Şimdi Ara

Ülkenin Kalkınmasında Eğitim mi Para mı Etkilidir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
51.016
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar başlık açık ve net.Bir ülkeyi kalkındıran Eğitim mi yoksa Para mıdır ?
    Okulumuzda yapılacak sınıflar arası felsefe tartışmalarının konularından biri ve bizim konumuz eğitim.
    Bizde arkadaşlarla Eğitim gruplara ayırdık.Eğitim-Aile, Eğitim-Ekonomi, Eğitim-Siyaset, Eğitim-Kültür gibi bir kaç grup daha var.Elimde şu an Eğitim'i ağır basıcak bir çok örnek mevcut ve bunları sunacağız.Tabii bunlardan önce bir konuşma hazırlamamız gerek bu konular hakkında kısa ' 1'er dakika sürücek konuşmalar.Benim ihtiyacım ise sizlerden yardım, nasıl mı dersiniz ? ;
    **Aslında burada da bir nevi münazara yapmış olacağız.Siz bana parayı ağır bastırabilecek Tezler sunacaksınız ve ben buna karşılık bir antitez orataya atıcağım, benim dışımda forumdan arkadaşlarda benim gibi eğitim'i savunabilir.

Öncelikle şuna dikkat edebilim ;
    *Eğitim ve öğretim farkını.Yani aklımıza eğitim diyince öğretim gelmemelidir.Öğretim ve Eğitim de konumuzun bir grubudur bu başlık altında da örneklerimiz var.

Şimdi ben ilk olarak konuşucam ve genel kısa bir konuşma ve ardından bir örnek ve onlara yönelik bir soru sunacağım.Örneğimiz ise şu an antitezini kendi aramızda bulamadığımız Antik Yunan Çağı ile ilgiliz.Onların eğitimi ve durumu ve sonucunda şu an öğrendiklerimizin temelini oluşturan görüşlerin hatta direk öğrendiğimz görüşlerin onlardan çıkması gibi bir örnek.İsteyen olursa daha açarak söyleyebilirim bunu.Bunu dışında bir Avrupa-Türkiye-Arap Dünyası karşılaştırması yapıcağız.
    Şu an alt başlıklar hakkında bir metin hazırlıyorum.Bunun yaparken bana yardımcı olucak yazılar ve öneriler sağlabilirsiniz dediğim gibi örneklerde çok işime yarıyabilir benim bilgi sahibi olmadığım bilgiler hakkında, hatta Eğitim ve Siyaset başlığı altında yönetimde ki hataları yüzünden eğitimi biraz geri bırakmış Hükümet (partiler) ve sonuçları hakkında bir örnek de olabilir.Bu konuda bir bilgi sahibi olanlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Burada da bir münazara yapıyormuş gibi davranırsak aslında hem benim hazırlıklarım açısından hemde sizin bilgilenmeniz yada bilgilerinizi paylaşmak açısından çok büyük bir şans olucak.(Örnekleri somut kanıtlara dayandırabilirseniz hem benim için hemde inandırıcılık çaısından daha yararlı olur)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C£nq -- 23 Aralık 2009; 18:13:56 >

• Eğitim, her şeyin başlangıcıdır.
  • tek başına birisini seçmek çokta doğru olmaz fakat eğitimin payı yüksektir.
  • Para olmazsa eğitim olmaz.
    Ülkenin kalkınması, paranın nereye nasıl kullanıldığına bağlıdır.
  • eğitim = para
  • Paranın olmadığı ama eğitimin iyi olduğu bir yer geç kalkınır. Ama eğitimin az paranın çok olduğu ülkeler eğitime önem verirse ilerler vermezse aynı kalır.
  • Kültür olmazsa hiçbiri işe yaramaz.

Bknz.ülkemiz (tamamı olmasada büyük çoğunluğu)
  • Ben yine size hazırladığım bir örneği sunucam ve sizin düşüncelerinize yanıt vermeye başlıyacağım.

İlk başta Dünya'da bir şey yoktu.Yavaş yavaş gelişti birt şeyler öğrenildi bunlara bir örnek ise ortaçağın hazinesi "Taş Kömürü" ilk başta ne işe yaradığı kimse bilmiyordu ve yavaş yavaş öğrenildi ve çağın en önemli ürünü oldu, en sonunda sırf bunun için savaşlar çıktı ki somut örenği "Almanya-Fransa" arasındaki savaştır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tcan

Para olmazsa eğitim olmaz.
    Ülkenin kalkınması, paranın nereye nasıl kullanıldığına bağlıdır.

Hocam işte bende bunun tersini üdşünüyorum ilk başta Eğitim vardı Para yoktu.Parayı yoktan var demezsiniz.Fakat eğitim insanın kendini eğitmesi bile olabilir ki ilk başta da böyle başlıyor sonra nesilden nesile katlanarak artıyor.

@b3rkhan ; hocam düşünceni böyle ülkelerden örnek vererek savunursan sana cevap verebilirim fakat söylediğinin şu an hiç bir anlamı yok

• Eğitim ve Parayı denk görenlere de verdiğim örneklere ve bunun yanısıra Eğitim'i öğretim olarak almamalarını rica ediyorum .İşin koptuğu yerde orası.Eğitim'i aileden, çevremizden hatta kendimizi geliştirerek sağlabiliriz
  • Dünyadaki herşeyin başı EKONOMiDiR.
    Tüm kavramların, tüm özgürlüklerin, tüm ideolojilerin, tüm dinlerin, tüm yasakların, tüm güç sevdasının arkasında PARA - MAL yada adına ne derseniz; bir çeşit DEĞERLER BÜTÜNÜ vardır.

Dolayısıyla PARA olmazsa, eğitim zaten olmaz. Ama parası olupta cehaletten kırılan, geri kalmış onlarca ülke örneğide mevcut. (Suudi Arabistan, Mısır...)

Önce iyi bir ekonomin olacak yada eğitime yatırabileceğin en yüksek yatırımı yapacaksın; sonrası zaten gelecektir.
  • bence ekonomıdr ama adam gbi bi hükümet lazım ilk olarak;)
  • eğitim.

neden diyeceksiniz, eğitimsiz bir insan parayı nasıl kullanacağını bilmez. nereye, nasıl, neden, ne zaman yatırım yapacağını bundan nasıl kar sağlayacağını planlayıp düşünemez. ancak eğitim almış, nitelikli kişi yoktanda parayı var edebilir. olmayanı bulur bunu pazarlar köşeyi dönebilir. aslında bunlar birbiriyle bağlantılı şeyler. eğitimli insan ülke kankınmasında parayı araç olarak kullanır. bence para kalkınma sürecinin uzun veya kısa sürmesini sağlar. çok paran varsa daha çabuk kalkınabilirsin.
  • doğru bir eğitimle çok iyi yerler glinir halk cahil olmazsa başındakilerde cahil olmaz !!
    neticede imkanları olan bir ülkeyse kalkınır ...

yani madeni var turizmi var toprağı bol jeopolitik vs önemi bol bulunduğu coğrafya petrol yollarında doğalgaz yollarında olan bir ülke gayet kalkınır iyi bir eğitimle !!

ha küba gibi imkanların çok geniş değilse ve düşmanın olan abd,ingiltere vs yaında duruyorsa eğitimle bir yere kadar kalkınırsın ...

dünyanın en iyi sağlık eğitimi kübada veriliyor ve uygulanıyor ...
    hiçbir sağlık hizmeti paralı değil ..

eğitimi oldukça gelişmiş olsada yeni teknolojilerle dolu değil hayatları ...burda para devreye giriyor aslında abd,ingilte gibi baskı uygulayan ülkeler olmasa çok rahat gelişebilecek bir ülke ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: NovariX

Dünyadaki herşeyin başı EKONOMiDiR.
    Tüm kavramların, tüm özgürlüklerin, tüm ideolojilerin, tüm dinlerin, tüm yasakların, tüm güç sevdasının arkasında PARA - MAL yada adına ne derseniz; bir çeşit DEĞERLER BÜTÜNÜ vardır.

Dolayısıyla PARA olmazsa, eğitim zaten olmaz. Ama parası olupta cehaletten kırılan, geri kalmış onlarca ülke örneğide mevcut. (Suudi Arabistan, Mısır...)

Önce iyi bir ekonomin olacak yada eğitime yatırabileceğin en yüksek yatırımı yapacaksın; sonrası zaten gelecektir.

Peki ben de size şunu sunuyorum ;
    Özgürlüklerin başı ekonomiydi, diyorsunuz yada ideoloji yada yasak hepsinin arkasında eğitim var diyorum nasıl mı ?
    İlk başta özgürlük kavramı ne zaman ve nasıl ortaya çıktı.Özgürlük kavramı orataya parayla çıkamız değil mi ?Birisi bu kavramı ortaya attı (kendi düşüncelerini o zamanki duruma göre geliştirip) ve insanları bu yönde eğitti ve insanlar özgürlük istedi.
    Sonra insanlar ideolojilerini gerçekleştirirken yardımcı etken paradır ama yine ideoloji parayla ortaya çıkmaz belki ideolojinin amacı paradır ama yinede ortaya çıkaran yine o zamanın şartları ve durumları altında o duruma karşın geliştirmiş bir ideoloji para ile geliştirilemez bir insan ile geliştirilir ve etrafa yayılır buda o ideolojiye yönelik eğitim vermedir aslında.
    Sonra yasaklara geleli,m yasaklar durduk yere ortaya çıkmaz.Bir olumsuz duruma karşı önlem alınarak ortaya çıkar.Yasak koymak yine eğitim ile ilgilidir fakat bunun sağlanması da etken paradır ki bunu kimse inkar edemez.

Biz burda ilk baştaki düşünceyi savunuyoruz yani her şeyden önce olanı yoksa para hiç olmadı onsuz olabilir şeklinde bir düşünce değil

• parasız eğitim olmaz. bugun güneydoğunun eğitimdeki başarısına bakarsan anlarsın ne demek istediğimi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ertanunver

eğitim.

neden diyeceksiniz, eğitimsiz bir insan parayı nasıl kullanacağını bilmez. nereye, nasıl, neden, ne zaman yatırım yapacağını bundan nasıl kar sağlayacağını planlayıp düşünemez. ancak eğitim almış, nitelikli kişi yoktanda parayı var edebilir. olmayanı bulur bunu pazarlar köşeyi dönebilir. aslında bunlar birbiriyle bağlantılı şeyler. eğitimli insan ülke kankınmasında parayı araç olarak kullanır. bence para kalkınma sürecinin uzun veya kısa sürmesini sağlar. çok paran varsa daha çabuk kalkınabilirsin.

İşte ben savunduğum temel düşünce.Aslında nereye, nasıl yatırım yapacağını bilmeyen bir kişi eğitimsizlikden de bu durumda gelmiş olabilir, yada Kötü eğitimden.

Ben eğitimi savunurken kötü bir eğitimin de kötü sonuçlar doğuracağı yine bir görüş olarak savunabilirim.zaten burda önemli olan eğitim ve bunun da ne yönde olduğu ki iyi bir eğitim sonucu ve kötü bir eğitim sonucu bunlara çok güzel bir örnek oluşturabilir.Bu ikisin konusunda bir örnek verebilecek varsa bana çok yardımcı olmuş olur.Yani kötü eğitim ve sonuçları yanısıra karşısında iyi bir eğitim ve sonuçları ?

• quote:

Orijinalden alıntı: PomPom

parasız eğitim olmaz. bugun güneydoğunun eğitimdeki başarısına bakarsan anlarsın ne demek istediğimi.

Parasız eğitim olmaz mı ?.Şimdi size bir şey sunacağım diyelim ki güneydoğuda kız çocukları eğitim ve öğretim için okullara gönderilmiyor bunun nedeni nedir ? baba ve annesinin cahilliği diyelim (bu bir tek o bölgede değil Türkiye'nin bir çok tarafında var).Fakat devlet velileri eğitebilecek bir politika ile gelirse bence bu sorun düzelir.Ki devletin yada kuruluşların bu yönde bazı çalışmaları var.Fakat Para ile eğitim verilmesini nasıl sağlayabilirsiniz ? (örneklendirin cevabımı hazırlıyım )

• ikiside önemlidir ama eğitim ekonomiden önde gelir.
    kendi teknolojisini üretmeyen hiçbir toplum kalkınamaz...
  • İki eş değer olgu yazdığınızı düşünmüşsünüz ama yanılmışsınız. Yazdığınız iki şeyden biri diğerinin sonucudur(Eğer eğitimi ilkokuldan üniversiteye kadar olan sürecin tümü olarak görüyorsanız).
    İnsanlar iyi eğitim alırlarsa bu insanlardan ileride iyi, kaliteli bir toplum çıkar. Bu toplumdan kaliteli iş gücü, kaliteli siyasetçi, kaliteli yönetici vb. çıkar. Bu koşullarda bu ülkenin ekonomik sorunları olmaz. Yani iyi eğitim sonucu oluşan toplumda para da düzenin bir sonucu olarak var olacaktır.
    Elimizde eğitimsiz yani kalitesiz bir toplum olsun. Bu topluma gereken parayı da verseniz çok iyi değerlendiremez. Söyleyeceğim o ki; eğer kaliteli eğitim veriyorsanız bunun meyvelerini yıllar sonra alırsınız. Anlık para sorunu anlık çözer ama eğitim süresiz olarak uzun vadede çözer.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.