- x
Doktor olmak tıp okumak çok mu zor
97 Cevap61735 Görüntüleme5 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
7 Kasım 2009; 19:46:30 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

En düşük maaşı 6000 tl imiş çok mu zor olmak

lælælælæ

quote:

universite tercihlerini yapacagınız gun geldi cattı ve hala ne yazacagınıza karar verememisken ailenizden ve aile dostlarından yukselen tip fakultelerinden birini yazmanız dileklerine ve baskılarına asla kulak vermeyiniz.
tıp fakultesi hayatı boyunca doktor olmak ısteyen biri icin bile yasamını burnundan getirebilirken istemeden ya da kararsız kalıp yazmıs birine neler yapar bir dusunun. benim dusunmeme gerek kalmadı.............. gordum.

ben hayatı boyunca dr olmak ısteyenlerdenım ve bu tıp fakultesıne katlanmamı biraz daha kolaylastırıyor.
su an goruyorum kı tıp fakultesi tip fakultesi ogrencisini ders notlari ders kitaplari atlaslar labaratuarlar arasına sıkıstırmıs hiçbir yere kıprdamasına izin vermeyen bir yerdir.

avantajlarını ve dezavantajlarını sayarsak
ki dezavantajlarından baslayacagım.

birincisi sadece dr olan ve olacak insanlarla arkadaslık kurabilirsiniz sınırlandırılmıs bir cevreniz vardır.gunumuz universite anlayısının tam tersıne tıp ogrencileri karantinaya alınmıs gibidir sadece birbirleriyle tanısır konusur kavga eder boyle yasar giderler.

kampuste yasamak gibi bir imkanınız olmadıgı icin toplulukların yaptıgı hiçbir etkinlikten haberiniz olmaz haberiniz olsa bile katılamazsınız.universite senlikleri de sizin icin bir onem arz etmez.yani etrafınızda donen genc yasam sizi bir anlamda terk etmıstır.

sınıf gecip kalmanız elbette calısmanıza baglıdır ancak calıstıgınızda bile- normal bir insanın ders calısmasından bahsetmıyorum bir tıp fakultesi ogrencisinin calısmasından bahsediyorum -sınıfta kalabilirsiniz.zaten sınıfta kalmanız cok kolaydır. ders alıp bırakma diye bir sey yoktur ya da kendi programınızı kendınız belirlemezsiniz.butun derslerden aynı anda sınav olur ya butun derslerden gecmıs sayılır ya da sınıfta kalırsınız.
yaz okulu diye birsey de yoktur.

sınavlara girmezseniz 0 degil -50 alırsınız girip hiç bir soruyu yapmazsanız da -50 alırsınız. ya da calısıp girdiginiz bir sınavda bile 0 altında bir not alabilirsiniz.baraj diye bir sınav usulu gelıstırmıslerdir her dersin sorularının yarısını yapmak zorundasınızdır yoksa yapamadıgınız kadarı yaptıklarınızdan duser.

kurayla belirlenen sınavlarda hayatınızın 1 yılını calabilecek bir hocaya dusebilirsiniz yani sizden cok daha az bilgisi olan birisi sansı yuzunden stajdan gecerken siz bildiklerinizle stajdan kalabilirsiniz.bu sadece stajlarda değil yapılan butun pratik sınavlarda boyledir.

4 sınıf gectikten sonra muhendislik işletme okuyan arkadaslarınızın cogu para kazanmaya baslamıstır siz hala sabah okula gidersiniz sınavlara calısırsınız. ustune lise talebeleri gibi dershanelere gider testler cozersiniz.test kitapları alırsınız. onlar coluk cocuga karısır siz hala testlerle alacagınız puanlarla bogusursunuz.

isin en kotusu mezun olunca baslar. mezunsunuzdur artık doktorsunuzdur ama kımse drlugunuzu onemsemez. hemen ne doktorusun diye sorarlar. pratisyen oldugunuzu ogrenınce kucumseme ile bakarlar. hatta cogu ınsan drlukta uzmanlıgın bu ilk 6 yıllık fakulte egitimini alırken yapıldıgını sanar. yanı sizin 4-5-6-7 yıl uzmanlık almak icin ugrasınız ve gecirdiginiz 6 yıllık egitimi sadece az bir sureye cok rahat sıkıstırırlar.

sozun kısası tus u kazanmak zorunluluktur. bunun icin de hayatınızdan yok sayacagınız gunde 15 saati asan calısmayla gecen en az bir 6 ay feda etmelisiniz.

devlet bile yanınızda degildir. mezun oldunuz diyelim sag salim. bunu neyle kanıtlarsınız.tabiki diplomayla ama fakulte size diploma vermez cunku zorunlu goreviniz vardır. doguda 300 batıda 600 gun olmak uzere.

yok efendim ben devlette calısmayacagım ben ozelde calısacagım verin diplomamı deme hakkınız da yoktur.
gorev yoksa diploma da yoktur ve bu kanun sadece dr lar icin gecerlidir.diger hiç bir meslekte boyle bir kanun yoktur. sadece fakulteden mezun olunca degil uzmanlıktan sonra da zorunlu hizmet kanunu devreye girer.

yani soyleki mezun oldunuz tus a girmeden tayininiz cıktı bi yere gidip 600 gun calıstınız sonra tus ta bir yer kazandınız orayı bitirdiniz ortalama 5 yıl da.sonra yine zorunlu hizmette bi 600 gun gecirdiniz ve bitti evet bitt artık hayatınızı kurmaya baslayabilirsiniz.gelecek hakkında planlar yapabilirsiniz kımse dokunamayacak artık hayatınıza siz sekıllendireceksiniz hayatınızı............................hhhooooooooooooppppppppp nereye

mars mars dogru askere.
askerlik gorevini dr lar daha rahat yaparlar evet bu dogrudur yani kendi işlerini yaparlar.askerde de doktorlardir. ama kısa donem askerlik yapma hakları yoktur. uzun donem yapmak zorundadırlar. yani gitti bi 12 ay daha.

bi hesaplayalım. en az 6 yıl fakulte ki 1 yıl hazırlıgı eklersenız 7. 1.5 yıl zorunlu hizmet.ortalama 5 yıl uzmanlık.1.5 yıl zorunlu hizmet daha.1 yıl askerlik.tus a calısmak icin en az 6 ay. yani kesin bir 16 yılı gozden cıkartın adam akıllı drluk yapabilme ıcın.
18 de fakulteye baslasa birisi. 34 yasında hayallerini yanı kendı gerceklestirmek ıstedıgı hayallerini yasamaya baslayabilir.

avantajı nedir peki....

insanlara yardım edersiniz. gozlerdeki karanlıgı aydınlık guluslere cevirirsiniz.hem is hem iyilik yaparsınız.

cok eglenceli değil mi.

ne dersiniz bilmem tıpa girene tıpa girsin de olabilir.
olsun ben bunlara katlanır bu meslegi yaparım da olabilir.

ama ben bu meslegi yapacagım.

edit: ekşiden alıntı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayvan arkadaş -- 7 Kasım 2009; 19:49:48 >

Uzaklaştırılmış
7 Kasım 2009; 19:47:38 

quote:

Orijinalden alıntı: hayvan arkadaş

En düşük maaşı 6000 tl imiş çok mu zor olmak

lælælælæ

Kim kandırdı seni?

Devlet memuru dediğin 1500 maaş+taş çatlasın 1000-1500 arası da döner sermaye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi A+ -- 7 Kasım 2009; 19:48:50 >

2673 Mesaj
7 Kasım 2009; 19:48:36 

En iyisini doktor arkadaşlar cevap verebilir.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

473 Mesaj
7 Kasım 2009; 19:48:43 

Yaklaşık 12 sene kasarsan gerisi kolay kanka

http://www.engvoca.com
Learn english vocabulary,Learn italian vocabulary,Learn spanish vocabulary,Learn french vocabulary,Learn german vocabulary

1097 Mesaj
7 Kasım 2009; 19:50:51 

Pratisyen olarak en düşük 6.000 gibi bir olay yok.

Okumasına gelirsek, evet zor. Diğer bölümler çok mu kolay? Hayır, değil ama tıp gerçekten zor. Sınav zamaında olan bir tıpçı olarak yazıyorum bunu.

People fake a lot of human interactions, but I feel like I fake them all, and I fake them very well. That's my burden, I guess.

Uzaklaştırılmış
7 Kasım 2009; 19:51:27 

6 yıl okumak bide orayı kazanana kadar kasmak 10 yıl gider rahat

quote:

Orijinalden alıntı: Amorph

Pratisyen olarak en düşük 6.000 gibi bir olay yok.

Okumasına gelirsek, evet zor. Diğer bölümler çok mu kolay? Hayır, değil ama tıp gerçekten zor. Sınav zamaında olan bir tıpçı olarak yazıyorum bunu.

Kim kandırdı seni?

Devlet memuru dediğin 1500 maaş+taş çatlasın 1000-1500 arası da döner sermaye.

http://www.adanzyehaber...i-ne-olacak/10/07/2009/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayvan arkadaş -- 7 Kasım 2009; 19:53:15 >

3743 Mesaj
7 Kasım 2009; 19:52:48 

Halamın oğlu doktor.
Uzman şu anda

2000-2500 arası devletten alıyo.Bi o kadar da döner sermayeden.
Ayrıca gecelik nöbetleri var özel hastanelerde.Onlarında geceliği 1000 lira.Çoğunda hiçbi vukuat olmuyomuş zaten.
Gece sabah kadar yatıosn eline sayıyolar trink diye 1000 lirayı.
Meslek dediğin bu ama hem kazanmak hemde kazandıktan sonrası cidden çok zor.Yani hayatını yaşayamazsın.
Düşüncende aileni kurup güzel bi hayat sağlamak varsa yapılabilir.Ama o kazandığın parayla gezerim tozarım iyi zaman geçiririm diyosan fazla ümitlenme.Daha öyle olan bi doktor görmedim.
Ha ne olur iyi bi araban olur evin olur villa gibi.En kötü gömleğin 200-300 lira olur.
Vakko giyersin,Q7 sürersin.Girdiğin ortamda herkes sana ibretle bakar.Havan olur falan filan.
Bekarsan kızlar sana yavşar iyice vs..

Tek başına CS:GO oynamaktan sıkıldın mı ? CS:GO Topluluk gecelerini dene!
CS:GO Topluluk Geceleri / Tüm Topluluk Üyeleri / CS:GO Etkinlik Takvimi
“Below the surface of the machine, the program moves.
Without effort, it expands and contracts. In great harmony, electrons scatter and regroup.
The forms on the monitor are but ripples on the water. The essence stays invisibly below.”

1097 Mesaj
7 Kasım 2009; 19:54:36 

Yalnız doktorlar gençliğinde çok kazanamıyor. Maksat çocuklarımız yaşasın.

People fake a lot of human interactions, but I feel like I fake them all, and I fake them very well. That's my burden, I guess.

Uzaklaştırılmış
7 Kasım 2009; 19:58:33 

pretisyen hekimler 6 milyar maaş alıyor

Bu yeni çıkan aile doktoru denen sağlık ocağında calısan iş başlama saatine göre en az 1 saat geç gelen

evet onlar 6 milyar alıyorlar.

Uzaklaştırılmış
7 Kasım 2009; 19:58:43 

hayal dediğin şöyle bi ailen olcak iyi miktar para araba öğrenci gibi bir hayat sabah 8 akşam 4 ve param olursa dünya turu

yani kısaca memur hayatı bakıyorum öğretmenlere öğrenciden rahatlar ama az para alıyolar en iyi ve rahat memurlukda aile sağluk hekimleri yani sağlık ocağı doktorları

dandik bi sağlık ocağı doktoru olup herkese aynı ilaçları çocuklara şurup yazmak ve ağır hastalarada yürü git hastahanede baksınlar demek için ne kadar çalışmam gerekli ??

1264 Mesaj
7 Kasım 2009; 20:00:50 

doktordan doktora fark var 2000TL ile 100000TL arası gelirin değişebilir bu sana bağlı

299 Mesaj
7 Kasım 2009; 20:01:11 

once insan olman gerekiyor.. belli bir maasla calisiyorsan hayallerini zor gerceklestirirsin. kendi isini kurcan ve sansin olcak. yada sporcu, sarkici, oyuncu, sanatci olcan

quote:

Orijinalden alıntı: 53

Halamın oğlu doktor.
Uzman şu anda

Ayrıca gecelik nöbetleri var özel hastanelerde.Onlarında geceliği 1000 lira.Çoğunda hiçbi vukuat olmuyomuş zaten.
Meslek dediğin bu ama hem kazanmak hemde kazandıktan sonrası cidden çok zor.Yani hayatını yaşayamazsın.
Düşüncende aileni kurup güzel bi hayat sağlamak varsa yapılabilir.Ama o kazandığın parayla gezerim tozarım iyi zaman geçiririm diyosan fazla ümitlenme.Daha öyle olan bi doktor görmedim.
Ha ne olur iyi bi araban olur evin olur villa gibi.En kötü gömleğin 200-300 lira olur.
Vakko giyersin,Q7 sürersin.Girdiğin ortamda herkes sana ibretle bakar.Havan olur falan filan.

bunlari genclikte yapilmicaksa bi ise yaramaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Qu4k3r -- 7 Kasım 2009; 20:02:37 >

1097 Mesaj
7 Kasım 2009; 20:05:16 

quote:

Orijinalden alıntı: Gökãy

pretisyen hekimler 6 milyar maaş alıyor

Bu yeni çıkan aile doktoru denen sağlık ocağında calısan iş başlama saatine göre en az 1 saat geç gelen

evet onlar 6 milyar alıyorlar.

Geçiş döneminde böyle. O verilen parayla doktor muayenehane kirası ve giderlerini de karşılayacak yakında.

557 Mesaj
7 Kasım 2009; 20:06:53 

quote:

Halamın oğlu doktor.
Uzman şu anda

Haddime değil ama bu kelimeyi "imrenerek" olarak değiştirirsen daha düzgün olur

Benim de dayım doktor. Tam bir bilgim yok ama sanırım 6 sene okudu. Üzerine TUS sınavına girdi (ki ÖSS den daha zormuş.) Üzerine 4 sene hastanede çalıştı. Anca önümüzdeki sene uzman olacak. Her işin kendine göre bir zorluğu var fakat doktorluk ayrı bir zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dotard -- 7 Kasım 2009; 20:13:40 >

3743 Mesaj
7 Kasım 2009; 20:11:30 

quote:

Orijinalden alıntı: erdenar

Bizim aile hekimimiz uzman doktor , işe 1 saat geç gelmek bir yana bazen saat 8 de geliyor.Sanırım 5.500 tl maaş alıyor işinden.Giyindiği gömlek vakko falan değil pazardan alınma bişey, hemde devamlı ütüsüz oluyor.Samimi söylüyorum kullandığı cep telefonu ise tuşları filan silinmiş bir 1100

Biriktiren tayfadandır o

@dotard

Tümlece takılmamak lazım

Without effort, it expands and contracts. In great harmony, electrons scatter and regroup.
The forms on the monitor are but ripples on the water. The essence stays invisibly below.”

37 Mesaj
7 Kasım 2009; 20:28:04 

ben tıp fuckültesi öğrencisi olarak derim ki sevdiğin işi yap.gel gör ki tc de sevdiğin iş para getirmeyebilir.doktorluğun parasının azlığı çokluğu bir yana ülkemiz şartlarında en garanti meslek durumunda şu anda.
bi de pratisyen leri küçümsemeler dandik filan demeler var.
her yere tıp fakültesi açar san kontenjanları artırırsan sonuçlar böyle olabiliyor.
benim fakültemde 800 e yakın öğretim görevlisi prof. var
anadoludaki tıp fakültelerinde 1 2 prof.olan yerler biliyorum
ikisinin arasında tabiki fark olur.

ama sıkıntısı şuradan da kaynaklaıyor.Çoğu bölümde derslerde öğrenilenler meslek haytında kullanılmıyor.
burada sana emanet edilecek can olduğu için hata kabul etmiyorlar ve sözlüler filan çok zor geçiyor.

bi de lise gibi hafta içi 5 gün sabah 8 akşam 5 vaktin fakültede geçer.

diğer bölümler mühendislikler dahil 2 gün e 3 güne ders sıkıştırabiliyorlar.

düşün taşın ii bi fakülteyi kazan

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.

Contramal : second degree cancer pain killer.

Uzaklaştırılmış
7 Kasım 2009; 20:33:55 

tıp fakültesinde okuyanlara sorum

kazanmak zor oldumu sizin için ve hep duyulan kazanmakla iş bitiyor lafı doğrumu ??

Uzaklaştırılmış
7 Kasım 2009; 20:36:35 

quote:

Orijinalden alıntı: dr_msy_42

ben tıp fuckültesi öğrencisi olarak derim ki sevdiğin işi yap.gel gör ki tc de sevdiğin iş para getirmeyebilir.doktorluğun parasının azlığı çokluğu bir yana ülkemiz şartlarında en garanti meslek durumunda şu anda.
bi de pratisyen leri küçümsemeler dandik filan demeler var.
her yere tıp fakültesi açar san kontenjanları artırırsan sonuçlar böyle olabiliyor.
benim fakültemde 800 e yakın öğretim görevlisi prof. var
anadoludaki tıp fakültelerinde 1 2 prof.olan yerler biliyorum
ikisinin arasında tabiki fark olur.

ama sıkıntısı şuradan da kaynaklaıyor.Çoğu bölümde derslerde öğrenilenler meslek haytında kullanılmıyor.
burada sana emanet edilecek can olduğu için hata kabul etmiyorlar ve sözlüler filan çok zor geçiyor.

bi de lise gibi hafta içi 5 gün sabah 8 akşam 5 vaktin fakültede geçer.

diğer bölümler mühendislikler dahil 2 gün e 3 güne ders sıkıştırabiliyorlar.

düşün taşın ii bi fakülteyi kazan

Sen bırak okumayı zaten

61 Mesaj
7 Kasım 2009; 20:39:00 

Ben fizik tedavi ve rehabilitasyon okuyorum, sınıfımda 32 yaşında adam var ve bu adam tıp 3 den terk ve bana söylediği şey, emin ol ki tıp okumaya değmez... Ha bizim derslerimizde tıp fakültesinin programından farklımı değil, aşşa yukarı aynı ama 4 yıl en azından.

Uzaklaştırılmış
7 Kasım 2009; 21:00:33 

up

140 Mesaj
7 Kasım 2009; 21:19:54 

fen.lısesınde.okuyorum.qecen.yıl.44.kısı.tıp.kazandı.kotu.olsa.bu.kadar.secılmez.bence
not:klavye.bozuk

1097 Mesaj
7 Kasım 2009; 21:20:47 

quote:

tıp fakültesinde okuyanlara sorum

kazanmak zor oldumu sizin için ve hep duyulan kazanmakla iş bitiyor lafı doğrumu ??

Genel durumuna bağlı. Ben çok aşırı çalışmadım. Test yeteneğim var sanırım biraz. Bir de heyecan-stres yapmıyorum. Denemelerdeki en yüksek puanıma eşit yaptım ÖSS'de. Yalnız istediğim bölüm farklıydı. Puanım yetmedi. Şartları göz önünde bulundurup tıp yazdım. Ege istiyordum, Dokuz Eylül oldu.

3743 Mesaj
7 Kasım 2009; 21:22:35 

quote:

Genel durumuna bağlı. Ben çok aşırı çalışmadım. Test yeteneğim var sanırım biraz. Bir de heyecan-stres yapmıyorum. Denemelerdeki en yüksek puanıma eşit yaptım ÖSS'de. Yalnız istediğim bölüm farklıydı. Puanım yetmedi. Şartları göz önünde bulundurup tıp yazdım. Ege istiyordum, Dokuz Eylül oldu.

Kaçla girdin ve sıralama vs. kaç ?

583 Mesaj
7 Kasım 2009; 21:24:20 

abim var... 1 sene kaldı zar zor geçiyor..

1170 Mesaj
7 Kasım 2009; 21:30:28 

zor bi meslek. Şahsen ben okadar kasamam kendimi. Durmadan ot gibi çalış parası güzel ama okadarı bana göre abartı

1820 Mesaj
7 Kasım 2009; 21:46:25 

En düşük 1350 tl alıyorlar döner ile o da benim kuzenim doktor aynı evde kalıyoruz ordan biliyorum

Psn:Voilette

Metal Gear Solid 4 | Battlefield 3

Uzaklaştırılmış
7 Kasım 2009; 21:47:25 

o kadar para için bence çalışılır abi amele olcağına otur evde çalış

1097 Mesaj
7 Kasım 2009; 21:59:53 

quote:

Kaçla girdin ve sıralama vs. kaç ?

2007'de girdim. 360 küsür puan 3500 sıra.

641 Mesaj
7 Kasım 2009; 22:30:32 

Tıp... Staj yaptığım yerde bir adam vardı soyle demişti " Kazanması zor okuması daha zor" gerçektende oyle sınavı kazanıp girmesi zor ama okuması daha zor... Yani birçok bolumde sınavı kazanıp yerleşince rahatlarsın dersi dersde dinleyip birazda gayretle mezun olursun ama tıp bu şekilde değil. Memurluk iyi ama maaşı az degil bir arkadaş vardı biraz araştırın Örnegin dsi ddy gibi kurumalra mühendis olarak girerseniz hem memur saatlerinde calısırsınız hemde fena para almazsınız yani. Ayni zamanda büyük şehir belediyelerinin kendi şirketleri var. Örnegin ibb nin kanalizasyon boruları kaldırım taşları bankalrını hazır betonunu filan ürettildği şirket var İSTON bir ananom şirketi ama belediyeye bağlı sanırım bu sekilde birçok şirket var. Buralarda muhendis-bilgi işlem- teknik ressam olarak iş bulabilrseniz hayatınız boyunca calısırsınız. Memur saatlerinde çalışırsınız ama daha fazla alırsınız tabi bu tür yerlere girmek birazda torpille

Doktorluk kazanmış olsam bile okuycagımı sanmam. Bahsi gçen yıllar dile kolay geliyor. Düşünsenize yaşıtlarınız coluk cocuga karışmış hatta cocugu okula başlamış siz ise daha yeni tam anlamı ile uzman doktor olmuşssunuz. Kaybettiğiniz yılları para ile telafi etmeye calısırsınız. Bence bunun temel sebebi verilen yanlış eğitim kullanılacak bilgileri tam anlamı ile vermek yerine herşeyi vermeye calısıyorlar hem zaman uzuyor hemde talebede kafa diye birşey kalmıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xreleave -- 7 Kasım 2009; 22:32:28 >

aziz-i kavim, aziz-i millet, aziz-i vakit idik, a'da zelil kıldı bizi...

467 Mesaj
7 Kasım 2009; 22:40:16 

6+2 okunuyor yanılmıyorsam. Şurada çekeceğiniz 8 sene sonra kralsınız..

Ross: "Gautam or Vince? I think if we just wave an open thermos of LN2 under their noses,
they'll go into a trance and we can extract whatever information we need without having to resort to force LOL"
Gautam: "I remember when Mark started doing DI I thought he was psycho and that it was a dangerous, reckless cooling method that had no future."

3743 Mesaj
7 Kasım 2009; 22:57:50 

quote:

2007'de girdim. 360 küsür puan 3500 sıra.

iyiymiş

3586 Mesaj
7 Kasım 2009; 23:06:41 

Okumasıda zor, kazanmasıda zor, kazandıktan sonra mesleği yapmasıda zor. Her türlü zor meslek. Bende lise 3'teyim. Hiç sağlık sektörü istemiyorum. Mühendislik dalları benim daha çok ilgimi çekiyor. Zaten ilgimi çeksede gerçekten kazanmak için bayağı kasmak gerek.

1097 Mesaj
7 Kasım 2009; 23:14:04 

quote:

Orijinalden alıntı: Xreleave

Tıp... Staj yaptığım yerde bir adam vardı soyle demişti " Kazanması zor okuması daha zor" gerçektende oyle sınavı kazanıp girmesi zor ama okuması daha zor... Yani birçok bolumde sınavı kazanıp yerleşince rahatlarsın dersi dersde dinleyip birazda gayretle mezun olursun ama tıp bu şekilde değil. Memurluk iyi ama maaşı az degil bir arkadaş vardı biraz araştırın Örnegin dsi ddy gibi kurumalra mühendis olarak girerseniz hem memur saatlerinde calısırsınız hemde fena para almazsınız yani. Ayni zamanda büyük şehir belediyelerinin kendi şirketleri var. Örnegin ibb nin kanalizasyon boruları kaldırım taşları bankalrını hazır betonunu filan ürettildği şirket var İSTON bir ananom şirketi ama belediyeye bağlı sanırım bu sekilde birçok şirket var. Buralarda muhendis-bilgi işlem- teknik ressam olarak iş bulabilrseniz hayatınız boyunca calısırsınız. Memur saatlerinde çalışırsınız ama daha fazla alırsınız tabi bu tür yerlere girmek birazda torpille

Doktorluk kazanmış olsam bile okuycagımı sanmam. Bahsi gçen yıllar dile kolay geliyor. Düşünsenize yaşıtlarınız coluk cocuga karışmış hatta cocugu okula başlamış siz ise daha yeni tam anlamı ile uzman doktor olmuşssunuz. Kaybettiğiniz yılları para ile telafi etmeye calısırsınız. Bence bunun temel sebebi verilen yanlış eğitim kullanılacak bilgileri tam anlamı ile vermek yerine herşeyi vermeye calısıyorlar hem zaman uzuyor hemde talebede kafa diye birşey kalmıyor...

Ben o açıdan şanslıyım. İlk senemde girdim. 90'lıyım. 23 yaşında mezun olacağım. 1 sene bekleyip Tus'u kazanabilirsem 4 yıl da öyle okusam 28 yaşında uzman doktor olurum ki baya iyi paralar kazanabilirim. Hem uzmanlık sırasında da maaş alınıyor sonuçta.

@53

Sağol.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Amorph -- 7 Kasım 2009; 23:15:14 >

2344 Mesaj
7 Kasım 2009; 23:17:22 

yurtdışında oku tıp sora orda iş bul (çok zormudur bilmem ülkeden ülkeye değişir sanırsam) ev al araba al çocuk yap geçin yada türkiyede 12 yıl oku ordaki paranın 3/2 sini al senin tercihin ama bunun için maddi durumun baya bi iyi olması lazım yada burslu kazanıcaksın

1471 Mesaj
8 Kasım 2009; 8:14:39 

O mesleği ben şahsen yapmazdım...Düşünsenize ameliyattasınız,yanlış birşey yaptınız hasta hayatını kaybetti.Ömür boyu vicdan azabından kurtulamazsınız...

Volvo For Life.

707 Mesaj
8 Kasım 2009; 8:57:03 

16 yıl sayısala (loto) kasarım daha garantili

"Ne güzeldir anarak Tunga Er efsanesini Yürümek… Ruh olup, ordu olup Tanrıdağ'ın çevresini Bürümek...''

3103 Mesaj
8 Kasım 2009; 10:43:15 

quote:

Orijinalden alıntı: kasanı yan yatır

O mesleği ben şahsen yapmazdım...Düşünsenize ameliyattasınız,yanlış birşey yaptınız hasta hayatını kaybetti.Ömür boyu vicdan azabından kurtulamazsınız...

Onu öğretiyorlar zaten sana Tıp'ta . Okumadan anlamanı bekleyemez kimse. Duygusal bağ kurmamayı çözüyorsun.

1097 Mesaj
8 Kasım 2009; 10:51:16 

Bir hasta kaybettiğinde hasta için üzülmekten çok kendini düşünürsün. Çünkü artık Türkiye'de de işler değişiyor. Doktorlara açılan davalar çok arttı. Doktorlar bu yüzden sigorta işine giriyor. Eğer hata yaparsan kaybın büyük.

1108 Mesaj
8 Kasım 2009; 10:57:03 

Ömür boyu hayvan gibi çalışmak , zor. Ama adamca yaşamak için şart. Bende tıp okumak istiyorum adam gibi yaşamak için.

1215 Mesaj
8 Kasım 2009; 11:00:16 

Kuzenimin tıpta 2. senesi yüksek bi puan yapıp girmişti, Türkiyede 2500 küsür falan olmuştu. Şuan cerrahpaşada okuyor, üzülüyorum kıza ne sosyal hayatı var ne başka bişey hergün çalışıyor. Okulun duvarıyla bitişik ev tuttu yolda zaman kaybetmemek için üstüne bide acile gelen hastalar 25 yıllık kadavra incelemeler vs.. Çekilecek iş değil.

1108 Mesaj
8 Kasım 2009; 11:02:44 

quote:

Orijinalden alıntı: AlmosT

Kuzenimin tıpta 2. senesi yüksek bi puan yapıp girmişti, Türkiyede 2500 küsür falan olmuştu. Şuan cerrahpaşada okuyor, üzülüyorum kıza ne sosyal hayatı var ne başka bişey hergün çalışıyor. Okulun duvarıyla bitişik ev tuttu yolda zaman kaybetmemek için üstüne bide acile gelen hastalar 25 yıllık kadavra incelemeler vs.. Çekilecek iş değil.

Hocam yapma o kadar kötü mü ya

14782 Mesaj
8 Kasım 2009; 11:05:14 

Mühendislik okuması tıp okumasından daha zor fakat mühendisliğin ülkemizde hiç bir değeri olmadığından insanlar bunun farkında bile değiller. Tıp dediğin ezberden başka birşey değil. Oturup latince ezberleyeceksin. 1'de teorik giriş dersler 2. ve 3. sınıfta temel tıp bilimleri derslerini göreceksin ve sadece bu sınıflarda kendini kasacaksın. 4. sınıftan itibaren hastane ile dersler arasında gidip geleceksin 5. sınıfa stajlara başlayıp 6. sınıfta full hastanede olacaksın. Tıp fakültesi bilindiği ve tahmin edildiği gibi zor değil. Öss sınavında kazanması daha zor. Tıp fakültesinde okuyanlar 4.sınıftan itibaren TUS sınavına hazırlandıklarından dolayı günün neredeyse 4de birini (6 saat) bunu düşünerek çalışarak vakit harcıyorlar. Kolay kolay tıp fakültesinde kimseyi sınıfta da bırakmıyorlar. Tüm tanıdığım arkadaşlar çok gerizekalıca hareket edip davranmazsan hiç bir hoca seni sınıfta bırakmaz derdi. Zaten gördüklerimde bu şekilde. 6 yıl olması ve çıktıktan sonra yüksek maaş alması öss sınavında yüksek puanlı olması bölümün zor olduğu izlenimini bırakıyor fakat alakası bile yok bence. Bir çok mühendislik hazırlıkla birlikte zaten 5 yıl. Ayrıca bir çok insan yüksek yapıyor 7 yıl tabi uzatmazsan. Tıp fakültesindeki gibi çok esnek olamıyorsun mühendislikte. 1 dersten bile 1 yılın gidiyor. Şu an deseler ki doktora 2 bin lira maaş veriyorum dönerden para almayacak deseler kimse yüzüne bakmaz. Herkes yüksek para kazandığını gördüğünden dolayı çok tercih ediyor ve öss puanları yükseliyor. Fakat bir mezun olan mühendisine devlet 2 bin lirayı neredeyse çok görüyor. Kim mühendis olmak ister ki! Ama durumları değerlendirirsek şu an okunması gereken tek bölüm bence tıp. Çocuğum olsa kesinlikle tıp okumasını isterdim. Çıktığında eline dünyanın parası geçiyor saygıdeğer bir mesleğin oluyor. Her yerde havanı atıyorsun. Okurken bile eğitim fakültesindeki kızlar gelip kendi elleri ile cep numaralarını veriyorlar (kaç kez şahit oldum). Yani tıp fakültesini kazandıktan sonra çok salakça hareket etmedikten sonra ortama ayak uydurup rahatlıkla bitirebilirsin. Bir de TUS sınavını kazanmak için kendini kasacaksın. Sonrası aydınlık gelecek ve güzel kazançlar.
Fakat şunu söylemeden edemeyeceğim. Ülkemizde sanayiye yani mühendisine önem vermediği sürece ne dünyada söz sahibi olabiliriz ne de refah bir hayat yaşayabiliriz.

Nikon D200 + Tamron 17-50mm f2.8 + Sigma 150mm f2.8 + Sigma 100-300mm f4 + Kenko 1.4x TC & Automatic Extension Tubes

1531 Mesaj
8 Kasım 2009; 11:09:44 

quote:

Bu ülkede birileri de doktor olup insanları iyileştirmek zorunda. Aferin ona ilerde demek ki iyi bir doktor olacak

1097 Mesaj
8 Kasım 2009; 11:10:10 

quote:

Kuzenin inek tabir ettiğimiz kesimdense olabilir. Öyleleri de var tabi ki. Sonuçta lisede bile olurdu böyle tipler. Ama abarttığın kadar bir zorluğu yok. Ben de çalışma zorluğundan dolayı tıp istemiyordum, şartlar öyle gerektirince yazdım. Tıpta tek yapman gereken zaman ayırmak. Çünkü ezber. Çalışıp da anlayamayacağın pek bir şey yok. Mantığını zorlayacak bir şey yok. Oku ezberle geç.

1215 Mesaj
8 Kasım 2009; 11:10:51 

quote:

Orijinalden alıntı: Nymphetaminé

Hocam yapma o kadar kötü mü ya

Kız zaten lisenin son 2 senesi dışarı çıkmıyordu ÖSS için, şimdi kazandı istese de çıkamıyor. Bide o bilgisayar mühendisliği falan istiyordu babası tıp seçtirdi. Düşün artık

2577 Mesaj
8 Kasım 2009; 11:12:01 

Sana en önemli tavsiye,

Para için tıp'a gitme.Gidersen pert olursun.

Konu ile alakasız olarak;

Ben mühendislikten başka bir meslek bile düşünemiyorum örneğin.Diyorlar yok iş, mühendis çok vsvsvs. Benim umrumda değil.Kendini geliştirerek iyi bir üniversiteyi bitiren her mühendis iyi bir iş bulabilir.Bulamasam bile sırf bu yüzden tıp okumam şahsen

14782 Mesaj
8 Kasım 2009; 11:18:14 

@Alp M. bundan önceki mesajımı okumanı tavsiye ederim... Eğer imkanın varsa kesinlikle tıp oku derim... Bir mühendisin nasıl bir yaşamı bile olduğunu ve gerçek hayatın insana neler getirdiğini ne şartlarda çalıştığını ancak okulu bitirdikten ve çevrendeki çalışanlara baktıktan sonra anlayabiliyorsun... Mühendislikte son sınıfta bile bu olayın farkında değilsin. O yüzden işe girdikten sonra mühendislik okuduğuna bin pişman olman yüzlerce tanıdığım kişi mevcut. Maddi anlamda da bir mühendis 3 bin liraya çok para derken bir doktor 10 bin liraya az diyor. Mühendislik ülkemizde değerini hiç bir zaman göremeyecek bir meslek dalı. Şu an senin için davulun sesi uzaktan kulağına hoş geliyor hepsi bu... Eğer bu yolda ilerlersen ilerde bu söylediklerimin haklı olduğunu göreceksin...

Nikon D200 + Tamron 17-50mm f2.8 + Sigma 150mm f2.8 + Sigma 100-300mm f4 + Kenko 1.4x TC & Automatic Extension Tubes

1097 Mesaj
8 Kasım 2009; 11:18:20 

quote:

Orijinalden alıntı: Alp M.

Sana en önemli tavsiye,

Para için tıp'a gitme.Gidersen pert olursun.

Konu ile alakasız olarak;

Ben mühendislikten başka bir meslek bile düşünemiyorum örneğin.Diyorlar yok iş, mühendis çok vsvsvs. Benim umrumda değil.Kendini geliştirerek iyi bir üniversiteyi bitiren her mühendis iyi bir iş bulabilir.Bulamasam bile sırf bu yüzden tıp okumam şahsen

Ben de lisede insanları tıptan vazgeçirmeyen bir insandım. Tek hayalim bilgisayar mühendisliğiydi. Babam sürekli bir B planın olsun dedi durdu. Gerek yok dedim, ben kazanırım. ODTÜ ve ya TOBB bilgisayar mühendisliği istiyordum. Olmadı, ve çok arada bir puan aldım. 2 puan üstü gelse istediğim bölüme giderdim, 2 puan altı olsa tercih yapmazdım. Başta kabullenemedim, tercih yapmam dedim. 1 yıl kalmayı göze alamadım ve ilerideki imkanlarını düşünüp tıp yazdım. Sosyal bir insanım, insanlarla iletişimim iyidir ama öğrenci kulüpleriyle, sosyal aktikivetelerle hiç işim olmaz. Sınıfımı geçeyim, okulumu bitireyim gözüyle bakarım olaya. Eğer mühendis olacaksan bu kafa tarzı iş yapmaz. Her yerde aktif olman lazım. Yukarıda yazdığım veya daha iyi bir üniversiteye gidersen olay tamam ama daha altında olursa sıkıntılar başkar mühendislikte.

923 Mesaj
8 Kasım 2009; 11:26:36 

Tıpta mühendislikte riskli işler. Sonuçta insan faktörü var içinde... Bu aralar ciddi ciddi diyorum " Hesaplarını kendim yaptığım bir binada oturmam" diye...

108 Mesaj
8 Kasım 2009; 11:37:21 

Beyler gerçekten zor okumak kolay değil sınavlar fln şemsiyedir üstüne bizim fakültede geçme notu 70 dir ama 80 üstü olursa ort finalsiz geçiyorsun ve tıpta dersi derste öğrenme gibi bir olay yoktur kendin çalışmazsan hiçbir halt yapamazsın ayda 50 tl fotokopiye bayılırsın kısaca tıp okumayı bi şiirle özetleyim

aman ha

aklin basindayken gozum liselim
gunahi boynuna at tipa gelme
bas belasi olur hazirlik belkim
oss formunu yirt tipa gelme

simsiyah saçların eline gelir
yirmibeşe varmadan keline gelir
not boyun aşmazsa beline gelir
gövdeyi bir işe at tıpa gelme

hocalar bir alem dersler bir alem
kurtaramaz seni gelse sülalen
inek der alay eder güler elalem
bir meslek sırrına yet, tıpa gelme

cayır cayır paran gider her sene
çatlasan tek kuruş girmez kesene
bir de bütünleme patlar ensene
meslek okulun da yat tıpa gelme

derse yetişilmez akşam gitsen
gene geç kalırsın anfide yatsan
bir sene de bitmez nota göz atsan
başka bir belaya çat tıpa gelme

çalırşan günlük otuz kırk saat
her türlü sınavda edersin rahat
sende değil ghönderen de kabahat
sonuç belgesini yut tıpa gelme

kitaplar, notlar kafayı yersin
kadavradan evvel kefen giyersin
her gece rüyanda kemik sayarsın
akşamdan mezara yat tıpa gelme

köyünde gelmeden dursun doktor
okul bitse tıptan haberin yoktur
ben diyorsam hikmeti çoktur
iyi dinle sözüm tut, tıpa gelme

hazırlık bitmeden canına yeter
evin, memleketin gözünde tüter
dönem bir, iki, üç ölümden beter
davarı sığırı güt, tıpa gelme

yok mu yerine gönder ikizin
dua eder sana oglun kızın
yanına koşul sarı öküzün
sabana, düvene get, tıpa gelme

Everybody lies...

Uzaklaştırılmış
8 Kasım 2009; 12:43:03 

peki 5de 6da staj yaparken para alınmıyomu meslek lisesi bile stajlara para veriyor bide duydum harçlar çok pahalıymış kazanarak girmiyozmu ne harcı

1531 Mesaj
8 Kasım 2009; 12:54:39 

Bazı arkadaşlar o kadar okumuş etmiş ama halen kafaları basmıyor. Bazı şeyleri anlayabilecek olgunluğa erişememişler.

Mutlu olabileceğin, işini yaparken sevebileceğin bir meslekte çalışırsan eğer, paraydı, kariyerdi vs bunlar sorun olmaz. Bunlar zaten başarının beraberinde gelir.

Ben size 50 yaşına gelmiş ama aylık maaşı memur maaşını geçmeyen doktor da gösteririm, o yaşta yüzbinlerce tl içinde yüzen doktor da.

Tıp okuyup da sevmezseniz, mutlu olamassınız, mutlu olmayacağın meslekte başarı da gelmez para da gelmez.

Her zaman derim ki mücadele et, daha iyisini yapmaya çalış, yaptığın işi beğenme, hep daha iyi hep daha iyi. Bunu yaşam felsefesi haline getirirseniz, piyasanın en iyi adamı olamassınız, her zaman sizden daha iyisi vardır ama, her gün bir adım önde olursunuz.

711 Mesaj
8 Kasım 2009; 13:03:24 

+O kadar çok kitap okuma lan ?
-Niye?
+Tıp'a sokarlar...

Not : Doktorluğun ilk kademesi olan prestiyenlerin maaşları düşük , tus sınavına giriyorsun eğer başarılı olursan kademen yükseldikçe maaşın artıyor ama o zamana kadar az maaşla idare ediyorsun 6 bin falan anca 70 yaşına geldiğinde görürsün

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeLancoliq MeLody -- 8 Kasım 2009; 13:05:13 >

Uzaklaştırılmış
8 Kasım 2009; 13:05:02 

yoo ben okudum en dandiği 6000 alıyomuş

2336 Mesaj
8 Kasım 2009; 13:15:11 

Aile Hekimi ve Uzman doktorlar dışındakiler fazla birşey alamıyor..

http://www.oguzhankara.com.tr -- Kulaklik Incelemeleri

3598 Mesaj
8 Kasım 2009; 13:37:28 

quote:

yoo ben okudum en dandiği 6000 alıyomuş

yok 100 bin alıyor yanlış okumuşsun

Uzaklaştırılmış
8 Kasım 2009; 13:59:37 

6.000 tl yazıyor üstte link var zaten

514 Mesaj
8 Kasım 2009; 14:52:52 

en düşük maaş 6000 miş hadi doktor olayım dediysen olamazsın zaten.

742 Mesaj
8 Kasım 2009; 14:58:38 

hacı en güzel iş itfayecilik 1.5milyar maaş ünv. okursan 3milyara yakınmış ve 1.5 gün çalışıyosun 1.5 gün yatıyosun 15gün yat 15 gün çalış çok güzel