Avrupa Turu Nasıl Yapılmalı
26 Cevap7784 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1011 Mesaj
11 Aralık 2009; 14:33:03 

uçak bileti sorunum yok, baharda hanımla munih,amsterdam,londra,helsinki,paris,roma gibi başkentleri en azından gezeyim diyorum, bu konuda bana fikir verirseniz memnum olurum...mesela şöyle düşünüyorum her başkentte 1-2 gün kalıp tren yada uçakla diğerine geçme fikrim var..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aviator35 -- 13 Aralık 2009; 13:03:37 >

satılık masaüstü pc

695 Mesaj
11 Aralık 2009; 16:45:13 

Londra dışındaki kentlere schengen vizesi yeterli ancak İngiltere schengen olayına dahil olmadığı için Londraya gidebilmek için ayrıca ingiltere vizesi (aslında birleşik krallık vizesi diye geçiyor) almanız gerekiyor.

Ayrıca Roma ve Helsinki dışındaki kenterin hepsini gördüm 1 gün yetmez hiçbirine sabahtan akşama kadar dolu dolu gezebileceğiniz ikişer günden az planlamayın bence.

1011 Mesaj
13 Aralık 2009; 13:02:50 

ben londrayı 1 güne sığdırmıştım, piccadilly circus dan big ben e kadar yürümüştüm

bu defa daha kapsamlı yapayım diyorum, rehber tanıdığım yok hiç, belki dh de vardır gezi planı yapabilecek

satılık masaüstü pc

219 Mesaj
13 Aralık 2009; 17:31:01 

valla aslında bende gitmeyi düşünüyorumda nasıl gitcem bilmiom :P

bu işin maddi durumu ne olur acaba ?

893 Mesaj
14 Aralık 2009; 2:19:54 

bkz : hostelworld.com easyjet.com wizzair.com

Everything is okay elhamdülillah

1011 Mesaj
14 Aralık 2009; 10:55:03 

quote:

Orijinalden alıntı: a.Po7

valla aslında bende gitmeyi düşünüyorumda nasıl gitcem bilmiom :P

bu işin maddi durumu ne olur acaba ?

benim uçak bileti sorunum yok

sanırım 1500 eur yeter gibi geliyo bana ama tabi plan yapmak lazım nerden nasıl başlamalı

satılık masaüstü pc

893 Mesaj
15 Aralık 2009; 4:50:09 

oncelikle nasıl bi tatil planlıyorsun onu iyice bi kafanda oturt yani gezecek misin surekli yahut gittiğim yerde koşuşturmayayım dinleneyim mi dersin bilmiyorum ona gore dusun bende yardımcı olmaya çalışayım sana

sanırım evlisin o yuzden koşuşturmak guzel olmaz ben tek gezmeme rağmen yinede sıktı ve yordu
zevkleriniz ne yonde bilmem ama isviçredeki dağcılık etkinliklerine (yuruyuş-paraşut vs) ve norveç fiyortlarında yuruyuş, mangal :) ve kano gezintileri akşam romantik yemekler vs çok guzel olabilir diye duşunuyorum
ayrıca barcelonada fena olmaz hepsine gidermisin bilmem seçenekler bunlar
surekli yer değiştirmek insanı strese sokuyor ve yaptıklarında aceleci olmak zorunda bırakıyor
şahsen ben tarihi severim ama tarihi eserlerin karşısına geçip yarım saat bakmam kendim birşeyler yapmalıyım
munihte berlinde pragda selanikte pariste bana hiç tat vermedi..

1011 Mesaj
15 Aralık 2009; 19:38:11 

quote:

Orijinalden alıntı: neczer

oncelikle nasıl bi tatil planlıyorsun onu iyice bi kafanda oturt yani gezecek misin surekli yahut gittiğim yerde koşuşturmayayım dinleneyim mi dersin bilmiyorum ona gore dusun bende yardımcı olmaya çalışayım sana

sanırım evlisin o yuzden koşuşturmak guzel olmaz ben tek gezmeme rağmen yinede sıktı ve yordu
zevkleriniz ne yonde bilmem ama isviçredeki dağcılık etkinliklerine (yuruyuş-paraşut vs) ve norveç fiyortlarında yuruyuş, mangal :) ve kano gezintileri akşam romantik yemekler vs çok guzel olabilir diye duşunuyorum
ayrıca barcelonada fena olmaz hepsine gidermisin bilmem seçenekler bunlar
surekli yer değiştirmek insanı strese sokuyor ve yaptıklarında aceleci olmak zorunda bırakıyor
şahsen ben tarihi severim ama tarihi eserlerin karşısına geçip yarım saat bakmam kendim birşeyler yapmalıyım
munihte berlinde pragda selanikte pariste bana hiç tat vermedi..

evliyim, nisan-temmuz arasında gitmeyi planlıyorum, 5-6 başkent göreyim yeter diyorum ama nerden nasıl başlamalıyım onu bilmiyorum, örnek vermek gerekirse ; diyelim ki istanbulu gezcem, eminönünden tramvay yolu, ordan gülhanede, topkapı ve daha sonra istiklal taksim ordan beşiktaş ortaköy gibi düşün...yani sabah erken saatte başlayıp belli başlı yerleri görsem yeterli.. madam tussod, eyfel felan işte

satılık masaüstü pc

695 Mesaj
16 Aralık 2009; 14:26:35 

quote:

Orijinalden alıntı: aviator35

evliyim, nisan-temmuz arasında gitmeyi planlıyorum, 5-6 başkent göreyim yeter diyorum ama nerden nasıl başlamalıyım onu bilmiyorum, örnek vermek gerekirse ; diyelim ki istanbulu gezcem, eminönünden tramvay yolu, ordan gülhanede, topkapı ve daha sonra istiklal taksim ordan beşiktaş ortaköy gibi düşün...yani sabah erken saatte başlayıp belli başlı yerleri görsem yeterli.. madam tussod, eyfel felan işte

dikkatini çekmek istediğim bir nokta var, gezeceğin şehirlerin hepsi farklı ülkelerde, bu ülkeler için arada yapacağın yolculuk sürelerini ve dinlenme sürelerinide eklemen lazım.
Örneğin Londraya sabah uçağıyla indin ve otele eşyaları bırakıp akşama kadar gezdin.
O yorgunlukla otele döndün, sabah oldu eşyaları toplayıp diğer ülkeye gitmek için çıkacaksın, havaalanı ya da tren istasyonu vs. ye gideceksin, bineceksin, yolculuk yapacaksın, ineceksin, yine otele ulaşıp eşyaları bırakacaksın. Üzerinde seyahat yorgunluğu olacak ve bir bak bakalım Saat kaç oldu :)
özetle bir sonraki durağında geziye başlama zamanın hiç bir zaman hedeflediğin gibi olmayacak. Bunu göz önüne alarak geniş bir plan yap, sonra yetiştirmen mümkün olmaz.

893 Mesaj
17 Aralık 2009; 0:37:43 

Tourist iformationlardan alacağın şehir haritalarıyla zaten nerelere gidebileceğini gorursun o onemli değil. zaten avrupada istanbul gibi bi yer yok paris hariç neredeyse çoğu yeri dolaşarak 4 -5 saatte bitirirsin
evlisin fazla ulke değiştirme.gerçekten bi menesı yok ben sana en fazla 3 yer değiştir derim yorucu ve koşuşturmacalı olmasın

1011 Mesaj
17 Aralık 2009; 16:39:08 

quote:

Tourist iformationlardan alacağın şehir haritalarıyla zaten nerelere gidebileceğini gorursun o onemli değil. zaten avrupada istanbul gibi bi yer yok paris hariç neredeyse çoğu yeri dolaşarak 4 -5 saatte bitirirsin
evlisin fazla ulke değiştirme.gerçekten bi menesı yok ben sana en fazla 3 yer değiştir derim yorucu ve koşuşturmacalı olmasın

bu doğrultuda nereleri tavsiye edersiniz?

satılık masaüstü pc

11068 Mesaj
17 Aralık 2009; 18:48:54 

Nasıl gezeceksin. Çoğu müze, eğlence alanları, alışveriş merkezlerine girip gezecekmisin yoksa sadece hemen bakıp çıkacakmısın?

En basitinden Londra'yı dolu dolu gezmek için en az 3-4 gün şart...

We fought him hard we fought him well
Out on the plains we gave him hell
But many came too much for Cree
Oh will we ever be set free?

893 Mesaj
19 Aralık 2009; 4:18:46 

quote:

bu doğrultuda nereleri tavsiye edersiniz?

dostum dediğim gibi açıkça ben gittiğim yerleri hiç sevemedim nedense paris paris dedikleri yerde bile en fazla 2 gun durmaya değer. ben sevmedim. o yuzden sana tavsiyem doğası guzel olan bi yere git dağcılık-yuruyus-su sporları vs. isviçre olabilir mesela. ama otel fiyatları yuksek diye biliyorum.ayrıca
romadan başlayarak guneye gitmen sicilya sardunya malta ve corsica adalarıda gezilebilir sana tavsiyem bu yonde ozellikle sıcak aylarda gitceksen italyanın dediğim bolgeleri çok uygun olur hem tareh hem deniz kum gunes hesabı.

bunu değerlendir gideceğin yerleri belirle ondan sonra nasıl yapılacağı hakkında konuşuruz

1011 Mesaj
25 Aralık 2009; 6:38:54 

quote:

dostum dediğim gibi açıkça ben gittiğim yerleri hiç sevemedim nedense paris paris dedikleri yerde bile en fazla 2 gun durmaya değer. ben sevmedim. o yuzden sana tavsiyem doğası guzel olan bi yere git dağcılık-yuruyus-su sporları vs. isviçre olabilir mesela. ama otel fiyatları yuksek diye biliyorum.ayrıca
romadan başlayarak guneye gitmen sicilya sardunya malta ve corsica adalarıda gezilebilir sana tavsiyem bu yonde ozellikle sıcak aylarda gitceksen italyanın dediğim bolgeleri çok uygun olur hem tareh hem deniz kum gunes hesabı.

bunu değerlendir gideceğin yerleri belirle ondan sonra nasıl yapılacağı hakkında konuşuruz

sardunya corsica kulağa hoş geliyor o dediğin yerlere nasıl gidilir?

satılık masaüstü pc

354 Mesaj
26 Aralık 2009; 12:03:00 

şöyle bişey önerebilirim sana.

istanbuldan direkt münihe in. ordan bi araç kirala. almanya araç kiralama konusunda hem en sistematik çalışan hemde en uygun fiyat veren ülkedir. münihten isviçreye geç aracınla. isviçreden sonra direkt güneye in como gölünde bir gece geçir ordan milanoya ulaş. milanodan sonra istersen genova üzerinden batıya doğru dönüp monacoya ordan da nice'e geçebilirsin. tüm avrupanın sosyetesi oraya akar. eğer yol baymaz dersen nice'den parise geçebilirsin.ama o uzak olur biraz. aracı nice de bırakıp parise uçakla geçebilirsin.

hem çok çok keyifli hemde eğlenceli bir seyahat olabilir.

1011 Mesaj
27 Aralık 2009; 15:57:00 

quote:

Orijinalden alıntı: onuruno99

şöyle bişey önerebilirim sana.

istanbuldan direkt münihe in. ordan bi araç kirala. almanya araç kiralama konusunda hem en sistematik çalışan hemde en uygun fiyat veren ülkedir. münihten isviçreye geç aracınla. isviçreden sonra direkt güneye in como gölünde bir gece geçir ordan milanoya ulaş. milanodan sonra istersen genova üzerinden batıya doğru dönüp monacoya ordan da nice'e geçebilirsin. tüm avrupanın sosyetesi oraya akar. eğer yol baymaz dersen nice'den parise geçebilirsin.ama o uzak olur biraz. aracı nice de bırakıp parise uçakla geçebilirsin.

hem çok çok keyifli hemde eğlenceli bir seyahat olabilir.

teşekkür ederim önerin için saol bakalım yavaş yavaş şekillenmeye başladı

satılık masaüstü pc

4770 Mesaj
27 Aralık 2009; 16:04:52 

quote:

teşekkür ederim önerin için saol bakalım yavaş yavaş şekillenmeye başladı

Arkadaşın önerisi oldukça güzel, bence de kendi aracınla dolaşmak en iyisi olur.

893 Mesaj
27 Aralık 2009; 16:23:46 

quote:

Orijinalden alıntı: ozanunal

Arkadaşın önerisi oldukça güzel, bence de kendi aracınla dolaşmak en iyisi olur.

çok güzel fikir lakin maliyeti yüksek olur diye düşünüyorum araba olayı (kiralama açısından)...

kısmetse bende seneye araba aldığım zaman yunanistandan başlayacağım gezmeye tekrardan . özellikle yanımda birisi olursa maliyet yarıya düşmüş olur ve çok ta eğlenceli geçer

yunanistan-italya-isviçre-avusturya-slovenya-hırvatistan-bosna-makedonya-bulgaristan.... yazın gidilirse tadından yenmez... benim ilk uğraşım bunu gerçekleştirmek olcak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neczer -- 27 Aralık 2009; 16:25:01 >

374 Mesaj
31 Aralık 2009; 10:27:23 

Tavsiyelerim
1- Araba olayını unutun, sırf otobanlara vereceğiniz parayla uçak bileti alırsınız. Ayrıca dilini bilmediğiniz ülkelerde park sorunu da yaşayabilirsiniz. İtalya için söyleyebilirim otoban fiyatları dudak uçuklatır, normal yol da zor olabilir.
2- Çok şehir az detay veya az şehir çok detay arasında tercih yapmanınız lazım.
3- İyi otellerde kalırsan çok maliyetleri olur, B&B larda kalarak hem rahat hem de nispeten ucuz konaklama yaparsın. Hem de B&Blerdekiler sana yardım eder. Benim kaldığım B&Bler nice otellere taş çıkartır. (Roma için yer tavsiyesinde bulunabilirim)
4- Şehirleri 1-2 gün içinde gezebilirsin ama ayaklarının altı şişer. İyi bir plan yaparsan pek çok önemli yeri 2 güne sığdırırsın.
5- Bence her şehir için 2 tam gün yeter.
6- Tren ile uçak maliyetleri birbirine yakın olur ama önceden alırsan avrupa içinde 20-30 uçarsın ama tren tercih edersen 60-70 eurodan aşağı gidemezsin.

2060 Mesaj
5 Ocak 2010; 18:56:16 

trenle ucak aynı gibi diyorsun ama trenin zevkide bambaska hemde yurtdışındaki trenler iyi düşün yani.. süper olur..

Neyi hep erken yaşadıysam hep ona GEÇ KALIYORUM...

1011 Mesaj
12 Ocak 2010; 2:06:13 

quote:

Orijinalden alıntı: safkar14

Tavsiyelerim
1- Araba olayını unutun, sırf otobanlara vereceğiniz parayla uçak bileti alırsınız. Ayrıca dilini bilmediğiniz ülkelerde park sorunu da yaşayabilirsiniz. İtalya için söyleyebilirim otoban fiyatları dudak uçuklatır, normal yol da zor olabilir.
2- Çok şehir az detay veya az şehir çok detay arasında tercih yapmanınız lazım.
3- İyi otellerde kalırsan çok maliyetleri olur, B&B larda kalarak hem rahat hem de nispeten ucuz konaklama yaparsın. Hem de B&Blerdekiler sana yardım eder. Benim kaldığım B&Bler nice otellere taş çıkartır. (Roma için yer tavsiyesinde bulunabilirim)
4- Şehirleri 1-2 gün içinde gezebilirsin ama ayaklarının altı şişer. İyi bir plan yaparsan pek çok önemli yeri 2 güne sığdırırsın.
5- Bence her şehir için 2 tam gün yeter.
6- Tren ile uçak maliyetleri birbirine yakın olur ama önceden alırsan avrupa içinde 20-30 uçarsın ama tren tercih edersen 60-70 eurodan aşağı gidemezsin.

teşekkürler trende olur yakın mesafeler için, önce 5-6 ülke gezeyim dedim ama sanırım 3-4 ancak gezebilecem zor olucak sanırım, roma-barselona-munih-paris-amsterdam-londra görmek istediğim yerler, önce munih yapıp ordan trenle amsterdama geçerim diyorum, yani amsterdam ve munih i tek şehir gibi düşünelim, mayıs ın ilk 2 haftası olucak muhtemelen eğer sizinde yardımınızla iyi bir plan yaparsam çok keyifli olucak gibi geliyor

araba kiralama olayını ise düşünmüyorum hem sıkıntı olur kurallar vs hemde daha maliyetli olur, bana şehir merkezinde bb ucuz oteller yeter, dışarda da mc donalds takılırım otelden çıkıp yürüyerek ve halk otobüslerini kullanarak gezerim, mesela londrada st james parkdan başlayıp bigben e kadar yürüyüp ordan tower bridge otobüsle gidip ordan da metro ile tekrar picadily e gelmişliğim var yani yürürüm sorun değil

önemli olan hem merkezde görülebilecek belli başlı yerleri görim hemde maliyet düşük olsun

satılık masaüstü pc

11 Mesaj
31 Ocak 2010; 18:52:05 

arkadaslar kesinlioke tavisyemm İnterrail yapmaniz olur....yatakli trenle tum avrupayi geziosunuzz ben kesinlikle bu sene universiteden arkadslarla bole bisi yapmayi dusunuorumm... be daha evel avrupa bi cok yere gittim ama ucaga bin , in hepp ayni.. birazcik olayi farklilastirmak lazimm.. ben bunu bizim yedtpeden bi hocama da sordummm nasildir die... birazz hem anlatti bana hemde artilarindan bahsetii.. kesnlikle bu sene trendeyyiz :DD

936 Mesaj
2 Şubat 2010; 0:01:04 

Eğer 4-5 kereden fazla tren kullanacaksanız mutlaka Interrail bileti almanızı tavsiye ederim bende. Avrupa'da trenler oldukça pahalı.. Interrail bileti ile ilgili daha fazla bilgi için www.trenlegeziyorum.com 'u ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sitede eski interrailcilerin günlükleri de var. Onları okuyarak gezebileceğiniz şehirler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunlar dışında bir sorunuz olursa bana sorabilirsiniz. Bir de Lonely Planet'in kitaplarını tavsiye ederim geziniz için. Gezerken birçok konuda size yardımcı olacak rehber kitaplardır..

E5200 (2500Mhz@3600Mhz), Gigabyte P35-DS3R, Ocz Gold Edition Dual Kit 512Mb x 2 + 1Gb x 2 (800Mhz@900Mhz), Sapphire HD4850 (@700/2000Mhz) + Akasa Vortexx Neo, 2 x Seagate 500 Gb (Raid 0)

Fotoğraflarım - trenlegeziyorum.com

151 Mesaj
7 Şubat 2010; 17:35:59 

Ben onuruno99 nun tavsiyesine uydum.

Bahar ayında münich den başlayan 10 günlük gezi planladım. Münich, venedik, roma, milano, monaco, lyon, münich gibi bir rota var planda.

Pegasusun kampanyalarınan faydalanıp 100 euroya gidiş dönüş bilet aldım.
Pasaport vize işini hallettim.
Gittiğimde münichten oto kiralayacağım. Günlük 30-35 eurodan başlayan alternatifler mevcut. Tren, uçak pek uymadı bana, valiz taşımak istemem, detaylıca görmek istediğim yerler var. Otopark olarak kullılan ücretsiz bölgelerin bolca bulunduğunu duydum.
Barınma işini büyük ölçüde ibis otellerde kalarak çözmeyi planlıyorum. Avrupanın çoğu şehrinde 70-80 dolara 2 kişi güvenle kalabileceğin ibis otel mevcut.
Otoban işi biraz problemli gibi, toplamda 2000-2500 km yol için 250 euro gibi bir bedel ödemem gerekecek. Mümkün olduğunca gps yardımıyla ücretsiz yolları kullanacağım.
Yiyecek hususunda almanyadan aldi gibi bir marketi kullanarak kahvaltılık, atıştırmalık, su gibi ihtiyaçları depolayacağım, kalanı yolda şekillenecek.
Türkiyede 10 günde harcayacağım paradan fazlası gerekmeyecek gibi.

1302 Mesaj
12 Şubat 2010; 3:45:32 

Interrail konusunda birşeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum. Elinizde Interrail bileti olsa dahi, özellikle yaz aylarında birçok trene 1-2 gün öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor ve bilet için, yanlış hatırlamıyorsam, asıl ücretinin %10'u kadar bir para ödüyorsunuz. Bu %10 birçok ülkede 2-10 € kadar bir miktara denk gelse de örneğin Brüksel - Paris arasındaki tren için 28 € idi.

Birinci sınıf ve ikinci sınıf olmak üzere iki farklı Interrail bileti var. Fiyatları hemen hemen yarı yarıya. cansu_yeditepe'nin bahsettiği yataklı koğuşlar yanlış bilmiyorsam 1. sınıf için geçerli, ki o biletlerin %10'u (en azından öğrenciler için) küçümsenmeyek bir masraf oluşturur.

Toplam masrafı hesaplamanız için şöyle söyleyeyim, geçtiğimiz yaz arkadaşımla beraber 1 aylık Interrail turuna çıktık. Aşağı yukarı 10-11 ülke gezdik. Gittiğimiz her yerde hostellerde kaldık, ki birçoğu oldukça konforluydu. Yemeden içmeden hiçbir şekilde kesinti yapmadık. Her şehirden aileye, arkadaşlara hediyeler aldık. Gidiş ve dönüşü uçakla yaptık. Ay sonunda Interrail bileti hariç toplam harcamamız kişi başı 1400-1500 € kadardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tristam -- 12 Şubat 2010; 3:47:37 >

Alışveriş yaptıklarım: gargicim, BeyazBüyü, BRAVEHEART11, amddma, fstop, Speed-Step, pain, zealous, SayGili, XgandalfX

4 Mesaj
12 Şubat 2010; 20:40:01 

valla bende londra gezimi 1 güne sığdırmıştım güzeldide :)

61 Mesaj
14 Şubat 2010; 23:31:10 

bence önce Londra dan başla

bilet - vize sorunu yoksa
önce otel ayarlamalısın ....www.hrs.com vs hatta boşver google"a london hotel yaz linkler gelecek..merkeze yakın 3-4-5 yıldız otel seç bütçene göre...metro ile sabah eşimle çıkıp istediğimiz yere giderdik
londra 3-4 gün yetmez bile..sonra PAris e geç aynı yöntemle sonra da barselonayı öneririm , sonra da madrid .....
benelüksü biz turla gezmiştik (7 günlük) bence daha mantıklı Amsterda brükselde pek bişii yok ayrıntılı gezecek
sonra Berline geç ... müze adası dedikleri bölge civarına otel ayarlarsan 3 günde biter
sonra ver elini roma kii yine saece roma değil floransa-venedik-milano vs turu öneririm

İngilizcen iyi ise LOndradan başla , kötü ise Berlinden bol bol türk var danışacağın ))

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.453