Şimdi Ara

Önemli açıklama : 'İlaçlar marketlerde satılacak'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
1
Favori
2.715
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2009 yılı Olağan Genel Kurulu'nda konuştu. Erdoğan konuşmasında ilaç sektörüyle ilgili açıklamalarda bulundu.

İlaç şirketleriyle anlaşıldığını ifade eden Başbakan Erdoğan, eczacıların olumsuz yanıtlar verdiğini söyledi. Erdoğan, eczacılıkta göreve geldiklerinde bütün SSK hastanelerinde ne kadar eczane varsa hepsini kapattıklarını, 2003'ün rakamıyla yaklaşık 2,5 katrilyonluk bir kaynağı o günün eczanelerine devrettiklerini anlattı.

Erdoğan şunları belirtti: ''Serbest eczaneler artık onu kullanmaya başladı. Böyle bir imkanı sağlamışız ve kimlerle görüşüyorsak, konuşuyorsak 'sağ olun var olun, çok iyi kazanmaya başladık. Şöyle oldu böyle oldu' derken şimdi tabi fazla kazanmanın bittiği nokta yok ki. Biz de diyoruz ki batının limitleri neyse bu limitlerde bu süreci götüreceğiz. İlaç sanayi ile hepsi ile anlaşıyoruz, mutabık kalmışız, eczacılar hemen dediler ki 'hayır olmaz, biz anlaşmıyoruz' ne olacak? 'biz bir günlük kapatma eylemi...' Kardeşim bak yaptığınız iş doğru değil, oturduk konuştuk hatta ilaç sanayi aradaki farkı biz ödeyeceğiz demesine rağmen onlar da böyle bir eyleme girdi. Ama siyasi ne yaptı? Hemen onu da kullanmaya başladı.

Biz şimdi ne yaptık. Biz de diyoruz ki kardeşim buyurun size 15 Ocak'a kadar müsaade direkt olarak gelirsiniz SGK ile anlaşmanızı yaparsınız ve anlaşmayı da yapmak suretiyle biz eczacılarla baş başa bu işi götürürüz. Artı aynen Amerika'da olduğu gibi artık marketlerde, süpermarketlerde ecza ile ilgili stantlar kurulmasına yönelik de bir çalışmayı ayrıca yürütüyoruz. Bu işi geliştireceğiz. Bunun başka çaresi yok. Tekel oluşturmayacağız. Her yerde rekabet alanını geliştireceğiz. Bilimden sanata her yerde. Bunu yapmak durumundayız. Aksi takdirde uluslararası camiada biz o beklediğimiz sıçramayı yapamayız.''

KAYNAK :http://www.haberturk.com/haber.asp?id=196581&cat=220&dt=2009/12/27

-------------

İlaçların büyük çoğunluğunun belli bir zaman aralığı içerisinde marketlerde satılabilir hale getirilip sgk ödemesinden çıkarılması ile insanlar tv'lerde dönen abartılı ve bilim dışı reklamların da gaza getirmesiyle kendi ceplerinden ilaçlarını alır hale getirilecek :(

For you başta olmak üzere birçok yerli ve yabancı sermaye "pasta" dan pay kapma telaşı içerisinde bu kararın çıkmasını dört gözle beklemektedir. Onların gözü aydın, halkımıza da hayırlı olsun !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hypericum -- 28 Aralık 2009; 0:52:12 >

• birşey merak ediyorum madem böyle bir uygulama olacak peki üniversitede eczacılık okuyanlar ne iş yapacak marketlerde mi çalışacaklar
  • Şimdi biz bir eczaneye gidip hastalığımızı söyleyip (başım ağrıyor, kıçım ağrıyor v.s) o'na uygun ilaç vermesini istiyoruz mesela. Bunu kasiyere sorup "bacım benim başım ağrıyor hangi ilacı önerirsin?" diyebilir miyiz? Bir insan o kadar sene eczacılık okuyacak sonra ne olacak? Bu kadar düşüncesiz olunmasını benim aklım almıyor...

Manyak manyak işler yapıyorlar. Kendi cepleri dolsun gerisi ne yaparsa yapsın düşüncesinde bu insanlar... Öyle doluyum ki bir yazarsam sabaha kadar çıkamam forumdan...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi #Lionheart# -- 28 Aralık 2009; 0:58:03 >
  • 'Tekel oluşturmayacağız. Her yerde rekabet alanını geliştireceğiz.''

Tabii... Tabii... Örnek: Telekom...
  • olay ilaç firmalarına ekstradan rant sağlamak, sanki insanları yeterince sömürmüyolarmış gibi...
  • bence gayet guzel bir uygulama, ilaclar markettede satilsin ne sakincasi var ki?

hem ABD deki gibi olursa fiyatlarda rekabet bile olabilir ayni vitamin safeway de 9 dolar iken wallmart da 12 dolardi mesala. Fiyatda rekabet olmasa bile ne zarari var ki?

Marketlerdede eczaci var bisey danisacak olursaniz ona soruyorsunuz zaten , bu durumda halk icin bir zarar ziyan yok bence, ha eczacilar ne olacak onlara yazik degil mi derseniz iste evet orada bende katiliyorum eczacilarin gelirlerine cok ciddi bir darbe vurabilir bu uygulama hatta devlet fiyatlari belirlemeyi birakirsa buyuk marketler eczacilari direk batitir.
  • Çinlilerin bir sözü vardır: Doğru çalışan bir şeyi kurcalama bozarsın.
    Hadi şimdi tamir edin bakalım. Marketlerde satılacakmış. Oldu olacak "1 milyon"cular da satın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: #Lionheart#

Şimdi biz bir eczaneye gidip hastalığımızı söyleyip (başım ağrıyor, kıçım ağrıyor v.s) o'na uygun ilaç vermesini istiyoruz mesela. Bunu kasiyere sorup "bacım benim başım ağrıyor hangi ilacı önerirsin?" diyebilir miyiz? Bir insan o kadar sene eczacılık okuyacak sonra ne olacak? Bu kadar düşüncesiz olunmasını benim aklım almıyor...

Manyak manyak işler yapıyorlar. Kendi cepleri dolsun gerisi ne yaparsa yapsın düşüncesinde bu insanlar... Öyle doluyum ki bir yazarsam sabaha kadar çıkamam forumdan...

arkadasim marketlerdede eczacilar oluyor merak etme gidip kasiyere sormuyorsun, recetesiz ilaclar norma raflarda yer aliyor ayriyeten birde ufak eczane gibi yer oluyor oradada gorevli(eczaci) oluyor gidip ona danisiyorsunuz oyle bir pazari gibi degil yani ortam.

eczacilik okuyanlara cidden yazik olabilir ama ben soyle dusunuyorum ki devlet yine ilac fiyatlarini sabir tutacak durum boyle oluncada eczacilarin gelirinde cok bir dusus olmayacak yani supermakete gidecegime yol ustundeki eczaneye giderim ben sahsen ama fiyatlari serbest birakirlarsa iste eczacilara o zaman gecmis olsun.

• Zararı şu ki,

Birinci uygulama şu olacak : İlaçlar reçeteli ilaçlar ve reçetesiz ilaçlar olarak ikiye ayrılacak
    2. Reçetesiz ilaçlar sgk ödemesinden çıkartılacak
    3. Reçetesiz ilaçlar önce kısıtlı bazı guruplardan oluşacak, sonra bu guruplar sürekli arttırılacak ve şişirilecek
    4. Reçetesiz ilaçlar drug store denilen marketlerde satılmaya başlanacak ve herkes bunları kendi cebinden alacak
    5. SGK sadece önemli bazı hastalıkların ilaçlarını öder hale getirilecek, halk ilacının büyük çoğunluğunu kendi parasıyla almak zorunda bırakılacak
    6. AIG (For you'nun finansörü) başta olmak üzere yabancı büyük holdingler piyasada tambir hakimiyet kuracak. Yabancı sermayeye ciddi oranda para pompalanmış olacak
    7. Sonunda sgk da özelleştirilerek Saw 6 ve Sicko (Michael Moore filmi, mutlaka izleyin!) 'da gördüğünüz özel sigorta şirketi politikalarının Türkiye'de uygulanmasının önü açılmış olacak

Bütün bunlar sonunda tabii ki HALK SÖMÜRÜLECEK

(Devlet hastanelerinin de bundan payını almaması düşünülemez)

quote:

Orijinalden alıntı: i have a dream

bence gayet guzel bir uygulama, ilaclar markettede satilsin ne sakincasi var ki?

hem ABD deki gibi olursa fiyatlarda rekabet bile olabilir ayni vitamin safeway de 9 dolar iken wallmart da 12 dolardi mesala. Fiyatda rekabet olmasa bile ne zarari var ki?

Marketlerdede eczaci var bisey danisacak olursaniz ona soruyorsunuz zaten , bu durumda halk icin bir zarar ziyan yok bence, ha eczacilar ne olacak onlara yazik degil mi derseniz iste evet orada bende katiliyorum eczacilarin gelirlerine cok ciddi bir darbe vurabilir bu uygulama hatta devlet fiyatlari belirlemeyi birakirsa buyuk marketler eczacilari direk batitir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hypericum -- 28 Aralık 2009; 1:25:17 >

• bir zamanlar markette ilaç satmak değil gripin aspirin satmak bile yasaktı cezası vardı.kardeş ilaçmı alacan yoksa gıda türümü
  • Muasır medeniyetler seviyesine ulaştık.
    Geçen marketin önünden geçiyorum eczaneye gidecektim bir soruyum dedim belki vardır. 3 çeşit ağrı kesici + gribin ve aspirin vardı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BARIŞA ÖZLEM -- 28 Aralık 2009; 1:38:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hypericum

Zararı şu ki,

Birinci uygulama şu olacak : İlaçlar reçeteli ilaçlar ve reçetesiz ilaçlar olarak ikiye ayrılacak
    2. Reçetesiz ilaçlar sgk ödemesinden çıkartılacak
    3. Reçetesiz ilaçlar önce kısıtlı bazı guruplardan oluşacak, sonra bu guruplar sürekli arttırılacak ve şişirilecek
    4. Reçetesiz ilaçlar drug store denilen marketlerde satılmaya başlanacak ve herkes bunları kendi cebinden alacak
    5. SGK sadece önemli bazı hastalıkların ilaçlarını öder hale getirilecek, halk ilacının büyük çoğunluğunu kendi parasıyla almak zorunda bırakılacak
    6. AIG (For you'nun finansörü) başta olmak üzere yabancı büyük holdingler piyasada tambir hakimiyet kuracak. Yabancı sermayeye ciddi oranda para pompalanmış olacak
    7. Sonunda sgk da özelleştirilerek Saw 6 ve Sicko (Michael Moore filmi, mutlaka izleyin!) 'da gördüğünüz özel sigorta şirketi politikalarının Türkiye'de uygulanmasının önü açılmış olacak

Bütün bunlar sonunda tabii ki HALK SÖMÜRÜLECEK

(Devlet hastanelerinin de bundan payını almaması düşünülemez)

quote:

Orijinalden alıntı: i have a dream

bence gayet guzel bir uygulama, ilaclar markettede satilsin ne sakincasi var ki?

peki tum bunlarin dogru olduguna dair bir bilgiyi nereden aldin?

recetesiz ilaclarin SGK tarafindan karsilanmayacagini hele hele sigortalarin ABD gibi tamamen ozel sektore gecirilecegi tezini nasil ortaya cikarttiniz?

konunun basligi ve icerigi bugungu aciklama bu aciklamadada boyle birseyden hic bahsedilmedi sadece ilaclarin marketlerde satilmasinin onu acilacak denildi.

Zaten marketlerde satilma olayi sadece ABD de degil ayni zamanda Ingiltere ve birkac ulkede daha var sanirim ve bu ulkelerdeki saglik sistemide9en azindan SGK) ABD ile ayni degil bildigim kadariyla.

• quote:

Orijinalden alıntı: dmc 12

birşey merak ediyorum madem böyle bir uygulama olacak peki üniversitede eczacılık okuyanlar ne iş yapacak marketlerde mi çalışacaklar

aynı soruyu ben sorcaktım
  • @i have a dream
    Bunlar benim öngörülerim. Yoksa ben içeriden istihbarat alıyorum da size bildiriyorum diye bir durum tabii ki de söz konusu değil. Şimdiye kadar atılan adımlar hep bunları çağrıştırdı ve ilaçların marketlere çıkarılması en somut adım.

Dünyada eczacılık tarihini incelerseniz eczacılığın (eczane demiyorum dikkat; üretim, pazarlama ve son halka olan eczaneler hep beraber) en gelişmiş olduğu ülkeler Almanya, Fransa ve İsviçre'dir. Son elli sene civarında ABD ve Japonya da bunların arasına katılmış ve bugünkü ilaç sanayi oluşmuştur

Sermayenin bastırıp endi işine gelen pek çok kararı çok zorlanmadan çıkardığı ABD yi (ve aynı ekol olan İngiltere'yi) göz önüne almazsanız bu avrupa ülkelerinin hiç birinde zincir eczane olayı yoktur. Eczaneler eczanelerde eczacıların (ve tabii ki sağlık bakanlığının) kontrol ve denetiminde satılmaktadır.

Dünayada en stratejik üç- beş başlık saysanız kesin ilaç olurdu herhalde (petrol, gıda, silah gibi) . Dikkat ederseniz Türkiye'de yerli ilaç sanayi bitme noktasına gelmiştir ve çok güçlü uluslararası firmalar birer birer yerli ilaç firmalarını satın almış ve almaktadırlar

• işinize gelince amerikada böyle dersiniz ama
  • Güzel şeyler için deriz tabi
  • Eczacılar yeterince kazandı birazda tanımadığımız insanlar kazansın.
  • Olayın öncesi her zamanki gibi yine konuşulmuyor.

Bundan 1-2 hafta öncesine kadar eczaneciler o kadar protesto yaptı, kepenk indirdi falan. En sonunda (büyük başarıdır) eczaneler anlaşmaya vardı.

Hükümet dedi ki, biz bu sefer birlikle değil, eczanelerle tek tek anlaşma imzalayacağız. Sanırım vergi kaçaklarını azaltmak için. Belki de başka bir nedenden dolayı. Eczaneler de hayır, imzalamayız, birlikle imzalayacaksın dedi.
    Kendileri kaşındılar.

Hükümet de buna alternatif olarak markette ilaç satmayı öngörüyor. Elbette reçetesiz olanları en azından.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bakidoruk

Eczacılar yeterince kazandı birazda tanımadığımız insanlar kazansın.

7 Nisan 2009:http://www.nethaber.com/Ekonomi/96989/Basbakanin-eski-gozde-danismani-Zapsu-ILAC-DA
    http://www.guncel.net/ekonomi/sirketler/2009/04/02/for-you-ilac-satmaya-basliyor/c%C3%BCneyd%20zapsu/

biraz cüneyt zapsu kazansın hep vatadaş mı kazanacak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CARNIVALE -- 28 Aralık 2009; 16:30:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dmc 12

birşey merak ediyorum madem böyle bir uygulama olacak peki üniversitede eczacılık okuyanlar ne iş yapacak marketlerde mi çalışacaklar

aynen bende bunu düşündüm , kaş yapalım derken göz çıkarmak bu , düşünüyorumda bu sene eczacılık kazananlar acaba hangi duygular içinde ?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.