Şimdi Ara

Nvidia cephesindeki tek sıkıntı Fermi'nin 2010'a kalması değil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
3.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • DirectX 11 destekli yeni nesil ekran kartlarını Ocak sonu gibi duyurup Şubat ayı ile birlikte hacimli satışa sunacağı söylenen Nvidia cephesinde firmanın iş ortakları bir başka sıkıntının etkisi altındalar. Gelen bilgilere göre GT200 tabanlı GeForce 200 serisi ekran kartları için firmaların elinde yeterli miktarda ürün yok ve Ağustos ayından bu yana GPU temininde sıkıntı yaşanıyor. 40nm üretim teknolojisine yoğunlaşan ve DirectX 10.1 destekli GeForce G210, GT220 ve GT240 modellerini duyuran Nvidia, Fermi öncesinde tüm dikkatini bu modellere yoğunlaştırırken üretici ortakların stoğunda GeForce GTX 260 ve üstü modellerin olmadığı, yüksek kâr getiren bu modelleri satamadıkları için de hedefledikleri gelir beklentilerinin uzağında kalabilecekleri söyleniyor.

Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce Nvidia'nın GeForce GTX 275 ve 285 modelleriyle yollarını ayıracağı iddia edilmiş ancak firmatüm bu söylentileri yalanmıştı. DirectX 11 destekli ATi Radeon HD 5800 serisine özellikle de 5850 modeline karşı fiyat indirimine gideceği düşünülen ancak aradan geçen üç aylık süre zarfında resmi herhangi bir adım atmayan Nvidia'nın, yeni jenerasyona konsentre olduğu ve kaynaklarını Fermi tabanlı GeForce 300 serisinde kullanmayı tercih ettiği konuşuluyor. Hatırlanacağı üzere Nvidia'nın GeForce 200 serisi için hazırladığı yüksek performans odaklı son model, EVGA ile geliştirilen özel tasarımlı GeForce GTX 275 Co-Op PhysX Edition olmuştu.

• Acıların çocuğu Nvidia...
  • çok şükür hep atinin mi kartı bulunmuyor haberi çıkıcaktı.. ati ile nvidia şu TSMC'ye bi el atsalar aslında imece misali hepside bu dertten kurtulsa..
  • ati am attı aslında kendi fabrikalarını kurdular 2010 da üretime gececek de nvidia neyapa bilmem heralde oda amd ye üretim icin başvurur heralde :)
  • Nvidia 1995 yılında başlayan ticari hayatının en büyük hatasını yapmış bulunuyor bence.

Oyun oynamayan insanlar için anakarta bütünleşik ekran kartları yeterli hatta fazla bile. Oysa insanlar ATI ve NVidia ekran kartlarını extra para ödeyerek (mali durumlarına göre farklı seviyede) oyun oynamak için alıyorlar.

Nvidia ise yok GPGPU yok CUDA yok PhysicX deyip insanların ekran kartlarını genel satın alma amaçları dışında şeyleri ekleyerek satmaya çalışıyor.

Tabii ki bunun sonucunda daha büyük bir işlemci çekirdeği, daha fazla ısınan ve daha fazla güç tüketen ve pahalı bir GPU ortaya çıkıyor.

Nvidia işlemci pazarına girmenin aç gözlü planlarını kurarken Ekran kartını basamak olarak kullanmaya çalışıyor. Ancak bu Fermi Nvidia nın sonu olabilir diye düşünüyorum.
  • hay nvidia gibi.. Allahtan şu sıralar yeni karta ihtiyacım yok. yine de Ati ye de sövmüyor değilim. 5700 lerin fiyatı felaket çünkü
  • yavaş yavaş intelin çukuruna düşüyor gibi geliyor bana. aslında amd bir çılgınlık yapıp da nvidia yı da alırsa intel için ileriki zamanda çok zorluklar çıkarırlar. olmayacak birşey ama birden öyle kafama esti :)
  • nvidia kendi fabrikasını kurması gerekiyor bence..verimlilik sacmalıkları yuzunden habile fiyatlar yukseliyor..
  • Yemişim nvidiasınıda atisinide.Bu şirketler için burda kafa patlatanlar va ya Paramı veririm o an için fiyat/Performans ürünü hangisiyse onu alırım. İster Nvidia olsun ister ati ister tofaş
  • quote:

Orijinalden alıntı: XivA

yavaş yavaş intelin çukuruna düşüyor gibi geliyor bana. aslında amd bir çılgınlık yapıp da nvidia yı da alırsa intel için ileriki zamanda çok zorluklar çıkarırlar. olmayacak birşey ama birden öyle kafama esti :)

nvati diyede isim korlar ohh mis gibi benim kafama yattı
  • AMD ATIC ile üretime başlarsa asıl bomba patlar bence çünkü Nvidianın kendine ati üretim tesisi yok ama AMD ATIC ile işbirliği yapacak hatta nvidia bile ATIC ile çalışırsa hiç şaşırmam AMD nin bulldozerleri ve dx 11 li yeni mimari gelirse seneye kimse tutamaz bana göre Nvidia nal toplar
  • quote:

Orijinalden alıntı: ACELECİBURAK

AMD ATIC ile üretime başlarsa asıl bomba patlar bence çünkü Nvidianın kendine ATİ üretim tesisi yok ama AMD ATIC ile işbirliği yapacak hatta nvidia bile ATIC ile çalışırsa hiç şaşırmam AMD nin bulldozerleri ve dx 11 li yeni mimari gelirse seneye kimse tutamaz bana göre Nvidia nal toplar

aceleye geldi galiba
  • adamlar hala gtx260 hedefliyor ya yok böyle birşey. ati alan herif 5000 serisi ile onuncu kartı çıkaracak bunlar hala eski kartlarla uğraşıyorlar, çok komik.
  • Aynı karta farklı isim vererek satışları 2ye katlayan da Nvidia,
    Kartlar piyasada istense bulunamayacakmış gibi spekülasyon yapıp fiyat korumaya çalışan da Nvidia. Sayelerinde kartların ucuzladığını göremiyoruz.
  • Nvidia çok çok ciddi bir dönemden geçiyor. Ya yeni kartları hem performans hem de fiyat yönünden çok başarılı olacak, ya da nvidia ticaret hayatında kendine yeni sektörler arayacak.

Bence nvidia yeni sektör olarak ta pvc kapı-pencere işine girsin. Ahşap kaplamalısını da nerdeyse beyaz fiyatına satsın...
  • Haberi incelerseniz zamanında ATİ ile aynı duruma ( Üretim sıkıntısı ) düştüğünü görebilirsiniz NVidia nın.

Tıpkı intel in soket konusunda AMD gibi çukura düşmesine benzer şekilde.

Şimdi ya tarih gerçekten bilgisayar dünyasında hep tekerrür ediyor. Ya da firmalar zora girince ve işi batırınca hep aynı yazıları yayınlıyorlar.

Eğer habere bakıp tekerrür ihtimalini hesaba katarsak. Üstüne ihtimali bir firmanın yılbaşı satışı kaymağını kaçırma pahasına ortaya kart sürmemesine dayanıp ihtimal oranını artırırsak. Şu an için Fermi de 2900 gibi balon olacak gibi görünüyor.

NOT 1 : Lütfen fantikler bunu okusun. Bu sadece bir varsayımdır. Varsayım sebebi 2900 öncesi ATİ ile aynı duruma düşülmüş olmasıdır. Ve yılbaşı satışlarını da firmalar kolay kolay kaçırmaya niyetli değildir.

NOT 2 : ATİ fanları. Zamanında NVidia önde iken NVidia diyordum ve NVidia fanı olarak çağrıldım. NVidia sözünü tutmaz ve GTS320 yazılım ile düzelmez ise kartı alt+tab sorunu ile garntiye verip paramı alacağım dedim. ATİ daha iyisini yapınca ATİ önereceğim dedim. Ben dediklerimi hep yaptım siz ne yaptınız. Bu nedenle ki NVidia fanatikleri lütfen bu ikinci notu dikkate alıp Not 1 i tekrar değerlendirin. NVidia daha mantıklı olursa NVidia derim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bigteacher

Nvidia 1995 yılında başlayan ticari hayatının en büyük hatasını yapmış bulunuyor bence.

Oyun oynamayan insanlar için anakarta bütünleşik ekran kartları yeterli hatta fazla bile. Oysa insanlar ATI ve NVidia ekran kartlarını extra para ödeyerek (mali durumlarına göre farklı seviyede) oyun oynamak için alıyorlar.

Nvidia ise yok GPGPU yok CUDA yok PhysicX deyip insanların ekran kartlarını genel satın alma amaçları dışında şeyleri ekleyerek satmaya çalışıyor.

Tabii ki bunun sonucunda daha büyük bir işlemci çekirdeği, daha fazla ısınan ve daha fazla güç tüketen ve pahalı bir GPU ortaya çıkıyor.

Nvidia işlemci pazarına girmenin aç gözlü planlarını kurarken Ekran kartını basamak olarak kullanmaya çalışıyor. Ancak bu Fermi Nvidia nın sonu olabilir diye düşünüyorum.

Bu tür şeyler etkisini hemen göstermez.

SLI ve CF gibi çoklu kart kullanımı aslında uzun yıllar önce ortaya atılmış bir şeydi. Ama demekki kapalı kapılar ardında yıllarca çalışmışlar ve bu güne gelmişler. Ancak şu da bir gerçek, eğer sektörde önde gitmiyorsan destek sağlaman da çok zor. Misal ilk DX10 kartı NVidia çıkardı ve doğal olarak ta biraz da destek primi ile oyunlar daha çok NVidia kartlara göre yapıldı. Zira ATİ tarafında ne adam akıllı sürücü ne de kart vardı. İşte bu sebepten dolayı da zaten Fermi nin elde patlama olasılığı %50 nin üstüne çıkyor tüm ihtimaller dahilinde.

• Fermi oyun dünyasında fazla ses getirmeyecek bile olsa iş dünyası satışları bu ürünü kurtarmaya yetebilir. Yetebilir diyorum çünkü NVidia'nın bu sektördeki fiyatlandırması da önem kazanacak çünkü atıyorum 2000$'a Tesla varken kimse kalkıp da 4000$'a Fermi almaz. Daha önce yayınlanan satış rakamları şu an iş dünyası için bile yüksek bence. NVidia bu sefer oldukça garip tutumlar sergiliyor.
  • Ben GTX serisine yeni isimlendirme bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bigteacher

Nvidia 1995 yılında başlayan ticari hayatının en büyük hatasını yapmış bulunuyor bence.

CUDA ve Physx yazılımsal destektir gpu zarının büyüklüğü ile hiçbir alakası yoktur. Bu mimari ile alakalı bir durum yani kullandığı çekirdek tmu ve rop birimlerin sayısı ile ilgili.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 10 Aralık 2009; 9:30:53 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.