ÇAMAŞIR MAKİNASI MOTORU ÇALIŞTIRMAK
28 Cevap24021 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Mesaj Fotoğraf Galerisi

Ekleyen : singlecan

Giriş

91 Mesaj
12 Kasım 2009; 1:55:28 

Merhaba rakadaşlar elimde aeg marka çamaşır makinasından sökülmüş bi motor var fakat çalıştrıma sırasında sorun yaşadım bunun için her hangi bi devre vesayre gerekvarmı ayrıca motor da bobinin etrafı daha doğrusu motor gövdesi içinde bakır sarmallar var resim koymaya çalıştım ama başaramadım inş başarında daha açıklayıcı olucak. demek istediğim bu motoru nasıl çalıştırırız sorunsuz. şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkürederim.

91 Mesaj
12 Kasım 2009; 2:03:46 

arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim. ayrıca rsimlerden anlayabilirseniz eğer bu motorun gücü nedir.

Ekteki dosya (1)

1127 Mesaj
12 Kasım 2009; 8:42:15 

mavi kablo üstte beyaz bölgeye giriyor...
onun tam simetriğinde altta bir beyaz bölge daha var...
bunların içinde "kömür" denilen parçayı değiştirmeyi deneyin...
iki adet kömür numunesine göre değişecek...
başka önemli bir arıza yok ise, bobinler yanık değilse çalışabilir...
ayrıca ses yapmaması için bilyalarını da değiştirin el atmışken...

Hırsızlara Karşı Omuz Omuza

1430 Mesaj
12 Kasım 2009; 11:48:15 

motoru nede söktün arıza neki...220 ile çalışması için birkaç uca daha voltaj vermen gerekebilir ayrıca motorun içinde diyotta olabilir ileri geri dönmesi için ..mavi siyaha voltaj versen bile ikinci bi sargıya daha voltaj vermen gerkebilir sen en iyisi motorcuya götür test ettir bi.. arzı tanımını yazman gerekir her durumda.

Hayat da masal gibidir; ne kadar uzun olduğu değil, ne kadar iyi olduğu önemlidir.

91 Mesaj
12 Kasım 2009; 13:43:06 

cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. motorda arıza yok motor çalışıyor ama elektriği nasıl bağlayacağmı bilmiyorum oyuzden resimleride koydum şunu şuraya bağlayın gibi yorum lar bekliyorum:) saolun şimdiden

11529 Mesaj
12 Kasım 2009; 15:53:29 

Motorun hız kontrol ünitesi ile çalıştırılması gerekiyor. Direkt 220V verirseniz sonsuz döngüye girer ve motor parçalanır.

5423 Mesaj
12 Kasım 2009; 16:14:19 

amaca yönelik yapılmış bir motor bu ,yıkama durumundaki çalışma devri,durulama devri ,sıkma ve suyu boşaltma devirleri ayrı ayrıdır,siz bu motoru ne amaçla kullanacsınız, çamaşır makinesi bünyesinden ayrıldıktan sonra motor tek devirli olarak çalıştırılabilir bu konuda yeterli değilseniz, istemedende olsa motora zarar verici olabilirsiniz,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onderdemirel -- 12 Kasım 2009; 16:20:10 >

91 Mesaj
13 Kasım 2009; 18:55:08 

arkadaşlar ben motoru planya için kullanacam. ewet dediğiniz o devre sanırsam çamaşır makinasının içinde mevcuttu ve çok basit bi devre gibi duruyordu bu yüzden almadım. peki arkadaşlar o devre olmadan farklı bi şekilde çalıştıramazmıyız direnç vs ekleyerek.

91 Mesaj
14 Kasım 2009; 15:26:43 

ewet arkadaşlar şu işi tam anlamıyla anlatacak biri yokmu. var eminim:)

1127 Mesaj
18 Kasım 2009; 16:23:52 

planyadaki orjinal motor üzerindeki "güç-voltaj-devir" değerlerini...
kullanacağınız motor üzerindeki değerleri yazarsanız...
daha faydalı yorunlar yapılabilir...

Hırsızlara Karşı Omuz Omuza

91 Mesaj
17 Aralık 2009; 0:15:43 

elimde bu motor var sadece amacım bu motoru çalıştırmak.

91 Mesaj
2 Ocak 2010; 20:33:47 

arkadaşlar siteye resimi ekleyemedim bende linkle buraya koyuyorum linkte çamaşır makinası motorunun devresi bulunmaktadır devre aynı makinadan söküldü ben bu devreyi bu motora nasıl bağlayabilirim yardım cı olursanız sevinirim hangi kablo nereye bağlayacağımı bilemiyorum şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkürederim.

http://www.resimupload....25790_Fotoğraf0021.html

91 Mesaj
3 Ocak 2010; 0:26:35 

arkadaşlar yokmu yardım edecek biri.

726 Mesaj
3 Ocak 2010; 0:58:33 

abi sen bu motoru çalıştıramazsın boşuna uğraşma :D

"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

Kullanıcısı!

11529 Mesaj
3 Ocak 2010; 13:19:39 

Sökülen makinenin modeli nedir? Eğer LV36 veya LV42, LV43, LV44, Lavamat 800 modellerinden biri ise elimde şema var. İşinize yarayabilir.

1720 Mesaj
5 Ocak 2010; 19:44:46 

Üstünde 800 yazıyor ama galiba bu motor LV-36-42-43-44 lerin motorudur.LV 800 ün motoru büyük

Yılmaz Holding AŞ Ataşehir Gayrimenkul-Turizm-Emlak

...GkhnYlmz...
..Miele, Başkası Yetinmektir..
8 Çekirdek İşlemci (1,6 GHz Dört Çekirdek + 1,2 GHz Dört Çekirdek) | 2 Gb Ram | Exynos 5 Octa 5410 | HSDPA 42.2 Mbps | Android 4.2.2 Jelly Bean | 2.600 Mah Li-Ion Battery | MicroSd
5 Inc Full HD Super Amoled Display | 1920 x 1080 Çözünürlük | 441 PPI Pixel Rate | 16 Million Colors | Corning Gorilla Glass 3 | 13 Mp Camera | Advanced Level Sensor's

91 Mesaj
7 Ocak 2010; 13:20:05 

arkadaşlar makinanın markasını hatırlamıyorum malesef ama tahmini aeg veya frofilo ama büyük ihtimal aeg. can doğan 62 o şemayı bana gönderirsen sevinirim. arkadaşlar bi el atın şu işe.

11529 Mesaj
7 Ocak 2010; 14:31:37 

Sökülen makine bu ise şemalar aşağıda.
[image]http://www.resimkoy.net/resim.php?resimid=ew52r4fxvi.jpg[/image]

[image]http://www.resimkoy.net/resim.php?resimid=ja0bahvy9i.jpg[/image]
[image]http://www.resimkoy.net/resim.php?resimid=yl0tg97paw.jpg[/image]

1430 Mesaj
7 Ocak 2010; 15:24:47 

Hayat da masal gibidir; ne kadar uzun olduğu değil, ne kadar iyi olduğu önemlidir.

91 Mesaj
7 Ocak 2010; 19:09:06 

arkadaşlar çok teşekkürler makina bu ama ben pek devreden filan anlamam siz resimde şu kablo şuraya gibi ifadelerle yardımcı olabilirmisiniz biliyorum çok şey istiyorum ama mümkünmüdür?

5 Mesaj
9 Ocak 2010; 22:14:15 

Sn. singlecan,

Motora giren kabloları ve girdikleri yerleri yazabilirseniz veya bunu gösteren detaylı fotoğraflar koyabilirseniz daha kolay yardım alırsınız.

Takometrik jeneratörden gelen (koyduğunuz fotoğrafa göre motorun sol ucunda) kabloları bir yere bağlamayacaksınız ancak motor dönmeye başladıktan sonra bir kısa devreye yol açmamak için uçlarını yalıtınız.

Kömürlere giren 2 kablonun dışında motorun içine 2 kablo daha giriyorsa:
Kömürlere giren kablolardan herhangi biri ile motorun içine girenlerden herhangi birini birbirine bağlayıp; kalan 2 kablonun uçlarına gerilim uygulayınız. Uyguladığınız gerilimle orantılı olarak motorun dönüş hızı değişecektir. Dönüş yönünü değiştirmek istiyorsanız birbirine bağladığınız kabloları ayırıp diğer kömürden gelen (önceden ucuna gerilim verdiğiniz) kabloyu bağlayın. Yine açıkta kalan 2 kabloya gerilim verin.

Kömürlere giren 2 kablonun dışında motorun içine 3 kablo giriyorsa: motorun statoru yardımcı sargılı demektir. Bu durumda uçları ayırt edebilmek için bir multimetreye ihtiyacınız vardır.

91 Mesaj
10 Ocak 2010; 16:21:59 

sn mehmet teşekkürederim bilgi için ben bi sizin dediğinizi deneyim duruma göre yeni resimlerde eklerim. tekrar saol.

91 Mesaj
10 Ocak 2010; 17:15:27 

mehmet bey çok teşekkürree derriimmm dediğiniz gibi bağladım elektriğide verdim ve canavar gibi çalıştı. Allah ne muradın varsa versin:)) sesi filan çok iidi rahatsızz edici bi ses çıkmıyor sadece kömür başlarından az bi kıvılcık çıkıyor oda normal olsa gerek. bi sorum daha olacak hocam az önce baktımda elektrik sayacı makina çalışırken pekte hızlı döndürmüyordu ibreyi yüke bindiğinde elektrik üketimi yükselirmi.

34 Mesaj
10 Kasım 2010; 1:55:38 

Sayın singlecan, motoru çalıştırabildiğinize sevindim, benim de şimdi bir bosch makinam var daha içini açmadım yatıyor öyle, daha motorundan ne yapsam kadar veremedim, size tavsiyem motorunuzu yüksüz halde çalıştırmamanız, eğer yüksüz çalıştırıyorsanız biraz voltajı düşürmeniz yönündedir...

Sonî Kabushiki Kaisha \ Sony Corporation

1 Mesaj
10 Kasım 2010; 21:07:24 

abi motoru çalıştırmak için kömür uçlarından biri ile sargıuçlarından birini köprü dediğimiz olay ile birbirine kablo ile bağlayıp diğer kömür ucuna ve sargı ucuna 220i verrmiyormuyuz ya benim bildiğim öleydi

26 Mesaj
25 Aralık 2010; 23:21:55 

merhaba arkadaşlar
verdiğiniz faydali bilgiler için teşekkürler. Benim sorum konuya tersten giren bir soru. Burda çamaşır makinası motorunun çalıştırılması anlatıyor. Benim sorum ise çamaşır makinası motorundan elektrik üretebilirmiyiz oluyorsa nasıl elektrik üretilir. Elimde bir adet 6 kablolu bir motor var. Kablolar şöyle

1. kömür uçlarının biri (gri)
2. 2 tane motorun arka ucundan ( ikiside beyaz)
3. 3 adet motor içinden (kırmızı - kahverengi - siyah)

ayrıca kömür uçlarından diğeri motor içinde giriyor.

Ben sadece 2 adet beyaz kablodan 4-6V arası bir gerilim oluşturabildim.

Acaba diğer uçları nasıl bağlarsam gerekli elektrik gücünü elde edebilirim.

114 Mesaj
24 Mayıs 2012; 10:37:59 

quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Sökülen makinenin modeli nedir? Eğer LV36 veya LV42, LV43, LV44, Lavamat 800 modellerinden biri ise elimde şema var. İşinize yarayabilir.

Konuyu hortlatayım :)

Candoğan merhaba,

Lv42'nin elektrik şemasını tekrar yükleyebilir misin? Arkadaş gibi bende motoru çalıştırmak istiyorum da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zaccar -- 24 Mayıs 2012; 10:38:37 >

.:CS:.

18 Mesaj
18 Haziran 2012; 13:41:06 

bende bir çamaşır makinasi motoru var arkadaşlar .triyaklı dimmer ile çalıştırıcam fakat hangi renklere bağlanacağını bilemedim +,-'nin.6 renk var .Renkler kırmızı,siyah,mavi,kırmızı,bide grimsi bi kablo var fakat diğerlerinden biraz daha kalın gri kablo.hangilerine +,- bağlamalıyım

1 Mesaj
10 Nisan 2014; 23:40:25 

[font="Arial"]Arkadaşlar ben motoru çalıştırdım bununla scooter yapacağım. Bunu çalıştırmak için küçük bir jenaratör aldım 200 tl ye çamaşır makinası motoru baya güçlü beni gezdirebileceğini düşünüyorum projem tamamlandığında paylaşacağım..

motoru çalıştırmak için
ak için
3 ile 5 i birbirine birleştirin
2 + 4 ise - kabloları bağlayın bir dimmer ilede voltajı ayarların yani elektrik düğmesi yuvarlak olanlardan

http://youtu.be/6sanSx-mxuk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi achillas_1905 -- 10 Nisan 2014; 23:42:57 >

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Ev Elektroniği ve Elektrikli Ev Aletleri] » Beyaz Eşya » ÇAMAŞIR MAKİNASI MOTORU ÇALIŞTIRMAK
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.281