Şimdi Ara

OLDIES! '80 ÖNCESİ UNUTULMAZ YABANCI-TÜRK HAFİF-ANADOLU ROCK ŞARKILAR (115. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
2.418
Cevap
28
Favori
228.093
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 113114115116117
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: neommy

Bu da Elektronik müziğin ilk halleri, 1968-69 yıllarında bunu dinleyenler hala mısır patlatıyorlar!

ben bunu ne zamandır arıyordum.müziklere hızlıca göz attım da sanırım hepsine bakacağım.sağlam arşiv olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi double minded -- 22 Mart 2014; 12:44:27 >
  • @Sevgili Neommy

Nice yıllar ve nice 50.000'lik dönemeçler dileklerimle...

Üç yıl önce foruma Dean Martin'den ve Rosemary Clooney'den "Sway" (Quien Sera) adındaki şarkıyı koymuştum.

Şimdi aynı şarkının bir de Bobby Rydell versiyonunu koyuyorum. Bu versiyon da oldukça güzel ve 1960 yılının hit şarkılarından.

Ancak bu versiyonu koymaktaki amacım arka plandaki "şımarık, fettan (!) kızlar" korosunun vokaline dikkatinizi çekmek. Bu koronun rahibelerden oluştuğu ileri sürülmüş, ama teyit edilmemiş.

Ama bu yaratıcı vokal parçaya çok hoş bir tat katmış ve muhtemelen hit olmasını sağlamış. Çok benzer vokalleri takip eden iki parçada da göreceksiniz. Bunlar aynı yılların, Oldies'in en güzel döneminin şarkıları.

Bobby Rydell - Sway (1960)

Bobby Darin - Nature Boy (1962)

Donnie Brooks - Mission Bell (1960)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoraMT -- 22 Mart 2014; 16:51:40 >
  • Cole Porter'ın, ilk defa 1938 yılında sahnelenen "Leave it to me!" müzikalinin bu ünlü şarkısını Ella Fitzgerald, Eartha Kitt gibi büyük şarkıcılar seslendirmiş. En çok bilineni herhalde Marilyn Monroe versiyonu olmalı.

Bu şarkının ünlü Alman orkestra şefi Kai Warner tarafından yapılmış olan ve son derece başarılı bulduğum bir düzenlemesini koyuyorum. 60'lı yılların havasını ve tadını yansıtıyor.

Kai Warner - My Heart Belongs to Daddy

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoraMT -- 22 Mart 2014; 17:23:42 >
  • 1975, Joni Mitchell, Sweet Bird (of mine );

@BoraMt;
    Merhaba,

Kuş'lu şarkım yok demiştim, Narissa duymuş ve bu şarkıyı yollamış, teşekkürler ederim Narissa'ya. Eski günlerin hatırına ( ve güncel internet gündemimize de atıf tabii ) sizin ardınızdan Narissa şarkısı geldi.
    Neşeli bir ses ne kadar değiştiriyor Sway'i, benzer duyguyu Besame Mucho'da Lis Bjornholt'la hissetmiştim.
  • double minded kullanıcısına yanıt
    " Sağlam arşiv " mi? Kesinlikle internetttekilerin en iyisidir, bu kadar geniş ve zenginini hiçbir yerde bulamazsınız. Bir sürü çok hoşunuza gidecek hiç tanımadığınız şarkıya ulaşabilirsiniz inceleyince.
  • quote:

Orijinalden alıntı: neommy

" Sağlam arşiv " mi? Kesinlikle internetttekilerin en iyisidir, bu kadar geniş ve zenginini hiçbir yerde bulamazsınız. Bir sürü çok hoşunuza gidecek hiç tanımadığınız şarkıya ulaşabilirsiniz inceleyince.

arşive en iyi synthpop ile katkı yapıyorum

• double minded kullanıcısına yanıt
    Ağırlıkla 80 öncesi şarkılar konumuz, ama iyi gerekçelerle daha genç şarkılara da izin veriyoruz!
  • Başlıkta Anadolu Rock yazıyor da hiç öyle bir parça göremedim. Ben ekleyeyim bir tane.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nieve -- 23 Mart 2014; 19:48:28 >
  • nieve kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    Girilmesi biraz sabır isteyen ilk sayfada 35. sayfa sonuna kadar konulmuş tüm şarkıların her 5 sayfada bir yenilenen upuzun bir listesi var. Oradan bakabilirsiniz, ayrıca Türkçe şarkıların ağırlıklı oldukları sayfalarda belirtilmiş konu yazısında.
  • Blues Brothers eksik konuda bir tek rawhide ve soul gun var

1980, Minnie The Moocher

Sweet Home Chicago seslendirilme tarihini bulamadım ama beste 1937 çıkışlı.
  • Take These Chains From My Heart !...

Hank Williams'ın meşhur ettiği bu şarkı belki bir sevgili için yazılmış olabilir; ama Mavi Kuş'un ardından Youtube'un bir defa daha karartıldığı bügünkü atmosfere çok uygun bir şarkı. (Düzeltme notu: Şarkıyı Kris Kristofferson yazmış.)

Türkiye'de en çok tanınan, 1963 yılında "Haftanın Sevilen Plakları" listesinde üst sıralara kadar yükselmiş olan, Ray Charles'ın muhteşem versiyonunu koyuyorum.

En kısa zamanda, hep beraber, zincirleri kırmak dileğiyle...

Ray Charles - Take These Chains From My Heart (1963)

Take These Chains From My Heart

Take these chains from my heart and set me free
    You've grown cold and no longer care for me
    All my faith in you is gone but the heartaches linger on

Take these tears from my eyes and let me see
    Just a spark of the love that used to be
    If you love somebody new let me find a new love too

Give my heart just a word of sympathy
    Be as fair to my heart as you can be
    Then if you no longer care
    For the love that's beating there

You've grown cold and no longer care for me
    All my faith in you is gone but the heartaches linger on

Not: Neommy, şarkıyı sadece ilk sayfadaki listeden kontrol ettim. Konulmamış görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoraMT -- 27 Mart 2014; 21:50:26 >
  • Alıntı Ekşi'den, yazık Türkçe Wiki'de bir Pete Seeger sayfası varsa, ben bulamadım. İngilizce Wiki'de kocaman bir yeri var oysa.

" protest folk müziğin ilk isimlerindendir. günümüzde usta dediğimiz birçok sanatçıya protest müziği öğretmiş isimdir. ayrıca harvardlıdır. özellikle soğuk savaş döneminde savunduğu komünist düşünce yapışı (ayrıca komünist parti üyesidir) sebebi ile amerikan hükumetinin defalarca tacizine uğramış, tv ve radyo programlarına çıkması yasaklanmış ve birçok kere activist eylemlerinden ötürü duruşmalarda boy göstermiş ve kısa süreli gözaltı ve hapis cezaları almıştır.
    bob dylan'ın new york'un bohem yerlerinde sahneye çıkmasını sağlamış ve dylan ile birlikte march on washington yürüyüşünde önde gelen isimlerden biri olmuştur.
    ayrıca 1960 larde artan ırkçılık ( racism ) propogandasına tek başına göğüs germiş ve bir nevi amerikan zencilerinin ( negro ) savunucusu olmuştur. nitekim abd nin ilk saat satıcısı başkanı obama nın başkanlık töreninde usta woody guthrie'nin this land is your land isimli balladını seslendirmiş ve racism'i yok eden isim olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır. "

Pete Seeger, 27 Ocak 2014'de 94 yaşında öldü.

Altta özenle hazırlanmış bir Pete Seeger konusu var, bulabildiğim en güzel Türkçe sayfa burası;

http://www.bgst.org/muzik-gundem/pete-seegerin-anisina-tum-cicekler-nereye-gitti

Alttaki bilgi yine üstteki linkten;

" 1955'te, Pete Seeger Amerikan Karşıtı Eylemleri İzleme Komitesi'nin duruşmasına çağrılır. “Komünistler için mi söylüyorsun?” sorusuna “herkes için söylüyorum” diye yanıt verir. Komitenin sorularını yanıtlamayı reddeder ve bu hakkını anayasanın konuşma özgürlüğü ile ilgili maddesine dayandırır. Davası ancak 1961’de sonuçlanır ve Seeger, mahkemeye itaatsizlikten 10 yıl hapis cezası alır, ancak 1 yıl yattıktan sonra cezası kaldırılır. "
    Yıllar sonra Amerika Birleşik Devleti Seeger'den özür diler, birçok McCharty döneminin cadı avına maruz kalan sanatçısından dilediği gibi;

Where have all the flowers gone? ( Tüm çiçekler nereye gitti? ) ; Şarkının ilk esinlenildiği yıl Seeger'in hayatının en kötü yılı 1955 yılıdır. Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesine ifade vermeye çağırıldı, McCharty'ciliğin at oynattığı yıllarda TV programlarına çıkamadı, konserler veremedi, şarkılarını söyleyemedi ama tüm barışçıl gösterilerde söylenen şarkısını o yıllarda yazdı.
    Durgun Akardı Don'da geçen eski bir Kazak şarkısından sözler esinlenilmiştir. Daha önce Peter Paul Mary yorumu koyulmuştu.

Where have all the flowers gone, long time passing?
    Where have all the flowers gone, long time ago?
    Where have all the flowers gone?
    Young girls have picked them everyone.
    Oh, when will they ever learn?

Where have all the young girls gone, long time passing?
    Where have all the young girls gone, long time ago?
    Where have all the young girls gone?
    Gone for husbands everyone.

Where have all the husbands gone, long time passing?
    Where have all the husbands gone, long time ago?
    Where have all the husbands gone?
    Gone for soldiers everyone

Where have all the soldiers gone, long time passing?
    Where have all the soldiers gone, long time ago?
    Where have all the soldiers gone?
    Gone to graveyards, everyone.

Where have all the graveyards gone, long time passing?
    Where have all the graveyards gone, long time ago?
    Where have all the graveyards gone?
    Gone to flowers, everyone.

Where have all the flowers gone, long time passing?
    Where have all the flowers gone, long time ago?
    Where have all the flowers gone?
    Young girls have picked them everyone.

1955, Where have all The Flowers Gone, Pete Seeger; Fotoğrafların bazıları çok üzücü, ABD'liler birde aynı gözle başka ülkelerde verdikleri zararı görebilselerdi?

1962, Marlene Dietrich, Wo Die Blumen Sind?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 29 Mart 2014; 6:20:18 >
  • Anlaşılan, Tüm çiçekler nereye gitti? dinlememize birileri kızmış! ve Take These Chains From My Heart dinlememize de? Böyle saçmalıklarla hiç karşılaşmayacağımız günler dileyim!
    Ek: Tüm YT videoları boş göründüğünde yazılmıştı bu mesaj.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 30 Mart 2014; 5:12:44 >
  • FREEDOM...

Mademki Donanım Haber forumlarının da katkısıyla Youtube yasağını yeniden delmeye başladık "Özgürlüğün" tadını çıkaralım, kıymetini bilelim.

Freedom - Paul McCartney

Freedom

This is my right, a right given by God
    To live a free life, to live in freedom

Talking about freedom
    I'm talking about freedom
    I will fight, for the right
    To live in freedom

Anyone, tries to take it away
    Will have to answer 'cause this is my right

To live in freedom, yeah oh

Talking about freedom
    To live in freedom

Everybody talking about freedom
    We're talking about freedom
    We will fight, for the right
    To live in freedom, oh

Talking about freedom
    To live in freedom

We will fight, for the right
    To live in freedom

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoraMT -- 2 Nisan 2014; 20:39:16 >
  • Dün buraya koyduğum bir şarkının daha önce konulmuş olduğunu, ne yazık ki daha sonra fark ettim.

Silmek istedim ama beceremedim, çünkü daha önceki yıllarda mevcut olan "Sil" (Delete) butonu kaldırılmış (!).

Bu nedenle bu mesajı (cevabı) tamamen yok edemedim. Lütfen mazur görün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoraMT -- 3 Nisan 2014; 10:35:13 >
  • 1971, Paul Mauriat Ork., Penelope;

• Konumuza dönelim...

60'lı yıllarda ülkemizde sevilmiş, listelere girmiş iki Fransızca şarkı.

Pascal Danel - Kilimandjaro (1966)

Les Neiges Du Kilimanjaro / The snows of Kilimanjaro

Il n'ira pas beaucoup plus loin / He will not go much further
    La nuit viendra bientôt / The night will soon come
    Il voit là-bas dans le lointain / He sees there, in the distance
    Les neiges du Kilimandjaro / The snows of Kilimanjaro

Elles te feront un blanc manteau / They will make you a white coat
    Où tu pourras dormir / Where you can sleep
    Où tu pourras dormir, dormir, dormir / Where you can sleep, sleep, sleep

Dans son délire il lui revient / In his delirium he reviews
    La fille qu'il aimait / The girl he loved
    Ils s'en allaient main dans la main / They walk together hand in hand
    Il la revoit quand elle riait / He review her laughter

Où tu pourras dormir, dormir, dormir / Where you can sleep, sleep, sleep

Voilà sans doute à quoi il pense / Without a doubt, she's the one whom he thinks now
    Il va mourir bientôt / He will die soon
    Elles n'ont jamais été si blanches / Never have they been so white
    Les neiges du Kilimandjaro / The snows of Kilimanjaro

Où tu pourras dormir, dormir, dormir, dormir bientôt / Where soon you can sleep, sleep, sleep, sleep now

Guy Mardel - N'avoue Jamais
    (1965)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoraMT -- 6 Mayıs 2015; 12:56:19 >

• Barış Manço'nun bu şarkısını ilk defa dün dinledim 68 yılında kaydedilmiş ve gerçekten çok iyi .
  • 60'lı yıllara İtalya'dan devam edelim...

1963 yılının #1 numaralarından

Edoardo Vianello - O Mio Signore

1965 yılının #1 numaralarından
    (Gördüyseniz hatırlayacaksınız, 2013 yapımı "About Time" adındaki filimde kullanıldı.)

Jimmy Fontana - Il Mondo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoraMT -- 6 Mayıs 2015; 12:58:04 >
  • Aliki Vuyuklaki'yi hatırlar mısınız?
    (1934 - 1996)

60'lı yılların ilk yarısında, Yunan sanatçı Aliki Vuyuklaki'nin filmleri Türkiye'de çok sevilmişti. Bu nedenle, Türkiye'ye sık sık gidip gelmiş, Türk-Yunan ortak yapımı olan filmler bile çekilmişti. ("Sıralardaki Heyecanlar" - Orhan Günşiray - 1963)

Renkli, renksiz birçok filmini, hem de tam olarak YT'a koymuşlar. Tamamen Yunanca tabii.

Yunan sinemasının en çok iz bırakan ve en güzel oyuncusu olarak biliniyor. Aynı yılların Türk sinema yıldızlarından Filiz Akın'a çok benzetilmiştir.

Aliki Vuyuklaki, aynı zamanda başarılı bir şarkıcıydı. "Dimitri Mou, Dimitri Mou" adındaki şarkısı Türkiye'de de çok sevilmiş, anılarımızda çok tatlı bir iz bırakmıştır.

Aliki Vougiouklaki - Dimitri Mou, Dimitri Mou (1966)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoraMT -- 8 Nisan 2014; 18:44:27 >
  • 
Sayfa: önceki 113114115116117
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.