Şimdi Ara

The Saboteur İnceleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
18.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Açıklama: Savaşın ortasında deli bir irlandalı..

İkinci dünya savaşı ile ilgili kaç oyun yapılmıştır şimdiye kadar? 100? 500? 1.000? Belkide 10.000? (yok artık) Film dünyasını da katarsak işin içine sanırım bu sayı akıl almaz bir hale ulaşacaktır. Altın yumurtlayan tavuk misali tüm yapımcılar ellerinde bir şey kalmadığı zaman bu bitmek bilmeyen savaşa sarılırlar. Öyle ki bırakın sadece savaş anını resmeden hikayeleri, öncesi, sonrası ve ona bağlantılı olan bir çok yapım bile vardır. Sanırım 3.sü çıkana kadarda olmaya devam edecek.

Tabii bunların arasında başarılı olanları ayırmak gerek. Bir Call of Duty, Medal of Honour, Wolfeinstein gibi efsaneleri ayırmak gerek. Hatta bir çok oyuna konu olan Er Ryan’ı Kurtarmak efsanesi, izleyen herkesi sniper olmaya gazlayan Kapımdaki Düşman filmi gibi yapımlarda bunların arasında.

Evet sizinde tahmin ettiğiniz gibi yine ikinci dünya savaşına gidiyoruz. Fark ettiyseniz yukarıda saydığım başarılı oyunlar tek tip çıkan yapımlar. Genelde bu savaşı birinci göz’den izliyoruz ve kısıtlı ortamlarda bulunuyoruz. Amcak Pandemic Games bu sefer farklı bir gözle bakmak istemiş savaşa ve Electronic Arts’da olur demiş. Ünlü savaşımız bu kez karşımıza sand-box olarak çıkıyor. Biraz daha açıklayıcı olmak için bir soru soralım sizlere. Hiç 2. dünya savaşında geçen bir GTA oynamış mıydınız? İşte Saboteur bize bunu vaad ediyor. Hemde çok farklı bir tarz ve klişeden hallice bir hikaye ile. Nasıl mı? Beraber bakalım.

''

2. dünya savaşı Fransa’sı. Hitler’in etkisiyle şaha kalkan Almanların işgalinde bir Fransa. Başkenti Paris’de bir stripiz klübü. Barda oturan yalnız bir adam. Şapkalı, kafası önde. Belli ki bir şeyler onu yıkmış. Yanına yaklaşan bir Fransız beyefendisi. “Hadi ama Sean” diyor. “Ne kadar daha burada böylece oturacaksın?” kafasını kaldırıyor Sean. “Beni rahat bırak Will” diyor. “Yaşadıklarım yeterli” Aksanından anlıyoruz. O bir İrlandalı. Ne işi olabilir ki savaş zamanı Fransada?

Sean Devlin. Fransa’da yaşayan bir İrlandalı göçmen. Henüz savaşın Fransa’yı bulmadığı ama tehdit ettiği zamanlarda, yani normal sayılabilecek günlerde yaptığı iş ise araba tamiri ve Profosyonel araba yarışlarına katılmak. Oldukça güzel bir ortamı var. Birde güzel sevgilisi. En yakın arkadaşının kız kardeşi üstelik. Bir aile olmuşlar bile. Büyük bir yarışa katılacak ve kazanmak istiyor. Mutlu, huzurlu. Ta ki o saldırıya kadar. Hitlerin Paris topraklarını kazanmasını sağlayan saldırıda Sean çok önemli bir şeyini kaybediyor. En yakın arkadaşını ve şu ana kadar sürdürdüğü normal hayatını. Geriye tek bir şey kalıyor. İntikam…

Klişe gibi duruyor evet. Ve evet 2. dünya savaşından da sıkıldık. Ama şu ana kadar hep cephede karşılaşmıştınız bu savaşın sihri ile. Bu kez arka plana geçiyoruz. Bu kez elinde güçlü silahları olan bir asker değil, sürekli saklanmak, bel altından vurmak zorunda olan bir direnişçiyiz. Ve bu kez özgürüz. Gitmek istediğimiz yol bize kalmış. Ve bu kez atletiğiz de.

''

Aslında hikaye her ne kadar klişe gibi görünse de gerçekten alıntı yapılmış durumda. The Saboteur, William Glover-Williams adlı savaş kahramanının hikayesinden esinlenerek tasarlanmış durumda. Ve biraz öncede söylediğim gibi Fransa’nın en önemli şehirlerinden biri olan başkent Paris’de geçen bir oyun. Oyun tarzı tıpkı GTA gibi. Şehirde dolaşmakta ve istediğiniz görevi almakta özgürsünüz. Bunlar Fransa’nın direnişine ve intikamınızı almanıza yarayacak olan ana görevlerde olabilir, sizin tamamen para kazanmak veya iyilik için yapacağınız görevlerde. Paris içindeki bütün araçlar emrinize amade durumda. İstediğiniz aracı çalabilir, istediğiniz yere gidebilirsiniz. Evet tıpkı GTA gibi dedik. Ama bir fark var. Bu sefer kahramanımız binalara da tırmanabiliyor, ve kılık değiştirebiliyor. Evet tıpkı Assasin’s Creed’deki Altair ve Hitman’deki Ajan 47 gibi.

İncelemenin devamı için tıklayınız

• Fena değil gibi gözüküyor.
  • oyun adını duyuramadı ama süper GTA ve Assasinsin 2. dünya parisinde geçen hafif nude öğeleri ile süslenmiş çok başarılı bir oyun.

Bence GTA danda assasinden de daha güzel ve zevkli olmuş oyun.
  • Beğendim doğrusu , hiçte fena değil . evet evet gerçekten fena değil.
  • Sizinde dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama arabalar hasar almıyor sadece duman cıkıyor bu bence oyunun kotu yanlarından birisi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gkhan.

Sizinde dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama arabalar hasar almıyor sadece duman cıkıyor bu bence oyunun kotu yanlarından birisi

dediğiniz gibi oyunun tek kötü yanı odur heralde.onun haricinde fena değil
  • Oyun gerçekten güzel GTA IV kadar olmasada beğendiğim nadir oyunlardan birisi.Gkhan arkadaşımın dediği gibi tek kötü yanı arabaların hasar görmemesi onun harici oyun gayet güzel.8/10...
  • Pandemic yarim birakmis oyunu sanki birde tamamlasaydi sahaser olurdu kanimca...
  • EA in değilmi bu oyun??
  • hangi oyunu alacağımı şaşırıyorum. O kadar fazla oyun çıkıyor ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pape

EA in değilmi bu oyun??

Pandemic EA nin zaten o yap diyo yapiyolar ayrica kapadilar Pandemic i.Bu arada konuyu acan arkadas da yazmis ayrintili olarak okumanizi tavsiye ederim.
  • Melih Koldemir Abi inceleme gerçekten muhteşem olmuş.
    BSC de okudugum ve okudukça devamını merak ettıgım tek yazı. Gerçekten süper olmuş. Başarılarının Devamını dilerim.
    The Saboteur gerçekten oynanması gereken 1oyun .. ;)
  • İnceleme cok güzel olmuş eline sağlık

Gercektende cok farklı ap ayrı bi tur olmuş resmen kendi başına...
    Oynamayanlara tavsiye ederim...
  • oyun güzel ama sunduğu yeni birşey yok
  • Güzel inceleme olmuş ellerine sağlık.

Ben yeni başladım bu oyuna. Oynamayanlara tavsiyemdir. Zira oyun başlandıcı oldukça ilginç :) oynayanlar anlamıştır :)

Oyun grafikleri fena değilse de pek başarılı da denemez. Yapay zeka pek başarılı gelmedi bana. Ama en beğendiğim şey kesinlikle müzikleri. Kesinlikle başarılı olmuş. Oynarken daha bir keyif alıyorsunuz
  • güzele benziyor en kısa zamanda edinmem lazım
  • Bu arada arkadaşlar oyunun müziklerini youtube üzerinden dinleyebilirsiniz :) Ben indirdim içinden müzikleri de ayırdım. Çok güzel bir albüm oldu :)) Sürekli dinliyorum artık
  • oyunu dün bitirdim çok kötü şu oyunsuz dönemde zamanınızı boşa geçirmek istiyorsanız deniyebilirsiniz.
  • arkadaslar oynu henuz yukledım bıraz oynadım ve takıldım bug mı var acaba ;

bir adamla araba vasıtasıyla bır kopruye gıttım adam bana koprudeki adamın kıyafetlerı alarak uzerıme gıymemı ıstedı fakat bır turlu adamın kıyafetlerını alamıyorum uzerınden , sessızce yaklasıp öldurup f1 yapıyorum olmuyor her sekılde denedım basaramadım yardım edersenız sevınırım

tesekkurler
  • Kaliteli oyun olma potansiyeline sahip bir oyundu ama çok eksiği vardı bu yüzden pek olmamış. Ama bitirene kadar kendini oynatıyor öyle ya da böyle..
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.