- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
islemcide cache ne ise yarar, önemi nedir?
Bu konudaki kullanicilar:

36
Cevap
2
Favori
41174
Tıklama
Sayfa: [1]
Giris

122 Mesaj
15 Kasim 2009; 1:58:17 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

2mb veya 8mb cache özelligi olan islemciler var örnegin. bu cache miktari nerede önem kazanir ve ne kadar mühimdir? bir de L1 L2 L3 falan var...
(çok genelgeçer bi bilgi olabilir belki mazur görün ögrenmek için soruyorum ilgilenen herkese teskkürler)

< Bu mesaj bu kisi tarafindan degistirildi tekindegil -- 15 Kasim 2009; 2:05:50 >

En Çok Beğenilenler
Mikro islemcilerde yapilan islemler yazmaçlar üzerinden yapilir. Yazmaçlar genel olarak 32 bit uzunlugunda (4 harf sigar) ve genel kullanim için 5 tanedir. Bir programi isletirken, yazmaçlarin boyu...
Yoruma Git
Yorumun Devamı
+6 | LEON-X

38184 Mesaj
15 Kasim 2009; 2:08:25 

Mikro islemcilerde yapilan islemler yazmaçlar üzerinden yapilir. Yazmaçlar genel olarak 32 bit uzunlugunda (4 harf sigar) ve genel kullanim için 5 tanedir. Bir programi isletirken, yazmaçlarin boyutu ve sayisi yetersiz oldugunda ise ara bellek kullanilir. Ara bellek, anakart üzerinde fiziksel olarak mikroislemciye 5 cm kadar uzakta bulunur. Ara bellek ile mikroislemci arasindaki yol üzerinden 800MHz frekansiyla iletisim yapilabilir.

Eger mikroislemcide islenen komutlar ve veriler bazen çok kisa bazen çok uzun sürüyorsa, islem uzun sürerken ara bellekten alinan veriler mikroislemcinin girisinde bekletilir, sirasi gelince islenir; islem kisa sürüyorsa ara bellekten veri gelene kadar mikroislemci beklemek zorunda kalir. Bu türden gereksiz beklemeleri gidermek için önbellek fikri ortaya atilmistir.

Önbellek, mikroislemcinin fiziksel yapisinin içinde bulunan, siklikla 64kB, 128kB, 1MB, 2MB, 2x2MB boyutlarinda imal edilen ve mikroislemcinin o anda isledigi komut uzun sürdüyse ara bellekten gelen verileri kabul eden bellek bölgesidir. Önbellekler toplam performans üzerinde çok önemli bir etkendir. Önbellekler, sinirli bir kapasiteye sahip olduklari için, bu alanin dolmasi uzun sürmeyecektir. Önbellege yer açmak için hangi verinin atilacagina karar vermek oldukça zordur. Önbellek içerisinde, verilen hafiza hiyerarsisi içerisinde sistem tarafindan yukari veya asagi kaydirilir. Veri, erisim oldugu zaman yukari; yerine baska veri geldigi zaman ise asagi kaydirilir. Veri, blok denilen birimler içinde tasinir ve önbellek içindeki bu bloklara satir adi verilir. Genel olarak, bir düzeyde bulunan veriler, bir asagidaki düzeyde bulunan kayitli verilerin bir alt kümesidir.

Önbellek, mikroislemci üzerinde bulundugundan çalisma hizi da mikroislemcininki kadardir. Dolayisiyla bir veriye ulasmakta ara bellege göre 3-4 kat daha hizlidir.

Yine yazmaçlarda oldugu gibi mikroislemcinin fiziksel boyutlari ve maliyeti nedeniyle çok büyük önbellekler koymak mümkün olamamaktadir.

Ön bellek basarimi hk.

http://www.thgtr.com/is...rin-onbellek-kapasitesi

122 Mesaj
15 Kasim 2009; 2:41:07 

hizli ve detayli açiklama için tesekkürler...

515 Mesaj
15 Kasim 2009; 11:02:19 

bu konuyu bende merak ediyorum
peki L2 mi L3 mü daha önemlidir ?
mesela amd islemcilerde L2 bellek 512 kb dan yüksegini görmedim özellikle phenom larda L3 önbellek 6 mb bu durum avantaj midir yoksa dezavantaj midir ?

Imzaniz kural disidir! || Uymaniz gereken imza kurallarini okumak için tiklayiniz.

1846 Mesaj
15 Kasim 2009; 11:17:00 

Cache(Önbellek): Islemcilerin yapigi islemler sistem belleginden(Ram) çok daha hizli oldugu için sistem bellegi hiz olarak yetisemez. Yetisemedigi için sistemin daha yavas çalismasina sebeb olur. Bu engeli asmak için Cache kavrami ortaya çikmistir. Bilgiler Önbellege yerlesip islemciye daha hizli yetisdirmek suretiyle çalisir.

Bu önbellekler 3 düzeyi vardir. Bunlar L1,L2,L3'dür.
L1 Önbellek: En hizli önbellektir. En hizlisi oldugu için yapimi pahali ve çok az miktarda bulunur.
L2 Önbellek: En hizli 2 önbellektir. Yani L1'den yavastir. Yapimi L1'e göre ucuzdur. az miktarda bulunur.
L3 Önbellek: En yavas önbellektir. Yapimi kolay ve ucuz oldugundan çok fazla miktarda bulunur.

Bide Register(Kaydedici) vardir. Bu islemci hiziyla nerdese aynidir ve oldukça pahalidir ve çok azdir.

Yardimci olmaya çalistim

2458 Mesaj
15 Kasim 2009; 12:15:37 

Ayrica intel LGA775 mimarisinde L2 miktari önemlidir. Çünkü ram kontrolcüsü dahili degildir. Ve veriler Alper in dedigin gibi yigilir ve daha fazla l2 ye ihtiyaç duyulur. Çekirdek basina 1mb veya üzeri..
AMD islemcilerde ve Intelin son çikan core i5, i7 islemcilerinde ram kontrolcüsü dahilidir (islemci içindedir). Yüksek miktarda l2 ye ihtiyaç yoktur. Zaten phenom II ve Core i7 lere bakarsaniz az l2 çok l3 görürsünüz.
Buna gelen 1 yanıtı gör.

Phenom II x2 555 BE@x4 3,6 GHz + Sunbeam CCF|:|Gigabyte 790X-UD4 f7d Bios |:|Asus GTX650Ti Boost DirectCu II 2GB |:| A-Data 4*2 GB@800MHz 5-5-5-15 |:| 1TB+1TB+1.5TB HDD |:| XIGMATEK Utgard + XIGMATEK NRP-PC702 700W |:| Samsung 22" 226BW |:| Powercom 1000VA UPS|:|

962 Mesaj
22 Eylül 2011; 14:16:10 

ya arkadaslar kusura bakmayin ama ben bir sey soracagim 2mb ön bellegi olan mi yoksa 8mb ön bellek olanimi daha iiyi hangisini tercih edelim

< Bu mesaj bu kisi tarafindan degistirildi Turko24 -- 22 Eylül 2011; 14:16:38 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.

Her Sey sizinle güzel;
Donanimhaber ve siz degerli üyeleri iyiki varsiniz.

697 Mesaj
22 Eylül 2011; 14:40:38 

quote:

Orijinalden alinti: Turko24

ya arkadaslar kusura bakmayin ama ben bir sey soracagim 2mb ön bellegi olan mi yoksa 8mb ön bellek olanimi daha iiyi hangisini tercih edelim

bu kadar açiklamadan sonra güzel soru ancak islemci sadece önbellekten olusmadigi için net cevap verilemez yanliz ayni islemcinin hem 2 mb hem 8 mb ön bellekli modellerinin üretildigini farz edersek tabikide 8 mb önbellekli olan tercih edilmeli ama L1,L2,L3 te göz önünde bulundurulmali

490 Mesaj
17 Ocak 2012; 3:58:56 

Slm, ön bellek mi daha önemlidir yoksa islemcinin Ghz hizi? Iki model laptop arasinda hangisini tercih etmeliyiz???

Farazi olarak 8mb cash bellegi olan I5 mi yoksa
3mb Cach bellegi olan I7 mi gibi?

ve bu Internet kullaniminda farkli, program kullaniminda farkli bir öncelige mi sahiptir?

Simdiden tesekkürler...

Panasonic 42E30E, LG BD420, TOSHIBA XD-E500KE, iMac Z0GC001YC, Canon G9

4939 Mesaj
17 Ocak 2012; 5:35:18 

Bence cache frekans performasn mimari iliskisi ile ugrasmayin.

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html

Gerekli olan CPU lar arasi karsilastirmalara bunun gibi yerlerden bakin derim.

Detay gerekirse : Kullanilan önbellek istenilen çalisma frekansi, islemcinin kullanim amaci, varolan çekirdek sayisi ve/veya HT olup olmamasi vs. göre degisir (HT dogal olarak sadece intelde var 4/8 2/4 çekirdek gibi belirtilir. Mobil de AMD nin herhangi bir SMT çözümü, yani Bulldozerdekine benzer bi sekilde).

Temel olarak ama Intel için en azindan : 32kb x çekirdek sayisi = L1 cache, 256kb x çekirdek sayisi = L2 cache miktarini verir. L3 için en üst modellerde 2mb x çekirdek sayisi, birz daha düsük modellerde 1,5mb x çekirdek sayisi = L3 miktaridir.

Hepsi ayni Core yapisini kullandigindan L1 L2 cache miktari degismez. Degisen L3 için test mest yapip, iste 6mb degilde 8mb olsaydi su olurdu gibi spekülasyona giren kimseyi bilmiyorum, kimse onun pesinde dgeildir zaten.

Sizin bizim hepimizin inceleme yaparken dikkate alacagimiz sey bunlarin hiçbiri. Hangi islemci hangi klansmanda ona bakabilriz, mesela yeni i5 i7 2xxx ler SB tabanli, i5 5xx i7 7xx gibi islemciler daha eskidir. SB olanlar(2xxx) daha verimli hizlidir, daha az güç tüketirler. Sonrasinda alinacak olan notebookun islemcisinin frekansina ve testlerine bakariz odur olay.

Ayni mimari içinde frekansi yüksek olan en hizlidir. i5 2xxx ler içinde mesela sadece frekansina bakarak bu daha hizlidir denebililr. Kafa karistirici olarak, mesela frekanslari ayni olan i7 2720qm ile 2670qm arasinda sadece Turbo Boost farki var. 2720qm 'in turbosu 200mhz daha fazla, gpu'su da ayni sekilde.

Bi yerde kampanya var diyelim, 2670qm olan notebook %25 daha ucuz, ama daha yavasmis o denir mi? Denmez kesinlikle denmez ve rahatlikla hemen alinabilir.

i5 ile i7 nasil karsilastirilacak? Mobil i5 ler hep 2 çekirdekli, i7 ler 4 çekirdeklidir. Düsük voltaj (ULV) veya düsük TDP olan i7 ler 2 çekirdekli olabilir i7 2677M gibi. 2677m ulv islemci 17w tdp var, ultrabook tarzi aletler için esas, Asus Zenbooklarda var(i3 2330m civari bi perf varmis sanirim). konuya geri dönersem düsük voltaj düsük tdp disinda SB i7 ler daha hizlidir(i7 2xxx ler).

Eskilerle yenileri de artik esas lazim olan neyse ona göre karsilastirmak lazim. Uygun fiyat mi, daha uzun pil ömrü mü, daha yüksek performans mi gibi. Kampanya var mesela uygun düstü diye eski i5 alinabilir, i5 480m i5 540m faln gibi mesela.

Kisacasi karsilastirma için cache miktarina faln hiç bakmayin.

Edit : editi sildim ://

< Bu mesaj bu kisi tarafindan degistirildi Rubisco -- 17 Ocak 2012; 5:41:15 >

Mess With us, and you will feel
A Pain so true yet so unreal

2759 Mesaj
17 Ocak 2012; 16:53:17 

eskiden bu konu daha önemliydi..ama artik cache bellegi düsük islemci kalmadi.. bi ara intel celeron 300 leri celeron 300A adi altinda ve hatirladigim kadari ile L2 cache belleksiz olarak üretti tamamen fiyasko oldu. bununla birlikte s939 serisi amd 3500+ ve amd 3700+ islemcileri arasinda bütün özellikleri ayni olmasina ragmen cache farki vardi 3500+ 512k l2 / 3700+ 1024k l2 içeriyordu.. ortalama olarak 3700+ %5-10 daha hizli idi..sonuçta cache bellek iyidir fazlasi göz çikarmaz..

Intel i7 6900K , MSI X99A Godlike , Gskill 4x8GB DDR4 3200mhz CAS 14 , MSI GTX 980ti Golden , Intel P3700 2TB NVMe SSD, 16 TB HDD, PC Power

4939 Mesaj
17 Ocak 2012; 17:26:32 

Fiyasko olurmu c300a efsanedir. C300lerde L2 bellek yoktu, C300A da 128k L2 vardi 430-462 ye overclock oluyordu :))

SB leri üstün ve rakipsiz kilan, yaptigi ise göre dünyadaki en iyi "branch predictor"a sahip olmasidir. Bu ve cache yönetim sekli ile bellek okuma yazma hizlarini çok yüksek degerlere çikartiyor, aradaki performans farki da bundan kaynaklaniyor büyük oranda. Yoksa cacheler arasinda associativity olarak yada büyüklük olarak fark yok (SB ve öncesini karsilastirirsaniz(Nehalem / Westmare), her çekirdekde 32k Data ve instruction L1, 256K L2 var).

Bunun eksigi fazlasi denilecek bi yani yok, oranlar sabit onu demek istiyorum. Intel'de karsilastirilabilir mimariler arasinda cache farki gözlenmez zaten. Çekirdek sayisina göre cache miktari belirlidir. çekirdek sayisi x 64kb toplam L1 cache, çekirdek sayisi x 256k L2 cache ve modele göre 4-12mb arasi L3 cache.

Gerisi saticilarin pazarlama taktigidir o kadar. Sattirmak istedikleri bir ürün için, 4 çekirdekli bir islemci de 4 x 64k + 4x 256k + 8MB L3 = 9MB Önbellek var diyip, baska bi model için de sadece 1MB önbellek var diyebilir (4x 256 L2 cache alip sanki bütün çip bundan ibaretmis gibi gösterebilir). Sende son kullanici olarak aaa bunda 9mb var bunda 1mb var diyip yanilabilirsin, zaten amaç son kullaniciyi düdüklemek.

Notebook mu alicaksin, ilgilendigin aletin CPU'su ne i5 480m dimi, girip bakicaksin netten bunun performansi mobil i5 2410m ye mi denk geliyo neye denk geliyo ona bakicaksin odur olay.

Farkli mimarileri karsilastirirken cache miktari direk performans açisindan belirleyici degildir. SB vs. bulldozer, phenom gibi yani. Yani cache az veya çok diye direk yorum yapmak yannis olur.
Buna gelen 1 yanıtı gör.

2759 Mesaj
17 Ocak 2012; 18:56:50 

quote:

Orijinalden alinti: Rubisco

Fiyasko olurmu c300a efsanedir. C300lerde L2 bellek yoktu, C300A da 128k L2 vardi 430-462 ye overclock oluyordu :))

c300 fiyaskoydu o zaman iyi hatirliyorum..15 yila yakin olmustur bu intel fiyaskosunun üzerinden geçen zaman..
Buna gelen 1 yanıtı gör.

Intel i7 6900K , MSI X99A Godlike , Gskill 4x8GB DDR4 3200mhz CAS 14 , MSI GTX 980ti Golden , Intel P3700 2TB NVMe SSD, 16 TB HDD, PC Power

490 Mesaj
18 Ocak 2012; 1:25:11 

Bilgiler için tesekkürler her ne kadar fransiz kaldiysam da :-((

Peki benim eski bir masaüstüm var amd islemcili, yillar evvelde bu makineye xp yüklüydü simdi de. Yillar evvel emmnunken simdi internet sayfalarini neden beklemem gerekiyor çildirasim geliyor degisen ne oldu acaba? Tutupda baska bir isletim sistemi yüklemedim. Nedne bu kadar performansi düstü cihazin ömrü desem, cevpa bu mudur?

Simdi buna overlok mu yapsam yoksa internet ve office programlar gibi islerimi yapmak için (oyun oynamam) hangi islemci, bordu vs tavsiye edersiniz. sonuçta kasa, monitör, dvde sürücüsü, aver tv kartim vs var. Düsük maliyetle beni 5-10 yil daha götürecek ne gibi bir kombinasyon yapmaliyim? Vatanda %25 indirimler makul oluyor mu, satici arkadaslara fazla güvenemiyorum, kendilerince haklilar sonuçta isleri satisi artirmak.
UNUTMADAN, SISTEMIM ESKI: AMD ATHLON 64 PROCCESOR 3000+ , 768MB RAM.
BIOS tan vs ne gibi degisikliklerle performans arttirabilirim overlokvari?
Simdiden tesekkür ederim.
-----------------------------------------XXX--------------------------------------------------------
Ayrica Rubisco sizin söylediklerinizden sunu anladim, bakalim dogru mu anlamisim:

a) Asagida ki 1. ve 2. seçenek modeller arasinda fark yok gibi islemcilerin frekansi ayni gibi birisi 2.4Ghz diger 2.3Ghz ön bellekler ayni 3mb. Bu durumda bu 0.1Ghz i dikkate almayalim mi yoksa arada mimari farki çarpan vs afktörler var midir dikkate almamiz gereken?

b) 3.örnekte I5 580M islemci her ne kadar 2.66Ghz olsa da performansta I5 2430 2.4 vw I5 2410 2.3Ghz islemcilerden eksik kalir. Dogru mu anlamisim?

c) 4.5. ve 6. örneklerdeki islemciler her ne kadar I5 olsalar da bunlar ultra bok ince kasa laptop olduklarindan dolayi islemci frekanslari 1.7Ghz, 1.6Ghz ve 1.4Ghz olmalarindan ötürü performansta I3 2330M-2.20GHZ den daha asagidadirlar diyebilir miyiz? Yani bu durumda yeri gelince I3 I5 den daha performansli diyebilir miyiz islemciye göre???

d) Eger öyle ise kafami karistirmayacak bir tabloya hangi linkten ulasabilirim. Mesela T ve P islemciler vardi T9300 P8800 e mi ne denk geliyordu. Simdi ki islemcilerin intelle kendi aralarinda ve AMD ile karsilikli denklik tablosu vs linki var midir? Varsa bir de ekran kartlariyla ilgili link rica edecegim hangisi kaç bit nm degerleiyle ilgili....

Simdiden tesekkürler arkadaslar...

ÖRNEKLER:

1.DELL XPS 14Z CORE I5-2430M 2.40GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=58218

2.HP DV6-6001ST CORE I5-2410M 2.3GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=57812

3.ACER ICONIA RF702 CORE I5-580M 2.66GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=53080

4.ASUS UX31E CORE I5 2557M-1.7GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=57282

5.ACER AS3951 CORE I5 2467M-1.6GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=57428

6.SAMSUNG 900X3A CORE I5-2537M 1.40GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=54471

< Bu mesaj bu kisi tarafindan degistirildi Tan_Juan -- 18 Ocak 2012; 2:46:35 >
Buna gelen 1 yanıtı gör.

2759 Mesaj
18 Ocak 2012; 11:54:19 

verdiginiz 6 örnek ten 3 numarayi direk eleyin çünkü eski teknoloji hiç geregi yok... 4 / 5 / 6 ise daha çok mobility daha performans laptoplari yani laptop küçük olsun hafif olsun heryere benimle gelsin oyun falanda fazla isim olmaz diyorsaniz size yarar.. 1 numarayida eleyin inanilmaz yüksek bir fiyata gt520 gibi baslangiç seviyesi gpu ile gelmis.. 2 numara iyi gibi ama 1500 tl altina satildi ayni özellikleri tasiyan HP o sebeble 1500 alti bulursaniz olabilir ama bu fiyata olmamis.. ama tasinabilirlik derseniz ben samsung 900 ü tercih ederdim..

2692 Mesaj
18 Ocak 2012; 12:43:49 

Yararli bilgiler var

24 / Band of Brothers / Banshee / Battlestar Galactica / Better Call Saul / Black Mirror / Blue Mountain State / Boardwalk Empire / Borgen / Boss / Breaking Bad / Bron/Broen / Carnivàle / Chuck / Da Vinci's Demons / Damages / Deadwood / Dexter / Entourage / Fargo / Fear the Walking Dead / Firefly / Forbrydelsen / Friends / Fringe / Game of Thrones / Gangland Undercover / Generation Kill / Hannibal / Homeland / House M.D / House of Cards / How I Met Your Mother / Jane Eyre / Justified / Lilyhammer / Lost / Luther / Mad Men / Narcos / New Girl / Olive Kitteridge / OZ / Peaky Blinders / Person of Interest / Prison Break / Pushing Daisies / Rome / Sherlock / Six Feet Under / Spartacus / Strike Back / Suits / The Americans / The Honourable Woman / The Mentalist / The Newsroom / The Pacific / The Sopranos / The Walking Dead / The Wire / True Detective / Vikings / White Collar

4939 Mesaj
18 Ocak 2012; 13:43:21 

quote:

Orijinalden alinti: Tan_Juan

Bilgiler için tesekkürler her ne kadar fransiz kaldiysam da :-((

Peki benim eski bir masaüstüm var amd islemcili, yillar evvelde bu makineye xp yüklüydü simdi de. Yillar evvel emmnunken simdi internet sayfalarini neden beklemem gerekiyor çildirasim geliyor degisen ne oldu acaba? Tutupda baska bir isletim sistemi yüklemedim. Nedne bu kadar performansi düstü cihazin ömrü desem, cevpa bu mudur?

Simdi buna overlok mu yapsam yoksa internet ve office programlar gibi islerimi yapmak için (oyun oynamam) hangi islemci, bordu vs tavsiye edersiniz. sonuçta kasa, monitör, dvde sürücüsü, aver tv kartim vs var. Düsük maliyetle beni 5-10 yil daha götürecek ne gibi bir kombinasyon yapmaliyim? Vatanda %25 indirimler makul oluyor mu, satici arkadaslara fazla güvenemiyorum, kendilerince haklilar sonuçta isleri satisi artirmak.
UNUTMADAN, SISTEMIM ESKI: AMD ATHLON 64 PROCCESOR 3000+ , 768MB RAM.
BIOS tan vs ne gibi degisikliklerle performans arttirabilirim overlokvari?
Simdiden tesekkür ederim.
-----------------------------------------XXX--------------------------------------------------------
Ayrica Rubisco sizin söylediklerinizden sunu anladim, bakalim dogru mu anlamisim:

a) Asagida ki 1. ve 2. seçenek modeller arasinda fark yok gibi islemcilerin frekansi ayni gibi birisi 2.4Ghz diger 2.3Ghz ön bellekler ayni 3mb. Bu durumda bu 0.1Ghz i dikkate almayalim mi yoksa arada mimari farki çarpan vs afktörler var midir dikkate almamiz gereken?

b) 3.örnekte I5 580M islemci her ne kadar 2.66Ghz olsa da performansta I5 2430 2.4 vw I5 2410 2.3Ghz islemcilerden eksik kalir. Dogru mu anlamisim?

c) 4.5. ve 6. örneklerdeki islemciler her ne kadar I5 olsalar da bunlar ultra bok ince kasa laptop olduklarindan dolayi islemci frekanslari 1.7Ghz, 1.6Ghz ve 1.4Ghz olmalarindan ötürü performansta I3 2330M-2.20GHZ den daha asagidadirlar diyebilir miyiz? Yani bu durumda yeri gelince I3 I5 den daha performansli diyebilir miyiz islemciye göre???

d) Eger öyle ise kafami karistirmayacak bir tabloya hangi linkten ulasabilirim. Mesela T ve P islemciler vardi T9300 P8800 e mi ne denk geliyordu. Simdi ki islemcilerin intelle kendi aralarinda ve AMD ile karsilikli denklik tablosu vs linki var midir? Varsa bir de ekran kartlariyla ilgili link rica edecegim hangisi kaç bit nm degerleiyle ilgili....

Simdiden tesekkürler arkadaslar...

ÖRNEKLER:

1.DELL XPS 14Z CORE I5-2430M 2.40GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=58218

2.HP DV6-6001ST CORE I5-2410M 2.3GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=57812

3.ACER ICONIA RF702 CORE I5-580M 2.66GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=53080

4.ASUS UX31E CORE I5 2557M-1.7GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=57282

5.ACER AS3951 CORE I5 2467M-1.6GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=57428

6.SAMSUNG 900X3A CORE I5-2537M 1.40GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=54471

Masaüstü için internet temelli kullanim için

Athlon II x2 255
MSI 760GM-P23
Gskill 2gb ddr 1333 ram

toplami vatan indiriminde 227 TL ye geliyordu, onboard ekran karti da var anakartta. Çok uzun süre is yapar gibime geliyor. Bahsettiginiz pc nin donmasi janjanli internet sayfalari bi sürü flash ögeler vs. gibi seylerden oldugunu saniyorum. Babamda da Eski p4 1.6 alet vardi, yukaridaki ilaç gibi geldi adam cagiza.

a. Seçenekte iki islemci de ayni mimari, mobil Sandy Bridge. Dediginiz gibi aralarindaki tek fark frekans farki, bu farki kullanici olarak göremezsiniz zaten. Anca benchmark programlari ile bakarsaniz anlarsiniz. Ayni mimari ayni tür ilemci oldugu için baska biseyine bakmaya gerek yok, mhz ghz si yüksek olan daha hizlidir (alakasiz not: intel de kirpik yani cache miktari azaltilmis ucuz islemci yok simdilik bulamazsiniz o yüzden cache önbellek miktarlarina bakmamanizi öneiririm. Dedigim gibi ayni 2 cpu için birine 9mb digerine 1MB önbellek diyip bizi uyutabilirler).

Bu iki notebook arasinda salt islemci performansi olarak hemen hemen hiç fark yoktur diyebilriz. sadece 100mhz hiz farki vardir. O da kullanici tarafindan anlasilamaz.
Winrar 10sn de sikistiriyorsa, hizli olan 10.5 saniyede sikistirsin o sekil olur fark.

Diyelim bu 2'si arasinda kaldiniz, Zaten birbirine çok yakin olduklarindan, sizin dikkat etmeniz gereken diger seyler, ekran ram hdd ekran karti ve kullanicilarin olumsuz yorumlari. Sirf özelliklerine bakip 500 TL farka göre Dell alinirmi bence alinmaz. Özellikleri ciddi bi fark hissetmenize imkan vermiyor çünkü. Bunu dedikten sonra da kullananlarin yorumlarina bakariz ne diyorlar diye.

b. simdi i5 580m eski nesil, i5 2430m ile hem mimari hemde mhz farki var. Frekanslari ayni olsaydi hemen bi sonuca varilabilirdi ama arada frekans farki oldumu, i5 580m eski nesil olmasinin dezavantajini azaltiyor. O durumda test sonuçlarina faln bakmak daha mantikli. Ortalama olarak ne diyor, i5 580m 2430m ye göre azicik geride, zaten ön gördggümüz gibi. Yanniz perf farkli %2-3-4 civarinda en fazla. Ama platform bazinda i5 580m daha fazla güç harcar. Max yükte çalisirken mesela kendisinden önceki core2'den daha fazla güç çeker onun gibi. Alakasiz olarak da 3bin TL ye zaten o Acer alinmaz, örnek olarak verdiginizi biliyorumda, zaten fiyati görünce direk burun çeviririm ben :P

c. Bu biraz karisik bence. Dediginiz de haklisiniz ama TURBO kismi önemli. Çünkü bunlar ultra düsük voltaj olarak tasarlanmislar düsük hizda çalisiyorlar, 1.6 1.7 ghz gibi AMA kocaman bi Turbo araliklari var. i3 de turbo yok hizi neyse o. Önceki i5 örneklerinde 2430m de mesela 2400-3000 araligi var, turbo bunu 2 çekirdek yükte oldumu 2400 >>> 2700'e çikartiyor. 1.7 ghz ULV i5 2557m mesela 1700mhzde çalisiyor ama 2 çekirdek yükteyken turbo 2500mhze yükseltiyor(800mhz bi aralik var, normal 2430'da sadece 300mhz aralik var).

O zman tam yükte çalisirken i5 2557m 1700 degil 2500mhz olarak islem yapiyor bu da performansini 1700 e göre baya yukari çekiyor. Ama güç yönetimi buldugu her firsatta asagilara da çekmeye ugrasiyor. Mesela cinebench 3dmark gibi seylerde i5 2557m, i3 2310m den biraz daha iyi sonuçlari var.

Asagidaki linkten CPU lar arasi karsilastirma yapabilirsin.

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html

490 Mesaj
18 Ocak 2012; 15:08:43 

Rubisco, Eczanet, öncelikle çok tesekkür ederim....

Rubisco, dediginiz gibi niyetim o laptoplari almak degil sadece ögrenmek adina sormustum. Masaüstü için verdiginiz sistem tavsiyesini degerlendirecegimama :-))

Bu Istanbulda kardesimin pc si ve oyunla isi olmaz, internet ve ofice, maksat kasmasin 5 sene rahat götürsün.

Ben Kendi evimde iMAc kullaniyorum. ve son bir soru daha (son ola da bilir olmayada bilir söz vermiyorum :-))

Mac Book Pro ve veya air lerde mac tabanli islet,m sistemi var biliyorsunuz. Söylendigine göre mac deki P660 islemci windows tabanli I5 ten daha verimli çalisiyormus. Bu dogru mudur?

Imac in yaninda mobility bir laptop düsünüyorum. Acaba diyorum ayni paraya core 2 duo lu bir mac book pro mu yoksa windows 7 li bir laptop mu daha verimli oluer sizce?

Tesekkürler arkadaslar...

Bir de yukaraki sistem tavsiyesine hangi f/p ekran kartlarini önerirsiniz? Istanbula geldigimde arasira ben oynarim :-)) Üzerinde ki ponboard ekranb karti photoshop için yeterli midir acaba?

Simdiden tesekkürler...

490 Mesaj
18 Ocak 2012; 15:13:04 

Bir de ön bellek demisken :-))

HDD lerde 16mb bellekli 7200rpm mi daha performanslidir yoksa 32mb cash li 5400rpm olan hardiskler?

SSD dede var sanirim böyle kriterler bunlarda neyi baz almamiz lazim?

iyi ki söz vermemisim :-P

4939 Mesaj
18 Ocak 2012; 20:00:35 

Ben tersten yazayim, 7200hdd daha hizlidir daha baska biseyine bakmaya gerek yok. Önbellek olayina takilmayin derim ama sagdan soldan faln arastirin tabi ki. Forumda çok fazla bilgi kirliligi var kafanizin karistigi seylerde googledan faln direk kelimelere faln bakmakta fayda var ama bu daha da karistirici olabilir. cache de mesela associativity diye bisey vardir (türkçesi nedir bilmiyorum hiç ögrenmedim),belki türkçesi iliskisellendirme gibi bisey uydurabilirim. Cache yapilan önbelleklenen seyden nasil örnek alinacagini faln gösterir bu. Direct mapped, n-way associative , set associative, full associative faln diye. Bunlar arasinda kar zarar hesabi faln var, eger iskalarsa bu kaç cycle a patliyor veya cachedeki verinin yakalanmasi bulunmasi ne kadar sürüyor diye. Eger islemci gibi cache vs. diger cpu parçalari arasinda hizli iletisimin oldugu durumu karsilastirirsaniz cache boyutu tipi vs. önem kazanir.

Ama HDD gibi cache vs. hdd nin kendisi arasindaki iletisimin binlerce kat mertebesinde hiz farki oldugunda, mb mertebesindeki cache çok fazla is yapmaz. Burda zaten ilk basta 5400 vs 7200 karsilastirmasi yapmak lazim. Eger ayni siniftaki HDD leri karsilastiriyorsak(yani 7200 vs. 7200) belki 16mb mi 32mb mi diye bakmak belki faydali olur ama detayli teste bakmak en mantiklisli. Hiz konusunda beklenti çok çok yoksa, ikinci bi hdd ise arsiv yedek vs. için ise zaten, fiyati gerçtekten uygunsa 5400 de seçilir orasi dert degil. Onun disinda yakin fiyat için 7200 hep daha iyidir(hani 100$ vs. 60$ gibi fark olabilse bende 5400 lük alinir derim onun gibi).

Macbooklardaki hangi modelden hangi islemciden bahsediliyor ona göre konusmak lazim. Elmayla da armutu karsilastirmamak lazim. Eski Core2 vs. windowsda Sandy Bridge i5 karsilastiralim da neye göre karsilastiracaz? Ortak olan program oyun bisey bulup anca onunla yapilabilir bu. Diger taraftan da core2 vs. yeni nesil i5 i7 arasinda baya bi perf farki var,bunu eski macbook vs. yenileri ile de görebilirsiniz. Benim bi arkadasim Pc ye Snow kurup cinebench test etmisti skorlari bana söylemisti, %5-6 civari bi yüksek perf aliyordu ama bi biçok baska degiskene de bagli olabilir. Yani istedgi kadar verimli kullansin, bir core2 ile bi i5 performansina erisemez. Benim bakindigim testler de o yönde zaten.

CPU bazli tavsiyeden çok bence size iyi gelen platforma göre seçimde fayda var. Mac den memnunsunuz, yenisinin de mac olmasini istiyorsunuz ama isi paraya vurunca çok düsük bi modele geliyor. Olsn düsük olsun sevdigim platform olsun derseniz yine mac olabilir. Düzgün bi mac isteyince de fiyati çok yukarilara gidiyor fiyati canimi sikar derseniz i5 i7 li bi Windows notebook da pekala her isinizi görür. Özel macde çalisan spesifik bi ihtiyaciniz yoksa windowsda da ayni ihtiyaç karsilanirsa 2300TL ye bi core2 macbook almak bence pek iyi olmaz. O fiyatlara çok güzel i5 i7 li aletler var çünkü.

Onboard ekran karti film izlemek internete girmek vs. gibi her is için yeter. Photoshop için ekran kartinin GPU'sunu kullanan özel bi filitre kullanmiyorsunuz (çok uç bi örnek durum bu) oyun oynamak hariç her ise yeter. Düsük çözünürlükte eski oyunlari da oynatir elbette.

490 Mesaj
18 Ocak 2012; 21:17:10 

Tesekkür ederim Rubisco,

Gold'dan geliyorum,

TAVSIYE ETTIGINIZ SISTEM:
Athlon II x2 255
MSI 760GM-P23
Gskill 2gb ddr 1333 ram

hemen hemen ayni:
AMD Athlon II x2 250 ( siz 255 demistiniz bir sey degisir mi? Görevli arkadasin dedigi birisi 3.1 birisi 3.0Ghz dedi)
MSI 760GM-P23 devaminda FX AM3+ (DDR3) AMD (760G) (sanirim bu sizin dediginiz board)
Kingston 2gb 1333Mhz DDR3 (kvr1333d3)

Bu BOARDa Overlock oluyor mu?
Bu sisteme win7 64BIT kursam kasmaz degil mi?

250TL fiyat aldim. Sizin dediginize denk gelir degil mi bu? Yalniz boardin üzerinde sadece 1 adet IATA giris varmis demek ki hdd bunu kullanip bir de DVD writer almam gerekecek eger dönüstürücü kablolar olmuyorsa.

Ekran karti ne tavsiye edersiniz f/p ?

< Bu mesaj bu kisi tarafindan degistirildi Tan_Juan -- 18 Ocak 2012; 22:21:32 >

4939 Mesaj
19 Ocak 2012; 1:10:42 

Valla ne kadar beklenti var bilmiyorum da 5670 gibi bisey belki tavsiye edilebilir. 6770 fiyati bu sistemin fiyati kadar ne dersiniz bilemem.

490 Mesaj
19 Ocak 2012; 1:32:48 

Rubisco, farkindayim çok soruyorum; ama hazir uzmani bulmusken degerlendireyim istiyorum. Yarin da alisverisi yapmayi planliyorum.

Vatanda ayni fiyata asus ve gigabayt boardlar var, MSI i özellikle mi seçtiniz yoksa digerlerinden artisi var midir?
**Mesela az fiyat farkiyla 1866MHZ Asus var hizi daha ii olmaz mi, diger parçalarla uyumlu mudur sizce:
**ASUS M5A78L-M LX AMD 760G/SB710 AM3+ DDR3 1866MHz (O.C.) VGA Anakart
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=55471

peki ya gold dan verilen sistem (mesela 255 yerine 250 olmasi gibi) makul mudur?
Win 7 kurulabilir mi kasar mi?
Bunlara overlock yapilabilinir mi??

128bit olan 5670 mi (SAPPHIRE HD5670 GDDR3 1GB/2.8GB 128Bit ATI Radeon DX11 Ekran Karti 115TL)
(ASUS HD5670 GDDR3 1GB 128Bit ATI Radeon DX11 Ekran Karti 113TL)
(ASUS GT440 GDDR3 1GB 128Bit Nvidia GeForce DX11 Ekran Karti 155TL. Not: çekirdek hizi 810 mhz, hafiza hizi 1800mhz... imis bu 1333Mhz'lik
boardla uyum saglar mi?Saglamiyorsa bu Nvidia oldugu için mi Mhz?

yoksa

256bit olan GT440 mi (POWERCOLOR HD4830 GDDR3 1GB 256Bit ATI Radeon DX10.1 Ekran Karti 146TL)

Bunlarin tamami sizce tavsiye edilen islemci ve boarda uyumlu mudur Mhz degerleri vs. ?

**** yani 1 veya 2GB olmasindan kaç bit oldugu ve nm degerleri önemlidir degil mi? Ayrica 256bit DX10 olacagina 128bit DX11 mi tercih edilmelidir? GDDR5 128bit GDDR^256 bitten makul mudur hemen hemen ayni fiyatlara tekabül ediyorsa?
Gerçi linklerini de vereyim isterseniz; ancak nm degerlerini bilemiyorum.

Linkleri:
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=56097
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=52898
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=55974

http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=57003

fiyatlari %25 indirime göre yazdim...

< Bu mesaj bu kisi tarafindan degistirildi Tan_Juan -- 19 Ocak 2012; 2:16:02 >

4939 Mesaj
19 Ocak 2012; 4:19:53 

Internet ve eski bilgisayari yenilemek diyince ve simdiye kadar yenilemediginize göre aklima ya bütçe yada gerek duyulmamistir gibi bisey geldi, belki bi de zman ilgilenememe sorunu. Bütçe seçeneginden hareket ettim en ucuz ve çok uzun süre biseyler gerektirmeyecek diye yazdim. MSI anakart hem ucuz hem am3+ yani yukariya dogru bi miktar daha güncelemme imkani taniyor ama esas neden ucuz olmasi. 760gm de en ucuz chipset, x2 su an bulunan en ucuz amd islemci, performansi dual core Exxx lerden biraz daha iyi gibi.

Yoksa yani forumda internet ofis için bi tavsiye pls diyen adama direk i5 den baslayanlar var. Yoksa elbette farkli anakart islemci ekran karti ram seçimi yapilir ben ofis ve yeterlilik için en ucuzundan basladim. Belli bi bütçe verirseniz ona göre de ayar verilir.

x2 250 255 çok farketmez yani biri bulunmazsa digeri bulunur, ileride hiçbiri bulunmayacak çünkü. Ekran karti biraz iidare eder gibisinden olunca farkettiginiz gibi direk cpu anakart ram fiyatini buluyor. 6770 eski de olsa 4850 veya 6850 gibi kartlara da bakabilirsiniz. Mesela 500 tl idare etçek bisey dersiniz o zman farkli bisey ortaya çikar.

Islemci de ekran karti da ram da hepsi olabilecek seyler bi sorun yok. Yüksek sayilabilecek degerlere oc yapablrisniz 2si ile de. 3.6 3.8 gibi degerler x2 ler için stok fan ile.

490 Mesaj
19 Ocak 2012; 13:07:32 

Tesekkürler Rubisco,
Aslinda ne kadar uygun olursa o kadar tercihim; ancak 250 yerine bir 100 daha verip daha iyisini almaya deger alternatifler var midir diye bakmistim.

*400-500 civari bir bütçe ayirabilirim. (ekran karti hariç; çünkü o olsa da olur olmasada, o yüzden onboard olsun simdilik yeterlidir)
*RAM 4Gb düsünüyorum.
*Board üzerinde USB 3 olsa ii olurdu.
*Overlock için uygun olsun isterdim.
*Ilerde iyi bir ekran karti aldigimda destekliyor olmasi tercih nedenimdir.

*Bir de bu sisteme uygun birkaç ekran karti tavsiyesi f/p. Bunu sormamdaki maksat su, evvelden karsilasmistim "ona o parayi verecegine o paraya sunu alsaydin" diye. Sonuçta isin içinde olmayinca dogru ürünü seçemiyoruz maalesef.

1354 Mesaj
21 Ocak 2012; 2:57:14 

quote:

Orijinalden alinti: EcZaNeT

c300 fiyaskoydu o zaman iyi hatirliyorum..15 yila yakin olmustur bu intel fiyaskosunun üzerinden geçen zaman..

Celeron 300 a vardi bende de ama o zamanlar bilgi yoktu herkeste, devir Pentium2 devri böyle forumlar falan yok, pc dergileri falan bugünküler gibi degil ortam. Bu tür bilgisayar donanimlarinda o.c. olayinin bir nevi sihir gibi görüldügü intelin amd nin ne hizla sürse o sekilde kullanildigi bir nevi ortaçag gibi bir zamanlar yani. Hatirladigim kadariyla ilk o.c. olan islemciydi efsane olmasi o açidandir satici da cahil sagolsun bana tomato marka tx board vermisti (Kadiköyde mavi bilgisayar diye bir yer vardi iflas etti sonra) de daha sonra 1,5 2 sene sonra 2. el birzx board aldimda olayi çözdüydüm. 7 çarpani vardi 43mhz X 7 ile normalde 301mhz çalisiyordu ve 128mb cache vardi pentium2 lerde 2mb cache vardi ve ates pahasiydi ama zx boarda takinca pentium 2 lerin hizi olan 66mhz X 7 olarak 462mhz oluyordu ve 400mhz hizindaki kendinden 1 kaç kat pahali 2mb cacheli pentium2 400 e nal toplatiyordu. Efsane olmasi bundandir düz cache siz celeron 300 ise hakikaten berbat bir modeldi. Sonradan gene celeron 2000 e geçmistim o da 2800mhz e o.c. olabiliyordu. Tecrübelerimdem diyebilirimki lga 775 mimarisine kadar daha az cache i olan islemciler hem daha iyi o.c. olabiliyorlar hem de daha az isiniyorlardi. Cache i fazla olan modellerde ise o.c. orani az ve isinma problemi olan modellerdi nedense. Su anki durumu ise tam takip etmedigimden bilemiyorum ama cahe olayi pentium devrinde o.c. için bir handikap idi.

AOC E2352PHZ, SilverStone Raven RV03, I7-960&CNPS8700NT,Asus Rampage III gene, 6GB (3x2048MB) T/C Kit PN -OCZ3P1333LVA6GK ,Gigabyte GTX570 SOC, WD6000HLHX, HPC-450watt-H12S, ZM-MFC1 Fan cont, Sony/Nec DVD RW 7170 SATA, Acer AS5920G-602G25MN üzerine T9500_2X2gb Ocz 4-5-5-13_WD Scorpiablack 16Mb 7200rpm 320gb hdd_ 256Mb 8600GT

490 Mesaj
22 Ocak 2012; 4:14:44 

Öncelikle, bilgiler ve tavsiyeleriniz için tesekkür ederim, özellikle de Rubisco'ya,

Ben makineyi tekrar toplattim:

Athlon II x2 260
MSI 760GM-P33
2 adet x Kingston 2gb 1333Mhz DDR3 (kvr1333d3)

Win 7 Pro 64 bit kurdum kullaniyorum gayette iyi, memnunum.

AR-GE Bilgisayara da teseskkür edrim isteyenler Üsküdar'da Isbankasi Çarsi-Üsküdar Sb yaninda bulabilirler (balik pazarinin bitisiginde). Ömer bey ve Maksut bey yardimci olur (Yalniz 12'den evel gidin :-))

Slmlar...

< Bu mesaj bu kisi tarafindan degistirildi Tan_Juan -- 22 Ocak 2012; 4:17:35 >

4939 Mesaj
22 Ocak 2012; 11:39:30 

@Nm1

Zaten ne zman SB ler çikti mertlik bozuldu, en azindan salt stok performans açisindan. Bir de intelin dükkan dükkan gezip, abüü bak bizde güzel islemci compiler platform zamazingo ne ararsan var gel bizde derleyeleim sana hizli çalis vs. olaylarina girmesi tabii ki. AMD nin de kör sagir topali oynamasi ekmegine yag sürdü.

@Tan_Juan

Sistem hayrli ossn gg kullanin.

2 yazinizda çeliski var, bi uygun ekonomik ucuz ossn bi de ekran karti olsun biraz hizli gibisinden. Is görücek bi ekran karti koyunca dedigim gibi 200-250tl en azindan baslar o da sistemin kendisi kadar. Yoksa daha ucuzu, o 250TL den 100TL ye kadar ekran karti da seçilebilir. Önemli olan kullanicinin beklentisi ne istedigi. Tutup BF3 bilmem kaç çözünürlükte oynamak istiyorum derseniz olmaz. Ama sizinkinden daha geride özellikleri olup, 4650 ile düsük ayarlarda BF3 oynayanlar da var, 1920 de 6990 ile oynayan da var. Ikisi de oynuyor ama amaç ne o önemli. Kimi der sistemin kastigi yerde ben özellikleri az kisarim dert degil der, kimi der ben multi oynuyacam bütün efektler zart zurtlar beni rahatsiz ediyor süper bi config yapicam oyunu max. oynanabilirlik için tweakliyecem (ki eskiden beri böyledir), az pro gibi kasicam yani. O zman adamin tek derdi oyundaki FPS nin extra bi avantaji da yok ise (yani mesela q3 deki gibi 125 fps ile daha yüksege ziplamani sagladigi gibi bisey yoksa), oynanilabilir bir min. fps tutturmak olur. Kimisi de öyle 3000-5000 tl lik sistem toplar lale gibi dolasir ortalarda vs. Önemli olan kullanicinin ne bekledigi, nereye kadar falso yemegi sistemin kaldiramamasini kabul ettigi, nereye kadar genisleme sigorta payi birakmaya razi oldugu.

Bana eski bi oyun dersiniz mesela bende 6850 kart önermis olurum, hiçbi isinize yaramaz. Onboard kart bile isinizi görür, yada tam tersi olur. Bizim okulda hocalar Age of empires 2 oynuyolardi hala da oynuyorlarmis, buna 6850 ne gerek dimi? Onun gbi.

3D render ve 3D oyun lazim degilse onboard kart isinizi görür. 2009-2010 da çikan 3D hizli sistem isteyen oyunlari temiz hizli oynamak istiyoum derseniz harici hizli bi ekran karti bakmak lazim. Onda da dedigim gibi beklentiler önemli, 200 tl ye kadar ekran karti denir, ama 1680 de bu full detayda 50fps üstüne çikamaz. Bu kabul ise olur, oyunun detaaylarini kismaya razi olursunuz olur, çözünürlük degistirmeye razi olursunuz 1366 ya indirmeye mesela o da olur. Önemli olan beklenti, kimisi aradaki farklari anlayamadigi durumlar için bile buna tahammül edemez, kimisi 200tl ye bu kadar napalim der keyfine bakar.

Bi de mesela birbirine çok yakin sistemlerde (CPU falan yani), masaüstü kullanim diyip arada çok var o bundan bu sundan hizli diyip duranlar insanlari yanlis yönlendirenler faln var. Siz ne istediginizi biliyorsaniz elinizdeki makinayi internette sörf için flash oyunlar için faln kullanicaksaniz, ofis isleriyle ugrasicaksaniz rahat rahat yeter. Yok ben size LLVM ile Java scriptle 3D ray tracing yaptigi seyler gösteririrm (kimin ne isine yariyacaksa bu), bi tane cpu 24sn de tamamlar, bi tanesi 30sn, ooo yasasin dersiniz. Yada sunspider ile javascript testi yaparsiniz, biri digerinden 50ms daha hizli çikar, ama kullanirken bu farki annayamazsiniz onun gibi. Is sadece beklentiler ile alakali.

490 Mesaj
22 Ocak 2012; 15:44:06 

quote:

Rubisco: biri digerinden 50ms daha hizli çikar, ama kullanirken bu farki annayamazsiniz

Aynen katiliyuorum size. Tesekkür ederim ayrica. Ilerde bir ekran karti alacak olursam neyi alayimin açilimi:

Ben oyun delisi degil belki arada sirada oynayacak olursam diye bvir fikir edinmek adina idi. Mesela bundan 1-2 yil önce GT9600 aldigimda isin uzmanlari dediler ki ona o parayi verecegine ayni paraya GT8800 efsane karti alsaydiniz (yanlis hatirlamiyorsam GT8800 idid siz daha iyi bilirsiniz) yanlis ürün seçmemek adina idi.

Bir de cpu ve main boardin müsade etmeyecegi kapasiteli bir ekran kartina para verip çarçur etmemek. Sonuçta bilgisayarin çalisma hizi dediginiz gibi en düsük parçaya göredir o bakimdan. Mesela DDR5 ekran karti mi DDR3 mü 256 bit olani bu pc kaldirir mi 128 bit mi gibi? Tabii ki full çözünürlük de etkendir haklisiniz.

Su anda benim için ekran kartindan daha önemlisi TV kartidir. Kablo tv kullaniyorum ne önerirdiniz bu konuda?

100 Mesaj
23 Ocak 2012; 18:35:30 

güzel bilgiler var saolun

328 Mesaj
25 Ocak 2012; 23:15:59 

bilgilendirenlere tesekkürler...

Per Aspera Ad Astra

3037 Mesaj
26 Ocak 2012; 18:54:57 

cache uzmani olduk valla...herkese tesekkürler saygilar

donanim haber bana çok sey ögretti katkida bulunan
herkesinyüregine-beynine-emegine saglik
bilgiyle-bilimle kaliniz

1326 Mesaj
28 Ocak 2012; 21:09:11 

yararli oldu.

< Bu mesaj bu kisi tarafindan degistirildi FTorres -- 28 Ocak 2012; 21:10:04 >

ΣL ηiηo
PSN: mertsahin3

1 Mesaj
23 Agustos 2013; 15:16:48 

arkadaslar simdi benim bilgisayarim 3 mb ön bellege sahip 8gb ram 2 gb paylasimsiz nvidia geforce ama bu bilgisayar arada sirada gta 4 de bile kasiyor nedenini bilenler pm atabilirmi?

283 Mesaj
1 Mart 2014; 17:26:11 

Herkese tesekkürler bayaga bilgi var konuda.

Monster TULPAR T7 v2.6 ////// Sapphire R7 250 2GB AMD Phenom 9750 Quad Core 2.40GHz - 4GB CL4 800 MHz - ASrock n68 GC FX - WD Caviar Black 1TB ////// Samsung Galaxy Note 4 (Exynos) ////// iPad 2 16GB Wifi w/JailBreak

5640 Mesaj
2 Mart 2014; 20:12:56 

quote:

Orijinalden alinti: tekindegil

2mb veya 8mb cache özelligi olan islemciler var örnegin. bu cache miktari nerede önem kazanir ve ne kadar mühimdir? bir de L1 L2 L3 falan var...
(çok genelgeçer bi bilgi olabilir belki mazur görün ögrenmek için soruyorum ilgilenen herkese teskkürler)

Islemcide hesaplar vb registerler üzerinde yapilir. 32 bit islemcilerde 6 tane tamsayi ve 8 kayan nokta registeri vardir. 64 bit olanlarda 16 ve 8 dir. Ayrica MMX ve SSE için 8+8 tane daha bulunur.

Cache amaci bellegin yavasligindan kurtulmaktir. Islemci bellege erisirken genelde burst mode denilen 4 satirlik paketler kullanir. 32 bit islemcilerde 4x32, 64 bit olanlarda 4x64 bit erisim yapar. Bugün 2000 Mz CL10 bellegimiz olsa burst mode ile 4 satir veri 10+1+1+1=13 çevrimde okunur. 64 bit islemci ile çift kanalda bu da;

2.000.000.000 / 13= 153.846.153 paket.
153.846.153 * 4 = 615.384.612 satir.
615.846.612 * 8 = 4.923.076.896 byte demektir.

Yani en kötü durumda tek kanal ile 4.9 GB/s bantgenisligine ulasabiliriz. Pratikte ortalama bunun iki katidir sirali okuma ve önokuma nedeni ile. 4-8 çekirdekli islemcilerki çekirdekler iki kanal için kapisirlar.

Burst mode yerine tek satir okumada durum vahimdir. 2.000.000.000 / 10 * 8 ile tek kanal ile 1.5 GBs anca verir en kötü durumda.

Cache ise islemciyle ayni hizda çalisir ve gecikmesi çok düsüktür. Mesela 2 GHZ bir islemcimizdeki 4 yollu 16 küme birlesimli cacheye 1 gecikme ile ulasiriz ve bu da 2.000.000.000*8 = 16 GBs alabiliriz 1.5 yerine. 4 yollu ve 16 küme ile çekirdekler biribiri ile kapismaz ve teorik olarak 72 GBs verebilir.

L3 cache bellegi dogrudan tamponlamak için kullanilir. Yani hizli islemcinin yavas bellegi beklemesini mümkün oldugunca azaltmak için. Islemcinin istedigi veri L3 cachede ise bellegi 10 çevrim bekleyecegine 1 çevrimde okur. Yazarken de ayni mantik geçerlidir. Örnegimizde 2 GHz islemci 2 GHz bellek kullandik. Bugün yaygin bellekler 1600 iken islemciler 3500 ve üstü oldugundan bekleme çok daha fazladir.

L3 cache tüm progmalar ve çekirdekler tarafindan ortak kullanilir ve fiziksel bellegin aynasidir. Ne kadar büyükse o kadar iyidir zira islemcinin istedigi verilerin o kadar çogunu tutabilir bellegi bekleme olayinin o kadar azaltir.

L2 cache ise sadece çekirdek ve aktif program tarafindan kullanilir. L3 cacheden daha hizlidir zira çekirdekler çakismaz. Ancak buradaki veriler fiziksel bellek adresine göre degil programin kod segmentinin sanal adreslerine göre tutulur. Bu yüzden program degisince (task switch9) L2 cachenin bosaltilmasi ve yeni programa göre tekrar doldurulmasi gerekir. Burada tutulan her verinin bir kopyasi da L3 içinde bulunur. Bu yüzden çok büyük olmasi tercih edilmez bosaltma-doldurma isi uzayacagindan. Geçmiste L2 cacheler çok büyüyünce bu sorun ortaya çiktigindan küçültülmüs ve L3 kullanimina baslanmistir.

L1 cache ise en hizlisidir ve gecikmesiz çalistigindan çok hizlidir. Ancak büyük boyutlu olursa inanilmaz doldurma-bosaltma gecikmelerine yol açabilir. Bu yüzden genelde 64 K ve alti boydadir. Burada veriler L2 gibi sanal adreslere göre tutulur ve program hatta bellek sayfasi degisince güncellenmesi gerekir. BU da zahmetlidir. Zira veriler bellekteki gibi bütün degildir. Tüm veriler hizalanmis ve decode edilmis sekilde tutulur. Yani komutun kendisi, operandlari, imm datalari her biri ayri bir satirda yer alir. Satirlar islemcideki en uzun registere esittir. Yani 2-4 nesil I? isleciniz varsa her satir 256 bittir, Fx varsa 128 bittir. burada 8 bitlik bir komut-operan-imm data bile 128/256 bit kaplayacaktir.

Hizalama nedeni ile islemci L1 cacheye nerede ise register hizina yakin ve gecikmesiz ulasabilir ve islemci hizina çok etki eder. Çünkü direkt islemci iç veri yoluna baglidir. Dedigimiz gibi decode-hizalama ihtiyaci nedeni ile doldurup-bosaltilmasi zordur ve bu nedenle küçük tutulurlar. Verilerin bir kopyasi da L2 ve L3 içindedir. Kod ve veri için ayri L1 cache kullanilir.

En önemlisi L3 ve L1 cachelerdir. L3 büyükse cache isabet oranini artirir ve islemci yavas bellekle daha az ugrasir. L2 cache kisa programlarda daha etkilidir. Kod ve veri cacheye sigacak kadar azsa bellege ulasim çok azalir ve perf oldukça artar. L1 ise özellikle döngüler gibi kisa kod parçalarinda kritik öneme sahiptir. Döngü kodu L1 içine sigiyorsa bellek erisimine gerek kalmaz ve islemci son hizla çalisabilir.

Gigabyte 970A-UD3P, FX-8320, G-Skill TridentX 2x8 GB 2133 Mhz 9.11.11.31, HD-7950 DCU2T, 2x2 TB Hitachi Deskstar, 2x2 TB Seagate harici, 2x1 TB Hitachi Ultrastar, HP DVD-RW, ACER 19" LCD, Coolermaster RC-690-III, Thermaltake Toughpower 750 Qfan, Logitech M705 Marathon-K350 Wave

271 Mesaj
31 Mayis 2015; 1:23:18 

Hocam 6 yil olmus ama tam olarak bu bilgiye ihtiyacim vardi tesekkürler.

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanim / Hardware] » Dahili Bilesenler » Islemci » islemcide cache ne ise yarar, önemi nedir?
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

DHBR3
0.449