Şimdi Ara

Qualcomm'dan akıllı telefonlar için 1.5GHz'de çalışan çift çekirdekli Snapdragon platformu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
2.708
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Akıllı telefonlarda şu an için yaygın olarak kullanılabilen en güçlü platform Qualcomm Snaddragon. 1GHz'de çalışam işlemcisiyle Snapdragon, HTC HD2 ve Google Nexus One gibi son dönemin popüler telefonlarına güç vermekte. Ancak Nvidia'nın Tegra 2, Marvell'ın da ARMADA 610 platformlarıyla 1GHz seviyesine çıkması, rekabette önde kalmak isteye Qualcomm'u harekete geçirdi.

Firmadan Luis Pineda'nın yaptığı açıklamaya göre 8X50A kod adını taşıyan bir sonraki Snapdragon çipseti 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanacak ve 1.3GHz'de çalışacak. Eğer 300MHz'lik saat hızı artışı sizi etkilemediyse Qualcomm yine yıl sonuna doğru 1.5GHz'de çalışan çift çekirdekli Snapdragon platformunu (8X72) duyuracak ancak bu modelin pazara girmesi muhtemelen 2011'i bulacak.

• Yüksek saat hızı yüzünden verimsizliği unutulan Snapdragon adam yerine konuluyor (1).
    Google Android'i yaygınlaştırmak için yapmadığını bırakmıyor (2).

Merak ediyorum, bu yıl daha başka hangi kötü ürünlerin süpermiş gibi gösterildiğini göreceğiz acaba...

(1) 1 GHz Qualcomm Snapdragon, 600 MHz Texas Instruments 3430 platformu ile benzer performansı çok daha fazla güç tüketerek gösterir.
    (2) Google reklam yapmaları için medya organlarını beslemesinin yanı sıra, üreticilere ve şebeke operatörlerine satılan her Android cihaz başına seve seve 25$-50$ ödüyor.
  • 1.5Ghz ve çift çekirdeğin enerji tüketimi nasıl olacak.
    Mevcut ultra taşınabilirlerdeki batarya sorunu herkez tarafından biliniyor.
    45Nm olsa da ilk üretimlerde batarya sorunu çok yaşanabilir.

Ultrataşınabilir cihazlar verimleri ve yetenekleri açısından göz doldurmaya devam ediyor.
    Piyasadaki oyuncuların da fazla olması alınabilir fiyatları mümkün kılacaktır.
  • batarya sorunu için herhalde cepte artık nükleer çekirdekli güç kaynakları kullanacaklar :))
  • @gecebekçisi

(1) test verilerini biz de görebilir miyiz?

(2) android platformunun neden yaygınlaşmasından rahatsızsınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: suslu76

@gecebekçisi

(1) test verilerini biz de görebilir miyiz?

(2) android platformunun neden yaygınlaşmasından rahatsızsınız?

(1) Şu an elimde link yok ancak yeniden bulduğumda paylaşırım. Ben linki bulana dek olayın özünün AMD'nin ~2 GHz iken 3000+ diye satılan işlemcilerinin, Intel'in 3 GHz'lik işlemcilerine benzer performans göstermesine benzediğini; bir diğer deyişle (tamamen amaca yönelik ve baştan tasarlanmış) OMAP platformunun (ARM'ın referans tasarımının pek dışına çıkmayan tasarımı ile) Snapdragon platformuna kıyasla çok ciddi optimizasyonlar içerdiğini söyleyebilirim.

(2) Android platformunun yaygınlaşmasından rahatsız olmamın başlıca sebebi Google. Bir çok kullanıcı, tüm geliri reklama dayalı bir şirketin hayatlarındaki tüm önemli ve gizli bilgilere erişiyor olmasının ne derece vahim bir durum olduğunun farkında değil. Hemhttp://mobilbekcisi.uniturk.net/2009/10/android-ve-uzerindeki-kara-google.html hem dehttp://forum.donanimhaber.com/m_35230375/tm.htm adresinde Android ile ilgili yazılarım mevcut, arzu ederseniz okuyarak gerekçelerimi daha da detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: GeceBekcisi

(2) Android platformunun yaygınlaşmasından rahatsız olmamın başlıca sebebi Google. Bir çok kullanıcı, tüm geliri reklama dayalı bir şirketin hayatlarındaki tüm önemli ve gizli bilgilere erişiyor olmasının ne derece vahim bir durum olduğunun farkında değil. Hemhttp://mobilbekcisi.uniturk.net/2009/10/android-ve-uzerindeki-kara-google.html hem dehttp://forum.donanimhaber.com/m_35230375/tm.htm adresinde Android ile ilgili yazılarım mevcut, arzu ederseniz okuyarak gerekçelerimi daha da detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Google sadece Android platformunda değil, gelecekte de Chrome OS ile Cloud Computing servisleri sunacak. Gelecekte ister beğenin ister beğenmeyin işletim sistemleri bu şekilde çalışacak.
    Bir toplantıda Google yöneticisine, insanların kendi bilgilerini Google'a teslim edecek olmalarının onları korkuttuğu söylenmiş. Google yöneticisi ise; ''eğer yapmamanız gereken bir şey yapmıyorsanız korkmanız için bir neden yok'' diye cevap vermiş(cümle farklı olabilir ama anlamı bu). Her ne kadar etik bir cevap olmasa da işin aslı doğru bir cevap. Benim nereden nereye gittiğimin, hangi sitelere girdiğimin, neler aradığımın, neler okuduğumun bilinmesi şahsen benim için bir sorun ifade etmiyor. Kaldı ki ben Google'ın bizim bilgilerimizi sattığı olayına fazla inanmıyorum. Sadece bir kurumun, bir kişinin bilgilerine ulaşması gerektiğinde ona sağlıyor olabilirler diye düşünüyorum. Google bunu yapmasa bile örneğin, Amerika için, devlet kurumları istediklerinde bu bilgileri alabilme hakkına sahip. Belki de Google bunu kendine bir para kapısı olarak kullanıyordur, bilemiyorum, kimsenin de bilebileceğini sanmıyorum ama yanlış bir şey yapmıyorsanız da kimsenin sizin bilgilerinizi umursayacağını da düşünmüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Figure

Google sadece Android platformunda değil, gelecekte de Chrome OS ile Cloud Computing servisleri sunacak. Gelecekte ister beğenin ister beğenmeyin işletim sistemleri bu şekilde çalışacak.
    Bir toplantıda Google yöneticisine, insanların kendi bilgilerini Google'a teslim edecek olmalarının onları korkuttuğu söylenmiş. Google yöneticisi ise; ''eğer yapmamanız gereken bir şey yapmıyorsanız korkmanız için bir neden yok'' diye cevap vermiş(cümle farklı olabilir ama anlamı bu). Her ne kadar etik bir cevap olmasa da işin aslı doğru bir cevap. Benim nereden nereye gittiğimin, hangi sitelere girdiğimin, neler aradığımın, neler okuduğumun bilinmesi şahsen benim için bir sorun ifade etmiyor. Kaldı ki ben Google'ın bizim bilgilerimizi sattığı olayına fazla inanmıyorum. Sadece bir kurumun, bir kişinin bilgilerine ulaşması gerektiğinde ona sağlıyor olabilirler diye düşünüyorum. Google bunu yapmasa bile örneğin, Amerika için, devlet kurumları istediklerinde bu bilgileri alabilme hakkına sahip. Belki de Google bunu kendine bir para kapısı olarak kullanıyordur, bilemiyorum, kimsenin de bilebileceğini sanmıyorum ama yanlış bir şey yapmıyorsanız da kimsenin sizin bilgilerinizi umursayacağını da düşünmüyorum.

Google'ın avantajı kimseyi zorlamaması, şartlarını açık açık söyleyerek ücretsiz (karşılıksız demedim) hizmet vermesi ve kullanıcıların da tıpış tıpış kendi ayakları ile bu kafese gelmesi. Yukarıda kalınlaştırdığım cümlenizle de bana söyleyecek bir söz bırakmadınız, sizin için sorun yoksa ne âlâ

Bu arada, sahi, bu bilgileri Google ile 7/24 paylaştığınız gibi (hemen hemen her sitenin kullandığı Google Analytics ne işe yarıyor? Cevap: Google aramasını kullanmasanız bile sizin hareketlerinizi izlemeye..) benimle de paylaşır mısınız?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Figure

Google'ın avantajı kimseyi zorlamaması, şartlarını açık açık söyleyerek ücretsiz (karşılıksız demedim) hizmet vermesi ve kullanıcıların da tıpış tıpış kendi ayakları ile bu kafese gelmesi. Yukarıda kalınlaştırdığım cümlenizle de bana söyleyecek bir söz bırakmadınız, sizin için sorun yoksa ne âlâ

Bu arada, sahi, bu bilgileri Google ile 7/24 paylaştığınız gibi (hemen hemen her sitenin kullandığı Google Analytics ne işe yarıyor? Cevap: Google aramasını kullanmasanız bile sizin hareketlerinizi izlemeye..) benimle de paylaşır mısınız?

Merak ettiklerini sormak için PM

• quote:

Merak ediyorum, bu yıl daha başka hangi kötü ürünlerin süpermiş gibi gösterildiğini göreceğiz acaba...

Atooom.

Baksana Via Nano ondan her açıdan iyi olmasına rağmen Atom el üstünde tutuluyor. Süper gibi gösteriliyor.

Üstelik Intel in ekran, disk ve Ram kısıtlamalarına rağmen.

Ne diyeyim...
  • 624 mhz e batarya dayandıramıyoruz bunda ne yapacaz bakalım. birde kahvaltıda üstünde ekmek kor kızartırız artık
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.