Bina - daire yalıtımı nasıl olmalı ? Nelere dikkat edilmeli ?
103 Cevap27529 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<      [2]
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2313 Mesaj
26 Haziran 2011; 23:24:04 

1-2 Mimara sordum Yalıtım hakkında,Mantolama yapabiliriz dediler.Saglıklı olsun,Bina Nefes alsın dedim ama şuan Mantolama daha uygun dediler.ya bizimkiler işin kolayına kaçıyor yada yeterli Malzeme bilgileri yok.Benimde araştıramlarım şuan tıkandı kaldı.

133 Mesaj
27 Haziran 2011; 14:38:30 

1-2 mimar su anda styroporla manolamadan daha bir islem yok diyorlarsa, onlara Anadolu evlerinin niye yazin serin kisin sicak oldugunu sorun.
Eski mimarlarimizin yaptigi binalar sapa saglam ayakta durabiliyorlar.
Su anda 5 yildizli otellerde kilimasiz duramiyorsun. Kilimayi acarsan soguk kapatirsan hamam gibi sicak oluyor.
Bu berbat kilimada binalari yapanda 1-2 mimar malasef.

saglikli malzemeye önem vermenizi saglik veririm selamlarimla

mimar yüksel Özbey

http://mimaryuksel.com/

mimar Yüksel Özbey

2313 Mesaj
28 Haziran 2011; 13:21:57 

quote:

Orijinalden alıntı: mimaryüksel

1-2 mimar su anda styroporla manolamadan daha bir islem yok diyorlarsa, onlara Anadolu evlerinin niye yazin serin kisin sicak oldugunu sorun.
Eski mimarlarimizin yaptigi binalar sapa saglam ayakta durabiliyorlar.
Su anda 5 yildizli otellerde kilimasiz duramiyorsun. Kilimayi acarsan soguk kapatirsan hamam gibi sicak oluyor.
Bu berbat kilimada binalari yapanda 1-2 mimar malasef.

saglikli malzemeye önem vermenizi saglik veririm selamlarimla

mimar yüksel Özbey

Yüksel bey Mimarlarımızın bir Bölümü daha çok para ya önem veriyor.Mimar ile yaptıgım konuşmada sizin bahsettiginiz konulara degindim fakat beni Tatmin edecek cevap veremediler.Binama yalıtım için Araçtırmam devam ediyor ama ilerleme kaydedemedim henüz.En son Styronit diye bir sıvadan bahsediliyor,Nefes alabilir özelliginden bahsediliyor ama sonuçta hepsi sözde,kesin kanıtlar göremedim.

133 Mesaj
29 Haziran 2011; 0:04:47 

Sayin arkadasim, Izalosyonun sorununu nasil cözülemiyecegimi anlamadim demeniz cok anlamli, Aslinda oldukca zor bir konu.

Ama cözümü cok basit:

1- Duvarlarimiz cok ince, Kalinlasmasi lazim.
2- Kulanlan malzeme ne kadar gözenekli ise , gazbetgon, tüf, gibi tas duvarlarla kaplanirsa daha anlamli olur.
3- Hangi malzemeyi kulanirsaniz kulanin. kazak gibi gözenekleri acik olmasi, yeterincede kalin olmasi lazim.
4- Hic bir sey yapamiyorsaniz Lotus efekli boya yada ilaclarla, binanizin mevcut sivasini sürekli kuru tutun, bunun faydasini görecsiniz.

size hastaliginiz taniyin, doktorunuz kendiniz olun önerisini getiriyorum. Sonucta isinmak icin harcanan paralar havaya ucmasin

selamlar

http://xn--mimaryksel-feb.com/

mimar Yüksel Özbey

2313 Mesaj
30 Haziran 2011; 0:52:50 

quote:

Sayin arkadasim, Izalosyonun sorununu nasil cözülemiyecegimi anlamadim demeniz cok anlamli, Aslinda oldukca zor bir konu.

Ama cözümü cok basit:

1- Duvarlarimiz cok ince, Kalinlasmasi lazim.
2- Kulanlan malzeme ne kadar gözenekli ise , gazbetgon, tüf, gibi tas duvarlarla kaplanirsa daha anlamli olur.
3- Hangi malzemeyi kulanirsaniz kulanin. kazak gibi gözenekleri acik olmasi, yeterincede kalin olmasi lazim.
4- Hic bir sey yapamiyorsaniz Lotus efekli boya yada ilaclarla, binanizin mevcut sivasini sürekli kuru tutun, bunun faydasini görecsiniz.

size hastaliginiz taniyin, doktorunuz kendiniz olun önerisini getiriyorum. Sonucta isinmak icin harcanan paralar havaya ucmasin

selamlar

http://xn--mimaryksel-feb.com/

Aslında sıfırdan Ev yapmış olsam yalıtım sorun olmaz.Yaparken farklı Malzeme kullanabilirim(Taş v.s).Üstü Btb kaplı bir Binaya sonradan yalıtım yapmak zor.İşin kolayına kaçıp üç Maymunu oynarsam köpüklü mantolama yapabilirim fakat işin saglık yönü ve Binaya verilecegi zarar olunca iş degişiyor.Şuan için malzemesi hafif olan ve gözenekli olup nefes alabilen bir yalıtım araştırıyorum.İnş istedigim sonuca ulaşabilirim.Bilgi ve Tavsiyeler için Teşekkür ederim Yüksel Bey.Kafamı karıştırdıgınız için Teşekkür etmeyecegim ama.

133 Mesaj
30 Haziran 2011; 11:55:45 

sevgili arkadasim loko

simdi yalitim gibi bir konunun yaninda onunla baglantili daha baska zor bir konu var.
ikisi bir birini tatamlar.
Konu isiyi insan sagligina uygun düzeyde ve zamanda tutabilme.

sanirim anlasilmadi?

binanizi isitiniz , o sogur siz istirsiniz, kalarifer yanarsa sicak sogursa soguk olur.
Baraka kilimasi denir buna. Dogrusu isiyi dogal yollarla depolamak, kalorifer sönuncede tekrar geri vermek.
bunuda binada en güzel digal taslar mermerler yapar. Hamamda kisin tasa uzanan ne keyf alir. cünki insan dogasi milyonlarca yil taslardan faydalanmistir. eski anadolu evleri gibi. Hep anadolu evleri dememin sebebide bu.

yani binayi disaridan ince ucuza bir seylerle kaplamak yerine saglikli kalin tas duvar örme imkani aranmali.

selamlarimla

mimar Yüksel Özbey

133 Mesaj
30 Haziran 2011; 13:10:07 

birkac yazi hatalarim var herkesten özür diliyorum,

Isi yalizi yapalim derken günesten gelen enerjiyi alan bina, yazin serin kisin sicak olur, buda tas binalarda mümkün, evin icinde mermer gibi isiyi depolayan elamanlar olmasina dikkat edilmesi gerekir.

kizil dereliler cadirda kisin sogunda kalabilmek icin disarida tasi ateste isitip iceri getirmekle isinabilmislerdir. bizler kaorifer sönünce donup kalliyoruz, yada yazin sicaktan terliyoruz.

sicaklik nemlen dogu orantilidir. Insan hamamda bayginlik gecirir, yani nemli ortamdan uzak durmak lazim. evlerde havlu yün kilim gibi malzemelerde nemi almali.

sif disarida mantoladim bu isi haletim denmemeli.

selamlarimla

mimar Yüksel Özbey

3222 Mesaj
30 Haziran 2011; 13:25:22 

Sn. Yüksel Özbey,

Yazılarınızı okudum.Vermek istediğiniz mesaj şuan ki sistemlerin kötü ve sağlıksız, eskilerin çok çok iyi olduğu yönünde.Acaba gerçekten sağlıksız olan hangisi? Yerde laminant yerine siyah taş olan mı, penceresi çiftcam Pvc yerine 3-5 senede tahtakurdu çıkaran ahşap pencereler mi, tuvalet ve banyosu fayans-mermer yerine taş olan mı, duvarları alçı-çimento yerine kerpiç olanlar mı? Örnekler çoğaltılabilir.Bence sadece yazın serin kışın sıcak tutması onları mükemmel yapmaz.Şimdi eskiler böyle yapmış diye evin ortasına soba kurup odunuyla kömürüyle baca temizliğiyle bir de zehirlenme ihtimaliyle mi uğraşalım? Yoksa tek tuşla 10 dakikada bütün evimizi mi ısıtalım?

Mantolama sisteminde sorunlar olması kötüye gitmiş olduğumuzu göstermez.Devletin bunu zorunlu yapması insanların daha az para ödemesi için değil, küresel ısınmayla mücadelede fosil yakıt kullanımını azaltmak içindir.O yüzden kalitesiz yalıtım malzemeleri insanlara zararlıdır mesajıyla mantolamayı boşverin faturanız biraz fazla gelsin, ya da eskileri örnek alın soba yakın diyerek bence dünyaya ve havaya daha fazla zarar vermiş oluyorsunuz.Taş ya da kerpiç ev olan, bırakın 10-15 katlıları 5 katlı binada oturmak bile ne kadar güvenli bir de işin o tarafı da var.

Bu kadar mühendis,mimar,müteahhit yalıtımı tavsiye ediyor, kullanıyor ve faydasını da görüyorsa, ve 5 yıl öncesine baktığınızda yalıtım, köpük, strafor üretimi teknolojisinde gelişme de görülüyorsa bence düşüncelerinizi bir gözden geçirmenizde fayda var diye düşünüyorum...

Bilgi okudukça çoğalır ve gelişir.

Kendinize iyi bakın...

2313 Mesaj
30 Haziran 2011; 14:29:01 

quote:

sevgili arkadasim loko

simdi yalitim gibi bir konunun yaninda onunla baglantili daha baska zor bir konu var.
ikisi bir birini tatamlar.
Konu isiyi insan sagligina uygun düzeyde ve zamanda tutabilme.

sanirim anlasilmadi?

binanizi isitiniz , o sogur siz istirsiniz, kalarifer yanarsa sicak sogursa soguk olur.
Baraka kilimasi denir buna. Dogrusu isiyi dogal yollarla depolamak, kalorifer sönuncede tekrar geri vermek.
bunuda binada en güzel digal taslar mermerler yapar. Hamamda kisin tasa uzanan ne keyf alir. cünki insan dogasi milyonlarca yil taslardan faydalanmistir. eski anadolu evleri gibi. Hep anadolu evleri dememin sebebide bu.

yani binayi disaridan ince ucuza bir seylerle kaplamak yerine saglikli kalin tas duvar örme imkani aranmali.

selamlarimla

Yüksel Bey dıştan Taş duvar örmek beni aşar.Komple binayı yıkıp yapsam aynı masrafa çıkar.Ben demek istediginiz anladım ama dediginiz şekilde yapmam mümkün degil.Ben Perlit kaplama diye bir Malzeme buldum Fotografta gördügünüz malzeme Vulkanik maddeden yapılmış,bir okuyun isterseniz.Dış cepheye bunu uygulamayı düşünüyorum.Ne dersiniz?

0

7827 Mesaj
30 Haziran 2011; 16:20:45 

Merhabalar,

rockwool yani kayayünü hakkında ne düşünüyorsunuz?

ben üniversitede Rockwool şirketi hakkında bir proje yapmıştım, o zaman ki araştırmalarıma göre özellikle kuzey avrupada lider ses-ısı ve yangına karşı izolasyon malzemesiydi.

Bugün baktım şirketin Türkiye'de de faliyete geçtiğin gördüm, kullanan tecrübesi-bilgisi olan var mı? Maliyeti çok mu yüksek acaba?

133 Mesaj
30 Haziran 2011; 17:01:44 

sayin can bey,

Bu malzemenin daha dekorativ ve biraz daha kalinlari var, Bu gibi malzemeler kesinlikle mantolamadan daha saglikli,
Ancak bunlarin verim verebilmesi icin lotus efektle su itici olmalari gerekmektedir.

Bence en az 3 cm ankstre mermer kaplamak daha güzel bir yaklasim. mermer gibi yogun ve agir malzemeler Günes enerjisini binaya toplar, Bu enerjiyi kisinda emer lazim olunca gene geri verir, Bina cephelerindeki malzemeleri enejiyi emen ve depoluyan malzemeýle kaplamanizi tavsiye ederm. Ahsap malzeme, styroporlar bunlar enerji topluyamaz, aninda isinir ve sogurlar.
Yani bir kac bilinmiyenli denklemi yan yana getirmek gibi bir olay. her binaya baska cözüm olabilir.

Tabiki tüv gibi gözenekli malzeme kazak giyinmis gibi etki yapar yararli, yanliz islanirsa islak kazak gibide zararli. O yüzden su itici ilen takviye edilmeliler.

Sorunun en iyi cözümünü herkes kendi binasina en uygun, en ucuz ve mantikli yollarla cözmeli.

selamlarimla

mimar Yüksel Özbey

133 Mesaj
30 Haziran 2011; 18:08:12 

sayin yns
öncelikle elestililerinizi olumlu buluyorum, mantikli ve hakli gibi görünüyor.
aslinda ikimizde ayni tarafta olmamiza karsilik, ufacik farkliliklarla karsi karsiya geliyoruz,
Bence aklin yolu birdir. Size eski binalarin yasam ve malzeme kalitesini övmek gibi bir niyetim yok

Eski anadolu evleri dedigim, binlerce yildan gelen bir kültürün analizi söz konusudur. Bugün ciragan sarayinida örnek verebiliriz, sobasi tütüp insanlarin zehirlenerek öldügü evleride örnek verebiliriz.

Modern bina yapimi, malzemelerinin kulanimi, tek cam yeine cift cam, hata 3 katli camin kulanilmasi. kepenklerin eloktonik acilip kapanmasi. gibi teknolojilerin kulanilmasi zaten olmasi gereken seyler. Bizim insanlarimizda en iyisine en modernine es saglikli evlere layiklar.
Eskiye dönelim demiyorum. Bakin eskiler bu sorunu nasil cözmüsler, styrapor sagliga zararli diyorum.

Mantoloma adi üstünde giydirme. styrapor mecbur degil demek hakimda vardir saniyorum
Zaten kanun koyucuda dikat edin mantolama diyor illa styrapor demiyor.

Sorunumuz su, Insanlara moda diye bir zamanlarda musamba gömlekler giyidrdiler. eskiden plastik tabaklarlan yemekte yedik ,o zaman icin moda olarak dogruydular. Simdi dogrularmi.?
Kararinizin cevabinin dogrulugunu yanlisligini zaman verecektir.

selamlarimla

www.mimaryuksel.com

mimar Yüksel Özbey

5 Mesaj
7 Temmuz 2011; 22:43:43 

detaylı bilgi <a href="http://www.yurdanyapi.com/" title="Mantolama, Bina Mantolama, Ekolojik Mantolama" target="_blank">Mantolama, Bina Mantolama, Ekolojik Mantolama</a><br>

www.yurdanyapi.com

5 Mesaj
7 Temmuz 2011; 22:47:42 

www.yurdanyapi.com

154 Mesaj
12 Temmuz 2011; 19:57:08 

Sayın Yüksel Bey,

İyi hoş diyorsunuz ama Sayın Yns' un dediklerine katılıyorum. Diyorsunuz ki eskiler sorunu nasıl çözmüşler? Nasıl çözmüşler? Bence çözememişler. Somut bir örnek verdiğinizi görmedim yalıtım için. Lotus effect'e sahip malzemeler kullanın diyorsunuz ama bir tane örnek üründen bahsetmediniz. En azından bir örnek verinde burayı takip edenler bir ürün öğrenip ona göre araştırmalarına devam etsin. Bir de bu bahsettiğiniz boyaların fiyatlarını yazında forumcu arkadaşlar öğrensin. PS köpükler ABD ve Avrupa'da kullanılmakta ve onların kullandıkları doğru olacak değil demişsiniz. İnanın o adamlar herşeyi enine boyuna ve araştırılar bir sıkıntısı olsa kullanımdan kaldırırlar. Özelliklede ABD de. Bizde kim oradakilerle eşdeğer araştırma yapıyor? Hiç kimse. PS köpük zararlıdır derseniz bende sizden bilimsel kanıt isterim. Tabi burdaki PS köpükten kastım bardaklarda kullanılan değil. Yalıtımda kullanılan ve yalıtım yapıldığında yol açtığı zararlar hakkında bilimsel kanıtlar.

Saygılarımla

133 Mesaj
13 Temmuz 2011; 12:18:24 

Sayin Okemik,
yazdiginiz elestirilerin konunun tam özüne dayandigini, cok mantikli olduklarini ifade edeyim.
Ama kesin bilimsel dogrular olmadan, gözlemler olmdan bu aciklamalari yaparsam, arkasini dolduramazsam, burda yazacak bir cümlem bile olmaz , hemen tabanlari yaglar kacarim.
Öncelikle sorulariniza söyle yanitlar vereyim.
1 _ Eskiler sorunlari cözmüslermi? Eskilerin yaptigi tas binalar orada duruyor, kac yüz yildir. gidin bir camiye bir anadolu evine yazin serin, kisin sicaktir.5 yildizli otele gidin havalandirmayi kapatinda yatin bakalim. Size almanyada siva harcinin topraktan yapilip satildigini bildirmek isterim, Toprak sivalar en saglikli sivalardir. Eski binalarda haserte örümcek aglarini görebiliyormusunuz? Horasan harcinin yapindaki yumurtalarin haseretleri kovdugunuzdan eminim haberiniz yoktur.
Eski binalarmiz binlerce yilin bilgi birikimidir. onlar üzerine tonlarca kitap yazi yazsak azdir.

2-Ben her hangi bir firmanin yada bir ürünün taniticsi degilim. Bu yazilarimdan dolayi kimse bana 5 kurus vermiyor, Sizce bilsem bile söyliyeyim mi? su malzeme su fabrika, fiyati su, ama var biliyorum,
Ben balik sunmak istemiyorum, ben balik nasil tutulmasi gerekir onu anlatmaya calisiyorum. Cevrenizde insaat malzemesi konusunda mühendislerimiz mimarlarimiz var. Onlarda yardimci olabilir. Yoksalarda sizin talebinizle baslarlar. arz talep meselesi.

3- Styroporla yalitimin zararlarina somut örnek benim yazimda ayrintili var: http://mimaryuksel.com/18.html

Sunu söyliyeyim: Styropor plastikmidir? evet
Havayi gecirirmi? Hayir.
Eger bir binayi stroporla tamaamen kaplarsan bir bidon yapmis, onun icinde yasiyor olmazmi insan?
Yada naylon elbise giyersek vucudumuz buna nasil tepki verir?

4-Avrupa,Amerika oralarda yapiliyor . Ordakiler enayimi? Cevap malesef bunu yapanlar icin evet. Avrupali yada amerikali olmak burda bunlarin böyle seyler yapmasi tabiki yanlis, Birde saniliyorki bütün binalar burda styopor dan kaplaniyor. Hayir buradaki Almanyadaki sadece fakirlerin binalari styroporla kaplaniyor. Zengin binalarda asla styropor kulanilmiyor.

5- Bilimsel kanit size yüzlerce sunabilirim. Yanliz bu ortam bu verilere, uygun degil, Istediginiz konu bilimsel düzeyse onuda baska ortamda yapabilirim, hata bir toplanti olursa üniversite düzeyinde aciklamada o düzeyde severek yaparim.

6- Türkiyede mükemmel bilim adamlarinin ve iyi yetismis mühendis mimarlarin oldugunuda biliyorum. Benim okudugum Yildiz Teknik Üniversssitesi Malzeme bölümü. , Yapi fizigi bölümü mükemmel inanlarla dolu. Zaten bu bilgilerin cogunuda onlara borcluyum

Sayin okemik sagliksiz bir plastik malzemeyle islem yaptigimizdan eminim. Styroporun , plastigin zararli olduguna eminim sizde biliyorsunuz. Plastik malzemsi yapanlarin bilimsel kanitlari nedir? onlarida söylesinler bakalim?

Binalarda Isi yalitimi altinda nasil bir VERIMLILIK var bakalim.

En ufak bir anlasmazligi ,veya elestirinizi lütfen bildirin

selamlarimla

www.mimaryuksel.com

mimar Yüksel Özbey

133 Mesaj
14 Temmuz 2011; 14:43:23 

Mantolamanın zararı 1- kışın güneşten gelen ısıyı binanin icine girmesine engel olmasi.Yani karından çok zararının olmasıdır.Güneş havayı ısıtmaz.Taşı,toprağı ısıtır.Yazın kumsalda kumlara basamamızın nedeni budur.İnsan güneşten gelen enerjinin ışık olarak 0,4 ile 0,8 ym si görünüktür.Diğerleri ise kızılötesi yada mor ötesi ışıkları görünmezdir.Bu enerjinin kışın hava kapalı, karlı olsa bile binanın dış yüzeylerini ısıtır.Ama mantolanan binalarda bu ısınma gerçekleşmez.Buna engel olur.

2-Binanın styroporlanması insanın yaz-kış baştan aşağı naylon elbise giyinmesine benzer. Nem oranin yüksek olmasini saglar, Binada korkunc kokuya sebeb olur

3-Disariya cikamiyan nem : Küf, Mantar, bunlarin yumurtalari Spor yuvasina dönüsür.

4- Disari cikamiyan nem: Duvarin isinmasina engel olur. Sicakligi ememiyen duvar kalorifer sönünce geri isi vermez.

5- Mantolanan binanin havalandirilmasi mecburidir. Buda para verilerek isitilan havayi, disari atmak demektir. Yada paranin disari atilmasi demektir.

6- Binanin nefes alamamasi, icerde nemin birikmesine neden olur. Nemle saglik birbirine cok bagimli. Kilima calisan bir ortam mesala: ev araba gibi, hemen sogursa hava icindeki nemi birakir. Nemsiz hava insanin sicak vucudundan su ceker, Araba kilimasinin calismasindan sonra dudak, damak kurumasinin nedeni budur. Ayni etki bina icinde söz konusu.

7- Kisin isinirken oda icindeki havayi isitmak yanlistir. Dogrusu odanin duvarlarini isitmaktir. Cünki hava sicakligi depo edemez. Hava sicaklikla beraber kacar gider. Dogru isitma ise tas, duvar isitmasidir. Kalorifer sönse bile taslar sicakligi geri verir. Ama styroporlanan duvar isinmasi zor olur

8- Binayi mantolandimi yazin lazim degilse, insan gibi paltosunu cikaramazsiniz. Yazin bu mantolama bas belasi olur.
Yazin isinan havayi mantolanmis duvarlar sicakligi nemden dolayi ememez. Bu binalarda nemde dolayi yazin bunaltici hava olusur. Bu tip evlerin camlari yazin mecbur gece gündüz acik kalir.
Acik kalan camlardan iceri gürültü, toz toprak gibi istenmeyenlerde iceri girer.

9- Yazin mantolanan evler serin olmazlar, Kilima calistirmak zorunda kalirlar, ayrica bir külfet demektir bu.

10- Styroporun tutmasi icin bina delik desik edilerek, vidalanir.

11- Petrola bagimli malzeme oldugundan , yerli malarinin satilmamasi, türkiyenin cari aciginin büyümesine neden olur.

12- Styroporun üzerine siva tutmadigindan ayrica elek kulanilmasi, yeterince kalin degilse, bir iki sene sonra kusar gibi dis sivanin boya ilen beraber dökülmesi
13- Dis yüzeyi yere yakin yeerlede darbelere dayaniksizdir. Bina cephesi ayaklan bile delik desik olabilir. Lütfen duvari zedelemyin tabalasi asmak gerekir.

bu listeyi zamanla dahada uzatmak mümkün. Simdilik bu kadar yeter

mimar Yüksel Özbey

625 Mesaj
14 Temmuz 2011; 17:30:05 

Sn yüksel,

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla siz *PS malzeme kullanarak yalıtım yapılmasına değil binalara mantolama ile yalıtım yapılmasına karşısınız.

Kışın güneşten gelen ısı ile evinizi ısıtabiliyorsanız zaten yalıtıma ihtiyacınız yoktur, yalıtımın amacı içerideki ısı kaybını önlemektir.

Mantolanan evlerin yazın serin olduğunu yaşayarak tecrübe ettim, bu konuda size katılmıyorum. Neticede ısı kaynağı olan güneş ışınları evin içerisine nüfuz edemezse (duvar yüzeyi pencere boşlukklarından daha fazladır) orada sıcaklıktan bahsedilmez.

Kışın duvarları ısıtmaya kalkarsak ve o duvarların dışında yalıtım olmazsa bize ısınmak için sıra gelmez. Kapalı ortamlarda havayı ısıtmak ve soğuk hava ile temasını kesmek gerekir.

Mantolama uygulamasında bina dış duvarlarının delinmesi kime ne gibi bir zarar verir bilmiyorum. Neticede dışarıda herhangi bir delik görünmemekte.

Yere yakın yerlerde taş, mermer vs. gibi yoğunluğu daha yüksek malzeme kullanılarakta mantolama tamamlanabilir. Mantolma uygulamasında illa üzerine sıva çekilecek diye bir kural yok. Maliyet göz önüne alınarak bu uygulama yapılıyor.

Mantolamada kullanılan malzemeler her ne kadar petrol ürünü olduğu için ithal olsada, ısınmada kullanılan malzemeler içinde yurtdışına önemli ölçüde döviz çıkmaktadır Her sene dışarıya yüklü miktarda para ödemektense, ısınma giderlerini düşürüp enerjide dışarı bağımlılığı azaltabiliriz. Bu sadece ekonomik değil hem siyasal hem de çevresel faktörler açısından daha hesaplıdır.

Mantolama sadece kışın ısınma giderlerini azaltmak için değiş yazın soğutma giderlerini de azaltmak için kullanılır. Yazın çıkarıp atmaya gerek yoktur.

Mantolamada kullanılan malzemelerin insan sağlığına etkisine gelince,

Polistren üreticileri derneğinin websayfasında bulduğum bilgi;

"EPS, %100 geri dönüşümlü bir malzeme olması ve bünyesinde bulundurduğu malzemelerin atmosfere ve ozon tabakasına zarar vermemesinden ötürü çevre dostu bir malzemedir. EPS’nin özel tipleri ayrıca, gıda maddelerinin amblajlarında bile kullanılabilen ve insan sağlığına zararlı olmayan bir üründür."

Neticede biz bu ürünü yemiyoruz, üstümüzede giymiyoruz hatta soluduğumuz hava ile direk teması bile olmayabilir.

Tecrübe yaşlanarak değil yaşayarak öğrenilir,
Zaman insanları değil armutları olgunlaştırır

133 Mesaj
15 Temmuz 2011; 1:46:31 

sayin Bruclee ,

yazinizdan PS dediginiz malzelemin Styropor oldugunu, bu malzemein kulanilmasindan taraf oldugunuz yaziyorsunuz, gerekcelrinizde, benim yazdigim gerekcelerin yanlis oldugu, sizin gözlemlerinizin dogru oldugu. Bu yüzden styrapor kulanimina devam diyorsunuz. Bence hic sakincasi yok. Sizin gözlemleriniz kesinlikle dogru dogrudur, Eger yaptirdiysaniz kulanmak zorundasinizda, Tavsiyem havalanirmaya dikat etmenizdir.
Benimse amacim yeni yapacaklara ne yaptiklarini yada , manolamanin sonucunun ne olacagini elimden geldigi kadar acizane anlatmaya calisiyorum.

Benim burda dediklerimin gercekligini sizlerin gözlemleriniz ve zaman dogruluyacaktir.

Kisin günesten gellen enerjiyi binan dis yüzeyinin emmesine styrapor tabiki engel olur, nasil icerideki sicakligin disariya cikasina engelse, aynisida tersi icin gecerlidir.
Burdan kisin günes var evi isitmiyalim anlami cikmaz, sadece bedava günes enerjisinden faydalanabiliriz.

Mantolanan evlerin yazin serin oldugunu gözlemlemissiniz. Diyelim su an disarida sicaklik 30 derece bunaltici bir hava var, nem orani % 80 yani yaklasik 1 metreküp havada yaklasik 18 gr su bahari var demek. Binanin ici serin diyorsaniz hava sicakligi 20 derece olmali ve nem oranida 1 metreküpte yaklasik 11 gr su buhari olmali.

Bu hava sicakligi ve nem ortamini styrapormu sagliyor diyorsunuz??
Lütfen bir daha gözlemleyiniz, yazin stroparlanan hangi binanin camlari kapali kalabiliyor. Camlari actinizmi disaridaki sicagi ve nemi aninda iceri alirsiniz. Yapis yapis elbise insana. Durdugu yere terler insan, nefes almakta zorlanir.

Benim bildigim bu evlerde karsilikli camlari acalimda biraz essin nefes allim derler.

Havanin sicakliginin isisini termodinamik yasalarina göre binadaki taslar emer. Basamak daireleri mermerse eger her zaman odanizdan daha serindir. Mermerler , fayanslar sicagi emerler. hava sogursa gene geri verirler. Evdeki koltuk ve elbiseler havadaki nemi cekerler.

Kisin isinirken duvarlari isitmazsaniz , sadece havayi isitirsiniz, bende tamda bu sagliksiz diyorum.
Kaloriferinizin icindeki sicaklik en fazla 80 derecedir. Odanizdaki sicakliksa en fazla 22 derece olmalidir. Odaniz hic bir zaman 80 derece isinmaz, bu yüzden kalorifer oda 22 dereceye kadar isininca söner, Sönüncede tekrar hava sogur 16 dereceye kadar. tekrar isitmak icin gene isitir, Buna biz Baraka Kilima diyoruz.
Havanin cabuk isiyip sogumasi , Nemlende baglantilidir. Hava isinirsa ortamda da su yoksa , cöl havasi olusur. Bu nedenlede kalorifer peteklerinin yanina su koyarlar,

Saglikli ortamlar icin tavsiyem, duvarlarin isitilmasi, kuru duvar cabuk isinir, soba gibi isinincada kolay kolay sogumaz, ani isi degisikleri nemlen beraber insan metabolizmasina zaralidir.

Ayrica Almanya eger styopor yaparsanin en az 10 cm normalde 16 cm kalinliginda olmasini istiyorlar.
3 cm kalinligindaki stroporunisi gecirgelik faydasi bence cok yetersiz.

Umarim stropor yapanlar hakli cikar ben yanilirim. Harcdanan paralar bosa gitmez.

selamlarimla

www.mimaryuksel.com

mimar Yüksel Özbey

133 Mesaj
15 Temmuz 2011; 14:07:15 

Mantolamanın zararı 1- kışın güneşten gelen ısıyı binanin icine girmesine engel olmasi.Yani karından çok zararının olmasıdır.Güneş havayı ısıtmaz.Taşı,toprağı ısıtır.Yazın kumsalda kumlara basamamızın nedeni budur.İnsan güneşten gelen enerjinin ışık olarak 0,4 ile 0,8 ym si görünüktür.Diğerleri ise kızılötesi yada mor ötesi ışıkları görünmezdir.Bu enerjinin kışın hava kapalı, karlı olsa bile binanın dış yüzeylerini ısıtır.Ama mantolanan binalarda bu ısınma gerçekleşmez.Buna engel olur.

2-Binanın styroporlanması insanın yaz-kış baştan aşağı naylon elbise giyinmesine benzer. Nem oranin yüksek olmasini saglar, Binada korkunc kokuya sebeb olur

3-Disariya cikamiyan nem : Küf, Mantar, bunlarin yumurtalari Spor yuvasina dönüsür.

4- Disari cikamiyan nem: Duvarin isinmasina engel olur. Sicakligi ememiyen duvar kalorifer sönünce geri isi vermez.

5- Mantolanan binanin havalandirilmasi mecburidir. Buda para verilerek isitilan havayi, disari atmak demektir. Yada paranin disari atilmasi demektir.

6- Binanin nefes alamamasi, icerde nemin birikmesine neden olur. Nemle saglik birbirine cok bagimli. Kilima calisan bir ortam mesala: ev araba gibi, hemen sogursa hava icindeki nemi birakir. Nemsiz hava insanin sicak vucudundan su ceker, Araba kilimasinin calismasindan sonra dudak, damak kurumasinin nedeni budur. Ayni etki bina icinde söz konusu.

7- Kisin isinirken oda icindeki havayi isitmak yanlistir. Dogrusu odanin duvarlarini isitmaktir. Cünki hava sicakligi depo edemez. Hava sicaklikla beraber kacar gider. Dogru isitma ise tas, duvar isitmasidir. Kalorifer sönse bile taslar sicakligi geri verir. Ama styroporlanan duvar isinmasi zor olur

8- Binayi mantolandimi yazin lazim degilse, insan gibi paltosunu cikaramazsiniz. Yazin bu mantolama bas belasi olur.
Yazin isinan havayi mantolanmis duvarlar sicakligi nemden dolayi ememez. Bu binalarda nemde dolayi yazin bunaltici hava olusur. Bu tip evlerin camlari yazin mecbur gece gündüz acik kalir.
Acik kalan camlardan iceri gürültü, toz toprak gibi istenmeyenlerde iceri girer.

9- Yazin mantolanan evler serin olmazlar, Kilima calistirmak zorunda kalirlar, ayrica bir külfet demektir bu.

10- Styroporun tutmasi icin bina delik desik edilerek, vidalanir.

11- Petrola bagimli malzeme oldugundan , yerli malarinin satilmamasi, türkiyenin cari aciginin büyümesine neden olur.

12- Styroporun üzerine siva tutmadigindan ayrica elek kulanilmasi, yeterince kalin degilse, bir iki sene sonra kusar gibi dis sivanin boya ilen beraber dökülmesi
13- Dis yüzeyi yere yakin yeerlede darbelere dayaniksizdir. Bina cephesi ayaklan bile delik desik olabilir. Lütfen duvari zedelemyin tabalasi asmak gerekir.

bu listeyi zamanla dahada uzatmak mümkün. Simdilik bu kadar yeter

mimar Yüksel Özbey

133 Mesaj
16 Temmuz 2011; 20:44:13 

Bunaltici sicaklar´dan nasil korunulur ve kilima altelerinin olusturdugu fiziksel olaylar.

biz insanlarin sicaklik algilamasi havanin nemiyle dogru orantilidir.
Insan vucudu icin en iyi sicaklik 20 ilen 26 derecede nem oraninin % 40 ilen 60 araligidir.

Herkes merak eder ,yarin ne kadar sicak olacak derler, havadurumu yada dereceler her yerde gözlenebilinir. Ama unutulan NEM oraninin ne oldugu.
Nem deyincede bizler hamamdaki buhari biliriz. Aslinda sicaklikdan etkilenen her insanin, bebek , kapl hastalari, nefes darligi cekenler evinde birde nem ölcer olmali. En hasas nem ölcerde insan saclaridir.

Ne demek % 50 nem orani??? Biraz karisik ama basitce anlatmaya calisalim:
1 metreküp hava, yani 1 metrekaralik tavuk kümesi gibi bir ortam düsünelim. Her tarafi 1 metre olan bu kümes icindeki havanin 20 derece sicaklikta sadece yaklasik 10 gram su buhari var demek. Eger bu ortamda 20 gram su olsaydi nem orani hamam gibi buharli nem orani % 100 olurdu. Banyoda aynada olusan buhar tamda budur.

Binadaki odalarimizda camlarida kapatirsak bir bidonun icindeki sicaklik ve nemle ayni durumdayiz demektir.

Bunaltici sicaklarda tek cözüm olarak kilima cihazlari calistirirz. Bakalim kilima calisrsa ne oluyor, biz ortamda neye sebep oluyoruz.

1- Kilima cihazini calistiginda ortama soguk ve icinde az su buhari hava üflenir, Kilima havadaki fazla nemi toplar sonra disari saf su diye akitir.
Odaya giren soguk hava 10 derece 5 gram su buhari 1 metreküp havada vardir. Disaridaki bunaltici sicaksa 35 derece ve 25 gram su buhari demektir.
Zamanla odanin sicakligi 16 dereceye kadar düserse nemde 8 gr dir , sizde üsümeye baslarsiniz. O zaman soguk dersiniz.

Simdi sorun su: Kilima cihazi sogutugu havanin buarini su diye toplar disari atar, ama odadaki su buharina ne oldu?
Hava soguyunca yaninda su buhari sevmez, hamadaki gibi soguk yüzeylere birakir. Durdugunuz yerde terlediginizi sanarsiniz. Halbuki havadaki nem her tarafa yagmur gibi yagiyordur.
Buzlukdan soguk su sisesini cikarinca sisenin etrafindaki terlemede havadaki bu su buharidir, damla damla ari sudur.

Klimanin calismasiyla iceri sogudu, su buhari kendini birakti. Peki ne oldu: Disarida sicakli gene 35 derece 25 gram subuhari,
icerisi ise 16 derece 8 gr subuhari.
Ama insan vucudu 22 derece ve 11 gram suyu ister. Kilimanin calismasiyla hastalandim diyenler neden hastalandigini bu sartlarda ne kadar kaldigina bagli nezleye,kast tutulmasina yakalanabilirler.

2- Kilima cihazinin üfledigi soguk hava i saniye icinde 1 metreden fazla hizliysa, dag basinda rüzgara tutulusla ayni islem demektir. Rüzgardan nasil korunuyorsak, kilimanin soguk ve hizli havasindan korunmak gerekir.

3- Lüksünü seven villada yasiyanlara tavsiyem, Havayi kilima cihaziyla sogutacaklarina , yerden kalorifer gibi sogutma, yani buzdolabi sistemi yaptirmanizdir . Bu sistem amaliyathanelerde vardir yapmakda zorunludur.

4- Lüks bu sistemi yaptiramiyanlarinda dogadan bedava yaralanacagi dogal sogutma sisteminizi kulanmanizdir.
Bu sistem sudur:

4a) Magara gibi binalarda oturmaniz.

4b) Topragin 20 cm altindaki sicaklik hep aynidir yani +4 derecedir. Topragin soguklugundan bedava yaralanabilirsiniz. Yani halen ciplak toprak odalarda yasiyan insanlar, bu dogal lüksten yararlaniyor demektir.

4c) Sogukta sicak gibi biriktirlir. Sicaklik ortamda birikmesin diye günes isiklarini evin icine girmesine engel olun.

4d) Gölgelik yaratacak dogal kaynaklar agaclar gibi gölgeliklerin insana ihtiyaci oldugundan, Agaclarin kesilmesine engel olun. Agaclar binanizi yazin günes isinindan korusun.
Agaclar kisin yapraklarini döktügünden , lazim olan bedava günes enerjisinin tekrar binaya gelmesine engelde olmaz.
Agaclar icindeki tek katli evlerin serinligi; kilimali lüks dairelerle degismeyin diye tavsiyede bulunabilirim.

4e) Yazin tasta, kisin yasta oturmayin diyen ata sözünden, Yazin taslarin fazla isiyi cektigini ortamda daha soguk oldugunu unutmadan.
Yazin tasli, tuglali, kiremitli bölgelerin günes enerjisini emmesine engel olun. Kisinsa tam tersi , bedava günes enerjiyi bunlarin taplamasi, günes gidincede ortama geri vermesi ekonomiktir.

4f) Günes enerjisi yükleyen kumsaldaki kumlara nasil basamiyorsak, günes gitiginde kumlarin sicakligi nasil disari havaya verdigini unutmamak gerekir.
Yani sicaklik yok olmadiginin bilinceinde olmamiz gerekiyor, Sicaklik sürekli haraket halinde oldugunuda bilmemiz gerekir.
Buna en güzel örnekte Kipritle igne isitmakdir. Igne cabuk isinir, isi toplar, kiprit ise isiyi kimyasal olarak saklar. yanarak aciga cikarir,
Yazin isiyi toplamayan ahsap malzemeler günesle temas etmeli.

5- Kilima cihazlari havadaki nemide kurutmasindan dolayi, Odanizda , yada arabanizda cöl havasi gibi kuru hava olusturur. Önlem olarak hemen camlarin acilmasi, iceri nemli havanin girmesi, takviye olarak kuruyan bogaz ve dudaklara temiz su icmenizi önemle tavsiye ederim.

Yardimci olabildimse ne mutlu bana, Her hangi bir sorunuz olursa , sevinerek elimden geldigi kadari ilen cevaplamaya calisacagim

herkese
selamlarimla

www.mimaryuksel.com

mimar Yüksel Özbey

133 Mesaj
19 Temmuz 2011; 14:27:36 

mimar Yüksel Özbey

530 Mesaj
19 Temmuz 2011; 19:04:38 

4. sayfada mimar yuksel bey binanin dis tarafinin mermer ile kaplanmasi gerektiginden bahsetti. mermerin gec isinip gec sogudugundan bahsetti. yalitim malzemesenini hemen soguyup hemen isindigindanbahsetti. bildlklerime gore yanlisbilgi.
Arkadaslar ornek yapi malzemesi istedi mimar beyden.. destek vermek adina ornek vereyim Midyat Evleri katori denilen tastan yapilirdi zamaninda ..simdilerde binalarimizda agirligindan dolayi tum duvar tastan yapilmiyor ama kaba sivanin uzerine. hatta tugla ile beraber minimum 8 cm kalinlikli midyat tasi kullaniliyor. bu tasin ozelligi kucuk delikli olmasi zamanla gunesin etkisiyle renginin sariya donuserek cok daha saglam hale gelmesidir. hava almasiyla kisin terleme olusturmaz yazin nem yapmaz icerideki havanon temiz kalmasini saglar isi yalitimi icie birebirdir. tqsin dogal gorunumunden dolayi ince siva boya geektirmez. yurt disina ihracati da yapilmaktadir. bu nu da incelemkte fayda var.saygilar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

133 Mesaj
20 Temmuz 2011; 13:05:28 

Günümüzün insanlari organik yiyeceklerin degerlerin anladiklarini sevinerek gözlemlerken, ayni duyarliligi oturdugumuz mekanlarin dogaligi konusunda gerekli uyarilari yapmak, mimarlarin görevidir.

Organik meyve sebze gibi organik insaat malzemeleri ve mobilyalari konusunda er gec gündeme gelmek zorundadir. Basimizi koyacak yer bulamiyoruz, bu konu bizi ilgilendirmez diyen insandan, milyarlarca liralik villalarda oturan maddi sorunu olmuyan insanimizida yakindan ilgilendiren bir konudur.

Bu konuyu tartismaya acmanin zamani gelmistir, hatta gecmiyor bile. Kisaca oturdugumuz yerde sagliksiz noktalara kisaca deginelim:

Yasadiginiz ortamin saglikligini sizden kontol etmenizi rica edecegim. Ne kadar zararli malzeme var kendiniz farkina varin. Yöntem su: Ortami cok iyi havalandirin. Sonra kapilari, pencereleri bütün hava kaciracak yerleri kapatin, 4 saat sonra havasi nasil kokuyor kontol edin. Her sagliksiz malzeme havaya gaz salar, kokar. Bu koku ne kadar berbatsa o kadar sagliksiz malzeme kulaniyorsunuzdur.

Bu kokularin nedeni sunlardir:

1_ Nemden dolayi olusan küf ve mantarlar: Bu zarlilar sabunla yikamakla yok olmaz, Aksine sabun onlar icin gida malzemesidir. Bu zararlilari kücücük fareceikler diye düsünebiliriz. Ekmek icindeki küfde, duvardaki küfte her an cevremizde vardir. Bunlarin yumurtalari yani sporlari nedeyse ölümsüz gibi dayaniklidirlar. Gerekli sartlar olusunca canlanirlar.

2- Benzenol: Mobilyalarda, boyalarda kulanilan bu malzeme kanseri teteikliyen etkisi kanitlanmistir.

3- Dolap, mutfak dolaplarinda kulanilan tutkalla yapistirilan sikistirilmis talas, mukava gibi malzeler odaya zehirli gazlar salarlar. Elden geldigince masi mobilyalar, dolaplar, kapilar, kulanilmali.

4- Elbiseleriniz, Havlu, yatak carsaflari, tekstil gibi malzemelerinizinde organik boya olmasina dikkat edin.

Eger sürekli olarak bir ortama girdiginizde , gözleriniz yanmaya , basiniz agrimaya, burnunuz akmaya, görme bozuklugu baslarsa, hata midenizde bulnabiliyrsa kesinlikle ortama yayilan zararli gazlara karsi vucudunuzun tepkileridir.

Saglikli yasam , dogal ortamlardan gecer,

Mimar yüksel Özbey

facebook sayfam, isteyen herkesi arkadas olarak eklemek isterim saygilarimla

http://www.facebook.com....php?id=100001592363902

www.mimaryueksel.com

mimar Yüksel Özbey

133 Mesaj
20 Temmuz 2011; 14:07:31 

Sayin radiko.
4. sayfadaki binanin dis tarafinin mermer ilen kaplanmasi önerimin tek cözüm olmadigini belirteyim.

Styraporla mantolama, sagliga zarali diyorum. Özelikle 3- 4 cm PS( Almanya´da en az 10 cm Almanya´Ankaradan yada Erzurumdan daha soguk degil, sadece karadaniz bölgesi gibi yagisli) ise kesinlikle masrafdan baska bir sey degil. Bu uygulamanin ne yarar getirdigi bilimsel olarak üniversitelerce aristirilmali.

Yalitim malzemesinin styraporun hemen sogumasi deyisimi , yanlis bilgi diye nitelendirmissiniz. Styraporu alin firina koyun , yaninada ayni büyüklükde Mermer parcasi . Isitdiktan sonra cikartin. Bir bakin styraporun oda sicakliginda ki sicakligina , isi depolama kapasitesine, birde mermerin?

Mermer sicakligini cok uzun korur , depoladigi enerjiyi yavasca disari ortama geri verir. Oysa plastik olan styrapor hemen hemen oda sicakligina uyum sagliyacaktir, nedeni enerji depolamayisidir.

Bahsetiginiz Midyat evlerinde kulanilan tasi malasef tanimiyorum. Dogal taslar, saglikliklidir. Binalarin dis cephelerinde tavsi ederim. Islanmamalari kosuluyla, Aralardaki harclar dahil kuru kalan taslari tavsiye ederim.

Tabiki Türkiye büyük bir memleket oldukca fazla malzeme cesidi vardir. Sorun sadece Istanbul´daki binalarin sorunu degil. Bütün Türkiye´deki her türlü binanin sorunu.

Hastaligin ne oldugunu bilirsek, her yöröye uygun her eve , binaya vede Malsahibin ekonomik durumuna uygun cözüm baska baska olacaktir.
Ama styrapor kesinlikle yanlistir. Su malzeme olsu, marka ismi vermek dogru degil, Her kisinin sorunu ekonomik durumu farklidir. Benim burdaki karimsa TC devleti beni okutarak o kadar masraf yapti, ufakta olsa karsiligini vermektir.

Burdaki amac bütün Türkiye´deki binalardir. Bizim insanimiz en iyisine en sagliklisina layiktir.

Selamlarimla

www.mimaryuksel.com

mimar Yüksel Özbey

133 Mesaj
25 Temmuz 2011; 15:59:13 

Söylediklerimi destekleyen Reimler istek üzerine veriyorum.
Hic bir fabrikanin yada ürünün temsilciligini yapmiyorum, sadece Lotus efetk, (Hydrofobi) nin yararlarini göstermek amaciyla:
selamlarimla

www.mimaryuksel.com

0

Ekteki dosya (1)

mimar Yüksel Özbey

133 Mesaj
25 Temmuz 2011; 16:16:33 

mimar Yüksel Özbey

133 Mesaj
25 Temmuz 2011; 21:21:45 

Ekteki dosya (1)

mimar Yüksel Özbey

2 Mesaj
28 Temmuz 2011; 17:05:18 

herkeze slmlar; yazılanları tek tek okudum ve sorum olacak mimar arkadaşlara ve bilgisi olan herkeze,Şuan yapım aşamasında olan çatı katım var demir konstrüksiyondan yapılıyor ve osb ile kapatıp üzerine kumlu şıngıl ile örteceğim.osbnin altından spreypoliüretan yapmayı düşünüyorum ve bu ürün hakkında 1haftadır araştırmalar yapmaktayım.daha önce aklımda olan taşyünü izocam vardı ama zamanla kötü sonuçlar doğuracağı bilgisini aldım.sprey poliüretan hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmıdır mimar arkadaşımdan yardım bekliyorum.birde dışa mantolama yapmayı düşünüyodum burayı okuyunca fikrim değişir gibi oldu tekrar bir araşırma yapacağım.ve şu aralar karar vermeliyim çnkü sıradaki işlemim izolasyon.mimar arkadaşım ve arkadaşlarım beni yönlendirirse bu konular hakkında çok makbule geçer

133 Mesaj
28 Temmuz 2011; 19:41:11 

sevgili hakan bey,
Öncelikle catinizin metal konstrüksiyonla kapatmaniz sizin binanizla ilgili özel bir durum. Sizden baska cok az insan metali secer. Bilindigi gibi cati konstrüksiyonlari ahsaptandir. Agac olmasi ekonomok bir durumdur. Metal kostriksiyon catinin parasüt gibi ucmamasini, özelikle baglanti kuralara uymanizi, hata bir iki insaat mühendisi kontolünde yapmanizi tavsiye ederim. Ben sidetli firtinalarda cok ucan cati gördüm. Catilar cok sidetli firtinalara karsi insaa edilmesi gerekir.
Size yalitim konusunda ise, isi gecirgenlik katsayisi en iyisi olani, ve ekonomik olarak iscilk dahil en uygun olani secin. Zaten Ahsapta yapsaniz, buhara karsi altan naylonla kapatilmasi gerektiginden catinin, arasinda hangi malzeme olmus o kadar önemli degil. Cati altan nefes almadan kaplansa bir sorun teskil etmez. Korizyona ve zamana karsi önlem almanizi öneririm. Yaptiginiz catinin ömrünü en az 30 yil hic masrafsiz olmasina dikat edin.

Dis cephe yalitiminda size tavsiyem, mantomayi styroporla yapanlara sormaniz. Koku, nem, pence acmasi olayini sorunuz.
Su an sanirim türkiye´de cöl sicaklari var. Styrapolu duvarlar hava almadigindan camlari acmadan duramazsiniz.
Eger Klima cihazlarinizda calisiyorsa, nezle olma ihtimalainzde , cöl sicakliginda mümkündür.

Kararinizi kendiniz cevrenize danisarak verin. Eger imkaniniz varsa dis cepheye tas yünü 10 cm kalinlinliginda tavsiye ederim. Tasyünün islandiginda 10 yilda kurudugunu unutmadan, kaliteli iscilikle uygulanmasini tavsiye ederim.

umarim yardimci olabilmisimdir

selamlarimla
Mimar Yüksel Özbey

www.mimaryuksel.com

mimar Yüksel Özbey

2 Mesaj
29 Temmuz 2011; 11:42:07 

quote:

sevgili hakan bey,
Öncelikle catinizin metal konstrüksiyonla kapatmaniz sizin binanizla ilgili özel bir durum. Sizden baska cok az insan metali secer. Bilindigi gibi cati konstrüksiyonlari ahsaptandir. Agac olmasi ekonomok bir durumdur. Metal kostriksiyon catinin parasüt gibi ucmamasini, özelikle baglanti kuralara uymanizi, hata bir iki insaat mühendisi kontolünde yapmanizi tavsiye ederim. Ben sidetli firtinalarda cok ucan cati gördüm. Catilar cok sidetli firtinalara karsi insaa edilmesi gerekir.
Size yalitim konusunda ise, isi gecirgenlik katsayisi en iyisi olani, ve ekonomik olarak iscilk dahil en uygun olani secin. Zaten Ahsapta yapsaniz, buhara karsi altan naylonla kapatilmasi gerektiginden catinin, arasinda hangi malzeme olmus o kadar önemli degil. Cati altan nefes almadan kaplansa bir sorun teskil etmez. Korizyona ve zamana karsi önlem almanizi öneririm. Yaptiginiz catinin ömrünü en az 30 yil hic masrafsiz olmasina dikat edin.

Dis cephe yalitiminda size tavsiyem, mantomayi styroporla yapanlara sormaniz. Koku, nem, pence acmasi olayini sorunuz.
Su an sanirim türkiye´de cöl sicaklari var. Styrapolu duvarlar hava almadigindan camlari acmadan duramazsiniz.
Eger Klima cihazlarinizda calisiyorsa, nezle olma ihtimalainzde , cöl sicakliginda mümkündür.

Kararinizi kendiniz cevrenize danisarak verin. Eger imkaniniz varsa dis cepheye tas yünü 10 cm kalinlinliginda tavsiye ederim. Tasyünün islandiginda 10 yilda kurudugunu unutmadan, kaliteli iscilikle uygulanmasini tavsiye ederim.

umarim yardimci olabilmisimdir

selamlarimla
Mimar Yüksel Özbey

www.mimaryuksel.com

yüksel bey cevabınız için teşekkürler;bir iki sorum daha olacak affınıza sığınarak
Beton olmayacağı ve çatının altında oturacağım için yalıtım konusunda yanlışım beni çok pişman edecek durumlar doğurmamasını istiyorum.
''Size yalitim konusunda ise, isi gecirgenlik katsayisi en iyisi olani, ve ekonomik olarak iscilk dahil en uygun olani secin'' demişiniz.bunları açabilirmisiniz zahmet olmazsa ne kadar çok seçeneğim olursa benim için iyi olur.
birde evimiz 2katlı 2katındada mantolama var styroporla 5sene falan oldu yaptıralı..değişik birşey yaptığımda sizin dediğiniz gibi mesela taşyünü yada daha değişik birşey sıkıntı olurmu?
yüksel bey sizin kendi düşünceniz olarak spreypoliüretan hakkında ne düşünüyosunuz ben buna yoğunlaştım çünkü önerirmisiniz binaya zararları olurmu zamanla sıkıntı yaşarmıyım.yoksa izocam taşyünü dahamı iyi çatı arasına hangisini kullanmalıyım yada daha değişik birşey varmıdır bunlardan daha iyi yada eşdeğer..

133 Mesaj
29 Temmuz 2011; 14:36:49 

Hakan bey,
sorulariniza elimden geldigi kadar cevap vermeye calisayim.

1- Isi gecirgenlik katsayisi nedir? Özelikle isi yalitim malzemelerinin brosürlerinde, paketlerinde, yazilidir bu katsayilar. Satan kisiler bunlari bilirler. Bu katsayilar malzemenin kalitesini ve fiyatini belirler. Ayni kalinlikta farkli katsayilar fiyati iki katai pahali yada ucuz yapabilir. Yani ben malzeme aldim cok ucuza digerini kaziklamislar, ben ucuza buldum, yada binami cok ucuza mantoladim diyenler, bu kat sayiyada bakmalilar.

Bu isi katsayisi Lamda degeri sifira yakin olani makbuldür.
Örnegin Lamda= 0,80 yada Lamda =0,40 yazanda. en düsük degerli olan malzeme kalitelidir. Isiyi gecirmiyen demektir. Eger deger 1 ise hic isi degeri yok.
degerin 0,00 olmasi mümkün degil. Ama yeni teknolojiler. 0,010 kadar yani sifira yakina indirebilmisler. Bunlar uzay mekiklerinde kulanilir.

2-Tas yünü cephe styopara nazaran daha mükemmel , tavsiye ederim. Ama iyi uyguluyan insanlari bulun . Tas yünü islandimi bir daha cok zor kuruyorlar.

3- spreypoliüretan sonucta plastik ve nefes almiyan bir malzemedir. Catida kulanilmasinda bir sakinca yok. Isi gecirgenlik katsayisi en düsük olani secin, en az 15 cm kalin olsun. Yoksa baraka kilima dedigimiz bir ortamda yasarsiniz. Kalorifer calisinca isinir, sicakta hamam gibi olan, soguyuncada buz gibi olan iklimi dairenizde yaratirsiniz.

Alt kataki styrapola kaplanmis dairede , koku, pencere acilmasi, yaz, kis gibi deneyimlerinizi bizlere burda aktarirsaniz sevinirim.

selamlarimla

Yüksel Özbey

www.mimaryuksel.com

mimar Yüksel Özbey

1 Mesaj
8 Eylül 2011; 16:00:11 

Merhabalar Yüksel bey;
Bilgilerinizden istifade ettim. Haklı olduğunuzu düşünüyorum. Ve yakın zamanda yapmak istediğim bazı yalıtımlar konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum.
Evim apartman dairesinin giriş katı yeni aldım Istanbul ,Silivri’de evin alt katında herhangi bir su basmanı veya depo/otopark yok. Bir miktar beton dökülmüş ve apartman dikilmiş. Evin fiyatının düşük olması nedeniyle satın aldım. Ev sabah saatlerinde güneş alıyor ve batana kadar güneş içerde. Yalnız dairenin arka tarafı yani güneşin ulaşamadığı antre, banyo ve koridorda rutubet var. Duvarlar tamamen alcı ile sıvanmış herhangi bir beton sıva yok ve dış duvarlar ufak tuğla ile örülmüş kışın kombi çalıştırıldığı anda duvarlar terleme yapıyor duvarların çok ince olduğu kanaatindeyim. Ben sytrapor ile yalıtımı düşünmüyorum onca yazınızdan sonra. Öncelikli problem benim için arka tarafta olan (dairenin kuzey tarafı) bölgede yer yalıtımı yapmak. Buranın zemini kalebodur altında yaklaşık 4 parmak kum konulmuş ve üzerine kalebodur dizilmiş. Bu kalebodur araları yaz/kış kusuyor. Ve geçen günlerde kırmış olduğum bir kalebodurun altındaki kumun ıslak olduğunu gördüm. Ben bu kaleboduru ve kumu kaldırıp beton üzerine Koster marka su ve nem yalıtımı yapıp üzerine 4 parmak beton döküp daha sonra kalebodur döeşemeyi planlıyorum bu çözüm olur mu? Ayrıca koridoru ayıran salon duvarını kaldırıp altını yine koster marka su ve nem yalıtımı yaptıktan sonra cam tuğla ile güneş ışını almayan koridora güneş ışınlarını taşımak istiyorum. Zira duvar altan rutubeti çekmeye devam edip boyaların dökülmesine ve kokmasına devam edecektir.
Ayrıca dairenin giriş tarafında mermer döşenmiş ancak meyil duvara doğru olduğundan evin duvarı suyu içeriye çekiyor ve yağmur yağdığında mermer dibinde su birikiyor. Bu mermerleri kaldırıp alttaki beton üzerine zift ile yalıtım yaptırıp meyili duvardan uzaklaştırıp su’dan muhafaza etmek istiyorum.
Cevabınızı beklere saygılar sunarım.

Simuzer

133 Mesaj
18 Eylül 2011; 15:04:28 

Sayin Semuzer,
Öncelikle yazilarmi okuyup hakli oldugumu düsünmeniz beni oldukca memnun etti, tesekürler.
Size söyle yanit vermeye calisayim.
Sizin ev ile ilgili sorunuzu ben styroporla cözeceginiz kanatinda degilim.
Disinizde iltahap varsa migde ilaci icerseniz nasil gecmez ise, styroporla mantolayarak sizin nem sorununuz cözülmez kanatindayim.

1-Sizin binaniz seker gibi yerden su cekiyor saniyorum. Öncelikle bunu kesmeniz lazim. Bunun icin 2 kompenentli yalitim malzemelerini siringa gibi
binanin toprakla temas yapan yerlerine vermeniz lazim. Iki kompenenli matkapla delerek basincla basan firmalar bulmaya calisin.

Su alan her yapi, her malzeme tabiri caizse ölür. Malzemenin kanseri sudur.
Insani gam, binayi nem öldürür diye atasözümüz varidir.
Nemi dedeginiz kadar fazla ise kalebodur dösemeniz kabarir kalkar, üzerine ne yapsanizda oda mantiken durmaz dökülür . Yani nemlenmeyi muhakak kesmeniz gerekir.

4 parmak kum dediginiz, zamanindaki donmus saptir(cimontali Harc), ama nem onu kum yapar. Nem betonuda harcida kum yapar.

2-Tuvalet tarafinda her hangi bir tesisat kacagi varmi, ben ya pis su giderinde yada su borularinda kacak oldugu kanisindayim.
Bu gibi kacak sorun varsa yapacaginiz her insaat isi sadece masrafdir, size cözüm getirmez.

Imkaniniz varsa vanadan suyu kapatin, hic su kulanmayin en az bir hafta sonra nem düzeyini kontol edin. Yada suyu kesdikden sonra nem alma makinasi kiralayin, bir iki gün evin nemini kurutun, kacagi varsa tespit etmeye calisin.

3-Mermerin altina zift yapip öyle merdivene cözüm bulmak istiyorsaniz , sunu yaparsiniz.

Sadece mermeri korursunuz ama mermeri tutacak betonu gene nemde birakiyorsunuz, mermeri karuyan zift betona bagli yani alti sürekli cürüyen ama üstü mermer bir cözüm size sorun yaratir.
Nemi kurutun, zifte gerek yok.

umarim yardim edebilmisimdir.
selamlarimla

www.mimaryuksel.com

mimar Yüksel Özbey

2068 Mesaj
20 Eylül 2011; 21:19:49 

mesajım bulunsun 2

1071'den BUGÜNE BU TOPRAKLAR BİZİM.. DÜN, BUGÜN, YARIN VE DAİMA!..

49 Mesaj
22 Ekim 2011; 22:27:43 

Merhaba Üstadlar,

25 yıllık bir binanın birinci katı.Altı dükkan ve dairenin 15m2'lik kısmı pasaj girişine denk geliyor.(tamamen boş yani). Binanın Dış Mantolaması yapılmış.
Bu daireyi komple değiştireceğimizden yıktık-döktük ve yapmışkende tabanıda yalıtımlı yapalım dedik ve tabanı 8-10cm arasında kazıdık.ne var ne yok kaldırdık.

Düşüncemiz şu şekilde

1- 3cm lik 60*125cm olan yalıtım malzemesi koyacagız.(Teknik ismini bilmiyorum-şu mavisi sarısı olan sert köpük diyeyim)
2- Üstüne 5cm lik beton dökeceğiz.
3- Betonun üstüne 5-8mm'lik bir yalıtım daha ve Liminant Parke döşemesi..

Sizlerden öğrenmek istediklerim ise ;

* Kullanılan malzemeler arasında tavsiyeleriniz ( boyut-marka- vs.)

* En önemlisi bu döşemeden sonra yer yer göçmeler meydana gelebilir mi ? ( ya da gelmemesi için ne gibi bir uygulama )

Syg ve Svg.

480 Mesaj
5 Ocak 2012; 22:55:55 

Birde sprey poliüretan montolama var daha iyi gibi geldi diğerlerinin arasından zamanla su zıdırma kalkma problemi yor
http://www.dailymotion....k_news#rel-page-under-7

ногай татар Тюрк
Dünün kapıkulu, gönüllü yanaşmaları bugün küstah, arsız saldırganlarıdır...

3 Mesaj
4 Şubat 2012; 17:51:16 

Objektif sonuca varabilmek için malzemelerin özellikleri bilinmelidir.
XPS ÖZELLİKLERİ
Isı yalıtım katsayısı lamda=0,030-0,034 w/m-K’dır.
Dayanıklıdır.Ezilmez.Ufalanmaz.(30ton/m2)
Yoğunluğu 22-32 kg/m3’tür.
Su ve buhar geçirgenliği EPS’den azdır.
Sudan etkilenmez.
E-B1 yangın sınıfında yer alır.
Çatı arası ve su basman seviyesine kadar idealdir.
Sert köpük olarak bilinir.
Sık rastlanan renkler mavi ve pembedir.
Hücre büyüklüğü EPS’den azdır.
Boyutu hiçbir zaman küçülmez.
İçine su almaz.Bu nedenle donma ve çözülme olmaz.
Uygulama sırasında testere ile ufalanmadan kesilebilir.
Yalıtım malzemesi DIN 4108’e göre sd=1500 m’den sonra nefes almaz.3 cm kalınlıkta XPS için bu değer 3m’dir.
85 dereceye kadar ısıdan etkilenmez.85-100 derece arası deforme olur.Alev kaynağı ile uzun süreli temas ederse yanar.Alev kaynağı uzaklaşınca yanma durur.Yanma sırasında çıkan gaz zehirli değildir.Tutuşma derecesi 290-390 derece ‘dir.
Küflenmez.Çürümez.Kokmaz.İçine haşere girmez.
Kendinden sıvalı fugalı(derzli) binaya estetik katar.Uygulama süresi kısadır.Yağmur ve kar yağışı dışında her zaman uygulanır.
Klasik EPS uygulamasından daha pahalıdır.
Fugalı(derzli)malzemelerde kaplama akriliktir.Dış hava şartlarından etkilenmez.Ömür boyu kullanılır.
Klasik fileli uygulama fugalı uygulamaya göre %50 daha uzun bir sürede yapılır.+5 dereceden az,+35 dereceden sıcak havalarda donma ve kavlama riski nedeniyle uygulama yapılmamalıdır.
Fugalı malzemeler fabrikasyon sıvalıdır.Elle yapılan sıvalar gibi üzerine güneş vurduğunda dalgalanmaz.
EPS ÖZELLİKLERİ
Isı yalıtım katsayısı lamda=0,034-0,040 w/m-K’dır.
Dansite arttıkça dayanıklılık ve yalıtım özelliği artar.18 kg/m3 idealdir.(16-26 dansite arası piyasada ürün bulunur)
Su ve buhar geçirgenliği XPS’den daha iyidir.Bu nedenle daha iyi nefes alır.
Sürekli yağmur altında kalırsa %1 oranında su emer.Duvarlarda dik durması ve su geçirmez sıva ile kaplandığı için sudan etkilenmez.
E-B1 yangın sınıfında yer alır.
Beyaz köpük olarak bilinen EPS yerine karbon emdirilmiş EPS(neopor) kullanılabilir.Neopor ısı yansıtıcıları sayesinde daha iyi yalıtım sağlar.
Hücre büyüklüğü nohut tanesi kadardır.
100 cm uzunluktaki EPS 150 günde 1,5 mm kısalır.Daha sonra boyutu değişmez.Bu nedenle uygulamada kullanılacak ürün üretim sonrası
5-12 ay içinde kullanılmalıdır.
Depolama süresince nem ve direkt güneş ışığından korunmalıdır.
Maket bıçağı ve testere ile ufalanmadan kesilebilir.
4 cm EPS için nefes alma değeri 2m dir.Bu binanın çok iyi nefes alacağını gösterir.
75 dereceye kadar ısıdan etkilenmez.80-90 derece arasında deforme olur. Alev kaynağı ile uzun süreli temas ederse yanar.Alev kaynağı uzaklaşınca yanma durur.Yanma sırasında çıkan gaz zehirli değildir.Tutuşma derecesi 290 derece ‘dir.
Küflenmez.Çürümez.Kokmaz.İçine haşere girmez.
Kendinden sıvalı fugalı(derzli) binaya estetik katar.Uygulama süresi kısadır.Yağmur ve kar yağışı dışında her zaman uygulanır.
XPS uygulamasından daha ucuzdur.
Klasik fileli uygulama fugalı uygulamaya göre %50 daha uzun bir sürede yapılır.+5 dereceden az,+35 dereceden sıcak havalarda donma ve kavlama riski nedeniyle uygulama yapılmamalıdır.İyi usta ile yapılmayan uygulamalarda sıva dalgalanması ve ekler görülebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lololos -- 4 Şubat 2012; 17:55:36 >

3 Mesaj
4 Şubat 2012; 17:58:14 

Bu yazıyı bir sunumda kullandım.Dikkat çekmek için büyük harflerle.Üşendiğim için küçük harflere çevirmedim.Şimdiden özür dilerim.
HER DERDE DEVA ISI YALITIM MALZEMESİ YOKTUR.ÖRNEĞİN CAM YÜNÜ SES İZALASYONU DA SAĞLAR ,ANCAK TOZLANMA VE SU SIZINTISI RİSKİ YALITIM ÖZELLİĞİNİ SIFIRA İNDİRİR.30 DANSİTE XPS POLİSTREN DAHA İYİ YALITIM SAĞLAR, ANCAK BİNANIN NEFES ALMASINI ZORLAŞTIRIR.HER BİRİNİN DEĞİŞİK FİYATLARI VARDIR.
HEM EN UCUZ, HEM EN İYİ,HEM EN ÇABUK,HEM RİSKİ EN AZ YALITIM MALZEMESİNİ ARAMAK YERİNE AMACA EN UYGUN,EN AZ MALİYETLİ VE GARANTİLİ ÜRÜNÜ ARAMAK DAHA AKILLICADIR.

492 Mesaj
8 Nisan 2012; 17:50:31 

ihtiyaca binaen konuyu yeniden canlandırayım...

arkadaşlar tadilat ayları yaklaştı , benim de araştırmalarım ivme kazandı.Bugün gittiğim bir yerde 3 cm lik foamboard tavsiye ettiler.Aklıma yattı .Ayrıca mantosür diye bişey çıkmış bu konuda bilgisi olan var mı?

http://www.mefer.com.tr/urunler.html

Hafıza Teknikleri hakkında

8 Mesaj
14 Temmuz 2012; 18:39:46 

Isı yalıtım ihtiyacı olan arkadaşlar birde Insuladd inceleyin Insuladd tanıtım

8 Mesaj
29 Ağustos 2012; 10:53:05 

Benim tavsiyem INSULADD

Ürünlerimizin hammaddesi olan patentli ısı yalıtım kürecikleri, uygulandıkları yüzeylerde görünmez bir ısı kalkanı olarak işlev görür ve bu yüzeylerin ısıyı emmesini engeller.
Insuladd Isı Yalıtım katkısı istenilen her tür boya, astar ve kaplama malzemesi
ile kullanılabilir. Bu sebepten dolayı Insuladd´ın kullanım alanları hemen
hemen sınırsız gibidir.
Insuladd uygulandığı her alanda üstün ısı yalıtımı sağlar(%20-%50)
ve kullanıcıların ısınma ve soğutma masraflarından tasarruf etmelerine
olanak tanır. Kendi alanındaki ilk ve tek patentli ürün olan INSULADD,
orjinal NASA teknolojisine sahip olup, müşteri memnuniyet ve performans
garantisi ile satılmaktadır.
INSULADD'IN FAYDALARI
· Kendi alanında teknolojisi patentlenmiş tek termal yalıtım katkısıdır (Patent # 61/359, 492)

· NASA’nın kendi websitesinde tanıtımını yaptığı tek ısı yalıtım katkısıdır.

· Çalıştığı çeşitli kurumlar tarafından defalarca kanıtlanmış bir üründür.

· Bütün ürünlerimiz performans garantilidir.

· Insuladd ürünleri uygulandığı yüzeydeki sıcaklığın dışarı sızmasını engeller. (Lütfen Genel

Bilgi dosyamızdaki termal kamera görüntülerini inceleyiniz)

· Yüksek derecede termal yalıtım ve basit kullanım kolaylığı sağlar.

· Bütün yıl boyunca enerji tasarrufu sağlar, enerji masraflarını düşürür.

· İç mekanda konforu arttırır.

· İ1850 derece erime derecesiyle yangın geciktirme özeliğine sahiptir

· Boyanın içerisinde ekstra bir katman olarak ses yalıtımına katkı sağlar.

· Düşük uygulama masrafı ve uzun dönemde sağlayacağı tasarruf ile kendimasraflarını kısa

sürede çıkartır !

· Çevreye karşı uyumlu, tamamen güvenli ve toksik olmayan bir üründür.

· İçerisine karıştırılan ürünün kimyasal yapısını asla bozmaz, garantilidir.

· Küflenme ve paslanmanın birinci sebebi olan nemlenme ve yoğuşmayı tamamen durdurur !

· İster bir oda isterse bütün bir bina için hesaplı bir yalıtım çözümüdür!

· İç cephe, dış cephe, çatılar, tavanlar, garajlar, binalar, fabrikalar, gaztankları, depolar,

ısıtmalı-soğutmalı araçlar, metal yüzeyler ve daha bir çok yerde sorunsuzcauygulanabilir!

REFERANSLARIMIZ

• Shell Petrol
• RUSTELOUM PAINT (USA)
• J.W OSTENDORF PAINT (ALMANYA)
• OKURA CHEMICAL (JAPONYA)
• Amerikan Savunma Bakanlığı (#52802726)
• Arizona Köprüsü, U.S.A
• Bharti Telekom Şirketi, Hindistan
• Candica FZE, Fujairah , Birleşik Arap Emirlikleri
• Contained Solutions Şirketi, İngiltere
• Conrad Centennial Oteli, Singapur
• Güney Kore Savunma Bakanlığı
• Ford Otomobil, U.S.A
• Hyundai Yapı Teknolojileri, Kore (Ordu Evlerine Uygulamıştır)
• Honda Servis İstasyonu, Dubai , Birleşik Arap Emirlikleri
• Sharjah Teknoloji Enstitüsü, Sharjah, Birleşik Arap Emirlikleri
• India River Citrus Hangarları, U.S.A (Area – 5000 m2 )
• Japon Ulusal Tren İşletmesi – Tokyo Belediye Binası
• Japon Tarım Birliği
• Linde Gas Şirketi, Singapur
• Kore Ulusal Ev Sağlama Şirketi
• Kore Yapım Teknolojileri Enstitüsü
• Kuveyt-Britanya Ready Mix Şirketi, Kuveyt – Ready Mix Araçları
• Cox İletişim Firması
• Mirak Soğuk Saklama Tesisleri, Güney Kore
• Piper Uçakları , U.S.A
• Kore Ulusal Sanat Müzesi
• PolyN - Plastik Şirketi, İngiltere
• Purina Feeds Hayvan Üretim Çiftlikleri, U.S.A
• Samsung Ordu Teknolojileri Departmanı
• Pratt & Whitney Uzay Fırlatma Laboratuvarları, U.S.A
• Seul Sanat Yapılandırma Müzesi, Kore
• Swift Freight Taşıma Firması, Jebel Ali, Birleşik Arap Emirlikleri
• The Ritz-Carlton Millenia Hoteli, Singapur
• Çin Ulusal Ev Sağlama Şirketi
• Le Canonnier Hotel , Mauritius
• Vista Boya; Boya Dağıtım Firması
• Bahrain Royal Flight , Bahreyn
• Sugar Beach Resort Hotel, Mauritius
• Abadan Petrol Rafinerisi, İran
• Sharjah İslam Bankası, Sharjah
• Pacific Kontrol, Dubai - Rashid Hospital , Dubaİ
• Lockheed Martin Teknoloji Firması, F22 Savaş Uçaklarının Üreticisi
• Palm Canyon Emlak Geliştirme Firmasi, U.S.A
• Frazee Boya ve Duvar Kaplamaları; Boya Dağıtım Firması

http://insuladd.com/

NASA resmi web sayfası makale adresleri
http://www.nasa.gov/top...salife/green_paint.html
http://www.sti.nasa.gov/tto/Spinoff2007/ch_4.html

Isı yalıtım katkı maddesi ve ısı yalıtım boyaları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için iletişim
Adres:Kavaklık mah. ordu cad. 38-1/C Şahinbey Gaziantep
İş= 0 (342) 336 36 37
Cep= 0 (541) 214 97 27

1205 Mesaj
30 Ocak 2013; 15:37:17 

takip

842 Mesaj
10 Haziran 2013; 15:04:45 

bilgilendirici bi konu olmuş takipteyiz

MAIN PC : i7 2700K @ 5000MHZ DAILY | ASUS GTX 770 DCUII | ASUS P8Z68V | CORSAIR VENGEANCE 1600MHZ DDR3 2x4GB | KINGSTON HYPERX 3K 120GB*2 RAID 0 SSD | SEAGATE 2TB | BENQ XL2420Z 1MS 144HZ | CORSAIR OBSIDIAN 750D | CORSAIR H110 | AEROCOOL STRIKE X 800W PSU | LOGITECH Z 5500 - G9X | RAZER BLACKWIDOW ULTIMATE - DEATHADDER 2013 | STEELSERIES NIP MOUSEPAD | PLANTRONICS DSP-500
DL PC : X2 270 @ 4 GHZ | ASUS GTX 550TI | MSI 760GM-P21 | KINGSTON 1600MHZ DDR3 8GB | SEAGATE 500GB*2 7200RPM | XILENCE 600W PSU | SAMSUNG 226BW 2MS | SERVER KASA
LAPTOP : ASUS N53SN-SZ007V LAPTOP | i5 2410M CPU | 4GB DDR3 RAM | GEFORCE GT550M 2GB | SANDISK EXTREME 120GB SSD
MOBILE : IPHONE 5S SPACEGREY | ASUS FONEPAD
Sayfa:   <<      [2]
Tüm forumlar » [Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri] » Klimalar » Bina - daire yalıtımı nasıl olmalı ? Nelere dikkat edilmeli ?
Sayfa: <<      [2]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.732