işlemcide cache ne işe yarar, önemi nedir?
35 Cevap20197 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

122 Mesaj
15 Kasım 2009; 1:58:17 

2mb veya 8mb cache özelliği olan işlemciler var örneğin. bu cache miktarı nerede önem kazanır ve ne kadar mühimdir? bir de L1 L2 L3 falan var...
(çok genelgeçer bi bilgi olabilir belki mazur görün öğrenmek için soruyorum ilgilenen herkese teşkkürler)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tekindegil -- 15 Kasım 2009; 2:05:50 >

29617 Mesaj
15 Kasım 2009; 2:08:25 

Mikro işlemcilerde yapılan işlemler yazmaçlar üzerinden yapılır. Yazmaçlar genel olarak 32 bit uzunluğunda (4 harf sığar) ve genel kullanım için 5 tanedir. Bir programı işletirken, yazmaçların boyutu ve sayısı yetersiz olduğunda ise ara bellek kullanılır. Ara bellek, anakart üzerinde fiziksel olarak mikroişlemciye 5 cm kadar uzakta bulunur. Ara bellek ile mikroişlemci arasındaki yol üzerinden 800MHz frekansıyla iletişim yapılabilir.

Eğer mikroişlemcide işlenen komutlar ve veriler bazen çok kısa bazen çok uzun sürüyorsa, işlem uzun sürerken ara bellekten alınan veriler mikroişlemcinin girişinde bekletilir, sırası gelince işlenir; işlem kısa sürüyorsa ara bellekten veri gelene kadar mikroişlemci beklemek zorunda kalır. Bu türden gereksiz beklemeleri gidermek için önbellek fikri ortaya atılmıştır.

Önbellek, mikroişlemcinin fiziksel yapısının içinde bulunan, sıklıkla 64kB, 128kB, 1MB, 2MB, 2x2MB boyutlarında imal edilen ve mikroişlemcinin o anda işlediği komut uzun sürdüyse ara bellekten gelen verileri kabul eden bellek bölgesidir. Önbellekler toplam performans üzerinde çok önemli bir etkendir. Önbellekler, sınırlı bir kapasiteye sahip oldukları için, bu alanın dolması uzun sürmeyecektir. Önbelleğe yer açmak için hangi verinin atılacağına karar vermek oldukça zordur. Önbellek içerisinde, verilen hafıza hiyerarşisi içerisinde sistem tarafından yukarı veya aşağı kaydırılır. Veri, erişim olduğu zaman yukarı; yerine baska veri geldiği zaman ise aşağı kaydırılır. Veri, blok denilen birimler içinde taşınır ve önbellek içindeki bu bloklara satır adı verilir. Genel olarak, bir düzeyde bulunan veriler, bir aşağıdaki düzeyde bulunan kayıtlı verilerin bir alt kümesidir.

Önbellek, mikroişlemci üzerinde bulunduğundan çalışma hızı da mikroişlemcininki kadardır. Dolayısıyla bir veriye ulaşmakta ara belleğe göre 3-4 kat daha hızlıdır.

Yine yazmaçlarda olduğu gibi mikroişlemcinin fiziksel boyutları ve maliyeti nedeniyle çok büyük önbellekler koymak mümkün olamamaktadır.

Ön bellek başarımı hk.

http://www.thgtr.com/is...rin-onbellek-kapasitesi

122 Mesaj
15 Kasım 2009; 2:41:07 

hızlı ve detaylı açıklama için teşekkürler...

428 Mesaj
15 Kasım 2009; 11:02:19 

bu konuyu bende merak ediyorum
peki L2 mi L3 mü daha önemlidir ?
mesela amd işlemcilerde L2 bellek 512 kb dan yükseğini görmedim özellikle phenom larda L3 önbellek 6 mb bu durum avantaj mıdır yoksa dezavantaj mıdır ?

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1455 Mesaj
15 Kasım 2009; 11:17:00 

Cache(Önbellek): İşlemcilerin yapığı işlemler sistem belleğinden(Ram) çok daha hızlı olduğu için sistem belleği hız olarak yetişemez. Yetişemediği için sistemin daha yavaş çalışmasına sebeb olur. Bu engeli aşmak için Cache kavramı ortaya çıkmıştır. Bilgiler Önbelleğe yerleşip işlemciye daha hızlı yetişdirmek suretiyle çalışır.

Bu önbellekler 3 düzeyi vardır. Bunlar L1,L2,L3'dür.
L1 Önbellek: En hızlı önbellektir. En hızlısı olduğu için yapımı pahalı ve çok az miktarda bulunur.
L2 Önbellek: En hızlı 2 önbellektir. Yani L1'den yavaştır. Yapımı L1'e göre ucuzdur. az miktarda bulunur.
L3 Önbellek: En yavaş önbellektir. Yapımı kolay ve ucuz olduğundan çok fazla miktarda bulunur.

Bide Register(Kaydedici) vardır. Bu işlemci hızıyla nerdese aynıdır ve oldukça pahalıdır ve çok azdır.

Yardımcı olmaya çalıştım

Hayaller olmasaydı, gelecekte olmazdı!

2367 Mesaj
15 Kasım 2009; 12:15:37 

Ayrıca intel LGA775 mimarisinde L2 miktarı önemlidir. Çünkü ram kontrolcüsü dahili değildir. Ve veriler Alper in dediğin gibi yığılır ve daha fazla l2 ye ihtiyaç duyulur. Çekirdek başına 1mb veya üzeri..
AMD işlemcilerde ve İntelin son çıkan core i5, i7 işlemcilerinde ram kontrolcüsü dahilidir (işlemci içindedir). Yüksek miktarda l2 ye ihtiyaç yoktur. Zaten phenom II ve Core i7 lere bakarsanız az l2 çok l3 görürsünüz.

Phenom II x2 555 BE@x4 3,6 GHz + Sunbeam CCF|:|Gigabyte 790X-UD4 f7d Bios |:|Asus GTX650Ti Boost DirectCu II 2GB |:| A-Data 4*2 GB@800MHz 5-5-5-15 |:| 1TB+1TB+1.5TB HDD |:| XIGMATEK Utgard + XIGMATEK NRP-PC702 700W |:| Samsung 22" 226BW|:| Powercom 1000VA UPS|:|

682 Mesaj
22 Eylül 2011; 14:16:10 

ya arkadaşlar kusura bakmayın ama ben bir şey soracağım 2mb ön belleği olan mı yoksa 8mb ön bellek olanımı daha iiyi hangisini tercih edelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Turko24 -- 22 Eylül 2011; 14:16:38 >

Her Şey sizinle güzel;
Donanımhaber ve siz değerli üyeleri iyiki varsınız.

415 Mesaj
22 Eylül 2011; 14:40:38 

quote:

Orijinalden alıntı: Turko24

ya arkadaşlar kusura bakmayın ama ben bir şey soracağım 2mb ön belleği olan mı yoksa 8mb ön bellek olanımı daha iiyi hangisini tercih edelim

bu kadar açıklamadan sonra güzel soru ancak işlemci sadece önbellekten oluşmadığı için net cevap verilemez yanlız aynı işlemcinin hem 2 mb hem 8 mb ön bellekli modellerinin üretildiğini farz edersek tabikide 8 mb önbellekli olan tercih edilmeli ama L1,L2,L3 te göz önünde bulundurulmalı

477 Mesaj
17 Ocak 2012; 3:58:56 

Slm, ön bellek mi daha önemlidir yoksa işlemcinin Ghz hızı? İki model laptop arasında hangisini tercih etmeliyiz???

Farazi olarak 8mb cash belleği olan İ5 mi yoksa
3mb Cach belleği olan İ7 mi gibi?

ve bu İnternet kullanımında farklı, program kullanımında farklı bir önceliğe mi sahiptir?

Şimdiden teşekkürler...

Panasonic 42E30E, LG BD420, TOSHIBA XD-E500KE, iMac Z0GC001YC, Canon G9, Nikon

3955 Mesaj
17 Ocak 2012; 5:35:18 

Bence cache frekans performasn mimari ilişkisi ile uğraşmayın.

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html

Gerekli olan CPU lar arası karşılaştırmalara bunun gibi yerlerden bakın derim.

Detay gerekirse : Kullanılan önbellek istenilen çalışma frekansı, işlemcinin kullanım amacı, varolan çekirdek sayısı ve/veya HT olup olmaması vs. göre değişir (HT doğal olarak sadece intelde var 4/8 2/4 çekirdek gibi belirtilir. Mobil de AMD nin herhangi bir SMT çözümü, yani Bulldozerdekine benzer bi şekilde).

Temel olarak ama Intel için en azından : 32kb x çekirdek sayısı = L1 cache, 256kb x çekirdek sayısı = L2 cache miktarını verir. L3 için en üst modellerde 2mb x çekirdek sayısı, birz daha düşük modellerde 1,5mb x çekirdek sayısı = L3 miktarıdır.

Hepsi aynı Core yapısını kullandığından L1 L2 cache miktarı değişmez. Değişen L3 için test mest yapıp, işte 6mb değilde 8mb olsaydı şu olurdu gibi spekülasyona giren kimseyi bilmiyorum, kimse onun peşinde dğeildir zaten.

Sizin bizim hepimizin inceleme yaparken dikkate alacağımız şey bunların hiçbiri. Hangi işlemci hangi klansmanda ona bakabilriz, mesela yeni i5 i7 2xxx ler SB tabanlı, i5 5xx i7 7xx gibi işlemciler daha eskidir. SB olanlar(2xxx) daha verimli hızlıdır, daha az güç tüketirler. Sonrasında alınacak olan notebookun işlemcisinin frekansına ve testlerine bakarız odur olay.

Aynı mimari içinde frekansı yüksek olan en hızlıdır. i5 2xxx ler içinde mesela sadece frekansına bakarak bu daha hızlıdır denebililr. Kafa karıştırıcı olarak, mesela frekansları aynı olan i7 2720qm ile 2670qm arasında sadece Turbo Boost farkı var. 2720qm 'in turbosu 200mhz daha fazla, gpu'su da aynı şekilde.

Bi yerde kampanya var diyelim, 2670qm olan notebook %25 daha ucuz, ama daha yavaşmış o denir mi? Denmez kesinlikle denmez ve rahatlıkla hemen alınabilir.

i5 ile i7 nasıl karşılaştırılacak? Mobil i5 ler hep 2 çekirdekli, i7 ler 4 çekirdeklidir. Düşük voltaj (ULV) veya düşük TDP olan i7 ler 2 çekirdekli olabilir i7 2677M gibi. 2677m ulv işlemci 17w tdp var, ultrabook tarzı aletler için esas, Asus Zenbooklarda var(i3 2330m civarı bi perf varmış sanırım). konuya geri dönersem düşük voltaj düşük tdp dışında SB i7 ler daha hızlıdır(i7 2xxx ler).

Eskilerle yenileri de artık esas lazım olan neyse ona göre karşılaştırmak lazım. Uygun fiyat mı, daha uzun pil ömrü mü, daha yüksek performans mı gibi. Kampanya var mesela uygun düştü diye eski i5 alınabilir, i5 480m i5 540m faln gibi mesela.

Kısacası karşılaştırma için cache miktarına faln hiç bakmayın.

Edit : editi sildim ://

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rubisco -- 17 Ocak 2012; 5:41:15 >

Mess With us, and you will feel
A Pain so true yet so unreal

2328 Mesaj
17 Ocak 2012; 16:53:17 

eskiden bu konu daha önemliydi..ama artık cache belleği düşük işlemci kalmadı.. bi ara intel celeron 300 leri celeron 300A adı altında ve hatırladıgım kadarı ile L2 cache belleksiz olarak üretti tamamen fiyasko oldu. bununla birlikte s939 serisi amd 3500+ ve amd 3700+ işlemcileri arasında bütün özellikleri aynı olmasına rağmen cache farkı vardı 3500+ 512k l2 / 3700+ 1024k l2 içeriyordu.. ortalama olarak 3700+ %5-10 daha hızlı idi..sonuçta cache bellek iyidir fazlası göz çıkarmaz..

Xeon E5-2660 v2 (10C/20T) , Asus x79 deluxe , Samsung 4x4GB 2133mhz , ASUS GTX Titan 6GB Artic Cooling, OCZ Revodrive 3 X2 480gb, 10TB+ HDD, Thermaltake Toughpower 1200W , TT GT10 Gamer Case, 27" Asus VG278H 3D

3955 Mesaj
17 Ocak 2012; 17:26:32 

Fiyasko olurmu c300a efsanedir. C300lerde L2 bellek yoktu, C300A da 128k L2 vardı 430-462 ye overclock oluyordu :))

SB leri üstün ve rakipsiz kılan, yaptığı işe göre dünyadaki en iyi "branch predictor"a sahip olmasıdır. Bu ve cache yönetim şekli ile bellek okuma yazma hızlarını çok yüksek değerlere çıkartıyor, aradaki performans farkı da bundan kaynaklanıyor büyük oranda. Yoksa cacheler arasında associativity olarak yada büyüklük olarak fark yok (SB ve öncesini karşılaştırırsanız(Nehalem / Westmare), her çekirdekde 32k Data ve instruction L1, 256K L2 var).

Bunun eksiği fazlası denilecek bi yanı yok, oranlar sabit onu demek istiyorum. Intel'de karşılaştırılabilir mimariler arasında cache farkı gözlenmez zaten. Çekirdek sayısına göre cache miktarı belirlidir. çekirdek sayısı x 64kb toplam L1 cache, çekirdek sayısı x 256k L2 cache ve modele göre 4-12mb arası L3 cache.

Gerisi satıcıların pazarlama taktiğidir o kadar. Sattırmak istedikleri bir ürün için, 4 çekirdekli bir işlemci de 4 x 64k + 4x 256k + 8MB L3 = 9MB Önbellek var diyip, başka bi model için de sadece 1MB önbellek var diyebilir (4x 256 L2 cache alıp sanki bütün çip bundan ibaretmiş gibi gösterebilir). Sende son kullanıcı olarak aaa bunda 9mb var bunda 1mb var diyip yanılabilirsin, zaten amaç son kullanıcıyı düdüklemek.

Notebook mu alıcaksın, ilgilendiğin aletin CPU'su ne i5 480m dimi, girip bakıcaksın netten bunun performansı mobil i5 2410m ye mi denk geliyo neye denk geliyo ona bakıcaksın odur olay.

Farklı mimarileri karşılaştırırken cache miktarı direk performans açısından belirleyici değildir. SB vs. bulldozer, phenom gibi yani. Yani cache az veya çok diye direk yorum yapmak yannış olur.

2328 Mesaj
17 Ocak 2012; 18:56:50 

quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

Fiyasko olurmu c300a efsanedir. C300lerde L2 bellek yoktu, C300A da 128k L2 vardı 430-462 ye overclock oluyordu :))

c300 fiyaskoydu o zaman iyi hatırlıyorum..15 yıla yakın olmuştur bu intel fiyaskosunun üzerinden geçen zaman..

Xeon E5-2660 v2 (10C/20T) , Asus x79 deluxe , Samsung 4x4GB 2133mhz , ASUS GTX Titan 6GB Artic Cooling, OCZ Revodrive 3 X2 480gb, 10TB+ HDD, Thermaltake Toughpower 1200W , TT GT10 Gamer Case, 27" Asus VG278H 3D

477 Mesaj
18 Ocak 2012; 1:25:11 

Bilgiler için teşekkürler her ne kadar fransız kaldıysam da :-((

Peki benim eski bir masaüstüm var amd işlemcili, yıllar evvelde bu makineye xp yüklüydü şimdi de. Yıllar evvel emmnunken şimdi internet sayfalarını neden beklemem gerekiyor çıldırasım geliyor değişen ne oldu acaba? Tutupda başka bir işletim sistemi yüklemedim. Nedne bu kadar performansı düştü cihazın ömrü desem, cevpa bu mudur?

Şimdi buna overlok mu yapsam yoksa internet ve office programlar gibi işlerimi yapmak için (oyun oynamam) hangi işlemci, bordu vs tavsiye edersiniz. sonuçta kasa, monitör, dvde sürücüsü, aver tv kartım vs var. Düşük maliyetle beni 5-10 yıl daha götürecek ne gibi bir kombinasyon yapmalıyım? Vatanda %25 indirimler makul oluyor mu, satıcı arkadaşlara fazla güvenemiyorum, kendilerince haklılar sonuçta işleri satışı artırmak.
UNUTMADAN, SİSTEMİM ESKİ: AMD ATHLON 64 PROCCESOR 3000+ , 768MB RAM.
BIOS tan vs ne gibi değişikliklerle performans arttırabilirim overlokvari?
Şimdiden teşekkür ederim.
-----------------------------------------XXX--------------------------------------------------------
Ayrıca Rubisco sizin söylediklerinizden şunu anladım, bakalım doğru mu anlamışım:

a) Aşağıda ki 1. ve 2. seçenek modeller arasında fark yok gibi işlemcilerin frekansı aynı gibi birisi 2.4Ghz diğer 2.3Ghz ön bellekler aynı 3mb. Bu durumda bu 0.1Ghz i dikkate almayalım mı yoksa arada mimari farkı çarpan vs afktörler var mıdır dikkate almamız gereken?

b) 3.örnekte İ5 580M işlemci her ne kadar 2.66Ghz olsa da performansta İ5 2430 2.4 vw İ5 2410 2.3Ghz işlemcilerden eksik kalır. Doğru mu anlamışım?

c) 4.5. ve 6. örneklerdeki işlemciler her ne kadar İ5 olsalar da bunlar ultra bok ince kasa laptop olduklarından dolayı işlemci frekansları 1.7Ghz, 1.6Ghz ve 1.4Ghz olmalarından ötürü performansta İ3 2330M-2.20GHZ den daha aşağıdadırlar diyebilir miyiz? Yani bu durumda yeri gelince İ3 İ5 den daha performanslı diyebilir miyiz işlemciye göre???

d) Eğer öyle ise kafamı karıştırmayacak bir tabloya hangi linkten ulaşabilirim. Mesela T ve P işlemciler vardı T9300 P8800 e mi ne denk geliyordu. Şimdi ki işlemcilerin intelle kendi aralarında ve AMD ile karşılıklı denklik tablosu vs linki var mıdır? Varsa bir de ekran kartlarıyla ilgili link rica edeceğim hangisi kaç bit nm değerleiyle ilgili....

Şimdiden teşekkürler arkadaşlar...

ÖRNEKLER:

1.DELL XPS 14Z CORE İ5-2430M 2.40GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=58218

2.HP DV6-6001ST CORE İ5-2410M 2.3GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=57812

3.ACER ICONIA RF702 CORE İ5-580M 2.66GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=53080

4.ASUS UX31E CORE İ5 2557M-1.7GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=57282

5.ACER AS3951 CORE İ5 2467M-1.6GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=57428

6.SAMSUNG 900X3A CORE İ5-2537M 1.40GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=54471

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tan_Juan -- 18 Ocak 2012; 2:46:35 >

2328 Mesaj
18 Ocak 2012; 11:54:19 

verdiğiniz 6 örnek ten 3 numarayı direk eleyin çünkü eski teknoloji hiç gereği yok... 4 / 5 / 6 ise daha çok mobility daha performans laptopları yani laptop küçük olsun hafif olsun heryere benimle gelsin oyun falanda fazla işim olmaz diyorsanız size yarar.. 1 numarayıda eleyin inanılmaz yüksek bir fiyata gt520 gibi başlangıç seviyesi gpu ile gelmiş.. 2 numara iyi gibi ama 1500 tl altına satıldı aynı özellikleri taşıyan HP o sebeble 1500 altı bulursanız olabilir ama bu fiyata olmamış.. ama taşınabilirlik derseniz ben samsung 900 ü tercih ederdim..

2218 Mesaj
18 Ocak 2012; 12:43:49 

Yararlı bilgiler var

Band of Brothers / Breaking Bad / Game of Thrones / The Wire / The Sopranos / Entourage / Battlestar Galactica / Six Feet Under / Sherlock / True Detective / Dexter / Rome / Suits / The Walking Dead / Generation Kill / Boardwalk Empire / Spartacus / Mad Men / How I Met Your Mother / Prison Break / Lost / Chuck / Fringe / House of Cards / Homeland / The Mentalist / 24 / Blue Mountain State / Luther / Vikings / Da Vinci's Demons / Arrow / Person of Interest / New Girl

3955 Mesaj
18 Ocak 2012; 13:43:21 

quote:

Orijinalden alıntı: Tan_Juan

Bilgiler için teşekkürler her ne kadar fransız kaldıysam da :-((

Peki benim eski bir masaüstüm var amd işlemcili, yıllar evvelde bu makineye xp yüklüydü şimdi de. Yıllar evvel emmnunken şimdi internet sayfalarını neden beklemem gerekiyor çıldırasım geliyor değişen ne oldu acaba? Tutupda başka bir işletim sistemi yüklemedim. Nedne bu kadar performansı düştü cihazın ömrü desem, cevpa bu mudur?

Şimdi buna overlok mu yapsam yoksa internet ve office programlar gibi işlerimi yapmak için (oyun oynamam) hangi işlemci, bordu vs tavsiye edersiniz. sonuçta kasa, monitör, dvde sürücüsü, aver tv kartım vs var. Düşük maliyetle beni 5-10 yıl daha götürecek ne gibi bir kombinasyon yapmalıyım? Vatanda %25 indirimler makul oluyor mu, satıcı arkadaşlara fazla güvenemiyorum, kendilerince haklılar sonuçta işleri satışı artırmak.
UNUTMADAN, SİSTEMİM ESKİ: AMD ATHLON 64 PROCCESOR 3000+ , 768MB RAM.
BIOS tan vs ne gibi değişikliklerle performans arttırabilirim overlokvari?
Şimdiden teşekkür ederim.
-----------------------------------------XXX--------------------------------------------------------
Ayrıca Rubisco sizin söylediklerinizden şunu anladım, bakalım doğru mu anlamışım:

a) Aşağıda ki 1. ve 2. seçenek modeller arasında fark yok gibi işlemcilerin frekansı aynı gibi birisi 2.4Ghz diğer 2.3Ghz ön bellekler aynı 3mb. Bu durumda bu 0.1Ghz i dikkate almayalım mı yoksa arada mimari farkı çarpan vs afktörler var mıdır dikkate almamız gereken?

b) 3.örnekte İ5 580M işlemci her ne kadar 2.66Ghz olsa da performansta İ5 2430 2.4 vw İ5 2410 2.3Ghz işlemcilerden eksik kalır. Doğru mu anlamışım?

c) 4.5. ve 6. örneklerdeki işlemciler her ne kadar İ5 olsalar da bunlar ultra bok ince kasa laptop olduklarından dolayı işlemci frekansları 1.7Ghz, 1.6Ghz ve 1.4Ghz olmalarından ötürü performansta İ3 2330M-2.20GHZ den daha aşağıdadırlar diyebilir miyiz? Yani bu durumda yeri gelince İ3 İ5 den daha performanslı diyebilir miyiz işlemciye göre???

d) Eğer öyle ise kafamı karıştırmayacak bir tabloya hangi linkten ulaşabilirim. Mesela T ve P işlemciler vardı T9300 P8800 e mi ne denk geliyordu. Şimdi ki işlemcilerin intelle kendi aralarında ve AMD ile karşılıklı denklik tablosu vs linki var mıdır? Varsa bir de ekran kartlarıyla ilgili link rica edeceğim hangisi kaç bit nm değerleiyle ilgili....

Şimdiden teşekkürler arkadaşlar...

ÖRNEKLER:

1.DELL XPS 14Z CORE İ5-2430M 2.40GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=58218

2.HP DV6-6001ST CORE İ5-2410M 2.3GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=57812

3.ACER ICONIA RF702 CORE İ5-580M 2.66GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=53080

4.ASUS UX31E CORE İ5 2557M-1.7GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=57282

5.ACER AS3951 CORE İ5 2467M-1.6GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=57428

6.SAMSUNG 900X3A CORE İ5-2537M 1.40GHZ
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=54471

Masaüstü için internet temelli kullanım için

Athlon II x2 255
MSI 760GM-P23
Gskill 2gb ddr 1333 ram

toplamı vatan indiriminde 227 TL ye geliyordu, onboard ekran kartı da var anakartta. Çok uzun süre iş yapar gibime geliyor. Bahsettiğiniz pc nin donması janjanlı internet sayfaları bi sürü flash öğeler vs. gibi şeylerden olduğunu sanıyorum. Babamda da Eski p4 1.6 alet vardı, yukarıdaki ilaç gibi geldi adam cağıza.

a. Seçenekte iki işlemci de aynı mimari, mobil Sandy Bridge. Dediğiniz gibi aralarındaki tek fark frekans farkı, bu farkı kullanıcı olarak göremezsiniz zaten. Anca benchmark programları ile bakarsanız anlarsınız. Aynı mimari aynı tür ilemci olduğu için başka bişeyine bakmaya gerek yok, mhz ghz si yüksek olan daha hızlıdır (alakasız not: intel de kırpık yani cache miktarı azaltılmış ucuz işlemci yok şimdilik bulamazsınız o yüzden cache önbellek miktarlarına bakmamanızı öneiririm. Dediğim gibi aynı 2 cpu için birine 9mb diğerine 1MB önbellek diyip bizi uyutabilirler).

Bu iki notebook arasında salt işlemci performansı olarak hemen hemen hiç fark yoktur diyebilriz. sadece 100mhz hız farkı vardır. O da kullanıcı tarafından anlaşılamaz.
Winrar 10sn de sıkıştırıyorsa, hızlı olan 10.5 saniyede sıkıştırsın o şekil olur fark.

Diyelim bu 2'si arasında kaldınız, Zaten birbirine çok yakın olduklarından, sizin dikkat etmeniz gereken diğer şeyler, ekran ram hdd ekran kartı ve kullanıcıların olumsuz yorumları. Sırf özelliklerine bakıp 500 TL farka göre Dell alınırmı bence alınmaz. Özellikleri ciddi bi fark hissetmenize imkan vermiyor çünkü. Bunu dedikten sonra da kullananların yorumlarına bakarız ne diyorlar diye.

b. şimdi i5 580m eski nesil, i5 2430m ile hem mimari hemde mhz farkı var. Frekansları aynı olsaydı hemen bi sonuca varılabilirdi ama arada frekans farkı oldumu, i5 580m eski nesil olmasının dezavantajını azaltıyor. O durumda test sonuçlarına faln bakmak daha mantıklı. Ortalama olarak ne diyor, i5 580m 2430m ye göre azıcık geride, zaten ön gördğğümüz gibi. Yannız perf farklı %2-3-4 civarında en fazla. Ama platform bazında i5 580m daha fazla güç harcar. Max yükte çalışırken mesela kendisinden önceki core2'den daha fazla güç çeker onun gibi. Alakasız olarak da 3bin TL ye zaten o Acer alınmaz, örnek olarak verdiğinizi biliyorumda, zaten fiyatı görünce direk burun çeviririm ben :P

c. Bu biraz karışık bence. Dediğiniz de haklısınız ama TURBO kısmı önemli. Çünkü bunlar ultra düşük voltaj olarak tasarlanmışlar düşük hızda çalışıyorlar, 1.6 1.7 ghz gibi AMA kocaman bi Turbo aralıkları var. i3 de turbo yok hızı neyse o. Önceki i5 örneklerinde 2430m de mesela 2400-3000 aralığı var, turbo bunu 2 çekirdek yükte oldumu 2400 >>> 2700'e çıkartıyor. 1.7 ghz ULV i5 2557m mesela 1700mhzde çalışıyor ama 2 çekirdek yükteyken turbo 2500mhze yükseltiyor(800mhz bi aralık var, normal 2430'da sadece 300mhz aralık var).

O zman tam yükte çalışırken i5 2557m 1700 değil 2500mhz olarak işlem yapıyor bu da performansını 1700 e göre baya yukarı çekiyor. Ama güç yönetimi bulduğu her fırsatta aşağılara da çekmeye uğraşıyor. Mesela cinebench 3dmark gibi şeylerde i5 2557m, i3 2310m den biraz daha iyi sonuçları var.

Aşağıdaki linkten CPU lar arası karşılaştırma yapabilirsin.

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html

477 Mesaj
18 Ocak 2012; 15:08:43 

Rubisco, Eczanet, öncelikle çok teşekkür ederim....

Rubisco, dediğiniz gibi niyetim o laptopları almak değil sadece öğrenmek adına sormuştum. Masaüstü için verdiğiniz sistem tavsiyesini değerlendireceğimama :-))

Bu İstanbulda kardeşimin pc si ve oyunla işi olmaz, internet ve ofice, maksat kasmasın 5 sene rahat götürsün.

Ben Kendi evimde iMAc kullanıyorum. ve son bir soru daha (son ola da bilir olmayada bilir söz vermiyorum :-))

Mac Book Pro ve veya air lerde mac tabanlı işlet,m sistemi var biliyorsunuz. Söylendiğine göre mac deki P660 işlemci windows tabanlı İ5 ten daha verimli çalışıyormuş. Bu doğru mudur?

İmac in yanında mobility bir laptop düşünüyorum. Acaba diyorum aynı paraya core 2 duo lu bir mac book pro mu yoksa windows 7 li bir laptop mu daha verimli oluer sizce?

Teşekkürler arkadaşlar...

Bir de yukaraki sistem tavsiyesine hangi f/p ekran kartlarını önerirsiniz? İstanbula geldiğimde arasıra ben oynarım :-)) Üzerinde ki ponboard ekranb kartı photoshop için yeterli midir acaba?

Şimdiden teşekkürler...

477 Mesaj
18 Ocak 2012; 15:13:04 

Bir de ön bellek demişken :-))

HDD lerde 16mb bellekli 7200rpm mi daha performanslıdır yoksa 32mb cash li 5400rpm olan hardiskler?

SSD dede var sanırım böyle kriterler bunlarda neyi baz almamız lazım?

iyi ki söz vermemişim :-P

3955 Mesaj
18 Ocak 2012; 20:00:35 

Ben tersten yazayım, 7200hdd daha hızlıdır daha başka bişeyine bakmaya gerek yok. Önbellek olayına takılmayın derim ama sağdan soldan faln araştırın tabi ki. Forumda çok fazla bilgi kirliliği var kafanızın karıştığı şeylerde googledan faln direk kelimelere faln bakmakta fayda var ama bu daha da karıştırıcı olabilir. cache de mesela associativity diye bişey vardır (türkçesi nedir bilmiyorum hiç öğrenmedim),belki türkçesi ilişkisellendirme gibi bişey uydurabilirim. Cache yapılan önbelleklenen şeyden nasıl örnek alınacağını faln gösterir bu. Direct mapped, n-way associative , set associative, full associative faln diye. Bunlar arasında kar zarar hesabı faln var, eğer ıskalarsa bu kaç cycle a patlıyor veya cachedeki verinin yakalanması bulunması ne kadar sürüyor diye. Eğer işlemci gibi cache vs. diğer cpu parçaları arasında hızlı iletişimin olduğu durumu karşılaştırırsanız cache boyutu tipi vs. önem kazanır.

Ama HDD gibi cache vs. hdd nin kendisi arasındaki iletişimin binlerce kat mertebesinde hız farkı olduğunda, mb mertebesindeki cache çok fazla iş yapmaz. Burda zaten ilk başta 5400 vs 7200 karşılaştırması yapmak lazım. Eğer aynı sınıftaki HDD leri karşılaştırıyorsak(yani 7200 vs. 7200) belki 16mb mı 32mb mı diye bakmak belki faydalı olur ama detaylı teste bakmak en mantıklıslı. Hız konusunda beklenti çok çok yoksa, ikinci bi hdd ise arşiv yedek vs. için ise zaten, fiyatı gerçtekten uygunsa 5400 de seçilir orası dert değil. Onun dışında yakın fiyat için 7200 hep daha iyidir(hani 100$ vs. 60$ gibi fark olabilse bende 5400 lük alınır derim onun gibi).

Macbooklardaki hangi modelden hangi işlemciden bahsediliyor ona göre konuşmak lazım. Elmayla da armutu karşılaştırmamak lazım. Eski Core2 vs. windowsda Sandy Bridge i5 karşılaştıralım da neye göre karşılaştıracaz? Ortak olan program oyun bişey bulup anca onunla yapılabilir bu. Diğer taraftan da core2 vs. yeni nesil i5 i7 arasında baya bi perf farkı var,bunu eski macbook vs. yenileri ile de görebilirsiniz. Benim bi arkadaşım Pc ye Snow kurup cinebench test etmişti skorları bana söylemişti, %5-6 civarı bi yüksek perf alıyordu ama bi biçok başka değişkene de bağlı olabilir. Yani istedği kadar verimli kullansın, bir core2 ile bi i5 performansına erişemez. Benim bakındığım testler de o yönde zaten.

CPU bazlı tavsiyeden çok bence size iyi gelen platforma göre seçimde fayda var. Mac den memnunsunuz, yenisinin de mac olmasını istiyorsunuz ama işi paraya vurunca çok düşük bi modele geliyor. Olsn düşük olsun sevdiğim platform olsun derseniz yine mac olabilir. Düzgün bi mac isteyince de fiyatı çok yukarılara gidiyor fiyatı canımı sıkar derseniz i5 i7 li bi Windows notebook da pekala her işinizi görür. Özel macde çalışan spesifik bi ihtiyacınız yoksa windowsda da aynı ihtiyaç karşılanırsa 2300TL ye bi core2 macbook almak bence pek iyi olmaz. O fiyatlara çok güzel i5 i7 li aletler var çünkü.

Onboard ekran kartı film izlemek internete girmek vs. gibi her iş için yeter. Photoshop için ekran kartının GPU'sunu kullanan özel bi filitre kullanmıyorsunuz (çok uç bi örnek durum bu) oyun oynamak hariç her işe yeter. Düşük çözünürlükte eski oyunları da oynatır elbette.

477 Mesaj
18 Ocak 2012; 21:17:10 

Teşekkür ederim Rubisco,

Gold'dan geliyorum,

TAVSİYE ETTİĞİNİZ SİSTEM:
Athlon II x2 255
MSI 760GM-P23
Gskill 2gb ddr 1333 ram

hemen hemen aynı:
AMD Athlon II x2 250 ( siz 255 demiştiniz bir şey değişir mi? Görevli arkadaşın dediği birisi 3.1 birisi 3.0Ghz dedi)
MSI 760GM-P23 devamında FX AM3+ (DDR3) AMD (760G) (sanırım bu sizin dediğiniz board)
Kingston 2gb 1333Mhz DDR3 (kvr1333d3)

Bu BOARDa Overlock oluyor mu?
Bu sisteme win7 64BİT kursam kasmaz değil mi?

250TL fiyat aldım. Sizin dediğinize denk gelir değil mi bu? Yalnız boardın üzerinde sadece 1 adet IATA giriş varmış demek ki hdd bunu kullanıp bir de DVD writer almam gerekecek eğer dönüştürücü kablolar olmuyorsa.

Ekran kartı ne tavsiye edersiniz f/p ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tan_Juan -- 18 Ocak 2012; 22:21:32 >

3955 Mesaj
19 Ocak 2012; 1:10:42 

Valla ne kadar beklenti var bilmiyorum da 5670 gibi bişey belki tavsiye edilebilir. 6770 fiyatı bu sistemin fiyatı kadar ne dersiniz bilemem.

477 Mesaj
19 Ocak 2012; 1:32:48 

Rubisco, farkındayım çok soruyorum; ama hazır uzmanı bulmuşken değerlendireyim istiyorum. Yarın da alışverişi yapmayı planlıyorum.

Vatanda aynı fiyata asus ve gigabayt boardlar var, MSI ı özellikle mi seçtiniz yoksa diğerlerinden artısı var mıdır?
**Mesela az fiyat farkıyla 1866MHZ Asus var hızı daha ii olmaz mı, diğer parçalarla uyumlu mudur sizce:
**ASUS M5A78L-M LX AMD 760G/SB710 AM3+ DDR3 1866MHz (O.C.) VGA Anakart
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=55471

peki ya gold dan verilen sistem (mesela 255 yerine 250 olması gibi) makul mudur?
Win 7 kurulabilir mi kasar mı?
Bunlara overlock yapılabilinir mi??

128bit olan 5670 mi (SAPPHIRE HD5670 GDDR3 1GB/2.8GB 128Bit ATI Radeon DX11 Ekran Kartı 115TL)
(ASUS HD5670 GDDR3 1GB 128Bit ATI Radeon DX11 Ekran Kartı 113TL)
(ASUS GT440 GDDR3 1GB 128Bit Nvidia GeForce DX11 Ekran Kartı 155TL. Not: çekirdek hızı 810 mhz, hafıza hızı 1800mhz... imiş bu 1333Mhz'lik
boardla uyum sağlar mı?Sağlamıyorsa bu Nvidia olduğu için mi Mhz?

yoksa

256bit olan GT440 mı (POWERCOLOR HD4830 GDDR3 1GB 256Bit ATI Radeon DX10.1 Ekran Kartı 146TL)

Bunların tamamı sizce tavsiye edilen işlemci ve boarda uyumlu mudur Mhz değerleri vs. ?

**** yani 1 veya 2GB olmasından kaç bit olduğu ve nm değerleri önemlidir değil mi? Ayrıca 256bit DX10 olacağına 128bit DX11 mi tercih edilmelidir? GDDR5 128bit GDDR^256 bitten makul mudur hemen hemen aynı fiyatlara tekabül ediyorsa?
Gerçi linklerini de vereyim isterseniz; ancak nm değerlerini bilemiyorum.

Linkleri:
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=56097
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=52898
http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=55974

http://www.vatanbilgisa...details.aspx?I_ID=57003

fiyatları %25 indirime göre yazdım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tan_Juan -- 19 Ocak 2012; 2:16:02 >

3955 Mesaj
19 Ocak 2012; 4:19:53 

Internet ve eski bilgisayarı yenilemek diyince ve şimdiye kadar yenilemediğinize göre aklıma ya bütçe yada gerek duyulmamıştır gibi bişey geldi, belki bi de zman ilgilenememe sorunu. Bütçe seçeneğinden hareket ettim en ucuz ve çok uzun süre bişeyler gerektirmeyecek diye yazdım. MSI anakart hem ucuz hem am3+ yani yukarıya doğru bi miktar daha güncelemme imkanı tanıyor ama esas neden ucuz olması. 760gm de en ucuz chipset, x2 şu an bulunan en ucuz amd işlemci, performansı dual core Exxx lerden biraz daha iyi gibi.

Yoksa yani forumda internet ofis için bi tavsiye pls diyen adama direk i5 den başlayanlar var. Yoksa elbette farklı anakart işlemci ekran kartı ram seçimi yapılır ben ofis ve yeterlilik için en ucuzundan başladım. Belli bi bütçe verirseniz ona göre de ayar verilir.

x2 250 255 çok farketmez yani biri bulunmazsa diğeri bulunur, ileride hiçbiri bulunmayacak çünkü. Ekran kartı biraz iidare eder gibisinden olunca farkettiğiniz gibi direk cpu anakart ram fiyatını buluyor. 6770 eski de olsa 4850 veya 6850 gibi kartlara da bakabilirsiniz. Mesela 500 tl idare etçek bişey dersiniz o zman farklı bişey ortaya çıkar.

İşlemci de ekran kartı da ram da hepsi olabilecek şeyler bi sorun yok. Yüksek sayılabilecek değerlere oc yapablrisniz 2si ile de. 3.6 3.8 gibi değerler x2 ler için stok fan ile.

477 Mesaj
19 Ocak 2012; 13:07:32 

Teşekkürler Rubisco,
Aslında ne kadar uygun olursa o kadar tercihim; ancak 250 yerine bir 100 daha verip daha iyisini almaya değer alternatifler var mıdır diye bakmıştım.

*400-500 civari bir bütçe ayırabilirim. (ekran kartı hariç; çünkü o olsa da olur olmasada, o yüzden onboard olsun şimdilik yeterlidir)
*RAM 4Gb düşünüyorum.
*Board üzerinde USB 3 olsa ii olurdu.
*Overlock için uygun olsun isterdim.
*İlerde iyi bir ekran kartı aldığımda destekliyor olması tercih nedenimdir.

*Bir de bu sisteme uygun birkaç ekran kartı tavsiyesi f/p. Bunu sormamdaki maksat şu, evvelden karşılaşmıştım "ona o parayı vereceğine o paraya şunu alsaydın" diye. Sonuçta işin içinde olmayınca doğru ürünü seçemiyoruz maalesef.

1340 Mesaj
21 Ocak 2012; 2:57:14 

quote:

Orijinalden alıntı: EcZaNeT

quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

c300 fiyaskoydu o zaman iyi hatırlıyorum..15 yıla yakın olmuştur bu intel fiyaskosunun üzerinden geçen zaman..

Celeron 300 a vardı bende de ama o zamanlar bilgi yoktu herkeste, devir Pentium2 devri böyle forumlar falan yok, pc dergileri falan bugünküler gibi değil ortam. Bu tür bilgisayar donanımlarında o.c. olayının bir nevi sihir gibi görüldüğü intelin amd nin ne hızla sürse o şekilde kullanıldığı bir nevi ortaçağ gibi bir zamanlar yani. Hatırladığım kadarıyla ilk o.c. olan işlemciydi efsane olması o açıdandır satıcı da cahil sağolsun bana tomato marka tx board vermişti (Kadıköyde mavi bilgisayar diye bir yer vardı iflas etti sonra) de daha sonra 1,5 2 sene sonra 2. el birzx board aldımda olayı çözdüydüm. 7 çarpanı vardı 43mhz X 7 ile normalde 301mhz çalışıyordu ve 128mb cache vardı pentium2 lerde 2mb cache vardı ve ateş pahasıydı ama zx boarda takınca pentium 2 lerin hızı olan 66mhz X 7 olarak 462mhz oluyordu ve 400mhz hızındaki kendinden 1 kaç kat pahalı 2mb cacheli pentium2 400 e nal toplatıyordu. Efsane olması bundandır düz cache siz celeron 300 ise hakikaten berbat bir modeldi. Sonradan gene celeron 2000 e geçmiştim o da 2800mhz e o.c. olabiliyordu. Tecrübelerimdem diyebilirimki lga 775 mimarisine kadar daha az cache i olan işlemciler hem daha iyi o.c. olabiliyorlar hem de daha az ısınıyorlardı. Cache i fazla olan modellerde ise o.c. oranı az ve ısınma problemi olan modellerdi nedense. Şu anki durumu ise tam takip etmediğimden bilemiyorum ama cahe olayı pentium devrinde o.c. için bir handikap idi.

AOC E2352PHZ, SilverStone Raven RV03, İ7-960&CNPS8700NT,Asus Rampage III gene, 6GB (3x2048MB) T/C Kit PN -OCZ3P1333LVA6GK ,Gigabyte GTX570 SOC, WD6000HLHX, HPC-450watt-H12S, ZM-MFC1 Fan cont, Sony/Nec DVD RW 7170 SATA, Acer AS5920G-602G25MN üzerine T9500_2X2gb Ocz 4-5-5-13_WD Scorpiablack 16Mb 7200rpm 320gb hdd_ 256Mb 8600GT

477 Mesaj
22 Ocak 2012; 4:14:44 

Öncelikle, bilgiler ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, özellikle de Rubisco'ya,

Ben makineyi tekrar toplattım:

Athlon II x2 260
MSI 760GM-P33
2 adet x Kingston 2gb 1333Mhz DDR3 (kvr1333d3)

Win 7 Pro 64 bit kurdum kullanıyorum gayette iyi, memnunum.

AR-GE Bilgisayara da teşeşkkür edrim isteyenler Üsküdar'da İşbankası Çarşı-Üsküdar Şb yanında bulabilirler (balık pazarının bitişiğinde). Ömer bey ve Maksut bey yardımcı olur (Yalnız 12'den evel gidin :-))

Slmlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tan_Juan -- 22 Ocak 2012; 4:17:35 >

3955 Mesaj
22 Ocak 2012; 11:39:30 

@Nm1

Zaten ne zman SB ler çıktı mertlik bozuldu, en azından salt stok performans açısından. Bir de intelin dükkan dükkan gezip, abüü bak bizde güzel işlemci compiler platform zamazingo ne ararsan var gel bizde derleyeleim sana hızlı çalış vs. olaylarına girmesi tabii ki. AMD nin de kör sağır topalı oynaması ekmeğine yağ sürdü.

@Tan_Juan

Sistem hayrlı ossn gg kullanın.

2 yazınızda çelişki var, bi uygun ekonomik ucuz ossn bi de ekran kartı olsun biraz hızlı gibisinden. İş görücek bi ekran kartı koyunca dediğim gibi 200-250tl en azından başlar o da sistemin kendisi kadar. Yoksa daha ucuzu, o 250TL den 100TL ye kadar ekran kartı da seçilebilir. Önemli olan kullanıcının beklentisi ne istediği. Tutup BF3 bilmem kaç çözünürlükte oynamak istiyorum derseniz olmaz. Ama sizinkinden daha geride özellikleri olup, 4650 ile düşük ayarlarda BF3 oynayanlar da var, 1920 de 6990 ile oynayan da var. İkisi de oynuyor ama amaç ne o önemli. Kimi der sistemin kastığı yerde ben özellikleri az kısarım dert değil der, kimi der ben multi oynuyacam bütün efektler zart zurtlar beni rahatsız ediyor süper bi config yapıcam oyunu max. oynanabilirlik için tweakliyecem (ki eskiden beri böyledir), az pro gibi kasıcam yani. O zman adamın tek derdi oyundaki FPS nin extra bi avantajı da yok ise (yani mesela q3 deki gibi 125 fps ile daha yükseğe zıplamanı sağladığı gibi bişey yoksa), oynanılabilir bir min. fps tutturmak olur. Kimisi de öyle 3000-5000 tl lik sistem toplar lale gibi dolaşır ortalarda vs. Önemli olan kullanıcının ne beklediği, nereye kadar falso yemeği sistemin kaldıramamasını kabul ettiği, nereye kadar genişleme sigorta payı bırakmaya razı olduğu.

Bana eski bi oyun dersiniz mesela bende 6850 kart önermiş olurum, hiçbi işinize yaramaz. Onboard kart bile işinizi görür, yada tam tersi olur. Bizim okulda hocalar Age of empires 2 oynuyolardı hala da oynuyorlarmış, buna 6850 ne gerek dimi? Onun gbi.

3D render ve 3D oyun lazım değilse onboard kart işinizi görür. 2009-2010 da çıkan 3D hızlı sistem isteyen oyunları temiz hızlı oynamak istiyoum derseniz harici hızlı bi ekran kartı bakmak lazım. Onda da dediğim gibi beklentiler önemli, 200 tl ye kadar ekran kartı denir, ama 1680 de bu full detayda 50fps üstüne çıkamaz. Bu kabul ise olur, oyunun detaaylarını kısmaya razı olursunuz olur, çözünürlük değiştirmeye razı olursunuz 1366 ya indirmeye mesela o da olur. Önemli olan beklenti, kimisi aradaki farkları anlayamadığı durumlar için bile buna tahammül edemez, kimisi 200tl ye bu kadar napalım der keyfine bakar.

Bi de mesela birbirine çok yakın sistemlerde (CPU falan yani), masaüstü kullanım diyip arada çok var o bundan bu şundan hızlı diyip duranlar insanları yanlış yönlendirenler faln var. Siz ne istediğinizi biliyorsanız elinizdeki makinayı internette sörf için flash oyunlar için faln kullanıcaksanız, ofis işleriyle uğraşıcaksanız rahat rahat yeter. Yok ben size LLVM ile Java scriptle 3D ray tracing yaptığı şeyler gösteririrm (kimin ne işine yarıyacaksa bu), bi tane cpu 24sn de tamamlar, bi tanesi 30sn, ooo yaşasın dersiniz. Yada sunspider ile javascript testi yaparsınız, biri diğerinden 50ms daha hızlı çıkar, ama kullanırken bu farkı annayamazsınız onun gibi. İş sadece beklentiler ile alakalı.

477 Mesaj
22 Ocak 2012; 15:44:06 

quote:

Rubisco: biri diğerinden 50ms daha hızlı çıkar, ama kullanırken bu farkı annayamazsınız

Aynen katılıyuorum size. Teşekkür ederim ayrıca. İlerde bir ekran kartı alacak olursam neyi alayımın açılımı:

Ben oyun delisi değil belki arada sırada oynayacak olursam diye bvir fikir edinmek adına idi. Mesela bundan 1-2 yıl önce GT9600 aldığımda işin uzmanları dediler ki ona o parayı vereceğine aynı paraya GT8800 efsane kartı alsaydınız (yanlış hatırlamıyorsam GT8800 idid siz daha iyi bilirsiniz) yanlış ürün seçmemek adına idi.

Bir de cpu ve main boardın müsade etmeyeceği kapasiteli bir ekran kartına para verip çarçur etmemek. Sonuçta bilgisayarın çalışma hızı dediğiniz gibi en düşük parçaya göredir o bakımdan. Mesela DDR5 ekran kartı mı DDR3 mü 256 bit olanı bu pc kaldırır mı 128 bit mi gibi? Tabii ki full çözünürlük de etkendir haklısınız.

Şu anda benim için ekran kartından daha önemlisi TV kartıdır. Kablo tv kullanıyorum ne önerirdiniz bu konuda?

69 Mesaj
23 Ocak 2012; 18:35:30 

güzel bilgiler var saolun

320 Mesaj
25 Ocak 2012; 23:15:59 

bilgilendirenlere teşekkürler...

Per Aspera Ad Astra

2836 Mesaj
26 Ocak 2012; 18:54:57 

cache uzmanı olduk valla...herkese teşekkürler saygılar

DONANIM HABER bana çok şey öğretti. Katkıda bulunanların hepsinin YÜREĞİNE-BEYNİNE-EMEĞİNE sağlık......
Bilgiyle-Bilimle kalın

484 Mesaj
28 Ocak 2012; 21:09:11 

yararlı oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FTorres -- 28 Ocak 2012; 21:10:04 >

PSN: mertsahin3

http://psnprofiles.com/mertsahin3
Where are you taking Joe ? - Vito Scaletta / MafiaII

1 Mesaj
23 Ağustos 2013; 15:16:48 

arkadaşlar şimdi benim bilgisayarım 3 mb ön belleğe sahip 8gb ram 2 gb paylaşımsız nvıdia geforce ama bu bilgisayar arada sırada gta 4 de bile kasıyor nedenini bilenler pm atabilirmi?

151 Mesaj
1 Mart 2014; 17:26:11 

Herkese teşekkürler bayağa bilgi var konuda.

4369 Mesaj
2 Mart 2014; 20:12:56 

quote:

Orijinalden alıntı: tekindegil

2mb veya 8mb cache özelliği olan işlemciler var örneğin. bu cache miktarı nerede önem kazanır ve ne kadar mühimdir? bir de L1 L2 L3 falan var...
(çok genelgeçer bi bilgi olabilir belki mazur görün öğrenmek için soruyorum ilgilenen herkese teşkkürler)

İşlemcide hesaplar vb registerler üzerinde yapılır. 32 bit işlemcilerde 6 tane tamsayı ve 8 kayan nokta registeri vardır. 64 bit olanlarda 16 ve 8 dir. Ayrıca MMX ve SSE için 8+8 tane daha bulunur.

Cache amacı belleğin yavaşlığından kurtulmaktır. İşlemci belleğe erişirken genelde burst mode denilen 4 satırlık paketler kullanır. 32 bit işlemcilerde 4x32, 64 bit olanlarda 4x64 bit erişim yapar. Bugün 2000 Mz CL10 belleğimiz olsa burst mode ile 4 satır veri 10+1+1+1=13 çevrimde okunur. 64 bit işlemci ile çift kanalda bu da;

2.000.000.000 / 13= 153.846.153 paket.
153.846.153 * 4 = 615.384.612 satır.
615.846.612 * 8 = 4.923.076.896 byte demektir.

Yani en kötü durumda tek kanal ile 4.9 GB/s bantgenişliğine ulaşabiliriz. Pratikte ortalama bunun iki katıdır sıralı okuma ve önokuma nedeni ile. 4-8 çekirdekli işlemcilerki çekirdekler iki kanal için kapışırlar.

Burst mode yerine tek satır okumada durum vahimdir. 2.000.000.000 / 10 * 8 ile tek kanal ile 1.5 GBs anca verir en kötü durumda.

Cache ise işlemciyle aynı hızda çalışır ve gecikmesi çok düşüktür. Mesela 2 GHZ bir işlemcimizdeki 4 yollu 16 küme birleşimli cacheye 1 gecikme ile ulaşırız ve bu da 2.000.000.000*8 = 16 GBs alabiliriz 1.5 yerine. 4 yollu ve 16 küme ile çekirdekler biribiri ile kapışmaz ve teorik olarak 72 GBs verebilir.

L3 cache belleği doğrudan tamponlamak için kullanılır. Yani hızlı işlemcinin yavaş belleği beklemesini mümkün olduğunca azaltmak için. İşlemcinin istediği veri L3 cachede ise belleği 10 çevrim bekleyeceğine 1 çevrimde okur. Yazarken de aynı mantık geçerlidir. Örneğimizde 2 GHz işlemci 2 GHz bellek kullandık. Bugün yaygın bellekler 1600 iken işlemciler 3500 ve üstü olduğundan bekleme çok daha fazladır.

L3 cache tüm progmalar ve çekirdekler tarafından ortak kullanılır ve fiziksel belleğin aynasıdır. Ne kadar büyükse o kadar iyidir zira işlemcinin istediği verilerin o kadar çoğunu tutabilir belleği bekleme olayının o kadar azaltır.

L2 cache ise sadece çekirdek ve aktif program tarafından kullanılır. L3 cacheden daha hızlıdır zira çekirdekler çakışmaz. Ancak buradaki veriler fiziksel bellek adresine göre değil programın kod segmentinin sanal adreslerine göre tutulur. Bu yüzden program değişince (task switch9) L2 cachenin boşaltılması ve yeni programa göre tekrar doldurulması gerekir. Burada tutulan her verinin bir kopyası da L3 içinde bulunur. Bu yüzden çok büyük olması tercih edilmez boşaltma-doldurma işi uzayacağından. Geçmişte L2 cacheler çok büyüyünce bu sorun ortaya çıktığından küçültülmüş ve L3 kullanımına başlanmıştır.

L1 cache ise en hızlısıdır ve gecikmesiz çalıştığından çok hızlıdır. Ancak büyük boyutlu olursa inanılmaz doldurma-boşaltma gecikmelerine yol açabilir. Bu yüzden genelde 64 K ve altı boydadır. Burada veriler L2 gibi sanal adreslere göre tutulur ve program hatta bellek sayfası değişince güncellenmesi gerekir. BU da zahmetlidir. Zira veriler bellekteki gibi bütün değildir. Tüm veriler hizalanmış ve decode edilmiş şekilde tutulur. Yani komutun kendisi, operandları, imm dataları her biri ayrı bir satırda yer alır. Satırlar işlemcideki en uzun registere eşittir. Yani 2-4 nesil I? işleciniz varsa her satır 256 bittir, Fx varsa 128 bittir. burada 8 bitlik bir komut-operan-imm data bile 128/256 bit kaplayacaktır.

Hizalama nedeni ile işlemci L1 cacheye nerede ise register hızına yakın ve gecikmesiz ulaşabilir ve işlemci hızına çok etki eder. Çünkü direkt işlemci iç veri yoluna bağlıdır. Dediğimiz gibi decode-hizalama ihtiyacı nedeni ile doldurup-boşaltılması zordur ve bu nedenle küçük tutulurlar. Verilerin bir kopyası da L2 ve L3 içindedir. Kod ve veri için ayrı L1 cache kullanılır.

En önemlisi L3 ve L1 cachelerdir. L3 büyükse cache isabet oranını artırır ve işlemci yavaş bellekle daha az uğraşır. L2 cache kısa programlarda daha etkilidir. Kod ve veri cacheye sığacak kadar azsa belleğe ulaşım çok azalır ve perf oldukça artar. L1 ise özellikle döngüler gibi kısa kod parçalarında kritik öneme sahiptir. Döngü kodu L1 içine sığıyorsa bellek erişimine gerek kalmaz ve işlemci son hızla çalışabilir.

Türkçe giderse Türkiye gider.
--------------------------------------------------------
Asus M5A97 EVO 2.0, FX-8320, G-Skill TridentX 2x8 GB 2133 Mhz 9.11.11.31, 2xHD-7950 , 2x2 TB Hitachi, 2x2 TB Seagate, 1 TB Seagate, 500 GB Hitachi, HP DVD-RW, ACER 19" LCD, Aerocool PGS BX-500 Fulltower, Thermaltake Toughpower 750 Qfan, Logitech M705 Marathon-K350 Wave
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Dahili Bileşenler » İşlemci » işlemcide cache ne işe yarar, önemi nedir?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.250