- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
sıfır arac alırken ozurlu indirimi otv indirimi ile yardım
63 Cevap189635 Görüntüleme6 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

56 Mesaj
24 Kasım 2009; 10:40:40 

arkadaslar iyi günler bobrek hastası olan annemim %91 oranında ozurlu raporu var. devletin tanıdıgı haklardan yararlanarak dacia sandero almayı dusunuyorum fakat net bir bilgi sahibi degilim. oncelikle aracın anahtar teslim fiyatından ne kadar indirim oluyor bunu ogrenmek istiyorum.ve diger avantajları nelerdir. mesela 5 yıl vergi olmadıgını vs duydum fakat net bi bilgi sahibi degilim .ayrıca belli bir miktar yakıt yardımı felanda yapıyormuş devlet otv oranıda yukselmiş diye duydum yani kısacası her kafadan bir ses cıkıyor:=)) sizlerin yardımıyla net bi bilgi edinecegim kanısına vardım ve konuyu actım kısacası %91 iş goremezlik raporu ile sıfır bir dacia sanderoyu ne kadara alırım cevaplarsanız sevinirim saygılarımla .

2870 Mesaj
24 Kasım 2009; 11:27:34 

sadece ötv den istisnasınız, yani hiç ötv ödemezsiniz, ama derimki alabileceğiniz kadar iyi ve popüler bilinen araba alın, çünkü zamanı gelince aracı kimseye satamazsınız, sadece engelli vatandaşa satabilirsiniz...

5567 Mesaj
24 Kasım 2009; 11:46:01 

Sayın kingger eğer annenizin raporunda ağır özürlüdür ibaresi varsa ötv indirimli alabilirsiniz aracınızı kolayca. Raporunuz tamamsa arabayı alacağınız galerici işlemleri tamamlar. Kolay gelsin.

8011 Mesaj
24 Kasım 2009; 11:50:08 

arkadaşım var dı bu şekilde 48 liralık arabayı 32 bine aldı rakamlar lar 1-2 oynayabilir emin değilim ama birde 5 sene geçmesi lazım ikinci bi araba için tanınacak hak için 5 sene dolmadan satarsan indirim hakkı yanıyormuş

birinci sayfa, ilk mesaj günceldir :)http://forum.donanimhaber.com/m_46528250/tm.htm email:ferhatde@hotmail.com

10734 Mesaj
24 Kasım 2009; 12:22:19 

Öncelikle geçmiş olsun diyorum...

Benzer durumda bir tanıdığım gidip almanyadan araç almıştı, nasıl aldı,nasıl prosedür izledi bilemiyorum.Türkiyeden ucuza almıştı, ayrıca yurt dışındaki satışlarda bizdeki gibi donanımdan kısma olmuyor,işin bu güzelliği var...

Bir araştırınız derim.

340 Mesaj
24 Kasım 2009; 13:11:11 

Bir aracın fiyatı hesaplanırken izlenen yolu anlarsak size yapılacak indirim miktarını kendiniz hesaplayabilirsiniz. Hesaplama yöntemi şöyle:
FATURA BEDELİ(distrübitör veya üretici firmanın acentenize kestiği fatura üzerine acente karı eklenerek size araç kaça satılacaksa faturanıza yazılan tutar) X %37 ÖTV=ÖTV'Lİ TUTAR
ÖTV'Lİ TUTAR x %18 KDV= KDV'Lİ TUTAR
KDV'Lİ TUTAR+MTV+PLAKA MASRAFLARI= ANAHTAR TESLİM FİYATI
Sizin raporunuzla ödemeyeceğiniz ücretler ve vergiler ise %37 ÖTV ve MTV 'dir. Size aracı satarken hesaplama yöntemi ise şöyle olacaktır:
FATURA BEDELİ X %18 KDV = KDV'Lİ TUTAR
KDV'Lİ TUTAR + PLAKA MASRAFLARI= ANAHTAR TESLİM FİYATI
Plaka işlemleri yapan aracı kuruma Maliye'de işlemleri yaparken MTV muafiyet beyannemesi düzenlemesi gerektiğini hatırlatırsanız, alımda ve 5 (YAZIYLA BEŞ) sene süreyle MTV'den muaf olacaksınız. Plakanız özürlü işaretli olacaktır. Plakanın değiştirilmesi veya takılmaması ise aracın trafikten men edilmesi ve maliyeye durumun bildirilmesi ile neticelenebilir ( Bazı polisler görmezden gelme eğiliminde olsa da görevi bildirmektir.)
Bu kadar muafiyete karşılık aldığınız aracı 5 (YAZIYLA BEŞ) sene süreyle satamayacaksınız, başka birine hibe edemeyeceksiniz veya devredemeyeceksiniz. Muafiyetten yararlanan dışında üçüncü dereceye kadar akrabaları noter muvafakatsız, diğer kişiler ise, noter muvafakatı ile aracı kullanabilir.
Eğer beş seneden önce araç el değiştirirse, alım/satım işlemleri safhasında maliye tarafından ödenmeyen ÖTV ve MTV tutarları bir defada ödenmeden temiz kağıdınız verilmez.
Devlet ÖTV'den de KDV aldığından net rakamı söyleyemiyorum. Ancak yaklaşık olarak anahtar teslm fiyat üzerinden %30 kadar indirim sağlanmış olmaktadır. Ayrıca alınacak araçta motor hacmi kısıtlaması vardır. 1600 cc'den büyük motorlu araç alamazsınız.

56 Mesaj
24 Kasım 2009; 13:35:06 

arkadaşlar cok tsk ederim yorumlarınıza speaker detaylı anlatımın icin sana ozellikle tsk ederim alacagım araba 18250 lira ne kadara alırım simdi birde otv dustu diyorlar %37 degilmiş sanırım dogrumudur ? son olarak 5 yıl motorlu tasıt vergisi odemiyormussun ve belirli bir miktarda devlet yakıt yardımı yapıyormus bu konular hakkında bilgin varsa aydınlatırsan beni sevinirim.saygılar

56 Mesaj
24 Kasım 2009; 13:38:14 

hocam cok ozur dilerim mtvyi acıklamıssın zaten fakat ozurlu plakası olmayacak benim alacagım arac cunku annem bobrek hastası ? yine mtvden muaf olurmuyum

340 Mesaj
24 Kasım 2009; 14:03:45 

1. Böbrek hastası bile olsa elinizdeki rapora bakar mısınız? Özürlü / engelli raporu yazıyor değil mi? Anneniz bir hasta değil %90 ve üstü özürlü sayılmaktadır. Alacağınız araç mutlaka özürlü plakalı olacaktır.
2. ÖTV eskiden %37 idi, 2009 MART ayında %18'e düşürülmüştü. Daha sonra Haziran 2009'da %27'e en son 1 Ekim 2009 da da eskiden olduğu gibi %37'e tekrar yükseltildi.
3. Şu anda Dacia'da kampanya var. Size aracı kaça fatura edeceğini bilmediğimden kesin rakam veremem. Bazı bayiler fatura bedelini düşük gösterek ÖTV miktarını azaltmakta, kendi karlarını yükseltmektedirler. Yaklaşık değerler olsun diye aracınızın fatura bedelini 11.620 TL (Fatura bedeli 11.620 TL, ÖTV 3.254 TL, KDV 2.677 TL, MTV+ Plaka masrafları 700 TL ) Anahtar teslim fiyatı 18.250 TL olacağını varsayarsak, size teslim fiyatı yaklaşık 14.110 TL ( fatura bedeli 11.620 TL, ÖTV 0, KDV 2092 TL, Plaka masrafları 400 TL) olur.
4. Yakıt yardımı konusunda bir bilgim yok. Yardımcı olamayacağım için üzgünüm.
Bu konuda en doğru ve detaylı bilgiyi almayı düşündüğünüz bayinin muhasebe servisi ile birlikte hesaplayabilirsiniz. Satış temsilcileri genellikle bu konuda bilgi sahibi olmuyorlar.

56 Mesaj
24 Kasım 2009; 14:10:39 

tesekkur ederim tekrar yaptıgın acıklama icin fakat nezirogluyla gorustum ben gecen hafta ozurlu plakalı olmayacagını soyledi aracın .. bi arastırayım bakalım daha detaylı..

5629 Mesaj
24 Kasım 2009; 16:12:24 

quote:

Orijinalden alıntı: SeKSandDoRT

sadece ötv den istisnasınız, yani hiç ötv ödemezsiniz, ama derimki alabileceğiniz kadar iyi ve popüler bilinen araba alın, çünkü zamanı gelince aracı kimseye satamazsınız, sadece engelli vatandaşa satabilirsiniz...

%36 ya kadar ötv'de istisna var.Eskiden iki seneydi yanılmıyorsam şu an 5 sene arabayı satamazsınız.Süre bitiminde arabayı istediğinize satarsınız

Bir kişi kıvırıyorsa o kimseye "kıvır kıvır" yazmayın.
"Yan çizme" yazın.
Kişileri aşağılayıcı, alaycı, küçümseyici mesaj kapsamına giriyormuş.

406 Mesaj
28 Ocak 2010; 3:23:08 

hastalar için rapor nereden alınır başvuru için ne gereklidir?
Yorumlara kısaca göz gezdirdim.
Benimde bir rahatsızlığım var. Kısaca özetlemem gerekirse yaklaşık 6 ay kadar önce kanser hastası olduğumu öğrendim açıkçası beynimde 2,5 cm x 3,5 cm capında kanserli kitle yani tümör olduğu ortaya çıktı.
Bunun üzerine hastaların ötv muafiyeti hakkı varmıdır? Otomobil kullanıyorum ve normal ehliyetim var.
SAYGILAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi şekocan -- 28 Ocak 2010; 3:29:14 >

1 Mesaj
7 Kasım 2010; 14:21:18 

sıfır araba almak istiyorum özürlü raporun yüzde kaç olmasılazım?

893 Mesaj
7 Kasım 2010; 21:10:41 

quote:

Orijinalden alıntı: şiba

sıfır araba almak istiyorum özürlü raporun yüzde kaç olmasılazım?

Her özürlüye yada her özür oranına indirim olmuyor.Aşağıdaki linkte bir çok soruya cevap bulabilirsin.

http://www.engelliler.b...aclar-h-sinifi-ehliyet/

777 Mesaj
7 Kasım 2010; 23:05:35 

Engelli üzerine araç alırken anahtar teslim fiyatından sadece ötv oranı iner o fiyata alırsınız. Altı ayda bir defa ödenen mtv den de muaf olursunuz. Eğer kişinin engel durumu %90 ve üzeriyse aracı üçüncü kan bağına kadar olan akrabalar sürebilir. Aldığınız aracı beş yıl satamazsınız. Eğer beş yıldan önce satmaya kalkarsanız ödemediğiniz ötv yi öder öyle satabilirsiniz aracı. Beş yıldan sonra istediğiniz kişiye aracı satabilirsiniz. 1600cc den büyük motor hacmi olan araçlarda ötv ve mtv muafiyeti sözkonusu değildir. Son olarak tam emin olmamakla birlikte %45 ve aşağısı engeli olan kişiler bu indirimden faydalanamıyor sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seco917 -- 7 Kasım 2010; 23:10:45 >

Guest
8 Kasım 2010; 9:43:45 

quote:

Orijinalden alıntı: seco917

Engelli üzerine araç alırken anahtar teslim fiyatından sadece ötv oranı iner o fiyata alırsınız. Altı ayda bir defa ödenen mtv den de muaf olursunuz. Eğer kişinin engel durumu %90 ve üzeriyse aracı üçüncü kan bağına kadar olan akrabalar sürebilir. Aldığınız aracı beş yıl satamazsınız. Eğer beş yıldan önce satmaya kalkarsanız ödemediğiniz ötv yi öder öyle satabilirsiniz aracı. Beş yıldan sonra istediğiniz kişiye aracı satabilirsiniz. 1600cc den büyük motor hacmi olan araçlarda ötv ve mtv muafiyeti sözkonusu değildir. Son olarak tam emin olmamakla birlikte %45 ve aşağısı engeli olan kişiler bu indirimden faydalanamıyor sanırım.

yasal boşluklara iyi önlem alınmış.

128 Mesaj
25 Kasım 2010; 9:43:05 

Arkadaşlar bizde engelli rapor ile araba alacağız Allah nasip ederse. Benim öğrendiğim kadarı ile speaker arkadaşımız doğru söylüyor. Aracın anahtar teslim fiyatından masrafları çıkardıktan sonra MTV+plaka(Ondada belirli bir bölüm ödenmiyor). 1,18 e bölerek kdv yi çıkarıyoruz. Bu miktarı 1.37 e bölerek ötv yi çıkarıyoruz. Çıkan miktarı 1.18 ile çarpıp KDV sini hesaplıyoruz. Üzerinede ödeyeceğimiz plaka masraflarının bir bölümünü ekliyoruz. Bu alacağımız aracın bize anahtar teslim fiyatı oluyor. Plaka masrafı ve mtv nin ne kadar ödeneceğini bilmediğim için net bir açıklama yapamadım. Ama onlar fiyatı fazla etkilemiyor. Aracı 5 yıl içinde satarsanız Ötv sini ödüyorsunuz. 5 yıl sonra da 2. bir araç alma hakkınız oluyor ötv indirimli.

c-max titanium 1,6 tdci x aytozu gri 2011

128 Mesaj
25 Kasım 2010; 9:49:06 

Speaker arkadaşımın hesabı doğrudur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derrrya -- 27 Kasım 2010; 19:30:42 >

340 Mesaj
26 Kasım 2010; 23:20:28 

Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speaker -- 27 Kasım 2010; 19:40:44 >

128 Mesaj
27 Kasım 2010; 16:46:31 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derrrya -- 27 Kasım 2010; 19:31:18 >

c-max titanium 1,6 tdci x aytozu gri 2011

340 Mesaj
27 Kasım 2010; 19:10:51 

[

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speaker -- 27 Kasım 2010; 19:40:01 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
27 Kasım 2010; 19:18:41 

quote:

Orijinalden alıntı: şekocan

Benimde bir rahatsızlığım var. Kısaca özetlemem gerekirse yaklaşık 6 ay kadar önce kanser hastası olduğumu öğrendim açıkçası beynimde 2,5 cm x 3,5 cm capında kanserli kitle yani tümör olduğu ortaya çıktı.
Bunun üzerine hastaların ötv muafiyeti hakkı varmıdır? Otomobil kullanıyorum ve normal ehliyetim var.
SAYGILAR

Geçmiş olsun...

92 Mesaj
26 Aralık 2010; 15:04:59 

arkadaşlar arabayı alırken plakada engelli işareti olup olmaması isteğe bağlıymış doğrumu

59 Mesaj
22 Haziran 2011; 18:34:02 

arkadaşlar bilgisi olan veya daha önce özürlü indirimiyle araç alanlar cevap verirse sevinirim babamın %98 lik raporu var yaşıda baya ileri araba alcam özürlü indirimiyle ama sorum babamın özürlü maaşı ve yeşil kartı var bunlar iptal edilirmi edilmezmi ruhsat özürlü adına çıkıyor çünkü

632 Mesaj
22 Haziran 2011; 21:01:38 

isteğe bağlı olduğunu zannetmiyorum plakanın çünkü akrabalarımızdan biri alırken o işareti biraz daha fazla masraf yaparak küçük bir şekille plakaya koydutturmuştu öyle bir hakkı olsaydı hiç koydutmazdı. arkadaşın yeşil kart sorusu içinde araç ticari amaçlı olmadığı sürece zannetmiyorum ki iptal olsun bu arada en basit hesaplama usulü 0.73 ile araç fiyatını çarpmadır.

594 Mesaj
22 Haziran 2011; 21:50:41 

aslında devletin engelli vatandaşlara yaptığı güzel bir uygulama,fakat bazı uyanıklar diyorum ötv indirimi için aracı engelli bir yakını üzerine alıp kendi kullanıyor çevremde 2 kişi var bu şekilde araç alan, şimdi ben bunlara çok kzıyorum , adam alışveriş mağzasında engelliler için otoparka ayrı bir bölüm yapmış şimdi bu araçları kullanan insanlar gidip buralara park ediyolar( plakasında engelli işareti varya halbuki yakınından bile geçmiyor) bu engelli insanlar için haksızlık olmazmı sizce?

149 Mesaj
23 Haziran 2011; 0:05:11 

kısaca açıklamak istiyorum babam engelli oldugu için ve 2010 aralık da engelli aracı aldıgımız için en güncel bilgi bende sanırım.

ilk olarak %90 iş göremez raporu olması lazım en az.
son 5 yıl içinde başka araba almış olmamak (ötv indirimi ile)
1600cc nin altında araçlarda geçerli sadece
mtv den de muaf olursunuz (6ayda bir ödenen vergi) yanlız bunu bildirmeniz gerek aracı aldıktan sonra vergi dairesine.
ARAÇ ÖTV DEN MUAF ALINDIĞI TAKTİRDE PLAKADA ENGELLİ AMBLEMİ OLMADAN OLMAZ. (mutlaka o işaret olacak aksi fasa fisodur inanmayın)
aracı ya sahibi sürer (misal babam.)
yada sahibi haricinde 3 şoför gösterebilirsiniz. o 3 kişinin dışında kimse süremez. (sürerde yakalanırsa ne olur bilmiyorum ama kolay bişi olacagını sanmıyorum çok gördüm öyle bizi çeviren polisi).
5 yıl sonra satılabilir ve yeni araba alınabilir ötv den muaf bir şekilde.
indirim tutarı ise yaklaşık %30 civarında oluyor üsteki hesaplama doğrudur.

bunun haricinde sorulara yanıt verebilirim yazmadıgım şey olursa sorabilirsiniz.

2011 VW Passat Variant 1.4 tsi dsg 122hp (Şeker Beyazı)

1175 Mesaj
23 Haziran 2011; 0:15:53 

quote:

Orijinalden alıntı: msyasar

arkadaşlar bilgisi olan veya daha önce özürlü indirimiyle araç alanlar cevap verirse sevinirim babamın %98 lik raporu var yaşıda baya ileri araba alcam özürlü indirimiyle ama sorum babamın özürlü maaşı ve yeşil kartı var bunlar iptal edilirmi edilmezmi ruhsat özürlü adına çıkıyor çünkü

bişey olmaz abim alabilirsin iptal olmaz 1.dreceden yakınlar sürebilir ruhsatda babanın olur (bi şöle diyorlar bi böyle kimi diyor ben kdv mi geri aldım kimi başka türlü diyor kdv de sözde kalkacakmış bi araştır abim almadan önce boşuna kdv verme) ötv tutarı %37 muaf indirimli alırsın kdv de muaf olursa 50 milyarlık arabayı 25 e alırsın bu siteyide sık kullanınlara ekle kafana takılan şeyleri sor veya sormana gerek yok örnek teşkil eden çok konu var babana çok geçmiş olsun allah ailene sabır ve mutluluklar getirsin

http://www.engelliler.b...aclar-h-sinifi-ehliyet/

Volkswagen Golf 7 2012 Türkiye Facebook

35 Mesaj
25 Ekim 2011; 20:27:39 

özürlü aracı için ötv indirimi var.fakat,bir bayiye gittiğinizde,zamların miktarını öğrenince,hevesiniz kursağınızda kalıyor.artık sıradan arabalar,60 milyar civarı.ötv inse ne olur,yine 45 milyar ödenecek.yazıklar olsun bu zavallı sahipsiz milletimi işgal güçleri gibi soyanlara.

52 Mesaj
29 Aralık 2011; 17:19:19 

arkadaşalr şimdi eger diyelimki aldık aracı ama olduki zor durumda kaldık ve arabayı satmak zorundayız maddi sorunlardan dolayı satarken neler yaparız 5 sene dolmadan yeni yönetmeliklere göre aracın ötv sini ödermiyiz ne tür dosyalar hazırlamamız lazım karşı taraf en yapmalı
bilgi için teşekürler

1166 Mesaj
3 Ocak 2012; 20:44:49 

quote:

Orijinalden alıntı: mazlumdogan

arkadaşalr şimdi eger diyelimki aldık aracı ama olduki zor durumda kaldık ve arabayı satmak zorundayız maddi sorunlardan dolayı satarken neler yaparız 5 sene dolmadan yeni yönetmeliklere göre aracın ötv sini ödermiyiz ne tür dosyalar hazırlamamız lazım karşı taraf en yapmalı
bilgi için teşekürler

vergi dairesine gideceksiniz temiz kağıdı almak için..

onlarda ötv miktarını isteyecekler

ödeyip alacaksınız

bu arada artık plakalarda engelli amblemi olmayacak

794 Mesaj
3 Ocak 2012; 20:56:14 

quote:

Orijinalden alıntı: eccara

özürlü aracı için ötv indirimi var.fakat,bir bayiye gittiğinizde,zamların miktarını öğrenince,hevesiniz kursağınızda kalıyor.artık sıradan arabalar,60 milyar civarı.ötv inse ne olur,yine 45 milyar ödenecek.yazıklar olsun bu zavallı sahipsiz milletimi işgal güçleri gibi soyanlara.

25 binden hatta biraz daha aşağısından başlıyor sıfır araç fiyatları 60 bin e almaz zorunda değilsin.devlet bi hak tanımış taşıyorsan o şartı alırsın daha ne yapsın beleş mi versinler....

vergiler yüksek vergisini verip alana bi sözümüz yok.

"Biz,bize gerici diyenlere 'deh' demek için gerideyiz".

4404 Mesaj
3 Ocak 2012; 21:55:29 

quote:

Orijinalden alıntı: şekocan

SAYGILAR

Geçmiş olsun.Allah şifa versin.

Yaşamınızı %90 ve üzeri etkileyen bir engeliniz olduğunu tam teşekküllü devlet hastanesinde alacağınız heyet raporu ile belgelendirip 1600cc ve altı herhangi bir aracı ötv indirimli olarak alabilirsiniz.Heyet Raporundan sonraki işlemleri zaten alacağınız bayi halleder.

Sizin rahatsızlığınız biraz dikkat ederek tedavi edilebilir bir rahatsızlık gibi görünüyor. Daha çok ortopedik engeli olanlar,yatalak hasta olanlar, gözleri görmeyenler gibi pratikte yaşamı zorlaştıran rahatsızlıklar için rapor alınıyor diye biliyorum. Ama siz yinede bir hastanede şansınızı deneyin.

387 Mesaj
11 Şubat 2012; 17:17:47 

benimde ufak bir sorum olacaktı.. amcamın tek gözü görmüyor ve yeni araba alacak.. engelli indiriminden faydalanabilirmi?

İntel Core i7-3770K, ASUS P8Z77-V LE, Sapphire Radeon HD 7870 GHZ 2 GB DDR5, Crucial Ballistix Tactical 8GB 240-Pin DDR3 SDRAM 8 Dual Channel Kit 1600, OCZ 256GB VERTEX 4 SERISI SATA 3.0 SSD, Seagate Barracuda 7200 3 TB 7200RPM, HAF 912 ADVANCE GX 80PLUS 750W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA, Samsung 206BW Monitör, Logitech Z5500

2 Mesaj
13 Nisan 2012; 14:56:46 

Babamın %84 ağır özürlü raporu var vergiden muaf araç alabiliyormu yardımcı olabilecek varmı bilgi istiyorum lütfen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alessiyo -- 13 Nisan 2012; 18:41:08 >

5798 Mesaj
13 Nisan 2012; 15:07:22 

quote:

Orijinalden alıntı: JuST1Ce

benimde ufak bir sorum olacaktı.. amcamın tek gözü görmüyor ve yeni araba alacak.. engelli indiriminden faydalanabilirmi?

gözü görmeyenlere ehliyet verilmiyor ama araştırılmak lazım başkası kullanacaksa olabilir

Heidelberg, Manroland, PolarMohr

2 Mesaj
13 Nisan 2012; 20:23:08 

süresiz %84 ağır özürlü heyet raporu ile vergilerden muaf araç alınabilirmi bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim babamın araç sürme gibi bir imkanı yok çünkü felçli yardımsız ne yürüye biliyor nede ihtiyaç giderebiliyor

340 Mesaj
14 Nisan 2012; 8:16:35 

Vergi avantajından yararlanabilmek için şu dört durumdan birine sahip olmak gerek:

1- Sol alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Otomatik vitesli araçları kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

2- Sağ alt ekstremiteden veya her iki alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Özel donanımlı araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

3- Sağ üst ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Vites kolu yükseltilmiş özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

4- Boy kısalığı nedeniyle pedallara uzanamadığı için pedalları yükseltecek özel donanıma ihtiyaç duymak ve buna karşılık "Pedalları yükseltecek özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

5- Her ne sebeple olursa olsun % 90 ve üzeri raporu bulunmak ve hiç bir şekilde sürücü belgesi alamayacak olmak (Bu durumda 3. dereceye kadar yakınların kullanabileceği araç satın alınabilir).

Kaynak : http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/55000-kimler-arac-aliminda-vergi-avantajindan-yararlanabilir-sorusunun-cevabi-burada.html

11 Mesaj
23 Temmuz 2012; 15:24:51 

kardeş bence sen boşver şu araba işini falan tedavini olmaya bak. bende aynı hastalıktan amaeliyat oldum ama benim ki kanserli değildi tümör. hem sen nasıl öyle rahat kanserli olduğu kanaatine vardın biopsi yapmadan kesin birşey söylenemez ki..

178 Mesaj
23 Temmuz 2012; 18:59:23 

Milletimizi ne hale soktular ya. Gerçekten üzücü.

Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin ardına düşme!
Çünkü kulak, göz ve gönlün hepsi bundan sorumlu tutulacaktır.
(İsra Suresi, 36. Ayet)

Uzaklaştırılmış
10 Eylül 2012; 23:38:56 

Bir arkadaşım Clio 3 1.2 almayı düşünüyor. 26000 TL'lik olanı.
Bu indirimler araç 15.000 TL civarına falan mı geliyor? Net hesabı bilen varsa, yazmasını rica ederim.

3693 Mesaj
11 Eylül 2012; 9:30:17 

quote:

Orijinalden alıntı: senersongur

Bu indirimler araç 15.000 TL civarına falan mı geliyor? Net hesabı bilen varsa, yazmasını rica ederim.

yukardaki hesaplamalar gibi hesaplanırsa yaklaşık %30 indirim olması gerekiyor.

Fakat ülkemizdeki çakal firmalar 26bin tl üzerinden indirim yapmıyorlar malesef. Aracın asıl fiyatı 30bin tl diyorlar 26 bin tl indirimli fiyattır sizde geçerli olmaz diyorlar.
indirimleri 30 bin tl üzerinden yapıyorlar..

kısaca devletin engellilere yaptığı kolaylıktan firmalarda faydalanıyorlar

23 Mesaj
30 Eylül 2012; 23:48:54 

Bende uzun bir süre bu konuyla uğraştım ve birçok bayilere gittim.En sonunda ortalama bir fiyat çıkartan bir web sitesi hazırladım. Yalnız buradan belirteyim tekrar sitede çıkan fiyatla bayinin verdiği fiyat arasında 2-3.000 tl fark olabiliyor. Ben 42.500tl lik bir aracı bayiye gidip sorduğumda 30000 tl fiyat verdiler. Oluşturduğum sitede ise 31021 tl fiyat çıkarttım. Bayii indirim yapmış olabilir fiyatta.30000 tl ise kasko hariç anahtar teslim sigorta falan herşey dahildi. Aynı arabayı başka bir bayiye sordum 34000tl fiyat verdi. Fiyat bayiden bayiye değişebiliyor. O yüzden ortalama bir fiyat çıkartıyor diye söyledim. Arkadaşlar site linkini aşağıda paylaşıyorum ve umarım size yardımcı olur.İyi günlerde kullanmanız dileğiyle.
ENGELLİLER İÇİN ÖTV İNDİRİMİ HESAPLAYAN PROGRAM:
Programa Ulaşmak İçin Buraya Tıklayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seyfettinkahveci -- 2 Ekim 2012; 23:45:44 >

http://www.seyfettinkahveci.com http://otvhesapla.seyfettinkahveci.com http://otvmobile.seyfettinkahveci.com http://www.galerionline.net http://forum.galerionline.net http://www.oyunhit.net http://kanuyusmazligi.galerionline.net http://games.galerionline.net

3315 Mesaj
30 Eylül 2012; 23:56:44 

Kimse deyinmemiş bir ilavede ben yapayım;

Aracı aldıktan sonra dava açıp KDV bedelini iade alabilirsiniz.

Detaylarını internette araştırın emsal davalar var ..

Not: Alacağınız aracı belirledikten sonra bayilere telefon açın ve durumunuzu anlatarak anahtar teslimi fiyat isteyin, farklı fiyatlar ile karşılaşacaksınız.

777 Mesaj
1 Ekim 2012; 0:06:24 

quote:

Orijinalden alıntı: senersongur

satsatış fiyatı üzerinden %27 indirim oluyor. (ötv zammından önce tabi şimdi ne oluyor bilmiyorum), bu araba 19000 tl gibi bir fiyata geliyor, aracın fiyatı ne kadar pahalıysa indirim o kadar fazla oluyor.

El-Müstenidü bi Tevfikãti'r Rabbãniyye Meliki'd Devlet-il-Osmãniyye.

Vatansızlara İnat, Vatan Sağolsun...

Uzaklaştırılmış
1 Ekim 2012; 0:17:45 

bu iş sakat ben araştırdım mesela araç pert oldu 2 ay sonra .50bin aracı 30 bine almıştık. kaskoda 30 bin tl üzerinden olacak haliyle .kaskocu bize al kardeşim 28 binini dedi.

28 bine sıfır araç alamzsınız çünkü bu hak 5 yılda bir mecbur yine özürlüden araç bakacaksınız.tabi kimsenin 1-2 yaşında aracı satacağını sanmam .ölüm vs olmadıkça.

3738 Mesaj
7 Ekim 2012; 0:06:18 

kdv işi sakatmış..

3738 Mesaj
7 Ekim 2012; 11:13:30 

peki aracı üzerine aldığımız raporlu kişi vefat ederse ne olacak arkadaşlar?

230 Mesaj
7 Ekim 2012; 12:55:14 

Araç alırken önce ötvsiz alacagınızı söylemeyin! Normal alıcı gibi pazarlık yapın indiriminizi yaptırın ondan sonra indirimli fiyattan ötv yi çıkartın deyin o zaman bayinin kazık atma şansı kalmıyor :) Diğer türlü indirim yapmıyor bayii karını yükseltmek için! zaten indirimli alıyorsun diyor :))

Linea 1,6 Lounge

68 Mesaj
14 Kasım 2012; 13:45:50 

evet gerçekten de mantıklı bir soru sormuş uruk33. 5 yıl içinde aracın sahibi vefat ederse ne olacak?

68 Mesaj
14 Kasım 2012; 13:47:53 

evet gerçekten de mantıklı bir soru sormuş uruk33. 5 yıl içinde aracın sahibi vefat ederse ne olacak?

1059 Mesaj
14 Kasım 2012; 15:41:44 

araç sahibi diyelimkli 2008 yılında bir araç aldı 2013 yılında tekrar ötv ödemeden bir araç alabiliyor bu böyle 3-5 tane olabilir fakat işin sıkıntılı yanı sadece 1 araç için mtv ödemiyor diğerleri için ödemek zorunda

alım satım işlemine gelirsek 5 yıl dolduğu anda aracı satabiliyor öyle bir sınır yok sadece özürlü vatandaşa satma gibi bir kural da yok konu hakkında başka öğrenmek istedikleriniz varsa cevaplayabilirim ayrıca %18 kdv nin ödenmemesi gibi bir durumda vardı geçenlerde bir mahkeme kararı buldum ben %18 ödeyen bir vatandaş bunun iptali için dava açmış fakat dava reddedilmiş haberiniz olsun yani şuan için sadece ötv den kaytarıyor özürlü vatandaşlarımız.

Sinyal sağa-sola dönerken kullandığımız bir işarettir siz sinyal kullanmazsanız diğer araçlar sizin ne yapacağınızı bilemez lütfen saygı.

1059 Mesaj
14 Kasım 2012; 15:43:00 

quote:

Orijinalden alıntı: alioth

araç sahibi vefat ederse mesela oğlu-kızı aracı yine kullanmaya devam edebiliyor o konuda sıkıntı yok ama bir daha ötv indirimi alamıyor.

Sinyal sağa-sola dönerken kullandığımız bir işarettir siz sinyal kullanmazsanız diğer araçlar sizin ne yapacağınızı bilemez lütfen saygı.

68 Mesaj
14 Kasım 2012; 15:48:55 

quote:

Orijinalden alıntı: Katip1

araç sahibi vefat ederse mesela oğlu-kızı aracı yine kullanmaya devam edebiliyor o konuda sıkıntı yok ama bir daha ötv indirimi alamıyor.

ruhsat kızı-oğlu üzerine mi alınıyor? (yararlanılan ötv indirimini ödemeksizin)

1 Mesaj
19 Kasım 2012; 21:43:03 

Arkadaşlar merhaba.
Abimin %60 özürlü raporu var raporda yazan bilgiye göre ;

1-) Göz Görme keskinliği tam/0,05 biomikroskopik muayane doğal korneada pigmante hücreler fundus doğal optik disk soluk ve makula doğal kinetik görme alanı puanı :%86 / %44 Özür Oran : %34.00

2-) Nöroloji 2010 kasım ayında multipi skreloz tanısı alan hasta iki defa pulse steroid tedavisi almış.Copaxone kullanıyor.idrar kaçırma + gaita inkontinansı + hissediyor ancak yetişemiyor. Bilinç açık koopere oryante Konuşması: normal Anlaması: basit ve kompleks emirlere tam Fasyal duyu: intakt Fasial asimetri: yok
Motor: Sol ÜE p: 5/5 d:5/5 el:5/5 KG Sol AE p: 4/5 d:4/5 ayak:4/5 KG Sağ ÜE p:5/5 d:5/5 KG el:5/5 Sağ AE p:5/5 d:5/5 KG ayak:5/5 KG Refleksler: BR++/++ P++/++ Plantar yanıtlar :F/F Duyu: Ağrı-Isı: sol üst ve alt ekstremite ısı ile korele hipoestezi Yürüyüş: sola düşme eğilimde ataksik yürüyor yükselti,eğim,uzun mesafede zorluk çekiyor:%20 mesane refleks akitivitesi bozuk %25 Özür oranı %40

Kişinin Özürlülük oranı olarak %60 beli