Şimdi Ara

eKitap satışları fiziksel kitap satışlarını geçti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
4.495
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amazon tarafından satışa sunulan popüler eKitap okuyucusu Kindle yeni rekorlarla gündeme gelmeyi sürdürüyor. Amazon.com tarihinde tatil dönemlerinde ulaşılan en yüksek satış rakamına imza atarak eKitap okuyucularının geleceği hakkında fikir veren Kindle, kitap satışlarını da etkiliyor. Uygarlığın sembolü olarak kağıdın yok olacağını düşünmüyoruz ancak görünen o ki fiziksel kitap satışları bir hayli düşecek zira her ne kadar rakamlar belirtilmiş olmasa da Amazon yaptığı açıklamasında, Kindle için satılan eKitap sayısının fiziksel kitapları geride bıraktığını belirtti.

Elektronik Kitap pazarını adeta yeniden şekillendiren Kindle, Amazon'a kazandırmaya devam ederken Apple ve sektör devi diğer üreticiler, eKitap okuyucusu olarak ta kullanılabilecek tablet bilgisayar çalışmalarını sürdürüyorlar. İki farklı versiyonu bulunan Amazon Kindle'ın 250 dolardan satılan düze modeli ile 480 dolardan satılan DX versiyonları arasındaki en dikkat çekici fark, boyutları ve iletişim yetenekleri. Kindle, 6 inçlik e-ink ekrana ve 100 ülkedeki 3G kablosuz ağ desteğine, Kindle DX ise 9 inçlik e-ink ekrana ve sadece Amerika'daki 3G kablosuz ağ desteğine sahip.

• Amazon'dan ziyade Sony ve Samsung'da bu sektöre giriş yaptı.
  • Yüzlerce veya binlerce sayfalık ağır kitapları taşımaktansa bu incecik cihazı taşımak daha mantıklı. Ancak sony nin ebook reader i daha güzel gözüktü benim gözüme.
    eKitap satışları fiziksel kitap satışlarını geçti
  • Bu arada her bir e-book 10 dolar. Çok pahalı bence. Ülkemiz için özellikle.
  • E-kitap olayı benim hoşuma gitmiyor ama söz konusu ders kitaplarıysa evet bu harika.
    Fakat ben asla e-kitapların fiziksel kitapların yerini alabileceğini düşünmüyorum. Kitap dendiğinde eline alıp sayfalarını çevirip çevirip okuyacağın hatta kıvırıp her şekilde okuyabileceğin kendine has kokusu olan ve okundukça yaprakları sararan kütüphanene koyuncada gururla bakabileceğin ve hoşuna giden bir nesnenin asla tahtını teknolojiye bırakabileceğini yada okurun buna izin vereceğini düşünmüyorum...
  • Sony daha avantajlı durumda. Amazon firmasının kazanç sistemi, Kindle satışından ziyade ürün sahiplerinin ortalama 10 dolara Amazon.com'dan kitap satın almasına üzerine kurulmuş. Ancak Sony'nin böyle bir derdi yok. Bu yüzden Sony Reader'da Google ücretsiz kitap görüntüleyebilir, yerel kütüphaneden ödünç e-book indirebilirsiniz. Amazonda ise sadece satın alarak okuyabilirsiniz. 1 dolar gibi ücretlendirilseydi kitaplar ben alırdım ancak bu fiyatı kaldıramam.
  • Kindle DX kullanıcısıyım, Sony'nin ve bir grup diğer 3. parti üreticilerin ürünlerini de inceledim. Öncelikle, teknik döküman, dergi için (bilhassa bilgisayar kitaplarında) büyük ekran ön plana çıkıyor. Sony henüz 6" üstü ürününü piyasaya sürmedi. Kindle DX 9.7" ile büyük avantaj sağlıyor. Piyasadaki ürünlerin çoğu 5 yada 6 ". Ne yazıkki yeterli değil, text dışındaki, grafikli, resimli dökümanları okumaya. Kindle 2 de kullandığımdan rahatlıkla söyleyebiliyorum bunu...
  • quote:

Orijinalden alıntı: gkhan

E-kitap olayı benim hoşuma gitmiyor ama söz konusu ders kitaplarıysa evet bu harika.
    Fakat ben asla e-kitapların fiziksel kitapların yerini alabileceğini düşünmüyorum. Kitap dendiğinde eline alıp sayfalarını çevirip çevirip okuyacağın hatta kıvırıp her şekilde okuyabileceğin kendine has kokusu olan ve okundukça yaprakları sararan kütüphanene koyuncada gururla bakabileceğin ve hoşuna giden bir nesnenin asla tahtını teknolojiye bırakabileceğini yada okurun buna izin vereceğini düşünmüyorum...

Evet bu doğru normal kitabın yerini kısa vadede tutamaz ama zamanla herşey değişiyor hocam.
    Kitabı alıp okumak bi kültürdür kültür de değişkendir zamanın şartlarına göre değişir.

Artık bazı kütüphalerde bile kitaplar pdf haline getiriliyor istediğin yeri fotokopiyle uğraşmadan direk kopyalıyorsun.
    Bu iş çok daha fazla yaygınlaşacak.Kütüphaneler neredeyse bi fotokopici dükkanı kadar küçülecek.
    Bi kaç yıl sonra normal kitap satışları e-kitapların 5\1 ine düşer bu kitapları da salonun bi köşesine insalara değişik geleceği için koyucaz.

Bu sefer o küf kokan sarı sayfalar değşik gelecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jaguar19 -- 28 Aralık 2009; 13:09:18 >
  • bu günleri de gördük...acaba kütüphane ziyaretçileri sayısında da ciddi azalma varmıdır?
  • Kütüphane kültürü ayrı bir şey. Ne olursa olsun müdavimleri vazgeçmez, oranın kokusu yeter.
  • quote:

Orijinalden alıntı: chakra

Kütüphane kültürü ayrı bir şey. Ne olursa olsun müdavimleri vazgeçmez, oranın kokusu yeter.

Mecburen vazgeçecekler. Teknolojinin karşısında kimse duramaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Edim Arakelyan

Bu arada her bir e-book 10 dolar. Çok pahalı bence. Ülkemiz için özellikle.

Valla eğitim kitapları genelde 40-50 lira
    ki bazı kitaplar 100 lira civarı
    Ben free bulamadıklarımı bile 10 dolar verip almaya razı olurum...
    2009'da kitaba 1100 lira vermiş biri olarak.
  • bence bu çok güzel bir haber, çünkü fiziksel kitapların basılması için birçok
    ağaç kesiliyor,eKitap ile masrafsız ve doğaya zarar vermeden kitap satılmış oluyor.
  • e-kitap birgün normak kitapların yerini alırsa bu teknolojinin getirdiği üstünlükten değil dünyadaki ekolojik dengelerin bozulmasından dolayı olacaktır bence...
    birde bahsettiğim kitaplar sadece okumak için alınan kitaplar, yani ne ders nede araştırma kitaplarından bahsetmiyorum. Bugün laptopta araştırma yaparken tabikide ders kitaplarının ve ansiklopedik bilgilerin e-kitap şeklinde verilmesinden memnunum.Fakat hiçbi zaman ekrana bakarak okuduğum normal bir kitaptan zevk alamam ama söz konusu olan dünyamızın geleceğiyse bu zevkimden ancak öyle taviz verebilirim...
  • Bence çok iyi bir gelişme ucuzlaması ile okullara eşşek yükü kitap yerine bir e-reader ile gitmek kısa süre içinde konu ile ilgili tüm kitaplara ulaşabilmek çok iyi ama open source un bu sistemlerdede geçerli olması gerekli.
  • para açısından daha tasarruflu olacağı kesin birde her şeyin elinin altında olması güzel bir şey ama akşam yatağa uzanıp kitap okuma keyfini vermez heralde
  • Şahsi kütüphanemde yer kalmadı okuduğum tarzda kitaplarıda gençlere verdiğimde genellikle kabul etmiyorlar. ( Onlar için aşk,macera tarzı kitaplar dağıtmam gerekiyormuş ). Bende hem ekonomik krizden dolayı hemde kitapları koyacak yer sorunum olduğundan dolayı e-kitapları tercih etmeye başladım. Fakat ben para vermiyorum ücretsiz e-kitaplar var onları indiriyorum tabiki normal kitabın verdiği zevki vermiyor mesela ben kitabın sayfalarını olayla ilgili şahsi düşüncelerimide yazarım e-kitapta maalesef bu tat yok
  • Ucuzluk açısından Sony bir kaç yeni anlaşma anons edeceğini duyurmuş ancak yine de bu sektörde lider Amazon. O yüzden Amazondan daha ucuz kitap sağlayacağını sanmıyorum. Peki bir şey soracağım: Pc'den e-book atabiliyor muyuz?
  • yeterince Türkce e kitap mevcutmu ? ve hangi sitelerde satılıyor merak ettim.
  • Amazon Türkiye'ye hizmet vermiyormuş. Pc ya da Mac'ten e-book aktarımı mümkün mü bilmiyorum hatta bunu sordum bir kaç mesaj önce. Sony ise Pc ya da Mac'ten dosya aktarımına izin veriyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.