Şimdi Ara

4. nesil iPhone, 5 megapiksel çözünürlüğünde kameraya sahip olabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
4.010
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• (Temsili resim)

Apple firmasının Foxconn'a dördüncü nesil iPhone için sipariş verdiğine dair söylentilerin ortaya çıkmasının ardından, bugün yeni telefonun kamera modülünün

OmniVision Technologies tarafından geliştirildiği Tayvan'daki çeşitli kaynaklar tarafından gündeme getirildi.

Bilindiği üzere 3GS'nin 3.2 megapiksel çözünürlüğündeki CMOS kamera modülü yine aynı firma tarafından üretilmişti. Yeni telefon için üretilen CMOS modüllerde çözünürlüğün 5 megapiksele çıkarıldığı ve OmniVision'un 2010 yılında Apple'a 40-45 milyon civarında sevkiyat gerçekleştirmeyi öngörümlediği söyleniyor. Her zamanki gibi verilen bilgilerin doğru çıkmasını diliyoruz. Bekleyelim ve görelim.

• Apple bu ya. Illa trendin arkasindan gidecek.
    Kamerayi gecelim. iPhone 3GS mi bir iki sart altinda degistiririm.

1- Yogun kullanimda 2 gun giden batarya
    2- Degisik ve guzel yeni bir tasarim
    3- Yuksek cozunurluklu amoled ekran. (150.000 uygulamaya merdiven dayiyan Appstore varken bu cok zor ama neyse, en azindan amoled kismi gerceklessin)
    4- Video oynatma da populer kodeklere destek (Divx, Xvid, wma, vs...)

Ozellikle 1 ve 2 gerceklesirse, muhtemelen alirim.
  • 1. madde su anki islemci ve batarya teknolojileri ile mumkun degil. Hani istedigin seyi saglayacak teknolojiyi henuz kesfedilmis degil. Daha dogrusu ayni agirligi ve boyutlari koruyarak degil. olur da arkasina 500 gramlik batarya takarsan 2 gun internette gez :)

4. madde apple in prensiplerine aykiri.
  • bence yeni iphone'a eklenecek özellikler
    5 mp kamera
    ön kamera
    kasa tamamen değişir
    wireless n gelir bence
    radyo gelir
    bataryada küçük bir iyileştirme olur
    oled ekran gelir
    diye düşünüyorum.

donanımsal herhangi bir değişiklik olmaz(inşallah)
  • Multimedia özellikleri ve yazılım seçenekleri ile Iphone gerçekten çok iyi. Nerdeyse bir bilgisayar. Ama ben kamerasının zayıflığından ziyade pilinin bitmesi yüzünden alamıyorum.

Yeni nesilde bence Apple daha az enerji tüketen bir işlemci kullanmalı 3GS'teki işlemci güçlü fakat çok enerji tüketiyor. 40nm gibi yeni teknolojilerde üretilmiş yeni işlemci kullanmalı.

Ekran olarak LED aydınlatmalı LCD den hem performans hemde enerji tüketimi açısında daha iyi olan AMOLED'e geçebilir ama bence geçmeyecek. Çünkü AMOLED ekranı Samsung üretiyor Apple ise daha çok LG den ekranlarını satın alıyor. AMOLED olmasa bile daha enerji verimli ekran kullanmalı.

Bence Iphone tasarımı gayet güzel. Piyasanın en incesi. Benim gibiler için cihazı biraz daha kalın yapıp daha uzun pili gitse daha iyi olur. En azından böyle bir seçenek sunsalar eskiden IPOD Classic te sundukları gibi.

Yoksa şu andaki pil süresi ile Iphone bana çok uzak. Sonyericsson'a devam.

• Bu kadar çok tutulan telefonun tasarımının değişeceğini sanmıyorum, küçük değişiklikler olabilir ama aslına sadık kalacaktır. Bence tasarım oldukça güzel zaten

Radyo eklenmesi oldukça kuvvetli. Kamera çözünürlüğü artacaktır, bir ihtimal optik zum koyulabilir diye düşünüyorum. Aynı şekilde video çekim çözünürlüğünün de değişeceğini sanıyorum.

Ekranı Amoled yaparlar kanımca, pil teknolojisi arkadaşların dediği gibi ancak bu kadar, daha fazlasını beklemek hayal şimdilik.

Benim beklentilerim bunlar
  • vay be harika olacak yeni cihaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinuhe.s -- 25 Aralık 2009; 0:30:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: realbrutal

bence yeni iphone'a eklenecek özellikler
    5 mp kamera
    ön kamera
    kasa tamamen değişir
    wireless n gelir bence
    radyo gelir
    oled ekran gelir
    diye düşünüyorum.

Hocam bu özelliklerin olmasını istiyoruz artık +1
  • quote:

Orijinalden alıntı: hellteam

quote:

5 mp kamera
    ön kamera
    kasa tamamen değişir
    wireless n gelir bence
    radyo gelir
    oled ekran gelir
    diye düşünüyorum.

Hocam bu özelliklerin olmasını istiyoruz artık +1

+ rep.

Kamerası Samsung W880 gibi olsa var ya. Bütün markalar dellenir.

Fiyatı da artık 4000 tlden aşağı olmaz.

• quote:

5 mp kamera
    ön kamera
    kasa tamamen değişir
    wireless n gelir bence
    radyo gelir
    oled ekran gelir
    diye düşünüyorum.

Bu yazdıkların yazılımsal mı
  • ayrıca çok önemli bir nokta daha yazılmamış buraya. kamera modülünün video özellikleri full hd 1080p de 30fps 720p de 60 fps miş.
  • Heh arkadaş kendisi ile çelişmiş..

5MP kamera iPhone'un önünü açacaktır, şahsen bugüne kadar iPhone kamerasını neredeyse kullanmadım bile, hatta zamanında Amerika'da ilk çıktığı dönem getirttiğimde ilk gün elime alıp kurcalayana kadar o kadar incelediğim cihazda kamera olduğundan bile haberim yoktu.. Yazılımsal devrimi gözümü baya karartmıştı..

Şu an bilinçli olarak iPhone sahibi olabilmek isteyenler için kamera ön planda değildir ama 4G ile cihazı çok daha fazla ilgi çekici hale getirir, tabi Türkiye'deki 3G mantığı ile ön kamera da avantaj olacaktır, batarya gücünde ise en ufak bir ilerleme olacağını sanmıyorum hele ki teknolojilerinin ilerlediği dönemde batarya kapasitesinin arttırılmasında çok daha yüksek bir ivme ihtiyacı doğarken..

• ALINTIDIR:http://www.ceplab.com/haber/iphone-4g-hakkinda-elle-tutulur-ilk-bilgiler-gelmeye-basladi

Phone'nun dördüncü nesil modeli hakkında ilk işe yarar bilgiler gelmeye başladı.

Elimizde olanları sıralayalım:

* 5MP çözünürlüğünde kamera
    * Arttırılmış çözünürlük

Bunların haricinde, yine Apple'a yakın kaynaklar tarafından firmanın önümüzdeki yıl içerisinde daha büyük bir ekrana sahip olacak ve şimdikine kıyasla çok daha tatminkar bir ekran çözünürlüğüne evsahipliği yapacak bir mobil cihazın hazırlığında olduğu belirtiliyor. Bu cihazın çözünürlük ipucundan hareketle yeni nesil iPhone olabileceği ihtimal dahilinde olsa da uzun zamandır konuşulan Apple'ın tableti ile ilgili bir gelişme de olabilir. Yani henüz bu konuda kesin birşey söylemek için erken.

Ve son olarak da Apple'ın yeni modelindeki tedarikçisi de 3GS de olduğu gibi OmniVision olacakmış. OmniVision'ın bu 5MP'lik CMOS görüntü algılayıcıları için Apple'dan beklediği tahmini sipariş sayısı ise 40-45 Milyon olarak öngörülüyor. Firmanın 3GS için aldığı siparişin 20 milyon civarında olduğunu düşünürsek demek ki Apple yeni cicisinin hiç olmadığı düzeyde 'peynir ekmek' gibi satacağından emin :)

Evet; detaylar ilerleyen haftalarda diyerekten sonlandıralım şimdilik.

• Apple 2G ile çok sattı. 3G'de ona göre fena değildi. Ama 3Gs'de istediği rakamlara ulaşamadı. Muhtemelen sebeplerini kendileri çok daha iyi biliyorlardır. O nedenle 4. Nesil iPhone piyasada tekrardan şok etkisi yaratacak özelliklerde olmalı. Bunlar ne olabilir? 5 mp kamera. Yüksek ekran çözünürlüğü vs vs çoğaltılabilir. Ama dediğim gibi Apple 3Gs'de yaşadığı durgunluğu üzerinden atmak için oldukça iddialı bir cihaz yapacak. Hatta yapmak zorunda.. Yoksa pazar diğer modellere kaymaya başladı çoktan...
  • Apple, eskiden nokia'nın yaptığını yapıyor. Ne yapıyordu nokia? Alâ-ı vâlâ ile yeni bir model çıkarıp XXXX koduya piyasaya sürüyordu, kaymağı kısmen topladıktan sonra "XXXX'in daha gelişmiş versiyonu" olarak birkaç özellik ekliyor, sonuna bir de "i" koyup XXXXi piyasaya çıkarıyordu. Ama o yöntem artık tutmamaya başlamıştı, çünkü nokia eski güzel günlerdeki gibi olmayıp sağlam rakipler de geldiği için müşterilerini kaybetmeye başlayınca olaya uyandı ancak "açık ara pazar lideri" konumu gitmişti artık. Tahminim, bu kaymak yeme esnasında da esaslı bir gelişim yapmadığı için "iphone killer" diye ortaya çıkardığı eski arayüzlü n97'de de istediği sonucu elde edemedi...

Apple da kaymağın tadını sevdi ki 1-2 ufak değişiklikle 3Gs çıkardı. Ama rakipler de boş durmuyor; amoled ekran, gittikçe gelişen ve pratik hale gelen kapasitif ekranlar ile iphone kadar olmasa bile ondan aşağı kalmayan modeller, üstelik abartılı olmayan fiyatlarla, yavaş yavaş ortalığa çıkıyor. Bu apple için bence bir tehdit ve uyarı, zira kullanıcı taleplerine ve gelişen teknolojiyi doğru okuyamayıp "şirket prensipleri kullanıcı isteklerinin önündedir" aroganlığına devam ederlerse sadık iphone kullanıcıları bile bir süre sonra küsecektir.

Kendi adıma iphone'umu JB kullanıyorum, çünkü en basitinden "cevapsız çağrı hatırlatıcısı" gibi en temel özelliklerden birine ancak JB yapılırsa sahip olabiliyorum. Keza iphone takvim özelliği de aynı, basit bir "go to date" veya snooze edilebilen alarmı yok. Ancak safari ve interneti sık kullandığım için de arayüzü çok rahat ve pratik bulduğum için katlanıyorum bu eksikliklerine. Birçok kullanıcı da benim gibidir tahminimce. Yine kendi adıma, aynı pratikliği bulduğum ve beğendiğim başka bir model ortaya çıktığı ilk anda iphone'u bırakır ona geçerim. Marka fanatikliğim yoktur, işlev öncelikli takılırım Adam gibi cihaz yapsa ne diye JB yapmak için kasayım?

Özetle, iphone'un önümüzdeki yıllarda neler yapacağını göreceğiz. Elindeki avantajı devam ettirebilme yönde strateji geliştirirse 4g de 5g de rahatça satar ve buralarda muhabbetini yaparız. Yok para tatlı gelir, odun yapsak satarız derlerse kendileri bilir, millet diğer modellere de alışırsa şu andaki hallerini mumla arar hale gelebilirler. Bakalım, göreceğiz...

• 3Gs' in kamerasını ben 3MP diye biliyordum, 3.2' ymiş. Neyse çok fark yok. Ben 3Gs' nin fotoğraflarını beğeniyorum. Diğer 3 MP' lik telefonların yanında 5 MP gibi duruyor ve son derece tatmin edici. Heralde 5 MP olunca, fotoğraf makinası taşımamıza gerek kalmayacak Flaşta koysalar güzel olur.
  • quote:

4. nesil iPhone, 5 megapiksel çözünürlüğünde kameraya sahip olabilir

Apple iPhone'un piyasadaki en yeni modeli olan 3GS'in satışları tam gaz sürerken, bir sonraki modelin detayları internete düşmeye başladı. 2010'ın ikinci yarısında çıkması muhtemel dördüncü nesil iPhone'ların 5 megapiksel kamerası ve daha yüksek çözünürlüklü ekranı olacak.

Engadget ve T3 sitelerinde yer alan haberlere göre, telefonlar için görüntü sensörü üreten Omnivison firması Apple'dan yüklü bir sipariş almış. İnternetteki dedikodu grubunun bir bölümü bunu 'iPhone 4'lerde 5 MP kamera olacağı şeklinde yorumlarken, bir grup da siparişin uzun süredir sözü edilen Apple internet tablete ait olabileceği kanısında.

İlk ihtimal doğru çıkarsa, büyük olasılıkla kameranın yanında bir de flaş çözümü sunulması gerekecek. Yorumcuların hiçbiri görüntülü görüşme için ön yüze bir VGA kamera eklenmesi ihtimalinden bahsetmiyor.

'iPhone 4'e atfedilen bir diğer özellik de ekranının hi-res olacağı. Dayanak ise Apple firmasının bazı usta uygulama (apps) üreticisi firmalarla temasa geçip, yüksek çözünürlüklü uygulamalar üzerinde çalışmaya başlaması.

Ancak bu bilgilerin de pekala internet tablete ait olabileceği belirtiliyor.

Apple'ın Ocak 2010'da düzenlenmesi planlanan lansman toplantısında bu ürünlerin bir veya ikisine ait prototipleri göstermesi bekleniyor. Son dakika sözü de, Apple'ın babası Steve Jobs'ın, önüne konan son internet tablet prototipinden "son derece memnun" olduğu yönünde.

Bu arada fotoğraftaki 'iPhone', açıklanmış bir konsept olmayıp, becerikli iPhone-severlerin tasarımsal tahminlerinden biridir.

(ntvmsnbc.com)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinuhe.s -- 25 Aralık 2009; 13:39:23 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.