Şimdi Ara

6 çekirdekli Istanbul/Thuban ailesi AMD'nin şimdiye kadarki en karmaşık CPU tasarımı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD sunucu sistemler için hazırladığı Istanbul kod adlı Opteron işlemci ailesini Haziran ayında kullanıma sunmuştu. Firmanın 6 çekirdekli ilk modellerini kapsayan Istanbul serisinin, AMD tarafından şimdiye kadar tasarlanan en karmaşık işlemci tasarımı olduğu belirtiliyor. 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve temel olarak K10.5 mimarisini esas alan işlemcilerin satışı devam ededursun, AMD masaüstü sistemler için 6 çekirdekli işlemci hazırlıklarını da sürdürüyor.

Güncel yol haritasına göre 2010 için firmanın en önemlisi güncellemesi olarak değerlendirilen Thuban kod adlı 6 çekirdekli masaüstü işlemciler de tahmin edilebileceği üzere Istanbul ailesi ile aynı wafer'dan elde edilecek ve sadece soket yapıları farklı olacak zira Soket 1207+ formunda olan Istanbul ailesinin aksine Thuban serisi Soket AM3 formunda olacak.

Leo platformu kapsamında önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde lanse edilmesi beklenen Phenom II X6 serisi 6 çekirdekli masaüstü işlemcilerin 8 serisi yeni yonga setleriyle birlikte sunulması bekleniyor.

• istanbulda dunyanın en karısık sehırlerınden , ısabet olmus ,
  • quote:

Orijinalden alıntı: artenis

istanbulda dunyanın en karısık sehırlerınden , ısabet olmus ,
  • Neden hala masaüstünde de 1207 pin e geçmiyoruz.
  • :d GÜZEL ESPRİ
  • quote:

Orijinalden alıntı: MrPerFormance

Neden hala masaüstünde de 1207 pin e geçmiyoruz.

bırak değişmesin.değişirse yok yeni işlemci soğutucuları ya da uyumluluk kitleri vs. uğraşır gideriz
  • Fotoğrafta bayağı ilginç resmen bir tencere yemek gösterir gibi bir hava oluşmuş.ve iscanthere haklı ikide bir işlemci soğutucusu değiştirmekten zaten canımız çıktı.
  • quote:

Bu da bir bakış açısı, hatta çok güzel bi düşünce
  • bu espriy ben de yapacaktım.zaten adı istanbul olupta düzgün bir teknolojinin olacağını sanmıyorum :)
  • Harbi tam isabet olmus istanbuldaki çarpık kentleşme ve karışklığa tam benzemiş buravo AMD ARTIK sehirlere gore Cpu urett :D:D:D:D:D:
  • quote:

süper

bu arada fudzilla çok güzel yerleştirmiş logosunu, sanki wafer ın üstündeymiş gibi duruyor
  • quote:

zuahahha
  • Belki size garip gelecek ama resme ilk baktığımda bende de antep baklavası havası uyandırdı :)
  • quote:

• quote:

Orijinalden alıntı: homebird

Belki size garip gelecek ama resme ilk baktığımda bende de antep baklavası havası uyandırdı :)
    renkli baklava
  • quote:

Belki size garip gelecek ama resme ilk baktığımda bende de antep baklavası havası uyandırdı :)
    Bu gördüğün monokristal Si pul olmakla beraber yaklaşık kalınlığı 0.3 mm dir. Bu aşamaya gelmeden önce bi kaç üretim aşamasından geçiyor. Önce 10- 15 cm çapında silindir Si kütükler oluşturuluyor ,sonra bunlar tel testereler yardımıyla gördüğün incelikte pullara bölünüyor ve tüm devre oluşturulacak kare dilimlere elmazlarla çizilerek ayrılıyor. Bu arada şeklinin neden yuvarlak oldugunu merak ediyorsan kenarlarda arta kalan Si malzemenin mininmum olması için bu şekilde üretiliyor.Üzerinde gördüğün baklava şeklindeki dilimler de daha sonra işlemci iç yapısını oluşturmak üzere litografi,oksidasyon,difuzyon,tabaka oluşturma,aşındırma gibi işlemlerden geçecek olan Si tabakalardır. Böyle bi kaç kelimeyle yazdım ama aslında uzun proseslerdir bunlar. Tüm bu işlemlerden sonra ortaya çıkan tümleşik devre kılıflanarak dış ortamdan korunur. Şu anda bu konuyla ilgili bi dersimin sınavına çalışıyorum da :( Bunların bi de hesap kitapları kafayı yedirtiyor adama. Neyse umarım gereksizz gelmemiştir bilgiler.
  • beyler istanbul gibi karışık olması birşey değilde istanbul gibi kaosa dönerse hapı yuttu amd kesin çöker
  • quote:

aynen ya direk aklıma baklava geliyor şu wafer lara bakınca :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.