Şimdi Ara

Linksys Cisco WAG320N Uydunet incelemesi (ps3'te medya paylaşımı ve mkv açma)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
147
Cevap
0
Favori
24.326
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    [simage][/simage]
    Ps3 oyun ve medya kullanicisi, limitsiz uydunet abonesi, ve evinde alt katta kucuk bir odasi olan biri olarak düzgün bir modem almaya karar verdim. Arastirmalarim sonucu Linksys WAG320N e karar verdim, vatan bilgisayardan aldim, aldiktan sonrada forumlarda ürün hakkında detaylı bilgi soranlari gorunce bu yaziyi yazmaya karar verdim. Yazimin ozetini bastan yazayim, cihaz mukemmel....

Paket içeriği ve fiziksel özellikleri;
    Herkesin zevki kendine göre, benim fikrim kompakt ve masa uzerinde cok şık duruyor. Full parlak siyahta benim monitore iyi gitti. resimleri ekte, pakette ihtiyacınız olan, ethernet kablosu kurulum cd si telefon kablosu cikiyor. Paket geri donusumlu malzemelerden üretilmiş. Benim için önemli bir konu olduğu için bu ayrıntıyı yazayım.

Cihaz üzerinde, açma kapatma düğmesi, harici disk bağlantısı için usb, ADSL portu, 4 adet gigabit ethernet portu ve WPS (hizli kolay kablosuz güvenlik) tuşu bulunuyor. WPS'i test etmedim.

Kurulum CD sini takıyorum. Vista premium kullaniyorum. Direk çalışıyor. Kurulum CD si Türkçe, grafiksel, ADSL servis sağlayıcı ayarları geliyor, ben her ne kadar ADSL kullanmasam da ADSL kullanicilari icin kurulumu sanirim cok kolay olacaktir. Eğer Uydunet modemi kablosuza çevireceğim diyorsaniz web arayüzünden kurmanız gerekiyor.

Bende Norton kurulu olduğu için cihaz ile gelen Trendmicro yu kurmadım.

Kullanici adi parola admin admin; WAG320N in arayüzüne giriyorum.

Araüzü Türkçe, ADSL, Kablosuz,Depolama,Güvenlik,Erişim sınırlaması,Uygulamalar ve Oyun,Yönetim ve Durum başlıkları altında menüleri var. Kutu direk 1.00.08 versiyonu ile geldi, internetteki en güncel yazılımda şu an için 1.00.08

Uydunet kurulumu beni 5 dakika kadar uğraştırdı. Uğraşmamak için, önce bilgisayarınızı modemin 2,3 veya 4 nolu ethernet portuna bağlayın. Kurma altinda Ethernete gelin, “WAN portu olarak kullan” ifadesini seçin. Bağlantı DHCP olarak kalmalı. Sonra MAC adres kopyalama menusune gelin, “bilgisayarimin mac adresini kopyala” yi secip kaydedin, son olarak modemin 1. Ethernet portunu uydunet modeminize baglayin.
    Bilmeyenler icin Turksat, MAC adresi tutuyor. Eger daha once baska bir router veya modeminize 2 farkli cihaz bağladıysaniz, 126 yi arayip, yeni router aldim, reset atarmisiniz demeniz gerekiyor. Benim gerekti. Bu islem 10 sn suruyor, artik online im  1. Ethernet portum kirmizi, internet portum yesil yaniyor, PS3 um online oldu 

menülere bakalım;
    Kablosuz menusünde, radyo bağlantı seçimi var. Cihaz 5ghz i de destekliyor. Notebooku 5ghz destekleyenler icin güzel birsey olsa gerek. Şifreleme, mac adres filtresi ve gelişmis kablosuz ağ ayarları mevcut.

Depolama bölümünde bağlı diski görebiliyorsunuz. Depolamada beni benden alan özellik medya sunucu desteği artık ps3 ten resim,video ve muzik acmak icin PC mi acmak zorunda degilim,Salonda 5+1 de wag320n e bagli diskimdeki istediğim müziği PS3 ile çalabiliyorum. İsten evdeki muziklerimi dinleyebilecegimi umit ediyorum. PS3 unuzde eger MKV dosyasi izlemek istiyorsaniz, transcoding yapmaniz gerekiyor, bu durumda PC nin acik olmasi lazim. Ama transcode edilmis bir video sağlam bant yiyeceğinden hızlı ve iyi cpu lu bir modeme ihtiyaç var. WAG320N bu işi yapabiliyor, ps3 te mkv acma isini biraz daha arastirip burada veya farkli bir bolumde haftaya yazabilirim, su anda mkv dosyalarini ps3 acabiliyorum ....

Diğer bazı dikkatimi çeken menüleride elim değmişken kopyaladım.

Elimde maalesef 802.11n alici olmadiği icin tam performansli bir kablosuz test yapamadim, bir gun elime gecerse buraya eklerim, ancak 2 katli evimde en dusuk sinyal 5 uzerinden 3 olarak gordum. N ile kullansak epey fark edecegini dusunuyorum. dolayisi ile fazlasi ile tatmin edici. Linksys in sitesine bakinca cihaz icerisinde 3 anten(RIFA1&RIFA2&RIFA3) oldugunu goruyoruz ki, bu (3x3) N streaming demek, diger (2x2) gibi N lere gore daha performansli olacaktir. Cihazın Wifi sertifikasi oldugu icinde sinyal gücünün sağlık sorunları çıkarır mı endişe etmiyorum.

Ps3 te oynadığım ilk online oyunda da tatmin edici performans aldım. Hızım 1Mbps, ve PES2010 oynadım.fransizi 5 ledim, umarim boyle gideriz :-)

Henüz 1 saattir kullanmama rağmen bir kesilme veya ısınma durumu yok. Olursa yazarım. Teknik veya dizayn olarak bence cihaz mükemmel, fiyatı ve Cisco markası acaba profesyonel bir ürünmü kurabilirmiyiz endişesi veriyorsa da, vatan da kuramazsaniz cagri merkezini ararsiniz dediler, aramami gerektirecek birsey olmadi. Resimler yukarida siz karar verin...

yaklasik 260 tl gibi bir bedelle vatandan aldim, bu fiyat bu özellikler için bence mükemmel, tavsiye ederim, benden tam puan....

• teşekkürler starw1977

cihazı 3 gundur inceliorum fakat gigabit portunun yanısıra (almamı cazip kılan bir özellik olsa bile) kablosuz olarak saniyede kac MB bir veri trasnferi saglayabiliyor acaba. bunu test edebiliyormusun. networkte dosya paylasımı yapıcaz ve bunuda kablosuz yapmamız gerekiyor. acaba kablosuzdaki performansı test edip bizimle paylaşabilirmisin.

ellerine sağlık faydalı bilgi olmuş gercekten.
  • Kablolu testleri yapmak kolay, kablosuz olarak ta 802.11g yani 54mbps testini yapabilirim,

ama esas performansi N ile goruruz, is yerinde bir kac arkadasa 300mpbs usb alicilari var mi, sordum, birde N destekli bir notebook bulabilirim sanirim, hafta sonuna kadar bu tarz bir test yapabilirim....

Yazima ek olarak, cihaz log tutuyor, ilk 24 saatte bir kesinti olmamis, isinma halen yok.....
  • Sağol bilgi paylaşımı için straw1977

Benimde öğrenmek istediğim şey aynısı aslında eternetle , n standardı arasında fark varmı data transferi benim içinmde önemli
  • bu arada TP_link die bi cihazdan bahsedenler var, ben zyxel mi lnksys mi die karasız kalırken. bide bu tp-link w8960n cıktı :)

illaki bişiler cıkıcakta. asıl şuan için kıyas goturmucek olan lnksys imiz kablosuz teste girdimi acaba cok merak ediyorum. saniyedeki veri trasnfer hızı nedir acaba, test edebilme şansın oldumu hocam...
  • Iş arkadasimdan , linksys wusb600n v2 aldim ve testleri yaptım,
    Testlerde veri akışı wireless arayüzünde yaptığınız konfigürasyona göre değişebiliyor, işletim sistemi veya bilgisayara göre de değişiyor, ben burda şöyle hızlı böyle yavaş yerine kablo, g ve N arasındaki farkı anlamaya çalıştım,
    Dosya transferinde kaynak nokta wag320n e bağlı disk, veri transferi için PC ye bağlamak kadar hızlı değil, ama test sırasında driverları paylaşmak için çok pratik oldu, şahsen bilgisayar ortamında en nefret ettiğim şey PC’ye bir harici disk takınca bilgisayarın görmemesidir, çıldırıyorum, sorun bende mi bilmiyorum benim başıma çok geliyor, o yüzden bu modeme disk bağlama işi yavaş ama bana daha hızlı ve pratik geldi....
    802.11n ile kablo arasında mesafe kısa iken pek bir fark yok, ama kesinlikle kabloya yakın performans veriyor, 802.11g namı diğer 54 ve 125 mbps cihazlar, ise kabloya göre bir miktar daha yavaş,
    802.11n nin farkı mesafeyi açınca öne çıkıyor, ölü noktalara gittikçe N performansını hissediyorsunuz, 190852KB dosya transferinde yaklaşık 8 metre de, 300mbps yaklaşık 2 kat daha fazla hız veriyor, mesafeyi açınca bu fark artıyor, birde çok PC ile bu denemeyi yapamadım ama, çok PC olunca N gerekli olur, zira biliyorsunuz kablosuz ağlar hub mantığında yani paylaşımlı çalışır.... sonuç, bu testlerde ortama ve mesafeye göre 802.11g ve N arasında hiç fark yokmuş, veya 10 kat daha hızlıymış sonuçları çıkarmak mümkün, işin aslı astarı modemden uzaklaştıkça performans ve veri transferi artıyor.........
    Iş bilgisayarım inşallah 2 ay içerisinde değişecek ve N destekli notebook gelicek, benim gibi yakın zamanda N destekli bir notebook unuz olacaksa ve mesafe ve hız sorunlarınız varsa N yi öneririm, 30m2 de wireless kullanıcam pek veri transferi ile işim olmaz diyorsanız, ihtiyacınız yok,
    N ile internetiniz hızlanırmı?, modeme uzak yerden(uzak yer=ortama göre değişir 5-10 m den daha fazla mesafe) bağlanmaya çalışıyorsanız büyük ihtimal hızlanır
    N nin mesafede daha iyi olduğuda belli de bende zaten mevcut G ile evde heryerde sinyal olduğu için tam ne kadar fark eder anlayamadım, komşuya gitmek istemedim
    Birde 5ghz daha fazla mesafe vermiyor, bunu anladığım kadarı ile telsiz telefon mikrodalga ile karışmasın diye koymuşlar, 5ghz ile evde mesafeyi coşturmak için almayın, ama mevcut kablosuzunuzda kesintiler varsa işinize yarayabilir....

Dosya boyut
    Alici 103610KB 190852KB Mesafe
    IBM(WUSB600N v2, XP) 34sn 62sn 0,1m
    Hp PC Fast Eth 33sn 60sn 0,1m
    Dell Mini 802.11g 44sn 84sn 0,1m
    IBM(WUSB600N v2, XP) 116sn 2 köşe, 8m
    Dell Mini 802.11g 210sn 2 köşe, 8m

Bu arada cihaz 5. gününde sorunsuz ısınmasız kesilmesiz çalışmaya devam ediyor, ben memnunum, ama teknik olarak hiçbirşeyden anlamayan eşime sorsanız masada ki duruşundan o daha çok memnun .....
    PS: 802.11g yide b/g/N mixed ortamda test ettiğimi sonra anladım, bu durumda 54mbps lik bir notebook ile normal bir 54mbps lik bir modeme bağlanmaya göre, wag320n e bağlanmak daha iyi ise test göreceli olarak yanlış olur, emin değilim, bunu artık ancak N notebook um gelince test edebilirim....

• bende dün yani 16-01-2010 tarihinde bi tane aldım bu cihazdan, benim icin onemli olan N teknolojisindeki hızıydı. birde linksys WUSB600N usb kablosuz adaptör aldım ki aynı marka olsun ve max nekadar hız görebilirimi test etmekti amacım. vatandan indirimler dahilinde wag320n ve wusb600n e toplam 380 tl para verdim.

teste başladım ve 300 mbps lik bağlantıyı sağladım. fakat 300mb lik hızdaki performansım %22 yi zor gördü buda saniyede 66mbps yapar bu ise 7.86MB gibi bir hız demek ama ben bu %22 yi zor gordum dedigim icin normalde %19-20 seviyelerinde bir hız söz konusu buda saniyede 58mbps gibi birşey oluo bu hıza göre 6.91MB lık bir veri transfer hızına tekabül eder.

benim beklentim ise 100mbps lik bir transfer hızıydı ve bunu yakalamak nerdeyse imkansız gibi birşey oldu.

ben biraz daha ar-ge yapayım da bunu nasıl 100mbps + yapabilirim ona bakıyım. eğer yapabilirsem paylaşırım. yapamazsamda yapabilen paylaşsın

• hayirlisi olsun, wide channel 9, std kanal 11 ve 40 mhz i seç, en iyi performans şifre koymadan alınıyor tabi iama pratik olarak böyle kullanamayacağın için bunun bir önemi yok, sanırım 200mbps yapsa bile açık kullanmak istemezdin herhalde :-)

şifreleme olarak AES kullan, WEP ve TKIP a göreçok daha hızlı,

5ghz ede alınca, ağındaki diğer cihazlarda destekliyorsa, wide channel 38; std 36 kullan, şifreleme yine AES, 100mbps nin üzerine çıkacaktır diye düşünüyorum,
  • saolasın... cihazlar yanımda değil. diğer evimde bıraktım. ama yarın ilk işim onları denemek olucak ve 100mbps yi yakalarsam şayet süper bi durum olur benim için. denemelerimin sonucunu bildirirm ;)
  • garraro arkadaşım 100 mpbs benim için önemli eternetle yapılan transferin aynısı zannedersem eğer bunu sağlarsan lütfen sen veya alıp kullanan arkadaşlardan biri bilgilendirsin.ben 30 metre mesafe denemesi yapacağım ama bizim buralarda yok bu lynksysden
  • Kablosuz bağlantı gücünü arttırmak için:

Ağ ve Paylaşım Merkezi\Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin\Kablosuz Ağ Bağlantısı na sağ tık yapıp Özellikler\Yapılandır a girilip üstten gelişmişi seç.

Yayın Gücü Değeri: 5. En yüksek

Veri Aktarım Geliştirici: Etkin

Karışık mod koruması: RTS\CTS Etkin

Gezinme Zorlaması: 5. En Yüksek

ayarlarını seçerseniz kablosuz bağlantı performansınız artacaktır. Kendim denedim ve modeme bağlantı hızımda büyük artış sağladı.
  • slm millet, bütün ayarları denedim ve bu aletleri dipdibe getirdim ve max 66mbps bi hız la transfer yapabildim. normalde 300mbps goruor ama tırt yane.
    bende zyxel wap3205 access point aldım ve linksys in wusb600n kablosuz adaptoru ile bagladım. 89mbps yi kullanabildim. yane zyxel bana daha hızlı gibi geldi.
    bugunde

zyxel modem ZYXEL P-660HN-F1Z 300MBPS KABLOSUZ-N 4 PORT ADSL2+ MODEM
    http://www.vatanbilgisayar.com/products.aspx?L2=NETDSL

birde

ZYXEL NWD-271N 300MBPS KABLOSUZ-N USB ADAPTÖR
    http://www.vatanbilgisayar.com/products.aspx?L2=NETACC&rcd=21

aldım. bunları bi test edicem. büyük bi ihtimal yüksek hızları görmeyi dusunuyorum. tecrubelerimi paylasırım test sonrası...

• garraro kardeşim, modemin tüm ayarları defaultta

PC1(WinXP)------Kablo----WAG320N-----Wireless -----PC2(Win 7+WUSB600nv2)

şifreleme wpa2-personel, 96Mbps 'in üzerinde hız aldım, bende bir sorun yok,

taşa tahtaya vurayım, bağlantı kesintisi, hattan düşme, ısınma da yok
  • starw1977 kardeşim 96 mpbs yi kaç metreden gördün ve rahat çalışma standardımı.yoksa ayrıca bir ayarmı yapıyorsun
  • 96 mbps yi en fazla 2-3 metreden alirsin, 30 metreden 100mbps hiz alma ihtimalin değil bu alet herhangi bir alet ile yok

30 metreden 100mbps alacaksan kablo çekmen lazım, ama standart bir wireless kullanimina göre bu oldukça farklı performans verecektir. tabii 300mbps uyumlu alıcı kullandığını, ve ortamda 30metrede sinyal alınabildiğini varsayıyorum,

30 metreyide test etmem çok zor (ev o kadar büyük değil havada soğuk) ama hafta sonu zaman bulabilirsem, evin köşesinde bir 15m hız testi yapabilirim.....
  • iyi günlerde kullan.

yalnız bu albüme koyduğun fotoğraflar çok ufak.
    bir de bağlantı kesilmesi ile hattan düşme olmadı demişsin.
    1 saatlik bir download yaparak, şöyle 700 mb' lik bir download'a ait ss verebilirmisin?
    sözler havada kalmasın. yani inanmadığımdan değil, kelimeler yetersiz kalır bazen, bilirsin..
  • starw1977 şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: starw1977

Dosya boyut
    Alici 103610KB 190852KB Mesafe
    IBM(WUSB600N v2, XP) 34sn 62sn 0,1m
    Hp PC Fast Eth 33sn 60sn 0,1m
    Dell Mini 802.11g 44sn 84sn 0,1m
    IBM(WUSB600N v2, XP) 116sn 2 köşe, 8m
    Dell Mini 802.11g 210sn 2 köşe, 8m

Yaptığım ayarlarla modem ile notebook arasındaki bağlantının 300 mb\sn olmasını sağladım. Fakat iş hdd bağlayıp veri transferi yapmaya gelince

aldığım değerler beni tatmin etmedi.

Modem ile notebook arasında 25 cm mesafe (yani yanyanalar :) ) varken kablosuz veri transferi ortalama 2.6 megabyte\sn civarında seyretti.

Ethernet ile bağlantı yaptığımda ise yine hdd den notebooka veri transferi hızı ortalama 4.2 megabyte\sn oldu.

Hdd yi usb den notebook a bağladığımda ortalama 24 megabyte\sn hızında transfer yapabiliyorum. Tabiki bu yükseklikte bir hız beklemiyorum.

Fakat en azından kablosuz bağlantıda 6-7 megabyte\sn civarında bir hıza erişebileceğimi düşünmüştüm. Yukarıda ki testlere göre aldığım sonuçlar

normal gibi ama daha sonra atılan iletilerde 6-7 megabyte\sn hızlarına çıkıldığını okudum. Arama yaptığımda yeni bir firmware bulamadım.

Wireless ayarlarımı aşağıya ekliyorum. Daha yüksek bir kablosuz veri transfer hızına ulaşmam mümkün mü?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi T0L6@ -- 6 Şubat 2010; 19:41:18 >

• aes daha güçlü bir şifreleme teknolojisi, tkip de güçlü ama aes donanımsal tkip ise yazılımsal oluyor galiba?
    bu durumda aes daha fazla işlem gücü gerektirirken tkip daha az yük oluşturuyor diyebiliriz?
    bu durumda iç ağ yükünün hafiflemesi için tkip mi seçiyoruz?
    ancak cihazlar destekliyorsa aes bağlantı seçilmesi daha iyi.

güvenlik modunda başka hangi seçenekler var? wpa2-psk aes seç. farketmeyecektir sanırım sonra da tkip seçersin.
    kablosuz radyo band bunula ilgili bir tablo vardı sanırım. ben vermiştim bir konuda neyze bu tabloya göre sanırım kanal 6 daha uygun oluyordu galiba?

ağ modunu da donanımın hangisini destekliyorsa tek tip seçebilirsin. karma yapma.

bir de T0L6@' nın yazdığı ayarlar var. onu da uygula.

bir de bu antivirüsler varken bu testi nasıl yapıyorsunuz? yani yazma hızı düşünce bu data aktarımı da düşmüyor mu?

neyse vayfaycı bir profesör birazdan damlar konuya. biz yol açalım en iyisimi..

• quote:

Orijinalden alıntı: The souls migration

iyi günlerde kullan.

yalnız bu albüme koyduğun fotoğraflar çok ufak.
    bir de bağlantı kesilmesi ile hattan düşme olmadı demişsin.
    1 saatlik bir download yaparak, şöyle 700 mb' lik bir download'a ait ss verebilirmisin?
    sözler havada kalmasın. yani inanmadığımdan değil, kelimeler yetersiz kalır bazen, bilirsin..

Bağlantı süresi ve kalitesi ile ilgili birkaç resim ekliyorum. Ayrıca Hdd den kablosuz veri transferi hakkında

diğer kullanıcılar tecrübelerini yazabilirse konuya büyük katkısı olur.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.