22:35:40 

quote:

Orijinalden alıntı: hasancemal

muhtemelen pek işe yaramayacak...

Uzaklaştırılmış
10 Ocak 2010; 22:40:50 

quote:

Orijinalden alıntı: hasancemal

Piyasada hakim olan mühendislik programlarını bilmek elbette büyük bir artıdır.Bunların yanında matlab, C++ benzeri programlar ve programlama dilleride gerekli diye düşünüyorum.

evet en az bir yazılım dili bilmek gerekir ben bilmiyorum şu an benim eksiğim çünkü ben görsel şeylerle uğraşmayı seviyorum ne bileyim bir paket programda bir parçanın analizini yapıp yorumlamayı kesinlikle program yazmaya tercih ederim ama arkadaşın da dediği gibi olmazsa olmazlardan biri malesef

bu arada lcdekran'a da katılıyorum çevre edinmek bakımından

3721 Mesaj
11 Ocak 2010; 0:12:09 

İngilizce yi kesinlikle iyi öğrenmek lazım.

Bunun dışında 2. yabancı dilde yerine göre gerekebilir ama bu tamamen sizin hangi firmada işe girdiğinize bağlı. Gidip japon firmasına cv verirken ingilizce ve ekstradan almanca biliyorum mu diyeceksiniz? Hedeflerin doğrultusunda 2. dil öğrenmek bence mantıklı.

Didier Yves Drogba Tébily

Uzaklaştırılmış
402119 gün kaldı.
11 Ocak 2010; 0:21:47 

1. sınıf mısın? Geç bu ayakları piyasaya asosyal mühendis de lazım. Adam bakımcı alacak mühendis bakıyor, sosyal harkeketli birini işe alırsa adam hergün aynı işi yapmak sıkılır çalıştığı yer ile kavga edip bırakır. Satış yapacaksa prezantabl olması gerekir saha da çalışacaksa, atelyeden çıkmayacaksa, yani öteki şirketlerle bir işi yoksa neden prezantabl olsun? İşinin ehli ise, altında çalışanlar ona saygı duyuyorsa diksiyon ikinci plandadır. Tv den gördüğünüz, dersanelerde anlatılan mühendisler mühendislerin çok ufak bir kısmı. Dil çok önemlidir ama işini bilmek çok daha önemlidir. Yapılan en büyük hata yok her alana yönelmektir. Tamam iş az, farklı şeyler öğrenerek daha geniş yelpazede iş arayabilirsin ama iki işinde peşinden koşarsan ikisini de kaybedersin. Sen bir alan seçersin tamamen o noktaya yönelirsin. Orada en iyi olunda zaten iş sana gelir.

5272 Mesaj
11 Ocak 2010; 0:34:28 

1. şart: İyi bir çevre...

1413 Mesaj
11 Ocak 2010; 0:43:18 

quote:

Orijinalden alıntı: ken@n

Telefon alırken 3g uyumlu özellikleri çok mu telefon almak istersiniz yoksa takoz diye tabir ettiğimiz telefonlarımı almak istersiniz.

3g li özelliği bol telefon alırsan ona göre parasınıda verirsin.
donanımlı mühendiside işe alırsan ona göre parasını vermek lazım. işletmecilerin işine bu gelmiyor. işini görecek yetenekte yeni mühendisi alıp kendilerine göre geliştiriyorlar. daha sonra gözü açılan mühendis zam isteyince yerine yenisi geliyor.

1210 Mesaj
11 Ocak 2010; 0:50:27 

bence sen çok abartmışsın mühendislikde dilin nekadar önemi vardır orası muamma türkiyede iş bulacaksan dilin pek bir önemi yoktur çevremde dolu arkadaşım var elektirik mühendisi maden mühendisi felan bunların hiçbirinin ikinci bir dili yok ha tamam uluslararası çalışan firmalarında tabikide vardır lakin onlar seni iyi bir mühendis görürse dili pek dert etmezler havada kaparlar seni dilide zamanlan öğretirler.

Arsız, Densiz, İlkesiz, Haddini Bilmez, Bayağı isen, Yanımıza Uğrama!
Küstah, Mürai, Tufeyli, Zevzek, Müptezel, Basmakalıp isen, Kapımızı Çalma!
Palavracı, Korkak, Kalleş, Ahlâksız isen, Eşiğimizi Geçme!
İçtenliksiz, Sevgisiz, Pespaye, Paçoz isen, Evimize Gelme!
Çilehanedir Burası, Hoşgörü Dergâhı Değil!
Ahde Vefa Bilmez, Tövbe Tutmaz isen, Sakın Gelme!
Alev Alatlı Beyaz türkler küstüler

49 Mesaj
11 Ocak 2010; 0:55:48 

quote:

Orijinalden alıntı: E.S 43

3g li özelliği bol telefon alırsan ona göre parasınıda verirsin.
donanımlı mühendiside işe alırsan ona göre parasını vermek lazım. işletmecilerin işine bu gelmiyor. işini görecek yetenekte yeni mühendisi alıp kendilerine göre geliştiriyorlar. daha sonra gözü açılan mühendis zam isteyince yerine yenisi geliyor.

Kimse kusura bakmasın, işletmecinin işine gelmediğinden değil.

Ülkenin gerçeklerinden birini unutmuşsunuz. Mühendis diye mezun olan adam, mühendis değildir. İşletmeler bu yüzden şu yöntemi uygular:

- Şirketine (veya fabrikana, imalathanene) formalite icabı gerektiği kadar mühendisini al, fazla donanımlı olması önemli değil (yeterki pc kullanabilsin ve eli kağıt kalem tutsun)
- Mühendislerin yapması gereken işi, mühendis kapasitesinde ancak meslek lisesi mezunu, usta bir ara elemanına yaptır

Böylece şirketin karı oluyor. Adam ne mühendisine çok maaş veriyor (mühendis bey çok birşey beklemesin çünkü bildiği adam gibi birşey yok) ne de ara elemanına (kusura bakma ama üniversite mezunu değilsin). Bir çok şirkette böyledir, üretim stajını yapmış olan bir çok eleman bunu görebilir. Gözümün önünde işçinin birisi akma-çekme dayanımı grafiğini çizerek anlattı, sonra da "bunu bizim mühendis bilmez" dedi. Ödüm makatımdan çıkıyordu az daha.

Mühendis mesleğini bilecek. Makine mühendisi adam, makine elemanlarını yalasın yutsun istediği kadar, o yuttuklarını, planladıklarını CNC tezgahına aktaramazsa veya tornada pratiğe dökemezse o mühendise kimse mühendis demez. Dost acı söyler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ScramJet -- 11 Ocak 2010; 0:57:22 >

5272 Mesaj
11 Ocak 2010; 1:04:00 

quote:

Orijinalden alıntı: ScramJet

Böylece şirketin karı oluyor. Adam ne mühendisine çok maaş veriyor (mühendis bey çok birşey beklemesin çünkü bildiği adam gibi birşey yok) ne de ara elemanına (kusura bakma ama üniversite mezunu değilsin). Bir çok şirkette böyledir, üretim stajını yapmış olan bir çok eleman bunu görebilir. Gözümün önünde işçinin birisi akma-çekme dayanımı grafiğini çizerek anlattı, sonra da "bunu bizim mühendis bilmez" dedi. Ödüm makatımdan çıkıyordu az daha.

Mühendis mesleğini bilecek. Makine mühendisi adam, makine elemanlarını yalasın yutsun istediği kadar, o yuttuklarını, planladıklarını CNC tezgahına aktaramazsa veya tornada pratiğe dökemezse o mühendise kimse mühendis demez. Dost acı söyler

Ya biliyorsa?

Burada da işin içine üniversiteler arasındaki fark giriyor sanırım. Anadolu'nun küçük bir ilindeki üniversite ile YTÜ, İTÜ, ODTÜ, Bilkent, Koç vb. eşdeğer değil. Tabii iş yine öğrencide bitiyor.

1413 Mesaj
11 Ocak 2010; 1:14:51 

quote:

Ülkenin gerçeklerinden birini unutmuşsunuz. Mühendis diye mezun olan adam, mühendis değildir. İşletmeler bu yüzden şu yöntemi uygular:

- Şirketine (veya fabrikana, imalathanene) formalite icabı gerektiği kadar mühendisini al, fazla donanımlı olması önemli değil (yeterki pc kullanabilsin ve eli kağıt kalem tutsun)
- Mühendislerin yapması gereken işi, mühendis kapasitesinde ancak meslek lisesi mezunu, usta bir ara elemanına yaptır

anlattığın mevzular tam olarak işletmecinin işine gelmemesiyle alakalı. ben bu işin içinde biriyim. senin dediğin gibi formalite icabı mühendis alan işletmelerin kaç tanesi büyük işletme? tamam kimse kara kaşa, kara göze para vermez ama kendi yetiştirdiği mühendisede hakkını vermesi lazım. ayrıca mühendisin yapması gereken iş ara elemanın yaptığı iş değildir. senin dediğin tarzda çalışan işletmeler kaliteye önem vermez ve oldukları yerde sayarlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi E.S 43 -- 11 Ocak 2010; 1:28:50 >

923 Mesaj
11 Ocak 2010; 1:18:31 

quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

Ya biliyorsa?

Burada da işin içine üniversiteler arasındaki fark giriyor sanırım. Anadolu'nun küçük bir ilindeki üniversite ile YTÜ, İTÜ, ODTÜ, Bilkent, Koç vb. eşdeğer değil. Tabii iş yine öğrencide bitiyor.

Emin ol biliyordur... O grafiği bilmeyen adamın zaten diploma alması acı verici bir durum... Eğer okulunu adam gibi okuduysa , okula okumak için gittiyse. Emin ol biliyordur... Hangi okul olursa olsun teoman...

1000 Mesaj
11 Ocak 2010; 1:31:17 

Mesajım bulunsun yarın 2 final sınavım var bakarım sonra

49 Mesaj
11 Ocak 2010; 1:37:16 

quote:

Orijinalden alıntı: Pretender

Emin ol biliyordur... O grafiği bilmeyen adamın zaten diploma alması acı verici bir durum... Eğer okulunu adam gibi okuduysa , okula okumak için gittiyse. Emin ol biliyordur... Hangi okul olursa olsun teoman...

Bırakın ya... Pratik diyorum. Meslek lisesi diyorum. Bir kere ODTÜ ye giren adam ineğin ta kendisidir, torna tezgahını ne bilecek adam?

Adamın eline kumpas verseniz pense diye boru sökmeye kalkışır. Kitap defterde kusur yoktur ama iş sadece onunla bitmiyor.

@E.S 43
Elbette senin dediğin de doğru ancak büyük şirketlerde dediğin gibi. Büyük şirketlere de ben öyle pat diye girileceğini sanmıyorum, ya şirketin özel üniversitelerinde okumuş olman lazım ya da önceden iş tecrübesi gerekiyor değil mi?

1999 Mesaj
11 Ocak 2010; 2:49:11 

hashus birazdan gelip kafa ütülemeye başlar tam onun başlığı

735 Mesaj
11 Ocak 2010; 3:20:30 

ScramJet

Öss dönemi inekliği üniversitede sökmez.ODTU örneğini cevap verdiğin için cevap veriyorum.ODTU makinede okuyorum ve stajım sırasında çokta güzel torna tezgahı kullandım.Mühendisliğim sırasında torna tezhagının başına geçmeyecem fakat ustaya neyi nasıl yapması gerektiğini anlatıcak niteliklere sahip olucam.

Ayrıca mühendisleri niye meslek lisesi mezunları ile karşılaştırırsınız anlam veremiyorum.Her iki meslek grubununda yeri ve yaptığı işi farklı.Otur programın başına mukavemet analizi yap bakalım veya borunun içindeki akışı modelle git programda çözdür.Gelen sonuçları anlayacak tek adam mühendistir, teknik eleman değil.

Aradaki fark bu.Teknik eleman üretim tekniklerini bilir ama mühendis işin fiziğini, matematiğini bilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasancemal -- 11 Ocak 2010; 3:23:46 >

Uzaklaştırılmış
15 Eylül 2010; 17:34:23 

meslek liseliler yine başlamış biz,pratik bilmem ne

tamam imza toplayalım,mail atalım bundan sonra mühendislik fakülteleri meslek lisesi öğrencilerini sınavsız alsın,o zaman çok güzel olur demi pratik pratik yardırırlar..

her zamanki şu kıskançlıktan bıktım ya..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Temel Mühendis -- 15 Eylül 2010; 17:35:47 >

180 Mesaj
15 Eylül 2010; 17:42:30 

Anlamadığım bir şey var. Yabancı dili niçin istiyor şirketler? Yani çeviri filan mı yaptırıyorlar mühendise?

Uzaklaştırılmış
15 Eylül 2010; 17:43:30 

Elektronik mühendisi olmak istiyorum ama yabancı dil yok

218 Mesaj
16 Ekim 2010; 2:37:33 

BİZDEN BOL BOL CEVİRİ İSTEYCEKLER...:))

4101 Mesaj
16 Ekim 2010; 3:26:12 

güzel konu

1796 Mesaj
16 Ekim 2010; 3:53:16 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: E.S 43
anlattığın mevzular tam olarak işletmecinin işine gelmemesiyle alakalı. ben bu işin içinde biriyim. senin dediğin gibi formalite icabı mühendis alan işletmelerin kaç tanesi büyük işletme? tamam kimse kara kaşa, kara göze para vermez ama kendi yetiştirdiği mühendisede hakkını vermesi lazım. ayrıca mühendisin yapması gereken iş ara elemanın yaptığı iş değildir. senin dediğin tarzda çalışan işletmeler kaliteye önem vermez ve oldukları yerde sayarlar.

Ne yazıkki ilk örnek gayet açık bir şekilde türkiye gerçeğini anlatıyor,bir çok şirket belki %80-90 civarı 1-2 işi bilen mühendis alıyor ve yukarıdaki sistemi uyguluyor...Sorsanız 10-20 mühendis vardır ama...
Ve acıdır ki bir çok mühendis yanlızca mühendis olmakla kalmış ve kendini zerre kadar geliştirmemiş,zaten ünide öğrettikleri çok birşey değilken birde üstüne kendisi katmazsa vay haline...

(Öncelik vurgum bilgisayar mühendisliğinedir,diğerleri içinde geçerlidir)

Herşeyden ama herşeyden önce iyi bir çevre yapabilmeli mühendis,yeni mezunlar/hala okuyanlar sürekli staj mitaj bahanesiyle bir yerlerde kendini göstermeye çalışmalı,ağzı birazda çene yapmalı işini gösterirken...

Kendini geliştirmeli sürekli,tamam mezun oldum mühendisim dememeli,mümkünse sertifika tarzı programların sınavlarına vs katılmalı,boş vakitlerinde yeni şeyler öğrenmeye çalışmalı..(tabi ilerlemek istiyorsa)

Bunları gerçekleştirdikten sonra,birazda şanslıysanız eminimki sağlam bir yere girip uzun süreler çalışabilirsiniz..

Genç arkadaşlar ve mühendis olmayı düşününlerde (15-20 yaş arası) şimdiden birşeylere başlamalı boş zamanlarında...Ders zaten çalışılması zorunlu,ee vaktinin tümünde de ders çalışacak hali yok,ufaktan birşeylerin ucundan tutmalı... Örneğin oturduğunuz yerden ara ara çalışarak 6 ay gibi sürede C# gibi bir dili rahatlıkla öğrenebilirsiniz(sadece örnek,bir sürü şey var yapılması gereken ileriye dönük)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XnetaS -- 16 Ekim 2010; 3:56:37 >

20 Mesaj
14 Kasım 2011; 0:15:34 

konu çok eskimiş ama yine de bir şeyler eklemek istiyorum sektör de çalışan bir mühendis olarak.

1- bir mühendis iseniz ve bir yabancı dil bilmiyorsanız, düşük bir ücretle ile çalışmak istemediğiniz bir işte/bölümde çalışmak zorunda kalabilirsiniz.
2- kişileri etkileyen bir diliniz yok ise her zaman 2. veya 3. planda bir mühendis veya bir çalışan olursunuz.
3- memur gibi bir hayat sürdürüyorsanız size verilecek görev ya da sizin uğraştığınız iş hep sabit kalır. Çabuk sıkılır, sürekli iş değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.
4- utangaç, içine kapanık veya düşüncelerinizi, projelerinizi aktaramıyorsanız, siz özel sektörün en sevdiği mühendis grubundasınız. ( Az maaş, çok iş yapanlar. )

daha çok madde sıralanabilir ama gerek yok. bilakis özel sektör de ben kurumsal'm ya da kurumsallaşma yolunda ilerliyoruz diyen şirketler küçük veya orta ölçekli aynı zaman da yerinde sayan sadece kendini ön plana çıkmak veya hava yapmak için sarf ettikleri çabadan ibarettir.

birde, millet solidworks öğreniyor diye gidipte siz de solidworks öğrenmeyin. önce şunu kendinize muhakkak sorunuz, ne olmak istiyorum nasıl olmalıyım. hani bu şunun gibidir. ankara'ya gideceksiniz siz bursa'dasınız nereden gitmeniz gerekir yada nasıl gitmeniz gerekir gibi birşey. daha çoğaltılabilir.

72 Mesaj
14 Kasım 2011; 0:22:48 

mesajım bulunsun

80 Mesaj
14 Kasım 2011; 0:34:50 

beyin lazım

Uzaklaştırılmış
14 Kasım 2011; 0:45:13 

önce iyi bir yerde kolay işe girmek için şakirtler federasyonuna üye olman lazım, sonra birde beyin lazım

152 Mesaj
14 Kasım 2011; 1:06:21 

Heryerde amcan, dayın, ahbabın olacak.

i5 2500k @3.3GHz (6mb cache) // ASUS GTX560 Ti directcu ii 256Bit GDDR5 // ASUS P8Z68-V LE Intel Z68 Soket 1155 DDR3 2200MHz (O.C.) SATA 3.0 DVI&HDMI // G.Skill RipjawsX (4x4) 1600MHz (CL9) // Thermaltake Eureka Black // Thermaltake Toughpower 750W // LG 19" LG-L1970HR LCD 2MS

**DELL Inspiron 1520 CORE 2 DUO T8300 3GB Ram Nvidia 8600m GT**

685 Mesaj
14 Kasım 2011; 1:23:21 

türkiyede yapsat yapacak bir inşaat mühendisinin dil bilmesine gerek yok bence.

Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

53 Mesaj
5 Şubat 2012; 14:44:33 

eeee aradan epey geçmiş konuyu hortlatalım mı

1999 Mesaj
6 Şubat 2012; 12:10:16 

quote:

Orijinalden alıntı: altotito

Heryerde amcan, dayın, ahbabın olacak.

aynen

156 Mesaj
6 Şubat 2012; 12:17:30 

İyi bir mühendis sorun çözücü olmalıdır.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

4838 Mesaj
6 Şubat 2012; 12:22:24 

1. Çevren,arkan olacak
2. İşinde gerçekten başarılı olacaksın lafta değil işte mühendisliğini belli edeceksin.

Kural Disi Konu Destroyer
Yapboz bozuldu.

159 Mesaj
6 Şubat 2012; 13:22:16 

Bana gore problemleri basite indirgemek bu sayede en basit yontemle cozume ulasmak.

Ölüden haber gelmiş, diri okur anlamaz.. Sorsan herkes müslüman, ne şükür var ne namaz.. N.F.K.

159 Mesaj
6 Şubat 2012; 13:25:25 

quote:

Orijinalden alıntı: eşruhuum

bence sen çok abartmışsın mühendislikde dilin nekadar önemi vardır orası muamma türkiyede iş bulacaksan dilin pek bir önemi yoktur çevremde dolu arkadaşım var elektirik mühendisi maden mühendisi felan bunların hiçbirinin ikinci bir dili yok ha tamam uluslararası çalışan firmalarında tabikide vardır lakin onlar seni iyi bir mühendis görürse dili pek dert etmezler havada kaparlar seni dilide zamanlan öğretirler.

Hallisiniz ama bu muhendisin ne muhendisi olduguda onemli ornegin yazilim , bilgisayar yada biyomedikal muhendisleri kesinlikle cok iyi derecede ingilizce bilmeli.

Ölüden haber gelmiş, diri okur anlamaz.. Sorsan herkes müslüman, ne şükür var ne namaz.. N.F.K.

3130 Mesaj
6 Şubat 2012; 13:30:36 

Mühendislik olayında en başta olan bir hazırlık sınıfı öğrencisi olarak, İngilizce'yi öğrenmek için daha da çok çabalıcam

"07 Peugeot 207 1.4 HDi Trendy
"08 Opel Astra 1.3 CDTI Enjoy
"12 Fiat Punto EVO 1.3 Multijet Dynamic
iPad 2 WiFi
Nokia Lumia 820
DEU Mühendislik Fakültesi

Bunlarla ilgili tüm soruları cevaplandırırım

97 Mesaj
6 Şubat 2012; 13:32:07 

Herşeye katılıyorum ancak kendini patron yerine koy bölümünde the fall başlıyor :D
İş ilanlarını açıp şöyle bir gezerseniz ne kadar abarttıklarını görürsünüz.Bir grafik tasarımcısı ilanında Ae, ps, fh gibi programları anlarım da bunların hepsini tek bir kişiden isteyerek ilan vermek saçma.Devamı şöyle ilanın asp, java, c# bilen eleman alacağız. Patron! Anladık bizi sömürecek ama bu kadar da gözüne sokulmaz ki insanın.

737 Mesaj
15 Şubat 2012; 11:55:45 

Bunca şeyi istiyorlar ama bakalım bunların hepsini kullandırıyorlar mı?
mühendisin bunca şeyi bilmesi tabiki önemli ama daha önemli olan birkaçında profesyonelleşmesi, nasıl ki profesyonel asker var o şekil,
ha bunca şeyi bilen insana şirket ne katabilecek bu da önemli, adamı mesleğinde bir üst sıraya götürebilecek mi bu şirket?
Bu önemli

Uzaklaştırılmış
192 gün cezanın,
170 gün 12 sa. 29 dk. kadarı kaldı.
15 Şubat 2012; 13:16:44 

İyi Ünv.

İş Tecrübesi

Yabancı dil

Ufku'nun açık olması

Herzaman kendini geliştirmeye odaklaması

Pc Programlarını iyi derecede kullanabilip

yurtdışına sık sık gidip-gelmiş Sektör'ün İçinde olması

519 Mesaj
2 Nisan 2012; 15:48:39 

mesajım bulunsun

10230 Mesaj
2 Nisan 2012; 15:53:31 

Makina mühendisi olarak 1-2 şey yazayım.

1-İngilizce şart
2-Autocad şart
3-Solidworks öğrenin -ben okurken öğrenmedim çok zorluk çektim
4-Armut gibi olmayın, aktif görünün.

Şunlar varsa iş bulunur. Bazı burnu havada olanlar üni seçer, genelde seçilmez. Seçen de zaten şirketin havası yükselsin diye seçiyor, yoksa arada uçurum falan yok.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

21 Mesaj
20 Nisan 2012; 22:10:14 

Kendi işinizi yapın. Mühendis arayan birçok kobinin yaptığından daha iyisini yapabilirsiniz. Ömrünüzü kobilerde tüketmeyin.

737 Mesaj
21 Nisan 2012; 21:23:13 

ayrıca bunları bir zorunluluk gibi göstermek ne kadar doğru yazmıssınız oraya o şart bu şart diye

prezantabl olacak ne demek ???
görünüşüne dikkat eden temiz bakımlı biri demek
ya arkadaş zaten sen insan olarak böyle olman gerekir extra birşey değil ki bu

yok autocad şart solid şart ,sen buna şart dersen zaten kafanda bitirirsin herşeyi
arkadaşım sen mühendis olabilmek için dersler alıyorsun dimi
termo -akışkanlar-sayısal analiz fln
neden alıyorsun bunları zorunluluk olduğu için mi yoksa bir tasarım yaparken hesaplamak, kullanmak için mi ??
çizim yapacak,hesaplayacak, tasarlayacak isen bunu da biliceksin artık teknooloji geliştiği için bu sana bir kolaylıktır,
3-5 saat hesap yapacağına herhangi bir programa yazarsın programa, tak sonucu görürsün ,
yada çizimde kağıtla uğraşacağına koordinatları bulmak fln ,cad de çizersin yollarsın cnc ye, tak model önünde

öyle abarttığınız gibi birşey değilki bu, paint i düşünün bunun birkaç model üstü ve yapabildikleri inanılmaz :D
hem zevkli bir iş çizim yapmak
öğrenimi kolay güzel programlar bunlar solid,cad fln çok hoş programlar bunlar

zamanla güncellerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi galapagos3 -- 21 Nisan 2012; 22:04:03 >

2013 Mesaj
21 Nisan 2012; 21:34:51 

tek bir alana odaklanıp işinde iyi olmak. gerisi zaten gelir

Uzaklaştırılmış
21 Nisan 2012; 21:38:26 

3 beyazdan uzak duracaksın!
1.un
2.tuz
3.şeker

86 Mesaj
20 Eylül 2012; 12:10:03 

sırf para için değil Allah aşkına biraz da bilim için çalışalım yaa ne hale düşmüşüz arkadaş bu kadar mı üretkenlikten uzaklaşılır, yazık bize ya düşündükçe kafam bozuluyo, faydalı bir icat(gerçek anlamda icat, bulunan bir icadı modifiye ederek-süsleyerek icat diye geçinmek değil) yapmayı hayal bile edemiyorum nerdeyse, itü'de okuyorum bir de. berbat bir müfredatı var okulumun.

1999 Mesaj
20 Eylül 2012; 13:36:19 

quote:

Orijinalden alıntı: galapagos3

ayrıca bunları bir zorunluluk gibi göstermek ne kadar doğru yazmıssınız oraya o şart bu şart diye

prezantabl olacak ne demek ???
görünüşüne dikkat eden temiz bakımlı biri demek
ya arkadaş zaten sen insan olarak böyle olman gerekir extra birşey değil ki bu

yok autocad şart solid şart ,sen buna şart dersen zaten kafanda bitirirsin herşeyi
arkadaşım sen mühendis olabilmek için dersler alıyorsun dimi
termo -akışkanlar-sayısal analiz fln
neden alıyorsun bunları zorunluluk olduğu için mi yoksa bir tasarım yaparken hesaplamak, kullanmak için mi ??
çizim yapacak,hesaplayacak, tasarlayacak isen bunu da biliceksin artık teknooloji geliştiği için bu sana bir kolaylıktır,
3-5 saat hesap yapacağına herhangi bir programa yazarsın programa, tak sonucu görürsün ,
yada çizimde kağıtla uğraşacağına koordinatları bulmak fln ,cad de çizersin yollarsın cnc ye, tak model önünde

öyle abarttığınız gibi birşey değilki bu, paint i düşünün bunun birkaç model üstü ve yapabildikleri inanılmaz :D
hem zevkli bir iş çizim yapmak
öğrenimi kolay güzel programlar bunlar solid,cad fln çok hoş programlar bunlar

zamanla güncellerim

sayısal analizi ders geçtikten sonra hatırlayan bir tane adam yoktur he tabi sayısal analiz hocası hariç

108 Mesaj
20 Eylül 2012; 13:42:53 

quote:

Orijinalden alıntı: kiro

sırf para için değil Allah aşkına biraz da bilim için çalışalım yaa ne hale düşmüşüz arkadaş bu kadar mı üretkenlikten uzaklaşılır, yazık bize ya düşündükçe kafam bozuluyo, faydalı bir icat(gerçek anlamda icat, bulunan bir icadı modifiye ederek-süsleyerek icat diye geçinmek değil) yapmayı hayal bile edemiyorum nerdeyse, itü'de okuyorum bir de. berbat bir müfredatı var okulumun.

Bölümün ne bakayım senin?

482 Mesaj
20 Eylül 2012; 13:45:32 

Önce,excel yazmayı öğren mühendis

IMZANIZ KURAL DIŞIDIR | | Uymanız gereken imza kurallarını okumak icin tıklayınız.

81 Mesaj
20 Eylül 2012; 20:59:33 

Belliki aramızda gayet bilgili insanlar var. Benim sorumlada ilgilenirseniz sevinirim.

Meslek liseliyim ve iyi bir üniversitede elektrik-elektronik kazanma olanağım yok, varsada 2-3 sene hazırlanmam gerekir.

Düşük seviyeli bir üniversiteden mezun olanların kendini ne kadar geliştirsede (mesleğimi gerçekten seviyorum, sedece para değil amacım) kaliteli bir mühendis olma olanığı yokmu. Tavsiyleriniz nelerdir.

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

4126 Mesaj
20 Eylül 2012; 21:04:22 

Üst düzey bir şirkette çalışmak için 2. dil çok mu gerekli?

...A soldier on my own, I don't know the way...
...I'm waiting for the call, the hand on the chest,
I'm ready for the fight, and fate...

590 Mesaj
21 Eylül 2012; 1:03:38 

Selçuk makine 3. sınıftayım. Artık dersler dışında kendimi geliştirebileceğim birşeylerin ucundan tutmak istiyorum. Sanırım ilk tercih olarak fabrika/işletmede part time çalışmak olacak, hem çevre yapmak hemde pratik+teorik bütünlüğünü sağlamak için. Şuradaki yazıyıda paylaşmak istiyorum : http://www.aydoganuzun....k-egitimi-nasil-olmali/

"357.Dönem (Kasım 2014) Kısa Dönem - Yedek Subay Adayları"
357. Dönem Liste Kayıt - 357. Dönem Liste Görüntüle
_

86 Mesaj
21 Eylül 2012; 12:09:36 

bölümüm elektrik müh.
benim de bişey bildiğim yok, kurduğum hayaller inşallah hayal olmanın ötesine geçer. üretken olabilmek olabilmek olabilmek mesele bu
çalışkan bir milletiz ama işin amele kısımlarında çalışkanız birileri bişey yapar bize monte ettirir vs. üretkenliğimiz sıfıra yaklaştı psikolojikmen de kafamız buna alıştı inceleme yapmamız lazım, almanya amerika japonya nasıl üretiyo diye her şeylerini incelememiz lazım ama nasıl ?

1 Mesaj
16 Kasım 2012; 0:20:43 

Arkadaş mühendisliğin getirdiği bilgi birikim teknik elemandan fazladır safsatasını okumaya gerek yok. O övünülen teorik hesaplamaları bir meziyet değilde zamanla bir işkence olarak göreceğinizi size garanti edebilirim.
Olay bilginin kendisi ile değil, bilgiye ne kadar açık olduğunuzla alakalı.
Ben bu ülkede mühendisin okulda yetiştiğini görmedim.
Mühendis fabrikada, işletmede yada görev alacağı ofiste yetişir. Önündeki imkanları ve bilgiye ulaşım kolaylığı, aynı zamanda öz güveni diğer kişilerden fazla olduğu için zamanla öne geçer o kadar. Çünkü alınan bilginin kullanımı önemli ve sektörlere göre bu durumlar farklılık gösterir. Dolayısıyla yüzeysel olan bilgi birikim girilen sektöre göre ayrıntılaşır ve ustalık denilen safhaya ulaşılır. Durum tamamen bu, he mühendis olacak arkadaşlara tavsiyem gidecekleri yerlerde işin ustalarına tahsilleri ne olursa olsun saygı duymalarıdır. Size gerçekten işi öğretecek kişiler onlardır. Aynı zamanda muhtaç olduğunuz kişilerde onlardır. Bu kişilerden üstün olduğunuzu kesinlikle düşünmeyin, amiri olabilirsiniz ama bu sadece çalıştığınız şirketteki konumunuz ve şirketin size yatırımı ile alakalı tamamen.

12 Mesaj
28 Kasım 2012; 14:10:24 

bence iyi bir makine mühendis herşey den önce mesleğinin gerektirdiği şeyleri bilmelidir. Zaten autocad , solidwork , catia bilmeyen bir makine mühendisi yok gibi piyasa.
normal bir iş yerinde çalışmak için ingilizce ye de gerek yok zaten Türkiye de ki çoğu üniversitenin makine mühendisliği bölümü Türkçe. iyi bir ingilizce ile kaliteli firmalarda çalışılabilir hatta iyi bir ingilizceniz olsun meslekten anlamayın önemli değil iniglizcenizin hatrına bile iyi bir firmada çalışabilirsiniz tamamen kişisel görüşüm ve gözlemim bu

bir de makine mühendisleri tornada çalışıyorlarmış iyi üniversitelerde merak ediyorum hangi üniversitede bir makine mühendisi öğrencisi torna veya freze tezgahını iyi bir şekilde kullanabiliyor madem kullanılabiliyor neden odtu öğrencileri projelerini sanayide yaptırıyor. çünkü kendileri yeterince pratik bilgisine sahip değiller bu gayet normaldir. çünkü tr de hiç bir mühendisten tezğah başına geçip çalışması istenmez.

merak ettiğim konu ingilizceden sonra ki yabancı dil hangisi olmalıdır bir makine mühendisi için ?

66 Mesaj
14 Şubat 2013; 3:38:11 

quote:

Orijinalden alıntı: Haxenkoff

Sayısalı iyi olmalıdır.

Güzell konu beyler bayanlar hortlatalım.Ama hortlatırkende konuya limon sıkmayalım.

Adu-CAD

515 Mesaj
14 Şubat 2013; 4:01:05 

[font="Microsoft Sans Serif"]Günümüz şartlarında şu en başta sayılan programların dışında yazılım öğrenmeli diyorum ben.

Vee en büyük şart iş bulabilmek için yazılıyorsa bütün bu şartar büyük bir şansınız olmalı burdaki şansınız kelimesi kesinlikle kendi kelime anlamında değil buraya Dayı,Ağa,Torpil herşeyi koyabilirsiniz eğerki çok iyi bir üniversiteden mezun değilseniz tabii....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TECHTRONİC -- 14 Şubat 2013; 4:01:26 >