- x
Radyatör Arkası Paneli
49 Cevap19141 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

28 Mesaj
9 Kasım 2009; 12:00:37 

İyi günler,
Bauhaus'tan yalıtım amaçlı radyatör arkası panellerden aldım. "ODE STARPAN" marka ve tanesi 5 tl idi. Boyutları 1.5cm x 55cm x 90cm
Ürünle beraber yanında 1 sayfalık kullanım klavuzu bulunuyor.

Sormak istediğim bölüme gelelim...

Klavuzda söyle bir madde var
"7. ODE Starpan Radyatör Panosu ile duvar arası mesafe pano kalınlığından fazla ise, panoyu RADYATÖR'E doğru yaslayınız. Boşluk duvar tarafında bırakılmalıdır."

Ancak Hakan İzolasyon adresinde İZOPAN malzemeleri için;

"7:İzopan radyatör panosu ile duvar arası mesafe pano kalınlığından fazla ise panoyu DUVARA doğru yaslayınız. Boşluk radyatör tarafında bırakılmalıdır. "

şeklinde bir ifade mevcut.

Sanırım biri birinde almış fakat içeriğini bu maddede değiştirmiş. Diğer maddeler aşağı yukarı aynı.

Bana duvara yaslamak daha mantıklı geliyor. Ancak alüminyum folyo kaplı yüzeyde ısıyı yansıtma özelliği olduğu için emin olamıyorum.
Bu konuda bilgisi olan birileri yardım ederse sevinirim.
Teşekkürler.

194 Mesaj
9 Kasım 2009; 12:25:38 

Alüminyum paneli duvara yaslamanız gerekiyor. Panel ile radyatör arasında boşluk olmalı. Ayrıca panelin yansıtıcı alüminyum yüzeyi de radyatöre bakmalıdır.

2225 Mesaj
12 Kasım 2009; 12:21:17 

1.5 cm folyo kapli tasyunu levhayi 4 yildir yukaridaki arkadasin dedigi gibi kullaniyorum. cok ise yariyor. hatta ince bi yalitim malzemesi(0.5cm) alip alip petek ten 20 cm yukarda bulunan mermer denizligin altini da yalitimla kaplamayi dusunuyorum.

474 Mesaj
3 Aralık 2011; 3:07:19 

Ben kampçıların ve askerlerin kullandığı, yani yere serip üzerine yattıkları mat malzemesini kullandım. Bir tarafı alüminyum folyo kaplı olanından alıp radyatörlerin arkasındaki duvara göre kestim ve bally ile yapıştırdım duvara. Faydası olduğunu düşünüyorum, duvarı ellediğimde buz gibi ama matın üzeri gayet sıcak.

imza mimza yok.

115 Mesaj
19 Eylül 2012; 9:18:54 

Konu eski ama kışa hazırlık yapmak lazım.
Evimize doğalgaz yaptırdığımız için araştırma yapıyordum.
MMO ve Kocaeli üniversitesinin yaptığı araştırma bu ürünlerin gereksiz olduğunu gösteriyor.

http://www.mmo.org.tr/r...419c59_ek.pdf?dergi=941

162 Mesaj
19 Eylül 2012; 12:34:43 

quote:

Orijinalden alıntı: real_agabey

MMO ve Kocaeli üniversitesinin yaptığı araştırma bu ürünlerin gereksiz olduğunu gösteriyor.

ben okudum. benim anladığım. panel arkasına konan levhaların parlak değilde mat olması gerektiği anladım. bu levhaların konulmasındaki amaç duvarın aşırı ısınmasını önlemek ve buradan dışarı ısı transferi olmasını engellemektir. mesela ben evde ısınma amaçlı kömür sobası kullanıyorum. o parlak levhalardan aldım. ve kullanıyorum. benim amacım duvarın aşırı ısınmasını önlemekti. ve faydası oldu. olevhayı kullanmadan önce duvar öyle bi ısınıyordu ki elinizi koyamazdınız. dediğim gibi amaç duvarı, boyayı aşırı ısıdan korumak ve dökülmeleri engelleyip, o bölgeden dışarı ısı transferini önlemek.

210 Mesaj
19 Eylül 2012; 13:31:01 

Tümünü okumayanlar için sonuç kısmı;

"Sonuç olarak bu çalışmada, radyatör arkasındaki enerji kayıplarını azaltmak için çeşitli kurum ve fir-malarca önerilen, ısı iletim katsayısı düşük yansıtıcı yüzeyli ısı yalıtım levhalarının radyatör yüzeyindeki toplam ısı transferini azalttığı gösterilmiştir. Bundan dolayı radyatör arkası yalıtımı için, mevcut yalıtım plakalarının yansıtıcı yüzeyler yerine, neşretme katsayıları yüksek siyah cisim özelliklerine yakın yüzeyler ile kaplanması gerektiği ortaya konmuştur."

474 Mesaj
19 Eylül 2012; 22:45:46 

Yani diyor ki radyatör ile duvar arasında boşluk bırakın biraz, duvara yalıtım yapayım derken, kalın tabakalarla radyatörün arkasını kapatmayın.

imza mimza yok.

708 Mesaj
12 Ekim 2012; 9:25:15 

Aslında araştırmadan çıkan sonuç şu, radyatör arkası ve duvar arasında ışınımla oluşan ısı transferi toplam ısı transferinin %40'ı kadardır. Eğer siz radyatör arkasına yansıtıcı bir yüzey yerleştirirseniz, radyatör bu kadar başarılı ışınım yapamayacak ve ısısyı ortama vermek yerine üzerinde tutacaktır. Hiç birşey koymazsanız da, bu sefer ısı ışınımı oluşacak ama çoğu duvar aracılığıyla dış ortama geçecektir. Bu durumda en iyi çözüm yalıtım sağlayacak ama ışınımı engellemeyecek mat (koyu renkli) bir izolasyona malzemesi kullanılmasıdır.

101 Mesaj
13 Aralık 2012; 22:05:23 

quote:

Orijinalden alıntı: real_agabey

Verdiğiniz linkte plakaların faydalı olduğu yazıyor.

283 Mesaj
25 Aralık 2012; 14:56:06 

siyah veya mat ürün olarak tariflenen ürünlerden alan, önerisi olan var mı? Yukarıda bahsi geçen ode starflex işe yarıyor mu? alternatif ürün bulabildiniz mi gibi yorumarınız varsa paylaşırsanız sevinirim.

1949 Mesaj
22 Ocak 2013; 23:14:05 

o çalışmadan benim anladığım şey şu:

alüminyum kaplı izolasyon malzemeleri yerine doğrudan doğruya koyu renkli bildiğimiz izolasyon malzelerinden konulması daha fazla işe yaramakta.

bu hafta içinde almayı düşünüyordum. konuyu araştırırken burada buldum kendimi. alüminyum olanlardan değil de yine aynı kalınlıkta mat renkli malzemeden almaya karar verdim.

ısı ölçümleri yapıp sonucu yazarım.

4558 Mesaj
23 Ocak 2013; 0:10:01 

Aşağıdaki linkte, 55x90 cm. ebadında 2 adedi 12,50 TL. Bunu alırsanız tersini peteğe çevirip kullanabilirsiniz. Tabi duvara çift taraflı bant ile yapıştırırsanız peteğe yaklaşmamış olur. Çünkü o araştırmada peteğe dayanması da doğru bulunmuyor ki, bu bence mantıklı. Ancak açık renkli radyatör arkalıklarının nasıl sarfiyatı arttırdığını bir türlü mantığıma aldıramadım Buna göre; acaba açık renk duvarlarda da bu sorun olabilir mi?

Radyatör arkalığı link

1: Samsung 46B650, Digiturk HD, Teledünya HD, Sony STR-DB 940 QS A/V Receiver, LG Bluray 550, Samsung HD860, Sony CDP-308ESD, Front JBL LX-55, Center Pio S-CR39, Sur.Wharfedale WH20, Sub Pioneer SW-110S.
2: Samsung 50Q92, Sony STR-DB925 QS Receiver, Samsung HD870, Atlanta HD, Front Technics SB-A33, Sub-Center-Rear JBL TLX 125 + Rear Sony SS-E 317V

1949 Mesaj
24 Ocak 2013; 22:35:34 

dün biraz bakındım. her yerde hala aynı malzeme satılıyor. araştırma sonucu pek dikkate alınmamış sanırım.

14685 Mesaj
27 Ocak 2013; 17:29:03 

Bu konuyu görünce, İzocam'a bu araştırmanın likini vererek, Radyatör arkalıklarının koyu renkli olması ya da olmaması gerektiği ile ilgili bir araştırma,incele yapıp yapmadıklarını sordum, iletişim bölümünden.

Verdikleri cevabı buradan paylaşırım..

1949 Mesaj
30 Ocak 2013; 15:17:53 

quote:

Orijinalden alıntı: Kıdemli Yarbay

Bu konuyu görünce, İzocam'a bu araştırmanın likini vererek, Radyatör arkalıklarının koyu renkli olması ya da olmaması gerektiği ile ilgili bir araştırma,incele yapıp yapmadıklarını sordum, iletişim bölümünden.

Verdikleri cevabı buradan paylaşırım..

merak ettim, cevap geldi mi acaba?

14685 Mesaj
30 Ocak 2013; 17:39:04 

quote:

Orijinalden alıntı: Timurlénk

merak ettim, cevap geldi mi acaba?

Şu ana kadar bir cevap gelmedi. Gelince paylaşırım mutlaka

MOTO G ORJİNAL FLIP COVER KILIF (Turkuaz)

8312 Mesaj
28 Temmuz 2013; 18:40:05 

mantıken farkeder, ki deneyenlerde farkettiğini söylüyor. kışın evin duvalarını termal kamera ile inceleyince en fazla ısı kaybının radyatör arkasındaki duvardan olduğu görülüyor.

izopanda bu ısı kaybını engelleyip evin içine veriyor.

Hp G62-B01ET
Logitech Anywhere Mx
Samsung Galaxy Young S6310

9669 Mesaj
28 Temmuz 2013; 18:43:42 

kendi evim dahil olmak üzere birçok tanıdığımın evinde izopan alüminyum levhası uyguladım
radyatörün arkasına doğru boşa giden ısıyı önlemede faydası var

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI (ÜST KONU)
TASARRUFLU ISINMANIN ANA KURALI

1949 Mesaj
1 Ağustos 2013; 12:29:15 

odaların bir kısmında mat izolasyon malzemesi bir kısmında da izopan kullandım. ve ısı yalıtımında mat malzemenin izopandan daha başarılı olduğunu gördüm. özellikle de kışın bize epeyce sorun yaşatan bir odayı test için kullandım. fark belirgin şekilde mat malzeme lehineydi.

344 Mesaj
1 Ağustos 2013; 12:48:51 

mat malzemenin cinsi nedir ? taşyünü mü yoksa xps levha falanmı ?

WHAT DOESNT KILL U MAKES U STRONGER!

1949 Mesaj
1 Ağustos 2013; 12:56:07 

quote:

Orijinalden alıntı: garagulli

mat malzemenin cinsi nedir ? taşyünü mü yoksa xps levha falanmı ?

sert xps levhalardan kullandım.

344 Mesaj
1 Ağustos 2013; 12:57:18 

bana göre de gayet iyi bir yöntem olmuş...peki kalınlık kaç mm ??

1949 Mesaj
1 Ağustos 2013; 13:05:08 

20mm'lik xps levhalar rahatlıkla işimi gördü. petekler mermerin tam altında. bu nedenle mermer alttlarına bu malzemeden yapıştırdım. falçata, kaliteli silikon, güçlü bir çift taraflı bant ve işlem tamam.

344 Mesaj
1 Ağustos 2013; 13:19:18 

quote:

20mm'lik xps levhalar rahatlıkla işimi gördü. petekler mermerin tam altında. bu nedenle mermer alttlarına bu malzemeden yapıştırdım. falçata, kaliteli silikon, güçlü bir çift taraflı bant ve işlem tamam.

8 Mesaj
9 Eylül 2013; 0:54:37 

BENİM OTURDUĞUM BİNA DIŞARIDAN ISI YALITIMLI , BEN YİNEDEN KALORİFER ARKALARINA İZOPAN ISI YALITIMI MI (ALİMİNYUM) YOKSA XPS LEHALARDAN MI ALMALIYIM KARAR VEREMEDİM. TECRÜBELİ ARKADAŞLARDAN YORUM BEKLİYORUM

4090 Mesaj
9 Eylül 2013; 8:18:09 

XPS tavsiye etmem her ne kadar aksini iddia etselerde kanserojendir ve avrupada yasaklanmıştır.

"Bizi bilen bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir."

Mevlânâ Celâleddîn-î Belhî Rûmî

435 Mesaj
1 Ekim 2013; 15:29:39 

quote:

Merhaba benim evimde de petekler pencerelerin yani mermerin tam altında, ben de mermer kısma xps levha yapıştırmayı düşünüyorum, peki petek arkasına duvara bir şey yaptınız mı?

131 Mesaj
6 Ekim 2013; 12:24:18 

Ne koyucagımı sasırdım strafor dedıklerı xps mı yoksa folyo gıbı olanı mı koysam kararsız kaldımç

Burak/KONYA

4090 Mesaj
6 Ekim 2013; 12:30:51 

quote:

Orijinalden alıntı: airspeed

Ne koyucagımı sasırdım strafor dedıklerı xps mı yoksa folyo gıbı olanı mı koysam kararsız kaldımç

3cm karbonlu EPS koyabilrsiniz.

131 Mesaj
6 Ekim 2013; 13:08:04 

tesekkur ederım hocam ; )

Bu mesajda bahsedilenler: Zebza

Burak/KONYA

1949 Mesaj
10 Ekim 2013; 18:43:36 

quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

XPS tavsiye etmem her ne kadar aksini iddia etselerde kanserojendir ve avrupada yasaklanmıştır.

amerika ve avrupa'da üretimi devam etmekte. zamanında ben de bu malzemeyle ilgili söylentileri duymuştum. biraz araştırınca tamamen gerçek dışı olduğunu öğrendim. yasaklanan şey üretiminde kullanılan gaz. ozon tabakasına verdiği zarar nedeniyle 80'li yıllarda azaltılmaya başlanıyor ve 90'larda da tamamen başka bir gaza geçiliyor. türkiye'de bu konuda üretim yapan fabrikalar kurulduğunda zaten gazın kullanımı bırakılmış durumdaymış.

1910 Mesaj
4 Aralık 2013; 12:31:22 

Radyatörler denizliğin altına gömülü olduğu için radyatör arkalarına sert panel koyma şansım maalesef yok, nette araştırma yaparken şöyle bir ( http://www.youtube.com/watch?v=ZL-jRXNqJoc ) malzeme buldum. Esnek olduğu için uygulaması mümkün olabilecek. Araba camlarına koyduğumz güneşlik benzeri bir malzeme, işe yararlığı konusunda fikri olan var mıdır? Açıkcası bana pek güven vermedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARroWCoLT -- 4 Aralık 2013; 12:32:06 >

Megane Sport Tourer Phase 2 Privilége 1.5 dCi 110 Hp (Kül Beji)
Sedona 321 24 Speed 12.3 kg 1 hp (human power) (Siyah)
flickr

69 Mesaj
7 Aralık 2013; 21:57:39 

evimiz biraz büyük, kullanmadığımız bir odasını da, büyük oğlum bu sene üniversiteye adımını atıp ergenliği geçince, ona tahsis ettik. kışın vanasını kapatıp ısıtmadığımız odayı
da ısıtmaya başlayınca odanın çok iyi ısınmadığını gördük. daha doğrusu diğer odalarda termostatik vanalar 3,5 da iken oda ısınırken, bu odada ancak 5 de ısınıyor. bunun
üzerine ısı transferini azaltacağım ilk yer olarak radyatör arkasındaki duvar yalıtımı geldi. çünkü evimiz eski bir yapı olup, duvarlar dolu tuğla.
yaptığım araştırmada, izocamın ürettiği izopan öne çıkıyor, bir yüzü alüminyum kaplı cam yünü. birde arabaların ön camına konulan sanırım alüminyum folyo gibi bir şey.
izopan daha mantıklı duruyor, hiç olmazsa bir yalıtım malzemesi var. bunun üzerine yapılmış bir araştırma var. sonuç hiç mantıklı gelmedi. biri üretim yapıyor, bu işten para
kazanıyor. diğeri oturduğu yerden bir makale yazmış. bulunan teorik sonuçların deneysel olarak ortaya konmadığı sürece salt doğruymuş gibi değerlendirilemez. diğer taraftan
cam yünü oda içinde alerjik olabilir, kullanmak istemem. İzocam, izopanın diğer yüzeylerini ucuz bir malzeme ile niçin kaplamaz, hayret bir şey.
bir arkadaşımızda sağolsun bir deneme yapmış. xps in daha iyi yalıtım sağladığını tespit etmiş. lakin bunu xps in mat yüzeyine bağlamış. oysa iki malzemenin ısı iletkenlik
katsayıları farklı. xps in 0,031 iken izopan da 0,040 . küçük olması iyi. bundan daha önemlisi kalınlıkları. izopan 1.5cm iken xps 3cm. yani 2 kat fazla kalınlık var. xps in daha
iyi yalıtım yapması beklenen bir durumdur. lakin bunu izopanın parlak yüzeyine bağlamak yanlış olur.
xps in bazı negatif yönleri var. dış duvar izolasyonunda belki göz ardı edilebilecek bu durum, oda içinde kullanımında benim hoşuma gitmedi. bunun yerine eps var. karbonlu eps
sanırım bu iş için en ideali. 1-2 günlük araştırmalarım sonucunda ulaştığım sonuç bu. önümüzdeki hafta malzemeyi bulup, gözümle göreyim, kararımı sonra veririm.

1910 Mesaj
7 Aralık 2013; 22:40:16 

Benim radyatörlerim denizliğin altına gömük olduğu için esnek olması nedeniyle İzopan aldım. Şimdilik sadece bir tanesini zar zor yerleştirdim. Sonuç gayet güzel, kullandığım oda daha düşük ayarda daha fazla ısınmaya başladı. İzopanın arkasının çıplak elyaf olması kötü olmuş, esnetirken biraz dağılır gibi oldu.

Megane Sport Tourer Phase 2 Privilége 1.5 dCi 110 Hp (Kül Beji)
Sedona 321 24 Speed 12.3 kg 1 hp (human power) (Siyah)
flickr

50 Mesaj
12 Aralık 2013; 9:09:34 

quote:

Orijinalden alıntı: sezar2

evimiz biraz büyük, kullanmadığımız bir odasını da, büyük oğlum bu sene üniversiteye adımını atıp ergenliği geçince, ona tahsis ettik. kışın vanasını kapatıp ısıtmadığımız odayı
da ısıtmaya başlayınca odanın çok iyi ısınmadığını gördük. daha doğrusu diğer odalarda termostatik vanalar 3,5 da iken oda ısınırken, bu odada ancak 5 de ısınıyor. bunun
üzerine ısı transferini azaltacağım ilk yer olarak radyatör arkasındaki duvar yalıtımı geldi. çünkü evimiz eski bir yapı olup, duvarlar dolu tuğla.
yaptığım araştırmada, izocamın ürettiği izopan öne çıkıyor, bir yüzü alüminyum kaplı cam yünü. birde arabaların ön camına konulan sanırım alüminyum folyo gibi bir şey.
izopan daha mantıklı duruyor, hiç olmazsa bir yalıtım malzemesi var. bunun üzerine yapılmış bir araştırma var. sonuç hiç mantıklı gelmedi. biri üretim yapıyor, bu işten para
kazanıyor. diğeri oturduğu yerden bir makale yazmış. bulunan teorik sonuçların deneysel olarak ortaya konmadığı sürece salt doğruymuş gibi değerlendirilemez. diğer taraftan
cam yünü oda içinde alerjik olabilir, kullanmak istemem. İzocam, izopanın diğer yüzeylerini ucuz bir malzeme ile niçin kaplamaz, hayret bir şey.
bir arkadaşımızda sağolsun bir deneme yapmış. xps in daha iyi yalıtım sağladığını tespit etmiş. lakin bunu xps in mat yüzeyine bağlamış. oysa iki malzemenin ısı iletkenlik
katsayıları farklı. xps in 0,031 iken izopan da 0,040 . küçük olması iyi. bundan daha önemlisi kalınlıkları. izopan 1.5cm iken xps 3cm. yani 2 kat fazla kalınlık var. xps in daha
iyi yalıtım yapması beklenen bir durumdur. lakin bunu izopanın parlak yüzeyine bağlamak yanlış olur.
xps in bazı negatif yönleri var. dış duvar izolasyonunda belki göz ardı edilebilecek bu durum, oda içinde kullanımında benim hoşuma gitmedi. bunun yerine eps var. karbonlu eps
sanırım bu iş için en ideali. 1-2 günlük araştırmalarım sonucunda ulaştığım sonuç bu. önümüzdeki hafta malzemeyi bulup, gözümle göreyim, kararımı sonra veririm.

Bende peteklerin arkasına ısı yalıtım malzemesi koymayı düşünüyorum. Sizinde belirttiğiniz gibi karbon eps yalıtım malzemesinin daha iyi olacağını düşünüyorum. Benim aklıma takılan birkaç şey var. Peteğin arkasına 3 cm'lik ısı yalıtım malzemesi kullanıldığında peteğin veriminin düşmesine neden olmazmı. Çünkü benim evde petek ile duvar arasında 3.5cm ile 4 cm arasında bir boşluk var. 3cm lik bir ısı yalıtım malzemesi kullanıldığında bu boşluk daralmış oluyor ve daha az hava petek ile duvar arasında ısınmış olacak. 2cm'lik karbon takviyeli eps levhalar kullanmak daha mantıklı değilmi. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.
İkincisi ise karbon takviyeli eps malzemenin yoğunluk özelliği var. Yoğunluğu 16 ile 30 arasında üretilmekte. Yoğunlu daha fazla olan malzemin ısı yalıtım özelliğimi daha iyi hale gelmiş oluyor. Yani peteklerin arkasına yoğunluk değeri 30 olan bir malzememi kullanmak daha mantıklı.
Son olarak ta peteklerin arkasına izogips perlitli sıva alçısı uygulaması yapmak, ısı yalıtımı sağlarmı.
Cevaplarınız ve değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim...

69 Mesaj
14 Aralık 2013; 21:53:13 

kısaca kendi yaptıklarımı yazınca sorularınıza da bir ölçüde cevap vermiş olurum. önce eps denen malzemeyi araştırdım. bildiğimiz köpük. bizim aradığımız bunun gri renkte olanı. yoğunluğu fazla olanını aradım, bizim memlekette bulamadım. bu arada sahtekarlar gri renge boyuyorlarmış, dikkat. bir arkadaşımın bu malzemelerin satışını yaptığını öğrendim, ona danıştım. xps in daha iyi yalıtım sağladığını ve sağlık açısından bir sakıncası olmadığını detaylı anlattı. bunun üzerine mavi kalenin xps 30 yoğunluklu olanının 2cm kalınlığındakini tercih ettim.
3cm kalınlında almak radyatör peteğinin arkasındaki alanı çok daraltacağı için tercih etmedim. ölçüleri 120*60cm. petekler içinde çok uygun.
nasıl uyguladığımı da yazayım da güçlük çekmeyin. radyatör petekleri duvara bağlantı aparatları ile duvara asılıyor. yalıtım levhasını radyatörün arkasına sokup, 10-15cm aşağıya indirdiğimizde bu bağlantı aparatlarına dayanıyor. hafif bastırdığımızda, izi levhanın altında çıkıyor. bu izlerden levhanın üst yüzeyine 10cm(yaklaşık) kalıncaya kadar kesmemiz gerekiyor. bu iş için metal bir cetvel gibi bir şey ve maket bıçağı kullanıyoruz. ilk kesimin hemen yanından 2-3mm lik bir kesim daha yapıp aradaki malzemeyi çıkartıyoruz. metal bir çubuk bu kesimi kolay yapmamızı sağlıyor. sonra yerine monte ediyoruz.
levhayı duvar tarafına itiyoruz. levha ile duvar arasında boşluk kalmasını istemedim. bunun için büyük silgiler alıp , uygun ölçülere getirip, radyatör ile levha arasına sıkıştırdım. ertesi gün silgilerin ısınıp, levhanın içine girdiğini gördüm. bunları çıkardım. yarın vaktim olursa, levhanın kendi malzemesinden uygun boyutlarda kesip, araya sıkıştırmayı düşünüyorum.
bu uydurma yalıtım işine, büyük oğluma kuzeye bakan, üstü teras odayı tahsis edip, ısıtmaya başlayıp, daha doğrusu ısıtamayınca, girişmiştim. şimdi bakıyorum, odası ısınıyor. hem de -5 derece sıcaklıkta. sanırım faydası oldu. gerçi birkaç gündür sayaça bakıyorum, sanırım bu ay 550tl doğalgaz parası gelecek. o yönden bir avantajı var mı bilemiyorum da, hiç olmazsa ısınabiliyoruz.

1256 Mesaj
14 Aralık 2013; 22:09:53 

quote:

Orijinalden alıntı: sezar2

kısaca kendi yaptıklarımı yazınca sorularınıza da bir ölçüde cevap vermiş olurum. önce eps denen malzemeyi araştırdım. bildiğimiz köpük. bizim aradığımız bunun gri renkte olanı. yoğunluğu fazla olanını aradım, bizim memlekette bulamadım. bu arada sahtekarlar gri renge boyuyorlarmış, dikkat. bir arkadaşımın bu malzemelerin satışını yaptığını öğrendim, ona danıştım. xps in daha iyi yalıtım sağladığını ve sağlık açısından bir sakıncası olmadığını detaylı anlattı. bunun üzerine mavi kalenin xps 30 yoğunluklu olanının 2cm kalınlığındakini tercih ettim.
3cm kalınlında almak radyatör peteğinin arkasındaki alanı çok daraltacağı için tercih etmedim. ölçüleri 120*60cm. petekler içinde çok uygun.
nasıl uyguladığımı da yazayım da güçlük çekmeyin. radyatör petekleri duvara bağlantı aparatları ile duvara asılıyor. yalıtım levhasını radyatörün arkasına sokup, 10-15cm aşağıya indirdiğimizde bu bağlantı aparatlarına dayanıyor. hafif bastırdığımızda, izi levhanın altında çıkıyor. bu izlerden levhanın üst yüzeyine 10cm(yaklaşık) kalıncaya kadar kesmemiz gerekiyor. bu iş için metal bir cetvel gibi bir şey ve maket bıçağı kullanıyoruz. ilk kesimin hemen yanından 2-3mm lik bir kesim daha yapıp aradaki malzemeyi çıkartıyoruz. metal bir çubuk bu kesimi kolay yapmamızı sağlıyor. sonra yerine monte ediyoruz.
levhayı duvar tarafına itiyoruz. levha ile duvar arasında boşluk kalmasını istemedim. bunun için büyük silgiler alıp , uygun ölçülere getirip, radyatör ile levha arasına sıkıştırdım. ertesi gün silgilerin ısınıp, levhanın içine girdiğini gördüm. bunları çıkardım. yarın vaktim olursa, levhanın kendi malzemesinden uygun boyutlarda kesip, araya sıkıştırmayı düşünüyorum.
bu uydurma yalıtım işine, büyük oğluma kuzeye bakan, üstü teras odayı tahsis edip, ısıtmaya başlayıp, daha doğrusu ısıtamayınca, girişmiştim. şimdi bakıyorum, odası ısınıyor. hem de -5 derece sıcaklıkta. sanırım faydası oldu. gerçi birkaç gündür sayaça bakıyorum, sanırım bu ay 550tl doğalgaz parası gelecek. o yönden bir avantajı var mı bilemiyorum da, hiç olmazsa ısınabiliyoruz.

Hocam bu malzemenin ve uyguladiginiz radyatorun resimini cekip burada bizimle paylasirmisiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

63 Mesaj
14 Aralık 2013; 23:19:23 

[simage][/simage]
0

63 Mesaj
14 Aralık 2013; 23:20:58 

Ben bu ürünü tek zen den aldım bir hafta önce uyguladı m faydasi oluyor çok birşey beklemeyin ama faydasi oluyor

1256 Mesaj
14 Aralık 2013; 23:36:50 

quote:

Orijinalden alıntı: çınarlı

Ben bu ürünü tek zen den aldım bir hafta önce uyguladı m faydasi oluyor çok birşey beklemeyin ama faydasi oluyor

Her petek boyuna gore varmi mesela her odada degisik peteler var 110 luk 100 luk 80 lik gibi

63 Mesaj
15 Aralık 2013; 8:50:10 

Bunlar standart 100 e 50 di galiba ben kısa gelenlere ekleme yaptım çift taraflı bant ile yapıştırdı m

3 Mesaj
24 Aralık 2013; 15:21:32 

ben üretiyorum : kauçuk köpükten arlkası siyah öntarafı aliminyum istediğiniz tarafı uygulayın boy problemi yok m2 si 17 tl+kargo
isteyene görsel resim atabilirim.

3 Mesaj
24 Aralık 2013; 15:23:05 

1436 Mesaj
24 Aralık 2013; 16:33:34 

1m2 17tl+kdv mi kargo icinde mi aytica 1 m2 si kaca kac cm oluyor..

4090 Mesaj
24 Aralık 2013; 17:33:27 

quote:

Orijinalden alıntı: makovad

1m2 17tl+kdv mi kargo icinde mi aytica 1 m2 si kaca kac cm oluyor..

Ürün pazarlarken biraz daha düzgün resim de seçilmeli, o resimde herhangi bir albeni göremedim.

Bu mesajda bahsedilenler: @KÖKSAL BAYÇELİK Bu mesaja 1 cevap geldi.

1436 Mesaj
24 Aralık 2013; 18:35:16 

quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

Ürün pazarlarken biraz daha düzgün resim de seçilmeli, o resimde herhangi bir albeni göremedim.

Neyin ne oldugu belli degil.. :)

179 Mesaj
25 Aralık 2013; 0:30:41 

burada tecrübelerini paylaşanlara çok teşekkür ediyorum.
yozgatta oturuyorum, evimi ısıtmak için ben de bir dizi önlem almaya karar verdim ve geçici olarak buradaki yazılanları uygulayacağım.dış yalıtımlı olmasına rağmen binamız seneye komple evin içini yalıtım yaptıracağım yoksa ısınamıyoruz kış memleketinde. dışarısı bazı oluyor ki -15lere varıyor
ayrıca evime kablosuz oda termostatı almayı planlıyorum. vaillant 240f modelini araştırdım, modulasyonlu değil ama işe yarayacak gibi.
tecrübelerimi burada paylaşacağım yakın zamanda.

"Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol"

3 Mesaj
25 Aralık 2013; 10:19:03 

tekrar görsel yolluyorum ,arkadaşlar ürün 100cm*100cm dir bir tarafı kauçuk köpük diğer tarafı aliminyum folyodur. ben bunları yurt dışına ihraç ediyorum ve elimdeki malzeme üretim fazlası bundan dolayı ucuz bu ürünü piyasada bu fiyata bulamazsınız.
ürün kargo hariç kdv dahil17.5 tldir. bir adedinden iki adet bir metrelik panel arkası çıkar.
salikize@gmail.com a mail atın.

saygılarımla
0
0

2276 Mesaj
4 Ocak 2014; 16:47:47 

quote:

Orijinalden alıntı: KÖKSAL BAYÇELİK

tekrar görsel yolluyorum ,arkadaşlar ürün 100cm*100cm dir bir tarafı kauçuk köpük diğer tarafı aliminyum folyodur. ben bunları yurt dışına ihraç ediyorum ve elimdeki malzeme üretim fazlası bundan dolayı ucuz bu ürünü piyasada bu fiyata bulamazsınız.
ürün kargo hariç kdv dahil17.5 tldir. bir adedinden iki adet bir metrelik panel arkası çıkar.
salikize@gmail.com a mail atın.

saygılarımla
0
0

siz donanımhabere uygun bir fiyat yaparsanız eminim bir sürü arkadaş, ben de dahil olmak üzere, sizden alışveriş yapar, ancakk izocam'ın 12.5 lira iken bu fiyatla yarışmanız zor.

sürümden kazanmayı düşünmelisiniz

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.
Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.598