Şimdi Ara

Canon dokunmatik ekranlı DSLR fotoğraf makinesi mi hazırlıyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.597
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Düşen fiyatlarıyla profesyonel fotoğrafçılardan sonra son kullanıcılar arasında da hızla yaygınlaşan DSLR kameraların evrimi devam ediyor. Kullanım kolaylığı sağlayan yeni özelliklerle sürekli gelişim halinde olan pazarda son olarak "Canlı Ön İzleme" özelliğinin standartlaşma yolunda emin adımlarla ilerlediği pazarda, artan rekabet koşullarını lehine çervirmek isteyen üreticiler, farklı teknolojiler üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

DSLR pazarının en güçlü oyuncular arasında gösterilen ve EOS x00D serisi ile DSLR kameraların amatör kullanıcılar arasında yaygınlaşmasına ciddi katkı sağlayan Japonya merkezli Canon, dokunmatik ekranlı yeni bir DSLR fotoğraf makinesi üzerinde çalışıyor olabilir. Firma tarafından henüz resmi herhangi bir açıklama yapılmış olmasa da alınan yeni bir patentin, firmanın yeni nesil DSLR kamera planlarına ışık tuttuğu belirtiliyor.

13 sayfalık açıklamaya sahip patent, kullancıların panel üzerinde dikey hareketle diyafram değerini veya yatay hareketle örtücü hızını değiştirebilecekleri belirtiyor. Ayrıca ISO değeri, oto-fokus modu, beyaz denge modu, poz doğrulama değeri ve daha pek çok ayar, Canon'un aldığı yeni patent kapsamında dokunmatik olarak kontrol edilebilecek. Canon'un dokunmatik ekranlı DSLR kamerasını CES 2010 fuarında duyurabileceği konuşuluyor.

• Ön ve arka tekerleklerin rahatlığını vereceğini hiç sanmıyorum. Tekerleklerin espirisi ekrana bakmadan ayar yapabilmek zaten.
  • Kullanışlı olacağını düşünmüyorum. LCD ekrana bakarak çekim mi yapılırmış DSLR'da? O ne öyle kompakt makineler gibi.
  • Her yenilik ilk başta yadırganır...
    sonra zamanla alışılır...
  • Dokunmatik ekran olacaksa, bi ihtimal EP-1 gibi bir makine de olabilir.
    Vizor ve Ayna sistemi koymazlar. Liveview ile hallederler onu da
  • Bu tip seyler daha cok satısı arttırmaya dikkat cekmeye yonelik oluyor.
    D-SLR kullanan biri bu tur janjan lı seylerdense cok kullanılan tusların menuden cıkarılmasını ve visorden baktıgında elle kolayca ullasılan noktalarda olmasını ister.
    Pratiklik ve hız onemlidir. Muhendisler iki eli efektif sekilde kullanmak icin tusların gorevini ve konumunu tasarlar. En begenilen kullanıslı ideal dizilimden sonra bunu korumaya calısırki alıskanlıklar degismesin.
    Her modelde farklı bir tus dizilimi dizaynı pro kesimi cok kızdırırdı. Bu tur tasarımlar daha cok amator kesim icin.
    Mesela canlı onizleme var ama lcd sabit ne ise yaradıki. Macro cekecegim yada bel hizası altı cekim yapacagım. Lcd yi yonlendiremedikten sonra canlı onizlemenin hicbir avantajı kalmıyor.
    Bazı modllerde bu uygulanmaya basladı ama ilk modellerde lcd hep sabit. Hareketli lcd yeni bir sey degilki yıllardır var. Tamamen pazarlama hilesi politikası.
    Prizma visorun verdigi goruntu ve ayrıntı lcd de alamazsınız. Alan derinligini vizor de oldugu gibi algılayamazsınız. Bu tur seylerdense fotograf kalitesini arttıran calısmalar yapsalar daha iyi olacak.
    Giris seviyesine ayna degilde prizma koysunlar, cross sensorleri arttırsınlar, sensorleri 1.3 carpanlı yapsınlar, af mekanismasını gelsitirsinler, af noktalarını arttırsınlar vs vs Ama islerine gelmiyor ayrı.

• En azından yeni bir modelin çıkması eski modellerde yeni dslr makine alacaklar için ufak indirimlere sebep olabilir.Bu açıdan sevindirici gibi gözüküyor.Yoksa bahsettiğiniz gibi kompakt yapıda giriş seviyesindeki kullanıcıları memnun etmek adına yapılmış ek bir özellik olarak kalıyor.Düşünsenize dokunmatik dslr adı altında büyülenen kesim hiç de azımsanmayacak bir ölçüde olacaktır.
    Sadece fotoğraf çekmek isteyen kullanıcıların video karşıtı bir fikir benimsemesinin yanında dokunmatik ekran özelliğide bir bakıma eşdeğer fikir taşıyor.

Velhasıl yenileri çıksında bizde eskilere sulanalım azıcık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: müdür

Her yenilik ilk başta yadırganır...

Çok haklısın abi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Thin Lizzy

quote:

Çok haklısın abi.

Sagol Thin Lizzy..
    nedeni de şudur..insanlar yenilige önce karşı çıkarlar..ama getirileri ortaya net çıktıkça alışırlar..sonrada yılmaz savunucuları olur...Tarih boyunca böyle olmuştur..
    Ben DSLR makinalara ilk video konuldugunda yine böyle forumlarda karşı çıkanlara " bende konulmasını kabul edemiyorum..ama istemezsem kullanmama hakkım varsa..isteyenin çok işine yarar " demiştim..çok kişi aksini iddia etti.şimdi vide çekmeyen DSLR makina çıkartmayanı dövüyorlar...
    yani tipik "kraldan çok kralcı " vaziyeti..yani

• quote:

quote:

quote:

Çok haklısın abi.

Sagol Thin Lizzy..
    nedeni de şudur..insanlar yenilige önce karşı çıkarlar..ama getirileri ortaya net çıktıkça alışırlar..sonrada yılmaz savunucuları olur...Tarih boyunca böyle olmuştur..
    Ben DSLR makinalara ilk video konuldugunda yine böyle forumlarda karşı çıkanlara " bende konulmasını kabul edemiyorum..ama istemezsem kullanmama hakkım varsa..isteyenin çok işine yarar " demiştim..çok kişi aksini iddia etti.şimdi vide çekmeyen DSLR makina çıkartmayanı dövüyorlar...

yeniliklerin yayılma süreci..

• dokunmatik tarih olmadımı arkadaş ses komutlu veya düşünceyi okuyan(ilerki yıllarda olabilir)ses komutlu olsa asıl evrim bu olurdu
  • @müdür ,katılıyorum,SLR'ın dijitale geçtiği dönemlerdede hatırlıyorum böyle polemikler olmuştu,ama ne oldu millet çoktan unuttu filmli SLR makineleri
  • quote:

quote:

quote:

Çok haklısın abi.

Sagol Thin Lizzy..

Ben buna katılmıyorum. Ciddi ciddi fotoğraf işiyle uğraşan birisi için hiçbir önemi yok bu özelliklerin. Daha önce de söyledim bir dayak yemediğim kaldı bu forumda. Bir tane çektiğiniz fotoğrafı koyun dedim tıs yok. Alışveriş ve teknoloji çılgınlığıyla bu işe gerçekten gönül vermiş insanların görüşlerini birbirine karıştırmayın. Kraldan çok kralcılık söz konusu değil, çünkü fotoğrafçılar için tek kral görüntü kalitesi ve kullanım kolaylığıdır. Hevesli bir teknoloji meraklısı oynayacak daha fazla şey isteyebilir. Bu makineler onlar için çıkarılıyor.

• @ULYSES sanırım yazımı tam okumadınız..
    fikrimi açıkça beyan etmişim zaten.
    " bende konulmasını kabul edemiyorum..ama istemezsem kullanmama hakkım varsa..isteyenin çok işine yarar " demiştim.
    Düşüncesini sabit fikir halinde savunup "istemezük" demek ayrı "ama kullanmak isteyen kullanabilir.." demek ayrı..
    Bilmiyorum anlatabildim mi ?
  • quote:

@ULYSES sanırım yazımı tam okumadınız..
    fikrimi açıkça beyan etmişim zaten.
    " bende konulmasını kabul edemiyorum..ama istemezsem kullanmama hakkım varsa..isteyenin çok işine yarar " demiştim.
    Düşüncesini sabit fikir halinde savunup "istemezük" demek ayrı "ama kullanmak isteyen kullanabilir.." demek ayrı..
    Bilmiyorum anlatabildim mi ?

İyi de o özelliklere neden boşuna para verelim ki kullanmayacaksak. 1080p video yerine pentaprizma vizör'ü tercih ederim ben şahsen. Yada dokunmatik lcd yerine. Giriş seviyesinde de fotoğraf öncelikli makineler olmalı ki isteyen istediği konfigürasyonda alabilsin. Kullanmak isteyen gider o özelliklerde olanı alır. Ama bunun bir trend haline gelmesi ve çıkan tüm makinelerde yeralması tamamen başka birşey. Sabit fikirli olmakla ilgisi yok bunun. Fotoğraf adına herşeyi koysunlar bitirsinler, ondan sonra üzerine bunları koysunlar ve fiyat da aynı kalsın, hiç itirazım olmaz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.