Şimdi Ara

ASKERE YENİ GİTMİŞ BİR ER İN ASKERLİĞİ NASIL GEÇER?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
1
Favori
87.955
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet merak ettim askere yeni giden bir erin askerlik boyunca özellikle ilk günleri nasıl geçer.

Bir günü nasıdır.Sabah kaçta kalkar,Kahvaltıda ne vardır (genellikle)öğle yemeği akşam yemeği,,kahvaltıdan sonra sporda ne yapar?Banyo yapmak istediği zaman yapabilir mi?Dayak yer mi?Şöyle kısaca ilk günden son güne kadar askerliği nasıl yaptığınızı yazarmsınız?

• Acemi birliğinde gereken herşey öğrenilir çok sıkı geçer ama bu usta birliklerinde rahat etmek içindir.

Acemi 05:30 usta 06:30 kalk saati
    spor ordu jimnastiği yapılır
    mesai saatleri dışında istediğin zaman banyo yapılır
    çok salak değilsen dayak yok
    askerlik sabır ve disiplin işi zevk almayı bileceksin ki nasıl geçtiğini anlamayasın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Manero

Acemi birliğinde gereken herşey öğrenilir çok sıkı geçer ama bu usta birliklerinde rahat etmek içindir.

Acemi 05:30 usta 06:30 kalk saati
    spor ordu jimnastiği yapılır
    mesai saatleri dışında istediğin zaman banyo yapılır
    çok salak değilsen dayak yok
    askerlik sabır ve disiplin işi zevk almayı bileceksin ki nasıl geçtiğini anlamayasın.
    ben kısa dönem yaptım
    benim gördüklerim;

uzun dönem askerler için
    ilk 6 ay boyunca devrecilik yaparlar,eziyet ederler
    -tuvalet temizliği
    -mıntıka temizliği
    -yemekhane-koğuş temizliği
    acemi olduğun için sabah 5 te kaldırırlar,mıntıka yaparsın
    üst devrelerin de cop cop olanlar 7 de kalkar
    6,30 da kahvaltıda tencerede pişirilmiş çay,tabi aşçı nasıl şekerli içiyosa sende o oranda içeceksin mecbur,yumurta(hergün değil),bir gün reçel-çikolata,başka gün tereyağ-peynir verilir.(daha hiç reçelle tereyağını denk getiremedik)-sınırlı ekmek,çatal-bıçakta bitebilir o zaman başkasının çatalını kullanmak zorunda kalırsın
    7.30 da silahını alıp içtimaya gidersin
    8.30 kadar spor.
    sporda ne var;hergün değişiyo
    -silahlı hareketler
    -silahsız hareketler
    -pentlanton
    -3000m yada 5000m koşu(silahlı çapraz koşuda var)

bu üstte yazdıklarım üniversite mezunları için geçerli değil(spor hariç)
    tabi 4 yıllık üniversite bitirirsen başka.o zaman kebap

• quote:

Orijinalden alıntı: lionscoach

ben kısa dönem yaptım
    benim gördüklerim;

uzun dönem askerler için
    ilk 6 ay boyunca devrecilik yaparlar,eziyet ederler
    -tuvalet temizliği
    -mıntıka temizliği
    -yemekhane-koğuş temizliği
    acemi olduğun için sabah 5 te kaldırırlar,mıntıka yaparsın
    üst devrelerin de cop cop olanlar 7 de kalkar
    6,30 da kahvaltıda tencerede pişirilmiş çay,tabi aşçı nasıl şekerli içiyosa sende o oranda içeceksin mecbur,yumurta(hergün değil),bir gün reçel-çikolata,başka gün tereyağ-peynir verilir.(daha hiç reçelle tereyağını denk getiremedik)-sınırlı ekmek,çatal-bıçakta bitebilir o zaman başkasının çatalını kullanmak zorunda kalırsın
    7.30 da silahını alıp içtimaya gidersin
    8.30 kadar spor.
    sporda ne var;hergün değişiyo
    -silahlı hareketler
    -silahsız hareketler
    -pentlanton
    -3000m yada 5000m koşu(silahlı çapraz koşuda var)

bu üstte yazdıklarım üniversite mezunları için geçerli değil(spor hariç)
    tabi 4 yıllık üniversite bitirirsen başka.o zaman kebap

Alıntıları Göster
    Birliğine göre değişir ama genel olrak aynıdır erken kalk, kahvaltı, mıntıka, içtima, spor, eğitim, öğle yemeği, mıntıka, içtima, eğitim, akşam yemeği, sayım, sayım, sayım, koğuş nöbeti, sabah yeniden başlar. Bunun gibi ama birlikten bağlı olduğun kuvvete göre değişir hatta bağlı olduğun takıma time göre bile değişir ama genel olarak böyledir. Şimdi eğitim var birde eğitim var komandonunkiyle havacının denizcinin eğitimi farklı olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: winchester

Birliğine göre değişir ama genel olrak aynıdır erken kalk, kahvaltı, mıntıka, içtima, spor, eğitim, öğle yemeği, mıntıka, içtima, eğitim, akşam yemeği, sayım, sayım, sayım, koğuş nöbeti, sabah yeniden başlar. Bunun gibi ama birlikten bağlı olduğun kuvvete göre değişir hatta bağlı olduğun takıma time göre bile değişir ama genel olarak böyledir. Şimdi eğitim var birde eğitim var komandonunkiyle havacının denizcinin eğitimi farklı olacaktır.

Alıntıları Göster
    Bu süreçte en piç şey İçtima! Allahdan Kısa yaptım...

• quote:

Orijinalden alıntı: navigator_

Alıntıları Göster
    Valla 25 gün oldu nasıl geçti anlamadım bugün yemin ettik. Zaman çabuk geçiyor ilk 5 gün psikolojik olarak sıkıntılar oluyor. Ama ortamını kurdun mu nasıl geçtiğini anlamazsın.

En sıkıcı şey herşeyde içtima alınması ve içtima alınırken ÇÖK! denmesi...
  • quote:

• quote:

Orijinalden alıntı: fero01

quote:

Alıntıları Göster
    daha yok mu tecrübelerini paylaşacak.

@Aylut sen uzun dönem er olarak mı yapıyorsun askerliğini.

• quote:

Orijinalden alıntı: #musAKka#

Alıntıları Göster
    @Aylut hocam yeni gitmiş biri olarak günler nasıl geçiyor zorlanıyormusun?
  • quote:

@Aylut hocam yeni gitmiş biri olarak günler nasıl geçiyor zorlanıyormusun?

Alıntıları Göster
    benim gideli 13 gün oluyor, bugun yeminimizi ettik..
    İlk geldiğim gün aptal gibiydim .. Cidden etrafa mal mal bakınıyorsunuz. Ama sabah 5.30 kalkınca askerliğe merhaba diyorsun. Bizde çok fazla rütbeli oldugu için sürekli selam vermek zorundasın yürüyüşüne kılık kıyafetine asırı önem veriyorlar. zaten askerliğin çoğu tertip nizam...
    İçtima berbat biriey hergün bol bol yaparlar soğukta bekletirler ,mıntıka ise her sabah yapılır gıcıktır. Yemekleri iyi bekleme.. gerektiğinde wc de temizliyorsun. komutanlarımız şimdilik iyi ama farklı komutanlardan küfür yiyoruz bol bol alıştık artık..
    sorun olursa söyle yanıtlarım
    Adana il jandarma komutanlığı ş:142

• quote:

Uzun dönem benim hocam. 25 gün oldu geleli inan 5 günü ben niye buraya geldim diye kendi kendime mırıldağındım bile oldu sağa sola bakıyorsun anlam veremiyorsun sabah koğuş kalk sesini duyduğun an asker olduğunu anlıyorsun :D kaldı 50 gün aceminin bitmesine :)
  • Aralik 12 de teslim oldum o gun kosturmaca kayit olma botlarin alinmasi kamufulajlarin alinmasi koguslara ciknamiz..sanki on saat gecti gibi oldu saate bir baktim daha iki saat gecmis o an dedimki bu askerlik bitmaz ama ertesi gun arkadasliklar basladi egitimler falan zaman cok hizli gecmeye basladi yemin bile ettik evci ciktik..kafaya birsey takmadan denileni yaparsan birde arkadaslar kafa olursa zaman hizli geciyor:))
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanbnk

Aralik 12 de teslim oldum o gun kosturmaca kayit olma botlarin alinmasi kamufulajlarin alinmasi koguslara ciknamiz..sanki on saat gecti gibi oldu saate bir baktim daha iki saat gecmis o an dedimki bu askerlik bitmaz ama ertesi gun arkadasliklar basladi egitimler falan zaman cok hizli gecmeye basladi yemin bile ettik evci ciktik..kafaya birsey takmadan denileni yaparsan birde arkadaslar kafa olursa zaman hizli geciyor:))
    Cevaplar için sağolun arkadaşlar şuana kadar yaşadığınız en kötü ve en iyi şey neydi?Hiç dayak yediniz mi?Silahı söküp takmak varmış nasıldı?
  • quote:

Cevaplar için sağolun arkadaşlar şuana kadar yaşadığınız en kötü ve en iyi şey neydi?Hiç dayak yediniz mi?Silahı söküp takmak varmış nasıldı?

Alıntıları Göster
    iki gündür böyle konuları okuyorum forumlarda sözlüklerde, daha gitmeden hayattan soğudum, "sen misin üniv.yi bırakan" diye kendime sövüyorum, 450 gün nasıl bitecek, yaş geldi 28'e zaten

• quote:

Orijinalden alıntı: Darkness

iki gündür böyle konuları okuyorum forumlarda sözlüklerde, daha gitmeden hayattan soğudum, "sen misin üniv.yi bırakan" diye kendime sövüyorum, 450 gün nasıl bitecek, yaş geldi 28'e zaten

Alıntıları Göster
    Kötü birşey yaşamadım ama koğuşlar yüzünden hasta oldum. Burun tıkanıklığı boğaz ağrısı falan işte.. Silahı söküp bakım yapıyorsun g3 bizimkiler 85 model 4 tane pimi var söküyon silah komple elinde :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Aylut

Kötü birşey yaşamadım ama koğuşlar yüzünden hasta oldum. Burun tıkanıklığı boğaz ağrısı falan işte.. Silahı söküp bakım yapıyorsun g3 bizimkiler 85 model 4 tane pimi var söküyon silah komple elinde :)

Alıntıları Göster
    silah sökmek kolay dert etme..
    koğuş yüzünden bende hastayım sabaha kadar nefes alamıyorsun geberip gitcez bi gün...
    ben en kötü olarak komutandan küfür yedim o kadar :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: yaniyorsunfuatabi

silah sökmek kolay dert etme..
    koğuş yüzünden bende hastayım sabaha kadar nefes alamıyorsun geberip gitcez bi gün...
    ben en kötü olarak komutandan küfür yedim o kadar :D

Alıntıları Göster
    bu spor işini biraz açıklasanız arkadaşlar.. herkes aynı anda mı koşuyor, tek sıra mı olunuyor, biri arkada kalınca ne oluyor, veya şınav ve barfikste herkes aynı anda mı çekiyor, adam yoruldu mesela gücü kalmadı, napçak bu zavallı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darkness
    bu spor işini biraz açıklasanız arkadaşlar.. herkes aynı anda mı koşuyor, tek sıra mı olunuyor, biri arkada kalınca ne oluyor, veya şınav ve barfikste herkes aynı anda mı çekiyor, adam yoruldu mesela gücü kalmadı, napçak bu zavallı?

valla ben 1 tane barfiksi zor çekiyordum denetleme hazırlıkları artınca insan baya bir forma giriyor her sabah 15 tane temiz barfiks çeker hale gelmiştim.Bölükte çekemeyen adam kalmamıştı o derece.Koşularda birliğin çalışma düzenine bağlı olarak belli bir seviyede toplu olarak yapılır.Asla zorlama yoktur performansına göre alınırsın.(Bizde psikolojik baskı yapılırdı.)

Barfiks 2 veya 4 er kişi olarak sırayla yapılır şınavda hep beraber yapılır 30 standartı vardır.mekik 35, barfiks 6

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Manero -- 26 Aralık 2009; 20:07:14 >

• Askerde artik dayak yok ama kufur var..hatta yuruyuskerde bize dudugu firlatti komutan:)) ama hsklilar cok okuz var..kogusta 80 kisi kaliyoruz herkes hasta ondan kacis yok astim falan varsa nefeste almakta zorlanirsin birde horlama olayi var:)) ben jandarmayim bizde spor yok baska yerlerde var mi bilmem..komutanlar eglenceli surekli bizle basak geciyolar:))ne sorarsan makara yapiyolar:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanbnk

Askerde artik dayak yok ama kufur var..hatta yuruyuskerde bize dudugu firlatti komutan:)) ama hsklilar cok okuz var..kogusta 80 kisi kaliyoruz herkes hasta ondan kacis yok astim falan varsa nefeste almakta zorlanirsin birde horlama olayi var:)) ben jandarmayim bizde spor yok baska yerlerde var mi bilmem..komutanlar eglenceli surekli bizle basak geciyolar:))ne sorarsan makara yapiyolar:)
    Her komutanın kendine has küfür şekli var
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.