Şimdi Ara

Subaru forester kullananlar.. (31. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.716
Cevap
67
Favori
415.864
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mtutun

Hanımın 2008 kasa Forester'ını geçen pazar günü kullandım. Gerçekten aracı kullanmayınca unutuyorum ama yine kullanınca hayran oluyorum. Yerden bu kadar yüksek ve bu kadar hafif arazi kabiliyetine sahip olan bir araç için yol tutuş inanılır gibi değil.
    Benim bu noktada saygı duyduğum farkı bir bakış açısıyla geliştirilmiş mühendislik, yoksa marka fanatikliğim hiç olmadı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: erceerce

Benim bu noktada saygı duyduğum farkı bir bakış açısıyla geliştirilmiş mühendislik, yoksa marka fanatikliğim hiç olmadı..

Arkadaşım bizde kafadan yazmıyoruz heralde 2/3 senedir forester araştırmasındayım.Subaruclub olsun yada diğer sitelerdeki yorumlara bakarak ben mesaj yazdım.Sık karşılaşılan sorunların başında arka amorsitörlerin patlaması ve tanesinin 1000 lira olması,ayrıyetten sol cam motorunun yanmasıda kronik sorunlardan sen karşılaşmamış olabilirsin ama araştırırsan çok karşılaşan var hatta mitsubishi l200 cam motoru uyduğu için takan var.Oksijen sensörü vb.sensör arızalarından bahsetmeleri ve bir sensörün 1000 lira fiyatı olmasını okudum.Yoksa dediğin videoları çok izledim.Ayrıyetten 2005'lerde otomatik şanzuman sorunu var hatta cadde motorda çalışan bir usta dahi bundan bahsetmiş.En önemliside küçük sıkıntılara dahi 1000 liraya yakın parça masrafı olması yoksa foresteri bende beğeniyorum.Ama bahsedilen sorunlara bakınca gözüm korkmadı değil.Altta şu mesajlar yeterince bilgilendirici olur sanırım.

""""
    Merhabalar,

2 ay önce 2005 model otomatik vitesli forester aldım.Ayda yaklaşık 4000 km yol yapıyorum.Aldıktan bir süre sonra motor arıza ışığı yandı ve cadde motor's a götürdüm araçta tork konvektörü hatası olduğunu söylediler.Bunun düzelmesi içinde komple şanzımanın değişmesi gerekiyorumuş buda yaklaşık 8000 tl masraf olmuş oluyor.Ordaki usta 2003-2005 arası foresterlarda bu problemin sürekli çıktığını söyledi.Usta arabanız boştayken sallanır,vites geçmez hızlanamazsınız bir süre sonra dedi.onun üstüne 5000 km yol yaptım daha hiç bir şey yok.Daha önce bu problemi yaşayan farklı yollardan çözen usta önerebilecek olanınız var mı?
    şimdiden teşekkürler """"

Subaruclub'den alınma mesaj

Evet vardır arkadaşlar hemde bir sürü..kaldıki servisle ahpab olursunuz elinizde kalır ve bu sorunları kimse doğru düzgün çözmez..Çözemez...(Çok zarar edersiniz,hem paranızdan hem zamanınınzdan hem de aklınızdan olursunuz..)
    Ben bunlardan bir kaçını sayayım :
    - Alt takım salıncakları korozyondan dolayı kırılabir .benimki kırlıdı mesala..Ve çok tehlikelidir Allah muhafaza ciddi kaza geçirme riski vardır.Kimse arkanızda olmaz suçlu direk sizsinizdir..
    - İkinci hava pompası arıza yapabilir ve çok pahalıdır..Yurtdısı sıtelerıne bakın yok satıyor ..Dışarda bile bulmak mumkun değildir..
    -Aracınızda tüp varsa bütün suçlusu lpg olup motor ışığınız yanıp durur.Çözemezsiniz ama tüpten olmadığını daha sonra anlayana kadar ikinci hava pompanız gider yada maf sensörünüz ve ya başka bir yer....(Örneğin ben 12000km lpg+arasıra benzin kullandım ..Işık hiç yanmadı ..Ama sonra ne olduysa ışık bir yandı birdaha sönmedi, herseferinde serviste makına ıle sondurulmesıne (obd2 cihazı) ragmen ışık tekrar tekrar yandı.Söndüremedik gitti..)

-Arka amartisörler çok hassas patlatmadan gezene helal olsun...Oda yok satıyor..çok pahalıdır.

-Aracta lpg varsa sibop ayarı yaptırmak zorunda kalırsınız..Servisten duyduğum kadarılya 40-50 bınde bır ..Ben yaptırdım kurtuldum en az bır 35 bınım var..Ona çözüm yok yani anladığım kadarıyla...(Ama japonyada subaruların çogu tüplü ,,hatta tüple binmeyenlere ceza bile kesiyorlarmış:)Forumda okumustum bir ara)

-Gelelim en büyük Kronik rahatsızlığa; Arkadaşlar bizim ülkede bu sorunları yaşarsanız şikayet edecek veya çözüm bulacak hiç bir yer yoktur. Türkiye subaru bayi bile yardımcı olamaz ..Burası Türkiyedir der..Gecer gider..Ama bakın bütün bu kronik sorunlara başka ülkelerde çözüm bulunmustur.

• selimkk kullanıcısına yanıt
    Bende Subaru kullanıcısı ve kullanan arkadaşları olan biri olarak size yanıldığınızı söylüyorum. Bu kadar süredir arıyorsanız keşke toplantılara gelip araç hakkında kullanıcılarından bilgi alsaydınız. Erolkan, Endorsman nickli arkadaşalar hep sizin kasadan yeni kasaya geçiş yapmış Subaruda benden daha tecrübeli arkadaşlardır. Burdada yazılarını göreceğiniz Mtutun beyde sizin aradığınız kasayı kullanıyor. Araçlar arıza yapmaz diye birşey yok, ancak bu oran en düşük olana bakmak lazım.
    Siz temiz kullanılmış ezilmemiş bir Forester bakın yeter, bakımları yapılmış bir kazasız bir subaru sizi üzmeyecektir. Şazıman konusunda ki Subarunun hassas olduğu bir konudur dedğiniz gibi kronik bir durum duymadım. Ama illaki tecrübeli kullanıcılara sormak lazım. Oksijen sensörü yakıtın kalitesizliğinden dolayı olabiliyor, hiç yaşamamış olanlar gibi , başına gelmiş arkadaşlarda mevcut. Ayrıca sizinde bildiğiniz gibi bu aracı kullanmamış , yada hatalı araçları alıp sonrasında yorum yapanların yorumlarını kale almayın. Subaru4ever sitesine üye olun ve mtutun, endorsman,erolkan nickli daha önce bu kasajı uzun süre küllanmış arkadaşlara sorun. Siz bu yorumları dikkate almak istiyorsanız sizin tercihiniz, keyfiniz bilir..Benim amacım sadece size yardımcı olmaktı.. Bizim huyumuz zaten 50 kişi doğru yazsın bir kişi kötülesin onun arkasından gider hemen soru işaretleri oluştururuz kafamızda..

Her markanın olduğu gibi Subaru'nun da zayıflıkları vardır. Genel anlamda sorunsuzluk ve dayanıklılıkta en üstlerde olmasa bile, her zaman ilk 10 içerisinde yer alan markalardandır. Tabi ki, yaptığınız araştırmalarınıza ve ayırdığınız bütçeye göre alıp, almamak sizin kararınızdır ve saygıyla karşılanmalıdır. Erce arkadaşımızın cevap yazmasının sebebi verdiğiniz karar değil, kararınızı biraz sert bir şekilde açıklamış olmanız. Sonuçta bu forum Subaru Forester forumu ve aracın sahipleri, sahip olmak isteyenleri burayı ziyaret ediyor. Henüz almayıp, internette görülenleri tam gerçekmiş gibi yazmak veya tam tersi sahibi olunmadığı halde, çok pozitif yazmak, potansiyel alıcıları yanıltabileceği gibi sahiplerini de kırabilir.

Bir de bir şeyi şaka yollu beyan etmek isterim; biz tabi ki Fatih Sultan Mehmed Han'ın ve Osmanlı'nın torunlarıyız. Ancak Osmanlı çok yakın tarihimizdir, Türk tarihi Osmanlı ile mi başlıyor?

• quote:

Her markanın olduğu gibi Subaru'nun da zayıflıkları vardır. Genel anlamda sorunsuzluk ve dayanıklılıkta en üstlerde olmasa bile, her zaman ilk 10 içerisinde yer alan markalardandır. Tabi ki, yaptığınız araştırmalarınıza ve ayırdığınız bütçeye göre alıp, almamak sizin kararınızdır ve saygıyla karşılanmalıdır. Erce arkadaşımızın cevap yazmasının sebebi verdiğiniz karar değil, kararınızı biraz sert bir şekilde açıklamış olmanız. Sonuçta bu forum Subaru Forester forumu ve aracın sahipleri, sahip olmak isteyenleri burayı ziyaret ediyor. Henüz almayıp, internette görülenleri tam gerçekmiş gibi yazmak veya tam tersi sahibi olunmadığı halde, çok pozitif yazmak, potansiyel alıcıları yanıltabileceği gibi sahiplerini de kırabilir.

Bir de bir şeyi şaka yollu beyan etmek isterim; biz tabi ki Fatih Sultan Mehmed Han'ın ve Osmanlı'nın torunlarıyız. Ancak Osmanlı çok yakın tarihimizdir, Türk tarihi Osmanlı ile mi başlıyor?
    Kusura bakmayın bende yeteri güveni oluşturmadı subaru ve herkese de subaruyu kötü kullanmıştır vb. diyemeyiz.Araştırdığım yerler özellikle subaruclub ve gezenbilir.com yani subarucuların buluşma yerleri.Çoğu kişi amorsitör-oksijen sensörü-cam motoru arızası-2005 kasalarda şanzuman arızalarından bahsetmiş.Bunların fiyatı da çok aşırı uçuk rakam zaten abimde de 2002 s-turbo var az çok tanıyorum arabayı.Ben açıkcası vazgeçtim almaktan bana sağlam karakterli gelmedi.Bende hyunda elantra 2004 var otomatik 2008 de aldım ve hiç ne mekanik nede motor sorunu yaşadım.Araç 1300 kilo kurban bayramında köylerden deri taşıdım arka koltuğa kadar deri doldurdum inek derisi biri 18 kg geliyor gittiğim yollar çukur,engebeli,taşlık çok berbattı ama araç ne altını değdirdi nede arıza verdi heryeri çalışıyor maşallah.Okuduğum yorumlarda subaruda bu kaliteyi hissetmedim neyse teşekkürler yazanlara.

Niye kusura bakalım dostum, ne biz ürettik ne de biz satıyoruz... Her ne kullanırsanız kullanın, iyi günlerde kazasız belasız kullanın inşallah!
  • quote:

Niye kusura bakalım dostum, ne biz ürettik ne de biz satıyoruz... Her ne kullanırsanız kullanın, iyi günlerde kazasız belasız kullanın inşallah!
    Merhaba arkadaslar, arac alma asamasindayim ancak karar veremiyorum. 2001-2005 arasi 9-5 kasa saab veya daha cok istedigim, 2000-2003 outback ile 2003-2005 forester. (otomatik vites olacak) Bu araclarin artilari eksileri nelerdir, hangi fiyat araliginda bulabilirim..
  • BULENTC B kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Saab araçları çok sevmeme rağmen pek tercih edeceğim model olmazdı, Fabrika 2012de iflasını açıklamıştı. Gerçi 6 ay önce satınalınıp tekrar hayata geçirilmeye çalışılsada eski araçların, yek parça tedariğinin ve en önemlisi servislerin durumu muallak. Outback kullanısı olmama rağmen daha yeni model olan Forestera yönelmeniz daha mantıklı olacaktır. Outback Forestera göre daha Alltrack havasında ve üst segment bir araçtır, her ikiside iyi bakılmışsa size uzun yıllar hizmet etmeye devam edecektir. Yeni tip LPG uygulamaları haricinde LPG uygulamalarına biraz temkinli yaklaşmanızı tavsiye ederim.
  • Merhaba bugün rastladığım bir yazıyı paylaşmak istedim. Özellikle yeni nesil araçların yağ yakma ve eksiltme sorunu ile ilgili amerikada çıkan bir haber. Epey bir kullanıcının canı yanmış gibi.

http://www.usatoday.com/story/money/cars/2014/07/18/subaru-oil-burner-lawsuit/12859865/
  • Sadece subaru için söylemiyorum genelde japon araçlarında yağ yakma durumları pek alışıldık bir durum değil. Elbette üretim kaynaklı bir sıkıntı olabilir, bizim araçlar japonyadan üretiliyor, bahse konu araçlar amerika üretimleri. Outback alırken bir takım problemler okumuştum ancak amerika pazarını etkileyen unsurlardı. Ayrıca yağ yakma ilk rodaj aşamalarında eksiltilen yağ ile ilgili olabilirmi bilmiyorum. Bizde bir corolla vardı, sıfır almıştık 60.000 km bir yağ yakıyordu anlatamam 1 depo benzinle beraber 2 litre yağ gidiyordu,vw audi grubu araçlarında yağ yakmaları meşhurudur. Fabrikanın açıklamasını beklemek lazım, bizde kullanan arkadaşlarda hiç öyle bir sorun duymadım.
  • erceerce kullanıcısına yanıt
    Sen tatilini yapsana kardeşim, ne karışıyorsun oralardan?
  • quote:

Sen tatilini yapsana kardeşim, ne karışıyorsun oralardan?

subarucu dayanamıyor giriyor topa
  • O zaman Size emanet buralar
  • erceerce kullanıcısına yanıt
    Sen merak etme, herkesi Mazda'cı yaparız dönene kadar...
  • drakyuz D kullanıcısına yanıt
    Topa kafayla girmek tıbbi bakış açısıyla tehlikelidir, değil mi Mehmet Hocam?

Aynı zamanda fazla yağ tüketimi de iyi değildir, üstelik zeytinyağı da değil!
  • quote:

Topa kafayla girmek tıbbi bakış açısıyla tehlikelidir, değil mi Mehmet Hocam?

Aynı zamanda fazla yağ tüketimi de iyi değildir, üstelik zeytinyağı da değil!
    tamamiyle katılıyorum...ayrıca bu arada 1.5 lik dizeli geliyor mazda nın ...bu gidişle mazdacı olacağım ben de.
  • drakyuz D kullanıcısına yanıt
    Hocam, bu yıl sonu gibi Mazda 2'de hem düz hem otomatik seçenekleriyle gelecek o motor. Önümüzdeki sene ilk çeyrek gibi de Mazda 3 ile geliyor.
    Ancak güzel haber 2015 yılı sonu gibi CX-3 araçta da gelecek. CX-3 Subaru XV'nin rakibi olacak. Türkiye'ye gelecek versiyonları bilmiyorum ama önden çekişlinin yanında awd opsiyonluları da gelecektir diye düşünüyorum.
    Eğer CX-3 araçta 1.5 dizel + otomatik + awd beraber olursa, gerçekten çok lezzetli bir araç olur...
  • quote:

Hocam, bu yıl sonu gibi Mazda 2'de hem düz hem otomatik seçenekleriyle gelecek o motor. Önümüzdeki sene ilk çeyrek gibi de Mazda 3 ile geliyor.
    Ancak güzel haber 2015 yılı sonu gibi CX-3 araçta da gelecek. CX-3 Subaru XV'nin rakibi olacak. Türkiye'ye gelecek versiyonları bilmiyorum ama önden çekişlinin yanında awd opsiyonluları da gelecektir diye düşünüyorum.
    Eğer CX-3 araçta 1.5 dizel + otomatik + awd beraber olursa, gerçekten çok lezzetli bir araç olur...
    aynen hocam tadından yenmez...ideal kombinasyon...en azından benim için..
  • quote:

Orijinalden alıntı: drakyuz

aynen hocam tadından yenmez...ideal kombinasyon...en azından benim için..

Alıntıları Göster
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi higtr -- 22 Temmuz 2014; 14:07:05 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: higtr

.

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar durun daha yeni Subaru sahibi oldum, hemen yoldan çıkarmaya çalışmayın. :))

Bu arada çok yakın iki arkadaşımda da Mazda 3 dizel var, yeni kasanın dizel otomatiği için pusuda bekliyorlar.

Model, motor, donanım seçeneğinin fazla olması, alternatifin bol olması son kullanıcıların karar verebilmesi,
    verdikleri kararın içlerine sinmesi için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu bahsi geçen son kombinasyonun fiyatı makul seviyelerde olursa yaklaşık 2 yıldır beni de sürükleyip 20'den fazla marka model denetip
    bir türlü bir karara varamayan arkadaşımın işini kolaylaştıracaktır.

• 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.