Şimdi Ara

ATi Radeon HD 5970'te ısıl güç tasarımı 294 Watt

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
5.405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD endüstrinin en hızlı ekran kartı sıfatıyla çift grafik işlemcili ATi Radeon HD 5970 modelini 18 Kasım'da lanse etmeye hazırlanıyor. 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Cypress kod adlı RV870 GPU'sunun çiftine sahip olan ekran kartı için resmi bilgiler gelmeye devam ediyor. Isıl güç tasarımını 300 Watt'ın altında tutmak için Radeon HD 5870 modeline kıyasla saat hızları bir miktar düşürülen ATi Radeon HD 5970, 725MHz GPU ve 4000MHz bellek saat hızlarıyla gelecek.

2x 256-bit bellek veri yolu desteğine ve 3200x paralel işlem birimine sahip olan DirectX 11 destekli yeni nesil ekran kartı, 2GB GDDR5 bellek kapasitesiyle gelecek. Radeon HD 5870 ile kıyaslandığında çift GPU kullanımı için baskılı devre boyutu bir miktar uzatılan yeni modelde ısıl güç tasarımının 294 Watt, işlemci gücünün ise 4.64 TeraFLOP olacağı bildiriliyor. ATi Radeon HD 4870 X2'den 15 ay sonra pazara giriş yapmış olacak ATi Radeon HD 5970 ile AMD, GeForce GTX 295'in liderliğine son vermeye hazırlanıyor.

Resmi lansmanı 18 Kasım'da gerçekleştirilecek ATi Radeon HD 5970 için henüz resmi herhangi bir fiyat telaffuz edilmiş olmasa da ön sipariş listelerine Avurpa'da 499 Avro, Amerika'da ise 599$ seviyesinden giriş yapmaya başladığını görüyoruz.

• 11 aylık liderlik son bulucak

ATi Radeon HD 5970'te ısıl güç tasarımı 294 Watt
  • Çok güzelde oc olur bu kart ama güç yetmeyebilir :S
  • 5770te bile 4800MHz kullanılan bellek hızları böyle bir canavarda neden 4000MHzde kullanılmış?? 128bit GDDR5 bellekler daha mı çok hız yapabiliyorlar acaba 256bitlere oranla.. bir an evvel test sonuçları gelse bari.. (hoş bana bir faydası yokya okuyacak birşeyler olsun :)
  • 18 eylül yerine 18 kasım yazsanız iyi olur,ekran kartı icin diyebileceğim tek şey rüyamda bile alamam :) ati bu kartla liderliğe oturacak bakalım gtx 295 e ne kadar fark açacak çok merak ediyorum
  • Isıl Güç Tasarımı değil de Isıl Tasarım Gücü deseniz daha iyi olmaz mı FX57 hocam?
    Malum, birimi watt olduğuna göre bu bi "tasarım" değil "güçtür", belirtirken de ...Gücü diye bitmesi gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diablo -- 16 Kasım 2009; 14:15:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

5770te bile 4800MHz kullanılan bellek hızları böyle bir canavarda neden 4000MHzde kullanılmış?? 128bit GDDR5 bellekler daha mı çok hız yapabiliyorlar acaba 256bitlere oranla.. bir an evvel test sonuçları gelse bari.. (hoş bana bir faydası yokya okuyacak birşeyler olsun :)

Güç tüketimini biraz daha aşşağıda tutabilmek için saat hızları biraz düşürülmüş sanırım.Bu yüzden bellek ve grafik işlemcisi hızları düşük.
  • quote:

Orijinalden alıntı: X2

Onu bunu bilmemde bendeki G92-8800GTS bile yanlış hatırlamıyorsam yüksüz halde 200-210W, yüklü iken de 300-310w gibi bir şey tüketiyor.Bununla kıyaslayınca oldukça iyi bir değer diye düşünüyorum.

nanometrik olark ufalmanın faydasını görüyoruz işte burada
  • @X2

Bahsettiğiniz değer sistemin güç tüketimi olmasın ? Neticede 8800GTS 512'nin eti ne budu ne ki tek başına yükte 300W çekebilsin ?
  • quote:

Onu bunu bilmemde bendeki G92-8800GTS bile yanlış hatırlamıyorsam yüksüz halde 200-210W, yüklü iken de 300-310w gibi bir şey tüketiyor.Bununla kıyaslayınca oldukça iyi bir değer diye düşünüyorum.

Burda bahsedilen güç, ısıl güç senin bahsettiğin elektrik tüketimi. Birbirleriyle alakası yok.
  • @X2

o değerler sistemin çektiği toplam değerler, sadece ekran kartının değil ;)
  • bu ilk revizyonlar çıksında sonraki revizyonlar daha düşük TDP değeri ile gelir ve 5990(gpu 1ghz ram 5200mhz) gibi model ismi ile gelirse hiç şarırmam
  • 4890'ı alalı 3 ay oluyo ne oluyo lan millet kafayı sıyırdı şimdide 5970 diyorlar
  • Orijinalden alıntı: X2

o senin sisteminin harcadığı komple bu ise sadece kartın harcadığı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaleci07

o senin sisteminin harcadığı komple bu ise sadece kartın harcadığı...

Burdaki kartın harcadığı da değil. Kartın ürettiği ısı miktarı diyelim anlaşılır tabirle... PSU'dan çekilen güçle alakası yok burdaki rakamın.
  • 294W çok iyi bi değer bence x2 karta göre. Tasarruf yönünden gene x2 kartlar arasında en iyisi olacak gibi duruyor. Boşta kaç W tüketir ki bu kart, tasarruf yapmak isteyende çıkar heralde
  • Saçmalık. Yük durumunda isterse 350W çeksin kimin umrunda, önemli olan boş dururken olabildiğince az çekmesi. Olmamış bu tutmadım, hızları düşürülmemeliydi (bence)
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiesTorN

Saçmalık. Yük durumunda isterse 350W çeksin kimin umrunda, önemli olan boş dururken olabildiğince az çekmesi. Olmamış bu tutmadım, hızları düşürülmemeliydi (bence)

300W sınırı varmış
  • Bu tür çipt gpu lu kartların markadan bağımsız olarak voltage ayarlaması yapılabilir olması lazım. Güç kaynağı izin veren kullanıcılar zaten bir yolunu bulup overlclock ile 400W çektirecekter bu karta.
    5850x2 449$ civarında gelirse daha bir p/f kartı olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Source

300W sınırı varmış

Ne/Neyin sınırı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TiesTorN -- 16 Kasım 2009; 18:52:43 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.