Şimdi Ara

Arabanız Şehir İçinde Ne kadar Yakıyor (40. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
801
Cevap
0
Favori
102.467
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3738394041
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ffate

verilen değerlerin doğruyu yansıtmadığını görüyorum.
    şehir içi şehır dışı değerleri neye göre veriyorsunuz belli değil.
    ben uzun yolda en az yaktırmaya uğraştım tek başımaydım ve yük yoktu 90 km üzerine sadece yokuş aşağıyken çıktım.
    200 km'lik yolda ortalama 3,6 litre yaktı.(yol bilgisayarı) aynı yolu 3 kişi ve dolu bagajla döndüm ve 120 km ortalamayla geldim 5,5 litre yaktı
    aradaki farkı görüyorsunuz. şehir içinde ise 2 km'lik yolu gidip geliyorum. ve ortalama 2 kırmızı ışıkta bekliyorum. 9 litreyi buluyor.
    motor ısındıktan sonra sıfırladığımda yol bilgisayarını şehir içinde 5 litre civarında yakıyor.
    gördüğünüz gibi ne yaktığından çok hangi şartlarda ne yaktığı önemli. bir de arabayı korumaya çalışmayın ne yakıyorsa söyleyin.
    1,5 dizel kia rio

aynen katılıyorum bu forumda insanlara senin araban ne yakıyor dendiğinde şu ana kadar gördüğü en düşük değeri söylüyor ortalama değeri değil.

• Horta bak bee

Hey gidi günler heyy

şehir içi 2oo.ooo yakılıyormuş o zamanlar şimdi ise şehir dışı 25 kr yaktımmı başarı ilan ediyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: cakmakmehmet2001

quote:

Orijinalden alıntı: megaturk

Arkadaşlar bende 98 megane 1 coupe var. 10 litre yakıyor şehir içinde. Daha aşağı nasıl çekebilirim ?

10 litre yakması yüksek bir rakam.

km'ye göre gerekli bakımlarını yapılması
    lastik hava basınç kontrolün yapılması
    Lastikler kabak olmamalı Michelin Lastik yumuşak ve yol tutuşu çok iyi yakıttanda düşer
    motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi değişmiş temiz olmalı
    bujiler sanırım 25,000 kmde bir değişiyor. yoksa yakıt sarfiyatına neden oluyor
    enjeksiyonlu ise enjeksiyon temizliği yapılmalı
    bildiklerim bunlar yardımcı olabildiysem ne mutlu

Lastikler yeni goodyear duragrip h82 14 inç
    Filtrelerin hepsi değişti
    Bujiler ve bobin değişti

Ama sonuç bu

• quote:

Arkadaşlar bende 98 megane 1 coupe var. 10 litre yakıyor şehir içinde. Daha aşağı nasıl çekebilirim ?

Kısa mesafe gidiyorsanız, aşırı trafik varsa, sokak arası ve yokuş çoksa hep küçük viteste kullanıyorsanız 10 litreyi geçebilir de..

O yüzden şehir içi tüketimleri başkalarıyla kıyaslamak bişey ifade etmez.. "şehir içi" herkese göre farklıdır.. Tüketim boş yolda ölçülür, şehir içinde ölçülmez.. Bu açılmış olan konu da baştan sona hiç bir şey ifade etmeyen rakamlarla dolu..

Ben geçen yıl şehir içinde 11 litre yakıyordum, şu an ise dolaştığım güzergahtan ötürü 20 litre falan yakıyorum.. (sürekli 1. 2. vites ve kısa mesafe - soğuk motor) Hadi karşılaştırın bu rakamı kendinizle..

• Şehir içi 150-200 kuruş arası oda sanırım 6 6.5 litre yapar şehir içinde.

1.3 doblo 2005.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Air_Force25
    Şehir içi 150-200 kuruş arası oda sanırım 6 6.5 litre yapar şehir içinde.

1.3 doblo 2005.

Yok artık,e çok iyi
  • arkadaşımda 1.5dci logan var insan gibi kullandığında şehir içi 6 litre yakıyor
    normal rakamlar bunlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: djoz

quote:

Kısa mesafe gidiyorsanız, aşırı trafik varsa, sokak arası ve yokuş çoksa hep küçük viteste kullanıyorsanız 10 litreyi geçebilir de..

O yüzden şehir içi tüketimleri başkalarıyla kıyaslamak bişey ifade etmez.. "şehir içi" herkese göre farklıdır.. Tüketim boş yolda ölçülür, şehir içinde ölçülmez.. Bu açılmış olan konu da baştan sona hiç bir şey ifade etmeyen rakamlarla dolu..

Ben geçen yıl şehir içinde 11 litre yakıyordum, şu an ise dolaştığım güzergahtan ötürü 20 litre falan yakıyorum.. (sürekli 1. 2. vites ve kısa mesafe - soğuk motor) Hadi karşılaştırın bu rakamı kendinizle..

Haklısın yol uzadıkça tüketim düşüyor ama yine de 10 lt benim canımı yakıyor artık ...

• Genelde sabah akşam kısa mesafe soğuk motor yokuş ve sokak araları dur kalk yapıyorum işe giderken,onun dışında gün içinde yoğun trafikte geziniyorum araba pek 3 vitesi göremez 7.7 litre yakıyor oda 269 kuruş yapıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zugasi_berepe -- 17 Mayıs 2011; 10:42:41 >
  • 6.5 LT şehir içinde. Şehir dışındada 4.8 LT sabit 90 km hızla. Ama çok basarsam şehir dışında 7 LT görüyorum.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: djoz

quote:

Haklısın yol uzadıkça tüketim düşüyor ama yine de 10 lt benim canımı yakıyor artık ...

Ön düzende ve alt takımda ayarsızlık olabilir
    olmazsa yada uğraşmadan arabayı değiştir
    çünkü bunca zamanda benzine sürekli para harcamanın mantığı yok
    sıkma abicim canını imkanın varsa değiştir bazen öyle gerekiyor
    bende, yakıt fazla yakarsa düşüncesiyle ikinci el araba almadım

• En son geçen hafta ölçtüm.'02 Civic Vtec ile 50 TL'lik benzinle yaklaşık 182 km yol yaptım İstanbul ş.içi'nde.O da km'de 27-28 Krş'a tekabül etti.Memlekette de zaten 24-25 Krş yakıyordum.Ama orada devirli kullanımla filan o değer oluyordu.Geçen hafta sırf kaç km gidecek diye hep sakin kullanımla bu değere ulaştım.
  • 1.4tdi 75hp 3 silindir Cordoba. 48lt eurodiesel ile 710km (Karışık).
  • quote:

Orijinalden alıntı: bucakli

En son geçen hafta ölçtüm.'02 Civic Vtec ile 50 TL'lik benzinle yaklaşık 182 km yol yaptım İstanbul ş.içi'nde.O da km'de 27-28 Krş'a tekabül etti.Memlekette de zaten 24-25 Krş yakıyordum.Ama orada devirli kullanımla filan o değer oluyordu.Geçen hafta sırf kaç km gidecek diye hep sakin kullanımla bu değere ulaştım.

Abicim honda civic motor silindir hacmi kaç?
    aracın yakıtı neredeyse benimkiyle aynı, çok güzel maşallah Allah kaza bela vermesin..
  • yazın 5.5lt-kışın 6.5lt ortalama; İstanbul içi,bol rampa iniş-çıkış,dur-kalk,bazen dipgaz eşliğinde karaduman
  • Jetta 1.4 tsi benzin manuel vites 2350 kmdeyim 0 alındı araç.Ş.içi+şehir dışı :8 litre.Hız ortalama 27 km. Ancak otobana fazla girmiyorum.Daha çok ş içi.Ama otobanda 90 -110 km sabit 4.5 lt 140 sabir olursa 7.1 lt.Değerler normal gözüküyor.Daha aşağı iner mi acaba ilerde ? Jetta kullanıcıları?
  • Fiesta TDCİ sakin kullanım 5 litre agresif 6 litreye yakın yakıyor kışın bu değer yaklaşık yarım litre kadar artıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: cakmakmehmet2001

quote:

Orijinalden alıntı: bucakli

En son geçen hafta ölçtüm.'02 Civic Vtec ile 50 TL'lik benzinle yaklaşık 182 km yol yaptım İstanbul ş.içi'nde.O da km'de 27-28 Krş'a tekabül etti.Memlekette de zaten 24-25 Krş yakıyordum.Ama orada devirli kullanımla filan o değer oluyordu.Geçen hafta sırf kaç km gidecek diye hep sakin kullanımla bu değere ulaştım.

Abicim honda civic motor silindir hacmi kaç?
    aracın yakıtı neredeyse benimkiyle aynı, çok güzel maşallah Allah kaza bela vermesin..

1.6 16V 110 HP 4 Silindir.

Son olarak dün gece Bakırköy'deki Moil'den 20 TL'lik benzin aldım ve sakin kullanımla(yollar da boş geceyarısı;dur-kalk yok) Sarıyer'e kadar 60-70 km/h süratle gittim geldim.Ağır ağır gezdim.Tekrar aynı benzinliğe girdiğimde 89.8 km yol yaptığımı gördüm km sayacında.O da km'de 22-23 Krş demek.

Trafik olmayınca aslında daha da ekonomik oluyor araç kullanmak.

• 99 polo 1.6 hb 8 valf 75 hp şehir içi 11 lt yakıyor.sorun ne olabilir, lambda sensörü, benzin filtresi, katalitik konvertör, distribütör, enjeksiyonlar, nette cevap bulamadım, ustalarda anlamıyor.sorunu nasıl tespit edebilirim öncelikle?
  • mesajım bulunsun
  • 
Sayfa: önceki 3738394041
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.