Şimdi Ara

marea titreme ve beyaz duman

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
8.069
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2006 model fiat marea sahibiyim, aracı 0 aldım ve şu an 36 bin km de,
    bakımını günü geçmeden yaptırırım şimdiye kadar da bir sorun yaşamamıştım,
    bugün akşam üstü araç tarafikte iken titremeye başladı, kırmızı ışıkta beklerken normalden fazla titriyordu, rölantide ufak bir miktar düştü,
    aracı zorlamamak için park ettim, 3-4 saat sonra tekrar çalıştırmayı denedim marşa ilk bastığımda ses çıkmadı, tık edip kaldı, birkaç kez böyle oldu,
    sonra bir daha marşa basınca araç çalıştı. Fakat bu sefer de egzostan gelen dumanı fark ettim, normalden fazla geldiğini gördüm ve hafifte yanık kokusu vardı, bende hiç zorlamayarak
    aracı stop ettim bi daha denemedim, öylece bıraktım.
    aracın sorunu hakkında en ufak bir bilgim yok buji olabilir diyorum ama duman buji ile alakalımı onu bilmiyorum, rölanti düşmesi, titreme vs. canımı sıktı doğrusu,
    bu anlattıklarım çerçevesinde biraz yardıma ihtiyacım var, en azından sorunun ne olduğunu anlamak, masrafın boyutları açısından önemli,
    bu konuda yardımcı olacaklara şimdiden çok teşekkürler
    saygılar

• Eğer bahsettiğin beyaz duman, motordan çıkan gazın sıcak egsozun soğuk olması nedeni ile oluşan nemden kaynaklanmıyorsa ya blok çatlamıştır ya da üst kapak contası eskimiştir. Beyaz duman hiçte iyi şeylerin belirtisi değil...
  • sanıyorum ki egzosun sogukluğu ile ilgili değil...:(
  • Benim aklıma kartere su sızdığı geliyor...Yağ cubuğunu çekip bak bakalım yağ rengi nasıl normal olup olmadığını anlarsın zaten...İnş tahmin ettiğim olay değildir...Araç hararet falan yapmadı değil mi?Arızadan önce
  • yok hararet yapmadı, göstergeler herşey normaldi, şimdi bir daha deniycem ama bende çok umutlu diilim...
  • selamlar...
    beyaz renkli duman ve titremeli çalışma ve bunu takip eden zor devirlenme varsa akla sekman kırığı geliyor..buji hatasında siyah duman çıkar....arıza kaydı,ateşleme ve beyin arızasında da siyah duman çıkar..beyaz duman ateşleme odasına yağ kaçmasıyla oluşur...ikinci bir sorun da sübap mekanizmaları ve lastiklerinden olabilir..titreme,lastik sorunu olmadığını ancak en az bir sübap kırığını da düşündürür..

sevgilerimle..
  • Beyaz duman olunca su sızması aklıma geldi..Çünkü bir aracımızda olmuştu...Eksozdan su buharı atıyordu bembeyaz sanki tank sisleme yapıyor...2 zamanlı motosikletler gibi yağlı duman atıyorsa silindirlere yağ kaçağı var demek..
  • dostum aracın daha bu kadar az km sinde böyle bir hata yapması gerçekten şaşırtıcı.
    Herneyse probleme gelince.
    hararet olmadığı için çonta yaktığını sanmıyorum.
    Motoru zorlama yada kayışındaki gerginin bozulması nedeni ile subablarda düzensiz hareket söz konusu olmuş olabilir.
    fakat motor kapağını açarak bi tamir gerekecekse eğer inan masrafı 1000 tl yi bulur.
    Umarım böyle bi durum söz konusu değildir.
    Arabanda sıfır sayılır oysaki yanlış kullanımın açmış olabileceği bi problem olabilir.
    Tamir adına kesinlikle ufak bi yere verme.
    fiat servisi fiyat olarak ikiye katlar ama garantili yapar.
    Yada fiat servis ayarında garantili çalışan bi servis bul.
    Yani illaki masraf yapacaksın 1 kere yap başın ağrımasın.
    Dediklerimi kesinlikle dikkate al güvenilir işinin ehli ve bilgisayar sistemli çalışan bi yere git.
    daha sonradanda pişman olma
    .
  • aracı bugun yetkili fiat servisine çektirdim, sorunu anlattığımda ordaki görevliler de hemen sorunu ve araç km sini sordular,
    bu km de bir aracın bu sorunu çıkarttığını duyunca şaşırdılar, neyse bakıp sorunu ayrıntısıyla anlattılar, teknik kelimeleri tam olarak
    hatırlamasamda özetle şöle bi sorun var: antifiriz suyu motorun üst bölümüne akıyo pistonların ve bujilerin oraya sanırım bu sebeple de egzostan
    beyaz duman geliyo, tamir için motoru açacaklar arızalı yeri yapacaklar orayı açtıkları için de triger setinin değişmesi gerekirmiş, onuda değiştirecekler, maliyet de yaklaşık olarak 1100 tl olur
    dediler, (pazarlık edicem tabi)
    servise motordan anlıyan bi arkadaşımla gittim, o problemi anladı, gidip dışarda sorduk 800 tl fln dediler, riske girmeyerek arabayı yetkili servise bıraktım.
    Sorunun olması çok garip hatta servisteki görevliler eger garantiyi uzatmış olsaydım bu sorunun garanti kapsamında yapılacağını belirttiler ama uzatmadığım için
    para benden çıkacak...:(
    ilgilenen arkadaşlara; onurer,akayogullari,havnitekin, Sympatique zaman ayırdıkları için tekrar teşekkürler
    Saygılar

• slm arkadaşlar 200 bravam 80 ile 90 arası titreme yapıyor bu titeme debriyaja basınca kesiliyor rot balans yaptırdım sorun gitmedi yardımcı olursanız sevinirim
  • Arkadaşlar marea da titreme varsa bunun nedeni akıs dişlileri var şanzuman içinde onlarda aşınma olduğu için motor sarsıntı yapar titrer bunu dişli değişimi ile halledebilirsin iz ama sıfır bulamazsınız çıkmacıdan bularak halledebilirsiniz ondan sonra sarsıntı kesilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.