Şimdi Ara

hidrojen yapımı ve ...magnezyumu evimde nerde bulabilirim???

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.895
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • hidrojen yapmak için aradığım magnezyumu bir türlü bulamıyorum bildiğiniz gibi sirke ve magnezyumu karıştırınca ortaya H2 yani hidrojen çıkıyor biln varsa

• Hidrojen elde etmek için çok kolay bir şekilde suyu elektrolizle ayrıştırabilirsin. Fazladan da oksijenin olur elinde.
  • Ne yapacaksınız hidrojeni?

Ayrıca hidrojenin kaynağı magnezyum olmadığına göre alüminyum,bakır,çinko,demir... gibi metaller kullanabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ncrdbl

Hidrojen elde etmek için çok kolay bir şekilde suyu elektrolizle ayrıştırabilirsin. Fazladan da oksijenin olur elinde.

Bunun nasıl yapılacağını, nasıl bir tertibat kullanılıp kaç volt, kaç amper verileceği vs. anlatabilir misiniz?
  • Kaç volt verdiğinizin falan çok önemi yok. Doğru akım vereceksiniz. Ne kadar çok akım verirseniz işlem o kadar kısa sürer. Anot ve Katot kullanırken geniş yüzeyi olması iyi olur.

Aşağıda Tuzlu su'yun elektrolizi ve çıkan gazlar anlatılmış.. Elektrolit olarak tuzlu su yerine başka bir şey kullanırsanız çıkan gazlar da farklı olur. Anot ve katot olarak kullandığınız metaller'de önemli. Kabaca bir bardak tuzlu suyun içine pilden gelen iki kablo batırdığınızda, kablonun birinden hidrojen, diğerinden klor gazı çıkıyor.

Suyun elektrolizi hakkında :
    http://en.wikipedia.org/wiki/Electrolysis#Electrolysis_of_water
  • Evet ama çıkan gazı yakalayabilip, depolamak önemli, biraz araştırıyım bakiyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PAXMAHNHOB

Evet ama çıkan gazı yakalayabilip, depolamak önemli, biraz araştırıyım bakiyim.

Ne kadar ve ne için depolayacaksınız?

Bir leğen içine 2 tane su bardağı koyun ters şekilde. İçi su dolsun. Kablonun çıplak uçlarını da bu iki bardağın altına denk getirin. Çıkan gazlar ters bardakların içinde toplanacaktır.
  • Peki bu bardakta toplanan gazları sonradan nasıl depolayabiliriz? Yani "-" uçta toplanan hidrojeni ayrıştıkça ayrı birşeyin içine koymak istiyorum.

Cam bardak yerine plasik bardak kullanıp, tepelerini delip burdanda plastik hortum (akvaryum için hava hortumu mesela) geçirsem, ve geçme yerlerini iyice kapatsam gaz kaçmayacak şekilde, plasik hortumun diğer ucunada yine akvaryum için olan minik vanalardan koyup, vananın çıkışına hortum bağlayıp plastik hortumun gireceği yer dışında komple kapalı daha büyük bir depoya alsam işim bitince vanayı kapatsam ve elekroliz kısmına giden boruyu çıkarsam gaz depolanmış olur mu?

hidrojen yapımı ve   ...magnezyumu evimde nerde bulabilirim???
  • Olur, ama gazı sıkıştırarak kullanacak bir düzenek yapabilirsen daha verimli olur.
    Araya kompresör koyup basınçlı kutuda depolamak gibi.
    yoksa oluşan gazın miktarı çok hacim kaplayacağından verimsiz olur.
  • ne işe yarıyor ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: PAXMAHNHOB

Peki bu bardakta toplanan gazları sonradan nasıl depolayabiliriz? Yani "-" uçta toplanan hidrojeni ayrıştıkça ayrı birşeyin içine koymak istiyorum.

Cam bardak yerine plasik bardak kullanıp, tepelerini delip burdanda plastik hortum (akvaryum için hava hortumu mesela) geçirsem, ve geçme yerlerini iyice kapatsam gaz kaçmayacak şekilde, plasik hortumun diğer ucunada yine akvaryum için olan minik vanalardan koyup, vananın çıkışına hortum bağlayıp plastik hortumun gireceği yer dışında komple kapalı daha büyük bir depoya alsam işim bitince vanayı kapatsam ve elekroliz kısmına giden boruyu çıkarsam gaz depolanmış olur mu?

hidrojen yapımı ve   ...magnezyumu evimde nerde bulabilirim???

Çizdiğiniz büyük depo vakum etkisi yapmalı. İçi gaz dolu olursa hidrojen için yer kalmaz. Fakat vakum etkisi çok fazla olursa bu sefer de kabın içinden su da çekebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C9CA1DA90 -- 24 Kasım 2009; 12:35:30 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.