Şimdi Ara

VIA sınırları zorluyor: Dünyanın en küçük x86 işlemci modülü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
5.344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • alt="VIA sınırları zorluyor: Dünyanın en küçük x86 işlemci modülü"

VIA Mobile-ITX form faktörü ile dünyanın en küçük x86 işlemci modülünü hazırladığını duyurdu.

Intel ve AMD'nin karşılıklı olarak anlaşmaya varması ve AMD'nin 1.5 milyar dolar karşılığında tüm davalarından vazgeçmesi VIA'yı da hareket geçirmiş ve firma önemli açıklamalarda bulunmuştu. Üst düzey VIA yöneticisi, 2000'li yılların başında yonga seti pazarının yarısını kontrol eden ve bir milyar dolardan fazla ciro yapan bir firma durumundayken bugün gelinen noktada küçüldüklerini çünkü Intel'in takip ettiği iş uygulamalarından kendilerinin de etkilendiğini iddia etmişti. Tüm bu tartışmalar devam ededursun frma düşük güçlü tüketimli çözümler hazırlamayı sürdürüyor. Kısa bir süre önce Nano 3000 serisi yeni işlemcilerini duyuran ve çalışmalarına "Küçük Güzeldir" yaklaşımıyla devam eden Tayvan merkezli VIA, ultra-kompakt yapısıyla merak uyandıran Mobile-ITX form faktörünü tanıttı.

alt="VIA sınırları zorluyor: Dünyanın en küçük x86 işlemci modülü"

VIA tarafından dünyanın en küçük x86 platformu olarak tanıtılan Mobile-ITX modülde sistem platformu sadece 6cm x 6cm ebatlarındaki fiziksel yapısıyla işlemci ve yonga seti (ve entegre grafik) temel bileşenleri avuçiçi kadar bir alanda bir araya getirmeyi başarıyor. Yine VIA öncülüğünde yaygınlaşan Pico-ITX formundaki anakartlarla kıyaslandığında %50 daha küçük olan x86 platformu, 5 Watt'a kadar olan güç tüketim değeriyle enerji verimliliğinde de iddialı bir çözüm. Mobile-ITX platformu için fabrikasyon aşamasında zar boyutu özel olarak küçültülen (6mm x 6mm) VIA C7-M ULV işlemcisinin (1GHz) kullanıldığı ultra-kompakt platform çözümünde çipset olaraksa yine bir VIA çözümü olan ve entegre grafik birimiyle medya hızlandırma desteği sunabilen VX820'nin kullanıldığını görüyoruz.

Ultra-taşınabilir formdaki gömülü sistemlerde kullanılacağı belirtilen x86 tabanlı yeni platform yaklaşımının hedef aldığı öncelikli pazarlar arasında sağlık sektörü ve savunma sanayii geliyor. Modüler bir yapıda olan Mobile-ITX platformunda haberimize konuk olan işlemci modülüyle birlikte diğer fonksiyonlar için taşıyıcı karta ihtiyaç duyulmakta. I/O özelliklerinden sorumlu olan taşıyıcı kart ile CRT, DVP vce TTL görüntü desteği, 8 kanal yüksek tanımlı ses, IDE, USB 2.0, PCI Express 1.0a, SMBus, GPIO, LPC, SDIO, PS2, WLAN, GPS ve Bluetooth gibi ihtiyaç duyulan bağlantı özellikleri sağlanıyor. 12 katmanlı baskılı devre kullanan ve üzerinde dört adet bellek modülü bulunan yeni platform ile 512MB'a kadar DDR-II 667MHz bellek ve 1920 x 1440 CRT çözünürlük desteği sunulduğu açıklandı.

Mobile-ITX işlemci modülü ve taşıyıcı kart.

VIA resmi basın açıklamasında Mobile ITX platformunu temel alan ilk işlemci modülü ilk çeyrek için planladığını duyurdu.

• boyundan büyük marifetleri var ,paylaşım için teşekkürler
  • her zamanki gibi alanında çok iddalı bir ürün olmuş.
    c7 işlemciden türettikleri bütün modelleri çok başarılı ve amacına tam uyumlu buluyorum===> ama her zaman söyledğim üzere tekrarlayım via ürünlerini piyasada bulamadığım için tavsiye edemiyorum!

forumda HTPC, download pc ve az yer kaplayacak ofis pc leri isteyen üyelere tasviye edilebilecek çok başarılı çözümler var ama piyasada VIA yok
  • Intel ile AMD arasında fiyat ve performas skalasında aşşa yukarı aynı sonuçlar alıyorlar, ama satış raporlarında %75 intel %25 AMD gibi bir sonuç çıkıyor, yani Via atom'uda neo'uda gömer ama ne yazık piyasada da kendi gömülür. Ne kadar yapabilirler veya yapıldımı bilmiyorum ama, Via bu ürünleri hazır pc şeklinde kendi belirlediği fiyatlardan kendi distribitorleriyle dağıtması lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: WinteR

Intel ile AMD arasında fiyat ve performas skalasında aşşa yukarı aynı sonuçlar alıyorlar, ama satış raporlarında %75 intel %25 AMD gibi bir sonuç çıkıyor, yani Via atom'uda neo'uda gömer ama ne yazık piyasada da kendi gömülür. Ne kadar yapabilirler veya yapıldımı bilmiyorum ama, Via bu ürünleri hazır pc şeklinde kendi belirlediği fiyatlardan kendi distribitorleriyle dağıtması lazım.

aslında ben şu intelin % 75 amd nin % 25 rapor olayınada inanmıyorum intelin yine dalaverasıdır diyorum ki son zamanlarda çogu kullanıcı özellikle 2008 2009 itibari ile amd tercih eder oldu genelde gezdigim donanım forumlardan yabancı sitelerdeki aratırmalardan edindigim gözlem bu.
  • gömülü sistemler için vazgeçilmez çözüm olabilir.
  • 3dfx, via, s3 bunlar sağlam firmalardı şimdi nostalji gibi geliyor. Ama saygımı asla kaybetmediler, başarılı olmalarını diliyorum.
  • büyük başarı via 'yı kutlarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: I3arbaR

quote:

Orijinalden alıntı: WinteR

Intel ile AMD arasında fiyat ve performas skalasında aşşa yukarı aynı sonuçlar alıyorlar, ama satış raporlarında %75 intel %25 AMD gibi bir sonuç çıkıyor, yani Via atom'uda neo'uda gömer ama ne yazık piyasada da kendi gömülür. Ne kadar yapabilirler veya yapıldımı bilmiyorum ama, Via bu ürünleri hazır pc şeklinde kendi belirlediği fiyatlardan kendi distribitorleriyle dağıtması lazım.

aslında ben şu intelin % 75 amd nin % 25 rapor olayınada inanmıyorum intelin yine dalaverasıdır diyorum ki son zamanlarda çogu kullanıcı özellikle 2008 2009 itibari ile amd tercih eder oldu genelde gezdigim donanım forumlardan yabancı sitelerdeki aratırmalardan edindigim gözlem bu.

O biraz zor,borsaya bazı bilgileri bildirmek zorundalar,ayrıca objektif analiz firmaları yapıyor genelde araştırmaları.

• küçül de cebime gir.
  • Elime geçse parçalanır valla :D ama gerçekten çok mükemmel.
  • nvidia Tegra ya ne kadar da benziyor.. ama sanırım nvidia tegra extra karta ihtiyaç duymuyor??? yanılıyormuyum?
  • harici kart da olmasa inanılmaz olacakmış
  • king ya :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.