Şimdi Ara

DirectX 11 destekli Nvidia ekran kartları ilk çeyrek sonuna kalabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
0
Favori
5.785
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Fermi mimarisinin yayımlanan resmi zar görüntüsü.

Üçüncü çeyrek finansal sonuçlarının değerlendirildiği konferans görüşmesinde Fermi mimarisini temel alan, DirectX 11 destekli yeni nesil ekran kartları için hacimli üretimin 2010'da başlayacağına dikkat çeken Nvidia'da, bekleyişin birkaç ay daha sürebileceği üzerinde duruluyor. A2 revizyonu için tasarım çalışmalarının Ekim ayında tamamlandığı konuşulan Fermi tabanlı GT300 GPU'sunun A3 revizyonundan önce hacimli üretime girmeyeceği ve revizyon çalışmalarının en iyi ihtimalle Aralık, büyük bir olasılıkla ise Ocak ayında tamamlanabileceği üzerinde duruluyor.

A1 revizyondan A2 revizyona geçiş çalışmaları 14 haftada tamamlanan GT300 için A3 revizyona geçişin 10 hafta daha alacağı dolayısıyla Ekim sonundan itibaren 10 haftalık süre dikkate alındığında hacimli üretime aday son silikonun Ocak ayında hazır olacağı öngörülüyor. Her ne kadar Aralık ayı içerisinde az sayıda kartın inceleme için dağıtılabileceği söylense de GeForce 300 serisi altında sunulması beklenen DirectX 11 destekli ekran kartlarının ilk çeyrek sonunu yani Mart ayını (CeBIT 2010?) bulabileceği, satış için iyimser tarihin ise Şubat ayı olabileceği iddia ediliyor.

Kimi kaynaklar Fermi tabanlı GeForce 300 serisi için yaygın satışın ikinci çeyreğe kalabileceğini söylese de Nvidia'nın, ilk çeyrekte satışa başlaması bekleniyor. Öte taraftan TSMC'nin verimlilik problemlerinden ötürü gelen talebi karşılamakta sıkıntı yaşayan AMD-ATi'nin, ay sona ermeden çift grafik işlemcili Radeon HD 5970 modelini duyurması, Ocak ayında ise Radeon HD 5400 ve 5600 serileri ile birlikte DirectX 11 destekli mobil GPU'larını lanse etmesi yani Nvidia'nın Fermi jenerasyonu ile aynı dönemde AMD-ATi'nin ürün gamını tamamlaması bekleniyor.

• 2 çeyrege kalırsa berbat olur resmen bekliyim testleri goriyim diyorum ama beklemeden 5970 alıcam heralde keske daha erken olabılseydı
  • yuuuuuuuhhhhhhhh be bukadarda olmaz
  • 5770 bekle beni geliyorum. physx içinde 8800gts yi kenarda tutarız ne yapalım. 6 ayda bekleyemeyecegım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: poyrazsan

2 çeyrege kalırsa berbat olur resmen bekliyim testleri goriyim diyorum ama beklemeden 5970 alıcam heralde keske daha erken olabılseydı

aynen bende bekliyordum
  • çok karışık ve herseyin bi arada tuttukları devasa bir chip.

a1 revizyonundaki hataları bulup a2 ye gecirmeleri a2 den a3 e geçmeleri ve 40nm verimlilik sorunları yaşayan tsmc bukadar devasa chipi verimli şekilde uretebilmesi falan oldukca zor ve dogal 2. ceyrege kalması.

nvidia cok buyuk bir hata yaptı zaten şuanki ati ve nvidia kartlar tatmin edici sekilde uygulamaları acıolar tabi teknoloji gelişmeli ama bunu sen başka kartlarda yapmalısın.

geforce serisi oyun serisidir radeon gibi. ben cuda da program yazmayacagım fortran desteklemesi umrumda degil program acması işte bilmemne yapması onemli degil cogunluk içinde ole sen her seriye aynı seyleri yapan hantal uretmesi zor gpu tasarlarsan zaten pahalı olur boylede uretemeyip milleti bekletirsin
  • bugun bir sitede 58xx serisine bir zam daha gelebileceği yazıyordu. üretim sorunalrıda amd ye bahane oldu.
  • koş hadi döv nvidia çalışanlarını rahatla... töbe töbee.. düşene bir tekmede sen vuracaksınmış. bence sen sakinleştirici felan iç pek iyi görünmüyorsun. eminim senin stadlara girişin yasaklanmıştır burada stres atıyorsun. neyse bende şiddetinden nasibimi almadan susıyım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadtneverdie -- 9 Kasım 2009; 18:06:12 >
  • gerçek pazar ati ile nvıdıanın kartlarını en uzak 1 hafta aarayla çıkarmasından olur :D böyle biri çıkarır kar yapar diğeri çıkarır kar yapar araya alıcı kaynar felan olmuyor :D hızlandırılmış versiyonlar sıktı herkes o.c çu oldu artık bize yeni çıkan serilerin farklı üreticilerde aynı anda pazara sunulması lazım :D gerisi hikaye rekabet istiyoruz war diyorlar yok :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: tolgacem

çok karışık ve herseyin bi arada tuttukları devasa bir chip.

a1 revizyonundaki hataları bulup a2 ye gecirmeleri a2 den a3 e geçmeleri ve 40nm verimlilik sorunları yaşayan tsmc bukadar devasa chipi verimli şekilde uretebilmesi falan oldukca zor ve dogal 2. ceyrege kalması.

nvidia cok buyuk bir hata yaptı zaten şuanki ati ve nvidia kartlar tatmin edici sekilde uygulamaları acıolar tabi teknoloji gelişmeli ama bunu sen başka kartlarda yapmalısın.

geforce serisi oyun serisidir radeon gibi. ben cuda da program yazmayacagım fortran desteklemesi umrumda degil program acması işte bilmemne yapması onemli degil cogunluk içinde ole sen her seriye aynı seyleri yapan hantal uretmesi zor gpu tasarlarsan zaten pahalı olur boylede uretemeyip milleti bekletirsin

Pardon, neden doğal ki 2. çeyreğe kalması ? ATI'ın daha küçük GPU yaptığını hesap edersek?

• Ben de gtx 260 var (ilk çıkan modellerden, 216 çekirdek değil). En son Call of Juarez ve Dragon Age i oynadım. Son ayarlarda 1680x1050 çözünürlülükte oynuyorum. O kadar güçlü kartlara şu an ihtiyaç var mı?
  • +1. Ama adamları takdir etmek lazım, yeni bir şeyi getirmeye çalışıyorlar. Desteklediği programlar da radeonlardan fazla. Tek sorun, imkansızı zorluyorlar bu kadar kocaman çekirdekle, maaşallah şehir gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tolga*

quote:

Orijinalden alıntı: tolgacem

çok karışık ve herseyin bi arada tuttukları devasa bir chip.

Pardon, neden doğal ki 2. çeyreğe kalması ? ATI'ın daha küçük GPU yaptığını hesap edersek?

hocam şu açıdan dogal;

Ati hd4770 ile 40 nm provasını yaptı 40nm kart tasarlarken elinde olan bir mimariyi geliştirerek yine daha onceden tecrube edindigi 40nm olarak tasarladı

nvidia 40nm ye adam gibi geçiş yapmadı elindeki gpu ları direk ısıtıp onumuze koyup akıllık yapacagına 40nm tasarıma baslasalardı böyle bocalamazlardı.
    ve yaptıkları chip geforce serisi için saçma bir karışıklık var milyarlarca transistör ve daha önce tasarlamadıgınız 40nm de tasarlamıssınız.
    a1 revizyonunda hatalar cok fazla hatta 7 tane calısan gpu var geyikleri vardı. elektronikte hata bulmak zordur boyle milyarlarca transistorlu seylerde hata ayıklayıp sonraki revizyonu cıkarmak zordur ve a3 revizyonuna gecip kartı piyasaya cıkarıcak kadar stoklaması 2. ceyregi bulur

tarafsız bakan herkez bunu goruyordu 1 2 aydır beni şaşırtmadı ondan dogal dedm

• meydan birine kalmasın ...
  • @tolgacem

Teşekkürler cevap için

Fakat nVidia şu anda resmen kuyusunu kazdıkça kazıyor. Baksanıza 5770'ciler artmaya başladı EHEHADAF

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IgorStravinsky -- 9 Kasım 2009; 18:34:12 >
  • nvidianın pazara bu kadar geç giriyor olması iyi olmuyor.ne kadar rekabet olursa son kullanıcı için o kadar iyi oluyor.umarım daha erken pazara giriş yapabilir.
  • Tanıtımda milleti kandırmaya çalışıp ekran kartı diye gösterdikleri içi boş kart gibi bu çekirdek resmi de palavra olabilir. Photoshop ta hazırlamışlardır.zaten net değil.

Nvidia nın sözüne inanılır mı? Bu işlemci daha sadece fikir aşamasında bile olabilir.
  • Valla az daha beklesin o elinde 5870 de gitti
  • birazda ati kazansın hep nvidia öndeydi iyi oldu bu bence.
  • Hadi Ati 5-6. ayda'da çıkart şu 28nm o zaman nvidia altına yapar! Hahahaha
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.