- x
kazalı araba mı,sel hasarlı arabamı almak daha mantıklı?
39 Cevap13210 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

373 Mesaj
15 Kasım 2009; 20:56:26 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

arkadaşlar kazalı aracı mı yoksa sel hasarlı aracı mı alıp adam etmek daha kolay.sel hasarlı araçlar için çok olumlu şeyler duymuyorum.iflah olması çok zor deniliyorr,sizin yorumlarınız ne yönde acaba?

sd

6678 Mesaj
15 Kasım 2009; 20:59:05 

Valla benim yorumum sağlam bir araç almanız.

2611 Mesaj
15 Kasım 2009; 21:02:25 

hiç biri bence

jdm style

3699 Mesaj
15 Kasım 2009; 21:04:51 

motora su kaçmamışsa ve elektronik aksamlarda herhangi bir sorun yoksa veya sorunlu parçalar tespit edilip yenisiyle değiştirilirse neden olmasın kı. sonuçta şaside eğiklik yok, motorda ve elektronik aksamda birşey yoksa sorun olmaz.

Demokratçılık boruculuk değildir...Demokratçılıkta herkes nerde, sen orda...Muhalif olmak, münafık olmak yok, yasak bunlar..

2611 Mesaj
15 Kasım 2009; 21:08:54 

quote:

Orijinalden alıntı: alikum

motora su kaçmamışsa ve elektronik aksamlarda herhangi bir sorun yoksa veya sorunlu parçalar tespit edilip yenisiyle değiştirilirse neden olmasın kı. sonuçta şaside eğiklik yok, motorda ve elektronik aksamda birşey yoksa sorun olmaz.

bazen astrı yüzünden pahalıya gelir ama

jdm style

1514 Mesaj
15 Kasım 2009; 21:09:23 

darbeli ve iyi toplanmış bir aracı tercih ederim. Sel hasarı olan aracın her yerine su kaçmıştır. Normalde su girmeyen yere bile girmiştir. Bunlara oturacağınız koltuklarda dahil. Anlayamadığım aynı model aynı fiyata hem kazalı hem sel hasarlı ayrı araçlar mı buldunuz ?

1689 Mesaj
15 Kasım 2009; 21:12:12 

Ben de selde hasar gören bir corsa bulmuştum uygun fiyata, sonra araştırdıktan sonra vazgeçtim

Opel Corsa 1.2 Enjoy spor paket

3699 Mesaj
15 Kasım 2009; 21:16:33 

quote:

Orijinalden alıntı: honda04

bazen astrı yüzünden pahalıya gelir ama

bak burada güzel bir şekilde inceleyip almak çok önemli..yoksa dediğin gibi öyle bir hışımla alınırsa çok baş ağrıtır..mesela karadenizdeki sel felaketinde sel sularına kapılan civiclerden biri hocamındı ve tesadüfen serviste karşılaştık. motora su girkmemiş, arabada çizik bile yok, sadece elektronik beyinlerden biri arızalanmış su yediği için birde iç döşeme olduğuna çamura bulanmış..arabanın iç döşemelerini tamamen sökmüşlerdi ve motorunu çalıştırmışlardı..servista yarıms saatten falza çalıştı ve en ufak bir sorun çıkarmadı, sonra kontrol etmek amacıyla motorun yağını değiştirdiler damla su yoktu..

şimdi bu aracın ne olup olmadığı ortada. iç döşemeler, göstergeler ve arızalı beyin değiştikten sonra araç sorunsuz bir durumda

Demokratçılık boruculuk değildir...Demokratçılıkta herkes nerde, sen orda...Muhalif olmak, münafık olmak yok, yasak bunlar..

18966 Mesaj
15 Kasım 2009; 21:32:26 

Ben de bunu yazacaktım ama parmaklarım ve klavye bana ihanet edip yukarıdaki liste ortaya çıktı.

quote:

hiç biri bence

Sel hasarı aracın parası sigortadan karşılanır, EĞER KASKOLUYSA. Hasarlı ve pert aracın da parası sigortadan karşılanır, EĞER KASKOLUYSA. Bu nedenle bu tür zarar görmüş emteaların iktisadi döngüden alınıp tekrar ekonomik dolaşıma verilmemesi gerekir... Bunları satanlar her zaman olacaktır, boş CD kutusunu satanlar olduğu gibi, ama almayanlar olduğu ve bunları tercih etmeyenler de arttığı sürece, kışın ortaya çıkan ama yazın kendiliğinden kaybolan küf gibi, sel ve kaza hasarına uğrayan araçlar Erdemir/İsdemir hammaddesine dönüşecektir, olması gerektiği gibi.

18966 Mesaj
15 Kasım 2009; 21:38:10 

Haklısınız. Temsili bir liste ve sadece "otomobil" sıfır olmalı da demek istemedim. Bazen ibre kırmızı bölgeye geçiyor. Zaten listedeki aşağı yukarı herşeyin 2. eli de var.

quote:

Orijinalden alıntı: Mervegül
Katılmak isterdim ama çok yanlış bir genelleme olmuş. Evlenecegimiz bayanın bu maddesel listelemeye girmesinde ayrı düşündürücü durum. Piyasası olan herşeyin 2.eli olur. Ayrıca bu kadar kesin konuşmamak lazım. Hayatın neleri getirecegi belli olmaz.

2611 Mesaj
15 Kasım 2009; 21:41:51 

ben agır kazalı araca ısınamam (isterse bütün motor şanzuman vs... degişsin sevemem) hemen satmak isterim terçih meselesi bu

jdm style

18966 Mesaj
15 Kasım 2009; 21:49:28 

Otomobil işte aşağıdaki gibi olmalı. Ambalajında... (eskilerin tabiri ile "Jelatini Üzerinde")

0

Ama temiz ve az kullanılmışı da iş görmez mi? Görür tabi, hele bir A8 ise daha iyi iş görür.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
15 Kasım 2009; 22:00:21 

isterse bir adam oxfordda okusun bu coğrafyanın havasını soludu ise bazı şeylere tahammul edemez

demedi demee ibraam

2535 Mesaj
15 Kasım 2009; 22:03:45 

quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Otomobil işte aşağıdaki gibi olmalı. Ambalajında... (eskilerin tabiri ile "Jelatini Üzerinde")

0

Ama temiz ve az kullanılmışı da iş görmez mi? Görür tabi, hele bir A8 ise daha iyi iş görür.

offf şu resmi gördükçe insanın gidip sıfır bi araç alası geliyor

1078 Mesaj
15 Kasım 2009; 22:10:30 

+++
quote:

hiç biri bence

2012 Der Golf 1.6 Benziner 102PS Trendline 5-Gang

DH
Eski Üyelerin Mekanı...
2003 Üyesi.

KATHREIN UFS 913 TWİN HD PVR

1953 Mesaj
15 Kasım 2009; 22:18:01 

İnsanı gam,arabayı nem öldürürmüş yada öyle biirşeydi Şaka bir tarafa sel maduru araçları bırakın nemli yerlerin araçları bile diğerlerine oranla çok daha hızlı bir şekilde çürümekte.Birde suyu iliklerine kadar yemiş bir araç düşünün??Birde araçtan yaz gelince burnunuza esecek olan ince kokuyu düşnün.Süt dökülen arabadan bile hayır gelmiyo birdaha arabaya binmekten nefret ediyodunuz.Ya onca pisliği,zehirli atık maddeyi,bakteriyi içine alan koltuklar döşemeler birdaha adam olurmu sizce(çamaşır suyuna bastırıp beklemek istemezseniz tabi).Hatalı olmayan yerleri bile zamanla korozyona ve pasa maruz kalıp sorun oluşturacak.Mesela benim tvnin içine kapalıyken su döküldü kullanmadığım bir tv idi ve 6ay hiç açmadım kendi kendine kurudu hiç hata vermedi sonra servisi çağırdım hatasız bir şekilde tv çalışmaya başladı ve devam etsek aylarcada çalışırdı bize göre.Ama servis içindeki korozyona uğramış yerleri gösterdi ve sildi genede hata vermye yeni yeni başladı tv.Korozyonun zamanla hangi iç parçalara ulaşıp ne zarar vereceğini malesef bilmiyoruz.Bende sel mağduru araçlara bunu için yaklaşmamalı.Vuruk araçları ise sınıflandırmak gerekir 1.si Şasesinde sorun oluşmuşsa uzak durmak lazım 2.si tavanı boyalıysa uzak durmak lazım 3.sü komle boyalıysa uzak durmak lazım 4.sü vs.vs.
Ama 1,2,3 parça yüzeysel boya olması hele hele boyalı plastik tamponların boyalı olması pekte önemli değil şu devirde.Kaza yapmış araç alıcaksanız yada araça boyalıysa satan kişiden kazalı yada boyanmadan önceki halinin plakası görünecek şekilde resmi varsa isteyin faydalı olacaktır...saygılarımla

GERİ SAYIM;Sen doğduğunda başladı ! Eğer (9) canlı bile olsaydın en fazla (8) kez kaçabilirdin Ölümden ! Bil ki (7) Düvele sultan dahi olsan yerin (6) Mekan olacak sana. En fazla (5) Metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsanda gözlerini ! Bu (3) günlük fani dünyada Azraile (2) kat olup yalvarsanda nafile EceL geldiğinde (1) gün öleceksin ! İşte, o an herşey (0) dan başlayacak. Çünkü,
ÖLÜM BİR YOK OLUŞ DEĞİL,YENİDEN DOĞUŞTUR !

3699 Mesaj
15 Kasım 2009; 22:34:45 

quote:

Orijinalden alıntı: enteresavar

Süt dökülen arabadan bile hayır gelmiyo birdaha arabaya binmekten nefret ediyodunuz.

şirket araçlarından birinin içerisine dökülmüştü..abartısız söylüyorum belki 15 belki 20 kere döşemeler köpüklü süngerlerle silindi, güneşli havalarda arabanın döşemeler yıkanıp dışarıda camlar açık bir şekilde bekletildi..ama nafile..çıkmadı lanet koku..ne zaman binsem kusmamak için zor tutuyorum kendimi ..fare ölse bu kadar pis kokmazdı heralde

373 Mesaj
15 Kasım 2009; 23:01:05 

herşeyin sıfırı ala tabiki ama binmek isteyip de binmeye imkan bulamadığımız araçların hiç olmazsa ikinci eline o da olmadı kazalı olanına binebilme imkanı oluyo.
mesela bir honda crv yeni kasası çok hoşuma gidiyo ama ikinci eli bile 55 milyarlarda.imkan yetirmek zor.geçen sel hasarlı bi tanesine denk geldim,35 milyar.ama tabi yorumlardan sonra sel hasarlı bana cazip gelmemeye başladı.bu noktada kazalı araç araştırmaya devam edecem.
peki bi sorum olcaktı,araç kazalı ama tavan da ve kapılarda sorun yok.sadece radyatör değişimi yapılcak ve tamponları değişecek bir aracın risk faktörü nedir

sd

1953 Mesaj
15 Kasım 2009; 23:16:50 

quote:

Orijinalden alıntı: onur_er

herşeyin sıfırı ala tabiki ama binmek isteyip de binmeye imkan bulamadığımız araçların hiç olmazsa ikinci eline o da olmadı kazalı olanına binebilme imkanı oluyo.
mesela bir honda crv yeni kasası çok hoşuma gidiyo ama ikinci eli bile 55 milyarlarda.imkan yetirmek zor.geçen sel hasarlı bi tanesine denk geldim,35 milyar.ama tabi yorumlardan sonra sel hasarlı bana cazip gelmemeye başladı.bu noktada kazalı araç araştırmaya devam edecem.
peki bi sorum olcaktı,araç kazalı ama tavan da ve kapılarda sorun yok.sadece radyatör değişimi yapılcak ve tamponları değişecek bir aracın risk faktörü nedir

Tamponları derken çoğul eki kullanmışsınız yoksa sorunuzu cevaplamak kolayda önce çoğul ekinin nedenini öğrenebilirmiyiz?

GERİ SAYIM;Sen doğduğunda başladı ! Eğer (9) canlı bile olsaydın en fazla (8) kez kaçabilirdin Ölümden ! Bil ki (7) Düvele sultan dahi olsan yerin (6) Mekan olacak sana. En fazla (5) Metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsanda gözlerini ! Bu (3) günlük fani dünyada Azraile (2) kat olup yalvarsanda nafile EceL geldiğinde (1) gün öleceksin ! İşte, o an herşey (0) dan başlayacak. Çünkü,

373 Mesaj
15 Kasım 2009; 23:21:51 

quote:

Tamponları derken çoğul eki kullanmışsınız yoksa sorunuzu cevaplamak kolayda önce çoğul ekinin nedenini öğrenebilirmiyiz?

arka ve ön tamponları kastetmiştim

sd

4658 Mesaj
15 Kasım 2009; 23:49:58 

suya giren arabanın bir daha iflah olmayacağını düşünüyorum.
olsa bile astarı yüzünden pahalıye gelecektir.

bence uzak durmak lazım.

kazalı arabadan da uzak durmak lazım ama kazanın ne olduğuna bakmak gerek. kaza var, kaza var. tamponu sürtünce de kaza oluyor, direğe son hızla bindirince de.

Do you remember the time when the air was clean and the sex dirty ?

1953 Mesaj
15 Kasım 2009; 23:51:10 

quote:

Orijinalden alıntı: onur_er

arka ve ön tamponları kastetmiştim

Sanırım anlatamadım neden her iki tampon değişiyorda kapılarda sorun yok nasıl bir kaza yapmış onu demek istedim aslında

1461 Mesaj
16 Kasım 2009; 0:32:07 

Bu ne biçim şıklardır yokmu adam akıllı bi seçeneğimiz

COMINGSOON
Açık Tribünden ya,davulcu

18966 Mesaj
16 Kasım 2009; 10:48:54 

Benim bir suçum yok. Hayat yolunda tecrübeler bunlar. "Yeni araba kokusu"nun bile satıldığı bu dünyada herşeyin yenisini almak tutku, kullanılmamışını bulmak huy, sıfırını istemek takıntı oldu. Bazı istisnalar olsa da (1991 model Kenwood 711 Müzik Setinin TIMER'ini arıyorum, ama bulamıyorum) bir ürünün yenisini tercih etmek sonuçta daha az masraf, daha uzun ömür ve daha iyi performansın vazgeçilmez şartlarından birisidir.

373 Mesaj
16 Kasım 2009; 20:52:59 

quote:

Sanırım anlatamadım neden her iki tampon değişiyorda kapılarda sorun yok nasıl bir kaza yapmış onu demek istedim aslında

kardeş kazanın detaylarını öğrenemedim daha ama mantık yürüterek şöle olduğunu düşünüyorum:sanırım arkadan yapmış kazayı,arkadan biri vurunca önden de bir yerlere çarpmış diye düşünüyorum

sd

10517 Mesaj
16 Kasım 2009; 22:18:43 

Bayağı renklenmiş konu

Konuya gelirsek,ben selde zarar görmüş arabayı hayatta almam.Kolay kolay iflah olmaz o,elektrik-elektronik sistemi güvenli olmaz.Şimdiki arabalar da eskiler gibi değil ki,heryerinde yeni teknoloji var.

Kazalı arabayı da durumuna göre düşünürüm,hafifçe sürtmeden,çizikten bir şey olmaz.Birçoğumuzun arabasının başına bir şeyler gelmiştir diye düşünüyorum.Fakat ağır kazalı araba alınmaz,sonradan yapılan düzeltme işlemi kaportayı eski haline getirmez kesinlikle.

VW Passat 1.6 FSI Comfortline-Fırtına Grisi
VW Caddy 1.9 TDI Comfortline DSG-Gümüş Gri
Ford Fiesta 1.5 TDCI

1953 Mesaj
19 Kasım 2009; 1:40:42 

quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

Bayağı renklenmiş konu

Konuya gelirsek,ben selde zarar görmüş arabayı hayatta almam.Kolay kolay iflah olmaz o,elektrik-elektronik sistemi güvenli olmaz.Şimdiki arabalar da eskiler gibi değil ki,heryerinde yeni teknoloji var.

Kazalı arabayı da durumuna göre düşünürüm,hafifçe sürtmeden,çizikten bir şey olmaz.Birçoğumuzun arabasının başına bir şeyler gelmiştir diye düşünüyorum.Fakat ağır kazalı araba alınmaz,sonradan yapılan düzeltme işlemi kaportayı eski haline getirmez kesinlikle.

kaportayı eski haline getirseler bile bizim içim elzem olanı aracın yürüründe sıkıntı ortaya çıkar.Yada şasesinde bir yamulma meydana geldiyse aracın kaba tabirle artık dengesi kaçar.Ama hafif sürtmeler yada ön veya arka tamponda oluşan çizikler sürtmeler sonucu boyanan ksımların bir önemi yok zaten.Araç büyük kaza geçirmesin yeterki.Ve mutlaka boyası olan aracı alacaksanız kaza öncesinin varsa plakalı resmi görmek isteyin.Mesela başka bir forumda sanırım toyota forumuydu bir arkadaşın pert aracı 2parça lokal boya var diye sigortadan alan galeri tarafından satılıyordu yaptırılmış bir şekilde.Eski resminide koymuş arkadaş eski aracınaki rüzgarlıkların markasınında aynı olduğunu görmesem o aracın toplanabilceğine kanaat getiremezdim doğrusu

4345 Mesaj
19 Kasım 2009; 2:54:30 

Ne kaza ne sel ikisinden de uzak durmak lazım. Bi aralar kum yığınını çarpan bir araç kullandım. Kazada sadece aracın ön tarafı (farı tamponu ıvırı zıvırı) ve radyatörü değişmişti. Ciddi birşey görünmüyordu ama kazadan sonra araç 100'ün üzerine çıkınca zangır zangır titriyodu. Bizde masaj özellikli bu diye hava atıyoduk

Tanrı bize 2 yuvarlak organ verdi. Biri oturasınız diğeri düşünesiniz diye. Başarı hangisini kullanacağına bağlı!

42 Mesaj
18 Aralık 2009; 17:03:27 

ben 2001 mercedes c200 komp. almayı düşünüyorum su an fiyatı 13-14 bin tl arası olacak piyasa değeri 35-40 falan bu arabalar hakkında bilgisi olan varmı şu an görünürde 5 bin civarında masraf cıkacak gibi daha üstü olurmu acaba eger bu paralara tamir edilme şansı olursa cok iyi olacak. tabi parcaların çıkmasını almak gerekir. yardım ve önerileriniz icin simdiden teş.

2552 Mesaj
18 Aralık 2009; 17:14:34 

sahıbındende bır ılana rastlamıstım,araç kazalıyken sele'de maruz kalmış dıye açıklamada yazıyordu

Aracım üzerinde yaptığım uygulamalar

356 Mesaj
18 Aralık 2009; 17:29:51 

kazali, sel hasarli vs. araclari alacak insanin ya bu araclar hakkinda, ufak bir inceleme ile "bu aracin surasi burasi degismeli, surasi burasi duzeltilmeli, o da su kadar zamana bu kadar paraya mal olur" diyebilecek kadar kaporta-motordan anlamasi lazimdir, ya da bunlari soyleyebilecek "cok yakin" bir dostunun olmasi lazimdir ki bu dost daha sonra telaffuz ettigi rakamlar karsiliginda bu toplama isini ustlenmeyi de taahhut etmelidir.

bu arabalar siradan biniciye belki kisa sureli bir mutluluk getirir, gerisi derttir sikintidir.

haddini bilmek iyi bir erdemdir. illa ekonomik gucunuzu asan bir araca sahip olma arzusunda iseniz piyangodur, sayisaldir sasmayin.

mumkunse ilk bakista cazip gorulen rakamlarla gaza gelmeyin ve bu hevesten vazgecin. bir suru genc insan boyle boyle suc dunyasina ilk adimini atiyor aman diyeyim.

3273 Mesaj
18 Aralık 2009; 17:52:00 

kansermi aids mi gibi olmuş.haftada bir sanayiye gitmekten yorulmazsanız ikiside olur.

SAMSUNG GALAXY NOTE 3

Uzaklaştırılmış
18 Aralık 2009; 18:24:14 

alıcaktık 0 garajda su basmış masssaratii bakmadık bile uzakdur

3692 Mesaj
18 Aralık 2009; 20:18:12 

ufak bir espride bile ciddiyet aramaya gerek yok aslinda
yoksa forum devlet dairesine donerdi herkes dilekce yazar gibi yorumlar yazardi..
bence bu tur guzel esprileri ciddiye alip takilmak yerine forumun tadini cikarmak daha guzel olur..
Yinede kendi tercihiniz..

Uzaklaştırılmış
18 Aralık 2009; 21:13:44 

illa birileri bi terslik çıkaracak yav... Taner Abi biz seni anladık canını sıkma

3692 Mesaj
19 Aralık 2009; 11:05:50 

bu konuda yine temizlik olmus galiba..

625 Mesaj
19 Aralık 2009; 15:18:07 

Valla bence ikisi de alınmaz.
Ama sele maruz kalmış arabayı iyice incelerseniz, elektronikleri de çalışıyorsa alınabilir.
Sonradan masraf çıkarabiileceğini de kabul etmek gerek. Mesela döşemeleri vd değiştirmek gerekebilir.

Celeron 600, 128 mb ram, tümleşik ekran kartı
Pejo 504 GL, 1973 model (baba yadigarı)
Nokia 3210 cep tel (arada tutukluk yapıyor, tutukluk yapmadığında da kontorüm olmuyor)

503 Mesaj
19 Aralık 2009; 16:56:54 

quote:

Orijinalden alıntı: skmg

kazali, sel hasarli vs. araclari alacak insanin ya bu araclar hakkinda, ufak bir inceleme ile "bu aracin surasi burasi degismeli, surasi burasi duzeltilmeli, o da su kadar zamana bu kadar paraya mal olur" diyebilecek kadar kaporta-motordan anlamasi lazimdir, ya da bunlari soyleyebilecek "cok yakin" bir dostunun olmasi lazimdir ki bu dost daha sonra telaffuz ettigi rakamlar karsiliginda bu toplama isini ustlenmeyi de taahhut etmelidir.

bu arabalar siradan biniciye belki kisa sureli bir mutluluk getirir, gerisi derttir sikintidir.

haddini bilmek iyi bir erdemdir. illa ekonomik gucunuzu asan bir araca sahip olma arzusunda iseniz piyangodur, sayisaldir sasmayin.

mumkunse ilk bakista cazip gorulen rakamlarla gaza gelmeyin ve bu hevesten vazgecin. bir suru genc insan boyle boyle suc dunyasina ilk adimini atiyor aman diyeyim.

Kesinlikle katılıyorum. Ya bu işlerden ciddi bir şekilde anlayacaksınız yada iyi bir tanıdığınız güveneceğiniz insan olacak. İlla alacam diyorsanız alın satıcıyı yanınıza çıkın uygun bir saatte paralı otobana mümkün olduğunca yüksek hızlara bir çıkın araçta bir şey görünmüyorsa bir şey hissetmiyorsanız (Korku dışında ) alın.

Daima Gülümse

40 Mesaj
3 Kasım 2013; 19:26:38 

kim ne derse desin hasarlı alıp yaptırmaktansa sel hasarlı alıp eksiklerini gidermek daha mantıklı

601 Mesaj
6 Kasım 2013; 21:24:48 

Bende bişey anlatayim
bizzat sigorta ekperi anlatti; selde kalan arabaya iyice temizledikten sonra marş basmislar çalışmış, bir daha calismaz korkusuyla bir gün boyu kapatmamislar.
Sonra çalışır vaziyette servise 'genel kontrole' götürmüş ler, servis hiç bir hata bulamamış.
Ertesi gün aracı güzel bir karla satmislar.
yani sel var diz boyu, sel var Bina boyu ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.(kofüçyus)
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel » kazalı araba mı,sel hasarlı arabamı almak daha mantıklı?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.609