Şimdi Ara

ÇAMAŞIR MAKİNASI MOTORU ÇALIŞTIRMAK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
57.507
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Motora giren kabloları ve girdikleri yerleri yazabilirseniz veya bunu gösteren detaylı fotoğraflar koyabilirseniz daha kolay yardım alırsınız.

Takometrik jeneratörden gelen (koyduğunuz fotoğrafa göre motorun sol ucunda) kabloları bir yere bağlamayacaksınız ancak motor dönmeye başladıktan sonra bir kısa devreye yol açmamak için uçlarını yalıtınız.

Kömürlere giren 2 kablonun dışında motorun içine 2 kablo daha giriyorsa:
    Kömürlere giren kablolardan herhangi biri ile motorun içine girenlerden herhangi birini birbirine bağlayıp; kalan 2 kablonun uçlarına gerilim uygulayınız. Uyguladığınız gerilimle orantılı olarak motorun dönüş hızı değişecektir. Dönüş yönünü değiştirmek istiyorsanız birbirine bağladığınız kabloları ayırıp diğer kömürden gelen (önceden ucuna gerilim verdiğiniz) kabloyu bağlayın. Yine açıkta kalan 2 kabloya gerilim verin.

Kömürlere giren 2 kablonun dışında motorun içine 3 kablo giriyorsa: motorun statoru yardımcı sargılı demektir. Bu durumda uçları ayırt edebilmek için bir multimetreye ihtiyacınız vardır.
  • Merhaba rakadaşlar elimde aeg marka çamaşır makinasından sökülmüş bi motor var fakat çalıştrıma sırasında sorun yaşadım bunun için her hangi bi devre vesayre gerekvarmı ayrıca motor da bobinin etrafı daha doğrusu motor gövdesi içinde bakır sarmallar var resim koymaya çalıştım ama başaramadım inş başarında daha açıklayıcı olucak. demek istediğim bu motoru nasıl çalıştırırız sorunsuz. şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkürederim.

• arkadaşlar yardım ederseniz sevinirim. ayrıca rsimlerden anlayabilirseniz eğer bu motorun gücü nedir.

• mavi kablo üstte beyaz bölgeye giriyor...
    onun tam simetriğinde altta bir beyaz bölge daha var...
    bunların içinde "kömür" denilen parçayı değiştirmeyi deneyin...
    iki adet kömür numunesine göre değişecek...
    başka önemli bir arıza yok ise, bobinler yanık değilse çalışabilir...
    ayrıca ses yapmaması için bilyalarını da değiştirin el atmışken...
  • motoru nede söktün arıza neki...220 ile çalışması için birkaç uca daha voltaj vermen gerekebilir ayrıca motorun içinde diyotta olabilir ileri geri dönmesi için ..mavi siyaha voltaj versen bile ikinci bi sargıya daha voltaj vermen gerkebilir sen en iyisi motorcuya götür test ettir bi.. arzı tanımını yazman gerekir her durumda.
  • cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. motorda arıza yok motor çalışıyor ama elektriği nasıl bağlayacağmı bilmiyorum oyuzden resimleride koydum şunu şuraya bağlayın gibi yorum lar bekliyorum:) saolun şimdiden
  • Motorun hız kontrol ünitesi ile çalıştırılması gerekiyor. Direkt 220V verirseniz sonsuz döngüye girer ve motor parçalanır.
  • amaca yönelik yapılmış bir motor bu ,yıkama durumundaki çalışma devri,durulama devri ,sıkma ve suyu boşaltma devirleri ayrı ayrıdır,siz bu motoru ne amaçla kullanacsınız, çamaşır makinesi bünyesinden ayrıldıktan sonra motor tek devirli olarak çalıştırılabilir bu konuda yeterli değilseniz, istemedende olsa motora zarar verici olabilirsiniz,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PERİSKOP -- 12 Kasım 2009; 16:20:10 >
  • arkadaşlar ben motoru planya için kullanacam. ewet dediğiniz o devre sanırsam çamaşır makinasının içinde mevcuttu ve çok basit bi devre gibi duruyordu bu yüzden almadım. peki arkadaşlar o devre olmadan farklı bi şekilde çalıştıramazmıyız direnç vs ekleyerek.
  • ewet arkadaşlar şu işi tam anlamıyla anlatacak biri yokmu. var eminim:)
  • planyadaki orjinal motor üzerindeki "güç-voltaj-devir" değerlerini...
    kullanacağınız motor üzerindeki değerleri yazarsanız...
    daha faydalı yorunlar yapılabilir...
  • elimde bu motor var sadece amacım bu motoru çalıştırmak.
  • arkadaşlar siteye resimi ekleyemedim bende linkle buraya koyuyorum linkte çamaşır makinası motorunun devresi bulunmaktadır devre aynı makinadan söküldü ben bu devreyi bu motora nasıl bağlayabilirim yardım cı olursanız sevinirim hangi kablo nereye bağlayacağımı bilemiyorum şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkürederim.

http://www.resimupload.com/ds806525790_Fotoğraf0021.html
  • arkadaşlar yokmu yardım edecek biri.
  • abi sen bu motoru çalıştıramazsın boşuna uğraşma :D
  • Sökülen makinenin modeli nedir? Eğer LV36 veya LV42, LV43, LV44, Lavamat 800 modellerinden biri ise elimde şema var. İşinize yarayabilir.
  • Üstünde 800 yazıyor ama galiba bu motor LV-36-42-43-44 lerin motorudur.LV 800 ün motoru büyük
  • arkadaşlar makinanın markasını hatırlamıyorum malesef ama tahmini aeg veya frofilo ama büyük ihtimal aeg. can doğan 62 o şemayı bana gönderirsen sevinirim. arkadaşlar bi el atın şu işe.
  • Sökülen makine bu ise şemalar aşağıda.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.