Şimdi Ara

1.5 TB SAMSUNG 5400Rpm 32MB SATAII EcoGreen kullanıcı incelmesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
3.382
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • HDD depolama için oldukça ideal. Fiyatı 200TL civarında. WD Caviar Green 1TB dan daha serin çalışıyor. Buz gibi desek yeridir. 20C.
    5400 rpm olmasına rağmen %85 dolulukta 80Mb/s okuyabiliyor. Caviar Green de sistem kurulu belki ondan biraz sıcak olabilir.
    Ben Caviar Green serisinden daha başarılı buldum

%85 dolu 1.5TB Samsung Eco Green vs %10 dolu 1TB WD Caviar Green
     1.5 TB SAMSUNG 5400Rpm 32MB SATAII EcoGreen kullanıcı incelmesi  1.5 TB SAMSUNG 5400Rpm 32MB SATAII EcoGreen kullanıcı incelmesi  1.5 TB SAMSUNG 5400Rpm 32MB SATAII EcoGreen kullanıcı incelmesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi showstopper41 -- 29 Kasım 2009; 20:02:37 >

• İyi iş çıkarmış samsung. depolama olarak güzel. Sistem neden caviar green de kurulu? neden green yani onu anlamadım? kaç rpm bu arada (kastettiğim samsunga kur değil kesinlikle)
  • Ben de istiyorum bu harddiskten. Fiyatı ve çok az ısınması benim için önemli etkenler. Çok teşekkürler inceleme için. Ayrıca birşey sormak istiyorum. Ses durumu nasıldır diskin ? Özellikle de okuma yaparken ki ses durumu. Teşekkürler...
  • tam bir depo ve 80mb okuma hızı çok iyi...

bir de yazma hızına dair "ss" vermeniz mümkün mü?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erai

Ben de istiyorum bu harddiskten. Fiyatı ve çok az ısınması benim için önemli etkenler. Çok teşekkürler inceleme için. Ayrıca birşey sormak istiyorum. Ses durumu nasıldır diskin ? Özellikle de okuma yaparken ki ses durumu. Teşekkürler...

Ses çıkarmaması lazım 5200 rpm yavaş bir disk çünkü.
  • Caviar black 1tb'ı depo olarak kullanıp sesten kafası ütülenen ben Bu diskin ses durumunu çok merak etti :)
    Gerçi samsung'unda kendine has acayip huyları var,
    samsungdan sonra caviar black'i almıştımda ohh demiştim,
    ince tiz bir motor sesi vardı, pc yi her açtığımda ve kapadığımda motorun çalıştığını ve durduğunu söylüyordu bana adeta...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BiLgiSeaRcheR -- 29 Kasım 2009; 19:50:01 >
  • İyi akşamlar arkadaşlar bende yarın 1.5 hdd alıcam ama kafam iyice patetese döndü wd greene karar kılmıştım konuyu okuyunca gene kafam karıştı Green 250 tl civarı samsung ise 200 tl sizin öneriniz nedir grren daha tassurfu galiba bende flim arşivi için kullıcam Teşşükürler.Bide bu green 1.5 tb nin dönüş hızı kaç ?

http://www.vatanbilgisayar.com/wd-wd15eads-1,5tb-32mb-cache-caviar-green-harddisk/productDetails.aspx?I_ID=40591

http://www.vatanbilgisayar.com/samsung-sam_sata2_1.5tb_32mb-1.5tb-32mb-5400rpm-sata2--harddisk/productDetails.aspx?I_ID=39001

• WD Caviar Greenlerin dönüş hızı 5400 ila 7200 rpm arası dinamik olarak değişir.
    Bu diske gelirsek oldukça sessiz, kopyalama da bile sesi duyulmuyor.
    Write testi için HD tune diskteki tüm partitionları sil diyor. O nedenle write testi yapamadım. Everest hdd testi ekledim.

1.5TB HDD yi depo olarak kullacak ve performans beklentisi fazla olmayan arkadaşlar samsung u alabilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi showstopper41 -- 12 Aralık 2009; 23:58:00 >
  • İyi akşamlar arkadaşlar bende şimdi taktım 1.5 tb samsungu acaba hızlı biçimlendirme yoksa yavaşmı yapayım bilmedim? hızlı yaptım şuan sorun yok 70mb/sn yazdım 1080p flmi .Teşşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atı Radeon -- 30 Kasım 2009; 18:20:25 >
  • Sevgili@showstopper41 karşılaştırma için sağol. Depo amaçlı 2 TB Dahili bir disk almayı düşünüyorum ancak yaygınlaşmaması ve var olanın pahalı olması gibi sebepler beklememe sebep oluyor.
    ''1.5TB HDD yi depo olarak kullacak ve performans beklentisi fazla olmayan arkadaşlar samsung u alabilirler.'' diyorsun. Bu anlamda ''performans'' derken neyi kastediyorsun? Örneklerle açıklayabilir misin?

Ben 5400 RPM muhabbeti için bir örnek verecek olursam;
    Bu diski depo amacıyla kullansam, içine film ve müzik dosyalarımı atsam. Birden fazla farklı türde klasörlerim olsa. Klasörler arası geçişlerim yavaş mı olur?
    Bir klasörü açtım 720p film izliyorum, kapattım başka klasörleri dolaşıyorum,aradığım sanatçı,albümü buldum,tıkladım winamp hemen cevap verip açılıyor mu?
    Yani bu 7200 ve 5400 Rpm muhabbetini ben gerçek hayatta ne derecede hissediyorum veya hissetmiyorum? Hayati derecede önemli mi yoksa depo için o kadar da önemli değil mi?
    Ayrıca ürünü nerden aldınız, nerden almamı tavsiye edersiniz? Exa'da havale 203 TL, Netsipariş'te havale 183 TL. Hangi firmayı tercih edeyim? Güvenebileceğim, sorunsuz bir yerden havale ile almak istiyorum.

• performans derken mesela diğer bazı sata II hdd ler 110Mb/s okuyabiliyor ve access time ları daha düşük. Sistem kurmak, raid vs yapmak için uygunlar. Bu ise düşük fiyatlı ve depo amaçlı.
  • @showstopper41 kardeşim, karşılaştırmandan da etkilenerek ve başka arkadaşların da bu diski alması üzerine ben de bu diski bugün aldım.
    Ancak daha takmadım. Parça tak çıkar konusunda biraz acemiyim. 2.HDD'yi nasıl takacağım, nasıl tanıtacağım, nasıl formatlayacağım konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum.
    Teşekkürler ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: electronica

@showstopper41 kardeşim, karşılaştırmandan da etkilenerek ve başka arkadaşların da bu diski alması üzerine ben de bu diski bugün aldım.
    Ancak daha takmadım. Parça tak çıkar konusunda biraz acemiyim. 2.HDD'yi nasıl takacağım, nasıl tanıtacağım, nasıl formatlayacağım konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum.
    Teşekkürler ...

2. HDD yi sata veri kablosu kullanarak anakarta bağlıyoruz. Güç kaynağından da sata güç çıkışı var ise direk HDD ye, yok ise molex-sata dönüştürücü kullanıyoruz. Aşağıdaki resimde soldaki kablo dönüştürücü sağdaki data kablosu.

Windows ta Bilgisyarım/Sağ fare/Yönet i tıklıyoruz. Disk Yönetimi kısmında Bölümlenmemiş bir parça gözümüze çarpacak. Siyah çizgili olur genelde. O kısmı seçip Sağ Fare/Yeni bölüm oluştur diyoruz. NTFS biçimlendirme türünü seçip HDD yi formatlıyoruz. Hızlı biçimlendirmeyi de seçebilirsin beklemek istemiyorsan. Ama ben genelde yeni aldığım HDDleri bir kere yavaş formatlarım, sonrakiler hızlı.
    1.5TB bir HDD yavaş formatlaması 4,5 saat civarında sürüyor.

Google de yeni HDD formatlama diye aratırsan resimli olarak nasıl yapacağını gösteren talimatları bulabilirsin.
    Hatta windows un kendi yardımında bile vardır diye tahmin ediyorum.

• Arkadaşlar bu diski yeni taktım pc ye, disk yönetimine girerken bi uyarı çıktı "diski başlat" diye..
    Orada iki seçenek vardı ; MBR ve GPT olarak... Seçili olan MBR yi seçip ilerledim ve diski başlattım.

Daha sonra diskte 3 bölüm oluşturdum ve tüm bölümler Birincil Bölüm olarak görünüyor.
    Eski diskimin Sistem haricindeki kısımları ise Mantıksal Sürücü olarak görünüyor...

Arada bir fark var mıdır ? Yanlış olan birşey var mı ?

• @MaDMaxiBo
    diski depo olarak kullanacağın ve güncel bir windows'un olduğu için hiç bir sorun yok.
    iyi günlerde kullan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

@MaDMaxiBo
    diski depo olarak kullanacağın ve güncel bir windows'un olduğu için hiç bir sorun yok.
    iyi günlerde kullan.

Teşekkürler.

Peki ayırdığım 100GB lık ilk birime sistem kurarsam sorun olmaz değil mi yine...
    Deneme amaçlı win7 x64 kurmayı (Hatta şu an kullandığımın akronis ile alınmış yedeğini atmayı) düşünüyorum.

Bu arada yeddek 5.83GB - attım M ye .. 75 saniye sürdü ... ortalama saniyede 80mb Yazma hızı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 11 Aralık 2009; 13:33:48 >

• @MaDMaxiBo
    olmaz tabii, sorunsuz kurabilirsin.
    günümzün windows'ları artık birden falza birincil bölüm görünce eskiden olduğu gibi paniklemiyor.

değerler bu hdd için gerçekten çok iyi, başarılı bir seçim olmuş.
  • Ben çok uzun yıllar boyu her marka hdd kullanmış biri olarak son 4-5 yıldır Samsung' dan başka hdd kullanmıyorum. (750Gb usb bir Seagate' im var ama onu kampanyalı olduğu için uygun fiyata almıştım)
    Şu an için kasamda dahili olarak kullandığım 750Gb Samsung Hd753LJ bir diskim var. 7200Rpm 32Mb, gayet hızlı, sessiz sakin bir disk. Yer sıkıntım olduğundan dolayı depolama amaçlı olarak dahili bir disk daha almayı düşünüyordum. Bugün, bahsi geçen, 1.5Tb 5400Rpm 32Mb Samsung Eco Green diskten bir adet sipariş verdim. Kasam çok serin olduğundan hiçbir şekilde ısınma problemim olmaz. Depo amaçlı kullanacağımdan, düşük fiyatlı olması sebebiyle 5400Rpm olmasında da bir sakınca görmedim. Sessizlik çok önemli, bu konuda zaten Samsung' a kesinlikle güveniyorum. 193 TL' ye peşin fiyatına 12 taksit ile hizlial.com sitesinden hızlı gönderi seçeneği ile sipariş verdim. Muhtemelen yarın elimde olur. İhtiyacı olanlar bu fiyatı kaçırmasınlar bence

• @MaDMaxiBo senin gibi yapmaya çalıştım.
    Ancak disk yönetiminden tam sayı olarak ayırmayı başaramadım.
    (K) 97,65 GB / (L) 488, 28 / (M) 811, 33 GB olarak ayırdı.
    Yani K 'yı tam olarak 100, L'yi tam olarak 500 olarak ayıramadım.

Şimdi daha önemli bir sorunum var. (M) bölümüne torrentten film indireyim dedim.
    Aslında seed leech oranları fazla, yani kullanıcı var ama utorrent eklediğim her film dosyasına kırmızı ok çıkarıyor ve indirmiyor.
    Daha önceden utorrent ile hiç sorunum olmadı, indiriyor ve gönderiyordum. Ama şimdi indirmiyor anlamadım.
    Portu test ettim, portum açık. Acaba yeni yüklediğim HDD ile utorrentte kırmızı ok çıkma arasında bir bağlantı var mıdır?
    Sorunu nasıl çözebileceğime dair yardımcı olursanız memnun olurum. İhtimaller dahilinde ne yapayım, ne deniyeyim?
  • quote:

Fiyatı ve çok az ısınması benim için önemli etkenler.
    Dün gece bir araştırma yaptım toms hardware ve diğer sitelerden. Özeti, hard disklerde plaka sayısı arttıkça ısınma ve ses değerleri yükseliyormuş. Tek plaka üzerinde de 500gb veri saklanabiliyormuş. Bu sebeple eğer ekonomik ve konfor değerleri yüksek hard diskler için 500gb ve katlarında almak çok makulmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 12 Aralık 2009; 17:20:58 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.