Şimdi Ara

Yeni Araba Kullanmayı Öğrenenlere Tavsiyeler Ve Öneriler

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
5.680
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar tecrübelerinizi ve önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

• TRAFİK CANAVARI OLMAYIN!!!!!
  • İlk önce trafiktekilere uyup hıs yapma. Sonra dikkatini dagıtmamaya calıs. We kurallara mutlaka uy...
  • bu başlık açıldı. biraz ara bulursun.
  • demısler ama
    en onemlısı hız yapma!!

levhalara falan dıkkat et..
    bılmedıgın yollarda anı donusler, tumsek ler. veya baska seyler olabılır..
  • tRafikde her zaman kararLı oL..

bi arabaya yol verim mi vermiyim derken frene basıp basmamak gibi..

iLk defa yoL aLdığın yoLda bi arabanın peŞinden git(eğerki öndekide araçda ilk kez o yolda gidiyosa ruhuna fatiha :\ )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lazarotti -- 31 Temmuz 2005, 16:39:01 >
  • İşinin ehli bir hoca tut 3-4 saat ders al en az. Malum bi .ok ogretmiyorlar kurslarda. Bende ehliyetimi aldıktan sonra hoca tuttum işin ayrıntılarını da kapıyım diye. Ve pek cok insanın dikkat etmediği seyleri gosteriyor. Cok faydalı kesinlikle. Zaten hoca seni alıp trafiğin en yogun oldugu yerlere 1 guzel sokar, yogun trafikte iice bi ogrendinmi işlem tamamdır
  • çalıştığım yerde filan tanıdıklarla alıştırma filan yapacağım ama kursta da bir eğitim almanın yararı olur sanırım
  • direksiyonu sıkı tut sakın bırakma!
  • Boş kaldığında limitleri geçmeden kendini dene...
    Diğerlerinin hata yapabileceğini unutma...
    Olabildiğince sakin ol.
    Biri sövse bile, sağol abi Allah razı olsun de geç.
    Kurallara uy (Başkaları uymasada)
    Artistlik hareketlere özenmene gerek yok.
    Aracı yüksek devirli kullanma.
    Kullanmadığın ayağın pedalın üzerinde olmasın.
    İnternette otomobil kullanma ile ilgili püf nokta ve terimleri araştır.
    İleri sürücülük eğitim kurslarına git.
    vs. vs.
  • ben bugün direksiyon sunavına girdim ve kazandım. 10-15 gün sonra inşallah alıcam ehliyetimi. öneriler içinde teşekkürler...
  • quote:

Orjinalden alıntı: GÖRKEMKAZAN

direksiyonu sıkı tut sakın bırakma!

kesinlikle katılıyorum başımdan herhangi bir kaza geçmedi şükürler olsun ama aracı direksiyona hakim olamadığım için çok savurdum yolda...
    Direksiyon bir kez elinde kaçtımı bir daha tutamıyorsun bunu unutma kesinlikle direksiyonu 2 elinle sıkıcı tutmayı alışkanlık haline getir...

2. si çok rahat araba kullan sanki günlük bir işlevini yerine getiriyormuşsun gibi davran,böylece herhangi bir ani kaza durumunda gereken müdahaleyi endişeye düşmeden soğuk kanlılıkla yerine getirirsin...

3.sü mutlaka ama mutlaka emniyet kemerini tak aracı kullanmaya başladığın ilk 4-5 ayda hareket halinde iken teyple klimayla falan uğraşma gözünü yoldan ayırma...

ehliyeti aldıktan 1 sene sonrada aracınla biraz oynamaya başla

boş alanlarda slalom falan dene ani fren yapıp durma mesafeni aklına kazı virajlara girebildiğin kadar hızlı gir aracın hangi hızlarda kendini bırakıyor ve kaç derecelik virajlar için geçerli bunları kendince test et tecrübe kazan...

• asla ben oldum bu işi çözdüm piri oldum denmemeli.
  • arkadaşlar yorumlar için çok sağolun yanlız yüksek devirli kullanmama konusunda aklıma birşeyler takıldı farklı arabaların bu vites hız oranları değişir değil mi yani sadece araba bağırmaya başladığı zaman mı vitesle oynamalı yoksa belli bir aralığı mı oluyor arabaların örneğin;fiat brava kullanırken corsa ya geçersem farklılık olur mu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: ayhan_ok

arkadaşlar yorumlar için çok sağolun yanlız yüksek devirli kullanmama konusunda aklıma birşeyler takıldı farklı arabaların bu vites hız oranları değişir değil mi yani sadece araba bağırmaya başladığı zaman mı vitesle oynamalı yoksa belli bir aralığı mı oluyor arabaların örneğin;fiat brava kullanırken corsa ya geçersem farklılık olur mu?

değişir tabi kullanmaya başladıktan sonra zamanla anlarsın ama bu seni pek ilgilendirmez yani corsa 1.viteste 3000 devirde 25 ile gidiyorsa,brava 1.viteste 3000 devirde 21 ile gidebilir bu senin aracı kullanmanı etkilemez...

zaten bi 4 hafta kadar araç kullandıktan sonra böyle sorular sormassın emin ol...
  • yokuşlarda durduğun zaman mutlaka el freniyle kalk yoksa yarım debriyaj olayına alışmak süre alır biraz arabayı kaydırırsın arkada da minibüs iett vs tarzı arabalar hep tampona kadar yapışır el freni en güzel çözüm
  • yarım debriyaja alıştırmaya çalışıyorum yavaş yavaş kendimi tabi kalkışlarda yokuşlarda problem yaşayabiliyorum bazen işte birde vites küçültmeye alışamadım daha tabi tecrübe kazanmak için kullanıp alıştırma yapmam lazım
  • emniyet kemerini herzaman tak
  • quote:

Orjinalden alıntı: ayhan_ok

yarım debriyaja alıştırmaya çalışıyorum yavaş yavaş kendimi tabi kalkışlarda yokuşlarda problem yaşayabiliyorum bazen işte birde vites küçültmeye alışamadım daha tabi tecrübe kazanmak için kullanıp alıştırma yapmam lazım

herşey zamanla oluyo zaten sıkma cnn sen şimdilik el freni kullan
    kararsızlık çok kötü
  • quote:

Orjinalden alıntı: ba2khan

yokuşlarda durduğun zaman mutlaka el freniyle kalk yoksa yarım debriyaj olayına alışmak süre alır biraz arabayı kaydırırsın arkada da minibüs iett vs tarzı arabalar hep tampona kadar yapışır el freni en güzel çözüm

el frenine alışma... Sadece tanımadığın bi aracı sürerken arkanda araç varsa yap.
    Alışınca bırakması zor olur.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.