Şimdi Ara

İnşaat Mühendisliği Maaş (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
102
Cevap
8
Favori
175.460
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Jeolog.

quote:

Orijinalden alıntı: King_Leoric31

quote:

Orijinalden alıntı: Jeolog.

Ne güzel mezun olur olmaz 5 binler havada uçuşuyor. Odtü olsa olmazmıymış. Hahaha .

Ne zannediyorsunuz ki ? Millet aylarca işsiz gezip en sonunda 900 e talim ediyor. Biriside çıkıp kendinizi ağırdan satın demiş. Yılda kaç mühendis mezun oluyor haberiniz var mı ? Tamam tabii ki kendinizi geliştirin döneminizin en iyisi olmaya çalışın.

Ama 10 binler 20 binler Türkiye'de hayal. Gerçekçi olun iyi düşünüp tartın sonra kafanızı vuracak taş ararsınız.

Alanlar var yok değil

Ama Sermaye+Risk lazım.

eğer bu 2 sinide yapabilirsen 5.000 de degil 25.000 bile kazanabilirsin.

Yada çok iyi bir dilin olur saha ile ilgili her şeyi bilirsin şantiyeye girdin mi şantiye tozunu yutturursun ameleye , öylede yüksek maaş alabilirsin.

Farklı bir özelliğini ortaya koyman lazım yoksa 2.000 lere çalışırsın

Dediğin özelliklere sahip kaç insan var haberin varmı hocam ? İşinin ehli olduğu halde işsiz olan ne insanlar var.

Evet ayda 10 bin alanlar var. Ama kim bilir kimin yeğeni. Nasıl bi torpil sahibi.

Türkiye'de işler böyle kimse inkar etmesin. Eğer ben kendimi yetiştirdim hakettiğim para bu değil diyorsanız bi şekilde yurtdışına kaçın.

Hocam yurtdışıda kötü be aile hayatın yok tamamen farklı bir şehir farklı insanlar tamam getirisi çok yüksek türkiye koşullarının 2 katı kadar maaş veriyorlar ama aile hayatı düşünenler için pek iyi değil. hani ben bi 5-6 sene çalışayım biriktiriyim geleyim diyorsan iyi.

ama para kazanmaya başladın mı duramıyorsun 5 sene derken 15 sene yurtdışı yapabilirsin

• Türkiye'de önceden benim düşünceme göre maaşı iyi işi garanti olan mesleklerden bi tanesiydi fakat şimdi bakıyosun en ücra üniversitelerde bile 2.öğretim dahil inşaat mühendisliği var bunu göze alırsak Odtü İtü Ytü mezunları hariç iş olanağı çok düşük olan mesleklerden bi tanesi haline geldi, tabi çevre ne gösterir bilemem atıyorum amcası dayısı inşaat sektörüyle uğraşan bir bireyin de iş bulması o kadar zor değildir zannediyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: CPT.McMillan

Türkiye'de önceden benim düşünceme göre maaşı iyi işi garanti olan mesleklerden bi tanesiydi fakat şimdi bakıyosun en ücra üniversitelerde bile 2.öğretim dahil inşaat mühendisliği var bunu göze alırsak Odtü İtü Ytü mezunları hariç iş olanağı çok düşük olan mesleklerden bi tanesi haline geldi, tabi çevre ne gösterir bilemem atıyorum amcası dayısı inşaat sektörüyle uğraşan bir bireyin de iş bulması o kadar zor değildir zannediyorum

Ben halen en iyi meslek sıralamasında ilk 3ü kovalayacağını düşünüyorum. Kendim 9 Eylül inşaat mühendisliği okuyorum. Afedersin ama elini taşın altına koyup ilk yıllarda Autocad veya 3ds max ile haşırneşirliğin olur ve son senelere doğru uzmanlaşırsan. Mezun olduğunda sana temin ediyorum sağlam bir firmada oturturlar iMac in karşısında çiz derler. 1-2 saat seni izlerler. Eğer gerçekten dediğim koşulları yerine getirip onlara güzel bir görsel şölen ve kendini kabul ettirebilecek performansı sunarsan emin ol gözünde gördükleri ışığın parasını verirler. Ama yok ben bütün kırtasiyelerin bütün fotokopilerini toplarım, yok notlarım çok yüksek olur, Yok efenim okul birincisi olurum diyorsan işin hazır olur ama paran az olur bilesin.

Sana en mantıklı ve gerçek rakamlarla söylemek istiyorum 140m2 girişten üst katlarda 180m2 ye kadar çıkabildiğin çift daire bir apartmanın arsa maliyeti hariç max 400bine mal oluyor. Semtine göre kaç kat çıkacağını belediye belirliyor ama 3 kat çıkarsın 2 daire giriş katı 6 daire üst kat. en üst katları teras kat ile birleştirip dublex yaparsın. Dublexler en az 200den alıcısı oluyor normal dairelerde 150den aşağı olmaz emin ol. Giriş katlarınıda kaba inşaat sırasında %15-20 ucuza satarsın daireler satılıyor imajı verebilmek için. (200x2)+(150x4)+(100x2)=1.2 milyon tl eski söyleyişiyle (birbuçuk tirilyon babeyy) gibi bir rakama ulaşabiliyorsun. Sadece sermayen ve biraz olsun sağlam bir çevren olmalı. ve sermayen varsa ilk 2 sene özel bir şirkette işin sahasıydı projesiydi bütün işleri öğren 2-3 sene sonra ofisini aç otur.

Bu dediklerimin hiçbirini işkembeden atmadım. Akrabalarımızın Mimarlık şirketi ve inşaat şirketi var. 2-3 senede bunu gördüğüm için bu bölümü seçtim. (belirtmediğim bir bölüm var, bahsettiğim dairenin en alt katına garaj yaparsan fiyatı arttırır. Satılabilirlik oranını yani. Ama yok en alt katıda 2 tane daire yaparım diyorsun varsın orasını sen düşün :D )

• quote:

Orijinalden alıntı: __SFR__

quote:

Orijinalden alıntı: CPT.McMillan

Türkiye'de önceden benim düşünceme göre maaşı iyi işi garanti olan mesleklerden bi tanesiydi fakat şimdi bakıyosun en ücra üniversitelerde bile 2.öğretim dahil inşaat mühendisliği var bunu göze alırsak Odtü İtü Ytü mezunları hariç iş olanağı çok düşük olan mesleklerden bi tanesi haline geldi, tabi çevre ne gösterir bilemem atıyorum amcası dayısı inşaat sektörüyle uğraşan bir bireyin de iş bulması o kadar zor değildir zannediyorum

Ben halen en iyi meslek sıralamasında ilk 3ü kovalayacağını düşünüyorum. Kendim 9 Eylül inşaat mühendisliği okuyorum. Afedersin ama elini taşın altına koyup ilk yıllarda Autocad veya 3ds max ile haşırneşirliğin olur ve son senelere doğru uzmanlaşırsan. Mezun olduğunda sana temin ediyorum sağlam bir firmada oturturlar iMac in karşısında çiz derler. 1-2 saat seni izlerler. Eğer gerçekten dediğim koşulları yerine getirip onlara güzel bir görsel şölen ve kendini kabul ettirebilecek performansı sunarsan emin ol gözünde gördükleri ışığın parasını verirler. Ama yok ben bütün kırtasiyelerin bütün fotokopilerini toplarım, yok notlarım çok yüksek olur, Yok efenim okul birincisi olurum diyorsan işin hazır olur ama paran az olur bilesin.

Sana en mantıklı ve gerçek rakamlarla söylemek istiyorum 140m2 girişten üst katlarda 180m2 ye kadar çıkabildiğin çift daire bir apartmanın arsa maliyeti hariç max 400bine mal oluyor. Semtine göre kaç kat çıkacağını belediye belirliyor ama 3 kat çıkarsın 2 daire giriş katı 6 daire üst kat. en üst katları teras kat ile birleştirip dublex yaparsın. Dublexler en az 200den alıcısı oluyor normal dairelerde 150den aşağı olmaz emin ol. Giriş katlarınıda kaba inşaat sırasında %15-20 ucuza satarsın daireler satılıyor imajı verebilmek için. (200x2)+(150x4)+(100x2)=1.2 milyon tl eski söyleyişiyle (birbuçuk tirilyon babeyy) gibi bir rakama ulaşabiliyorsun. Sadece sermayen ve biraz olsun sağlam bir çevren olmalı. ve sermayen varsa ilk 2 sene özel bir şirkette işin sahasıydı projesiydi bütün işleri öğren 2-3 sene sonra ofisini aç otur.

Bu dediklerimin hiçbirini işkembeden atmadım. Akrabalarımızın Mimarlık şirketi ve inşaat şirketi var. 2-3 senede bunu gördüğüm için bu bölümü seçtim. (belirtmediğim bir bölüm var, bahsettiğim dairenin en alt katına garaj yaparsan fiyatı arttırır. Satılabilirlik oranını yani. Ama yok en alt katıda 2 tane daire yaparım diyorsun varsın orasını sen düşün :D )

Hocam bende mekatronik veya makine dusunurdum ama son zamanlarda insaatda cazip gelmeye basladi yani ben orta halli bi yerden bile.mezun olsam ama okurken kendimi gelistirsem ing yanina almanca ogrensem programlarla hasir nesir olsam vs calisma olanaklari ve maas iyilesir mi bu arada enistemde taserondur torpil cevre az cok var :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: virtusft

quote:

Orijinalden alıntı: turank

1.500 tl den baslar yine ilk acemi donemleri için. ama has bi muteahhit firma bile bazen bilgine degil imzana para basıyo.

bizim arkadasın amcası arkadasa ayne nşöyle diyo.

- gittin mal gibi elektronik okudun (ITU elektornik haberleşe yani ) inşaat muhendisi olsaydın 5.000 tl net maaşın vardı.

adamlar şhaleye girmek için falan imza ihtiyacı duyabiliyo. hele istanbulda inşaah sektoru acayip tavan yaptı malum. turkiye olarakta avrupada lider durumdayız. toplu konut çalışmalrı falan.

süper uçmuşsun itülü bir inşaat mühendisi olarak girdiğim güne nalet olsun

okuyor musun hala?

• quote:

Orijinalden alıntı: sonneillon

Beyler çok abartmışsınız. İnşaat mühendisi çok arkadaşım var ve çoğu hala işsiz, geri kalanlar da alakası olmayan işlerde çalışıyor. Bu işler biraz şans işi. Yani okul biter, master yaparsınız, sertifikaların envai çeşidini alırsınız ama sonu yine işsizlik olur sürpriz değil. Kimisi de okul biter bitmez 2000 lira gibi çok yüksek sayılabilecek bir maaşla işe başlıyor.

Benim gördüğüm, duyduğum kadarıyla inşaat mühendisleri genelde kpss'de şansını deniyor.

Ben makine mühendisiyim. Makine ühendislerinin işsiz kalma gibi şansı yok çünkü çalışma alanımız çok geniş. Ha makineciler işsiz kalmaz ama asgari maaş alır genelde. Ona da şükür.

Bilmiyorsan konuşma

• inşaatına göre değişir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: karenjanov

quote:

Beyler çok abartmışsınız. İnşaat mühendisi çok arkadaşım var ve çoğu hala işsiz, geri kalanlar da alakası olmayan işlerde çalışıyor. Bu işler biraz şans işi. Yani okul biter, master yaparsınız, sertifikaların envai çeşidini alırsınız ama sonu yine işsizlik olur sürpriz değil. Kimisi de okul biter bitmez 2000 lira gibi çok yüksek sayılabilecek bir maaşla işe başlıyor.

Benim gördüğüm, duyduğum kadarıyla inşaat mühendisleri genelde kpss'de şansını deniyor.

Ben makine mühendisiyim. Makine ühendislerinin işsiz kalma gibi şansı yok çünkü çalışma alanımız çok geniş. Ha makineciler işsiz kalmaz ama asgari maaş alır genelde. Ona da şükür.

Bilmiyorsan konuşma

Bilmiyorsan konuşma derken? İnşaat mühendisliğini yeni yetme inşaatçılardan çok daha iyi biliyorum çünkü birçok inşaat müh. arkadaşım var + iş çevremde birçok inş. müh. 40-50 yaşında abilerim var.

İnşaatçıların çoğu aç geziyor. Bu çoğunluk kpss de şansını denemeye çalışıyor. Ha şanslısındır 5-10bin maaşla işe de girersin belli olmaz, torpiline bağlı. İnşaatçılar mimarları küçümser ama çevremde gördüğüm kadarıyla mimarlar çok daha fazla kazanıyor ve iş bulmada pek problem de yaşamıyorlar.

__SFR__ nin dedikleri doğru. Kendinizi geliştirmeye bakıyor herşey. Okulda karı kız peşinde koşmak yerine oturur inek gibi kendinizi geliştirirseniz, yazları tatile gitmek yerine şirketlerde deneyim kazanırsanız güzel şeyler olabilir. Ama __SFR__ biraz abartmış bence çünkü ofis açıp iyi paralar kazanmak için hem felaket bir çevre lazım hem de iyi bir sermaye lazım. İşçi olarak girdiğiniz yerlerde de 25bin gibi maaşlar beklemeyin asgari maaş ile başlayacaksınız.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: karenjanov

quote:

Bilmiyorsan konuşma

Bilmiyorsan konuşma derken? İnşaat mühendisliğini yeni yetme inşaatçılardan çok daha iyi biliyorum çünkü birçok inşaat müh. arkadaşım var + iş çevremde birçok inş. müh. 40-50 yaşında abilerim var.

İnşaatçıların çoğu aç geziyor. Bu çoğunluk kpss de şansını denemeye çalışıyor. Ha şanslısındır 5-10bin maaşla işe de girersin belli olmaz, torpiline bağlı. İnşaatçılar mimarları küçümser ama çevremde gördüğüm kadarıyla mimarlar çok daha fazla kazanıyor ve iş bulmada pek problem de yaşamıyorlar.

__SFR__ nin dedikleri doğru. Kendinizi geliştirmeye bakıyor herşey. Okulda karı kız peşinde koşmak yerine oturur inek gibi kendinizi geliştirirseniz, yazları tatile gitmek yerine şirketlerde deneyim kazanırsanız güzel şeyler olabilir. Ama __SFR__ biraz abartmış bence çünkü ofis açıp iyi paralar kazanmak için hem felaket bir çevre lazım hem de iyi bir sermaye lazım. İşçi olarak girdiğiniz yerlerde de 25bin gibi maaşlar beklemeyin asgari maaş ile başlayacaksınız.

Yok yok şu yazdıklarına bakarak cidden anladım. Sen bu işi bilmiyorsun. Bildiğin şey çevrendeki birkaç örnek. Yeni yetme derken?

• İtü inşaat müh. hedefliyordum hedefimden soğudum bu ne ya 3-5 kuruş için bi tarafımı o kadar yırtmanın anlamı yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Burak Hcvl

İtü inşaat müh. hedefliyordum hedefimden soğudum bu ne ya 3-5 kuruş için bi tarafımı o kadar yırtmanın anlamı yok.

arkadaşım 2 liselinin yaptığı yoruma takma sen. inşaat mühendisliği şu an türkiyede en garanti işi olan mühendisliktir (üniversiteyi adam gibi okuduğunu farzedersek).
    hem özelde hem de devlette en kolay iş bulabilen mühendisliktir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -öglena- -- 26 Ekim 2012; 1:53:05 >
  • 1000 tl + yemek + sigara
  • quote:

Orijinalden alıntı: -öglena-

quote:

Orijinalden alıntı: Burak Hcvl

İtü inşaat müh. hedefliyordum hedefimden soğudum bu ne ya 3-5 kuruş için bi tarafımı o kadar yırtmanın anlamı yok.

arkadaşım 2 liselinin yaptığı yoruma takma sen. inşaat mühendisliği şu an türkiyede en garanti işi olan mühendisliktir (üniversiteyi adam gibi okuduğunu farzedersek).
    hem özelde hem de devlette en kolay iş bulabilen mühendisliktir

inş ben mezun olana kadar (7 sene) bahsettiğin gibi kalır.
  • 12 yıllık inşaat mühendisiyim , amaç para kazanmak ise mezun olunan üniversitenin HİÇBİR önemi yok arkadaşlar. Ama amaç kariyer ise ODTÜ falan avantajlı bu konuda tabii.
    Maaşla üniversitenin herhangi bir bağlantısı yok. Mezun olunan üniversite sadece ilk işe girişte bazı küçük çaplı firmalar tarafından sorulur. 2-3 senelik inşaat mühendisine kimse üniversitesini sormaz. Hangi işlerden anlarsın derler.
  • Nosferatu* kullanıcısına yanıt
    Mezun olmama 5 ders kaldı.GNO ilk 10 içinde olan bir kız yapı denetim firmasında 1200 TL ye işe başlamış.Gülermak'da staj yaptım arkadaşımı 2300 TL ile işe almışlar.Türkiye'de TL ile aldığın maaşı yurtdışında Dolar ile alıyorsun.Yeni mezun biri her türlü tecrübe kazanacak.Benim şahsi kanaatim madem üç dört sene burnum sürtülcek tam sürtülsün.Ailemi senede bir iki defa görüyorum yurtdışında çalışsam yine aynı şey olacak.Yurtdışı düşünüyorum Katar,Umman,BAE,Rusya vs.Yeni mezunlar 2000 Dolar ile işe başlıyormuş.
  • Burak Hcvl kullanıcısına yanıt
    ilk girişte yurtdışında 2300 dolar,yurtiçinde 2000 liraya 3-5 kuruş diyosan sen bilirsin.
  • Katar gibi ülkelere alım kolay oluyor sanırım, mühendisler pek gitmek istemiyor şeriatın olduğu yere. Rusya'da çalışmak için Rusça şart, şart olmasa da halkın büyük kısmı İngilizce bilmiyor. Rusça da zorlu bir dil istisnalar çok fazlaymış araştırdığım kadarıyla. O bir şey değil, Almanca, İspanyolca öğreneyim desen bir işine yaradığı yok; garip sektör doğrusu.
  • Bazıları çok sallamış
    17 gün sonra 1 yıllık mezunum
    Maaş 3.300 tl+3 mühendis şehir merkezinde kalıyoruz. 3 öğün yemek şirkette. 3 muhendise bir araba verdiler Mitsubishi Pickup. SSK 3000 üzerinden yatıyor. Mezun olduğun okul önemli ama önemli olan işi götürebiliyor musun odur. Termik Santral yapımında çalışıyoruz 45 bina var kişi başı 15 bina düşüyor. 3 mühendis olarak bunlara bakıyoruz yonetici olmayı öğreniyoruz inanin. Eğer bişeylerden feragat edebilecekseniz yapın bu mesleği.

Şantiye sefimiz 10 bin alıyor. Ayrı ev araba. Proje Müdürümüz 16 bin alıyor...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • üjjüzbejjüz kullanıcısına yanıt
    Yok kardeşim öyle değil, ben milletin yaptığı yorumlardan etkilenmiştim o gün. Yoksa biliyorum, cidden iyi maaş alan iyi üniv. mezunu inşaat mühendislerin olduğu.O gün biraz soğutsalar da hala inşaat mühendisliği hedefliyorum hatta boğaziçi olarak yükselttim inşallah başarabileceğim.
  • bizim bir tanıdığın damadı 3-5 yıllık tecrübesi olan inşaat mühendisi ankara batıkent de bir inşaat firmasının şantiyesinde şef olarak işe başladı 5000tl maaş alıyor. neymiş efendim 9000-10000tl arasında alması lazımmış piyasa öyleymiş, benim bildiğim genel müdürler anca o maaşı alıyor. miilet sayı saymasını mı bilmiyor yada dayak yememiş bunlar
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.