Şimdi Ara

Arka Planı Bulanıklaştırma

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
61.482
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

fotoğrafçılığa yavaş yavaş heves etmeye başladım. Nesneyi net tutup arka planı bulanıklaştıran fotoğraflar çok hoşuma gidiyor. Öğrendiğim kadarıyla diyafram açıklığını değiştirerek bunu yapabiliyoruz. Bunu yapabilen bir makina almak istiyorum

Sizlere sorum giriş seviyesi bir makina için ne alabilirim? Bu özelliği D-Slr makinalar mı yapar, gelişmiş kompakt makinalarda bu özellik var mıdır?

bütçem 700-800 lira civarında. bana hangi makinaları önerirsiniz?

Hepinize şimdiden teşekürler

• Göründüğü kadarıyla fotoğrafa yenisiniz, temel fotoğraf bilgisine sahip misiniz? Alan derinliği için bir çok etken vardır işin içinde, milimetrik değer, diyafram açıklığı, obje/arkaplan uzaklığı vs vs

Sadece bunun için SLR sisteme geçmenizi öneremiyorum zira 700-800TL bütçe ile kalmayacağı garanti.
  • http://www.fotoatolye.com/Videolar.aspx?item=20

Sizin için en ideal videolar burada... Hevesiniz varsa sıkılmadan hepsini izlersiniz

Yarı prof yada prof (slr) makinalarla o işlemi yapabilirsiniz... O fiyata ikinci el SLR-Like makinalar bulabilirsiniz... Ama ilk önce dediğiniz gibi estantane, diyafram, iso ayarı gibi temel kavramları öğrenmeye bakın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Loading -- 20 Kasım 2009; 21:54:11 >
  • Bir SLR-like kullanıp daha sonra DSLR'a geçmek daha mantıklı olabilir diye düşünüyorum ben. Çünkü şu an hem dslr için (ikinci el hariç) bütçeniz yetersiz hem de hevesinizin ne kadar süreceği belirli değil. Belki bir slr-like size ilerisi için bile yeterli gelecektir, bu sayede boşa para harcamamış olursunuz. Ya da tam aksine slr-like kullanıp biraz tecrübe kazandıktan sonra size yeterli gelmediğini düşünürseniz bu sefer de daha bilgili ve fotoğrafçılığa hakim bir şekilde istediğiniz dslr'ı aramaya başlarsınız. Benim nacizane fikrim bu, (ki kendimi göz önüne alarak konuştum, bende imzamdaki makineyle başladım ve şu an bir adım daha atıp dslr'a geçmeye karar verdim) büyüklerimiz, üstatlarımız da fikirlerini belirteceklerdir eminim.
  • cevaplarınız için teşekkürler
    evet fotoğrafçılığa yeniyim, üstte de dediğim gibi sadece nesneyi öne çıkaran pozlar çekmek istiyorum. bunu kompakt makinalarda yapabilirsem slr'e geçmeme gerek kalmaz, ama olmuyorsa bir şekilde slr dünyasına da gireceğiz artık
  • Sony hx1 aldım.çok memnunum.başlangıç için mükemmel..Bu makineyle devam da edebilirsiniz
  • fikirleriniz için teşekkür ederim. sanırım slr like kullanmak en mantıklısı. dediğiniz gibi hevesimin sürüp sürmeyeceği belli değil, slr makinaya para yatırmam şu an için mantıksız
  • sony hx1 le çektiğim 3 fotoğrafı paylaşayım sizinle

•  Arka Planı Bulanıklaştırma
    f/8
    f/2.8
    2 fotografta da antenin arka ucuna odaklanilmistir

SonyHX1 ile, arkadasa F degerinin ne ise yaradigini gostermek icin cekilmis bir fotograf
  • Bence direk slr makineye geçin. Çünkü artık kompakt ve slr like makineler çok kalitesiz üretiliyor. Teknik özellikleri çok düşük fiyatına kıyasla.
    Üreticiler kullanıcının hata yaptığı kısmı iyi yakalayıp kandırıyorlar makine almak isteyeni.
    Paranız boşa gitmesin diye slr ye hemen geçin bence.
    Lens işi için hiç takılmayın. Makinenin yanında verilen kit lensler bile size bu işi sevdirir ve o istediğiniz çekimi çok teknik ayarlar yapmadan yapabilirsinz.
    Slr makinenin çekim tuşuna bassanız o yapıyor kalanı.
  • quote:

• Bence önce ayarları iyi olan bir compact alın. Öğrenince makina seçmeye karar verirsiniz. 160 tl lik makinadan bir resim. Sadece makro ile çektim. Ayar falan hiç akıma gelmedi. Makinanın çok fazla ayarı da yok zaten İsoyu otomatikde değil 200 de unutmuşum sadece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 21 Kasım 2009; 12:41:08 >
  • manuel ayarları yüksek olan bi makine seç sonu hx1 canon sx20 ve canon sx1 öneririm
  • quote:

Orijinalden alıntı: PlutosDaddy

quote:

Örneğin bu. Ayar hiç yok. Sadece tuşa bastım.
  • Otomatikte kullanmak için dslr alınmaz, biraz fazla basite indirgemişsiniz...

EDIT:

Kişisel tercihtir ama ben kimseye tavsiye etmem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PlutosDaddy -- 20 Kasım 2009; 23:58:37 >
  • Kesinlikle katılıyorum. İşte bu emek harcanmadan olan foto. Biraz heves ve bilgi birikimi ile çok güzel şeyler yapılabilir slr makinelerle.
    Diğer makinelere bence para harcanmamalı. Fiyatlar uçuyor. O paraya ikinci el slr almak daha iyi bence. Ben öyle yaptım. Sıfır slr like alacağıma, aynı paraya slr aldım.
    Ve yaptığım en doğru alışveriş oldu.
    quote:

Orijinalden alıntı: PlutosDaddy

Otomatikte kullanmak için dslr alınmaz, biraz fazla basite indirgemişsiniz...
  • SLR-like ve compact makinelere verilen paralara acımamak elde değil gerçekten... Compact makineyi taşıma kolaylıığı için istiyorsanız, iyi bir kameralı cep telefonu alın ve esas makineniz ne olursa olsun ama bir DSLR olsun... Başlangıç için Pentax KX veya Nikon D5000 çok iyi makineler... Üzerinde gelen kit lenslerle bile harikalar yaratabilirsiniz ve fiyatları Türkiye garantili almak koşuluyla 1500 TL'ler civarında... DSLR dışında verilen para heba olmuş paradır ne yazık ki... DSLR ile ilk fotoğraflarınızı çekince bunu anlayacaksınız...
  • Canon Powershot SX100 IS

• Bu konu forumda;

"Bokeh Nedir, İyi bokeh-Kötü Bokeh Nasıl Olur, Bokehi Ne Oluşturur?" konulu baslıkta isleniyor.
    http://forum.donanimhaber.com/m_35895698/tm.htm

Cok bilgilendirici icerikler var. Mutlaka bakın.
  • manuel ayarlara sahip bir Canon A570IS - A590IS ile de hem bu efekti uygulayabilir, hemde henüz yeni olduğunuz bu hobide temel konuları öğrenebilirsiniz. En fazla 300 liraya alabilirsiniz bu iki makineden birisini..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.