- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
# DirectX ve Ekran Kartları # DirectX Nedir ? Ne işe Yarar ? Dx11#
107 Cevap51947 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

15248 Mesaj
17 Aralık 2009; 13:02:05 

İyi günler , Başlıktan da anlaşılacağı üzre , DirectX ve Vga lar hakkında birşeyler derlemek , konuşmak istedim.

Bilindigi üzre , DirectX yeni bir sürüm ile karşımızda. Kısaca Dx11. Bu sayfada DirectX ve Ekran kartları hakkında konuşalım , adabınca tartışalım istedim. Yazımda yerli yabancı birçok siteden topladıgım bilgilerde yer alıyor. Çeviri bile var.

Yazımın sıkıcı olmasını engellemek amacıyla , fazla uzatmadan konuya gelmek istiyorum.
Öncelikle , DirectX nedir? Ne işe yarar? Sorularının cevaplarını bulalım hep beraber.Sonra Beklenilen yere gelecegiz , HD5800 serisi , birazcıkta fermi

DirectX Nedir ? Ne işe yarar ?

Öncelikle biraz geçmişe dönelim.Hernekadar bende pek hatırlamasamda , forumda bir çok arkadaşımızın oynadıgı tek düze oyunlar. Çizgifilm karakterleri gibi cansız,kalitesiz arayüzler.Şimdi ise gerçek görüntü ve sesler. Oyunlar çok yol kat etmiş öyle değimli.?

Gelelim DirectX e. Daha iyi görsel ve ses öğeleri olan oyunların , bize sunulması için gereken sistemlerden biri de DirectX"tir.
Microsoft , özellikle Windows 95 in çıkması ile birlikte oyun yapımcılarını çıkmaza sokan korumalı bellek yönetimi ( oyunlarda direk belleğe ulaşılmasında sorunlara yol açmasına sebep oldu ) sorunu ortadan kaldırmak , oyunlarda direk bellege erişim zorunlulugunu ortadan kaldıracak bir sistem geliştirdi. ‘’ DirectX ‘’
Günümüzde hızla gelişip çoğalan ekran kartı furyasının temelleri ozamanlar atılmıştı.Yeni ekran kartları çıkıyor , her kart için oldukça masraflı ve zaman alacak bir iş olacagı içinde , her kartın kullanabilecegi bir yazılıma ihtiyaç doguyordu.

Windows programlarına donanımları ile hızlandırılmış yüksek performanslı çoklu ortam desteği sunan API" lerden oluşan DirectX , uygulamalarla donanımların anlaşıp programın çalıştırılması mantığı ile hareket eder. Kullanılacak programın kodları, API"ye aktarılır ve bu kodlar ekran kartının kullanabileceği şekle çevrilip ekran kartına ulaşır. En sık kullanılan API"ler, OpenGL ve Direct3D"dir.

Genel olarak DirectX, oyunlar ve uygulamalar ile grafik kartınızı çalıştıran driverler, ses ve diğer bilgisayar donanımları arasındaki bağlantıyı sağlayan bir arayüzdür. Bir oyunda gerçekçi efektler, sesler elde etmek için görüntü ve ses kartınızın yeteneklerine ulaşmamızı sağlar. DirectX, donanıma direk ulaşarak oyunlarda ve uygulamalarda (video playback, capture, TV görüntüleme, joystick ve Mouse ara yüzleri, çoklu oyunlar) daha hızlı olarak sistemin çalışmasını sağlar.

Bunlar Hakkında Kısa Bilgiler ;

Microsoft DirectInput : klavye, mouse veya joystick gibi aygıtlar ile saniye gecikmeden direk veri aktarımı kurar , bizde böylece oyunları film gibi izlememiş oluruz.

Microsoft DirectSound : Ses kartı ve uylulama arasındaki arayüz için kullanılır. Oyunlarda ses efektlerinde , sesin yüksek ve alçaklıgında etkilidir.

Microsoft DirectMusic : Ses ile aklınıza gelen her şey de ilgilidir. Aynı anda açılan seslerin karışmaması vb.

Microsoft Direct3D : En önemli api budur. Ati ve Nvidia nın katkıları ile gelişmiştir. Görüntülerin ekrana aktarılmasına olanak verir.

Microsoft DirectDraw : Bilgisayarın video bağdaştırıcısının gelişmiş özelliklerine hızlıca erişimi sağlar.

Microsoft DirectPlay: Bu API, internet ve yerel ağ üzerindeki tüm oyun bağlantılarını destekler. ağ üzerinden oynanan oyunların verilerinin kaybolmaması için güvenilir iletişim kurallarını kullanır. TCP/IP, IPX, Bluetooth, Seri bağlantı, Doğrudan modem-modem bağlantılarını destekler.

Microsoft DirectShow: Bilgisayarınızda ve internet sunucularında yer alan çoklu ortam dosyaları için yüksek kalitede yakalama ve oynatma imkanı sağlar. ASF, AVI, DV, MPEG, MP3, WMA, WMV, WAV olmak üzere birçok ses dosyalarını destekler.

Yukarıda , kendi fikir ve bildiklerim ile beraber birçok siteden topladıgım,alıntıladıgım paragraflar ile DirectX in sadece kaliteli görsellikte oyun oynamamıza yaramayan , aslında oyun oynamamızı saglayan ve kaliteli görsellikte yapılmış oyunu bize aktarmaya yarayan , bilgisayarımızda yaptıgımız işlerin çogunda kullandıgımız , win95 ile ışıgı parlayıp , günümüzde Windows 7 ile Dx11 olarak önümüze çıkan bir yazılım oldugunu gördük.

Yani , eger oynadıgımız oyun yeterli görsellik barındırmıyorsa DirectX in seviyesi ne olursa olsun , daha farklı bir şeyler bekleyemeyiz. ( DirectX 10 çıktıgında , Dx10 destekli kartlara hücüm edilmesini hatırlayalım ve sonrasını )

Gelelim tartışmaların başladıgı hatta başlayacagı konuya. HD5000 serisi Ati ‘ ler , DirectX 11 e ( En son çıkan directX) destek veriyorlar. Bu Amd tarafından atılmış çok ileri bir adım. Nvidia Fermi çalışmalarını sürdüre dururken DirectX 11 destekli 800.000 kart sattı Ati , rekor bir zamanda.
Yeni ati kartlarının alınmasında , Ferminin gecikmesi kadar , DirectX 11 destekli olmasıda önemli yer kaplıyor.

Ama dikkat çekmek istedigim esas nokta , ekran kartı alınırken DirectX destekledi sürümden çok , ne kadar F/P ve ne kadar güçlü bir kart alıyoruz, bizim işimizi göryormu ? Sorularının cevabını kendimizde aramak.

Son kullanıcı yapılmasını uygun buldugum durum bu.

Okudugunuz ve fikirlerinizi paylaştıgınız için,şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chris Brown -- 21 Aralık 2009; 18:45:41 >

15248 Mesaj
17 Aralık 2009; 13:04:31 

Burayı ekleme olabilir diye boş bırakıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chris Brown -- 17 Aralık 2009; 13:10:18 >

481 Mesaj
17 Aralık 2009; 13:27:00 

paylasımın ıcın tesekkurler.

Eğer tanrının mucizeler yarattığına inanıyorsanız, şeytanın da birkaç numarası olduğuna inanmalısınız.

4852 Mesaj
17 Aralık 2009; 13:39:48 

Bana kalırsa DX 11 şuan için hikaye. Hatta DX 10 bile öyle. Hatırlayanlar olacaktır, DX 7 ile 8, DX 8 ile 9 arasında ki farklar muazzamdı. Gel gelelim şu sıralar çıkan DX 11'e. Bence şuan için tamamen pazarlama stratejisi. İlerleyen zamanlarda göreceğiz DX 11' in getirilerini, bakalım vaad edeni verebilecek mi?

PS3 || Xbox 360 || ASRock Fatal1ty Z77 Professional || i5 2500K <- Noctua NH-D14 || RipjawsX 2x4 1866 cl10 || Gigabyte GTX 670 Windforce || Philips 236V3LAB6 - LG 47LS5600
Corsair Force 3 60 GB + Team Xtreem S3 120 GB + Crucial M500 120 GB || X-Fi Titanium <- Edifier Studio 6 Plus + Creative Fatal1ty Headset
Gigabyte Odin GT 800W || CM HAF XB || Logitech G100 + G110
deviantART

17542 Mesaj
17 Aralık 2009; 14:41:24 

quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

Yani , eger oynadıgımız oyun yeterli görsellik barındırmıyorsa DirectX in seviyesi ne olursa olsun , daha farklı bir şeyler bekleyemeyiz.

Can alıcı nokta bu bence. DirectX kadar kullanılan oyun motorununda önemi çok büyük. dx9 ile ne grafik sunan oyunlar vardı. İlk aklıma gelen FarCry mesela. Belki daha iyileride vardır bilmediğim, çoğunuz benden iyi bilirsiniz. ki hala eminim dx9 la bile çok güzel grafiklere sahip oyun yazılabilir. Ha yapımcılar için hangisi kolaydır, az maliyetlidir v.s. v.s. kısımlarını bilemem.

Eline, emeğine sağlık. Umarım tartışmaya dönmeden bilgi alışverişi şeklinde bir konu olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 17 Aralık 2009; 14:41:45 >

->Köleler efendilerinden nefret etmektense, özgür ruhlu kölelerden nefret etmeyi tercih ederler. Böylesi daha güvenli ve kolaydır. Kişilik sahibi olmak gibi bir külfete katlanmayı gerektirmediği gibi, efendilerinin gözüne girme fırsatıdır aynı zamanda. Konu bu olduğunda, öyle çabuk birleşirler ki, şaşarsın.

3326 Mesaj
17 Aralık 2009; 14:45:18 

quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

Can alıcı nokta bu bence. DirectX kadar kullanılan oyun motorununda önemi çok büyük. dx9 ile ne grafik sunan oyunlar vardı. İlk aklıma gelen FarCry mesela. Belki daha iyileride vardır bilmediğim, çoğunuz benden iyi bilirsiniz. ki hala eminim dx9 la bile çok güzel grafiklere sahip oyun yazılabilir. Ha yapımcılar için hangisi kolaydır, az maliyetlidir v.s. v.s. kısımlarını bilemem.

Eline, emeğine sağlık. Umarım tartışmaya dönmeden bilgi alışverişi şeklinde bir konu olur.

Hocam bahsettiğiniz oyun CryEngine oyun motorunu kullanıyor. Esas bomba dx9 üzerine yazılmış CryEngine2, yani Crysis'in oyun motoru. Hâlâ üstüne daha iyisi olduğunu zannetmiyorum. (CryEngine3 dahil! )

Michael Jackson - 1958 ve daima...

7215 Mesaj
17 Aralık 2009; 14:47:03 

Konsollar 2012'de yenilenmeden daha kaliteli oyunlar pc'ye çıkmaz diyen bir bakış açısı da var ona bakarsanız.

4742 Mesaj
17 Aralık 2009; 15:10:31 

Dx9 dan sonra çoğunluğun her yeni çıkan dx versionuna sırf bu neden ile atladığını düşünmüyorum. Özellikle nvidianın kartları gerçekten harikaydı bir önceki nesile göre. O zaman alanlar en kötü gene iki sene kullanmışlardır. 8800GTX halen pek çok oyunu akıcı olarak oynatabilecek bir kart. Hani ozamana göre pek de p/f kartı değildi ama zamana yayınca halen alınıp kullanılası bir kart. Şahsen ben denemek isterdim. Çoğunluk ihtiyacına göre kart alır. Alamayanlar da forumda bir şekilde yönlendiriliyor. Bence çok dert etmeyin bu konuyu.

15248 Mesaj
17 Aralık 2009; 16:43:41 

Ekleme :

DirecX ile ilgili birçok şey eklenebilir konuya ama oldukça kısaltmak zorunda kaldım , şu anda bile okunmasının çok zevkli olmadıgının farkındayım.Bu yüzden yukarıda bazı yerleri işaretleyeyim.

Herkez için faydası olacagını düşündügüm için açtım konuyu.DirectX nekadar yüksekse okadar kaliteli oyun oynarız mantıgını forumda oldukça çok gördügüm için , bir bilgi konusu oluşturmak istedim.

@War Ensemble ,

Hocam Dx11 sadece bir satış politikası değil , başarıya ulaşmış bir satış politikası.İçerisinde iyileştirmeler bulunuyor fakat şu anda oyun motorları buna destek vermedikten sonra , DirectX ten birşey beklemek anlamsız kalıyor.

@MÜŞAVİR , @mamad

Hocam CryEngine oyun motoru , benim gözümde de en iyilerden.
Çogu kişinin gibi düşünseydik eger , Dx9 Crysis ten yada Cod6 dan zevk alamazdık.
Ben önemli olanın DirectX seviyesi değil , oyunların bize sundugu görsel kalite oldugunu anlatmaya çalıştım.
Umarım , az da olsa insanlar bilgilenir.

Tekrar teşekkürler hepinize.

İyi forumlar.

5849 Mesaj
17 Aralık 2009; 17:21:42 

dx10 satış politikasıydı..dx11 ise iyileştirme ve eklemelerle çok iyi bir şey olacak zamanla....

15248 Mesaj
17 Aralık 2009; 17:30:57 

Umarım dediginiz gibi olur. Biraz beklemek gerekicek sanırım.

7270 Mesaj
17 Aralık 2009; 17:59:32 

quote:

Orijinalden alıntı: DEATH71

dx10 satış politikasıydı..dx11 ise iyileştirme ve eklemelerle çok iyi bir şey olacak zamanla....

inşallah dediğin gibi olur dicem ama dirt2 ye falan bakarsak aynı politika devam ediyor gözüküyor

bu arada Chris Brown eline sağlık dostum

İ7 2600K+win7 64bit ultimate* MSI P67A-GD65(B3) * SUNBEAM CORE CONTACT FREEZER* COOLERMASTER RC-690 * CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance DDR3 1600MHz CL9 * Asus GTX670-DC2-2GD5 *SANDİSK EXTREME 120GB SSD RAİD 0* SAMSUNG 103UJ F1 1TB *SAMSUNG 103SJ 1TB * SAMSUNG DVD RW * BENQ E2420HD 24''LCD *SKYSTAR2 DVB-S*KAWAİ 5+1* Aerocool Strike X 800W 80+ Plus Silver PSU
satılık LOGITECH DRIVING FORCE GT 02-08-2012 hızlıaldan garantili

10033 Mesaj
17 Aralık 2009; 18:07:19 

Yapmayınız arkadaşlar. DX 11 daha bir oyunda gösterebildi kendini. Asıl beklenen oyunlar çıkınca çok daha değişeceğine inanıyorum.

Gaziantep Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği
A State Of Trance Fan

17542 Mesaj
17 Aralık 2009; 18:08:38 

Bu arada Chris Brown'a bir türlü alışamadım yav. cluber00 iyiydi, gözümüz alışmışıdı.

->Köleler efendilerinden nefret etmektense, özgür ruhlu kölelerden nefret etmeyi tercih ederler. Böylesi daha güvenli ve kolaydır. Kişilik sahibi olmak gibi bir külfete katlanmayı gerektirmediği gibi, efendilerinin gözüne girme fırsatıdır aynı zamanda. Konu bu olduğunda, öyle çabuk birleşirler ki, şaşarsın.

15248 Mesaj
17 Aralık 2009; 19:53:54 

@(((TeAcHeR)))

Sagolasın hocam

@MÜŞAVİR

Hocam galeyana geldim Tuger değiştirdi sonra bidaha değişti herkez değiştiriyor o arada yiğit de değiştirdi bende fena galeyana geldim değiştirdim , biraz garip oldu farkındayım ama idare edin , af çıkarsa Eskisini alırız

15248 Mesaj
18 Aralık 2009; 7:58:12 

Kart alacaklar halen Dx11 performansından filan bahsediyor. Up.

4604 Mesaj
18 Aralık 2009; 10:17:11 

directx 11 günümüze kadar olan durum incelendiğinde gereksiz degildir alınıcak kartların ıhtıyaca uygun olması gozetılmelıdır kullanılıcak ortam yapılıcak iş ve uygulamalar .

bu dogrultuda yüksek opengl ve physx perfomansı ısteyen profosyonel uygulamalarla urasan ve oyun oynayanların gtx260-285-295 serısıne

yenı nesıl grafık kalıtesı ve perfomans ısteyen ve sıstemlerıne gore dx11 kart kullanmak ısteyenlerın 5770 ve 5850 sorası serılere bakması gerekıyor.

15248 Mesaj
18 Aralık 2009; 11:24:13 

Zaten gerekli yada gereksiz meselesi değil durum.
Dx herzaman gerekli , her yeni seri bir sürü iyileştirme barındırıyor.

Oyunlar görsel kaliteyi arttırmadıktan sonra , Dx ten birşeyler beklemek yanlış oluyor.
Crysis i düşünelim , CryEngine oyun motoruyla yapıldı ve kendi açımdan söyleyeyim ,,

Çevre - su - patlama vs. daha bir çok efektte ondan iyisini görmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chris Brown -- 18 Aralık 2009; 11:25:02 >

12959 Mesaj
18 Aralık 2009; 11:50:40 

Güzel bir paylaşım eline sağlık

Wir Leben Autos.
2012 Astra J | 1.4 Turbo 140HP | Cosmo | Flexride Şasi Sistemi | NAVI600 | Manuel Transmission | Olympic White

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2012 VW Polo - 1.6 TDI 90HP - DSG - Comfortline - OyuncuyaHaber.com

Intel i7 980X 3.33Ghz - Asus P6T6 Revolution - 12 GB Ram - Nvidia GeForce GTX 980 - Nvidia 3D Vision - Acer 24" GD245HQ
Xbox One / Playstation 4

15248 Mesaj
18 Aralık 2009; 11:55:41 

Teşekkürler , Kart alacakların Dx seviyesinden çok kendilerine yetecek güçlü kartlara yönelmesinin gerektigini özetledim.

4742 Mesaj
18 Aralık 2009; 13:13:00 

P/f den bahsediyorsunuz da hep, herkes p/f kartı almak zorunda değil. Bu bir tercih meselesi. Mantıksal durumlar kişiye göre değişir, bazen başkalarının mantıklı davranışları sizi zıvanadan çıkartacak kadar gereksiz mantık dışı gelebilir. Herkesin önceliği farklıdır. Bunları sorgulamaya başladığınızda çatışmaya başlarsınız.

Piyasaya P/f açısından baktığınızda en alınası kartlar orta çözünürlükler için 9800, 4770, 4850, GTS250. Yani bunun ötesinde alanlar mantık dışı bir iş mi yapmış oluyor? Fermiyi bekleyenler sadece DX11 için mi bekliyor? Ya da p/f kartı mı olacaklar?. Şaka yapıyorsunuz sanırım.. Bekleyen, para biriktiren herkes gidip alacak fermiyi. Çok kötü bir kart olmadıkça-ki pek mümkün değil- kimse p/f oranına bakmayacak.

Yazınız bilgilendirme amacıyla başlıyor ama sonra eleştriye dönüşüyor. Karşı eleştiri alınca da kızıyorsunuz. Bu da bana mantıklı gelmiyor. Konunun genelinde iyi niyet arayamıyorum maalesef.

15248 Mesaj
18 Aralık 2009; 17:11:03 

Eger okuduklarınızı tam olarak anlamadıysanız tekrar okuyun.
Yukarıda , paragrafa kendi fikirlerim ile giriş yapıyorum bunuda belirtiyorum zaten.

Dx11 başarıya ulaşmış bir satış politikasıdır. Oyunlarda görüntü kalitesinin sadece DirectX in seviyesinin yükselmesine baglı olmadıgını anlatmaya çalısıyorum ama nedense hep bir artniyet var.

Sadece DirectX seviyesine göre kart alınmamalı diyorum , son kullanıcıyı düşünerek , eleştiri oluyor.
Bu eleştiri ise tabiki eleştirecegim , Yukarda Fermiyide eleştirdim ona kalırsa.Her işin altında bir çapanoğlu aramayın , yukarıda yazılanları biliyorsanız eger eline sgalık dersiniz olay biter.Yoksa burda eleştri kabul etmeme gibi bir durum yok.

İlk mesajın başlangıcını , diger üyelerden gelen mesajları okuyun. Çok rahat kabrarsınız.

İyi forumlar.

7270 Mesaj
18 Aralık 2009; 17:19:09 

quote:

Orijinalden alıntı: MÜŞAVİR

Bu arada Chris Brown'a bir türlü alışamadım yav. cluber00 iyiydi, gözümüz alışmışıdı.

valla bende alışmakta zorluk çekiyorum hacı yaw

İ7 2600K+win7 64bit ultimate* MSI P67A-GD65(B3) * SUNBEAM CORE CONTACT FREEZER* COOLERMASTER RC-690 * CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance DDR3 1600MHz CL9 * Asus GTX670-DC2-2GD5 *SANDİSK EXTREME 120GB SSD RAİD 0* SAMSUNG 103UJ F1 1TB *SAMSUNG 103SJ 1TB * SAMSUNG DVD RW * BENQ E2420HD 24''LCD *SKYSTAR2 DVB-S*KAWAİ 5+1* Aerocool Strike X 800W 80+ Plus Silver PSU
satılık LOGITECH DRIVING FORCE GT 02-08-2012 hızlıaldan garantili

4852 Mesaj
18 Aralık 2009; 21:20:52 

quote:

Tuger değiştirdi sonra bidaha değişti herkez değiştiriyor o arada yiğit de değiştirdi bende fena galeyana geldim değiştirdim , biraz garip oldu farkındayım ama idare edin

Değişiklik iyidir.

(Bu sayede bir up da benden. )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi War Ensemble -- 18 Aralık 2009; 21:22:08 >

PS3 || Xbox 360 || ASRock Fatal1ty Z77 Professional || i5 2500K <- Noctua NH-D14 || RipjawsX 2x4 1866 cl10 || Gigabyte GTX 670 Windforce || Philips 236V3LAB6 - LG 47LS5600
Corsair Force 3 60 GB + Team Xtreem S3 120 GB + Crucial M500 120 GB || X-Fi Titanium <- Edifier Studio 6 Plus + Creative Fatal1ty Headset
Gigabyte Odin GT 800W || CM HAF XB || Logitech G100 + G110
deviantART

15248 Mesaj
18 Aralık 2009; 21:32:15 

Valla ne yalan söyleyeyim forumda DirectX in ne işe yaradıgını bilen çok az kişi varmış.
Herkes DirectX i oyunları kaliteli gösteren bir yama olarak algılıyor.
Umarım az da olsa bilgilendirici olmuştur konu.

1923 Mesaj
18 Aralık 2009; 23:07:43 

dx temeldir binayı oluşturulmasında katkısı yok onu ayakta tutar sadece asıl önemli olan oyun motoru...

bilgi için tşk...

15248 Mesaj
20 Aralık 2009; 8:35:03 

Teşekkürler.

iyi forumlar

15248 Mesaj
21 Aralık 2009; 18:45:39 

Up.

644 Mesaj
29 Aralık 2009; 4:50:56 

Kıtlığın Tanımı : Kaynaklar Sınırlı , İnsanların ihtiyaçları sınırsızdır

Ben Kıtlığın tanımını bütün hayata uyarlıyorum insanların istekleri asla bitmeyeceği için kendi istek ve ihtiyaçlarınızı bir kez daha gözden geçirip size yetecek şeylere yönelmelisiniz. Bilginiz yoksa bile ki ben öyle yaptım Chris Brown 'a danıştım Sisteminizi ona göre kurun yoksa Ödiyeceğiniz ücret Beklentilerinizi aşar :)

Bilmem kaç sene önce g force 5200 çıktığında almıştım olay olmuştum mahallede üzerinden neler geçti şimdi para verseler takarmısınız yook :) DirectX 11 çıkmış ! çıksın iyi hoş sen gidipte counter strike oynıyacaksan neye yarar 11 - 15 ?

PS: Buy DiRT 2 manyakmış :)

15248 Mesaj
29 Aralık 2009; 7:58:47 

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Ocak 2010; 1:51:35 

Şahsen ben bilgilendim,linki imzama alıcam.Elinize sağlık.

3972 Mesaj
2 Ocak 2010; 2:13:12 

dx11 bence microsoftun bizleri kazıklamak oyun sattırmak ekran kartı sattırmak için çıkardığı bir saçmalık olarak görüyorum umarım dediklerimde yanılgıya uğrarım ama performans dx10 a göre düşükse yapılacak bir şey yok dx9 da daha ne cevherler varken bunlar cok gereksiz

23815 Mesaj
2 Ocak 2010; 7:27:24 

Ben Dx11'i tamamen çakallık olarak görüyorum. Nasıl ki Crysis XP de DX10 göstermiyor denilip hem Dx10 kart sattırıp hem de Vista sattırmaya çalışmışlarsa, aynı mantık. Halbuki Dx9 da gayet Dx10 efektleri ile ve daha kaliteli efektlerle oynamak mümkündü.

"Under your command i will obey..."
"My mind is one with my soul..." "I am near, yet so far away..."
"Through the eternal flame, i travel..."

PSN: TugayTR
|| Playstation 4 | Harman/Kardon AVR151 | Harman/Kardon HKTS9 |

15248 Mesaj
2 Ocak 2010; 8:15:23 

Arkadaşlar teşekkürler. DirectX 11 , başarıya ulaşmış bir satış politikasıdır.
Ati 1milyon kart sattı nerdeyse , Ortada DirectX 11 oyun yokken.

Konuda belirtmek istedigim nokta zaten kart alırken directX seviyesinden çok kartın bize yetip yetmeyecegi ve gücüne önem vererek tercih etmemiz.Çünkü oyun motoru iyi olmayan oyunu ( yada oyun motoru directx11 e destek vermeyen oyunu ) , Windovs yada Dx yükselterek daha gerçekçi yapamayız.

iyi forumlar herkese.

644 Mesaj
2 Ocak 2010; 13:49:31 

Benim bir sorum olacak yeni ekran kartıyla dirt 2 oyunu geldi steamden alacaksınız falan diyor key falan vermiş ama nereden yükleyecem o kodu nereden girecem bilemedim daha önce yapan varsa yardımcı olabilirmi bi görelim directx 11 in orjinalini :)

3972 Mesaj
2 Ocak 2010; 16:15:41 

quote:

Orijinalden alıntı: Dante

Ben Dx11'i tamamen çakallık olarak görüyorum. Nasıl ki Crysis XP de DX10 göstermiyor denilip hem Dx10 kart sattırıp hem de Vista sattırmaya çalışmışlarsa, aynı mantık. Halbuki Dx9 da gayet Dx10 efektleri ile ve daha kaliteli efektlerle oynamak mümkündü.

tebrik ederim arkadaşım sende benim gibi düşünüyorsun

13278 Mesaj
2 Ocak 2010; 16:24:58 

quote:

Orijinalden alıntı: War Ensemble

Bana kalırsa DX 11 şuan için hikaye. Hatta DX 10 bile öyle. Hatırlayanlar olacaktır, DX 7 ile 8, DX 8 ile 9 arasında ki farklar muazzamdı. Gel gelelim şu sıralar çıkan DX 11'e. Bence şuan için tamamen pazarlama stratejisi. İlerleyen zamanlarda göreceğiz DX 11' in getirilerini, bakalım vaad edeni verebilecek mi?

dx9 daki fark muazzamdı çünki gerçek bir shadder devrmine denk gelmişti sm.3,0 şuan halen bu shader teknolojisinin makyaşlanması üstüne gidiliyor bakalım yeni devrim ile sıfırdan yazılan yeni grafik motorları bekleyeceğiz artık... onun haricindeki dx ler tabikide hikaye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evohan -- 2 Ocak 2010; 16:26:39 >

Rock Müziğin Ruhu Okşayan Coşkusu, Yolların Hakimi AOR*Melodic Hard Rock

100 Mesaj
3 Ocak 2010; 21:45:56 

Yha benim anlamadığım şu DX 10 çıkalı kaç ay oldu daha dx10 un tam olarak performansını göremedik DX11 ban biraz boş geliyor. DX10 kart alanlar boşamı para verdi yani _?

((_CeLLaT_))

1115 Mesaj
3 Ocak 2010; 22:05:26 

quote:

Orijinalden alıntı: gokhan_08

Yha benim anlamadığım şu DX 10 çıkalı kaç ay oldu daha dx10 un tam olarak performansını göremedik DX11 ban biraz boş geliyor. DX10 kart alanlar boşamı para verdi yani _?

Soğuk su...lanet olsun milleti kandıran bu tekellere.Milleti gaza getirip aldırıyorlar sistemleri sonra zart zurt edip, tatataaaaaaaaaaaaaaaa Dx11 geldi diye saf insanlarımızı kandırıyorlar.

AMD Phenom II X6 1055T 2.8 GHZ//ASUS HD 5850-//-GIGABYTE MA785GMT-UD2H-//- HI-LEVEL 4 GB (2X 2GB) DDR3 1600 MHZ RAM (SOĞUTUCULU)-//-SEAGATE 500 GB-//-LIAN LI LANCOOL PC-K56-//-SONY AD-7240S-0B 24X DVD-RW//

15248 Mesaj
5 Ocak 2010; 8:27:15 

DirectX 10 alanlar boşa para vermedi.
Sadece DirectX10 u iyi kullanan oyun motorlarıyla yapılmış oyun az geldi.
DirectX arttıkça birçok yenilik gelmiş oluyor ama , Arkadaşın Vga sı DirectX9 , benimki DirectX11 ben daha kaliteli oynarım diye düşünmemek lazım,oyun motoru neyse,oyunda odur. Şu anda da en saglam oyun motorları Dx9 da zaten,biraz erken çıkan bir dx oldu bu.

Bakalım , 3-4 tane oyun favori gösteriliyor dx11 için ama , bekleyip görecegiz.

17542 Mesaj
5 Ocak 2010; 9:05:11 

quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

DirectX 10 alanlar boşa para vermedi.
Sadece DirectX10 u iyi kullanan oyun motorlarıyla yapılmış oyun az geldi.
DirectX arttıkça birçok yenilik gelmiş oluyor ama , Arkadaşın Vga sı DirectX9 , benimki DirectX11 ben daha kaliteli oynarım diye düşünmemek lazım,oyun motoru neyse,oyunda odur. Şu anda da en saglam oyun motorları Dx9 da zaten,biraz erken çıkan bir dx oldu bu.

Bakalım , 3-4 tane oyun favori gösteriliyor dx11 için ama , bekleyip görecegiz.

Eğer şu unigine heaven testinde gösterilen dx11 efektlerini oyunlarda görebilirsek bence büyük aşama olur. Ha bu efektler dx9 ya da 10 ile yapılamazmıydı? Onu bilemiyorum, işin teknik kısmından anlamıyorum.

15248 Mesaj
5 Ocak 2010; 9:09:03 

DirectX11 oyun yapımcıları için çok daha iyi veri alışverisi saglıyor. Yani uygun oyun motoru kullanılarak o efektler yapılabilir ama Dx9 ile üretim yapan oyun motorları daha güçlü. Misal , CryEngine.

DirectX11 çöp değil tabiki , ama biraz daha zamanı var. DirectX 11 çıkalı ne kadar zaman oldu , oyun gören oldumu ?
Dx9 da MW2 oynuyor herkez. Ama Ati 1milyon dx11 kart sattı. Bunların %90 ıda Dx11 diye alındı.

Bu hafta umarım şu ces 10 da elle tutulur birşeyler görürüz hocam.

644 Mesaj
5 Ocak 2010; 19:38:21 

quote:

Orijinalden alıntı: Camelot22

Benim bir sorum olacak yeni ekran kartıyla dirt 2 oyunu geldi steamden alacaksınız falan diyor key falan vermiş ama nereden yükleyecem o kodu nereden girecem bilemedim daha önce yapan varsa yardımcı olabilirmi bi görelim directx 11 in orjinalini :)

Arkadaşlr bu konuda yardım edecek var mı ?

15248 Mesaj
5 Ocak 2010; 21:14:55 

Bu sorunu Dirt2 incelemelerinden faydalanarak kolayca aşabilirsiniz.

3105 Mesaj
7 Ocak 2010; 1:32:00 

yararlı başlık olmuş eline sağlık

15248 Mesaj
7 Ocak 2010; 19:25:04 

Teşekkürler.

15248 Mesaj
21 Ocak 2010; 9:45:16 

Yukarı bakalım.

3710 Mesaj
23 Ocak 2010; 12:49:48 

Merak ettiğim bir şey var elimde nvidia 8400 GS var.Vista işletim sistemine DX11 yükledim yüklü olarak görüyor.Peki şu anda directX11 destekli oyunları her türlü oynıyabilirmiyim.Yoksa görünütüyü Dx11 modunda çalıştırmaz mı?

www.aspetmanukyan.com

15248 Mesaj
23 Ocak 2010; 13:16:44 

Kartınız Dx11 e destek vermiyor.Malesef.

1928 Mesaj
24 Ocak 2010; 13:21:21 

quote:

Orijinalden alıntı: War Ensemble

tamamen bir pazarlama stratejisi sana katılıyorum.. directx 11 ler pazara giriş aşamasında şuan

3710 Mesaj
26 Ocak 2010; 10:57:50 

Fermi yi bekliyelim bare şimdi ati dx 11 li kart alsak içinde PHYSX olmayacak yok PHYSX için nvida kart almak lazım vs.

Ati lerde PHYSX desteğini açmanın bir yolu var mı?

www.aspetmanukyan.com

54 Mesaj